20/06/2008 11:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος υπουργός της ΝΔ ταξίδευε στην Ελβετία με τον Χριστοφοράκο;

Αληθεύουν οι επίμονες (δικαστικές και δημοσιογραφικές) φήμες ότι υπάρχει και τιμολόγιο της Ζήμενς, με το οποίο δικαιολογούνται τα έξοδα μετάβασης, επιστροφής και διαμονής στην Ελβετία πολύ γνωστού υπουργού της ΝΔ, παρέα με τον πρώην ΓΔ της Ζήμενς, κ. Μ. Χριστοφοράκο; Μπορεί να μας πληροφορήσει κάποιος για να ξέρουμε πότε έγινε το ταξίδι; «Προ συναίνεσης», ή «μετά συναίνεσης»;

Για τους μη ενημερωμένους συμπολίτες μας (τους ηλίθιους δηλαδή που ψηφίζουν και πληρώνουν) διευκρινίζουμε ότι «συναίνεση» αποκάλεσε ο Κ. Καραμανλής μόλις ανήλθε στην εξουσία, την συγκάλυψη της διαφθοράς του ΠΑΣΟΚ που εξολοθρεύει τώρα ο …Γ. Παπανδρέου. «Προ συναίνεσης» η ΝΔ ήταν κάθετα αντίθετη σε τέτοια φαινόμενα. Μετά την άνοδό της όμως στην εξουσία φαίνεται ότι επικράτησαν ωριμότερες σκέψεις.

Με την ευκαιρία, σε μια άσχετη με το ταξίδι στην Ελβετία εξέλιξη, διαβάζουμε στο σημερινό «Βήμα» ότι ο υπουργός Πολιτισμού κ. Μ. Λιάπης διαβεβαίωσε και χθες το Μέγαρο Μαξίμου ότι ως υπουργός Μεταφορών δεν υπέγραψε καμία σύμβαση με τη Ζήμενς, η οποία ως γνωστόν παρείχε υπηρεσίες και προϊόντα στον ΟΣΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 12:14:16

    Αρσενικός ή θηλυκός ήταν?

  2. exon avatar
    exon 20/06/2008 13:26:32

    το GSMR υπογράφηκε με την εργοσε - οχι με τον ΟΣΕ. σωστος.

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 20/06/2008 14:04:32

    Έχουμε άρα συνειδητοποιήσει σε όλη του την έκταση, ότι ο ΓΑΠ σέρνει πλέον τον χορό της πολιτικής (και της κάθαρσης) και οι υπόλοιποι με πρώτους και καλύτερους τους "προδευτικούς αριστερούς", ψάχνονται με όλη την σημασία της έκφρασης;
    Καταλαβαίνουν άραγε οι κυβερνητικοί τι ζημιά γίνεται με την αδυναμία τους να αποδείξουν πλέον, όχι να ισχυριστούν - δεν αρκεί πλέον - ότι η κάθαρση δεν τους αφορά;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2008 14:16:56

    άκουσα όνομα υπουργού της ΝΔ. Αρσενικού με ωραία κουστούμια, τέως φίλου θυληκού υπουργού που είναι υπό πίεση. Βέβαια, από το «άκουσα» ως τα «στοιχεία»...

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 15:09:04

    Βλέπω archaeopteryx είσαι άριστα ενημερωμένος ακόμη και για πράγματα που κυκλοφορούσαν περί το 89.

  6. Λαρα avatar
    Λαρα 20/06/2008 16:37:27

    Ετσι εξηγειται ο λογος που κρατησαν τη ζημιογονα μοναδικη πτηση Ολυμπιακης για Γενευση, ενω η κερδοφορα γραμμη Ζυριχης/ Αθηνα και ταναπαλιν επρεπε προ πολλου να κλεισει.
    Το ενδιαφερον σε ολη την υποθεση ειναι πως οταν παν για αναληψη απο λογαρισμους, τους οποιους αλλοι εχουν στησει, κατεχονται απο μια αβεβαιοτητα και ενα εντονο στρες, που μονο υβριζοντας σε ανοιχτη γραμμη κινητου, προσπαθουν να ξεπερασουν.
    Και ο προκοιλαρος παραμονες Χριστουγεννα ορυονταν στο τηλεφωνο,
    πως αν δε βρει λεφτα θα παει να κανει πιπ.

    Τωρα τον εξεπελυσαν
    μετα την ολη βρωμα
    σαν το σκυλι τον εδιωξαν
    κριμα το μπλε του χρωμα.
    λαρα

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 16:54:24

    Ο εν λόγω μπλε υπουργός δεν έχει προκοίλια. Άλλον εννοείς μάλλον.

  8. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 20/06/2008 17:24:47

    Έξοχα!!! Ο κ.Λιάπης παριστάνει τον Κινέζο..του έμεινε φαίνεται το κουσούρι από τις πολλές "επαφές" που είχε σαν Υπουργός μαζί τους...Ο Γιαννακός,ο Κούρεντας,ο Γκόλιας,η Σταυρούλα,ο Τζοβλάς κ.λ.π. ό,τι έκαναν,τα έκαναν ερήμην του..Και όντας θεοσεβούμενοι,την πιο θεΑΡΕΣΤΗ πράξη τους την έκαναν Μεγάλη Εβδομάδα.. Αιδώς Αργείοι..

  9. Vass avatar
    Vass 20/06/2008 19:44:15

    Δεν ξέρω αν οι αναφορές σου archaeopteryx στον υπουργό με τα ωραία κουστούμια αφορούν τον κ. Νίκος Γκελεστάθη.

  10. Theodore avatar
    Theodore 20/06/2008 20:02:51

    Τωρα λες χαζομαρες.
    Δηλαδη, επρεπε να κανουν το κοροιδο ολοι, για να μη διαλυθει, το "πολιτικο συστημα της Ελλαδος";
    Μα τετοιο που ειναι, για χεσιμο ειναι και οχι για προστασια.
    Εκτος και αν εννοεις, να σωθουν οι κλεφτες που το βαστανε και το στηριζουν.
    Βρε ουστ στα λαμογια.
    Ευτυχως, που υπαρχουν και οι ξενοι και δη οι Αμερικανοι, που για δικους τους καθαρα εμπορικους λογους,(εχαναν δουλειες απο τη Ζημενς, λογω λαδωματων της προς πολιτικους σε διαφορα κρατη, εν οις και της Ελλαδος) εβγαλαν στο φως ολη αυτη τη σκατιλα.

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 20:21:29

    Κανένα δε συμφέρει η διάλυση από τους απέξω διότι επειδή είναι όλοι ή αν όχι όλοι οι περισσότεροι σάπιοι ή προβληματικοί, τους κρατάνε στο χέρι και τους ελέγχουν.

    Ας υποθέσουμε ότι διαλύεται κι ας υποθέσουμε ότι δημιουργείται σύστημα λιγότερο διεφθαρμένο. Θα το ελέγχουν? Δεν είναι και τόσο σίγουρο.

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 20:22:25

    Επίσης σίγουρα δεν είναι ο Γκελεστάθης. Αυτός ήταν υπουργός επί Μητσοτάκη και τώρα μάλλον δεν είναι καν βουλευτής.

  13. exon avatar
    exon 20/06/2008 20:37:31

    Βρε χαζο-Τσουκάτε καθόλου knowhow δεν σου έδωκε ο Λαλιώτης?

  14. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2008 21:37:31

    - Με την απόφαση της Επιτροπής των Υπουργών του Συμβούλιου της Ευρώπης (Resolucion CM/ResChS (2008/1Complaint No.30/2005 by the Marangopoulos Fountation for Human Rigt against Greece,adopted by the Committee Of Ministers on 16 January 2008 at the 1015 meeting of the Ministers Deputies) καταδικαστική για την Ελλάδα και την ΔΕΗ περιμέναμε ο έλληνας επίτροπος(πάντως ευρωπαίος ) να δράση αποτελεσματικά .Δυστυχώς διαψευστήκαμε πέρασαν η προθεσμίες που ορίζονται από διεθνές κανόνες, υπάρχει σχετική παρέμβαση στη βουλή και ευρωκοινοβούλιο .Λέτε το μέγα αυτό πρόβλημα που ξεπερνά το θέμα Σιεμενς και αφορά και την Ν.Δ. θα το ξεπεράσει με πηδηματάκια .

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/06/2008 21:38:36

    Από τις 28/12 - 12/6 πραγματοποιήθηκε κοινή άσκηση των ΙΣΡΑΗΛ και Ελάδος στην Ν.Α. Μεσόγειο, με την επωνυμία "Ένδοξος Σπαρτάτης". Συμμετείχαν δεκάδες μαχητικά αεροσκάφη, εναέρια τάνκερ ανεφοδιασμού εν πτήσει κλπ. Οι Αμερικανοί το έβγαλαν στην φόρα, λέγοντας ότι ήταν άσκηση για
    ΠΥΡΙΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ του ΙΣΡΑΗΛ στο ΙΡΑΝ!!!

    Μόλις το άκουσα στο ΣΚΑΫ και μου 'πεσε το σαγόνι στο πάτωμα...

    Το τυρί για την φάκα, ΜΑΛΛΟΝ, είναι όλα αυτά που μας έχουν βγάλει τώρα, ενώ ήταν από το 2006, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, γνωστά. Η πλάκα είναι ότι το Υ. Άμυνας ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ τους Αμερικανούς!!!

    Συγνώμη για την παρεμβολή στην συζήτησή σας, αλλά...

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2008 21:43:47

    μήπως είναι «ωραίος» (ή ορέως;) ο αρσενικός βουλευτής;

  17. Vass avatar
    Vass 20/06/2008 21:45:05

    Δια της εις άτοπον μένει ο Τάσος Νεράντζης, έτσι δεν είναι Εξάκτινε;

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 22:04:55

    Δεν ξέρω για το Νεράντζη. Ξέρω μόνο ότι δεν είναι αυτός που εννοεί ο archaeopteryx. Όνομα δε λέμε γιατί θα μας δέσουνε. Περίμενε και θα δεις.

  19. Vass avatar
    Vass 20/06/2008 22:12:54

    Έχεις δίκιο Εξάκτινε, παρασύρομαι σε ονομοτολογία ενώ η ουσία δεν βρίσκεται εκεί.

  20. Suhoi avatar
    Suhoi 20/06/2008 22:43:34

    Προς "νήπιος γέρων": Το ενδιαφέρον είναι ότι εδώ και εβδομάδες είχαν συνεννοηθεί (τους είχαν περάσει γραμμή) με τα ΜΜΕ να μην γραφτεί τίποτε. Ηταν ένας όρος που είχαν βάλει οι Ισραηλινοί. Εάν βγεί στη δημοσιότητα η άσκηση, δεν θα έρχονταν. Και οι δικοί μας ήθελαν να γίνει η άσκηση. Ενδιαφέρον πάντως, το σενάριο. Γιατί αλλοιώς το είχαν παρουσιάσει σε κάτι δημοσιογράφους. Οτι δηλαδή επρόκειτο για ανταλλαγή εμπειρίας στο Αιγαίο.

  21. ORION avatar
    ORION 20/06/2008 23:31:35

    MONO I SIEMENS LADONE ????????????????? H TA EHUNE ARPAKSI KE APO ALU?????????

  22. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/06/2008 00:13:31

    Anonymous 11:19 pm

    Διάβασε αυτό.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/06/2008 07:13:00

    «η παραγωγή βλακών δεν είναι ταξική» Μου άρεσε πολύ αυτό εξάκτινε.

    Θα άξιζε να δούμε γιατί μοιάζει να έχουμε τόσους στην χώρα μας... ή, για την ακρίβεια, ενώ ένας ένας δεν έιμαστε «βλάκες», ως αγέλη συμπεριφερόμαστε βλακωδώς. Τώρα που περνώ την κρίση μεσιληκίας, καταλήγω ότι «χωλαίνουμε συγκινησιακά». Νόμίζω ότι αρχίζω και καταλαβαίνω τις αιτίες, αλλά θα ήταν θέμα άλλου site...

  24. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/06/2008 10:17:43

    @ archaeopteryx

    1) Κανείς ηγέτης δεν ανήκε ποτέ σε αγέλη. Για να γίνεις ηγέτης πρέπει να είσαι διαφορετικός από τις μάζες.
    2) Μόνον βλάκες έχουν ανάγκη την αγέλη για καλύπτουν ο ένας τον άλλον.

    Άρα έξυπνος και μέλος αγέλης δε συμβιβάζεται.