18/07/2008 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος φοβάται τώρα τον κόσμο;

Προσέξτε τι συνέβη πριν από λίγο με την επίσκεψη του πρωθυπουργού στην Ηλεία και ύστερα βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Αρχικά είχε ανακοινωθεί ότι στο πρόγραμμα του κ. Καραμανλή δεν περιλαμβάνεται επίσκεψη στις πυρόπληκτες περιοχές, ούτε στους σεισμόπληκτους της Ηλείας και της Αχαΐας, από τον φόβο των αντιδράσεων. Ανακοίνωσαν μόνο ότι θα μιλήσει στις 7μμ στο Φεστιβάλ της ΟΝΝΕΔ στην Αρχαία Ολυμπία και θα είχε μια σύντομη επικοινωνία με τοπικούς παράγοντες. Την τελευταία στιγμή όμως και επειδή θα τους έκραζαν απόψε τα κανάλια, ανακοίνωσαν ότι ο πρωθυπουργός θα επιθεωρήσει και τα αντιπυρικά έργα, αλλά συνέστησαν στους δημοσιογράφους να μην βγάλουν το θέμα μέχρι τότε «για να μην μαζευτεί πολύς κόσμος» (!!!).  Είπατε τίποτα; Μήπως φοβούνται κάποιοι τις αντιδράσεις του κόσμου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 18:01:40

    Αν δεν μπορεις να περπατας ελευθερα στην χωρα σου,παραιτησου...Απλα

  2. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 18/07/2008 18:02:09

    Κρίμα κρίμα δεν έχει οργανωθεί καλά η επίσκεψη του Πρωθυπουργού:

    θα έπρεπε να έπαιρνε μαζί και τον κ Ζαχόπουλο και τον κ Βουλγαράκη, μαζί με τις περσινές τους δηλώσεις.


    ΥΓ

    πάλι καλά που θα επιθεωρήσει και τα αντιπυρικά έργα γιατί αν επιθεωρούσε την πρόοδο των εργασιών αποκατάστασης.....

  3. aionios avatar
    aionios 18/07/2008 18:03:59

    Άν κάποιος κάνει την αρχή τότε δεν θα υπάρχει τρόπος να συγκρατηθεί ο κόσμος.
    Πού είναι ένας Ρέλος ρε παιδιά?

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 18:10:38

    τον καημένο, θα πρέπει να βαριόταν πάρα πολύ...μόνος ήταν ή en famille?

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 18:44:54

    Avec la gouvernante des enfants...

  6. port porta avatar
    port porta 18/07/2008 18:45:10

    Μια ειναι η λυση !

    - Πανελλαδικο Καναλι ( EX-FILES ), με βασικη θεματολογια, ΟΛΕΣ τις ΞΕ-χασμενες υποθεσεις και τις αποριες μας. Ενδιαμεσα ρεαλιτυ/μουσικη/αθλητικα/σεξ/toons/καιρο* κλπ για ινκαμ. Πιπα Κωλο ολη μερα. AGB Μαυρη του Μαυρου να δω τι θα κανει τα κουτια και που θα τα βαλει! δε θελω ουτε λαικες ουτε ειδησεις ουτε ενημερωτικες εκπομπες ουτε gay να μου λενε πως θα κρατησω τη γυναικα μου στο σπιτι….για να σωσω το γαμο μου…μη χεσω μεσα.

    *καιρο,
    μπλα μπλα “ανεμοι ΒΔ και ειναι καιρος να σας γ….με. χαιρετε”

    ΠΠ

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/07/2008 18:47:00

    Για την αντιγραφή:

    http://gerontakos.blogspot.com/

    " Ο ποταμός αγάπης και ανθρωπιάς προς τους
    πυροπαθείς μάς έχει συγκλονίσει όλους.
    Σας διαβεβαιώνουμε ότι και το τελευταίο ευρώ σας θα πιάσει τόπο!"

    Κ Καραμανλής ο Β΄

    Κατεβαίνει σήμερα το βράδυ ο Κωστάκης μας στην Ολυμπία,για να εκφωνήσει έναν ωραίο (ως συνήθως) λόγο στους φερέλπιδες ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ της περιοχής
    και να τους εμψυχώσει στο δύσκολο αγώνα
    που έχουν να δώσουν για να κρατήσουν
    όρθια την πολύπαθη περιοχή τους.
    Λόγω του ιερού αυτού σκοπού,
    ο πρωθυπουργεύων Πρωθυπουργός μας
    δεν θα έχει καθόλου χρόνο
    να επισκεφθεί τις πυροπαθείς και σεισμοπαθείς περιοχές.
    Πιστεύουμε όμως ότι θα ήταν μεγάλη αγένεια
    εάν παραλείψει
    να περάσει για δέκα λεπτά από
    το Δημαρχείο της Αρχαίας Ολυμπίας,
    για να συγχαρεί την πλειοψηφία
    του Δημοτικού της Συμβουλίου,
    που πέρασε ήδη στο βιβλίο Γκίνες,
    με την ιστορική της απόφαση
    να εξοφλήσει παλιά χρέη του Δήμου
    "τραβώντας" 100.000 ευρώ
    από τις ...προσφορές των φιλάνθρωπων
    Ελλήνων για τους πυροπαθείς της περιοχής.

    ΥΓ

    ΓΡΑΙΚΥΛΟΙ ΕΠΙΓΟΝΟΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ

  8. Γεω-Πόνος avatar
    Γεω-Πόνος 18/07/2008 18:48:16

    http://geo-ponos.blogspot.com/2008/07/blog-post_13.html

  9. ο νοών...νοείτο avatar
    ο νοών...νοείτο 18/07/2008 19:07:43

    Μια ειναι η λυση !
    Συμφωνώ. Και το όνομα αυτού "Άν σας αρέσει...."

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 19:16:16

    Την άδεια να δω ποιος θα δώσει !!

    Εκτός κι αν είναι τύπου webtv σαν του Ταρζάν .

    Βάζω και χρήμα άμα θέλετε (ανωνύμως βεβαίως βεβαίως).

    Υ.Γ : Να το δω και αυτό και μετά θα μπορώ να λέω στα παιδιά μου ότι είμαι ήρωας !!!

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 19:18:40

    Αλλά σας παρακαλώ !!!!

    Κάντε κάτι !! Τουλάχιστον εσείς κάτι παραπάνω ξέρετε από εμάς τους μικρούς .

    Δεν αντέχω άλλο απλή καταγραφή !

    Κανόνας :

    Για να υπάρξει αντίδραση είναι αναγκαστική συνθήκη να υπάρξει ΔΡΑΣΗ !!

  12. port porta avatar
    port porta 18/07/2008 19:23:49

    το timing ειναι σημαντικο και δεν εχω βρει καλυτερο ! η αγανακτηση ειναι μεγαλη σε ολα τα επιπεδα εσω και εξω κομματικα.

    και WEB TV kai CABLE kai NOVA και οπου ανοιξει η 1η πορτα και θ ανοιξει. Υπαρχει "κενο" we fit in ! απλο.

    Απο Οκτωβριο θα εχω χρονο και προσωπικα ! $$ βαζω επισης. και εμπλοκη !!! χαχαχαα

    ΠΠ

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 19:29:01

    Αυτό που έγραφα και σε προηγούμενο σχόλιο :

    Η εποχή είναι η καταλληλότερη για ένα φαινόμενο Ομπάμα και στην Ελλάδα αλλά χωρίς τον Ομπάμα (εννοώντας γενικώς πολιτικούς) .

    Η ελπίδα θρέφεται καλύτερα σε περιόδους βαθιάς ύφεσης (όπως και ο φασισμός άλλωστε) οπότε πρέπει να είμαστε (οι πολίτες εννοώ) ιδιαιτέρως προσεκτικοί .

  14. port porta avatar
    port porta 18/07/2008 19:39:39

    οποιος φοβαται να παρει σκυλο !

    τα φασιστοειδη ειναι προσκαιρα, και οχι επικαιρα στην Ελλαδα. Δεν θελουμε αλλο κομμα κι αλλον αρχηγο. "Εκκλησια του Δημου" θεμε.

    ΠΠ

  15. ε σιχτιρ πια avatar
    ε σιχτιρ πια 18/07/2008 19:39:53

    Χοντρούλη
    μην το ρισκάρεις και μείνεις ακάλυπτος απο τους φουσκωτούς.. γιατι.. κάνει ζέστη και τα γιαούρτια ξύνισαν !
    Μην και πήρε κανείς μας απάντηση τι απέγιναν τα λεφτά για τους πυρόπληκτους ? εε ? Ακόμα ο Μολυβιάτης τα διαχειρίζετε ? ετσι έκανε και ως ΥΠΕΞ ?
    Η καταννόηση στέρεψε αρχηγέ της ξεφτίλας .

  16. ε σιχτιρ πια avatar
    ε σιχτιρ πια 18/07/2008 19:44:37

    .. δυστυχώς ο Παναγούλης δολοφονήθηκε νωρις .. ή τελικά ήταν ατύχημα ?

  17. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 19:45:19

    Νομίζω αυτό ακριβώς ήταν my point ΠΠ .

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 19:49:15

    μάλλον δεν το έκανα επαρκώς κατανοητό .

    Λέγοντας φαινόμενο Ομπάμα εννοούσα την επαναφορά του ενδιαφέροντος της μάζας στη πολιτική .

    Και σίγουρα ήταν πλήρως κατανοητό το "χωρίς Ομπάμα" δηλαδή χωρίς πολιτικούς .

    Το "η ελπίδα θρέφεται καλύτερα σε περιόδους ύφεσης" ήταν απλή έμφαση στην καταλληλότητα της συγκεκριμένης εποχής .

    Προσωπικά δεν φοβάμαι κανέναν , παρά μόνο την ηλιθιότητα .

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 19:57:11

    greek political review
    εδώ και μία ώρα σου απαντάω σε αυτό που με ρώτησες, αν αναφερόμουν σε σενα, και σου είπα ότι όχι. Είδα και έπαθα να δω τι που πότε, ελπίζω τέλος καλό όλα καλά. Πάμε Ηλίεια;

    είσαι εκτός ελλάδος;

  20. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 18/07/2008 20:02:24

    Το τραγικό λάθος στον (επικοινωνιακό) σχεδιασμό ήταν ότι η ο Πρόεδρος της Ν.Δ. θα επισκεπτόταν μία εκδήλωση της ΟΝΝΕΔ που θα γινόνταν στην Ηλεία. Ο Πρωθυπουργός θα έμενε στην Αθήνα.
    Προφανώς η περιοχή ήταν μία συνηθισμένη περιοχή, σε μία συνηθισμένη περίοδο, σε ένα ευνονούμενο κράτος με τους άγγελους να το κυβερνούν.
    Στο τέλος θυμήθηκαν για κάτι πυρκαγιές, κάτι σεισμούς, κάποια λεφτά από δωρεές που τα κάνανε προθεσμιακή κατάθεση (αφού δεν πρόκειται να τα δώσουν στους πληγέντες), κάτι λόγια του αέρα και κάποιους δυστυχισμένους και ξεχασμένους ανθρώπους.
    "Μωραίνει Κύριος όν βούλεται .... καταψηφίσει"

  21. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 20:04:11

    Μόλις απάντησα mate . (δες τα) . Είναι λαβύρινθος εδώ μέσα και μάλλον πρέπει να γίνει e-date για να διαλογιστούμε σε real time !!

    Είμαι ακόμα εκτός , και δεν έχω πια τι να κάνω , η δουλειά τέλειωσε πριν μέρες .

    Τα έχω δει όλα (μέχρι και το γύρο της πόλης με ποδήλατο έκανα) .

    Υ.Γ : Άσε καλύτερα τώρα που ναι όλη η grande famille εκεί δεν μας χωράει ο τόπος . Ίσως όταν με το καλό επιστρέψουν στην Ραφήνα να μείνει και για μας ένα ψιχουλάκι ...

  22. δολeros avatar
    δολeros 18/07/2008 21:43:47

    Γνωρίζει κανείς περί τίνος πρόκειται με την ηλεκτρονική δημοσκόπηση της ΚΑΠΑ Research ;

    Πολλοί έχουν λάβει ερωτηματολόγιο με 40 αν δεν κάνω λάθος ερωτήσει στο e-mail τους, όπως για το έργο της κυβέρνησης, την επάρκεια του πρωθυπουργού (ή κάπως έτσι) και το κυριότερο δυο - τρεις ερωτήσεις αναφέρονται στο "πως βλέπετε την δημιουργία ενός νέου Κόμματος Επιχειρηματιών", αναφέροντας μάλιστα και ονόματα του Βγενόπουλου της Αγγελοπούλου.

    Ξέρει κανείς τίποτα;