#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2012 09:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιούς μεγαλοεπιχειρηματίες "σκαφάτους" κρύβει ο ΣΔΟΕ;



(Μόνο στο Antinews). Ως γνωστό, “όταν μαλώνουν τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια” και στην περίπτωση των... σκαφάτων συμπατριωτών μας αποδείχτηκε περίτρανα. Από τη μια οι έλεγχοι του ΣΔΟΕ που ξεκίνησαν πέρσι το καλοκαίρι και έβγαλαν λαβράκια και από την άλλη τα... λαβράκια τα οποία αντέδρασαν με αποτέλεσμα οι έλεγχοι να σταματήσουν με την επίσημη δικαιολογία ότι δεν υπάρχει προσωπικό και αφού πρώτα πρόλαβαν και έβγαλαν στη σέντρα ορισμένους μικρούς. Μαρίδες δηλαδή για να συνεχίσουμε τον παραπάνω συλλογισμό...

Το ΣΔΟΕ λοιπόν, έχει εντοπίσει χιλιάδες σκαφάτους, οι οποίοι προκειμένου να αποφύγουν φόρους και δασμούς αλλά και για να χρησιμοποιούν αφορολόγητα καύσιμα, δήλωναν το σκάφος αναψυχής τους ως επαγγελματικό με εικονικές μεταβιβάσεις ακόμα και σε μέλη του πληρώματος ή εργαζόμενους στις εταιρείες τους, οι οποίοι θεωρητικά είχαν εταιρείες…

Μια τέτοια περίπτωση έγινε γνωστή πρόσφατα  και αφορούσε γνωστό επιχειρηματία ο οποίος αγόρασε στη γνωστή τηλεπερσόνα σύζυγό του σκάφος αντί πολλών εκατομμυρίων ως ... γαμήλιο δώρο. Όπως ανακάλυψε το ΣΔΟΕ όμως, το συγκεκριμένο σκάφος αναψυχής ανήκει -στα χαρτιά μόνο- σε σύζυγο εργαζομένου στην εταιρεία του επιχειρηματία με ελάχιστο εισόδημα...

Αντίθετα οι περιπτώσεις που δεν δημοσιοποιήθηκαν, ήταν δυο μεγαλοεκδοτών, με μεγαλύτερα σκάφη, οι οποίοι είχαν χρησιμοποιήσει την ίδια τακτική για να αποφύγουν δασμούς. Βρέθηκαν, τους επιβλήθηκαν πρόστιμα και έκτοτε ξεκίνησε ο πόλεμος στα στελέχη του ΣΔΟΕ που διενήργησαν τους ελέγχους αλλά και στους διευθυντές του υπουργείου Οικονομικών που τους ξεκίνησαν. Και από ότι φαίνεται οι πιέσεις απέδωσαν, αφού το ΣΔΟΕ ανακοίνωσε ότι σταματάει τους ελέγχους καθώς δεν έχει προσωπικό...

Στη διάρκεια όμως του ενός έτους πρόλαβε να διαπιστώσει φοροδιαφυγή ύψους ενός δισ. ευρώ μόνο από τα σκάφη αναψυχής, αφού όπως διαπιστώθηκε, 3.000 παράκτιες εταιρείες ιδρύθηκαν με αποκλειστικό σκοπό την προνομιακή φορολογική μεταχείριση των σκαφών που φέρονται ως περιουσιακά τους στοιχεία.
Πάντως, αρκετοί επώνυμοι ιδιοκτήτες έχουν σπεύσει να αλλάξουν το καθεστώς ιδιοκτησίας των σκαφών τους προκειμένου να αποσοβήσουν το ενδεχόμενο της δημόσιας διαπόμπευσης στα τηλεοπτικά παράθυρα. Εκτός από τους δυο... πρωταγωνμιστές μας οι οποίοι το ρύθμισαν με τον τρόπο που ξέρουν...

Ρεπόρτερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/06/2012 09:55:44

    Είμαι στην δυσάρεστη θέση να γνωρίζω, ότι παρά τα χάλια μας, παρά την υπηρεσιακή κυβέρνηση, κάποιοι πρώην μεγαλουπουργοί του Πασόκ, συνεχίζουν να σκούν πιέσεις στην δημόσια διοίκηση, ακόμη και για ήσσονος σημασίας ζητήματα, όπως εσωτερικές μετακινήσεις υπαλλήλων, για ψηφοθηρικούς λόγους.
    Μιλάω για πρώην, που σήμερα δεν είναι καν βουλευτές, και όμως ο λόγος τους και οι πιέσεις τους περνάνε στην δημόσια διοίκηση.
    Ε, Χάρη;

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 09/06/2012 10:17:59

      Mαρτυριάρη....χαρη τωμένα που τα λες!

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Strange Attractor 09/06/2012 10:33:58

      Δεν μπορώ να το δεχθώ, ειλικρινά δεν μπορώ.
      Δημόσιοι υπάλληλοι και να δέχονται διαταγές από πασοκικα γραφεία;
      ΠΟΤΕ.
      ΠΑΡΤΑ ΣΥΡΙΖΑ για να δεις ποιοί κάνουν ακόμα κουμάντο.
      Θα ιδρώσετε πολύ συριζάκια για να παραλάβετε το ... αρχείο.

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ dikefalosaitos 09/06/2012 11:30:04

        Δικέφαλε ....νομίζω ότι το έχουν ήδη στα χέρια τους .
        Ένας γύρος στην (στις) πλατεία θα σε πείσει.

  2. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 09/06/2012 11:34:17

    Έχουν την πελατεία, όμως ακόμα δεν έχουν το ... αρχείο!!!!

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 09/06/2012 14:28:29

    Τι λεμε τωρα !Εδω εχουν παραλυσει τα παντα μετακινησεις θα κανουν οι ΔΥ που τα εχουν κανει πανω τους με την ουτως η αλλως ψυχρολουσια που θα υποστουν την επαυριο των εκλογων δεδομενου οτι το εφαρμοστεο μνημονιο η εθνικο σχεδιο ανασυγκροτησης οπως το λενε οι συριζοτριπραιοι ενα και μονο στοχο εχει το νοικοκυρεμα στο ΔΤ και τους ΔΥ !

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/06/2012 16:12:29

    Τι "ρεπόρτερ" ; Δεν υπάρχει πέπλο μυστηρίου.
    Είναι ο Πατίτσας με τη Χρουσαλά.
    Η Ημερησία τους δημοσίευσε φόρα παρτίδα.
    h++p://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=112877512

    Και εδώ
    h++p://www.newsbeast.gr/lifestyle/arthro/361538/edesan-to-kotero-tou-leoda/

    Τα πάντα στο αρχείο.

  5. Factorx avatar
    Factorx 09/06/2012 16:22:54

    Γιατί δεν διαβάζεις προσεκτικά και βιάζεσαι: Τι γράφει το κείμενοι; "Μια τέτοια περίπτωση έγινε γνωστή πρόσφατα και αφορούσε γνωστό επιχειρηματία ο οποίος αγόρασε στη γνωστή τηλεπερσόνα σύζυγό του σκάφος αντί πολλών εκατομμυρίων ως … γαμήλιο δώρο. Όπως ανακάλυψε το ΣΔΟΕ όμως, το συγκεκριμένο σκάφος αναψυχής ανήκει -στα χαρτιά μόνο- σε σύζυγο εργαζομένου στην εταιρεία του επιχειρηματία με ελάχιστο εισόδημα…"

    Ποιο είναι το νέο που δεν γράφουν οι άλλοι ούτε εσυ ξέρεις; Οτι υπαρχουν εκατονταδες παρόμοιες περιπτώσεις που θαφτηκαν και απλως αυτό που λες δοθηκε για ξεκαρφωμα: "Αντίθετα οι περιπτώσεις που δεν δημοσιοποιήθηκαν, ήταν δυο μεγαλοεκδοτών, με μεγαλύτερα σκάφη, οι οποίοι είχαν χρησιμοποιήσει την ίδια τακτική για να αποφύγουν δασμούς. Βρέθηκαν, τους επιβλήθηκαν πρόστιμα και έκτοτε ξεκίνησε ο πόλεμος στα στελέχη του ΣΔΟΕ που διενήργησαν τους ελέγχους αλλά και στους διευθυντές του υπουργείου Οικονομικών που τους ξεκίνησαν. Και από ότι φαίνεται οι πιέσεις απέδωσαν, αφού το ΣΔΟΕ ανακοίνωσε ότι σταματάει τους ελέγχους καθώς δεν έχει προσωπικό…"

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Factorx 10/06/2012 03:27:06

      Τυχαίνει να γνωρίζω σχετικές "εκστρατείες κάθαρσης", παρελθόντος και παρόντος. Και αυτά που απαντάς. Επίσης μην βιάζεσαι. Το σχόλιο δεν απαξιώνει. Απλά, κι εσύ κι εγώ, αντικειμενικά, με 50 λέξεις ο ένας και 10 ο άλλος, δεν μπορούμε να μεταφέρουμε την ακριβή κατάσταση, απαιτεί μεγάλη έκταση.

      Τα καθεστώτα και ο φορολογικός χειρισμόςτων σκαφών αποτελούν την κατακλείδα της μεταπολιτευτική διαφθοράς-διαπλοκής, διότι τα σκάφη ως υπέρτατο status symbol έγιναν το άγιο δισκοπότηρο όλων των ανθρώπων της νεοδημιουργηθείσας άρχουσας τάξης, η δε παράκμψη της φορολογίας για την κατοχή τους "επιστήμη".

      Κοντολογίς : Το να εκκαθαρισθεί οικονομικά/φορολογικά ο χώρος, αυτή η πιάτσα των "σκαφάτων", σημαίνει ότι κατεδαφίζεται η παρούσα άρχουσα τάξη στην Ελλάδα.

      Προς το παρόν δεν προβλέπεται, παρότι είναι το ζητούμενο του 95% του ελληνικού λαού και πρώτο μήνυμα της κάλπης.

      Συνεπώς οι αναφορές, είτε γνωστοποιημένες (Πατίτσας) είτε ακόμα μυστικές (μεγαλοεκδότες), συνιστούν περιπτωσιολογία.

      Αν συλληφθεί ο Τσουκάτος, εκποιηθεί το νεοκλασσικό του Άκη με συνοπτικές, σύννομες, διαδικασίες, ακυρωθεί o "Συμβιβασμός Siemens" ίσως αρχίσει να διαφαίνεται ελπίδα...

  6. Nik avatar
    Nik 10/06/2012 02:03:52

    Αυτά δεν είναι πράγματα που έπρεπε να πιάνει αυτόματα το μηχανογραφικό σύστημα της εφορίας; Οπως έπρεπε να πιάνει και τις συντάξεις σε πεθαμένους, αν βέβαια υπήρχε κάποιος να περνά τις ληξιαρχικές πράξεις στο σύστημα.

    Απλά πράγματα. Αλλά στα απλά σκοντάφτουμε.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Nik 10/06/2012 14:47:54

      Και ποιος σας είπε ότι οι προμηθευτές των εφαρμογών του υπ. οικονομικών είχαν λάβει ποτέ σωστές προδιαγραφές (ή ήθελαν) αυτό να έχει τεκμηριωμένη και σταθερή μέθοδο για αυτόματη τροφοδότησή του με (αξιόπιστα) εξωτερικά δεδομένα (ή τουλάχιστον για τυποποιημένη εξαγωγή δεδομένων); Ποια από τα μηχανογραφικά συστήματα των τμημάτων ληξιαρχείων των δήμων είναι συμβατά, με πιστοποιημένους χρήστες ή αρκούντως ασφαλή για αυτή τη δουλειά; Δεν εμπιστεύεσαι την κάθε υπάλληλο του δήμου Ανωπαναγίτσας να "σβήνει" φορολογικές υποχρεώσεις, κάνοντας καταχωρίσεις ΑΦΜ νεκρών. Ψηφιακή υπογραφή από τον εισαγγελέα ή το νοσοκομείο που υπογράφει το (χειρόγραφο φυσικά, στην Ελλάδα ζούμε) πιστοποιητικό θανάτου χρειάζεται και όχι πρόσβαση από τους δήμους, στους οποίους η συναλλαγή και η διαφθορά ενδημούν. Εδώ τρωκτικά από το γενικό λογιστήριο του κράτους κατηγορούνται πως έπαιζαν με συντάξεις κι επιδόματα. Αλλά το υπ. οικονομικών δεν είχε χρόνο για τέτοιες τομές, καθότι ήταν απασχολημένο υπολογίζοντας το ποσοστό ΦΠΑ της αλμυρής μπουγάτσας...