#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος τον ρωτάει;



Απέκλεισε τις εκλογές ο πρωθυπουργός, μιλώντας στο υπουργικό συμβούλιο, σύμφωνα με τις διαρροές που γίνονται αλλά και τη δήλωση του Μ. Χρυσοχοίδη που έφυγε νωρίτερα.

Υπέροχα, ο Γ. Παπανδρέου δείχνει πυγμή και αποκλείει ένα σενάριο που για κάποιους είναι καταστροφικό για την πατρίδα. Μπράβο του, αλλά ποιος τον ρωτάει; Ποιος δηλαδή πιστεύει σήμερα ότι έχει ο πρωθυπουργός της δύναμη να επιβάλλει τη θέλησή του;

Και ποιος δεν πιστεύει (εκτός από τον ίδιο) ότι είναι πρωθυπουργός υπό προθεσμία;

Από τη μια έχει τους βουλευτές του που απειλούν με ανταρσία και παραιτήσεις μπροστά στο Μνημόνιο. Από την άλλη, έχει το λαό που ξύπνησε για τα καλά. Επομένως, από που αντλεί τη δύναμη να επιβάλει διλήμματα;

Αν ισχύουν οι πληροφορίες, είναι πιο πιθανό να αναγκαστεί να πάει σε δημοψήφισμα, όταν δει ότι δεν του βγαίνουν τα κουκιά στη Βουλή, ένα δημοψήφισμα που στην ουσία θα είναι η αρχή του τέλους.

Εν κατακλείδει, αν τα πρωτοσέλιδα αύριο κάνουν λόγο για πυγμή Παπανδρέου κι ότι δεν εκβιάζεται, μην τσιμπάτε. Ξεσκονίστε τα εκλογικά σας βιβλιάρια που έλεγαν και οι παλιοί. Δεν αποκλείεται να πάμε από την παραλία στις κάλπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 23:12:32

    Το επόμενο Σαββατοκύριακο θα έχει πάνω από 1 εκατομμύριο κόσμου στο Σύνταγμα.

  2. geopan avatar
    geopan 06/06/2011 23:14:27

    είναι απλό..ο γαπ είναι αποφασισμένος να το πάει μέχρι τέλους και να κάνει εκλογές το 2013.όλα τα άλλα είναι απλά άνοιγμα της βαλβίδας προς εκτόνωση.ο τύπος είναι αδίστακτος και εμείς την έχουμε βαμμένη..

  3. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 06/06/2011 23:18:59

    ΄Πιστεύεις ότι μπορεί αυτό το τροπάριο να βγει μέχρι το 2013 ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΝΤΟΣ ΟΛΙΓΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ! ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝΕ !

    • geopan avatar
      geopan @ EΛΛΗΝΑΣ 07/06/2011 09:52:28

      δυστυχώς έτσι είναι..εδώ με αυτά και αυτά πέρασαν 20 μήνες..είναι καθηγητές σε αυτά οι πασόκοι..ήδη σήμερα σε όλα τα κανάλια έχουν βγει όλα τα στελέχη τους για να τονίσουν την αναγκαιότητα του μεσοπρόθεσμου..

  4. eliopoulos avatar
    eliopoulos 06/06/2011 23:19:30

    « Οι εκλογές που βαπτίστηκαν δημοψήφισμα»!!!
    Ποιό θα είναι όμως το ερώτημά του ; Να μείνουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και το Ευρώ ή ν’ αποχωρήσουμε με τις όποιες «δαμόκλειες» συνέπειες αυτό συνεπάγεται ;

    Ψευτοδιλήμματα.
    Είναι πολύ αργά.

    Το χειρότερο όμως απ’ όλα είναι το ότι πάλι καλείται το « εκλογικό σώμα » να επικυρώσει με την ψήφο του τον τρόπο με τον οποίοθα «βιαστεί» ή θα « εκτελεστεί» , μιας κι’ ένα από τα δύο ή και τα δύο θα γίνουν σίγουρα, το θέμα είναι το πώς...

    Ενώ λοιπόν το «αναμενόμενο» θα ήταν,ή και είναι οι εκλογές , ξαφνικά ανασύρθηκε το δημοψήφισμα, το οποίο ουσιαστικά θα λειτουργήσει ως εκλογική απόφαση του «σώματος» επικυρώνοντας ή μη , όσα λέει η κυβέρνηση και υπαγορεύει η τρόϊκα , αποφεύγοντας τα κόμματα το πολιτικό κόστος, την «ταλαιπωρία» και τα έξοδα των εκλογών, μη υποθηκεύοντας το πολιτικό τους μέλλον !!!

  5. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 06/06/2011 23:19:59

    Καλά, εν μέρει δικαιολογείται, καθώς από κανέναν βουλευτή δεν κινδυνεύει ας είμαστε ειλικρινείς.
    Από εκεί και ύστερα αφενός δεν είναι ιδιοκτησία του η Ελλάδα, το μεσοπρόθεσμο είναι εκπρόθεσμης ισχύος και παρανομεί, ενώ εκλέχθηκε με ψέυτικες προοπτικές, αφετέρου η εκδοχή του κόσμου είναι πολύ σοβαρή και υπερβαίνει τις καρέκλες της εξουσίας.
    Θέλοντας και μη, αν συνεχιστεί αυτό το παλλαϊκό κίνημα με την ίδια πρόοδο, θα πάει σε εκλογές, ειδάλλως θα είναι σα να οδηγεί τη χώρα στην εκτροπή.
    Πάντως ότι δεν θέλει εκλογές είναι σαφέστατο!

  6. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 06/06/2011 23:22:58

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ θα καταρρεύσει χωρίς να το καταλάβει κανείς.
    Ούτε ελικόπτερα ούτε καράβια ούτε τίποτα.
    Λίγη υπομονή και θα τρίβουμε τα μάτια μας.

    Κρίμα μόνο που το παιδί δεν θα μπορεί να κάνει πλέον ποδήλατο χωρίς την Αστυνομία και κανό χωρίς το Λιμενικό.

  7. axis avatar
    axis 06/06/2011 23:29:59

    Οι πολίτες να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Τη μέρα που θα ψηφίζεται το μεσοπρόθεσμο 1.000.000 Έλληνες έξω από τη Βουλή κι όποιοι θέλουν ας το υπερψηφίσουν.

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ axis 07/06/2011 10:08:55

      επειδή θα ήμαστε όντως τόσοι, νομίζω σηκώνει μια ταξιαρχία να ταχθεί κ να καλύψει τον Εθνικό Κήπο, έτσι, για το ενδεχόμενο υποχώρησης/ανασύνταξης του εχθρού.

  8. Λάκης avatar
    Λάκης 06/06/2011 23:36:06

    O Γιώργος είναι πονηρός κι αυτά που λέει μην τα τρώς! Από μας εξαρτάται! Δυστυχώς η κατάσταση είναι ήδη μη ανασρέψιμη. Η βαθιά ύφεση φέρνει τη χρεωκοπία. Ο Σαμαράς αργεί.Μήπως προλάβουμε και σώσουμε κάτι.

  9. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 06/06/2011 23:46:44

    ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ.
    Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
    ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΕΩΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙ
    ΚΕΦΑΛΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΣΟΣΙΑΛ-ΑΝΕΡΓΙΑΣ ,ΤΗΣ ΣΟΣΙΑΛ-ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ
    ΤΗΣ ΣΟΣΙΑΛ-ΔΙΑΛΥΣΗΣ.
    ΑΣ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΛΥΤΩΣΕΙ Η ΧΩΡΑ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΩΗ
    ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ.

  10. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 23:49:03

    Ο Παπανδρέου είναι ήδη τελειωμένος.
    Όσα είπε δείχνουν ότι είναι στον κόσμο του.
    Και πως να μην είναι όταν εχθές το απόγευμα η Αθήνα συγκλονιζόταν και αυτός έκανε φυγή από την πραγματικότητα με το κανό στον Μαραθώνα.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 23:50:10

    Οποιος αντεχει 9 !! ωρες -σε κλειστο δωματιο, να κουει το ΓΑΠ-ΝΧ ειναι ηρωας !
    9 ωρες ?? χαχαχαχαχ 9 ωρες??!!???
    ποιο το αποτελεσμα 9 ωρων συζητησης??
    αν καθησω με τον Κωστα, το Γιαννη, τον Προφητη, τον Ιεροφαντη και τον Ιθαγενη 9 ωρες θα βγουμε με εγκυκλοπαιδεια ΑΝΤΙΝΕΑ .

    9 ωρες ?? απο τα 24 σε πολυεθνικες/τραπεζες εντος εκτος επι τα αυτα, σε 8 Χωρες, οπου θετε.... μεχρι τα 45 σημερα, 9 ωρες συζητηση σερι δεν εχω κανει !! και ειχα και θεματα οχι πρασινιες...! ΟΥΤΕ ΓΑΠ-ΝΧ... χαχαχααα

    Στου Συνουρη ΝΑΙ καθονται !!! και 29 ωρες.

    Εχει καποιος αντιρρηση?

    ΠΠ σε 9ωρο

    • Άλλος avatar
      Άλλος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 00:11:11

      Αν υποθέσω ότι σοβαρολογείς τότε μάλλον δεν έχεις παραστεί σε συνάντηση-συνεδρίαση όπου θα πρέπει άμεσα να συμφωνήσουν διάφοροι με διαφορετικές απόψεις. Τότε 9 ώρες είναι απλά ενδεικτικός χρόνος.
      Όσο για του Σινούρη, θάλεγα ότι στη Γαλήνη είναι προτιμότερο και για πολλά 9ωρα.

      • man8os avatar
        man8os @ Άλλος 07/06/2011 00:43:17

        Εγω γιατι νομιζω οτι μιλανε στα Γαλλικα 5 ωρες και συνδιαλεγονται τις υπολοιπες 4?

  12. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 06/06/2011 23:51:03

    Επίσης ο κ. Παπανδρέου έκανε λόγο για "αλλαγή πολιτικής κουλτούρας".
    Ποια είναι αυτή ακριβώς;
    Η λογική του εκλογέα-πελάτη supermarket _Anthony Downs_, όπου παραπλανούμε για να αγοράσει τα προϊόντα μας(λεφτά υπάρχουν) και μετά τρώει τη φόλα;;;
    Ή μήπως η δράση κάποιων ΜΚΟ, σε περιόδους έντονης οικονομικής κρίσης;
    Ή μήπως η απόλυτα αντιδημοκρατική νοοτροπία, της επιβολής ενός προεκλογικού ψέματος;
    Ή μήπως η επιβολή κομματικής πειθαρχίας ελέω ψήφισης μεσοπρόθεσμου;;;
    Φοβερή πολιτική κουλτούρα, εύγε!

  13. Scarface avatar
    Scarface 06/06/2011 23:54:26

    Αλήθεια για ποιό δημοψήφισμα μιλάει ο Γιώργος?
    Θα έχουμε κάποιο νέο δημοψήφισμα? Καινούργιο?

    Γιατί το δημοψήφισμα ο ελληνικός λαός το έκανε χθες βράδυ στο Σύνταγμα και τις άλλες πλατείες της χώρας.
    Και του έστειλε το μήνυμα του Γιώργου. Ξεκάθαρα. Πάρε το μνημόνιο σου και φύγε από εδώ!
    Ο λαός μίλησε χθες βράδυ. Το δημοψήφισμα έγινε!!!
    Τι διάολο, ούτε αυτό δεν πήρε χαμπάρι?

    • σερτης avatar
      σερτης @ Scarface 07/06/2011 00:00:21

      ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΓΑΠ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΦΩΝΑΖΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΩ.

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ σερτης 07/06/2011 00:54:53

        ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
        λῶλ
        Τελικὰ τί θὰ ἀποδειχθεῖ, ἡ τέχνη ἀντιγράφει τὴ ζωὴ ἢ ἡ ζωὴ τὴν τέχνη;;;

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/06/2011 09:59:38

          Ο ¨Οσκαρ Ουάιλντ"δε ζει για να μας διαφωτίσει !

    • man8os avatar
      man8os @ Scarface 07/06/2011 00:44:29

      Το δημοψιφησμα θα ειναι ΕΥΡΩ-ΜΝΗΜΟΝΙΟ Η ΔΡΑΧΜΗ-ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

  14. Θετταλός avatar
    Θετταλός 07/06/2011 00:02:43

    Δεν υπολογίζουν τίποτα και κανέναν. Ούτε την αγανάκτηση του κόσμου δεν αισθάνεται ο σκληρός πυρήνας του πασοκικού κράτους.
    Θυμάστε, έκαναν το δημόσιο τσιφλίκι τους και ζητούσαν κάποτε την πράσινη κάρτα για να διοριστείς. ΟΙ ξεφτίλες.
    Αλλάζει ο λύκος την προβιά του; Όχι βέβαια. Τώρα έχουν κάνει τσιφλίκι τους την χώρα, μειώνουν μισθούς, βάζουν παράλογους φόρους, κόβουν ταρίφα διαβίωσης, απειλούν με ψευτοδιλήμματα μέσω δημοψηφίσματος. Έχουν τον διάολο για σύμβουλό τους.
    Ένα πράγμα δείχουν να φοβούνται. Τις εκλογές, δηλαδή τον λαό.

  15. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/06/2011 00:15:51

    Η κυβέρνηση είναι εκτός τόπου και χρόνου.
    Από δω και πέρα τελειώνει και ο διάλογος, όταν θεωρεί ότι δεν υπάρχει λόγος για εκλογές, δεν υπάρχει λόγος παραπέρα συζήτησης.

  16. a.p. avatar
    a.p. 07/06/2011 00:17:14

    τζεφρι μαζεψτα και φυγε!!!!!!!!!

    εκλογες αυριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. man8os avatar
    man8os 07/06/2011 00:29:24

    Το δημοψιφησμα ειναι παγιδα. Δεν πρεπει ποτε να επιτρεψουμε να διχασει τον λαο με ενα δημοψιφησμα. Πρεπει να παμε σε εκλογες.

  18. man8os avatar
    man8os 07/06/2011 00:39:29

    +++

  19. Posidonas avatar
    Posidonas 07/06/2011 00:39:52

    Τωρα θυμηθηκαν το δημοψηφισμα; Επι τοσα χρονια που κυβερνησε και κυβερνα τον τοπο μια διευθαρμενη ελιτ και δανείζονταν,οχι τον λαο, αλλα για την διεθνη και εγχωρια μαφια. Με τι ερωτημα κ. Παπανδρεου θα κατεβαιται σε αυτο το Δημοψηφισμα; Μηπως με το ερωτημα να πουλησουμε τη χωρα που εσεις και η πολιτικη συμμορια αποκαλειται ιδιωτικοποιησεις; Το χρεος κ. Παπανδρεου ειναι απεχθες και το χρησιμοποιησαν πρωτοι η φιλοι σας οι Αμερικανοι στο Ιρακ με το επιχειρημα οτι ο λαος του Ιρακ δεν μπορει να επωμισθει χρέη που ο Σατανμ φορτωσε στον Ιρακινο λαο για να φταχνει παλατια και αγαλματα του, και πυρηνικη τεχνολογια. Αυτο το επιχειρημα χρησιμοποιησαν οι Αμερικανοι και "διεγραψαν" το χρεος. Βεβαια, τους τα παιρνουν με αλλο τροπο γιατι ειναι υπο καταχη. Το Ελληνικο χρεος κ. Παπανδρεου σε μεγαλο μερος του πηγε για τον χρηματισμο της πολιτικης διαφθορέας τους συστηματος. Τι προτιματε κ. Πρωθυπυργε, την εξαθλιωση του λαου ή την αποκαλυψει των απατεωνων και τη σωτηρια των τοκογλυφων; Στη Δημοκρατια δεν υπαρχουν διλημματα, δειλοι και προδοτες μονο.

  20. man8os avatar
    man8os 07/06/2011 00:40:30

    Ειναι σφετεριστης και αυτο ειναι το ιδιο σαφες.

  21. δημης avatar
    δημης 07/06/2011 00:50:33

    ..."ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ" ΓΡΑΨΑΤΕ;;;ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΣΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....

  22. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/06/2011 00:55:22

    ΑΥΤΟΝ; ΚΑΝΕΝΑΣ...ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΡΩΤΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΑΠΟΔΩ...

  23. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/06/2011 00:56:50

    Γιὰ ὅσο περισσότερο καιρὸ παίζει μὲ τὶς κοῦκλες του, ἀνεβάζει τὰ ἐκλογικὰ ποσοστὰ τοῦ Σαμαρᾶ... Μετὰ τὸ ἑλικόπτερο, τὸ δίλημμα θὰ εἶναι ΣΑΜΑΡΑΣ Ή ΧΑΟΣ.

  24. man8os avatar
    man8os 07/06/2011 01:07:13

    Και αν η δουλεια αποδειχτει πολυ μεγαλη και για το Σαμαρα τοτε θα ειναι μονο χαος...

  25. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 07/06/2011 02:12:25

    Είναι αδίστακτος συμφωνώ κι όσο δεν πάει σε εκλογές τόσο περισσότεροι πρέπει να μαζευόμαστε στο σύνταγμα και να του φωνάζουμε να παραιτηθεί.

  26. βασίλης avatar
    βασίλης 07/06/2011 14:27:53

    ΕΑΝ Ο ΓΕΩΡΓΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗ
    ΤΟΥ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΤΕ ΖΕΙ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΟ ΠΎΡΓΟ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ
    ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ
    ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΤΕΡΟΥΣ
    ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΤΕΙ ΤΑ ΔΙΛΛΗΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΗΤΕΥΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΑΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
    ΤΟΥ ΔΗΜΟΨΗΦΗΣΜΑΤΟΣ.
    κυριε προθυπουργέ τελειωσαν τα ψεματα παρε το σόι σου και οσο είναι
    καιρός κάντηνα με ελαφρά διότι αργότερα θα είναι αργά (θα φας πολύ
    ξύλο με την καλή ένοια)