#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/08/2011 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος φταίει περισσότερο; Οι δημόσιοι υπάλληλοι ή οι ελεύθεροι επαγγελματίες;



Μια από τις πιο ύπουλες επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης που μας ταλανίζει ως χώρα είναι και η μεγάλη διάσταση που προέκυψε μεταξύ των υποστηρικτών του δημοσίου, και του  ιδιωτικού τομέα.

Ο λεγόμενος κοινωνικός αυτοματισμός, που υπέβοσκε επί δεκαετίες,  έδειξε το σιχαμερό του πρόσωπο, με αποτέλεσμα τις ατέλειωτες κόντρες μεταξύ δημοσίων υπαλλήλων και αυτών του ιδιωτικού τομέα, όσον αφορά στο ποιος φταίει για τα χάλια μας. Αποτέλεσμα; Οι εκατέρωθεν εκτοξεύσεις αφορισμών και κακεντρεχειών, και οι απειλές ένθεν κακείθεν. Την ίδια ώρα που το σύστημα τρίβει τα χέρια του. Το διαίρει και βασίλευε σε όλο του το μεγαλείο.

 

Προσωπικά, απεχθάνομαι σε αφάνταστο βαθμό το ελληνικό δημόσιο όπως αυτό λειτουργεί. Για αυτό και αποφεύγω, όσο μπορώ, όπως ο διάβολος το λιβάνι, οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί του. Κάποτε  μάλιστα έγραψα εδώ,  μεταξύ άλλων, και για το «κολαστήριο του ΟΠΑΔ», το οποίο ταλαιπωρεί και βασανίζει συστηματικά τους …ίδιους τους δημοσίους υπαλλήλους! Έτσι είναι προγραμματισμένο να λειτουργεί το δημόσιο.

Όσοι όμως επιτίθενται λάβροι εναντίον του δημόσιου τομέα και των προνομιούχων υπαλλήλων του, κάνουν ένα βασικό λάθος. Δεν λαμβάνουν υπόψη, ότι για το χάλι του δημοσίου δεν φταίνε οι υπάλληλοι. Αυτοί αυτό το καθεστώς  βρήκαν, αυτό συνεχίζουν. Και όσοι εξ αυτών αποπειραθούν να το αλλάξουν, προσπαθώντας να εργαστούν φιλότιμα και καθαρά, αντιμετωπίζουν τη χλεύη εκ μέρους των υπολοίπων, αλλά και την υπηρεσιακή στασιμότητα.

Το ελληνικό δημόσιο, όπως είναι διαρθρωμένο, εξυπηρετεί τον εαυτό του, ως μια ατέρμονη αυτοτροφοδοτούμενη γραφειοκρατία, και δευτερευόντως τα κομματικά συμφέροντα και τίποτα άλλο. Αν είσαι κομματόσκυλο, θα περάσεις καλά και θα προαχθείς. Άσχετα αν είσαι τελείως ανεπαρκής, ή ακόμη και επίορκος. Αν είσαι ακομμάτιστος και φιλεργατικός, θα σε γονατίσουν, οπότε και θα καταλήξεις αδιάφορος. ‘Έτσι απλά.

Όσον αφορά στην ατελείωτη παραφιλολογία για τη περίφημη μονιμότητα, πολλοί αγνοούν ότι αυτή δεν υφίσταται όπως την εννοούν, αφού παύει να ισχύει με βάση 4-5 όρους του  υπάρχοντος ήδη Συντάγματος, όπως επί παραδείγματι η κατάργηση μιας υπηρεσίας, ή μιας οργανικής θέσης κλπ. Και εν πάση περιπτώσει, αν τυχόν καταργηθεί ολοσχερώς, ποιος νομίζετε ότι θα φύγει πρώτος; Ο  κομματικά  διασυνδεδεμένος επίορκος, ή ο ακομμάτιστος εργατικός; Μάλλον ο δεύτερος.

Για το μεγάλο ζήτημα της ατιμωρησίας, πάλι δεν φταίει ο δημόσιος υπάλληλος, ούτε η ισχύουσα νομοθεσία. Αυτή καλύπτει κάθε ενδεχόμενο, και προβλέπει αρκετές ποινές για όσους τις αξίζουν. Ένας υπάλληλος μπορεί  να τιμωρηθεί, αλλά και να απολυθεί, αν υποπέσει σε μια σειρά από παραβάσεις που αναφέρονται σαφώς στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα. Το αν αυτό δεν γίνεται… αναζητήστε τους λόγους στις κομματικές διασυνδέσεις, στην πολιτική καμαρίλα,  και στις συνδικαλιστικές ρουσφετολογικές πολιτικές.

Επομένως πριν ρίξουμε το ανάθεμα στους δημοσίους υπαλλήλους συλλήβδην, ας εξετάσουμε λίγο πιο προσεκτικά το τι πραγματικά ισχύει. Κι αν δεν ξέρουμε, ας ρωτήσουμε κάποιον δημόσιο υπάλληλο. Κάθε οικογένεια διαθέτει και από έναν, έτσι δεν είναι;

 

Από κει και πέρα, ούτε ο ιδιωτικός τομέας είναι άμεμπτος. Και δεν μιλάω για τους υπαλλήλους, αλλά τους λεγόμενους ελεύθερους επαγγελματίες. Τους «στυλοβάτες» της οικονομίας μας.  Ήμουνα νιος και γέρασα, και μονίμως ο βιοτέχνης, ο εργοστασιάρχης, ο γιατρός, ο υδραυλικός κλπ. πληρώνουν (αν πληρώνουν) κλάσμα των φόρων που πληρώνει ο μέσος δημόσιος υπάλληλος. Ναι, αυτοί που έχουν όλες αυτές τις βίλες και τα εξοχικά, τις πισίνες και τα τζιπ, αυτοί που μοστράρονται πρώτο τραπέζι πίστα με τη πουράκλα τους, και τα μωρά τους, είναι οι ίδιοι που δηλώνουν ετήσιο εισόδημα €5.000! Τόσο καλά!

Και είναι οι ίδιοι που ωρύονται ότι η χώρα δεν αντέχει άλλο δημόσιο, και που πιέζουν για άρση της μονιμότητας, και για μαζικές απολύσεις. Το ότι πολλοί εξ αυτών, εργολάβοι, μηχανικοί, κατασκευαστές, κλπ. εξαρτώνται αποκλειστικά από τα δημόσια έργα, και γενικά τις κρατικές παροχές και επιδοτήσεις, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Είμαι πεπεισμένος, πως αν τόσα χρόνια οι ελεύθεροι επαγγελματίες πλήρωναν τους φόρους που τους αναλογούν, και αν φορολογούνταν και η παραοικονομία, τότε θα ήμασταν ως χώρα σε επίπεδα Ελβετίας. Ποια κρίση και κουραφέξαλα; Θα δανείζαμε και στο Μονακό. Είμαστε πλούσιοι σε μια φτωχή χώρα. Και η χώρα είναι φτωχή, κυρίως εξαιτίας της φοροδιαφυγής, και της φυγής των χρημάτων των εχόντων και κατεχόντων στο εξωτερικό. Ποιες επενδύσεις και πάπαλα; Ο μόνος που κάνει επενδύσεις στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν το ίδιο το  κράτος.

 

Συνεπώς ποιος φταίει; Οι εκατοντάδες χιλιάδες δημόσιοι  υπάλληλοι, που είδαν φως και μπήκαν; Ή οι εκατοντάδες χιλιάδες «αυτοδημιούργητοι» που επί δεκαετίες ολόκληρες αρνούνται να εκδώσουν απόδειξη, συμβάλλοντας έτσι στην εξαθλίωση του κράτους;

Το ζήτημα είναι σίγουρα πολύ πιο σοβαρό, και σίγουρα δεν εξαντλείται με μια επιφανειακή προσέγγιση όπως αυτή. Η βασική ουσία όμως είναι πως με την οικονομική κατάρρευση των δημοσίων υπαλλήλων, δεν πλήττονται μόνο οι ίδιοι, αλλά ολόκληρη η αγορά. Δημόσια και ιδιωτική. Δεν νομίζω οι δημόσιοι υπάλληλοι να αποταμίευαν ή να αγόραζαν ομόλογα και μετοχές με το περίσσευμα των (μίζερων) αποδοχών τους. Μάλλον στην αγορά τα έριχναν, καταναλώνοντας. Οπότε, στερούμενοι αυτοί αυτών των χρημάτων, τα στερείται σήμερα και η αγορά, οι καταστηματάρχες, οι επαγγελματίες, οι ταξιτζήδες κλπ.

Οπότε ο κύκλος γίνεται ακόμη πιο φαύλος.

Κάνω λάθος; Αν ναι διορθώστε με.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 15:31:28

    Θαυμαστε οργανωση υποργειου!!! Μετα θα σας φταινε οι τυπογαφοι το ΟΕΔΒ
    Συνολικά 30 με 35 σχολικά βιβλία Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων θα είναι έτοιμα 12 Σεπτεμβρίου-ΠΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΣΥΖΗΤΑ ΤΟ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ
    h**p://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13981:sinolika-30-me-35-sxolika-biblia-dimotikon-gimnasion-kai-likeion-tha-einai-etoima-12-septembriou-poies-liseis-sizita-to-ip-paideias
    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

    Συσκέψεις επί συσκέψεων πραγματοποιεί η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου με τα στελέχη της και τη διοίκηση του Οργανισμού Διδακτικών Βιβλίων ,προκειμένου να αναζητηθούν λύσεις ώστε τα βιβλία να είναι το συντομότερο στα χέρια των μαθητών.

    Σύμφωνα με πληροφορίες του esos στις 12 Σεπτεμβρίου

    θα είναι τυπωμένοι περίπου 30 με 35 τίτλοι σχολικών βιβλίων συνολικά του Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου ευθύνη η οποία βαρύνει αποκλειστικά τη διοίκηση του ΟΕΔΒ. Οι εκτιμήσεις που υπάρχουν είναι ότι μέχρι το Νοέμβριο οι μαθητές θα παραλαμβάνουν βιβλία.

    Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας –που καλείται να βγάλει τα «κάστανα» από τη φωτιά , για τα σχολικά βιβλία που δεν θα παραδοθούν στους μαθητές έχει ήδη συζητήσει δύο λύσεις:

    Α. Να δοθούν φωτοτυπίες στους μαθητές

    Β . Να γίνει αναπαραγωγή των σχολικών βιβλίων σε DVD

    Ηδη το υπουργείο Παιδείας αναζητά το κόστος και των δύο λύσεων , προκειμένου να ζητήσει τα σχετικά κονδύλια και να δοθούν στις σχολικές Επιτροπές .

    Στις συσκέψεις που πραγματοποιούνται στο υπουργείο Παιδείας, σύμφωνα με πληροφορίες, «έπεσε» και η πρόταση από στέλεχος να «επιστρατευθούν» τα στρατιωτικά τυπογραφεία για την επίσπευση της εκτύπωσης των βιβλίων, με την συνομιλητές του έσπευσαν να τη σχολιάσουν ειρωνικά.

    Ένα από τα θέματα που θα απασχολήσει, ιδιαιτέρως, τη σύσκεψη της Δευτέρας της υπουργού με τους Περιφερειακούς Διευθυντές είναι τα σχολικά βιβλία.Η κ. Διαμαντοπούλου αναμένει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις προτάσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 15:37:31

      Παντως μαζι δεν τα φαγαμε και δεν ειδαμε ολοι φως και μπηκαμε....οσο για τα χρηματα που λειποθν απο την αγορα, .....ε.....καποιοι πανηγυριζαν χαιρεκακα οταν εγιναν οι πρωτες περικοπες μισθων......τωρα ομως κλαινε μα μαυρο δακρυ....αλλα επιμενουν να υβριζουν συλληβδην τους ΔΥ . Δεν Πιεραζει ας προσεχαν....αποδειξεις να κοβουν και κατι θα γινει ισως τοτε

  2. Nikos Draxmi avatar
    Nikos Draxmi 27/08/2011 15:36:49

    εκατοντάδες χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι, που είδαν φως και μπήκαν; Ή οι εκατοντάδες χιλιάδες «αυτοδημιούργητοι» που επί δεκαετίες ολόκληρες αρνούνται να εκδώσουν απόδειξη, συμβάλλοντας έτσι στην εξαθλίωση του κράτους

    H φοροδιαφυγη του ιδιωτικου τομεα το χρονο υπολογιζεται 20 δις , οσο σχεδον οι μισθοι και οι συνταξεις των δημοσιων υπαλληλων
    Αν σε αυτα βαλεις τα βεβαιωμενα προστιμα που χαριζωνται η δεν εισπρατονται , ικα και λοιπα το ποσο ειναι μεγαλυτερο
    Επιπλεον την κριση την δημιουργησε κατεξοχιν ο ιδιωτικος τομεας ( ΤΡΑΠΕΖΕΣ) που εισπραπτει εγγυησεις απο το κρατος (110 δις) και φορτωνει τους πολιτες με τα χρεη τους , το ιδιο συμβαινει και σε ολες τις αλλες χωρες

    Ποσοι επιχειρηματιες ελαβαν κρατικες εγγυησεις , υπερκοστολογουσαν εργα και προμηθειες προς το δημοσιο και κυριως αρπαζαν δημοσιο πλουτο εναντι πινακιου φακης? (αυτοκινητοδρομοι , αεροδρομια ,δεκο κλπ)

    Και οι πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι τεμπελιδες αλλα δεν ευθυνωνται για την κριση οπως θελει η επισημη προπαγανδα που κατευθυνεται απο τα καναλια (ιδιωτικος τομεας) και υιοθετειται απο την κυβερνηση του γιωργακη
    Με τη ιδια ευκολια που κατηγορει ενας ιδιωτικος υπαλληλος τον δημοσιο οτι δεν παραγει η ενας ελευθερος επαγγελματιας , το ιδιο μπορει να κανει και ο δημοσιος υπαλληλος και με περισσοτερα και πιο λογικα επιχειρηματα απο τους αλλους δυο

    http://carnagio.wordpress.com/2011/01/09/%CE%BF-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CF%83-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%89/

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Nikos Draxmi 27/08/2011 16:58:41

      Μιλας για φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομεα. Εχεις σκεφθει ποτέ και υπολογισεις την φοροδιαφυγή των Δημοσίων υπαλλήλων?
      Δηλώνουν τα ιδιαιτερα φροντιστηρια οι καθηγητες και δάσκαλοι του δημοσίου?
      Δηλωνουν τα φακελλάκια οι γιατροί του ΕΣΥ?
      Δηλωνουν τό λάδωμα οι εφοριακοί,πολεοδομοι, δασάρχες,..............?
      Ακόμη και αυτοί που δουλευουν στην καθαριοτητα των δήμων τα αρπάζουν.
      Το νουμερο ειναι τεράστιο και δεν μπορεί να συλληφθεί σαν φορολογητέα υλη ακόμη και οταν συλληφθεί κάποιος απο αυτούς με τα χρήματα στην τσέπη.
      Η φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομέα στην ελλάδα ειναι και μιά μορφή αμυνας απεναντι στο κράτος το οποια εχει το πιο αναχρονιστικό φορολογικό συστημα στον ανεπτυγμένο κόσμο. Σε ελέγχει οποτε θέλει και μετά απο 20 χρόνια και εχει τα παλληκάρια του ΣΔΟΕ και τους εφοριακούς που δουλεύουν για πάρτι τους εισ βάρος του κράτους και των φορολογουμένων.
      Την φοροδιαφυγή των δημοσίων μπορεις να μου την χαρακτηρίσεις?

      • athorivos avatar
        athorivos @ neos agrotis 28/08/2011 00:24:26

        Θα μπορούσα να την πω και εγώ μια μορφή άμυνας. Περίεργες αντιλήψεις έχεις πάντως. Η φοροδιαφυγή είναι κατακριτέα από όπου και αν προέρχεται. Αν φοροδιαφεύγουν οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι έγκλημα, αν τοι κάνουν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ή οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι άμυνα. Τι να πει κανείς!!!!

  3. εκπαιδευτικος avatar
    εκπαιδευτικος 27/08/2011 15:37:20

    Πολυ σωστα τα λες

    4 επισημανσεις για το δημοσιο

    1) Ολοι οι διορισμοι μεσω ΑΣΕΠ (προσωπικα διοριστηκα με ΑΣΕΠ ως καθηγητης διαβαζοντας μετα απο δουλεια 9-10 ωρων την ημερα στον ΙΤ επι 2 χρονια οταν αλλοι επαιρναν εικονικη προυπηρεσια απο ΠΔΣ και με 2-3 χρονια αναπληρωτιλικι τρυπωναν στο δημοσιο)

    2) Οι εισπρακτικες και ελεγκτικες υπηρεσιες του κρατους να δουλευουν με υψηλα bonus αν πιαστουν οι εισπρακτικοι στοχοι και οχι παχυλοτατους μισθους ανευ αποτελεσματος οπως τωρα. Οι υπολοιποι υπαλληλοι με μικροτερα bonus παλι αν πιαστουν οι εισπρακτικοι στοχοι, καθως οι καλες παρεχομενες υπηρεσιες προδιαθετουν τον πολιτη να πληρωσει ευκολοτερα τους αναλογουντες φορους

    3) Καταργηση του κομματικου συνδικαλισμου

    4) Αφαιρεση ΑΦΜ σε κατα συρροη μεγαλοφοροπαραβατες

  4. φωνη avatar
    φωνη 27/08/2011 15:46:28

    Strange Attractor

    Από όλο σου το κείμενο φαίνεται ότι το δημόσιο λειτουργεί ως κομματικό άνδρο. Λες ότι κάποιοι βολεύονται και κάποιοι καταπιέζονται, αλλά δεν αρνείσαι ότι κατάφερε να λειτουργεί ως κομματικό άνδρο.

    Θέλω να κάνεις μια έρευνα για το τι ψηφίζει ο δημόσιος υπάλληλος, να κάνετε μια στατιστική και να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τα αποτελέσματά της.

    Εγώ διαφωνώ με το να λέμε ότι είναι άχρηστοι οι Δ.Υ. λες και έχουν κάποιο γενετικό σφάλμα. Αλλά δυστυχώς ο τρόπος που λειτουργέί το δημόσιο τώρα, κομμάτι του οποίου είναι και οι εργαζόμενοί του, υποβαθμίζει τις δυνατότητές τους. Και τον Τζομπς της apple να βάλουμε στο ελληνικό δημόσιο, ανίκανος θα καταλήξει.

    Όσον αφορά στους επιχειρηματίες και ελέυθερους επαγγελματίες ναι έχουν ευθύνες, αλλά το ίδιο σύστημα δεν άφησε να δημιουργηθεί μια αληθινή επιχειρηματική τάξη, αντιθέτως την κατέστρεφε δημιουργώντας κρατικοδίαιτη επιχειρηματικότητα και άνισο ανταγωνισμό. Επίσης, το κράτος δεν το είδα ποτέ να αναγνωρίζει τις ευθύνες που έχει απέναντι στους μεσαίους επιχειρηματίες, παρα μόνο τις υποχρεώσεις που έχουν αυτοί απέναντι στο κράτος. Την ελάχιστη ευθύνη που είχε να εξισορροπεί τον ανταγωνισμό δεν την τήρησε.

    Εγώ νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα ταυτότητας της μεσαίας τάξης, η οποία σιγά σιγά εξαθλιώνεται κάτω από τα όρια της φτώχιας. Η μεσαία τάξη πρέπει να είναι πιο αυτόνομη οικονομικά και πολιτικά, γιαυτό πρέπει να αποδεσμευτεί το συντομότερο δυνατόν από το κράτος.

    Μπορούμε να έχουμε για πρώτη φορά μια αληθινή επιχειρηματική μεσαία τάξη που απασοχλεί η ίδια το μεγαλύτερο μέρος του εαυτού της.

    • ορτικι ορτικαδ avatar
      ορτικι ορτικαδ @ φωνη 27/08/2011 16:13:33

      Συμφωνω απολυτα.Αν θελουν οι δημοσιοι υπαλληλοι ενα πιο καθαρο συστημα στο οποιο θα μπορουν να αναδειχτουν και οι ιδιοι ας ελαφρυνουν λιγο το δημοσιο τομεα γιατι θα λειτουργησει σιγουρα καλυτερα και ας προσπαθησουν να αποδωσουν στον ιδιωτικο τομεα αν εκει ειναι καλυτερα τα πραγματα.Δεν νομιζω να τους κραταει καποιος με το ζορι στις θεσεις τους...Αν τοσο πολυ τους ενοχλει αυτο το συστημα που τους αδικει γιατι αναλωνονται απλως στην μοιρασια των χρηματων που θα εισπραξουν και δεν φροντιζουν ωστε να διορθωθει η κατασταση και απο την αρχη να εγκεθιδρυθει ενα συστημα πιο δικαιο πιο παραγωγικο και κυριως που οι προσλειψεις θα γινονται χωρις κομματικα κριτηρια.

  5. tigris avatar
    tigris 27/08/2011 15:53:32

    Μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα, έχει περάσει σε πολύ κόσμο ακόμη και πρώην εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα νυν άνεργους, ότι για όλα φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι συν τοις άλλοις και με τα πολλά εφάπαξ που παίρνουν.

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ tigris 27/08/2011 17:07:41

      @Tigris
      Για το εφαπαξ που παιρνουν εχουν πληρωσει και τις αναλογες κρτατησεις.....δεν ανοιγουν τα κρατικα χρηματοκιβωτια και παιρνουν οτι προλαβει ο καθενας.
      Και τωρα που μειωνεται το εφαπαξ εως και 15% οι κρατησεις παραμενουν οι ιδιες.
      Ας ειμαστε λοιπον πιο ειλικρινεις στις αποψεις μας.

      • tigris avatar
        tigris @ Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 17:16:56

        Ω, όχι δεν είναι άποψή μου αυτή, εγώ γράφω αυτό που ακούω κάπου κάπου και πάω να καραφλιάσω. Συγκεκριμένα με μια εχθές είχα μια αντιπαράθεση παρόμοια με αυτά που γράφει το άρθρο και μεταξύ άλλων της είπα, μα καλά που τα βρίσκεις αυτά που με λες, στο μέγατσανάλι, έπαιζε στο μαγαζί της εκείνη την στιγμή, και η...καλυτερα να μην την χαρακτηρίσω, απάντησε όχι εγώ δεν τους βλέπω αυτούς...
        Και αυτοί όμως ψηφίζουν...

      • ΤΟΤΑ ΣΚΑΡΗ avatar
        ΤΟΤΑ ΣΚΑΡΗ @ Ρήγας Φερραιος 01/02/2012 15:41:55

        Με ειλικρινεια λοιπον θα σου πω πως δεν ξερεις τη ειναι να πληρωνεις για χρονια την ασφαλεια σου μονο σου, να προσπαθεις να βγαλεις το ΤΕΒΕ, το τελος επιτηδευματος, το ΦΠΑ και στο τελος καθε μηνα να βλεπεις οτι τα εξοδα ειναι περισσοτερα απο τα εσοδα.Εσυ καθε μηνα ξερεις τι θα πληρωθεις , εγω το μονο που ξερω ειναι τη θα πληρωσω.Η Ελλαδα μας χρειαζεται και τους δυο για να παει μπροστα, αλλα το πολιτικο συστημα μας θελει αντιπαλους για να μπορει να χειραγωγει.......

  6. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 27/08/2011 15:53:33

    S.A έχεις δίκιο ως προς το κυκλικό της οικονομίας. Κατά τη γνώμη μου όμως κι εσύ με το άρθρο σου προάγεις αυτό που στηλιτεύεις. Το μεγάλο όγκο των φορολογικών εσόδων τον παρέχουν οι μικρομεσαίοι ελεύθεροι επαγγελματίες. Αυτό που τρελλαίνει όλους μας είναι ότι οι φόροι που πληρώνουμε είναι α΄νευ αντικρύσματος. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα διόδια. Τα πληρώνουμε χρόνια ατελείωτα για να μας λένε τώρα ότι η Κορίνθου-Πατρών δεν ολοκληρώνεται επειδή έκοψαν τις πιστώσεις οι τράπεζες.
    Το πρόβλημα στο δημόσιο είναι αυτό που πάρα πολύ σωστά περιγράφεις. Κακή νοοτροπία, πελατειακές σχέσεις, κακώς εννοούμενη συναδελφικότητα. Φάνηκε με την απόλυση των συμβασιούχων. Φαίνεται με τον φρέσκο τρόπο προσλήψεων μέσω ΜΚΟ.

  7. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 27/08/2011 15:54:22

    "Αν είσαι κομματόσκυλο, θα περάσεις καλά και θα προαχθείς. Άσχετα αν είσαι τελείως ανεπαρκής, ή ακόμη και επίορκος. Αν είσαι ακομμάτιστος και φιλεργατικός, θα σε γονατίσουν, οπότε και θα καταλήξεις αδιάφορος."

    Να ήξερες πόσο δίκιο έχεις...

    • juliet avatar
      juliet @ Αμυδρός 27/08/2011 17:13:50

      Θα σας πω μια ιστορία που μου είπε ένας φίλος χθες κάπου στην επαρχία.
      Τι γίνεται ,άλλαξες γνώμη; ακόμη πιστεύεις στην πράσινη ανάπτυξη;
      Εφεύγαμε ,με γυρίζει πίσω και αρχίζει,τις μούτζες,εξαιρείται η Παναγία μου λέει,είχε ένα εικόνισμα.Το 2003 ,έγινα επαναστάτης δεν πειθαρχούσα ,έλεγε ο Β...... ναι - εγώ όχι ,έλεγε οχι- ναι (ο Β....όχι μόνο κομματικό στέλεχος αλλα και υπουργός Πασοκ).
      Αρχίσε να έρχεται το ΙΚΑ 300.000 πρόστιμο ,άρχισαν οι παρατηρήσεις ......Παω στον ένα σφυρίζε αδιάφορα ,πάω τον άλλο το ίδιο ,είπα βοήθα Θεέ.
      Βέβαια για να τα βγάλει πέρα ούτε συζήτηση ,είχε πέσει στις διακυμάνσεις του μετάλλου,είχε πατώσει.Μπήκε στο άρθρο 99,αφού πλήρωσε όλους τους εργάτες του .
      Και συνεχίζει ,εκεί που όλοι σε έχουνε σβημένο και τελειωμένο ,αν ο Θεός σου δώσει μια ελπίδα ,ένα φως συνεχίζεις και λες έχω ,καλο Φίλο τώρα και δεν θα με πουλήσει.Εχει ανοίξει πάλι μια βιοτεχνία δουλεύει οικογενειακά και άρχισε να ζει ,χωρίς προστάτες αυτή τη φορά ,αλλά με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγιάς ,ετσι μου είπε.
      Διεπίστωσε ότι όσο ήτανε πειθήνιο όργανο κανείς δεν τον πείραζε.Μόλις σήκωσε κεφάλι άρχισε η κάτω βόλτα και όχι μόνο αυτό του έδωσαν το τελειωτικό κτύπημα.
      Εκείνα τα χρόνια ,εγώ πάντα αντίθετη ,όταν τον ερώτησα ,γιατί είσαι Πασοκ ;
      Είναι ένας έξυπνος άνθρωπος και έφαγε και ψωμί ο εργάτης απο τα χέρια του.
      Η απάντηση ήτανε ,αν δεν ήτανε ο Ανδρέας εγώ δεν θα ήμουνα τίποτε.Το κράτησα για να του πω χθες:Κάποτε που είπες αν ήτανε ο Ανδρέας δεν θα ήσουνα τίποτε ,τότε δεν σου έδωσα απάντηση γιατί θα παύαμε να ήμαστε φίλοι,τώρα όμως σου δίνω την απάντηση που σου όφειλα:Αν δεν είσαστε όλοι εσείς ο Ανδρέας δεν θα ήτανε τίποτε .Τότε δεν θα το πίστευες ,τώρα το πιστεύεις .Εσείς όλοι είσαστε η κινητήριος δύναμη ,σας χρησιμοποιούσανε για δικό τους όφελος .Εσύ γονάτισες και ξανασηκώθηκες με τη δύναμη του Θεού, του μυαλού σου και των χεριών σου ,η δύναμη είσαι εσύ.
      Εφύγαμε ,τώρα τον σέβομαι και τον εκτιμώ περισσότερο ,γιατί θέλει θάρρος να δεις την αλήθεια και να πολεμάς για τα παιδιά σου ,την οικογένειά σου σε νέες υγιείς βάσεις.Μπορούμε.
      Δεν ήθελα να σας πω ,ποιοί φταίνε και ποιοί όχι .Το μυαλό μας φταίει ,το λάθος έγινε, το θέμα είναι να το δούμε .Λυτρωθήκαμε αν μπορέσουμε και δούμε το
      αύριο με νέες βάσεις ,σταθερές και γερές ,για το μέλλον της Πατρίδας μας .
      Μαχφουζ Ναγκιμπ(Αιγύπτιος λογοτέχνης τιμήθηκε με το Νόμπελ λογοτεχνίας 88):
      ''Οποιος απέχει απο τη διαφθορά σ΄αυτή τηνπόλη(χώρα-εποχή)αφανίζεται.Ποια θα ήταν αλήθεια η μοίρα μας ,αν αναλάμβανε τις υποθέσεις μας ένας τίμιος και δίκαιος κυβερνήτης''.

      • Αμυδρός avatar
        Αμυδρός @ juliet 27/08/2011 21:39:07

        Δεν μπορώ να σου για πιο λόγο αυτές οι τρεις σειρές με εκφράζουν απόλυτα, γιατί τις σελίδες του antinwes τις διαβάζουν και κακοί άνθρωποι, μερικοί από τους οποίους έχουν ακόμη ανοιχτούς λογαριασμούς μαζί μου. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι, πως σε αυτή τη χώρα τα λαμόγια και τα καθάρματα περνάνε μια χαρά με όλες τις κυβερνήσεις. Αλίμονο στους τίμιους.

  8. φωνη avatar
    φωνη 27/08/2011 16:16:46

    Έτσι όπως ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ κατάντησε τον ιδιωτικό τομέα έχει πλέον τον ανθρωποδιώχτη. Ξέρανε τι κάνανε θέλανε να εκβιάσουν τη μεσαία τάξη οικονομικά και μέσω αυτού και πολιτικά.

    Εγώ λέω να σταματήσει αυτός ο εκβιασμός που βλάπτει τη μεσαία τάξη στο σύνολό της, την οικονομία της χώρας και τα πολιτικά ήθη και να φτιάξουμε μια όσο γίνεται πιο αυτόνομη μεσαία τάξη μέσα από έναν νέο ιδιωτικό τομέα που θα λειτουργεί με άλλους όρους.

    • ορτικι ορτικαδ avatar
      ορτικι ορτικαδ @ φωνη 27/08/2011 16:39:44

      Ακριβως...ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΩΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ενα δικαιοτερο συστημα για ιδιωτικο τομεα και μαζι με αυτο θα αναδειχθει και ο δημοσιος τομεας αφου η χωρα θα παραγει και θα σημειωθει αναπτυξη.Επισης οσες δημοσιες υπηρεσιες ειναι αχρηστες να κλεισουν.Ας υπαρχουν αποκλειστικα μονο οσες ειναι απαραιτητες και αναγκαιες οι υπολοιπες μονο χρεος προσφερουν στην χωρα εμποδιζοντας σημαντικα βηματα ανοδου και των δυο τομεων

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 27/08/2011 17:01:32

    Η σημερινή πραγματικότητα είναι ή άφιξη τών τριπλών εκκαθαριστικών πρός
    τούς ελεύθερους επαγγελματίες,ώστε νά πληρωθεί ή προσωπική διαφορά τών
    εφοριακών πού δέν πιάνουν ποτε τούς στόχους-φοροδιαφυγή,αλλά επειδή ειναι
    οι ενθερμοι ψηφοφόροι τού πασοκ,πρέπει νά κοπεί καί ή σύνταξη τής γριούλας
    ώστε νά μήν χάσουν τίποτα οι δημόσιοι λειτουργοί ,από τίς αποδοχές τους.
    Απλά οι καρεκλοκένταυροι δέν βλέπουν από τό παράθυρό τους,τό κόσμο μέ
    τά τσεκούρια καί τά ρόπαλα στά χέρια τους.........

  10. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 27/08/2011 17:03:56

    Κακή οργάνωση στον δημόσιο τομέα αλλά δεν φταίνε οι ΔΥ.. Εντονή η φοροδιαφυγή στους Ελ.Επ. αλλά αυτοί στο πυρ το εξώτερον...

    Λυπάμαι που θα το πώ αλλά το άρθρο, προφανώς γραμμένο από δημόσιο υπάλληλο, μεροληπτεί και διαστρεβλώνει την πραγματικότητα..

    Αν εξαιρέσεις τις μεγάλες εταιρίες (ονόματα να μη πω) που δεν πληρώνουν ούτε ΦΠΑ ούτε εισφορές στο ΙΚΑ και παρ' όλα αυτά συνεχίζουν τη λειτουργία τους, οι μικροί επαγγελματίες δεν μπορούν να κάνουν τη παραμικρή πράξη, ακόμη και να εισπράξουν, αν προηγουμένως δεν έχουν φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα...Καλό το στερεότυπο της φοροδιαφυγής, αλλά το έγκλημα αυτό πρέπει πρώτα να οριοθετηθεί..πόσες φορές φορολογείται το ίδιο εισόδημα?...οι ΔΥ δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα έσοδα των επαγγελματιών είναι ακαθάριστα, εμπεριέχουν δηλαδή έξοδα, προμήθειας υλικού, υπηρεσίας, μεταφοράς , κρατήσεων κλπ.. Επίσης, δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι οι Ελ.Επ. ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ φόρο, τον οποίο και εκμεταλλεύεται το κράτος για ενα και πλέον έτος, θεωρώντας τους a priori φοροφυγάδες ή στην καλύτερη περίπτωση ανίκανους να εκκαθαρίσουν τον υπολογιζόμενο φόρο..

    Όσο για το ερώτημα του τίτλου, αν δεν φοράς παρωπίδες, η απάντηση είναι αυτόματη...αρκεί να θέσω δύο παραμέτρους:
    -Η κρίση για τη ώρα αφορά το 1 εκατ. των επίσημων ανέργων, όλοι από τον ΙΤ...για να μην υπολογίσουμε το 1 εκατ. των ελ.επ. με μηδενικό ή ελάχιστο τζίρο...
    -Ποιος ΔΥ θα αντάλλασε τη θέση του με οποιονδήποτε Ελ.Επ.?...κανείς...

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Φακ Κωστας 27/08/2011 17:22:36

      @ Φακ Κωστας
      Zω σε μια επαρχιακη πολη. Οι μισοι απο τους ελευθερους επαγγελαμτιες αρνουνται πεισματικα να κοψουν αποδειξη και τον ΦΠΑ τον εισπρατουν κανονικα!!! Ειναι φοροκλοπη και φοροδιαφυγη αυτο ναι η οχι;;; Οσο για την προκαταβολη φορου αγαπητε μου και ο δημοσιος υπαλληλος τον προκαταβαλει καθε μηνα. Προς τι λοιπον η οργη;;

      Σε λιγες ημερες που θα στενεψουν τα οικονομικα ορια για χιλιαδες Δ.Υ. λογω νεων περικοπων....κατα μεσο ορο 100€ το μηνα...θα αντιληφθεις καλυτερα το μεγαθος του προβληματος. Οσο για τους επιορκους και αυτους που δεν σεβονται την θεση τους και το ψωμι που τρωνε στο δημοσιο να εφαρμοστουν οι υπαρχοντες νομοι, δεν καλυπτονται απο κανενος ειδους μονιμοτητα.
      Ας ειμαστε επιτελους ειλικρινεις και με τους εαυτους μας και με τους αλλους.

      • juliet avatar
        juliet @ Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 17:42:01

        Οσο για τους επίορκους και αυτούς που δεν σέβονται τη θέση τους και το ψωμί που τρώνε στο δημόσιο να εφαρμοστούν οι υπάρχοντες νόμοι ,δεν καλύπτονται απο κανενός είδους μονιμότητα....
        Είδες ποτέ να εφαρμόζονται οι νόμοι;
        Ξέρεις τι φταίει; και τι έκανε τον δημόσιο έναν αχόρταγο που έλεγε φέρε και φέρε; η πλεονεξία του Ελληνα.Θα σου φέρω δυό απλά παραδείγματα .
        Οταν έπαιρνε άδεια οικοδομής 200 τ.μ ,έκανε και αλλά 100 παράνομα,γιατί; αν ήθελε 300 τμ να βγάλει για 300τ.μ.
        Οταν το πρόγραμμά του το επιδοτούμενο ήτανε 100.000 Ε ,να καταβάλει τα 50.000 και να πάρει τα υπόλοιπα.Οχι να βάλει 20.000,να δώσει μίζα 5000-8000 .Ολα είναι μια αλυσίδα ,με κρίκους ,αν σπάσει ένας κόβεται η αλυσίδα.
        Τώρα γιατί να αποδώσει ΦΠΑ; Για σκέψου ,τώρα ζητά απο σένα να κανεις τα στραβά μάτια αυτό που έκανε εκείνος τις άλλες εποχές,που έκανε εκείνος α στραβά μάτια.Οικονομικό αλισβερίσι μεταξύ συνεταίρων .........
        Η απάντηση δεν είναι σε προσωπικό επίπεδο,προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

        • Ρήγας Φερραιος avatar
          Ρήγας Φερραιος @ juliet 27/08/2011 17:53:37

          @juliet
          Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...τελος παντων...
          Αλλα θελω να μου απαντησεις ειλικρινα: Ο φουρνιαρης π.χ. γιατι δεν μας κοβει αποδειξεις;;;;(στις 10 κοβει τις 4) Πιστευεις οτι δεν κοβει μονο στους ΔΥ;

          • juliet avatar
            juliet @ Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 18:26:17

            Οχι ,δεν κόβει και στους άλλους ,νομίζεις ότι θα υπάρξουν εξαιρέσεις στον κανόνα;
            Θέλουνε να κερδίζουνε το ίδιο ,100 πέρυσι -100 και φέτος, δεν γίνεται ,δεν μπορεί εσύ να θες να ζεις όπως ζούσε όταν γύρω σου βλέπεις ότι όλα συμπιέζονται.Λέω στο γείτονα που έχει μίνι-μαρκετ ,πήγαινε πάρε προσφορές σπάστες και πούλα χαμηλά και γίνε ανταγωνίσιμος ,δεν θέλει να το καταλάβει.
            Η νέα αρχή προυποθέτει και αυτογνωσία ,ανθρωπιά.
            Εμένα με έκλεβε ο φαρμακοποιός , επειδή ήτανε γνωστός, ντρεπόμουνα να μιλήσω , καθόμουνα σαν ηλίθια,άλλαξα φαρμακείο.

          • ThW avatar
            ThW @ juliet 27/08/2011 22:25:03

            Και φυσικα δεν "ΘΕΛΕΙ" να το καταλάβει. Το πολυ πολυ να σπασει τις προσφορες και θα κερδιζει 2πλα. Να θυμίσω πριν απο μήνες μια συμφωνία που εγινε μεταξύ μεγάλων εταιριών και του Υπουργείου για παροχή extra εκπτώσεων που θα διοχετευόταν στον καταναλωτή. Οι εταιρίες τις εδιναν στον χονδρέμπορο-αντιπρόσωπο, ο οποίος τις έδινε στον πελάτη του (super market-παντοπωλέιο-γαλακτ/λειο κλπ). Ο τελευταίος λογικά θα έπρεπε να υπολογίζει πχ. προιον αξίας 2e χ 38% = 1,24 και απο κει και μετα το ποσοστο κερδους του πχ 25% (ας βαλω ενα συνήθης) και το ΦΠΑ του. Ετσι??? Αμ ταααα!!!! και το ποσ.κέρδους και την εκπτωση δική ΤΟΥ. Και επείδη έχω στο μυαλό μου μία Ελληνικότατη εταιρία η οποία έδινε βαρβάτες extra εκπτώσεις για αρκετους μήνες , με τελικο αποδέκτη παντα τον καταναλωτη, όταν μετα απο δειγματοληπτικό έλεγχο ανα την ελλαδα, ειδε ότι τις κρατουσαν οι μπακάληδες, το σταματησε. Και με το δικιο της . Ε, κατσε ρε φίλε, βαζεις 25, σου δινω 38 , παίρνεις και απο τον όμιλο κανα 20+ . Πλάκα μας κανεις.?
            Ποιος Ελλην φιλότιμος και μπούρδες. Αμα δεν έχει να κερδίσει κάτι απο σενα? Αντε γεία. Πότισε η λαμογιά μέσα μας.

          • juliet avatar
            juliet @ ThW 27/08/2011 22:34:56

            Ξέρω τι λες ,σε πολυεθνικές δούλευα.Σε αλυσίδα σπάγανε τις προσφορές και τις πουλούσανε ,μετά έρχισαν να γράφουνε προΐον προσφοράς για να αποφύγουν αυτά.

          • ThW avatar
            ThW @ ThW 27/08/2011 23:18:28

            juliet
            Ασε να μην αρχισουμε να γραφουμε για την αποθέωση της λοβιτουρας στα μεγαλα s/m!!!!!!!!

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 18:05:41

        Δεν το είπα ίσως σωστά...Οι Ελ.Επ. προκαταβάλουν τον φόρο επί των ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ εσόδων....Αυτά δεν έχουν σχέση με το καθαρό εισόδημα...Όσο για τον φόρο των δημοσίων υπαλλήλων αφαιρείται όντως από το ΔΕΔΟΜΕΝΟ μισθό τους, που απαλλαγμένος από τις κρατήσεις θεωρείται εισόδημα...για αυτό η οργή...Επίσης, ο μη έχων φορολογική ενημερότητα Ελ.Επ. δεν μπορεί να εισπράξει, ενώ ο επίορκος ΔΥ συνεχίζει να πληρώνεται παρά τις ΕΔΕ ή τις διώξεις....

        Για τη 2η παράγραφό σου, δίκιο έχεις αλλά μεροληπτείς και εσύ...και οι άνεργοι καταναλώνουν...για αυτούς γιατί δεν υπάρχει ισόβιο ταμείο ανεργίας?...δεν θα επέστρεφαν τα λεφτά λόγω κατανάλωσης?...

        Εδώ (σε μεγάλη πόλη) σε κυνηγούν να σου δώσουν την απόδειξη και δεν υπερβάλω...
        Είμαι ελ.επ και μάλιστα από αυτούς που θεωρητικά φοροδιαφεύγουν και έχουν μεγάλα εισοδήματα...οποιαδήποτε στιγμή ανταλλάσω εισοδήματα με εσένα αν είσαι ΔΥ ακόμα και ΔΕ...θες?
        (χαζός εισαι?...)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ρήγας Φερραιος 27/08/2011 23:13:55

        Αν δεν έκοβαν απόδειξη χωρίς να εισπράττουν τον ΦΠΑ (και τον κέρδιζε ο πελάτης), θα ήσουν ΟΚ εσύ;

  11. Εγώ avatar
    Εγώ 27/08/2011 17:10:38

    Είδατε ειδήσεις χθες;

    800.000 είναι μόνο τα χρεωστικά εκκαθαριστικά της εφορίας.

    700.000 είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

    Άρα; Υπάρχουν περίπου 100.000 μισθωτοί τού ιδιωτικού τομέα που πληρώνονται αρκετά καλά ώστε να πληρώνουν φόρο.

    Για όλους τους υπόλοιπους, πληρώνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.

    Δεν καταλαβαίνετε ότι όσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι επιτίθεστε όλο κακία εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων, ότι κάνετε σαν την αλεπού χωρίς ουρά από τον μύθο τού Αισώπου;

    Ορίστε, θα γίνουν απολύσεις ΔΥ. Για να δούμε σε τι κινέζικα βάθη θα φτάσει ο μισθός σας, κύριοι ΙΥ, όταν τη θέση σας θα τη χτυπήσει απολυθείς ΔΥ. Και μη μου πείτε ότι οι ΔΥ είναι άχρηστοι... Δεν θέλει και καμιά τέχνη να τυλίγεις ρούχα και τυρόπιτες, έτσι; Άσε που στον τομέα της ευγένειας προς τον πελάτη... οι ΙΥ είναι έτοιμοι να σου δαγκώσουν το καρύδι, λόγω της εξαθλίωσης την οποία ζουν.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Εγώ 27/08/2011 18:25:06

      "Δεν θέλει και καμιά τέχνη να τυλίγεις ρούχα και τυρόπιτες, έτσι;"
      Πάντως είναι πιο δύσκολο από το να ρουφάς με το καλαμάκι το φραπέ....
      Τα εκατομμύρια των ΙΥ τρέμουν στην ιδέα ότι θα γεμίσει η αγορά από απολυμένους εργατικούς ΔΥ που θα τους πάρουν τις δουλειές....

      Το βελινεκές του βλέμματός σου είναι η μύτη σου φίλε...

      • Εγώ avatar
        Εγώ @ Φακ Κωστας 27/08/2011 21:06:23

        @ Φακ Κώστας

        Γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Όταν θα βγουν 200.000 απολυμένοι πρώην ΔΥ στην αγορά εργασίας, τι νομίζεις ότι θα κάνει το αφεντικό σου; Θα σου πει, αν θέλεις να συνεχίσεις να δουλεύεις για μένα, τα 700 ευρώ θα σ'τα κάνω 500, κι άμα σ'αρέσει, γιατί απ'έξω παραμονεύει ο πρώην ΔΥ που παίρνει 300 ευρώ επίδομα ανεργίας.

        Τι φαντάζεσαι;
        Ότι το αφεντικό σου θα προτάξει τα στήθη του για να σε υπερασπιστεί;

        Γι'αυτό, να εύχεσαι να μη γίνουν απολύσεις στο Δημόσιο.

        Α, και να πας να πληρώσεις κάνα φόρο... Μα τι λέω, ξέχασα... Ή είσαι κάποιος νεο-σκλάβος ΙΥ που δεν σου φτάνουν ούτε για φυστίκια και άρα δικαίως δεν πληρώνεις φόρο, ή είσαι "επιχειρηματίας" και "ελεύθερος επαγγελματίας" με βίλλα, μπέμπα, εξοχικό και καταθέσεις στην Κύπρο, όλα μαύρα και αδήλωτα, σαν τους σκυλάδες που δηλώνουν έσοδα 5.000 ευρώ τον χρόνο.
        Άντε γεια.

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Εγώ 27/08/2011 21:22:35

          "Εγώ",
          Το αφεντικό κάθε ΙΥ θα κρατήσει αυτόν που του παράγει έργο...που εργάζεται...(αν έχει και πτυχία ακόμα καλύτερα)...αν πέρασες από τον ιδιωτικό τομέα μπορεί και να σου θυμίζει κάτι αυτό...αν όχι μη σου κάνει εντύπωση γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις...

          Εγώ και τους φόρους μου πληρώνω, και θα ξαναπληρώσω τις εισφορές για να μην πεινάσεις καλομαθημένε μου υπάλληλε...

          Θα δούμε ποιος θα είναι νεοσκλάβος, όταν δεν θα μπορείς να πληρώσεις το στεγαστικό σου δάνειο καθώς δεν θα έχεις μισθό...όταν θα σου πάρουν οι τράπεζες όποια κινητή και ακίνητη περιουσία διαθέτεις...και αν νομίζεις ότι θα βρεις δουλειά εκτός δημοσίου κάνε μια δοκιμή να ψάξεις από τώρα, που ακόμα έχεις την "ασφάλεια" της θέσης σου...

  12. deldio avatar
    deldio 27/08/2011 17:12:54

    Λυπάμαι αλλά η προσωπική μου άποψη είναι διαφορετική. Το πρόβλημά μου δεν είναι να αφήσω το κυνήγι των δημοσίων υπαλλήλων που κάνουν οι περισσότεροι και να αρχίσω το κυνήγι των φοροδιαφευγόντων (τάχα) εμπόρων και ελευθέρων επαγγελματιών. Το μεγάλο φαγοπότι στη χώρα γίνεται πολλά χρόνια τώρα και οι Μπομπολαίοι, οι Αλαφουζαίοι και οι διάφοροι Μυτιληναίοι δεν πληρώνουν ούτε ευρώ για φόρους. Ούτε ευρώ κυριολεκτώ, απολύτως νόμιμα, δηλ. φοροαπαλλάσσονται και τους δίνουμε και κρατικές ενισχύσεις από πάνω μην τυχόν και τα καράβια τους βάλουν άλλη σημαία και προσλάβουν Σομαλούς ναυτικούς από τη Μάλτα και όχι από το Ελλάντα. Από πού και ως πού οι διάφορι Μαρινάκηδες ή Βαρδινογιάννηδες δεν πληρώνουν φόρο στα καύσιμα και πληρώνει φόρο στο πετρέλαιο η γριά των 500 ευρώ σύνταξη για να ζεσταθεί; Από πού και ως πού τεχνικές εταιρίες απαλλάσσονται φόρου; Γιατί δεν πληρώνουν ΦΠΑ 23% οι Τράπεζες και πρέπει να πληρώνω εγώ για το σουβλάκι;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ deldio 27/08/2011 18:11:09

      Εσύ το θέτεις πολύ πιο ώριμα το θέμα...
      Αλλά πραγματικά αν περιμένεις να πληρώσουν όλοι αυτοί φόρο είναι σαν να προσεύχεσαι να βασιλέψει το καλό επί της γής...δυστυχώς είναι ευχολόγιο...

  13. Τάσος avatar
    Τάσος 27/08/2011 17:17:32

    "Είμαι πεπεισμένος, πως αν τόσα χρόνια οι ελεύθεροι επαγγελματίες πλήρωναν τους φόρους που τους αναλογούν, και αν φορολογούνταν και η παραοικονομία, τότε θα ήμασταν ως χώρα σε επίπεδα Ελβετίας."

    Factorx ειλικρινά το όλο σου πόνημα είναι μια ακροβασία.
    Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα.
    Δουλεύω 12 ώρες την ημέρα 7 ημέρες την εβδομάδα 31 μέρες τον μήνα.

    Δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου.
    Φίλε μου τούτη εδώ η χώρα έχει 3 κατηγορίες πολιτών.
    Την Άρχουσα Τάξη, τους Δημοσίους Υπαλλήλους και τους ποπολάρους.
    Οι ποπολάροι πληρώνουν για να ζουν καλά οι άλλες δύο τάξεις.

    Μπορεί και να κάνω λάθος.
    Ο υδραυλικός με το μαγαζί στο υπόγειο έχει 150 εκατομμύρια € σε καταθέσεις.
    Ο ταξιτζής 85 ακίνητα στο κέντρο της Αθήνας και αλλού.
    Ο περιπτεράς έκανε στην γκόμενά του δώρο μια βίλα στην Εκάλη.
    Ο μπαρμπα Μήτσος με το μπακάλικο στο χωριό μου δεν πλήρωσε ποτέ ΦΠΑ και με τα χρήματα αυτά έχει αγοράσει τον μισό κάμπο.
    Η κυρία που πουλάει εσώρουχα ποιό κάτω με τα φακελάκια που παίρνει ............

    Factorx ο υπάλληλος που είδε φώς και μπήκε δεν χρειάζεται να παίρνει φακελάκι για να με εξυπηρετήσει.
    Δεν χρειάζεται να στηρίζει με τόση θέρμη την άρχουσα τάξη.

    Δεν τα φάγαμε μαζί.
    Η μόνη διαπλοκή που έχω τόσα χρόνια με την Άρχουσα Τάξη και το δημόσιο είναι να πληρώνω τα πρόστιμα της τροχαίας και τους φόρους μου κάθε χρόνο.

    Και σαν αντάλαγμα παίρνω δρόμους καρμανιόλες, νοσοκομεία τρικοκοσμικής χώρας και φτύσιμο σε όποια δημόσια υπηρεσία και να πάω.

    Σε τι φταίω εγώ; Τόσα χρόνια μόνο τους πληρώνω.
    Βουλιάξανε την χώρα κάνοντάς την κομματικό φέουδο.
    Αλήθεια τι χρώμα είχε το φώς που είδε ο δημόσιος υπάλληλος και μπήκε;
    Κόκκινο;

    • juliet avatar
      juliet @ Τάσος 27/08/2011 17:25:39

      Ηλιακό...εννοώ φως απο τον Ηλιο.

  14. eyropaistis avatar
    eyropaistis 27/08/2011 17:30:05

    για να σας βοηθησω στο κοινωνικο αυτοματισμο που καλλιεργειται να βαλω και αλλο ενα προβληματισμό: ακομα και μετα την επικειμενη καταστροφη θα συνεχισουμε να χρειαζομαστε και στρατιωτες και πυροσβεστες και δασκαλους και νοσοκομους για τα παιδια και τους γονεις μας.

    υπευθυνους δανειων,υπευθυνους καταθεσεων, υπευθυνους πωλησεων τραπεζικων προιοντων, διευθυντες τραπεζων ζομπι και χρυσα παιδια τους και μεγαλοστελεχη θα συνεχισουμε να χρειαζομαστε και να πληρωνουμε;

    και μη καποιος οτι ειναι ιδιωτικος τομεας, κατι με ΤΧΣ κατι με ΕΛΑ κατι με παροχη εγγυησεων ολοι Δ.Σ. ειναι πλεον.

    αν οχι ας βαλουν οι λατρεμενοι τραπεζιτες το χερι στη τσεπη για να στηριξουν ρευστοτητα.

    Τραπεζιτης with others peoples money γινομαι και εγω

    • φωνη avatar
      φωνη @ eyropaistis 27/08/2011 17:35:23

      Δε θα χρειαζόμαστε κτηνοτρόφους, αγρότες, φουρνάριδες. Έχεις δει δημόσια υπηρεσία να πουλάει ψωμί;

      Τι προσπαθείς να κάνεις να ταυτίσεις τον ιδιωτικό τομέα με τον τραπεζικό;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ φωνη 27/08/2011 17:44:40

        Επιδοτούμενοι απ το δημόσιο δεν είναι κι αυτοί;
        Ημί-δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή.

        • φωνη avatar
          φωνη @ Strange Attractor 27/08/2011 17:50:10

          Εγώ αυτό σου επισημαίνω παρά πάνω αγαπητέ. Αλλά ως τροχοπέδη στο επισημαίνω. Εσύ πιστεύεις ότι βοήθησε τους αγρότες π.χ. η παρέμβαση του κράτους;

          Τι ρόλο θέλουμε να έχει το κράτος σε σχέση με την επιχειρηματικότητα;

          Θέλουμε να την εμποδίζει; Θέλουμε να τη ρυθμίζει; Θέλουμε να μην παρεμβαίνει καθόλου;

      • juliet avatar
        juliet @ φωνη 27/08/2011 17:45:04

        Φωνή,καλησπέρα.
        Μάνα .....ρίχνει.

        • φωνη avatar
          φωνη @ juliet 27/08/2011 18:07:13

          Καλησπέρα Juliet!

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/08/2011 17:58:56

    Όσοι κατακεραυνώνουν τους άχρηστους ΔΥ καλο είναι να ξέρουν και το εξής: Ακόμη κι ο τελευταίος αργόμισθος κλητήρας έχει κάποιον πολιτικό μπάρμπα. Αν δεν έχει, φροντίζει να γραφτεί σε μια τοπική κόμματος εξουσίας και αποκτά αμέσως προστασία. Οπότε, ακόμη κι αν ένας καθαρός (αν υπάρχει) προϊστάμενος πάει να βάλει τάξη, θα τον φάει η μαρμάγκα.
    Στο ελληνικό δημόσιο βασιλεύει η κομματοκρατία και ο ρουσφετολογικός παρεμβατισμός . Τίποτα άλλο. Αυτό είναι το πρόβλημα, και δυστυχώς είναι τόσο βαθύ το απόστημα, που δεν πρόκειται να αλλάξει για αρκετές επόμενες γενιές.

  16. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 27/08/2011 18:01:18

    Δεν είναι δυνατόν φίλε attractor να λες τέτοια πράματα χωρίς στοιχειώδη έρευνα.
    Είναι λοιπόν κάποιος υδραυλικός (Αφεντικό). Οι περισσότερες δουλειές που θα πάρει σε ποσοστό 90% είναι οικοδομικές εργολάβων, αυτοί που πουλάνε διαμερίσματα. Υπάρχει περίπτωση ο εργολάβος πρίν αρχίσει τις εργασίες να μην υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό με τον υδραυλικό και να το υποβάλει στην ΕΦΟΡΙΑ; Ούτε μια στο εκατομμύριο. Το γιατί βρες έναν εργολάβο ή έναν εφοριακό να στο εξηγήσει από κοντά και θα το καταλάβεις αμέσως.
    Το θέμα είναι τι κάνει με το προσωπικό του Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ (με τους τεχνίτες υδραυλικούς του γιατί από εδώ αρχίζουν οι παρεξηγήσεις; και η προπαγάνδα.)
    Ο Υδραυλικός (αφεντικό) για να μην πληρώνει Ι.Κ.Α στους τεχνίτες υδραυλικούς του τους κάνει συνεταίρους στην επιχείρησή του δίδοντάς τους ένα ποσοστό 1-2%
    έτσι ώστε το ημερομίσθιο που τους δίνει το κόβουν με δελτίο παροχής για να πληρώνουν οι εργαζόμενοί του μόνοι τους την ασφάλειά τους (Τ.Ε.Β.Ε.)
    Υπολόγισε λοιπόν τις καλές εποχές(πρίν την άνοιξη του 2008) ένας καλός τεχνίτης
    έπαιρνε 50-60 ευρώ ημερομίσθιο, αυτό πολλαπλασίασέτο επί 23 ημέρες τον μήνα ,μας κάνουν 1150-1380 ευρώ μηνιαίες αποδοχές ,επαναλαμβάνω με δελτίο παροχής υπηρεσιών τις ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ. Αφαίρεσε λοιπόν το Τ.Ε.Β.Ε που πληρώνει από την τσέπη του ,άρα φίλε οι καθαρές αποδοχές είναι (1150-400 ή 1380-400)= 750 - 980 ευρώ. Πολλαπλασίασε αυτά επί 12 μήνες , άρα έχουμε ετήσιες αποδοχές 9000 - 11769 ευρώ . Αυτή είναι λοιπόν η πραγματικότητα και η ΠΛΑΝΗ όσων δεν γνωρίζουν και δεν ρωτούν να μάθουν και ακούς ότι το 80% των ελευθέρων επαγγελματιών δηλώνουν εισόδημα κάτω από 10000 ευρώ. Μα αφού σε κάθε δουλειά ένα 10-20% το πολύ είναι αφεντικά και οι άλλοι υπάλληλοι.
    Αν θέλεις διευκρινήσεις εδώ είμαι.
    Φταίνε λοιπόν για να απαντήσω στο ερώτημά σου αυτοί που έβαλαν τους υπεράριθμους δημοσίους υπαλλήλους και κάτι άλλο. Δεν θα ήταν ποιό σωστό όταν κλίνει μία ιδιωτική εταιρεία (π.χ. δημοσίων έργων ή που φτιάχνει σπίτια ) να απολύονται ίσος αριθμός εργαζομένων από τις αντίστοιχες δημόσιες υπηρεσίες;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΠΥΡΟΣ 27/08/2011 18:05:58

      Καλή η ανάλυσή σου, αλλά εγώ όποτε χρειάστηκα υδραυλικό (ακόμη και για απλή αλλαγή βρύσης) απόδειξη ΔΕΝ είδα.
      Όσο για το ζήτημα της απόλυσης ΔΥ, το θέμα της μονιμότητας είναι πολύ σημαντικό για να συζητηθεί σε δυο αράδες. Η μονιμότητα έχει κάποιο λόγο ύπαρξης, άσχετα αν την έχουν εκμεταλλευτεί αρνητικά οι χιλιάδες αργόμισθοι.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Strange Attractor 27/08/2011 18:36:34

        Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κομματόσκυλα; όλοι μπήκαν με μέσο; όλοι παίρνουν φακελάκι; όλοι κάνουν ιδιαίτερα; όλοι είναι τεμπέληδες;
        Μήπως αυτό που λείπει είναι η συνείδηση και το ήθος και σε δημόσιους και σε ιδιωτικούς υπαλλήλους και σε ελεύθερους επαγγελματίες;

      • juliet avatar
        juliet @ Strange Attractor 27/08/2011 18:37:39

        Ητανε για δουλειά και όταν του είπα να μου βάλει μια βρύση επιπλέον 50 ε παραπάνω και για κακή μου τύχη σπάω ένα σωλήνα εξωτερικό και ήθελε 100 .Πήρα κόλλα που κολλάει πλαστικά έκοψα έναν άλλο και τον κόλλησα στη ν τρύπα ,έκανα μπάλωμα που λένε....για να μη τα δώσω έκανα πατέντες και τελικά τα γλύτωσα -κόστος μια κόλλα.
        S.A,πες το καθαρά η μονιμότητα ήτανε για να μην εκβιάζουνε τον υπάλληλο σε περίπτωση αντίθεσης με την νομιμότητα που μπορεί να ήθελε ο καθένας προκειμένου να κάνει τη δουλειά του.
        Και πήγανε στο άλλο άκρο κάνω ότι θέλω και δεν με πειράζει κανένας....με εξαιρέσεις βέβαια.

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ Strange Attractor 27/08/2011 18:43:21

        Ο υδραυλικός που πήρες στο σπίτι σου ανήκει στο 10-20% που περιγράφω παραπάνω. Εγώ μένω σε σπίτι 10ετίας και στο σπίτι μου δεν έχω φέρει υδραυλικό. Όχι ότι είναι σωστό να μην κόβουν αποδείξεις αλλά όπως καταλαβαίνεις τα λεφτά είναι ελάχιστα για το κράτος μπροστά για παράδειγμα σ' αυτά που χάνει από τα μη δηλωθέντα ιδιαίτερα φροντιστήρια των ΜΟΝΙΜΩΝ καθηγητών μέσης εκπαίδευσης που κάνουν τις απογευματινές ώρες στα παιδιά μας για να τους βάλουν και κανένα βαθμό παραπάνω στον έλεγχο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 27/08/2011 22:07:58

        Αυτό με τις αποδείξεις έχει καταντήσει ανέκδοτο. Αν κοπούν αποδείξεις τότε θα έχεις διπλασιασμό του ποσού που πρέπει να πληρώσεις διότι θα πρέπει να του πληρώσεις το φόρο εισοδήματος και το ΦΠΑ.
        Κι επειδή φαίνεσαι γαλαντόμος άνθρωπος την επόμενη φορά που θα ξαναχρειαστείς υδραυλικό πάρε προσφορές από τους μισούς υδραυλικούς ξεκαθαρίζοντας από την αρχή ότι θες απόδειξη και από τους άλλους μισούς λέγοντάς τους ότι δε θες απόδειξη. Μετά κάνε σύγκριση.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ anonymous 27/08/2011 23:55:45

          Πάρα πολύ σωστό κι αυτό. Οι σχετικά χαμηλές τιμές υπηρεσιών που απολαμβάνουμε στην Ελλάδα έχουν μέσα τους ως δεδομένη παράμετρο τη φοροδιαφυγή.

        • ΣΠΥΡΟΣ avatar
          ΣΠΥΡΟΣ @ anonymous 28/08/2011 00:18:10

          1ον. Καταρχάς είμαι μηχανικός κατασκευαστής πάνω από 25 χρόνια, το να μου κάνεις υποδείξεις είναι αστείο.
          2ον. Την σημερινή εποχή είναι ποιό εύκολο να βρει δουλειά κάποιος ως πολιτικός , παρά ως υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος.

  17. Nikos Draxmi avatar
    Nikos Draxmi 27/08/2011 18:33:35

    Μιλας για φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομεα. Εχεις σκεφθει ποτέ και υπολογισεις την φοροδιαφυγή των Δημοσίων υπαλλήλων?
    Δηλώνουν τα ιδιαιτερα φροντιστηρια οι καθηγητες και δάσκαλοι του δημοσίου?
    Δηλωνουν τα φακελλάκια οι γιατροί του ΕΣΥ?
    Δηλωνουν τό λάδωμα οι εφοριακοί,πολεοδομοι, δασάρχες,…………..?
    Ακόμη και αυτοί που δουλευουν στην καθαριοτητα των δήμων τα αρπάζουν.
    Το νουμερο ειναι τεράστιο και δεν μπορεί να συλληφθεί σαν φορολογητέα υλη ακόμη και οταν συλληφθεί κάποιος απο αυτούς με τα χρήματα στην τσέπη.
    Η φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομέα στην ελλάδα ειναι και μιά μορφή αμυνας απεναντι στο κράτος το οποια εχει το πιο αναχρονιστικό φορολογικό συστημα στον ανεπτυγμένο κόσμο. Σε ελέγχει οποτε θέλει και μετά απο 20 χρόνια και εχει τα παλληκάρια του ΣΔΟΕ και τους εφοριακούς που δουλεύουν για πάρτι τους εισ βάρος του κράτους και των φορολογουμένων.
    Την φοροδιαφυγή των δημοσίων μπορεις να μου την χαρακτηρίσεις?


    Ψιχουλα και ειναι μια μικρη μειοψηφια , μπρος στις πολυεθνικες που φοροδιαφευγουν με δισεκατομμυρια απο εισφορες , προστιμα και επιβαρυνουν τον κρατικο προυπολογισμο με παρανομες επιδοτησεις

    Παρε παραδειγμα τις τραπεζες ολο το χρεος τις ελλαδας ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΧΡΕΗ σε ΤΡΑΠΕΖΕΣ , 11ο δις πηραν οι τραπεζες ως εγγυηση απο την ΕΚΤ και αυτα μετακυλησαν στο κρατικο χρεος

    Ποιος παραχωρουσε ΕΘΝΙΚΟ ΠΛΟΥΤΟ τζαμπα προς εκμεταλευση σε ιδιωτες , ενω θα μπορουσε το δημοσιο να τον εκμεταλευτει ?

    Ποιος εκανε αλογιστες αγορες εξοπλιστικων προγραμματων δισεκατομυριων και φεσωνε τον κρατικο προυπολογισμο?


    Ποιος υπερχρεωνε το δημοσιο με αχρηστες προμηθειες?

    Ποιος χαριζε προστιμα και εισφορες σε υπερχρεωμενες ιδιωτικες εταιριες ?

    Ετσι αποκτησαν χρημα οι περισσοτεροι ελληνες επιχειρηματιες που μας κανουν τους καμποσους σημερα , με αυτες τις μεθοδους
    Πριν απο 20 , 30 χρονια δεν ειχαν οι περισσοτεροι που την κεφαλη κλιναι

    Οποτε ας σταματησει η παραμυθα της παραγωγικοτητας του ιδιωτικου τομεα στην ελλαδα
    Με ΔΑΝΕΙΚΟ- ΚΡΑΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ - ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ και ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ χαιρω πολυ
    Γιαυτο μπατηρησε η χωρα...

    Η ευρωζωνη εχει μετατραπει σε ΟΡΓΑΝΟ ΛΙΓΩΝ πολυεθνικων που κερδοσκοπουν εναντια των ευρωπαικων λαων , χρησιμοποιωντας το ευρω ως ρουλετα να στοιχηματιζουν και να χρεωκοπουν χωρες , μαζευωντας ολο το αεπ και τον εθνικο πλουτο τους , στελνωντας τους στην εξαθλιωση και καωντας τους ουσιαστικα δουλους τους

    Ειστε γελασμενοι οσοι πιστευετε οτι σε αυτο το φαιδρο συστημα θα υπαρξει πραγματικη αναπτυξη και ευημερια για τα κρατη
    Την κριση του ιδιωτικου τομεα ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ , ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ αλλα οι περισσοτεροι κατοικοι του πλανητη

    Σημερα δεν υπαρχουν κομματα , δημοκρατια , πολιτικοι , υπαρχουν ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ που διοικουν (ΕΤΑΙΡΙΟΚΡΑΤΙΑ) , εχουν εξαγορασει τα παντα και απλα επιβαλουν αθορηβα και μυστικα τα σχεδια τους
    Οι πολιτικοι και τα κομματα εινα ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΙ τους και η καλυψη τους προς την κοινη γνωμη , ωστε να δουλευει υποτηπωδως η δημοκρατια για τα ματια του κοσμου

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Nikos Draxmi 27/08/2011 20:31:04

      Επειδή λές φάσκοντα και αντιφάσκοντα, θα ήθελα να παρέμβω μιας και τα μισά απ' όσα λές, όπως τα λές αντιβαίνουν τα άλλα μισά!!!
      1. Ο δημόσιος τομέας φούσκωσε από την εποχή του Ράλλη, με συνεπή συνέχεια τον Ανδρέα, Μητσοτάκη, Σημίτη και λοιπούς. Το κόστος του ήταν υπερβολικό για την δουλειά που εκτελούσε και έπρεπε κάποτε κάποιος να τον μειώσει.
      2. Παράλληλα έπρεπε να ρυθμίσει το κανονιστικό πλαίσιο αποτελεσματικότητας του δημόσιου τομέα ώστε να μην έχουμε τεμπέληδες υπαλλήλους.
      3. Η μονιμότητα των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα είναι μια ασπίδα κατά της αυθαιρεσίας του κάθε κυβερνώντος και προστάτευε τον υπάλληλο από τον να τον κάνει λακέ...
      4. Φοροδιαφυγή στο δημόσιο τομέα υπάρχει αλλά είναι ψίχουλα μπροστά στη φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομέα. Επειδή δίνεις παράδειγμα από το ΕΣΥ, θα σου πώ ότι μόνο ένας ιδιώτης γιατρός στο Κολωνάκι ξεπερνούσε σε φοροδιαφυγή 123 γιατρούς του ΕΣΥ με φακελλάκια!!!
      5. Ο "ιδιωτικός τομέας" στη χώρα μας, (μπήκε σε εισαγωγικά γιατί κάθε άλλο παρά ιδιωτικός τομέας είναι), φτάνει μέχρι μερικές κτηνοτροφικές και γεωργικές παραγωγικές εταιρίες και από κει και πέρα είναι τομέας services...
      6. Η φοροδιαφυγή των ιδιωτικών εταιριών στην ελλάδα είναι τεράστια, ιδίως των μεγάλων εταιριών που έχουν ιδιοκτήτες είτε έλληνες που επιρεάζουν τον πολιτικό κόσμο, είτε ξένους!!!
      7. Τεχνιέντως οι μεγαλοσχήμονες των ΜΜΕ περνάνε με κάποιους λακέδες τους "δημοσιογραφίσκους" τη λογική των κακών δημοσίων υπαλλήλων. Είναι γνωστότερο σε όλους ποιές είναι οι αμοιβές αυτών των αλητηρίων...
      8. Αν δεν υπήρχαν οι εργαζόμενοι του Δημόσιου τομέα, να απεργούν με άνεση για καλύτερη ζωή, οι ιδιωτικοί θα έπαιρναν μισθούς πείνας (όπως παίρνουν σήμερα).
      9. Υπεύθυνοι είμαστε πάντως εμείς γιατί τόσα χρόνια ψηφίζουμε αχυράνθρωπους και δεν βλέπουμε πέρα από το δικομματισμό το συμφέρον μας!!! Υπάρχουν κι άλλα κόμματα εκτός από το ΛΑΟΣ και το ΚΚΕ....

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ Vassilis 27/08/2011 22:20:05

        Καταρχάς μην γράφεις κάτι εάν δεν είσαι σίγουρος. Αν και είμαι Σαμαρικός ο μόνος που δεν φούσκωσε το δημόσιο, με δημοσίους υπαλλήλους ήταν ο Μητσοτάκης. Όχι μόνο δεν έπραξε έτσι και το πλήρωσε το 93 αλλά με 151 βουλευτές έκανε εισοδηματική πολιτική με αποτέλεσμα οι προϋπολογισμοι του 92 και 93 μα είναι πλεονασματικοί. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να έρθει στην εξουσία πάλι το ΠΑΣΟΚ του Αντρέα και να αρχίσει πάλι τις προσλήψεις. Αυτή είναι η μόνη αλήθεια, όπως επίσης ότι ο ίδιος ο Μητσοτάκης μεσολάβησε ώστε να μην βρεθεί στην φυλακή ο Αντρέας και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/08/2011 18:47:49

    Δε φταινε ουτε οι δημοσιοι υπαλληλοι ουτε οι ελευθεροι επαγγελματιες.
    Φταινε οσοι απο αυτους πολεμησαν τη βιομηχανια και την παραγωγη γενικα για οικολογικους,αρχαιολογικους,ταξικους και αλλους παραλογικους λογους.
    Οι στατιστικες δειχνουν οτι η Ελλαδα εχει μικροτερο ποσοστο φορων στο ΑΕΠ απο καθε αλλη χωρα της ΕΕ εξ ου και η εκτεταμενη φοροδιαφυγη.
    Αλλα αυτο το ΑΕΠ στις αλλες χωρες αποτελειται απο μερικες μεγαλες επιχειρησεις που πληρωνουν τους φορους τους και που λειπουν απο την Ελλαδα ενω στη θεση τους ειναι εκατονταδες χιλιαδες μικρομαγαζα και επαγγελματιες που δεν μπορουν να πληρωσουν τους φορους που αναλογουν γιατι θα κλεισουν.
    Το ποιοι εκαναν αντιβιομηχανικη προπαγανδα για δεκαετιες,παρουσιασαν τους βιομηχανους ως τους χειροτερους ανθρωπους που πρεπει να εξαφανισθουν και να κλεισουν και ποιοι προσφευγουν στα συμβουλια επικρατειας για να μεινει γινει ποτε στην Ελλαδα τιποτε το ξερουν ολοι.
    Αφου εμεινε η χωρα με μικρομαγαζα και δημοσιους υπαλληλους υστερα τσακωνονται γιατι δε βγαινουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 27/08/2011 22:19:38

      Οι στατιστικες δειχνουν οτι η Ελλαδα εχει μικροτερο ποσοστο φορων στο ΑΕΠ απο καθε αλλη χωρα της ΕΕ εξ ου και η εκτεταμενη φοροδιαφυγη.

      Δεν ισχύει αυτό που λες ή κι αν ισχύει οι στατιστικές είναι λάθος διότι μετράνε φόρους και μάλιστα τι φόρους ΦΠΑ, εισοδήματος, κεφαλαίου τι; κι όχι έσοδα. Στην Ελλάδα λοιπόν τα έσοδα είναι 5.500 ανά κάτοικο στη Γερμανία 4.000 ανά κάτοικο. Τώρα το αν αυτά προέρχονται από φόρους ή άλλου είδους εισπράξεις μου είναι αδιάφορο.

  19. JOHN avatar
    JOHN 27/08/2011 18:49:07

    Ειναι και αυτο χαρακτηριστικο της πελατιακης δημοκρατιας που εχουμε.Η μια κοινωνικη ομαδα εναντιον της αλλης ετσι για να διατηρειται η πελατεια και να διαιωνιζεται το μπαχαλο.Παντου ψαχνουμε θυτες και θυματα,αλλα την ουσια του προβληματος δεν θελουμε να τη δουμε,γιατι απλουστατα το ιδιο το προβλημα τρεφει τη σαπιλα και τους δοσιλογους που μας κυβερνανε και που με¨υψηστο πατριωτικο αισθημα¨προσπαθουν να μας επαναφερουν στο δρομο της ευημεριας!Λες και αυτοι τοσα χρονια δεν υπηρετησαν σε κυβερνητικα ποστα και δεν γνωριζαν για το πλιατσικο που γινονταν.

  20. juliet avatar
    juliet 27/08/2011 18:52:41

    Υπάρχουνε εξαιρέσεις ,κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουνε απο την αντίθετη πλευρά .
    Η πλεονεξία ήτανε κανόνας ,ξέρεις τι είναι να σε βλέπουνε να μένεις στα Βριλλήσια; είσαι πλούσιος ,εγώ δεν είχα άλλη επιλογή ,δεν αγόρασα -βρήκα .
    Η κόρη μου έφυγε για Γαλλία γιατί δεν ήθελε να πάει σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο,ο μαθηματικός ένεκα αντίθεσης με τον ανδρα μου -παλιός συνδικαλιστής-αφήσε το παιδί για να μη δώσει πανελλήνιες ,στα ιδιαίτερα έπαιρνε 14.000-17000 χιλιάδες.Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουνε εξαιρέσεις (;) και δεν μπορεί πρέπει να υπάρχουν.
    Οταν διαφθείρει τους κατοίκους της σάπιας εύφορης κοιλάδας οι εξαιρέσεις είναι να βρείς έντιμους.
    Εύα,ξέρω φίλος καθηγητή στην Κατερίνη που ο άνθρωπος δίνει τη ζωή του για να βοηθήσει παιδιά που πρέπει να νοίωσουν ότι υπάρχει και ανθρωπιά και έχει ένα κτήμα και απο τα σταφύλια βγάζει τα επιπλέον για το σπίτι του.Δεν τα ισοπεδώνω όλα .

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ juliet 27/08/2011 21:30:01

      Φυσικά juliet μου και υπάρχουν παθογένειες στον δημόσιο τομέα, κανείς δεν αντιλέγει. Ξέρω πολλές περιπτώσεις έμμεσης κατάχρησης δημόσιου χρήματος κι ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει θεία ή φυσική δικαιοσύνη και να χαθούν αυτά τα χρήματα από τις τσέπες αυτών που τα καρπώθηκαν..

  21. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 18:55:06

    να προτείνω κάτι ρηξικέλευθο
    να κλείσει όλο το Δημόσιο: σχολεία, νοσοκομεία,να γίνει ο στρατός μισθοφορικός,να μην σε προστατεύει μαγαζάτορα η αστυνομία αλλά να πληρώνεις σεκιούριτυ, να μην υπάρχουν Εφορίες αλλά ιδιωτικές εισπρακτικές εταιρείες που όταν καθυστερείς την απόδοση ΦΠΑ (που είναι καθαρή κλοπή αφού στην πληρώνει ο πελάτης) να σου κάνει κατάσχεση των περιουσιακών σου στοιχείων και να σου κλείνει το μαγαζί,να γίνει η Ασφάλιση ιδιωτική και αν δεν πληρώνεις σαν ιδιώτης εργοδότης τις εισφορές και απασχολείς ανασφάλιστους να σε χώνει φυλακή αφού σου κατάσχει ό,τι έχεις κ.α.
    Συμφωνείτε;
    Επίσης να απολυθούν πάραυτα οι 700 χιλιάδες Δ.Υ. να αποζημιωθούν για τις τεράστιες εισφόρές σύνταξης και εφάπαξ που καταβάλλουν και να βγούν για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα.Λαμβάνοντας υπόψην το ότι αποδεδειγμένα το 65% των Δ.Υ. είναι πτυχιούχοι και ένα 30% έχει μεταπτυχιακό και ξένες γλώσσες είναι ολοφάνερο ποιόν θα προσλάβει με τα ίδια λεφτά που δίνει σήμερα σ έναν απόφοιτο του Λυκείου ο επιχειρηματίας.
    Επίσης πλέον τους φόρους να τους πληρώνουν οι επιχειρηματίες και οι επιτηδευματίες αφού δεν θα υπάρχουν Δ.Υ. να τους πληρώνουν.
    Σωστά;
    (ένα παράπονο έχω, αυτή η δοκιμαζόμενη τάξη των ταξιτζήδων μία απόδειξη δεν μού χει κόψει ποτέ, εννοείται ότι θα μου κόβει τώρα,ε;)

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 19:17:37

      +1000

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 19:20:49

      Άλλος ένας που δεν έχει ούτε μιας ώρας εργασίας στον ιδιωτικό τομέα...

      Ερμιόνη, εγώ θα σου προτείνω να έχεις το νου σου, γιατί προβλέπω μαζικές απολύσεις...η 6η δόση είναι υπο αναίρεση...
      Βέβαια, εσύ με τα μεταπτυχιακά σου δε χρειάζεται να ανησυχείς γιατί θα σε προσλάβουν αμέσως...εξάλλου στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο να έχει κανείς δυο τρία πτυχία...

      Για να μη μουδιάσεις, γύρνα πλευρό...

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 22:35:51

      Κατ αρχάς το ποσοστό του φορολογικού συντελεστή εξαρτάται από τις παροχές του κράτους. Αν πχ. πει το κράτος ότι τα κάνει όλα ιδιωτικά τότε οι φόροι θα πρέπει να περιοριστούν μόνο στη χρηματοδότηση της άμυνας αφού τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα πληρώνουμε από την τσέπη μας.
      Ο δημόσιος υπάλληλος μπορεί θεωρητικά να πληρώνει φόρους αλλά καθαρός εισφορέας δεν είναι. Ακόμη και τα 1000 Ευρώ καθαρά, που θα πάρει, κάποιος θα του τα δώσει μέσω φόρων. Κάποιος έχει πληρώσει φόρους γι αυτά τα 1000 Ευρώ.

      Οι δημόσιοι υπάλληλοι που θα απολυθούν θα ασφαλιστούν μέσω διαδοχικής ασφάλισης. Έτσι λέγεται. Δηλ. δε θα πάρουν δραχμή και όταν πάνε 65 τότε θα εισπράξουν μια σύνταξη που θα υπολογιστεί ανάλογα με τις εισφορές που έχουν καταβάλει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 22:40:42

      Οι ταξιτζήδες πληρώνουν φόρο κατ αποκοπήν. Θεωρείται ότι έχουν καθαρό εισόδημα 15.000 Ευρώ το χρόνο, μη φοβάσαι δεν κερδίζουν πολύ περισσότερα, και πληρώνουν τον ανάλογο φόρο. Όταν ήθελαν να τους βάλουν βιβλία κι αποδείξεις αντέδρασαν διότι αυτό συνεπάγεται κόστος κι εκβιασμούς. Κόστος λογιστή και εκβιασμούς από την εφορία.

  22. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 19:30:51

    Φακ Κώστας
    ρώτα πρώτα και μίλα μετά (παλιά κινέζικη παροιμία)
    έχω δουλέψει 18 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και 11 στο δημόσιο( και συνεχίζω να δουλεύω ακόμα)
    σε ποιούς ανήκω;
    δεύτερον , χέστηκα για την 6η δόση, εγώ παρακαλώ να πτωχεύσουμε κανονικά πριν ξεπουλήσουμε όλη τη χώρα για ένα κομμάτι ψωμί εδώ και 20 μήνες.
    για κοιμισμένους ψάξε αλλού εμένα οι φίλοι μου με λένε Κασσάνδρα γιατί όλα αυτά που συμβαίνουν τώρα τους τά εχω πει εδω και 10 χρόνια γι αυτό δεν έχω μήτε δάνειο, μήτε σπίτι,μήτε αυτοκίνητο,ούτε τραπεζικές καταθέσεις.
    όσο για τα προσόντα για ναβρεις δουλειά διάβασε καλύτερα τί γράφω, λέω ότι με τα ίδια λεφτά (κάνα 700αρι το μήνα) γιατί ο ιδιώτης επιχειρηματίας να μην προσλάβει κάποιονμε περισσότερα προσόντα για αποθηκάριο ή πωλήτρια;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 20:12:05

      Δηλαδή, οι ΙΥ των 700 ευρώ είναι όλοι οι αγράμματοι?...
      Νομίζεις ότι όλοι οι πτυχιούχοι και μεταπτυχικοί είναι στο δημόσιο?...
      Καμιά βόλτα έξω στον κόσμο βγαίνεις ή πνίγεστε στη δουλεια στην Υπηρεσία σου?

      Πάντως συμφωνώ σε κάτι...μακάρι να πτωχεύσουμε...τότε θα φανεί πραγματικά ποιος είναι μάγκας...τώρα μπορείς να πουλάς όσο τσάμπα μαγκιά θες...

  23. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 27/08/2011 19:36:34

    Ακούστε παιδιά για να τελειώνουμε. Προχθές ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για την παιδεία και ο καθένας από την δική του σκοπιά πανηγύριζε.
    Προκαλώ λοιπόν τον οποιονδήποτε να μου υποδείξει ένα άρθρο του νομοσχεδίου αυτού που ξεκαθαρίζει την ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Καθηγητών, Φοιτητών-Σπουδαστών, Σχολών. Όσο και να ψάξετε δεν θα βρείτε. Αυτός είναι ο λόγος της διαφθοράς , η μη ύπαρξη ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ.
    Η παιδεία είναι η αρχή και το τέλος της ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ.
    Όλα τα άλλα έπονται.

  24. alakran avatar
    alakran 27/08/2011 19:49:47

    Καταρχήν δεν είναι όλες οι οικογένειες με κάποιο μέλος τους στο δημόσιο.
    Επίσης θέλω να μάθω πώς γίνεται να αποφεύγει κάποιος τις συναλλαγές με το δημόσιο,για να το κάνω και εγώ.
    Επίσης η φοροδιαφυγή δεν είναι μόνο του ιδιωτικού τομέα (Μπράβο Νίκο Δραχμή).
    Είτε όμως φοροδιαφεύγει ο δημόσιος είτε ο ιδιωτικός, η αποκλειστική ευθύνη ανήκει στο δημόσιο.Ποιός νομίζετε ότι πρέπει να κάνει τους ελέγχους?Εγώ?
    Ας κατάλάβουν ακόμα μερικοί ότι δεν είναι όλοι οι επιχειρηματίες κρατικοδίαιτοι.Υπάρχουν και άλλοι που προσφέρουν τα προ'ι'όντα και τις υπηρεσίες τους σε καθεστώς ανταγωνισμού.
    Η καραμέλα της μονιμότητας που τυπικά άρεται υπό όρους ας σταματήσει.Όταν εφαρμοστεί το Σύνταγμα,το ξανασυζητάμε.
    Η άλλη καραμέλα για το αδιάβλητο του ΑΣΕΠ επίσης να σταματήσει.Το αδιάβλητο δεν υπάρχει πάντα.Και κάτι άλλο.Μετά από ένα πτυχίο,αν πρέπει να κάνεις φροντιστήρια και να διαβάσεις ώστε να μπεις στο δημόσιο, ζήτω που σωθήκαμε.Όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό κατάλαβαίνουν.Περισσότερα αύριο που θα βγούν και οι βάσεις εισαγωγής.
    Όσο για την τρίτη καραμέλα-απειλή των δημόσιων ότι θα έρθουν στον ιδιωτικό τομέα και θα μας πάρουν τις δουλειές,να ΜΗΝ σταματήσει.Είναι ότι πιο διασκεδαστικό λέγεται σε αυτή την άτυπη κόντρα.Ένα σχόλιο μόνο:Είναι πιο εύκολο να λες ψέμματα στον εαυτό σου παρά να αλλάξεις πραγματικά.
    Κορυφαίο το σχόλιο του Ψυχραιμία πιο πάνω.Μπράβο.
    Λυπάμαι φίλοι μου αλλά δεν στενοχωριέμαι που έκλεισε το Εθνικό Σκοπευτήριο Χανίων.
    Δεν λυπάμαι καθόλου επίσης που καταργήθηκε το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης ή το επίδομα άγαμης θυγατέρας.
    Θα ήθελα επίσης να ακούσω από τους δημόσιους τί προτείνουν για να βελτιωθεί το δημόσιο, κάτι που δεν θα είναι "νεοφιλελεύθερο" ή προπαγάνδα "κοινωνικού αυτοματισμού".Τόσα χρόνια ΜΟΝΙΜΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ των δημοσίων ήταν η κάλυψη των ¨κενών θέσεων" και η αύξηση των "μισθών" τους.Καιρός να σκεφτούν κάτι άλλο.Εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε.
    Πληροφορία 1:Στην ΤΟΥΡΚΙΑ κάθε πολίτης έχει ένα e-mail για τις συναλλαγές του με το δημόσιο.
    Πληροφορία 2:Στην ΚΟΥΒΑ απολύουν δημόσιους υπ.(μάλλον έγιναν νεοφιλελεύθεροι,διαβάζουν τον Μπάμπη Παπαδημητρίου,ακούν Πορτοσάλτε και είναι κοινωνικοί αυτοματιστές)
    @Φωνή.
    συμφωνώ μαζί σου σε πολλά.
    @Φακ Κώστα.
    έχεις τη μόνιμη συμπαράστασή μου

  25. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 19:56:28

    μετά όλα τούτα που διάβασα παραπάνω
    συλλυπητήρια σε όλους μας
    να ζήσουν να μας θυμούνται

  26. The Saint avatar
    The Saint 27/08/2011 20:29:33

    Οφείλω να ομολογήσω ότι εξεπλάγην όταν είδα ότι ο υπογράφων του κειμένου ήταν ο S.A. Oταν είδα τον τίτλο, πίστευα ότι θα είναι του ...Αυριανιστή. (Ο οποίος γιά να μην έχει γράψει ακόμη, μάλλον θα "χτυπάει" τίποτα ουζο-χταποδομεζέδες σε κανένα νησί...) χεχεχε
    Αnyway....
    Πολλά γράφτηκαν παραπάνω γιά το θέμα, όλα είναι αλήθειες, αυτό που δεν ειπώθηκε ήταν η κετακρεούργηση του δημόσιου τομέα απο τους ίδιους κομματικούς εγκάθετους που είχαν κάποια θέση ευθύνης εκεί. Αν ξέρατε/με πόσες κλοπές (ναι κλοπές) έχουν γίνει σε υλικά νοσοκομείων γιά παράδειγμα, ή πόσες μίζες έχουν πάρει τα ίδια αυτά "στελέχη" γιά να κατακυρώνουν ανάλογα διαγωνισμούς σε ιδιωτικές εταιρείες....
    Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ χρήμα, πολλή ρεμούλα....
    Και όταν βέβαια μιά ιδιωτική επιχείρηση "αναγκάζεται" γιά να πάρει τον διαγωνισμό να πληρώνει μίζες, δεν είναι δυνατόν μετά να πληρώνει και ...φορους απο πάνω.
    Σκηνικο απείρου κάλλους, με πρωταγωνιστές τη σαπίλα, τη διαφθορά, και την κοινωνική αναλγησία....
    Οι τεμπέληδες υπάλληλοι, και τα extra και τα εφ΄άπαξ, δεν κάνουν τίποτα μπροστά στα όσα πολύ περιληπτικά περιγράφω παραπάνω.
    Και τα ξέρω απο πρώτο χέρι....

    • juliet avatar
      juliet @ The Saint 27/08/2011 21:45:04

      Saint
      μιλάμε την ίδια γλώσσα ,αν δεν έδινες ,ξέρεις τι θα γινότανε να βρισκότανε άλλος να ''κάνει την δουλειά''.
      Πήγαινες να κλείσεις δουλειά με νομάρχες ,μπροστά τα όβολα ,αν δεν το έκανες εσύ ,ο επόμενος .
      Εχεις απόλυτο δίκιο ,ΣΑΠΙΛΑ και πάλι ΣΑΠΙΛΑ.Και για να επιβιώσεις έπρεπε να μπεις στο χορό τους .
      Θέλω να πιστεύω οτι θα αλλάξουνε αυτά,πρέπει να αλλάξουνε .
      Πες μου,αφού δεν τιμωρείται κανένας ...κανένας ,γιατί και ο επόμενος να μην πει και τι έγινε και το συνεχίσει;

      • The Saint avatar
        The Saint @ juliet 27/08/2011 22:20:08

        Ιουλιέτα, αυτή που περιγράφω, είναι η εικόνα του δημόσιου τομέα ενός κράτους, του οποιου η συνολικη εικόνα δεν διαφέρει και πολυ...
        Απο εκεί και πέρα τώρα,
        Αυτό είναι το κράτος δημιούργημα των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ, και δυστηχώς, έχει ριζώσει γιά καλά.
        Χρησιμοποιείται δε, το καθεστώς των Δ.Υ. κατα το δοκούν απο το ΠΑΣΟΚ σήμερα, σε βαθμό και με τρόπο τέτοιο, που να μπορεί να το κρατά (με εξαναγκαστική ψήφο) στην εξουσία. Πρόσφατο παράδειγμα οι δημοτικές εκλογές.
        Ο ΓΑΠ, ο οποίος έχει έρθει εκτελώντας άνωθεν εντολές, το παίζει καλά το παιχνίδι, αφού έκανε ΤΗΝ επίθεση στους έτσι και αλλιώς ρημαγμένους Ι.Υ. ισοπεδώνοντας χαμηλοσυνταξιούχους και μισθωτούς του βασικού, κρατώντας έτσι σε ομηρία τους Δ.Υ. αφού οι τελευταίοι "δεν μιλάνε, δεν λαλάνε" φοβούμενοι ότι θα πάθουν τα ίδια και χειρότερα. Το πράττει ανοικτά άλλωστε, αφού παρά τις πιέσεις της τρόικας, ελάχιστα, και ανώδυνα είναι τα μέτρα που έχει πάρει έως σήμερα κατά τους. Πάντα σε σύγκριση με τα μέτρα που έχει πάρει γιά τους Ι.Υ.
        Και μέχρι τις επόμενες εκλογές έτσι θα πάει το πράγμα, θυμίσου το, προσπαθώντας να δημιουργήσει αν μη τι άλλο, προυποθέσεις ...συγκυβέρνησης! στη χειρότερη γι'αυτόν (τον ΓΑΠ) περίπτωση...
        Εκμεταλευόμενος, τους Δ.Υ. αφ'ενός όπως περιγράφω, και την αδυναμία δημιουργίας δυναμικής στο εκλογικό σώμα, απο τη Ν.Δ.

        Ειχα ξαναγράψει και αλλού, ότι αν ΔΕΝ θιγούν στο μέγιστο οι Δ.Υ. το ΠΑΣΟΚ δύσκολα θα το δούμε εκτός εξουσίας.
        Ευχομαι μόνο να διαψευστώ...

        • juliet avatar
          juliet @ The Saint 27/08/2011 23:07:53

          Συμφωνώ απόλυτα.Η επίθεση τώρα είναι η καλύτερη τακτική,με νέα άτομα άφθαρτα και ο Πρόεδρος μπροστά.
          Αλλοστε οι ανακοινώσεις περί μειώσεων στο δημόσιο είναι ένας τρόπος να φυμώνεις και να τους κάνεις ότι θες .
          Γιατί δεν λέει να επανεξετάσει τις συντάξεις 15 ετίας ;ή νομίζεις ότι δεν έκαναν και δεύτερη δουλειά ανασφάλιστοι; και τους προτιμούσανε .
          Πιστεύω ότι θα λειτουργήσουνε με γνώμονα το κοινό συμφέρο και το μέλλον των παιδιών τους και θέλω να πιστεύω ότι είναι Ελληνες .

        • λαλακης avatar
          λαλακης @ The Saint 29/08/2011 19:11:26

          Αγαπητε The saint

          Eκανες την καλυτερη πολιτικη αναλυση που εχω διαβασει

          Προκειται για ενα καλα στημενο πολιτικο παιχνιδι καθως ο χρονος κυλα ,το Πασοκ θα εμφανιζεται ως ο σωτηρας και
          προστατης των ΔΥ που δεν τους εθιξε και πολυ και
          ετσι θα κρατησει ενα 17-22% ωστε να μπορει να διαπραγματευτει την ηττα του και να μπορει να σημετασχει
          στην κυβερνηση εθνικης ενοτητας που θα προκυψει μετεκλογικα.
          Απο την αλλη θα μπορει να ασκει σκληρη αντιπολιτευση
          αν χρειαστει,θα βγαινει στους δρομους υπερ των ΔΥ θα
          ζητα νεους διορισμους κλπ.
          Μπροστα σ αυτη τη σταση του Πασοκ οι ΔΥ θα το βλεπουν
          σαν το φυσικο τους σωτηρα-νταβατζη που τους σωζει στα
          δυσκολα.
          Οποτε το Πασοκ θα παραμεινει για καιρο ενωμενο αν και σχετικα αδυναμο και λαβωμενο καθως η ιδεολογια του
          δημοσιο ολε σταδιακα θα παρακμαζει

  27. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/08/2011 20:30:26

    Έντιμοι προϊστάμενοι κι έλεγχος, έτσι για αρχή...

    • alakran avatar
      alakran @ ΕΥΑ 27/08/2011 20:33:01

      Μακάρι.Συμφωνώ μαζί σου.Θέλω να βελτιωθεί ο δημόσιος τομέας,όχι να καταργηθεί!

  28. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/08/2011 20:34:10

    Δέν φταίνε ούτε "οι" δημόσιοι υπάλληλοι ούτε "οι" ελεύθεροι επαγγελματίες.
    Σίγουρα φταίνε αυτοί που έφτιαξαν και συντήρησαν επί 60 χρόνια (1950 -2910), αυτό το συγκεκριμένο Δημόσιο και αυτό το φορολογικό σύστημα που δημιουργεί φοροφυγάδες ελεύθερους επαγγελματίες. "Για το ψηφαλάκι, ρε γαμώ το".
    Και ακόμα πιό πολύ, τα ισχυρά κοινωνικά και οικονομικά συμφέροντα που έπλεξαν αυτή την ταξική συμμαχία με τα μεσοστρώματα αυτά : Προσφέροντας μέσω των πολιτικών εκπροσώπων τους ισόβια αργομισθία σε ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ των ΔΥ, και φορολογική ασυλία σε πολλά στρώματα ΕΕ, δηλαδή δίνοντας ένα μικρό μερίδιο από το "κέρδος", κατάφεραν να καταχρώνται ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΙ τα Δημόσια αγαθά.
    Ένα οργανωμένο "λάδωμα" ήταν: "Σου δίνω μερίδιο, αλλά θα είσαι δικός μου". Μόνιμα, εφ όρου ζωής.
    Από κεί και πέρα, πολλοί άνθρωποι έχουν ο καθένας την τιμή του. Ανθρώπινο.

    • ZXS avatar
      ZXS @ Ο Θείος 28/08/2011 10:47:01

      Θείε... Τα είπες όλα , κι έφυγεεεεεεεες (Παραφράζοντας το "τα πήρες όλα κι έφυγες")

  29. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 20:43:06

    Φακ Κώστα
    εγώ δεν γράφω εδώ για να τσακωθώ με κανέναν
    τα γραφόμενα μου είναι πεντακάθαρα ασχέτως εάν αδυνατείς να καταλάβεις ότι όταν υπάρχει υπερπληθώρα εργατικών χεριών θα προσλαμβάνονται οι πιο προσοντούχοι με το χαμηλότερο δυνατό μισθό
    σου εύχομαι καλή τύχη και επειδή η μαγκιά δεν βοηθάει στην επιβίωση , σου εύχομαι ή να έχεις μάθει στα λίγα και νάχεις φίλους με αλληλεγγύη ή να έχεις κομματική ταυτότητα διότι αυτοί δεν θα χαθούν ποτέ
    εγώ πάντως ανήκω στην πρώτη κατηγορία
    ευχαριστώ όλους για την ανταλλαγή απόψεων και θα δούμε τί θα ξημερώσει αφού δεν αντιδρά κανείς αλλά κανιβαλίζει ο ένας τον άλλο λες και θα γλυτώσει κανείς

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 21:08:19

      Aπλώς διαφωνούμε Ερμιόνη...
      Αν ανήκεις στην 1η κατηγορία οπως λες, είναι το τελευταίο σαββατόβραδο του Αυγούστου...αμαρτία να κάθεσαι στο πληκτρολόγιο...καλά να περάσεις...

  30. kaiser de avatar
    kaiser de 27/08/2011 20:54:08

    Den ftene oute oi dimodioi ypallhloi oute oi el.epaggelmaties.
    Ftene oi syndikalistes, ta MME kai oi politikoi.

  31. sawas avatar
    sawas 27/08/2011 20:55:30

    Λάθος η σύγκριση Strange

    Δημόσια ή ιδιωτική αρκούδα θα χορέψει όπως βαράει το ντέφι ο αρκουδιάρης.
    Μάντεψε ποιος ήταν αρκουδιάρης τα τελευταία 30 χρόνια!!!!!

  32. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 21:16:47

    αγαπητέ φακ κώστας
    δεν υπάρχουν λεφτά για έξω
    μου έκοψαν για Σεπτέμβρη 100 ε από τον μισθό των 1250 ε που έπαιρνα(είμαι καθηγήτρια φιλόλογος άνευ ιδιαίτερων λόγω ιδεολογίας) και τον Οκτώβρη θα μου κόψουν άλλα 200 ...
    μέσα και ψυχή βαθειά
    χαιρετώ

  33. juliet avatar
    juliet 27/08/2011 21:22:23

    Βέβαια δεν είπατε και για τους νέους που δουλεύουν με μπλοκάκι και που έχουνε ''κατακλέψει την Εφορία'' ,δεν αποδίδουν ΦΠΑ και έρχονται και τα συμπληρωματικά . Τα παιδιά αυτά πληρώνουν το ΤΕΒΕ απο τη τσέπη τους και είναι και απο τους παραγωγικούς ,εύκολα απολύονται δεν υπάρχουν αποζημειώσεις.
    Απ΄όλα αυτά βγαίνει το συμπέρασμα ότι το κράτος πλέον αρχίζει να τρώει τις σάρκες του.
    Αν δεν υπάρχει παραγωγική τάξη ,οτιδήποτε και αν είναι αυτό ,αρχίστε να σκέφτεστε τον κύκλο των χρημάτων.Ο ένας εξαρτάται απο τον άλλο και όλοι μαζί στο γκρεμό.
    Η παροχή υπηρεσίας προΰποθέτει χρήμα απο παραγωγή για να μείνουνε λεφτά στο Ταμείο.
    Εχετε σκεφτεί ότι οι συντάξεις 15ετίας,20ετίας είναι για ανανέωση πελατών;γιατί ο ιδιωτικός να φτύνει αίμα και αν την πάρει γιατί μπορεί να έχει αποδημήσει(θα μου πείτε θα την φάει η χήρα,και εγώ λέω τα χάπια πιέσεως)θα πρέπει να έχει 10.800 και αφού συμπληρώσει τα 58;
    Ενω διορίζεις ,και μετά απο 15 χρόνια ανανεώνεις ,το αίμα φρέσκο -να βράζει και πάμε λέγοντας.
    Ας αφήσουμε τις πονηρίτσες ,αν ο άλλος αγωνίζεται και δεν ξέρει αν θα έχει να πληρώσει την ασφαλεία του και η ανεργία να τρέχει ,ο δημόσιος θα πρέπει να βλέπει το σίγουρο δώρο Θεού.
    Ερμιόνη,νομίζω ότι αν έχεις δει και τις δυό πλευρές θα πρέπει να παραδεχτείς ότι έξω δεν είναι απλά τα πράγματα .

  34. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 22:10:38

    juliet
    πουθενά δεν είναι εύκολα για τους έντιμους , εργατικούς που δεν φιλάνε κατουρημένες ποδιές βουλευτών και δημαρχαίων...
    όμως η περιβόητη μονιμότητα θα κατργηθεί όπου νάναι όχι για να μείνουν μέσα οι καλύτεροι αλλά "οι δικοί" τους.
    Από την άλλη νομίζω κάθε λογικός άνθρωπος συμφωνεί ότι η 4η κατά σειρά οριζόντια μείωση μισθών στο Δημόσιο θα αποτελειώσει την αγορά φέρνοντας μεγαλύτερη ανεργία.
    Και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα ΄βρήκα γλύφτες, τεμπελχανάδες και ανθρώπους που μπήκαν με μέσο και συστάσεις από κάποιον ισχυρό αλλά βρήκα και ανθρώπους δημιουργικούς που όμως στο Δημόσιο χαραμίζονται.
    Επίσης νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι μέχρι τώρα ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα όχι μόνον είναι κρατικοδίαιτος αλλά αντογράφει και τα περισσότερα από τ αρνητικά του Δημοσίου.
    Διαβάστε αυτό το άρθρο στα ΝΕΑ για να δείτε που πάνε τα λεφτά μας και θα καταλάβετε ότι δεν είναι ο δημόσιος υπάλληλος που χρεωκοπεί τη χώρα
    http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4652453

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΡΜΙΟΝΗ 27/08/2011 22:54:47

      Αλήθεια ,μετά απο 2 χρόνια ανακαλύψανε ότι υπήρχαν μυστικά κονδύλια ,σε μυστικούς λογαριασμούς που οι ίδιοι είχανε δημιουργήσει;
      Εκείνο που καταλογίζω στο ΚΑΚ σαν ανικανο ,που την επόμενη μέρα έπρεπε να τους στείλει δικαστήριο και να δικαστούνε και να φέρουνε τα χρήματα πίσω.
      Το γράψανε τα ΝΕΑ ,ο όμιλλος ΛΑΜΠΡΑΚΗ .Πες μας ,ότι όλη αυτή η ανάλυσή σου ήτανε για να καταλήξουμε στα κρυφά κονδύλια που αποκάλυψαν τα ΝΕΑ;
      Σαν ελευθερός επαγγελματίας ,έκανες μαθήματα ,έκοβες αποδείξεις ;εκτός και αν δούλευες σε φροντιστήριο και ήσουνα υποχρεωμένη για να καλύψει και εκείνος τα έξοδά του.
      Τώρα δεν υπάρχουνε κρυφά κονδύλια; τώρα έγιναν φανερά; Οι παρωπίδες δεν βοήθησαν ποτέ,η εμπάθεια ,η πονηριά και η ηθικολογία είναι γνώρισμα του Ελληνα.
      Οι μειώσεις στους μισθούς με αλλάγή κυβέρνησης θα πρέπει να κριθούν αναγκαίες για να ορθοποδήσει η Ελλάδα.
      Ευχομαι ο Σαμαράς να βγάλει όλα τα μυστικά κονδύλια και να ανακοινωθούν στο λαό όταν θα γίνονται δικαστήρια εσχάτης προδοσίας.

  35. πην avatar
    πην 27/08/2011 22:39:11

    Στο χερι μας είναι όλους αύτους να τους αναγκάσουμε να κόβουν αποδείξεις και να μην τους λαδώνουμε αύτο είναι ο μεγαλύτερος παρτιωτισμός για να πάψουμε να είμαστε ο περίγελος της οικουμένης

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ πην 27/08/2011 23:19:24

      Ποιες αποδείξεις; Πλάκα κάνουμε;

      Έγραψα και σε άλλη ανάρτηση ότι εδώ έχει ανοίξει φάμπρικα νομότυπων εξαιρέσεων (!) από την υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων, με το πρόχσημα του "παραδοσιακού" καταστήματος σε τουριστικό νησί. Αυτός είναι, προφανώς, ο "υγιής και καινοτόμος" ιδιωτικός τομέας που προσκυνούν κάποιοι ως τοτέμ...

  36. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/08/2011 23:02:36

    Αυτός που νομοθετεί φταίει περισσότερο.

  37. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/08/2011 23:50:29

    Ρε παιδιά, η διαμάχη δεν είναι μεταξύ δημόσιων και ιδιωτικών. Η διαμάχη είναι μεταξύ αυτών που ζουν εις βάρος των άλλων και αυτών που ζουν με τις δικές τους δυνάμεις.

    Είναι γεγονός ότι, η πλειονότητα των Δ.Υ. ζει εις βάρος των άλλων. Δεν κάνουν σωστά τη δουλειά που τους αναθέτουν, επιδιώκουν μιζούλες, γρήγορες συνταξιοδοτήσεις, κλπ. κλπ. Είναι επίσης γεγονός ότι η πλειονότητα των ιδιωτικών (μισθωτών ή αυτοαπασχολουμένων) δεν ζει εις βάρος των άλλων. Διότι πολύ απλά, αν πάνε να το κάνουν, θα τους σουτάρουν, αν είναι μισθωτοί ή δεν θα τους ξαναδώσουν δουλειά, αν είναι αυτοαπασχολούμενοι.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικοί που ζουν εις βάρος των άλλων. Κλασική περίπτωση οι γνωστοί μεγαλοεργολάβοι, που ρουφούν το αίμα των υπολοίπων, παραδείγματα μπορούν να βρεθούν κι άλλα.

    Η φοροδιαφυγή είναι σε κάποιο βαθμό, όπως σωστά επεσήμανε κάποιος παραπάνω, πράξη άμυνας εναντίον αυτών που κοιτάνε να ζουν εις βάρος των άλλων. Είτε χαραμοφάηδες Δ.Υ. είναι αυτοί (όχι όλοι φυσικά, υπάρχουν και αυτοί που αξίζουν το μισθό που παίρνουν και συντηρούν τη λειτουργία της κρατικής μηχανής), είτε "ιδιώτες" μεγαλοεργολάβοι είναι, είτε μέρος του πολιτικού συστήματος είναι. Σε έναν κόσμο ιδανικά πλασμένο, η φοροδιαφυγή θα ήταν έγκλημα καθοσιώσεως. Δεν είναι όμως και εγώ τουλάχιστον δεν βρίσκω ηθικό έρεισμα να κατηγορήσω αυτούς που φοροδιαφεύγουν. Να δώσουν τα λεφτά τους, πού; Σε ποιο κράτος και για ποιο σκοπό; Για να ζουν οι άλλοι εις βάρος του; Γιατί να μην τα κρατήσει ο ίδιος; Αν πήγαιναν σε καλό σκοπό, να τα έδινε. Αλλά σε στρατό που δεν θα πολεμήσει ποτέ, δικαιοσύνη που δεν απονέμεται, αστυνομία που έχει γίνει ορτινάντζα των διάσημων και πραιτωριανοί του κατεστημένου, υγεία που έχει γίνει καρκίνωμα, παιδεία που τροφοδοτεί την παραπαιδεία, κλπ. κλπ., πώς να δώσεις τα λεφτά σου;

    Για να χρησιμοποιήσω ένα τρομακτικό παράδειγμα που τώρα μου ήρθε στο μυαλό: Αν πληρώνεις όλους τους φόρους σου, πώς θα πληρώσεις μετά τα φροντιστήρια των παιδιών σου; (Ενώ αν είχες παιδεία και έπιαναν τόπο τα λεφτά των φορολογουμένων, θα πλήρωνες ευχαρίστως φόρο, διότι από αυτά τα λεφτά θα μορφώνονταν τα παιδιά σου και δεν θα χρειαζόσουν να εξοικονομείς λεφτά για την παραπαιδεία).

    Η φοροδιαφυγή είναι μία μόνον όψη των στρεβλώσεων του νεοελληνικού κράτους. Είναι όμως η όψη που πλήττει αυτούς που ζουν εις βάρος μας. Γι' αυτό και ακούμε τόσα πολλά εις βάρος της από τους προπαγανδιστές του καθεστώτος. Και δεν ακούμε εις βάρος άλλων στρεβλώσεων.

    Όπως είπε κάποτε και ο Αρχαίος, προτιμώ τον φοροφυγά σουβλατζή από (ποιον είχες πει, Αρχαίε;).

    • ThW avatar
      ThW @ Επώνυμος 28/08/2011 00:03:38

      Εχω μετανιώσει που τόσα χρόνια (και συνεχιζω) προσπαθούσα να είμαι ενταξει και σωστη στις υποχρεώσεις μου. (φπα,φμυ, ε1,ε3,ε5,ε9, ικα ,ταε, κλπ) Και Τι καταλαβα? τα ξαναμαναπληρωνω. Και δεν ελπιζω για σύνταξη. Καλύτερα να τους έκλεβα και να τα κρατουσα για τα γεράματά μου. (Αλλά αναθεμα το μισό γερμανικό μου αίμα και την ανατροφή που πήρα. ) Τον υπάλληλο που απέλυσα 7000΄ζεστα του έδωσα και θα τον ξαναπληρωνω με το αλλυλεγγυης. Αι σιχτιρ.

      • ThW avatar
        ThW @ ThW 28/08/2011 00:08:22

        και να μην ξεχασω που πληρωνω και τις διακοπες του ΓΑΠ. Που στα 20 χρονια εργασίας να ΄χω παρει κατι παραπάνω απο 1μήνα.

        • juliet avatar
          juliet @ ThW 28/08/2011 07:41:51

          Εμείς οι δυό έχουμε κάτι κοινό,το μισό μας αίμα είναι διαφορετικό και λένε τα ''ημίαιμα'' είναι πιο'' καθαρά και πιο έντιμα''.
          Τουλάχιστο δεν μας κατέχει η πονηριά μέχρι να κάνουμε τη δουλειά μας.
          Εχω έβαλα το σπίτι μου υποθήκη για πληρώσω υπαλλήλους και να είναι καλά ένας υπάλληλος που με εξυπηρέτησε και έγιναν οι πληρώμες στη τράπεζα ,είχα κανει εκχώρηση συμβάσεως. Περιττό να σου πω ότι από τότε είμαστε καλοί φίλοι ,με εξυπηρέτησε χωρίς μίζα!
          Εμείς την κερδίσαμε την Πατρίδα μας με την άλλη νοοτροπία μας ,οι Ελληνες την ισοπεδώσανε την Πατρίδα τους με την διαφορετική νοοτροπία τους.Εμας μας αξίζει η Πατρίδα και ας τους κακοφανεί και ας πούνε ότι θέλουν.

          • ThW avatar
            ThW @ juliet 28/08/2011 09:18:27

            Ξεχνάνε όμως ότι να΄ναι καλα και η Γερμανία που δίνει ακόμα τις συντάξεις στους τότε μετανάστες (οι οποιοι την βρίζουν για την δουλειά που τραβούσαν , λες και τους είπε κανενας να πανε με το ζόρι) και μπορούν να ταιζουν τωρα τα παιδιά και τα εγγονια τους, γιατι το Ελλ. κρατος ειναι ανίκανο να τους παρεχει εργασία. Δεν σκέφτονται ότι με τα λεφτα αυτα κανανε και κανα σπιτακι , πηραν και κανα κτηματακι και τωρα έρχετε το Ελλ. κρατος και τους τιμωρεί. Αντιθετα με αυτους που ήταν Ελλαδα και δεν πληρωναν Ικα (ποιος είναι αυτος ο ΙΚΑ? και θα τον πληρωνω? - Ζίκος) και μου κλαιγονται για την μειωμενη συνταξη και απαιτουν και απο πανω. Αλλα όχι οι Γερμανοι φταινε, οι Αγγλοι, Γαλλοι, Κινεζοι φταινε.

  38. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 28/08/2011 00:05:30

    Το παπαδαριό θα πληρώσει ποτέ κανεναν φόρο;
    Αν πλήρωνε η εκλησσία τα αναλογούντα, αντί να τα κρύβει στα σεντούκια, ίσως και να μην χρεωκοπούσαμε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/08/2011 00:13:31

      Ποιος είπε ότι δεν πληρώνουν φόρους; Οι παπάδες πληρώνουν φόρους κανονικά όπως όλοι.

      Από κει και πέρα, η Εκκλησία ως αυτοτελές νομικό πρόσωπο πληρώνει φόρο από τα έσοδα της περιουσίας της.

      Αυτό που θέλετε εσείς είναι, όχι να πληρώνει φόρο η Εκκλησία, αλλά να την εξαφανίσετε με κάθε δυνατό τρόπο. Και πρώτα από όλα με το ψέμα και την παραπληροφόρηση. Δεν θα σας κάνουμε το χατήρι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/08/2011 00:15:53

      Άλλωστε, Δ. Υ. είναι κι αυτοί.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 28/08/2011 00:18:29

        Δεν είναι Δ.Υ., μισθοδοτούνται, μόνον, ως Δ.Υ. Διαφορετικά πράγματα. Υπάρχουν και πάρα πολλοί ιερείς που δεν μισθοδοτούνται από το δημόσιο.

        Και μισθοδοτούνται από το δημόσιο σε αντάλλαγμα για την εκκλησιαστική περιουσία που δημεύτηκε (το 96% της συνολικής), με σύμβαση του 1952. Να μην το ξεχνάμε.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Επώνυμος 28/08/2011 00:26:39

          +++++Επώνυμε

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/08/2011 00:31:24

      Η εκκλησία σού έφταιξε, ε;

      Η κυρα-Γιάννα, που από τον Ιούνιο γυρίζει το Ιόνιο με το νέο της σκάφος ενώ μάς έχει φορτώσει με 30 δις χρέος για το πανηγυράκι της, δεν σε χαλάει καθόλου;

      • juliet avatar
        juliet @ Αυριανιστής 28/08/2011 07:47:01

        Καλημέρα!!!!!!!!
        τα ιερά πορτοφόλια δεν τα πιάνουν στα στόμα τους ,φίλε.Το αίμα των Ελλήνων,αλλά φταίνε και τούτοι,θυμίσου τα πανηγύρια και τα μεγαλεία.Μόνο που άλλοι μείνανε μ΄αναμνήσεις και αλλοι με κόττερα περιφέρονται για θυμίζουν ότι το καλό πράγμα πληρώνεται.

  39. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 28/08/2011 00:06:51

    Οι μονοι που θέλουν και να είναι μόνιμοι δημοσιοι υπάλληλοι και επιχειρηματιες φοροφυγάδες είναι οι ιερείς.

  40. ThW avatar
    ThW 28/08/2011 00:23:25

    xaxaxa τι? να πληρώσει? δεν εμαθες για την μεγαλύτερη ιερη επένδυση? http://www.energia.gr/article.asp?art_id=48810
    με εξασφάλιση χρημάτων απο ΕΣΠΑ και το 1 δις θα είναιαπο επειχηρηματίες τους οποιους ο Ιερώνυμος τους έθεσε όρους γιανα διαφυλάξει τα οικονομικά συμφέροντα της Εκκλησίας. Ποιο αναλυτικό αρθρο ήταν στην real.

  41. chrisss avatar
    chrisss 28/08/2011 01:52:53

    Λάτρης του Μητσοτάκη δεν είμαι, αλλά ο άνθρωπος που παρέπεμψε σε ειδικό δικαστήριο, πως είναι ταυτόχρονα αυτός που τον προστάτεψε..είναι αυτός η μήπως το καραμανλικό ρητό- εξ' ου και η πιθανή ευθύνη του προσώπου- πως τους πρώην πρωθυπουργούς τους στέλνεις σπίτι τους και όχι φυλακή?

  42. chrisss avatar
    chrisss 28/08/2011 02:04:07

    1)Όταν λες αξιολόγηση φοιτητών τι εννοείς ?οι μαθητές για να μπουν σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, δίνουν τις πιο δύσκολες εξετάσεις, παρόμοιές τους δεν υπάρχουν, σε επίπεδο δυσκολίας εννοώ, σε ολόκληρο τον κόσμο..
    2)Αξιολόγηση σχολών υπάρχει από τον νόμο Γιαννάκου, άσχετα που δεν εφαρμόζεται. Η αξιολόγηση είναι και εσωτερική και εξωτερική. Όσον αφορά την εσωτερική, γίνεται με φυλλάδια αξιολόγησης, τα οποία συμπληρώνουν φοιτητές και κρίνουν τους καθηγητές, όπως και στον υπόλοιπο κόσμο.
    Η δε εξωτερική, έγκυται στην αξιολόγηση του ανθρώπινου δυναμικού,των υλικοτεχνικών υποδομών,των κτηριακών εγκαταστάσεων, των παρεχόμενων γνώσεων κλπ...
    τα πανεπιστήμια για διάφορους λόγους το καθένα επέλεγαν να μην αξιολογηθούν..
    Κατά τα άλλα, σαν κεντρικό μήνυμα αυτό που θες να περάσεις είναι ορθότατο

  43. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 28/08/2011 02:33:46

    Ερωτησεις.
    1.ποσοι εφευγαν απο το δημοσιο για να γινουν ελευθεροι - ιδιωτες καθε χρονο και
    ποσοι ελευθεροι -ιδιωτες αν ειχαν την ευκαιρια θα κλειναν τις δουλειες τους για να πανε στο δημοσιο αντιστοιχα?
    2.Γιατι 300 χιλ. απο το συνολο των 800 χιλ του ΟΑΕΕ χρωστανε εισφορες πανω απο 5 χρονια,και αυτο ειναι το δικο τους ασφαλιστρο, των ιδιων και των οικογενειων τους περιλαμβανει και την υγεια μεσα.
    3.Ποσο ρισκο πρεπει να παρει κανεις για να ανοιξει μια επιχειρηση και ποσο κεφαλαιο θελει,εστω και η πιο μικρη?
    4.Αν ο γιατρος(δημοσιος) σου πει πρεπει να φυγεις απο την δουλεια σου 1 η 2 η και 3 μηνες τι θα συμβει στον ενα και τι στον αλλον?Ποιος θα πληρωσει τους λογαριασμους του μηνα,στον ελευθερο, το κρατος?
    Και στο φιναλε αν εχει κονομα στο ελευθερο οποιος δημοσιος θελει μπορει να παραιτηθει και να γινει το αντιστροφο ειναι δυσκολο.

  44. ThW avatar
    ThW 28/08/2011 09:24:15

    Την Ομηρου Οδύσσεια διδαχθήκαμε αλλά όλοι αυτοί που ο Αρχαίος καταριέτε (τον οποίο σεβομαι και εκτιμώ γιατον αγωνα που κάνει) , την μελέτησαν και έγιναν οι πολυμήχανοι.
    Εμείς? -Μπεεεεεε

    • ThW avatar
      ThW @ ThW 28/08/2011 09:25:11

      το σχολιο ειναι για την juliet

  45. juliet avatar
    juliet 28/08/2011 09:53:12

    Το σπίτι που έχω είναι αγορασμένο απο Γερμανική αποζημείωση ,το κράτος που ο πατέρας μου έφυγε πολιτικός πρόσφυγας το-49 ,είχε πάρει αποζημείωσεις πολέμου απο την Γερμανία .Το κράτος αυτό αφού ήλθανε στην Ελλάδα κατέθεσε τα χρήματα σε λογ/σμο και την διαχείρηση την είχανε Ελληνες .Τι περιμένεις να σου πω ; ότι τα έδωσαν;χαχαχαχα ,για να σου δώσω την εικόνα με νούμερα.Η αποζημείωση ήτανε 1000 χρυσές Αγγλίας ή 3000 δολλάρια ,ένεκα πληρωθησμού στην Ελλάδα τότε,η πληρωμή θα γινόταν σε αυτά τα δυό νομίσματα.Επήρε σταδιακά μέχρι και το -63 (είχε πεθάνει) 55.000 χιλιάδες δρχ .Θυμάμαι μικρό παιδάκι τη μάνα μου να λέει ότι στείλανε χαρτί και της γράφανε ότι δεν υπήρχαν άλλα λεφτά τελειώσανε.Και να σκεφτείς ότι ήτανε τα ποσά ονομαστικά ,με απόφαση συνθήκης Βρυξελλών.
    Ξέρουμε να κατακρίνουμε ,να βρίζουμε ,να φταίνε οι άλλοι και όχι εμείς.Το εγώ στο να κοκκορευόμαστε και το οι άλλοι στο φταίξιμο.
    Την αγαπάω την Πατρίδα μου ,εδω γεννήθηκα ,με πλήγωσε ίσως και να με πληρώνει αλλά είναι ο τόπος που γεννήθηκα ,είναι η πατρίδα των δικών μου παιδιών.
    Χάρηκα που τ΄είπαμε .
    Κάποιος φίλος απο εδώ μου εγραψε ότι ο Θωμάς για να πιστέψει ψηλάφισε ,σοφή κουβέντα.

  46. iordanis p avatar
    iordanis p 28/08/2011 14:49:25

    Αγαητέ φίλε, ξεκίνησες μια χαρά με το "Την ίδια ώρα που το σύστημα τρίβει τα χέρια του. Το διαίρει και βασίλευε σε όλο του το μεγαλείο". Και στη συνέχεια οι αιώνιες μικροκακίες. Οχι λοιπόν, οι μικροβιοτέχνες και όσοι με ένα μαγαζί παλεύουν να επιβιώσουν δεν είναι ίδιοι με τους μεγαλοεργολάβους που "ζουν" απο τις κρατιές προμήθειες. Είναι μα εξίσωση άδικη δυο ανόμοιων τάξεων που βοηθά πάντα το κάθε σύστημα. Οι χιλλιάδες μικροεπιχειρηματίες, δεν πήραν ποτέ δραχμή απο το κράτος, δεν έχουν εξασφαλισμένο μισθό απο το δημόσιο, ρισκάρουν κάθε μέρα τον κόπο τους για να επιβιώσουν, τους τα "παίρνει" ο καθε υπάλληλος (εφορία, δήμος, ικα κλπ) με κάθε ευκαιρία και βεβαίως μετά το φακελάκι εισπράτει μειωμένα τα ποσά για το κράτος. Μπορεί να αρνηθεί κάποιος αυτή τη συναλλαγή? Μόνο οι δημοσιογράφοι και οι πολιτευτές βουλευτές που δεν εχουν δουλέψει ποτέ υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Ακολουθούν όμως πάντα και τον αντιμετωπίζουν σαν το γαιδούρι που όλα τα κόματα εξουσίας βαράνε εύκολα με τη δικαιολογία ότι δεν πληρώνει φόρους. Αυτός και όχι οι κάθε λογής κρστικοδίαιτοι. Ο "μικρός" που δεν έχει "ακρες" και "μέσα" πληρώνει νοίκι, υπαλλήλους, ικα, εφορία γιατί πρέπει να επιβιώσει και αν κάτι πάει στραβα χρεωκοπεί και η καταδίκη για τον ίδιο και την οικογένειά του είναι η καταστροφή.

  47. antonis1 avatar
    antonis1 29/08/2011 11:53:15

    Εχουμε ως χώρα απο τα μεγαλύτερα, αν όχι το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη, σε σχέση πάντα με το μέγεθος μας σε,
    Εφοριακούς αλλά φόρους δεν μαζεύουμε.Βέβαια δεν φταίνε οι εφοριακοί αλλά το σύστημα.
    Δασκάλους και καθηγητές αλλά παιδεία,δεν έχουμε.Και εδώ φυσικά δεν φταίνε οι δημόσιοι αυτοί υπάλληλοι αλλά το σύστημα.
    Καθηγητάδες, πανεπιστήμια (σε κάθε χωριό σχεδόν), αλλά ούτε εδώ έχουμε αποτέλεσμα.Πάλι δεν φταίνε οι πανεπιστημιακοί αλλά το άτιμο το σύστημα.
    Αστυνομικούς αλλά δημόσια τάξη και ασφάλεια όχι.Ομοίως δεν φταίνε οι αστυνομικοί κλπ.
    Στρατηγούς, αξιωματικούς ομοίως και στρατόπεδα αλλά στρατό που να τα καλύπτει όχι. Και δεν φταίνε οι αξιωματικοί που πέρνουν λίγα όπως και οι αστυνομικοί, οι δάσκαλοι κλπ κλπ για το έργο που προσφέρουν.
    Γιατρούς και κτίρια νοσοκομείων αλλά υγεία όχι.Το καταραμένο σύστημα φταίει και βέβαια όχι οι γιατροί του δημοσίου.
    Δημοσίους υπαλλήλους και υπηρεσίες έχουμε πολλές γραφειοκρατία ομοίως ,κράτος όμως που να υπηρετεί τον πολίτη όχι.Φυσικά το σύστημα φταίει και όχι οι υπάλληλοι για την κατάντια αυτή...
    Να μην συνεχίσω.
    Παντού τα ίδια.
    Μια χώρα, κουμουνιστικού καπιταλισμού που έχει καταφέρει να ξευτελίσει και τα δύο συστήματα.
    Μια αρρωστημένη κατάσταση, μια δηλητηριώδης εξάρτηση που μας οδηγεί στο να αρνούμαστε πια τα στοιχειώδη μέτρα αντίδρασης .
    Μια κατάσταση όπου οι αριστεροί φωνάζουν υπερασπιζόμενοι τα καταχρηστικά δικαιώματα των αστών επιχειρηματιών και οι δεξιοί ζητούν να διοριστούμε όλοι στο δημόσιο, να πληρωνόμαστε και να καθόμαστε στο σπίτι μας , να χαλάμε τον κόσμο όταν συζητούν οι "κακοί" τα ταμπού των δημοσίων υπαλλήλων (δεν υπάρχει όρος απόλυση), να θεωρούμε όμως φυσιολογικό το ότι απολύονται εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα.
    Έίμαστε ένα απέραντι φρενοκομείο.Σίγουρα αν αντέξουμε λίγο ακόμη θα τους αποτρελάνουμε όλους.
    Και αντί οι πολιτικοί μας να καθήσουν επιτέλους σοβαρά και να βρούν λύσεις, κάνουν αυτό για το οποίο εκπαιδεύτηκαν γενιές και γενιές.Να κερδίζουν τις εκλογές, να αναλάβουν το ταμείο και τα δάνεια των ξένων και να τα μοιράσουν στους "δικούς μας".
    Αυτό γίνεται απο το 1821, με λίγες αναλαμπές και εξαιρέσεις.
    ΚΑΙ φτάσαμε στο 2011 για να συζητάμε αν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι που αποτελούν το δημόσιο ,για τα χάλια του δημοσίου.
    Και να αγωνιζόμαστε για την διαίωνηση αυτού του αίσχους που λέγεται ελληνικό δημόσιο, που χρόνια τώρα το αναμορφώνουν οι δεν φταίνε υπάλληλοι, στελέχη και πολιτικοί (δημόσιοι υπάλληλοι είναι να αυτοί), ενάντια στους σκληρούς Γερμανούς που θέλουν πριν μας χαρτζιλικώσουν να βάλουν λίγη τάξη στο μαγαζί.
    Τουλάχιστον να ξέρουν πόσοι είναι οι δεν φταίνει φυσικά δημόσιοι υπάλληλοι, οι τυφλοί ταξιτζήδες (που τους δίνουν επιδόματα τυφλότητας και άδειας οδήγησης οι δεν φταίνε υπάλληλοι του κράτους), τι σόι αρώστειες είναι αυτές που κουτσαίνουν τις περιοχές των διετελεσάντων σε υψηλά πόστα του δημοσίου κλπ.
    Αντε να διώξουμε τους κακούς και το κωλοευρώ τους, μετά να γίνουμε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι και να είμαστε στην εφεδρεία με τις δραχμούλες μας.
    Αντε να δούμε πότε θα μας φορέσουν τον ζουρλομανδύα.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ antonis1 14/10/2011 20:29:18

      Ωραίος!!

  48. Tasos hartas avatar