24/02/2009 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιους κοροϊδεύουν;

Καταργείται η ανωνυμία όλων των χρηστών κινητής τηλεφωνίας για να «σπάσει» το απόρρητο στις συνομιλίες παρανόμων και τρομοκρατών. Για ανέφικτο μέτρο, χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα, κάνουν λόγο εκπρόσωποι των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας,

Αστεία χαρακτήρισε τα μέτρα της Κυβέρνησης ο αντιπρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας. Οι όποιες αλλαγές θα πρέπει να προκύψουν σε συνεργασία με μια σειρά φορέων όπως η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, η ΑΔΑΕ, η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών (ΕΕΤΤ), το αρμόδιο υπουργείο, αλλά και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Δηλαδή ο κ. Δένδιας και η κυβέρνηση θα φακελώσουν εκατομμύρια χρήστες καρτοκινητών και θα αναστατώσουν τον κρατικό μηχανισμό, αλλά και την ΕΕ, επειδή δεν μπορούν να ελέγξουν μερικές δεκάδες «σκληρών» κακοποιών;
Λαμπρά!

Ποιους νομίζουν ότι κοροϊδεύουν;

...Σεμνά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenPoint avatar
    GreenPoint 24/02/2009 13:55:40

    Δεν χρειαζεται να διερωτασαι ποιον κοροιδευουν !!!Τον εαυτο τους βεβαιως κοροιδευουν!!! Ο λαος με το αλανθαστο κριτηριο που αποδεδειγμενα διαθετει τους εχει αποριψει ανεπιστρεπτι!!!

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/02/2009 14:12:35

    Ο ίδιος λαός, με το ίδιο αλάνθαστο κριτήριο δεν ήταν που τους έφερε "στα πράγματα"? Ή άλλος?
    Ο ίδιος λαός, με το ίδιο κριτήριο δεν έφερε και το ΠΑΣΟΚ? Και το απέρριψε "ανεπιστρεπτί"?
    Το διαθέτει λοιπόν και αποδεδειγμένα το αλάνθαστο κριτήριο ο λαός...

  3. tony avatar
    tony 24/02/2009 14:30:21

    Τό θέμα δεν είναι ποιόν θα γυρίσουμε στο σπιτάκι του να φάει με την ησυχία του τά κλεψιμαίικα.
    Τό θέμα είναι ποιόν θα κρεμάσουμε στο σύνταγμα.
    Τότε η συζήτηση αποκτά ενδιαφέρον.

  4. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/02/2009 14:36:18

    Στο σύνταγμα, γιατί?
    Από σεβασμό στο πολίτευμα?

  5. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 24/02/2009 14:38:40

    (Α)θανάσης- μα επιτέλους τι περιμένεις τα αηδόνια εσύ και γω το μόνο που μπορούμε είναι (και όχι μόνο εμείς η δυο αλλά χιλιάδες συμπολίτες μας ) να τους ξεσκεπάζουμε εδω και εκεί στην χαζή τους» προπαγάνδα και παιχνιδάκια» αυτή είναι η προσφορά τον προγόνων μας και εμείς ακλουθούμε .

  6. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/02/2009 14:47:30

    Τι πάει να πει "θα φακελώσουν" βρε εξυπνοπούλια; 1ον, παραπληροφορείς: "Καταργείται η ανωνυμία όλων των χρηστών κινητής τηλεφωνίας", φυσικά και δεν ισχύει, μιας και απλά αυτό που προτάθηκε, είναι να μην μοιράζονται αφιδώς από εδώ κι από εκεί κάρτες κινιτών, αλλά μόνο με ταυτότητα και ΑΦΜ από τα καταστήματα. Ότι ακριβώς γίνεται και με τις συνδέσεις.
    Δηλαδή, εσύ που έχεις σύνδεση κι όχι καρτοκινιτό, θεωρείς τον εαυτό σου "φακελωμένο"; Και τότε γιατί εξακολουθείς κι έχεις σύνδεση;

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 24/02/2009 14:47:40

    Δύσμοιροι νεοδημοκράτες... τι ασυνάρτητες μπαλαφάρες αναγκάζονται να γράφουν...

  8. GreenPoint avatar
    GreenPoint 24/02/2009 14:52:05

    @9 Τα εχουν παιξει εντελως μεσα στον πανικο τους!!!

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 24/02/2009 15:09:19

    καλα τωρα ...

  10. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 24/02/2009 15:10:47

    απο χθες η vοdafon πρωσαρμοζεται χα χα α

  11. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 24/02/2009 15:24:56

    Από ότι ξέρω μετά τις υποκλοπές, το Μαξίμου άρχισε να χρησιμοποιεί συνδέσεις καρτοκινητής, που τις χρησιμοποιούσαν μόνο μία ημέρα, μετά τις πετούσαν και τις αγόραζαν με το κιλό.
    Τώρα τι θα γίνει ;
    Γιατί ασφαλώς οι καρτοκινητές συνδέσεις για χρήση μιάς ημέρας, είναι πρακτικά μη υποκλέψιμες αρκεί να μήν γίνονται συνεχώς από το ίδιο μέρος.

  12. tony avatar
    tony 24/02/2009 15:47:34

    @4
    βεβαίως από σεβασμό στό σύνταγμα και στους φόρους που πληρώσαμε όλα αυτά τα χρόνια.
    Δεν ξερω για τους άλλους αλλά εγώ ότι πληρώνω στο κράτος όλα αυτά τά χρόνια δεν είναι το πλεόνασμα μου,είναι το υστέρημα μου που κέρδισα με κόπο.
    Και από μέσα μου δεν γελάω καθόλου που κατασπαταλιούνται τά λεφτά μου.Δεν είμαι εισοδηματίας,χαβαλέ να τα παιρνω φόρο νά τα δίνω.

  13. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 24/02/2009 15:48:11

    Τι να υποκλέψουν; Τα φοβερά και τρομερά μυστικά του κυβερνήτη; Την επικοινωνιακή του στρατηγική; Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ!

  14. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/02/2009 16:37:58

    -ανώνυμε 12, τις γκομενοδουλειές σου, να έχεις τα "μπαλάκια" να τις κάνεις χωρίς καρτοκινητό. Επειδή εσύ θες να πηδήξεις εκτός γάμου, θα σε ρωτήσει η Κυβέρνηση;
    -ανώνυμε 16, φυσικά και οι τουρίστες έχουν διαβατήρια.Όπως νοικιάζουν αυτοκίνητα και μηχανάκια,έτσι θα παίρνουν και κάρτες. Και τα ανήλικα δεν χρειάζονται κινητά. Τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλα των δήθεν "προοδευτικών". Εγώ σας έφερα ως παράδειγμα τις συνδέσεις, που είναι με όνομα και με όλα τα στοιχεία, κι εσείς μου λέτε άρες μάρες...

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/02/2009 16:39:22

    -ανώνυμε 18, θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο στο τελευταίο: Που είναι η αστυνομία σκέψης, όταν τη χρειάζεσαι;;;Πήρες την τρίχα,και την έκανες τριχιά..!

  16. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/02/2009 16:49:58

    Ναι, και πριν την ανακαλυψη κινητων δεν γινονταν αποδρασεις.... ΜΠΟΥΑΧΑΧΑ !

    Απλα τωρα γινονται πιο χολιγουντιανες.

    Μάρκος : τα ανηλικα χρειαζονται κινητο για να παιρνουν τη μαμα τους οταν σχολανε πιο νωρις τα αγγλικα, και για να τα βρισκει ο μπαμπας τους οταν αργουν να γυρισουν σπιτι.

  17. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/02/2009 16:52:49

    keep talking, εγώ όταν ήμουν ανίλικος, δεν είχα ανάγκη κινητό για να βρουν οι γονείς μου. Αν εσείς ως γονείς έχετε κάνει τα παιδιά σας προέκταση του εαυτού σας, ή αδυνατείτε να τα κάνετε να καταλάβουν ορισμένα πράγματα ως γονείς, τότε δεν σας σώζει όχι κινητό, αλλά ούτε...beeper!

  18. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/02/2009 17:18:43

    Ενδεχομενως οταν ησουν ανηλικος να μην υπηρχαν κινητα η να ηταν περιορισμενος ο χωρος που κυκλοφορουσες.

    Στη σημερινη εποχη θεωρω οτι το κινητο δημιουργει πρωτα απ ολα μια σιγουρια στον ανηλικο για μια ωρα αναγκης.

    Τωρα για το "περι προεκταση του εαυτου μας γονεις-παιδια και κινητα"... μαλλον θα κρινεις εξ ιδιων.

  19. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/02/2009 17:19:42

    Ωπς ! η ανω αναρτηση αφορα

    22. Μάρκος Says:
    February 24th, 2009 at 4:52 pm

  20. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 24/02/2009 17:32:48

    Καλά άμα αγοράσεις καρτοκινητό από το εξωτερικό τι θα γίνει; Θα απαγορέψει και την πώληση ανώνυμων καρτοκινητών και στο εξωτερικό; Το άλλο μέτρο με το πόθεν έσχες τι λέει; Έχουνε ποτέ πιάσει κάποιον και ποιον με το πόθεν έσχες όλα αυτά τα χρόνια; Ρωτάω έναν όχι δύο. Είναι δυνατόν υπουργοί να τα λένε αυτά;

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/02/2009 18:17:46

    1-Θα έχουν οι περιπτεράδες που πουλάνε καρτοκινητά αρχεία με αριθμούς ταυτοτήτων και ΑΦΜ; Θα τους ελέγχει ποιός; η ΕΥΠ;
    2-Όσο για τους τουρίστες, πιστευει κανείς ότι δείχνουν δίπλωμα για να νοικιάσουν μηχανάκι;
    3-Οι έχοντες κανονική σύνδεση είναι δηλαδή φακελλωμένοι;

    Πάρτε το χαμπάρι:
    Οι μόνοι που φοβούνται τους όποιους ελέγχους είναι οι παράνομοι και οι έχοντες σκοπό να παρανομήσουν. Έτσι απλά.

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/02/2009 21:18:27

    Γιατι θα φακελλωσουν ρε μεγαλε επαναστατη,τους χρηστες και μπλα μπλα μπλα;Οι αλλλοι,που εχουν τα συμβολαια,ειναι μαλακες και ειναι τα στοιχεια τους γνωστα,και οι εχοντες τα καρτοκινητα,ειναι οι μαγκες που δεν τους ξερουν;
    Δεν θα παρακολουθουν τα κινητα,τα στοιχεια των κατοχων,θελουν να ξερουν,οπως ξερουν των σταθερων,και των συμβολαιων.Τελος.
    Εσυ θελεις,να σε παιρνει ο καθε αχρηστος,και να σου λεει διαφορα,και να μην μπορεις να ξερεις,η να μαθεις,ποιος ειναι;
    Και μη μου πεις για αποκρυψη.

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/02/2009 22:00:54

    Εισαι και πολυ μπουρδας ρε φιλε, και μπερδευεις τις μαλακιες της λουτσας σου,με τα τηλεφωνα.
    Θα χρησιμοποιουσα δε και χειροτερη γλωσσα,αλλα δε θελω να βαλω σε στενοχωρια τον αρχηγο εδω.
    Δειχνεις δε την κακομοιρια σου,"χτυπωντας" καποιον που απλως δεν εχει την ιδια γνωμη με σενα,προσετι δε,εχει και την κοινη λογικη,που εσυ προφανως,στερεισαι.
    Περνιεσαι δε και για μεγαλος γαμικουλας,που επειδη δεν κρατιεσαι,πηδας και τις γυναικες των αλλων.
    Αμα περιμενεις να ζησεις κακομοιρη,αρπαζοντας κανα μεζε,απο τα αποφαγια των αλλων,σωθηκες.
    Τα απωθημενα σου βγαζεις,αλλα η ζωη περναει,και θα μεινεις με το... λουτσο στο χερι, και την καρδια αδεια.
    Και το κινητο,και το κινητο.

  24. ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ avatar
    ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ 24/02/2009 22:55:04

    Ρε Μάρκο πως φαίνεσαι που είσαι εγγόνι των χουνταίων. Τι σαχλαμάρες ρε σας βάζουνε να λέτε. Ηρέμησε αγορίνα μου γιατί το πικρό ποτήρι θα το πιείς και συ και οι δικοί σου μέχρι τον πάτο. Και να μην χτυπάς καποιους για γκομενοδουλειές γιατί αν είχατε τα @@@ θα το κάνατε και σεις και δεν θα μας πηδούσατε στρουπουνάκια κακιάρικα.

  25. crouela avatar
    crouela 17/06/2009 01:11:31

    Αν θέλουν οι εταιρίες αντιδρούν και δεν εφαρμόζεται. Λένε κατηγοριματικά στο κάθε μαλάκα Μαρκογιαννάκη και φασίστα οτι δεν είναι τεχνικά εφικτό και τέλος. Αν εφαρμοστεί και μετά αυξηθούν οι χρεώσεις μη κλαίγεστε οσοι το υποστηρίζετε και τα βάζετε με τις εταιρίες που ακριβαίνουν τις τιμές.