29/09/2010 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιούς φίλους της κυβέρνησης ευνοεί η περαίωση;

Σάλος στην αγορά από την απίστευτη διαδικασία της περαίωσης και ειδικά τις  τελευταίες ρυθμίσεις, προτού το νομοσχέδιο πάει χθες στη Βουλή. Ειδικά η ρύθμιση που δίνει συγχωροχάρτι στους κατ' επάγγελμα φοροφυγάδες, δηλαδή σε όσους  εξέδωσαν ψεύτικα και εικονικά τιμολόγια, έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις.

Πριν λίγο στη Βουλή ο Δ. Παπαδημούλης επιτέθηκε στον Γ. Παπακωνσταντίνου λέγοντάς του ουσιαστικά ότι πρόκειται για φωτογραφική ρύθμιση καθώς γλιτώνουν τη φυλακή συγκεκριμένοι επιχειρηματίες ενώ ο υπουργός του ζήτησε να το πάρει πίσω και να αναφέρει ονόματα.

Ωστόσο, αυτό που μένει είναι ότι κάποιοι επιχειρηματίες, τα ονόματα των οποίων έχουν ακουστεί κατά καιρούς έντονα, θα μπορούν πλέον να πληρώσουν και να  γλιτώσουν φυλακή ή υψηλά πρόστιμα. Ανθρωποι της αγοράς αναφέρουν χαρακτηριστικά  συγκεκριμένο επιχειρηματία με εικονικά τιμολόγια ύψους 50 εκατ. ευρώ ο οποίος τη  γλιτώνει τα τελευταία χρόνια, χάρη και στις διασυνδέσεις του με την κυβέρνηση , αλλά και τα Μέσα Ενημέρωσης.

Πριν από λίγο, σε κοινή συνέντευξη τύπου, δικηγόροι, κατασκευαστές ακινήτων,  ιδιοκτήτες ακινήτων, έμποροι κ.λπ. εξαπέλυσαν επίθεση κατά της κυβέρνησης για την περαίωση κάνοντας λόγο για ευνοϊκή ρύθμιση των μεγαλοαπατεώνων και για  αντισυνταγματικές ρυθμίσεις που θα εκπέσουν στα δικαστήρια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 29/09/2010 14:45:34

    Tiramola τα βλέπεις ή τυφλώθηκες?

    • loretta avatar
      loretta @ (A)θανάσης 29/09/2010 14:48:28

      αυτος εχει τυφλωθει εχει κουφαθει και εχει μεινει αλλαλος....με ολες τις ευφυέστατες αποφασεις του ΓΑΠ.και των υπουργων του...!!!

      Στο τελος θα ζητησει και επιδομα αναπηριας (οπως ολοι μας αλλωστε)....λογο ΠΑΣΟΚ.!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ (A)θανάσης 29/09/2010 14:59:04

      Ο ψυχραιμία το έχει πει καλά. Όλοι οι αριστεροφιλελεύθεροι δηλ. οι τιραμολοντορικοί σιχαίνονται τους δεξιούς και τη ΝΔ. Δεν πρόκειται να αλλάξουν άποψη.

  2. anonymous avatar
    anonymous 29/09/2010 15:00:29

    Τελικά η μασκότ της Ελλάδα θα είναι το πουκάμισο έξω από το παντελόνι και η Βέσπα.

  3. nasos avatar
    nasos 29/09/2010 15:58:16

    απ'την μια χαρίζουνε 50 εκ. ευρώ στον Κουρή,απ'την άλλη θα στέλνουν φυλακή τον κάθε φουκαρά που δεν θα μπορεί να ξοφλήσει την εφορία
    σοσιαλισμός α λα γκρέκα

  4. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2010 16:53:12

    Οι φίλοι μας οι σοσιαλιστές!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 29/09/2010 16:56:52

      Το Ροδα Τσαντα και Κοπάνα, για τον ΓΑΠ γυριστηκε??

      ΠΠ

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/09/2010 17:21:28

        Το μεσαίο έγινε ΤΣΟΝΤΑ λόγω εκσυγχρονιστή Μπουτάρη

  5. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 29/09/2010 19:11:54

    ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΡΑΙΩΣΗ,ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΚΟΝΙΚΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ!! ΒΓΗΚΕ ΛΑΔΙ Ο ΚΟΥΡΗΣ
    ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ...ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΕΥΡΩ ΣΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ MEDIA, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΚΚΡΕΜΟΎΝ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΜΕ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ!!...ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΗ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΘΑ "ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ" ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ!!!
    [http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/]

  6. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 29/09/2010 20:35:19

    ΣΩΣΤΑ ΑΜΛΕΤ .ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΜΑΡΤΩΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ"ΠΗΔΗΞΟΥΝ" ΓΙΑΤΙ "ΚΑΗΚΑΝ" ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΠΟΥ "ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ" ΟΛΕΣ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΡΟΦΟ ΤΟΥ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΛΤΗ ΦΩΤΙΑ.
    ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΜΕ ΒΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ.

  7. takis avatar
    takis 30/09/2010 19:09:48

    που ειναι ρε πανσοφοι λογοκριτες των παντων τελικα οι φιλοι του παπακωννου που τι γλυτωσαν με τη περαιωση?τωρα που περασε θα μου πειτε και μενα να ξερω.