29/06/2008 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιο άλλο μικρό κόμμα μπορεί να είναι;

Με αφορμή όσα γράφει η «Κ» για το «μικρότερο κόμμα, που δεν υπάρχει σήμερα, και εισέπραξε στι στις 18 Δεκεμβρίου 2000, περίπου 870.000 μάρκα» μου έλεγαν χθες το βράδυ ότι μπορεί να εννοεί τους Φιλελεύθερους του Στέφανου Μάνου. Ο κ. Μάνος ίδρυσε το 1999 τους Φιλελεύθερους για να συμμετάσχει στις Ευρωεκλογές. Δεν κατάφερε να εκλέξει Ευρωβουλευτή, έτσι το 2000, το κόμμα των Φιλελευθέρων συνεργάζεται με τη Ν.Δ. και συμφωνεί πρώτον, να συμμετάσχει ο Στ. Μάνος στο ψηφοδέλτιο της Ν.Δ. στην Α΄ Αθήνας, όπου και εκλέγεται, να αναλάβει το υπουργείο Δικαιοσύνης σε περίπτωση νίκης της Ν.Δ. στις εκλογές να εκλέξει έναν βουλευτή επικρατείας (εκλέχθηκε ο κ. Ψαχαρόπουλος) κ.α. Αμέσως μετά τις εκλογές του 2000 ο Στ. Μάνος (μαζί με τον Ψαχαρόπουλο) και αναστέλλει τυπικά την λειτουργία του κόμματος του τον Οκτώβριο του 2001, όντας Βουλευτής της Ν.Δ.. Σήμερα όμως αν κάποιος ανατρέξει στην ιστοσελίδα του κόμματός του (Bulls.gr) θα διαπιστώσει ότι ο Στέφανος Μάνος ενημερώνει τακτικά την εν λόγω ιστοσελίδα, τηρώντας ακόμη και τα λογότυπα (ταύρος) του κόμματός του ! Το κόμμα δηλαδή υπάρχει ακόμα.

Για τα άλλα μικρά κόμματα τώρα: Το ΔΙΚΚΗ κατέβηκε στις εκλογές του 2000 αλλά δεν κατόρθωσε να εισέλθει στη Βουλή (διατηρώντας όμως Ευρωβουλευτή) ενώ κατέβηκε και στις εκλογές του 2004, όπου επίσης δεν κατάφερε να εισέλθει στη Βουλή. Σήμερα υπάρχει μόνο το ΔΙΚΚΗ κάποιων «πικραμένων», αλλά θεωρητικώς υπάρχει. Όσο για την Πολιτική Άνοιξη του Αντώνη Σαμαρά, κατέβηκε για τελευταία φορά στις Εθνικές εκλογές του 1996, και στις Ευρωεκλογές του 1999, χωρίς όμως να λάβει το κρίσιμο 3% και ουσιαστικά τότε αναστέλλει τη λειτουργία της, αφού δεν κατεβαίνει στις εκλογές του 2000, στηρίζοντας τη Ν.Δ.

Οι εκλογές του 2000 έγιναν τον Απρίλιο, και η χρηματοδότηση κατά Σίκατσεκ έγινε τον Δεκέμβριο. Τότε από τα κόμματα που δεν υπάρχουν σήμερα, δέσποζε το κόμμα Αβραμόπουλου, που μόλις είχε ανακοινωθεί, ενώ από τους άλλους «Αρχηγούς» μόνο ο Μάνος ήταν Βουλευτής. Και σίγουρα η χρηματοδότηση (μετά μάλιστα τις εκλογές) θα αφορούσε κόμμα που θα μπορούσε να ήταν ρυθμιστής εξελίξεων ή να είχε «κοινοβουλευτική εκπροσώπηση!

(Επεξήγηση για την φωτό: ως γνωστόν κάποιος απο την Ζήμενς είναι και καρατέκα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 29/06/2008 17:01:42

    Ωραία! Τώρα που ξεκαθαρίσαμε με τα μεγάλα κόμματα τα μάθαμε όλα ( =Τσουκάτος) να πάμε και στα μικρά. Αυτά μόνο μας λείπουν για να συνθέσουμε την εικόνα της διαφθοράς. Ο Αβραμόπουλος και ο Μάνος τα έκαναν όλα ίσως και ο Σαμαράς. Α ! τους άτιμους τους αντάρτες !!! Να σπιλώσουν Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ. .. Αιδώς Αργείοι.

  2. ira avatar
    ira 29/06/2008 17:32:39

    μόλις διάβασα για μικρό κόμμα τον πρώτο που σκέφτηκα ήταν abrαmo. δεν ξέρω έχει το αετήσιο μάτι, το ατσαλάκωτο. Συγνώμη που...αλλά αμέσως εκεί πήγε το μυαλο μου. τι να πω κληρονομικό χαρισμα? η έχουν όλοι την ίδια φατσα ουνα ράτσα.
    μπορεί να ζήλεψε τι abramo..vits τι αbramo..poul

  3. ataktos avatar
    ataktos 29/06/2008 19:50:38

    ira ΟΝΟΜΑ και ΘΕΑ

  4. mareli avatar
    mareli 29/06/2008 20:09:40

    Επιτέλους, πως επιτρέπει το Antinews.gr την ανάρτηση τέτοιων ανυπόστατων κρίσεων και ανακριβούς πληροφόρησης. Το ΚΕΠ του Αβραμόπουλου ΔΕΝ υπήρχε τέλη του 1999, όταν δόθηκαν οι μίζες!!! Μάλιστα το εντυπωσιακό είναι ότι τέλη του 1999 ΔΕΝ είχαν ανακοινωθεί εκλογές, οι οποίες ανακοινώθηκαν μερικούς μήνες αργότερα ύστερα από ανακοίνωση του "τέως καταλληλότερου". Ο Αβραμόπουλος ήταν τότε δήμαρχος και συναντήθηκε με τον Καραμανλή στο "Διόνυσο", όπου του ανακοίνωσε ότι ήθελε να τελειώσει τη Θητεία του στο Δήμο. Το ΚΕΠ ιδρύθηκε το Νοέμβριο του 2000. Μάλιστα στις 24/1/2001 πραγματοποίησε συνέδριο για την ιδρυτική του διακήρυξη.
    βλπ
    http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=13426&m=A20&aa=1


    Ποιός απ' όλους τους factorx γράφει χωρίς μια στοιχειώδη αναζήτηση-έρευνα. Το ΙΝΤΕΡΝΕΤ τα έχει όλα και μπορεί να προστατεύσει την αξιοπιστία μας.
    Δίκιο έχω όταν φωνάζω ότι ΔΕΝ χρησιμοποιείτε κοινή λογική όταν επιχειρηματολογείτε!!!

  5. Factorx avatar
    Factorx 29/06/2008 21:29:58

    "εκείνη τη χρονιά δώσαμε και σε ένα άλλο μικρότερο κόμμα, που δεν υπάρχει σήμερα, στις 18 Δεκεμβρίου 2000, περίπου 870.000 μάρκα, μετά από υπόδειξη ενός τοπικού εταίρου μας (σ.σ. ελληνικής εταιρείας που συνεργαζόταν με τη Siemens¨"

    Μπέρδεψες τις ημερομηνίες mareli για να μας την πεις. Δεκέμβριο 2000 δόθηκαν οι μίζες και οχι "τελη 1999". Επανόρθωσε

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/06/2008 21:47:38

    Ο Τέλογλου είπε ότι δεν είναι το κόμμα του Μάνου.

  7. john avatar
    john 29/06/2008 21:52:23

    και που το ξέρει ο Τέλλογλου; Του είπε ο Σίκατσεκ που δεν θυμοταν ούτε το όνομα του Πασοκ, ότι δώσαμε σε ένα κόμμα που δεν ήταν το κόμμα του Μάνου;

  8. makis avatar
    makis 29/06/2008 21:57:20

    mareli,

    to komma tou o Avramopoulos to anakoinwse stis 14 Dekemvriou 2000 kai oi mizes dothikan 18 Dekemvriou. Ayto einai to mono sigouro. As vgei o Avramo na mas pei afou den eixe kratiki epixorigisi, pou vrike lefta na kanei komma, syndyaskepsies, na anoigei xlidata grafeia, na plirwnei ypallilous klp.
    Kai na mas pei an tirouse to komma tou logistika vivlia kai an pote ta elegxe kanenas!

  9. Factorx avatar
    Factorx 29/06/2008 22:10:57

    "νήπιος γέρων" Says:"Ο Τέλογλου είπε ότι δεν είναι το κόμμα του Μάνου:.

    Ναι τον εβγαλε και συνένεντευξη. Αλλά πως το ξέρει; Του το είπε ο Σίκατσεκ; Δηλαδή επιβεβαιώνει εμμέσως οτι εννόεί τον Αβραμό

  10. mareli avatar
    mareli 29/06/2008 22:40:23

    Συγγνώμη, πράγματι το κόμμα που εννοείται ότι χρηματοδοτήθηκε είναι το ΚΕΠ. Παρασύρθηκα, από τη συζήτηση για τα 5εκ για τις εκλογές του 2000.
    Ανακαλώ το σχόλιό μου στο σύνολό του.

    Factorx συγγνώμη... έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός!!!

  11. Factorx avatar
    Factorx 29/06/2008 23:21:28

    OK mareli.

  12. ira avatar
    ira 30/06/2008 00:08:35

    αρα σωστα τοποθετηθηκα εστω και ατεκμηρίωτα.bingo

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/06/2008 01:48:52

    ira,

    το λέει και το όνομα: είσαι καλή στο να ξεχωρίζεις την ήρα από το στάχυ.

  14. Helmut avatar
    Helmut 30/06/2008 11:18:21

    Για κάποιο περίεργο λόγο, ανάμεσα στον Αβραμό και τον Μάνο, δεν έχω ίχνος αμφιβολίας για το ποιoς από τους δύο πρέπει να τα πήρε.

    Πρώτον ο Μάνος ως υπουργός το 1993 αρνιόταν πεισματικά να υπογράψει την ανάθεση των ψηφιακών παροχών στην Ζήμενς/Intracom, κάτι που προκάλεσε την περιβόητη επιστολή της Siemens προς τον τότε πρωθυπουργό Κων. Μητσοτάκη. Αν και τίποτε δεν μπορεί να αποκλειστεί, φαίνεται εξαιρετικά αμφίβολο να "τα βρήκαν" Μάνος-Siemens λίγα χρόνια αργότερα.

    Δεύτερον το κόμμα του Μάνου ήταν σχεδιασμένο με μία αρκετά σημαντική οικονομική "αποτελεσματικότητα" και ήταν "low maintenance" (αν θυμάστε χρησιμοποιούσε πολύ το φθηνό internet, το συνέδριο του ήταν χαμηλού προφίλ κλπ...) σε αντίθεση με τον χλιδάτο -όσο και βραχύβιο είναι αλήθεια- lifestyle κόμμα του κου. Τίποτα.

    Τρίτον, η χρονική συγκυρία της ημέρας πληρωμής με την ημερομηνία εξαγγελίας του ΚΕΠ είναι τουλάχιστον αξιοσημείωτη.

    Και last but not least: ο Μάνος έχει από παλιά πολύ μεγάλη οικονομική επιφάνεια, κάτι που τον καθιστά μάλλον πιο "ανεξάρτητο" από το πολιτικό χρήμα.

  15. Lara avatar
    Lara 30/06/2008 13:15:40

    Ειδες πσση ακρατη εμπιστοσυνη δειχνεις στο Μανο με την μεγαλη και πλατεια οικονομικη επιφανεια;
    Αυτο ζηταω κι εγω, αλλα εσεις κολλησατε στις Αγιες Οικογενειες της ολιγαριχιας και Καταδυναστευσης.
    Σημερα ειναι το τελειο, αφου ξεμειναμε στο χαρτι με τις ιδεολογιες στο χερι
    και οι καιροι της εξεγερσης για ψωμι, φαι κι ελευθερια μας χορτασαν στο περασμα απο τη φτωχεια στα μικρομεσαια κυματα.
    λαρα