20/03/2008 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιους χρηματοδοτεί το ΥΠΕΞ;

Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στο site του ελληνικού παραρτήματος του ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟΥ των ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ του ΕΛΣΙΝΚΙ, το υπουργείο Εξωτερικών και η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς είναι χορηγοί του. Στο ίδιο όμως site, μαζί με το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών αναφέρονται ως σπόνσορες και διάφορες φιλοσκοπιανές οργανώσεις (Search for Common Ground Macedonia, Macedonian Human Rights Movement of Canada).  ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το site του ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟΥ για να δείτε όλες τις οργανώσεις. Το ερώτημα είναι λοιπόν απλό: Με τα λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων το υπουργείο Εξωτερικών χρηματοδοτεί τέτοιες οργανώσεις;  Θα μας απαντήσει κανείς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 20/03/2008 18:03:33

    Ο Σόρος με τις οργανώσεις Ανοιχτής Κοινωνίας που έσπειρε σε όλο το ανατολικό μπλοκ, κατάφερε πολλές φορές να ελέγξει και τις πολιτικές εξελίξεις στις χώρες αυτές. Τις διάφορες χρωματιστές επαναστάσεις (πορτοκαλί κοκ) ηγούνταν δικοί του άνθρωποι. Στην Ελλάδα εκτός από το ΕΠΣΕ, χρηματοδοτεί και το ΕΛΙΑΜΕΠ, παρακαλώ!!

    Πώς ειπατε;;

  2. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 20/03/2008 18:19:33

    Για την ακρίβεια 11 Σορο-ιδρύματα χρηματοδοτούν το ΕΛΙΑΜΕΠ!

    http://www.eliamep.gr/eliamep/content/home/about_eliamep/funding/en/

    8+1 Open Societies. Το τελευταίο, του Κοσόβου, είναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!! - έτοιμο φαίνεται το είχαν. Της Σερβίας είναι πιο πάνω στη λίστα από τα υπόλοιπα. Και 2 Soros Foundations!

  3. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 20/03/2008 18:47:00

    Το παρατηρήτηριο του Ελσίνκι και ο Βαλλιανάτος πουλάνε απίστευτο νταβατζιλίκι εδώ και χρόνια.

    Και εμείς είμαστε υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά αν θέλουν πραγματική υπεράσπισή τους να πάνε σε καμιά Τουρκία, Αλβανία, Σκόπια να δουν τι γίνεται.

  4. Ο άλλος Πόντιος avatar
    Ο άλλος Πόντιος 20/03/2008 20:10:14

    ΠΕΑ, δεν γνωρίζω για το νταβατζηλίκι του Βαλλιανάτου και του Παρατηρητηρίου (για να το λες φαντάζομαι ότι έχεις πληροφορίες -εγώ ούτε καν ζω στην Ελλάδα). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν σημαντικά θέματα ανθρώπινων δικαιωμάτων στην Ελλάδα που, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, πρέπει να ανοίξουν στη συζήτηση.
    Δεν χρειάζεται να πάει κάποιος ούτε στην Τουρκία ούτε στην Ουγκάντα για να ανακαλύψει αδικίες, διακρίσεις, και παραβιάσεις της ανθρώπινης αξιοπρέπειας που βασίζονται στην εθνική προέλευση, το φύλο, τη θρησκεία κλπ. Ολόκληρη η Δυτική Ευρώπη, και η Ελλάδα, έχουν δρόμο μπροστά τους.
    Είναι σημαντικό να μαθαίνουμε για τις (οπωσδήποτε τεράστιες) αυθαιρεσίες πχ της Τουρκίας στον τομέα των ανθρώπινων δικαιωμάτων, ΟΧΙ όμως ως άλλοθι για να κουκουλώνουμε ή να δικαιολογούμε τις δικές μας.

  5. mesapola avatar
    mesapola 20/03/2008 21:07:06

    Νομίζω ότι το θέμα είναι παλιό.. και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο.
    Πάντως είναι γνωστό ότι από τις 7 Δεκεμβρίου 2007 το κεντρικό γραφείο της Οργάνωσης με έδρα την Βιέννη εξέδωσε ανακοίνωσε ότι που έλεγε ότι κλείνει οριστικά την λειτουργία της λόγω οικονομικών σκανδάλων και ατασθαλιών. Επίσης στην ίδια ανακοίνωση έλεγε ότι θα γίνει οικονομική εκκαθάριση κι ότι τα γραφεία θα κλείσουν οριστικά στις 30 Ιανουαρίου 2008 ή ότι θα γίνει η ρευστοποίηση (κάπως έτσι).
    Επίσης η ιστοσελίδα της κεντρικής οργάνωσης http://www.ihf-hr.org δεν λειτουργεί. Έχει σχετικό λινκ και στο site του ελληνικού παραρτήματος που δεν ανοίγει.
    Τώρα με ποιο καθεστώς λειτουργεί το ελληνικό παράρτημα, όταν η κεντρική οργάνωση έχει πάψει να υφίσταται δεν γνωρίζω.

  6. ΜπέτυΜπλου avatar
    ΜπέτυΜπλου 21/03/2008 00:52:00

    και γιατί να μην είναι μέσα, να χρηματοδοτεί και να επηρεάζει στο βαθμό που μπορεί - και να περιορίσει τις ζημιές;

    αν απέχουμε από τέτοιες κινήσεις που αναπτύσσονται παντού στιν κοσμο, με γνωστά ή άγνωστα κίνητρα, τελικά οι άλλοι περνούν τις θέσεις τους άκοπα.

    η λύση δεν είναι να κλειστείς, να ταμπουρωθείς και να περιμένεις τον εχθρό

    η λύση είναι η εισχώρηση παντού, ο επηρεασμός, οι συμμαχίες...

  7. Πετρολόπουλος avatar
    Πετρολόπουλος 21/03/2008 07:55:11

    κλείσου σπίτι σου, να σε σκίσει η ............

  8. Πετρολόπουλος avatar
    Πετρολόπουλος 21/03/2008 07:55:40

    Παντρεύτηκε ο Βαλλιανάτος;

  9. Πετρολόπουλος avatar
    Πετρολόπουλος 21/03/2008 07:56:15

    Και τα λεφτά του νυφικού τα πλήρωσε ο Σόρος;

  10. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 21/03/2008 12:35:30

    ΟΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΗΣ (ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ)ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΕΧΘΡΟΙ! Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΗ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ?

  11. Swell avatar
    Swell 21/03/2008 14:29:43

    ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ

  12. Λεό avatar
    Λεό 21/03/2008 19:51:22

    Καλά βρε "αριστεράρες", πότε θα πάψετε επιτέλους να αναπαράγετε τους Αδώνιδες και τα λοιπά κρυπτοφασιστικά ανθρωπάκια!
    Αν είναι να συνεχίσετε έτσι τότε κακώς τρέχαμε να σας σώσουμε από την χρεοκοπία με συνδρομές. Υπάρχει και η ομόλογή σας Α1.