#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2009 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος με «δουλεύει» πιο καλά;

Η ΕΟΚ είναι πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση, η οποία καθορίζει το πλαίσιο και τις υποχρεώσεις / δικαιώματα που έχουμε σαν πολίτες και σαν κράτη, με την έκδοση οδηγιών και τη δράση της. Εμείς όμως ασχολούμαστε όχι να στείλουμε εκπροσώπους στο κέντρο των αποφάσεων που καθορίζει το μέλλον μας (της χώρας, το δικό μας και των παιδιών μας), αλλά:

- Ποιος θα είναι επικεφαλής (που στις βουλευτικές θα επιστρέψει)
- Ποιος είναι ο εντιμότερος κλέφτης (Πάγκαλος for ever,  η δήλωση του αιώνα)
- Αν νικήσει ο ΚΚ ο Β
- Αν τον νικήσει ο ΓΑΠ
- Αν με το αποτέλεσμα καταδικάζω την πολιτική της ΝΔ
- Αν με το αποτέλεσμα καταδικάζω την πολιτική του ΠΑΣΟΚ
- Αν επικροτώ την ΝΔ
- Αν επικροτώ το ΠΑΣΟΚ
- Αν το ΚΚΕ (που είναι εναντίον αλλά συμμετέχει) ξεπεράσει το ΣΥΡΙΖΑ (που είναι εναντίον η συνιστώσα του αλλά συμμετέχει εκπρόσωπος στη 2η θέση) επειδή πρέπει να βολέψουμε μερικά στελέχη του σωλήνα
- Αν το ΛΑΟΣ πάρει δυσαρεστημένους της ΝΔ
- Τι θα κάνει η νεολαία Μάνος- Κοντογιαννόπουλος

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν σαν ψήφο διαμαρτυρίας και όχι σαν αποδοχή των θέσεων τους Οικολόγους Πράσινους. Όποιος δει όμως τις θέσεις τους για Παιδεία, Οικονομία, Εξωτερική Πολιτική θα χρειαστεί να αλλάξει εσώρουχα από τα γέλια, οπότε δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να συνταξιοδοτήσω τον κ Τρεμόπουλο.
Οπότε γιατί να συμμετέχω στο θέατρο του παραλόγου; Όποιος με κοροϊδεύει ή όποιον απεχθάνομαι δεν ...παίζω μαζί του. Τόσο απλά

Ο Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2009 16:35:10

    Ουτε γηγενης δε θα τα ελεγε καλυτερα !!!

    Αν και ιθαγενης κ γηγενης ειναι σοι.

    ΠΠ

  2. daris avatar
    daris 24/05/2009 16:37:17

    "Όποιος με κοροϊδεύει ή όποιον απεχθάνομαι δεν …παίζω μαζί του."
    Και εγω ετσι εκανα οταν ημουν μικρο παιδι στην αυλη του σχολειου μου.
    Τοτε ομως ηταν απλα σκερτσακια για απλα παιδακια και απλα παιχνιδακια.
    Τωρα μιλαμε για Ευρωεκλογες και η συμμετοχη ειναι επιβεβλημενη εστω και με λευκο ή ακυρο.
    Ασ αφησουμε την αποχη και τη γωνια για τα παιδιαστικα καμωματα.

  3. donaE avatar
    donaE 24/05/2009 16:38:16

    Ιθαγενη,βρισκω γοητευτικη και ανακουφιστικη την ιδεα σου.Αλλα αν προκειται για θεατρο δεν μπορεις να ξεφυγεις τελικα ολο καποιον ρολο θα παιξεις.

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 24/05/2009 16:52:56

    Ζουράρη και Παπαθεμελή μήπως?

  5. koinos_nous avatar
    koinos_nous 24/05/2009 16:53:50

    Να γίνει λίγο ντορος με "Μακεδονία"

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 24/05/2009 18:08:43

    Βρε παιδιά, αυτοί οι "Δημοκρατικοί" τί ρόλο βαράνε;;;

  7. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 24/05/2009 18:55:35

    Παίζω το ρόλο του ...φορολογούμενου αγαπητή donaE
    Απλά βαρέθηκα 24 χρόνια τώρα:

    να βλέπω φως στην άκρη του τούνελ
    να βρίσκω άδεια ταμεία
    να παραλαμβάνω καμένη γη
    να κάνω απογραφή
    να φτάνει το μαχαίρι στο κόκαλο
    να πέφτει άπλετο φως κλπ

    Αλλά πάνω από όλα βαρέθηκα να πληρώνω ως μισθωτός

    για τη δωρεάν παιδεία των φροντιστηρίων
    για το φακελάκι των γιατρών
    για των μαύρα των ελεύθερων επαγγελματιών
    για το λάδωμα ορισμένων συναδέρφων Δ Υπαλλήλων
    για το περιβάλλον που ζω (...των ανωνύμων)
    για το περιβάλλον που ζουν (...των επωνύμων)
    να πληρώνω τις τιμές που θέλουν για να ζουν όπως θέλουν και εγώ να αγωνιώ για το αύριο
    για τους δρόμους του Μπόμπολα που θα ...γίνουν
    για τα τηλέφωνα του Κόκαλη
    για το κτηματολόγιο του Λαλιώτη
    για το κτηματολόγιο του Σουφλιά
    για την τρομοκρατία των ...Super Market (...όποιος συγκρίνει τιμές πχ με Βερολίνο θα ..κλαίει)
    για τα αναδρομικά των δικαστών
    για τα αναδρομικά των βουλευτών
    για την προσωπική τους ΕΛΑΣ

    Οταν στη ζυγαριά
    μπαίνει από την μια μεριά η διαχείριση της μιζέριας μας
    και
    από την άλλη η θέση της καρέκλας του κάθε επώνυμου κώλου
    εγώ θα παίζω μπάλλα με τα παιδιά μου, θα πίνω μπύρες με τους φίλους μου, θα διαβάζω ένα βιβλίο, θα ταξιδεύω στο ίντερνετ στις 07/06/09 αλλά σίγουρα δεν θα τους επιβραβεύσω ως θεατής.
    Εξάλλου τόσο καιρό αυτό τον ρόλο μας έχουν επιφυλάξει, του θεατή που έχει υποχρέωση να πληρώνει στην παράστασή τους,
    χωρίς να την βλέπει
    χωρίς να την κρίνει
    χωρίς να επιλέγει
    Ένα απλό μισθωτό υποζύγιο είμαι, έτσι και αλλιώς την Κυριακή το βράδυ:
    -θα καταδικαστεί η κυβερνητική πολιτική
    -θα νικήσει η αποχή
    -θα επιβραβευτεί η συνέπεια
    -θα εκτιμηθεί η στάση μας κλπ
    Όλοι θα νικήσουν χωρίς να ακούσουν τίποτα, απλά και μόνο επειδή αδιαφορούν για όλους εμάς τους ...ανώνυμους.

  8. donaE avatar
    donaE 24/05/2009 19:25:35

    θεατες λοιπον...