#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2010 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιούς εξυπηρετεί η μετατροπή της Ελλάδας στον πιο αδύνατο κρίκο της ΕΕ;



 Νομίζω ότι είναι πλέον  ορατά τα εξής:

1. Ο Γιώργος  και το επιτελείο του δεν είχαν κανένα απολύτως σχέδιο για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης και πορεύονται στα τυφλά, άρα είναι επικίνδυνοι.  Το μόνο που κάνουν εδώ και 4 μήνες με την ακατάσχετη και ανεύθυνη πολυλογία τους είναι να τρομοκρατούν τον κόσμο.

2.  Έτσι, μια δύσκολη κατάσταση, την μετέτρεψαν με την ανικανότητά τους, σε εφιαλτική.  Η δραματική συρρίκνωση του ΑΕΠ και η αύξηση του κόστους δανεισμού, είναι  δικό τους έργο. Η κυβέρνηση Καραμανλή, εν μέσω κρίσης και το 2008  μέχρι και την άνοιξη του 2009,διατήρησε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης.

3. Σ’  ένα τέτοιο περιβάλλον, εξασθενεί η δυνατότητα της χώρας να υπερασπίζεται βασικά της δικαιώματα. 

4  Ο ΓΑΠ,  με  αντάλλαγμα την στήριξη που του παρέχουν, θα  κλείσει  «ενοχλητικές εκκρεμότητες». Ήδη ανακοινώθηκε ότι καταφτάνει ο κ.Νίμιτς,  (προφανώς όχι για καλό),  την άνοιξη συζητείται το ενδεχόμενο  να δοθεί στα Σκοπιανούς ημερομηνία ενταξιακών διαπραγματεύσεων, με την Τουρκία διολισθαίνουμε σε διμερείς, εφ’ όλης της ύλης,  διαπραγματεύσεις, ενώ το νομοσχέδιο για τους μετανάστες είναι καθ’ οδόν προς τη Βουλή.

5.  Και ένα εφιαλτικό ερώτημα: Μήπως ο ΓΑΠ, μετατρέποντας την Ελλάδα στον πιο  αδύναμο κρίκο της Ε.Ε. εξυπηρετεί εκείνους που θέλουν μια  αποδυναμωμένη Ευρώπη και ένα υποτιμημένο Ευρώ; Λέω μήπως;

Ας βρεθεί  κάποιος να τον μαζέψει και να του επισημάνει τη βαρύτητα που  έχουν τα λεγόμενα του. Δεν απευθύνεται σε παρέα φίλων του για να λέει ότι «μας αφαιρείται ένα κομμάτι εθνικής  κυριαρχίας.»

Ούτε πρωθυπουργός …μπανανίας κάνει τέτοιες  δηλώσεις;

Εκτός και αν  προετοιμάζει το  έδαφος για επονείδιστες συμφωνίες, που έχει αποδεχτεί  στο παρασκήνιο

Με ανησυχεί αυτή η επαναλαμβανόμενη αναφορά του σε θέματα κυριαρχίας,

  Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/02/2010 18:48:04

    Η οικογένεια Παπανδρέου, ανέκαθεν έπαιζε πεμπτοφαλαγγιτικο ρόλο στην Ελλάδα.
    Ο παπούς έκανε τον εμφύλιο κατ επιταγή των εγγλέζων, ο πατέρας έβαλε τους αμερικάνους απο το "αριστερό" παράθυρο, ο ΓΑΠ, δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο να παίζει διαλυτικό ρόλο σε όλη την ΕΕ για λογαριασμό των φίλων του.

  2. donaE avatar
    donaE 12/02/2010 18:51:21

    Το ξαναειπα,εμενα μου φαινεται πως για κατι μας προετοιμαζει με πολυ αγαρμπο τροπο ειναι αληθεια.
    Γυναικειο ενστικτο...

    • popolaros avatar
      popolaros @ donaE 12/02/2010 21:04:59

      Για πες.
      Τι περισσότερο...μήπως εθνικά θέματα?

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/02/2010 18:58:23

    Δυστυχώς, Κώστα Ροδινέ, οι πολύ ωραία καταγεγραμμένες σκέψεις σου αντανακλούν πράγματα που είναι κάπου στη σκέψη όλων μας...

  4. popolaros avatar
    popolaros 12/02/2010 21:04:14

    Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
    Το φωνάζω και εγώ μήνες πριν.
    Έχει ατζέντα ο ΓΑΠ και είναι made in usa.
    Οι σκοποί του για Ελλάδα,Ε.Ε και ευρώ είναι διαλυτικοί.

  5. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 12/02/2010 21:22:26

    Όλοι το σκεφτόμαστε αυτό που λέτε,κ. Ροδινέ,και η αλήθεια είναι ότι μας τρομάζει η έκβαση αυτής της κατάστασης! Όσο βλέπουμε την Ε.Ε. να μας αντιμετωπίζει με αυτό τον τρόπο τόσο επιβεβαιώνεται ο ρόλος του ΓΑΠ σε πράγματα που αφορούν στις σχέσεις ΗΠΑ-ΕΕ

  6. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 12/02/2010 21:23:56

    στο ΓΟΥΔΙ,στο ΓΟΥΔΙ,σας θυμίζει κάτι;

  7. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 12/02/2010 23:07:33

    Αυτο το ειδατε? Αν οχι δειτε το για να καταλαβετε τι ερχεται!!

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=10795&Itemid=83

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/02/2010 23:33:38

    Τα λέμε εδώ και μήνες....ο Τζέφρεις εκτελει εντολές.

    Για αυτό κάηκαν τα δάση και μπήκαν τόσες μπόμπες...για να βγει ο Τζέφρεις και να αρχίσει το ξεπούλημα.

    Αλλά..έχουν γνώση (ορισμένοι) φύλακες ήδη από τον Αυγουστο του 2005.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dubai Expatriate 12/02/2010 23:38:45

      Κανείς δεν έχει γνώση.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Dubai Expatriate 12/02/2010 23:43:50

      Φαίνεται οι φύλακες του 2005 κιονούνται ακόμη. Όρθιοι εννοώ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Dubai Expatriate 12/02/2010 23:44:42

      Ποιοι, πώς, πότε είναι οι φύλακες και γιατί από τον Αύγουστο του 2005;

    • donaE avatar
      donaE @ Dubai Expatriate 12/02/2010 23:46:24

      Ενστικτο και εσυ;

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/02/2010 23:54:01

    Μς αεροπλάνα..και ελικόπτερα..φέυγουν απο τη μέση όσοι δεν συμφωνούν.

    Βάλε και κάποια εκλησσιαστικά σκάνδαλα και κάποιεςεπάρατες αρρώστιες και μαζική εισχώρηση στον Ελλάδικό χώρο απο πρακτορες και έχεις το κατάλληλο κλίμα για την άνοδο τω "δικών μας" και εν τέλει του Τζέφρει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dubai Expatriate 13/02/2010 00:17:42

      Το έργο λέγεται "η άνοδος ενός δικτάτορα".
      Πέτυχε το σκέλος της ανόδου όμως. Αυτός ο άνθρωπος όταν με τόση ευκολία παραδίδει "εθνική κυριαρχία" πως θα υπερασπιστεί τα εθνικά συμφέροντα? Πως ονομάζεται ένας τέτοιος άνθρωπος όταν πρόδηλα φανερώνει το μίσος του για τους Έλληνες και την Ελλάδα?

  10. sirmar avatar
    sirmar 13/02/2010 00:12:17

    Ο τζεφρυ μάλλον έχει σχέδιο και προχωρεί κανονικά διότι έχει μαζί του και τρία τέσσερα άτομα υπουργούς που και αυτοί είναι στο κόλπο.
    Δεν μπορεί τόσο καιρό να μαδά την μαργαρίτα να μοίραζα ένα δις να ταΐζει 8000 εργαζομένους στην ΟΑ να ανεβάζει το έλλειμμα να τον υποστηρίζουν τα ΜΜΕ.
    Δηλαδή δεν κάνει τίποτε δεν μπορεί 50 τρακτέρ να κλείνουν τα σύνορα της Ελλάδος
    Να είναι κομμένη η εθνική 5 μήνες στα Τέμπη.
    Όλα είναι δρομολογημένα από τα φιλαράκια του μειν ιν αμερικα.
    Πρέπει ο εισαγγελέας να επέμβει και να κάνει να πληρώσουν όλοι αυτοί που μας φεραν σε τέτοιο χάλι κατασχέσει περιουσίας διώξιμο όλων τους συγγενών από το δημόσιο μπας και κανένας φτωχός φάει λίγο ψωμί.
    Έλεγχο σε όλες της υπηρεσίες και τους βουλευτές όπως κάνουν τα εγγλεζοπουλα και τα γύρισαν πίσω τον παρά.

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/02/2010 09:07:47

    Κώστα Ροδινέ, αυτά που λες τα είχε όλος ο κόσμος στο μυαλό του και μάλιστα ΠΡΙΝ τις εκλογές. Γνώριζε ότι αν έβγαινε ο ΓΑΠ θα τελείωναν εθνικές πολιτικές και ταυτότητα στη χώρα. Κι όμως. ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ! ΄Αρα δεν φταίει αυτός . Ο ελληνικός λαός έβαλε τα χεράκια του κι έβγαλε τα ματάκια του.

    Και το κυριότερο. Οφείλεται αποκλειστικά και ειδικότερα στους νεοδημοκράτες, που δεν πήγαν να ψηφίσουν . Και βγάλαν με +10% τον καθυστερημένο.

    Τώρα ας λουστούμε όλες τις επιδιώξεις του. Τις ανερμάτιστες και αμφιβόλου

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/02/2010 16:28:11

      Aν ο Καραμανλής είχε τηρήσει τις υποσχέσεις του (το γιατί δεν τις τήρησε έχει ερμηνευθεί ποικιλοτρόπως) οι Νεοδημοκράτες θα τον είχαν ξαναψηφίσει.

  12. ars longa,vita brevis avatar
    ars longa,vita brevis 13/02/2010 11:44:44

    Και ρωτάω εγώ : η Γαλλία και η Γερμανία είναι σοβαρά κράτη και έχουν και σοβαρές υπηρεσίες πληροφοριών - Είναι δυνατόν να μην γνωρίζουν την κρυφή ατζέντα της οικογένειας Παπάντριου και την υποτιθέμενη υπαλληλική τους σχέση με συγκεκριμένη υπηρεσία πληροφοριών της Αμερικής?

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 13/02/2010 11:47:26

    Τό σημείο 5 τού άρθρου είναι αυτό πού σκέφθηκα καί εγώ.Γιά τά περί απωλείας Εθνικής κυριαρχίας,νομίζω πλησιάζει ή ώρα γιά ΤΑ ΕΣΧΑΤΑ ΠΑΣΧΕΙΝ.

  14. pikos avatar
    pikos 13/02/2010 13:06:49

    Ο ΓΑΠ ειναι ο κλασσικός ευθυνόφοβος...Αντι να εκβιάζει στυγνά την ΕΕ κάθεται και μιλάει περι κακιάς ανήξερης ευρωπης και των προηγούμενων και πως ολα αυτα μειώνουν την εθνικη μας κυριαρχία,Πολυ πρεμουρα θα ελεγα εγώ για την κυριαρχια...Απο το 1999 που ελεγε τα θεικα:προτιμώ μικρότερα συνορα και να κοιμαμε ήσυχος,εως σημερα που μεσα σε ενα εξαμηνο πρεπει να εχει μιλησει για περιορισμένη εθνικη κυριαρχια ισα με 6 φορες.Το κολπο απλο....Θα παει σε συνομιλίες με την Άγκυρα(διχως να εχει επεκτείνει πρωτα να ΧΥ σε 12νμ),θα διχοτομήσει το αιγαιο(ισως προκληθεί και μια τεχνητή ενοπλη συγκρουση μικρης διάρκειας,δίνοντας μερικά νησιά)και το άλλοθι; Μα αφου ειμαστε κρατος μειωμένης εθνικης κυριαρχίας.Τι να κανω; Η προηγουμενη κυβέρνηση φταίει...Παραλληλα θα τεθει και η Θρακη σε καθεστος αυτονομιας(με οριζοντα την ενοποίηση με την Τουρκια),παράλληλα με την μαζικη Ελληνοποίηση των μεταναστων,η οποια θα προκαλεσει ακομα μεγαλυτερες κοινωνικες ανισότητες και αρα αναταραχές).Επίσης λέγεται οτι η Αλβανικη κυβερνηση σχεδιαζει να ζητησει την ίδρυση δίγλωσσων ή αποκλειστικά Αλβανογλωσσων σχολείων στην Ελλάδα...