01/03/2009 00:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιο είναι το βασικό πολιτικό θέμα σήμερα στην Ελλάδα ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 02:10:34

    Με πολλές απανωτές εκλογές θα στεγνώσουμε οικονομικά. Μακάρι να γίνει μία διπλή εκλογή, να βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση και να βάλουμε τα κεφάλια μέσα να δούμε τι θα γίνει ο έρημος αυτός τόπος. Μακάρι να μην είμαι αιθεροβάμων και να γίνει έτσι

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 01/03/2009 02:35:52

    Η Ελλάδα μπορεί να φέρει τεράστια ποσά από το εξωτερικό αν επιτέλους αποφασίσει να κάνει τον πολιτισμό της βαριά βιομηχανία και εξαγώγιμο προϊόν. Οι νέοι Έλληνες καλλιτέχνες είναι ποιοτικά εφάμιλλοι των ξένων, αλλά δεν τους δίνει κανένας σημασία.

    Πρόσφατα είχα την ατυχία να ακούσω χωρίς να το θέλω σε δημόσιο χώρο ένα κορυφαίο κυβερνητικό παράγοντα να λέει με δυνατή φωνή στη γραμματέα του "α, και που είσαι, πάρε να κλείσεις για το βράδυ στον *************** να ξεσκάσουμε λιγάκι". Το όνομα του σκύλου το παραλείπω μόνος μου, για λόγους αρχής.

    Είναι γνωστό ότι όλοι οι πολιτικοί μας είναι θαμώνες των σκυλάδικων. Αυτό είναι το επίπεδό τους και η κουλτούρα τους. Άντε μετά να περιμένεις να καταλάβουν πως μπορεί να γίνει εξαγώγιμο προϊόν ο πολιτισμός (σύγχρονος ή όχι, δεν έχει σημασία).

    Δίπλα στην Παπαρίζου όλοι έτρεχαν να φωτογραφηθούν. Μπορώ να αναφέρω όμως 250 ονόματα Ελλήνων μουσικών διάσημων στο εξωτερικό, που ο Αντωνάκης ο Σαμαράς των ντοματοχυμών ούτε επιστολή δε θα καταδεχόταν να τους στείλει (με φωτοτυπημένη υπογραφή). Γιατί ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ.

  3. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 08:53:16

    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες.

  4. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 09:11:58

    Το βασικο προβλημα στην Ελλαδα ειναι οσα αναφερεις παραπανω κα μερικα αλλα ακομα π.χ δεν αποτελει προβλημα το γεγονος οτι αυτη την στιγμη δεν κυβερναται εν μεσω μιας φοβερης οιοκονομικης κρισης ,μιας κρισης αξιων,μια κρισης ανασφαλειας που ο καθενας μας το βιωνει ,μετην εγκληματικοτητα στα υψη ,με τα goldenboys να απομυζουν οτι εχει απομεινει,με την δικαιοσυνη να μη στεκεται στο υψος των περιστασεων και να μεροληπτει και να τιμωρειται κανεις?????Ισως και λιγα ειπα!!!!

  5. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 09:25:53

    3. It's the best one I've heard.

  6. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 09:47:09

    Διαβαστε διαφορα πολιτικης και πολιτικων..Οταν ρωτηθηκε η αρμοδια Σουηδη υπουργος γιατι δεν διασωζει το σουηδικο κρατος την χρεοκωπημενη εταιρια αυτοκινητων Saab η ααπαντηση της ξερεται ποια ηταν"""Εμενα με επελεξαν για να φτιαξω νηπιαγωγια ,αστυνομια, νοσοκομεια και οχι για να πληρωνει ο Σουηδος φορολογουμενος τις ζημιογονες ιδιωτικες εταιριες""'Εδω στην Ελλαδα χρηματοδοτησαν τις χρεοκωπημενες επιχειρησεις του Λαναρα Lannet και χαθηκαν και αυτα επειδη ο Λαναρας εχει συγγενικη σχεση με τον Βαρβιτσιωτη!!!

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2009 09:54:53

    @2 Τα σκυλάδικα και οι κομματικοί διάδρομοι είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Αλληλοτρέφονται και σε αυτά κατοικοεδρεύει και ευδοκιμεί ο ίδιος τύπος του νεοέλληνα. Σφήνα σε αυτά μπαίνουν και τα "φρουτάκια" για όσους είναι ένα σκαλάκι ακόμη πιο κάτω! Επαναλάμβάνω γιατί μ`αρέσει: Δις ις ΔΕ Γκρίς μάι φρέντς.

  8. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 09:59:24

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Επισήμως η άνοιξη σήμερα. Ας ελπίσουμε να αγγίξει και τους κυβερνώντες και μη, ώστε να δούμε κάτι καλό στη χώρα μας. Μάλλον ζητάω πολλά και δύσκολα???????

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2009 10:07:02

    Η σημερινή είδηση για την σύλληψη αστυνομικού που κυκλοφορούσε χωρίς πινακίδες στα εξάρχεια και τύφλωνε με λέιζερ τους άνδρες των ΜΑΤ είναι όλα τα λεφτά.
    Επαναλάμβάνω προηγούμενη ερώτηση μου σε σχέση με την χειροβομβίδα που ρίχτηκε σε γραφεία μεταναστών: Ποιοί στην Ελλάδα κυκλοφορούν ελεύθερα χωρίς πινακίδες ή με ακαταχώρητες πινακίδες κυκλοφορίας;

  10. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 10:12:31

    Strange Attractor -Αφού τα παιδιά τους (η ΕΥΠ) ΕΛΕΓΧΕΙ κατά παράβαση τους πολίτες της και δημιουργεί μόνιμα μπαμπεσιά ας την διαλύσουν επιτέλους …

  11. ψυχαραιμια avatar
    ψυχαραιμια 01/03/2009 10:20:13

    Το βασικο θέμα των πολιτικολογουντων ειναι ποτε θα γινουν εκλογες.Το βασικο ζητημα στην Ελλάδα -που δεν λύνουν οι εκλογές- είναι η αδυναμια να φτιαξει κρατος που να λειτουργει και προιοντα που να πουλιουνται.

  12. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 10:26:15

    Ψυχαραιμια- ηρέμησε 1.μαρτιου έχουμε .Αυτοί 60 χρόνια κυβερνούν εναλλάξ και δεν ενδιαφέρονται ούτια την παραγωγή ούτε τίποτα απλά μόνο την καρέκλα τους δεν βλέπεις ,και σήμερα ο ΚΚ δεν απολογείτο για την καταστήσει αλλά πως θα κρατήσει την καρέκλα του στον κωλο του η εναλλάξ στου ΓΑΠ …..

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 10:34:41

    Δεν υπάρχει όραμα. Σκόρπια ψελλίσματα μόνο εδώ κι' εκεί. Και φυσικά η τηλεοπτική παντοκρατορία που διαστρεβλώνει την πραγματικότητα, κατευθύνοντας τις εξελίξεις προς τα εκεί που αποφασίζουν οι πάτρονες στα παρασκήνια.

  14. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 01/03/2009 11:09:48

    Πράγματι τα σενάρια που περιγράφει η ανάρτηση είναι δυνητικά τα κυρίαρχα. Ο πολύς κόσμος έχει πάψει πλέον να ενδιαφέρεται για την μορφή του μελλοντικού πολτικού τοπίου. Έχει χάσει την εμπιστωσύνη του στο πολτικό κατεστημένο, λειτουργώντας ακόμη όμως με ωφελιμηστική λογική. Σ' αυτές τις περιπτώσεις μπορούν να κυριαρχήσουν δυο τάσεις στη διάθεση όλων σχεδόν των κοινωνικών στρωμάτων:
    - Η μοιρολατρία με διάθεση απαξίωσης των πάντων. Η στάση κοινωνικής αμηχανίας που θα επέλθει, θα διευκολύνει την επιβολή ακόμη μεγαλύτερου ξεπουλήματος, και νέας ποιότητας αντικοινωνικές και αντεθνικές συμφορές.
    - Η εγρήγορση για την εξεύρεση διεξόδου. Σε αυτή τη περίπτωση υποκείμενα, που μπορεί να είναι ακόμη αδύναμα και χωρίς ισχυρές προϋποθέσεις ή κοινωνική καταξίωση, θα μπορέσουν να κερδίσουν απήχηση, εάν είναι σε θέση να δομήσουν ένα σοβαρό λόγο. Το ίδιο ισχύει πάντοτε και για την περίπτωση της σοβαροφάνειας, είτε ως εγγενούς αδυναμίας, είτε ως προσπάθειας αποπροσανατολισμού. Για όσους διαθέτουν άποψη και αποφασιστικότητα, ο χρόνος δουλεύει γι αυτούς. Ας βγάλουν από την αποθήκη το "Time is on my side" των Stones. Για όσους αγαπούν την Τζαζ, κάθε δίσκος του Coltrane γίνεται επίκαιρος. Ειδικά το "Out of bound" με τη συντροφιά του Eric Dolphy. Στους σκυλάδες συνιστώ το "Μούμειναν πέντε τάλλαρα και τάπαιξα στην πρέφα" του Γιώργου Μουφλουζέλη, που προετοιμάζει για τσακίρ κέφι. Όσοι επιμένουν να ακολουθούν τον Αλαβάνο, θα πρέπει να αρκεστούν στο "Μούφαγες όλα τα δαχτυλίδια". Ας παρηγορηθούν με τη σκέψη, ότι προσωρινά τουλάχιστον, τους μένουν τα δάχτυλα, για να ξύνουν το κεφάλι τους, κατά στη φάση των μεγάλων εκπλήξεων, που δυστυχώς αν υπήρχε επίγνωση, μόνο εκπλήξεις δεν θα ήσαν.

  15. tony avatar
    tony 01/03/2009 11:20:39

    Για εμένα το κυριότερο είναι οτι θα δυσκολευτούμε φοβερά να πουλήσουμε τον τουρισμό μας.Αυτό θα καταδικάσει το 30% του Ελληνικού πληθυσμού σε φτώχεια και λύση στον ορίζοντα δεν φαίνεται.Ενω η στιγμή ειναι πολύτιμη για να πάρουμε μέτρα να σώσουμε ότι σώζεται,αυτοί κοροϊδεύουν.Οταν τον Οκτώβριο η κατάσταση θα έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο τότε να δώ τι θα γίνει.Το 2010 και να παρθούν σοβαρά μέτρα,θα είναι αργά επειδή όλες οι επιχηρείσεις θα είναι ήδη αποδομημένες.Το αληθινό έγκλημα γίνεται τώρα.

  16. tony avatar
    tony 01/03/2009 12:08:52

    Και το βασικότερο του πρώτου κόσμου.Ποιός ηγέτης θα πει στον Ευρωπαίο η στον Αμερικάνο ότι είναι ήδη φτωχότερος απο τον Κινέζο?Από τη στιγμή που για σώβρακα και παπούτσια είμαστε υποχρεωμένοι να χτυπήσουμε την πόρτα τους,επειδή δεν έχουμε πλέον δικά μας εργοστάσια,τότε στην κυριολεξία μας πήραν και τά σώβρακα.Τώρα τι ακριβώς σημαίνει αυτο δεν το καταλαβαίνω,άλλα ο παπους μου έλεγε ότι με ξένα σώβρακα δεν πας μακριά.Η ακριβώς στη γλώσσα μου.
    Δεν πουλήσαμε?
    ΨΟΦΗΣΑΜΕ.
    Τόσο απλά.Αυτή είναι η δική μου αλήθεια,ολα τα άλλα τα αφήνω για τους μορφωμένους.Εγώ ένας αγράμματος πωλητής που δυσκολεύεται είμαι.
    Λεφτά μου ζητάει το κράτος και εγώ θέλω να του δώσω.Θέλω να τα έχω καλά με όλους.Δεν πουλάω που να τα βρω?Δάνειο δεν μου δίνουν,αλλά΄και να μου δώσουν πως να το πληρώσω?Πως να πουλήσω Ελληνικό προιόν με 60 ευρω το τμ. τη στιγμή που ο Κινέζος πουλάει με 6?