#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2011 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος φταίει για την πανάκριβη βενζίνη;



Για βενζίνη πληρώνετε 50 λεπτά

Για το ΠΑΣΟΚ πληρώνετε 1,06

Για τον βενζινά που ακούει και τα μπινελίκια σας μόνο 9-11 λεπτά!!!

Μήπως πρέπει λοιπόν να τα ρίχνετε αλλού;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 13/04/2011 18:06:03

    ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ , ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.
    ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.
    Η ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝ ΣΩΖΕΤΑΙ
    Η ΘΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΑΙΜΕ ΣΑΝ ΤΙΣ ΜΩΡΕΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ.
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ.
    Εχω και μια καλη ερωτηση…..περιμενω μια καλη απαντηση.
    Σε μερικες ημερες εχουμε Πασχα. Ακουσε καποιος απο εσας κατι για το φετινο τραπεζι στα δελτια ειδησεων των ΜΜΕ;;; Αλλες εποχες….αλλες εποχες λεω τετοιες μερες γινοταν ο κακος χαμος για την τιμη του ΟΒΕΛΙΑ…!!!!!!!!!
    Για τα ΚΑΥΣΙΜΑ....;;;; φτου κακα!!!!

    ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΕΝΩΜΕΝΟΥΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΑ ΘΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ, ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΗΘΗΚΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
    Αληθεια βρε πατριωτες εχετε βρει εναν απλο γιατρο, η εκπαιδευτικο( οχι συνδικαλιστη βρε παιδι μου) να σας πει τι γινεται στους δυο αυτους βασικους τομεις της δημοσιας ζωης;;;;
    Καλο Πασχα σε ολους και καλη δυναμη για να αντισταθουμε στην λαιλαπα που ερχεται.

  2. A.M. avatar
    A.M. 13/04/2011 18:12:24

    Εμείς φταίμε για την ακριβή βενζίνη.

    Αν για έναν μήνα ΚΑΝΈΝΑΣ! δεν βάλει βενζίνη θα δείς που θα πάνε οι τιμές.

    Το αυτό βέβαια για όλα τα είδη, όχι μόνο για την βενζίνη.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ A.M. 13/04/2011 19:29:48

      Ναι, από το 1,65 θα πάει στο 1,62. Αν και μάλλον θα κλείσουν τα περισσότερα βενζινάδικα οπότε τα εναπομείναντα θα κάνουν πιο χοντρό παιχνίδι...

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ A.M. 13/04/2011 19:54:25

      Αν για έναν μήνα ΚΑΝΈΝΑΣ! δεν βάλει βενζίνη θα δείς που θα πάνε οι τιμές.
      ==
      Μεγαλοφυες ! αν και απλο στη συλληψη.

      Μονο που δεν μπορω να καταλαβω πως θα κινηθει το αυτοκινητο μου .
      Καμμια ιδεα φιλε μου?

      Υ.Γ
      Παρε τα ΜΜΜ ασε,το ξερω αυτο . Κατι πιο φρεσκο??

      • Λάμπρος avatar
        Λάμπρος @ Παναγος 14/04/2011 12:15:49

        Γιατί, έχεις πρόβλημα να πάρεις τα ΜΜΜ;

        Θα πονέσει ο πωπώς σου στο κάθισμα του λεωφορείου;

      • A.M. avatar
        A.M. @ Παναγος 14/04/2011 19:39:24

        @Πανάγος
        Μεγαλοφυές δεν είναι.
        Ούτε κάν έξυπνο θάλεγα.
        Η εμπειρία όμως έχει δείξει ότι όπου και όταν υπήρξε μαζικό σαμποτάζ ενός προϊόντος ή μιας υπηρεσίας που είχαν ακριβήνει υπερβολικά αυτά τα προϊόντα και οι υπηρεσίες «συμμορφώθηκαν».
        Τα παραπάνω βέβαια εκτός Ελλάδος εννοείται.
        Επειδή στην Ελλάδα απουσιάζει παντελώς αυτό που λέμε καταναλωτική συνείδηση.
        Ισχύει μάλιστα ακριβώς το αντίθετο!
        Όταν ανεβαίνουν οι τιμές ενός προϊόντος ή όταν κυκλοφορεί η είδηση ότι ένα προϊόν θα ακριβήνει οι Έλληνες καταναλωτές τρέχουν να προλάβουν!
        Και χωρίς καμμία γνώση οικονομικών ακόμα και ο πιο ανίδεος καταναλωτής θάπρεπε στοιχειωδώς να κατανοεί ότι η αυξημένη ζήτηση ανεβάζει τις τιμές και η μή-ζήτηση μειώνει τις τιμές.
        Αλλά που;

        Όσο για το πως θα κινηθεί το ΙΧ σου αν δεν βάλεις για έναν μήνα βενζίνη...

        Δέν θα κινηθεί!
        Όχι μόνο το αυτοκίνητο το δικό σου αλλά ούτε εταιρικά αυτοκίνητα ούτε μοτοσυκλέτες ούτε τίποτε!
        Και εννοείτε ότι όλοι θα βρούν μέσα που δεν θα καίνε βενζίνη για να κάνουν τις δουλειές τους για ένα μήνα, και αν δεν γίνεται θα σταματήσουν να εργάζονται για έναν μήνα!

        Πώς θα ζήσουν; ε θα ζήσουν!
        Για να πετύχεις ένα γερό χτύπημα στα καρτέλ χρειάζεται να κάνεις και θυσίες.
        Αν μια φορά γίνει μια αρχή και οι καταναλωτές νικήσουν τότε και οι καταναλωτές θα έχουν αντιληφθεί το πόση δύναμη έχουν και μπορούν να την ασκήσουν και να ΡΥΘΜΊΖΟΥΝ ΟΙ ΊΔΙΟΙ ΤΙΣ ΤΙΜΈΣ και όχι τα καρτέλ και τα καρτέλ θα καταλάβουν ότι δεν είναι τσιφλίκι τους η αγορά για να κάνουν ότι θέλουν.

        Αλλά πού;;;

        Στην Ελλάδα που όταν ανεβαίνουν οι τιμές όλοι τρέχουν να προλάβουν αυτά είναι όνειρα ανοιξιάτικης νυκτός.

        Δυστυχώς.

        Και γι αυτό μια ζωή θα μας χορεύουν στο ταψί τα διάφορα καρτέλ και θα πληρώνουμε τις τιμές ακριβότερα απ όσο τις πληρώνουν οι Γερμανοί που έχουν διπλάσιους μισθούς από εμάς.

        Δυστυχώς. Και πάλι δυστυχώς.

        • Παναγος avatar
          Παναγος @ A.M. 14/04/2011 20:45:46

          A.M
          ==
          Αδελφε δεν ξερω τις εμπειριες εχεις εσυ απο το εξωτερικο ,και που το ειδες ,να αφησεις το παιδι σου χωρις γαλα ,λαδι κρεας κλπ κλπ επι ενα μηνα για να πεσουν οι τιμες ,εγω τετοιες πιπεριες δεν τις πιστευω..
          Μπορω,για να σε διευκολυνω να .."θυμηθω" καποιες περιπτωσεις στην Αμερικη που τις "ξεχειλωσαν" εδω τα πουλημενα ΜΜΕξαπατησης για τηλεθεαση κυριως αλλα και για κυβερνητικες εξυπηρετησεις επισης..

          Αλλα σταληθεια πιστευεις οτι αν σταματησουμε ενα μηνα το αυτοκινητο θα πεσουν οι τιμες?? Πως θα πεσουν ρε καρδαση???

          ΠΩΣ ??? Ο βενζινας ειναι φιλος μου αγορασε την βενζινα 1,54 το λιτρο καπου εκει ισως 1,50 και την πουλαει 1,67.
          Αν δεν βαλω εγω ο αλλος και ο παραλλος η βενζινα θα του μεινει απουλητη .
          Μετα τι θα την κανει ?? Θα την πουλησει 0.90 το λιτρο για να μπει μεσα ζουμπιτος??

          Η βενζινη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ απο μονη της . Ενταξει το πετρελαιο εχει μια μικρη αυξηση ,αλλα η τιμη της βενζινας επρεπε να ειναι 0.60 αντε 0,70 το λιτρο ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ .
          Δηλαδη η αγορα μαζουτ η μεταφορα με τανκερς η διυλιση η μεταφορα στο πρατηριο ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ και με κερδος 12% για το διυλιστηριο τον βενζινα τον μεταφορεα ...

          Αλλα εδω εχουμε να κανουμε με μπουρδελο κρατος ,κλεφτη απατεωνα ,τι πιστευεις θα κοψει το κερδος του αυτο το ξεφτιλισμενο μπουρδελο?????
          Υπ οψιν επειδη ζω σε αγροτικη περιοχη καποιοι ανθρωποι εχουν και διαφορα κοπαδια ζωα που θελουν φαι νερο να τα βγαλεις το πρωι να τα βαζεις μεσα το βραδυ και λοιπα..
          Αμα ταχεις σε αποσταση 20 χιλιομετρα σου λεω εγω, με τι θα πας??
          Θα τους πεις να ..ηρεμησουν γιατι θα ετσι "φιλαρακια" θα ριξουμε τις τιμες?? Θα σου ψηφησουν ,τετοια ζωα που ειναι.. δεν θα σε καταλαβουν,ειμαι σιγουρος...


          Ασε πιστευε οτι θελεις .
          Τετοιες συζητησεις μου χαλαν την διαθεση .Σορυ..

  3. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 13/04/2011 18:26:29

    όταν είχε ανέβει σε μια νύχτα 50 δραχμές κάποτε, ποιός έφταιγε;

    • Αστος avatar
      Αστος @ βροντόσαυρος 13/04/2011 20:33:13

      Ααααααααχ, παλιες "καλες" μερες.....

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Αστος 13/04/2011 22:12:54

        Εγώ ρε παιδιά βλέπω ένα βενζινάδικο που έκλεισε πριν μερικά χρονιά και οι τιμή της βενζίνης έχει μείνει από τότε στις ταμπέλες του : 0.89 η αμόλυβδη...καλό αστείο ε ?
        Αραγε θα ξαναπάει εκεί ποτέ ?

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/04/2011 18:43:43

    Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΗΣ.
    ----------------------------------------------------------------------------------ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ..ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ –ΟΝΟΜΑΤΙ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ_- ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΕΙΧΕ 0,94 ΛΕΠΤΑ , ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΑ 0,10
    ΛΕΠΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΘΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΟΥΣΕ .
    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΙΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ . ΚΑΙ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΗΓΕ 1.60 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ , ΚΑΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ.
    ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ?
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ! ΤΥΧΑΙΟ ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ .........
    ΚΑΛΗ...ΝΥΧΤΑ ΣΑΣ !!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/04/2011 21:09:03

      Σωστος 100%

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/04/2011 19:42:22

      +1.000 !!!

  5. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 13/04/2011 19:09:24

    Όχλος, mega όχλος, my friends.

  6. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2011 20:24:46

    Το ΠΑΣΟΚ τ'αρπάζει από παντού

  7. Θετταλός avatar
    Θετταλός 13/04/2011 20:43:43

    Για το ΠΑΣΟΚ πληρώνετε 1,06..... Ερώτηση: σε αυτή την τιμή συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ ; Γιατί κάποιος βενζινάς μου είπε πως έχουμε μια παγκόσμια πρωτοτυπία : φόρο πάνω στον φόρο, δηλαδή φόρο και καπάκι φπα στον φόρο. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με αυτή την πληροφορία;

  8. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 13/04/2011 21:37:37

    Ρε παιδιά φανταστείτε να είχαμε κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας και να έβαζες βενζίνη στην Αθηνών - Λαμίας στο Olympous με 1,72 Ευρώ. Ο Μαϊκ Χρυσοχοϊdes ,ο επίδοξος διάδοχος του Τζέφρυ , θα είχε ανέβει στα κάγκελα του Μega και θα καλούσε σε πόλεμο μανάδες και παιδιά εναντίον της επαράτου και κοινωνικά ανάλγητης δεξιάς .Θα πυροβολούσαν όλοι την κυβέρνηση των δεξιών αστών και η Τρέμη με τον Πρετεντέρη θα είχαν ζωστεί τα φυσεκλίκια και θα είχαν βγεί αντάρτες στα βουνά της Μεσογείων απειλώντας να καταλάβουν το διπλανό Υπουργείο Ανάπτυξης και τις Σχολές της Αστυνομίας.Τώρα όμως ...μούγκα στη στρούγκα ..εε..στο mega ήθελα να πώ..

  9. haralambos avatar
    haralambos 13/04/2011 23:37:42

    η αληθεια ειναι πως το παρακανανε με την τιμη της βενζινης αλλα και παλι δεν
    βλεπω κανεναν να αντιδραει

    • Αλέξης avatar
      Αλέξης @ haralambos 14/04/2011 09:53:52

      Είναι γιατί όλοι καταλαβαίνουμε πως είναι για το καλό του τόπου.

  10. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 14/04/2011 07:38:26

    Εκει ακριβώς ποντάρουν κι αυτοί. Οτι ο λαός δεν μπορεί να αντιδράσει οργανωμένα... Ο καθένας αγανακτεί αλλά στον καναπέ του. Οταν τα όρια όμως ξεπεραστούν η κοινωνική έκρηξη δεν θα μπορει να ελεγθεί. Κοντά ειμαστε...

  11. nektarios avatar
    nektarios 14/04/2011 22:47:17

    Με μπουκοταζ στα καυσιμα το πολυ πολυ να κλεισουν και αλλα βενζιναδικα αλλα η βενζινη θα ανεβαινει συνεχως. Το 1/5 των βενζιναδικων εχει κλεισει και καμια πτωση στην τιμη της βενζινης δεν εχει σημειωθει. Οποτε ποδαρακια,μμμ,ποδηλατα,πατινια και ο θεος βοηθος.

  12. vaggelis avatar
    vaggelis 24/05/2011 01:04:30

    elate re paidia na kanonisoume kamia apergia gia to 8ema ths venzinas na enw8oume na kanwnisoume mia hmerwminia