#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2011 17:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος μας ζήτησε νησί ή μνημείο για ... εγγύηση;



Καλύτερα να ταξιδεύει παρά να μιλάει ο Γ. Παπανδρέου αφού σε κάθε συνέντευξή του απλά επιβεβαιώνει την αποτυχία της οικονομικής του πολιτικής. Και παράλληλα, μας αφήνει άναυδους με δηλώσεις που κάνουν κάθε Ευρωπαίο να βάζει τα γέλια.

Η συνέντευξή του στην ιταλική εφημερίδα «Κορριέρε Ντέλλα Σέρα», δε βγάζει φυσικά καμιά είδηση, άλλωστε ποτέ ο πρωθυπουργός δε μιλά επί της ουσίας, αλλά θολώνει συνεχώς τα νερά για να μην καταλαβαίνουμε τίποτε.

Όμως, από τα λεγόμενά του εξάγονται τα εξής συμπεράσματα:

Ομολογεί ότι απέτυχε στον τομέα της μείωσης του ελλείμματος, αλλά γι’ αυτόν φταίει η ύφεση. «Είχαμε κάνει κάποιες προβλέψεις. Μεταξύ αυτών, μια ύφεση του 4%. Αλλά προέκυψε σοβαρότερη, που καθυστέρησε την μείωση του ελλείμματος. Παρά ταύτα, μειώθηκε κατά 5%, κάτι το τεράστιο, που ξεπερνά κάθε σχετική παράμετρο».
Επιβεβαιώνει ότι πρώτη προτεραιότητά του είναι να υλοποιήσει την απαίτηση της τρόικας για ιδιωτικοποιήσεις. Επίσης αναφέρει ότι το πρόγραμμα της κυβέρνησης στον τομέα αυτό έχει γίνει αποδεκτό από αντιπολίτευση και το λαό. Απίστευτο! Ακούσατε εσείς κανέναν να συναινεί στο ξεπούλημα κρατικής περιουσίας, κινητής και ακίνητης; Αναφέρει χαρακτηριστικά: "Στην αρχή, οι ιδιωτικοποιήσεις δεν ήταν μια προτεραιότητα", απαντά ο πρωθυπουργός, και στην συνέχεια εξηγεί: "τώρα είναι στην πρώτη σειρά της ατζέντας. Θα αποδείξουμε ότι είμαστε σε θέση να ανταποκριθούμε στις ανάγκες που θέτει το δημόσιο χρέος, με μια σειρά σχεδίων ανάπτυξης. Τα σχέδιό μας τυγχάνει ευρείας αποδοχής και από την αντιπολίτευση και την κοινή γνώμη. Θα το εγκρίνουμε σύντομα".
Μιλά για τις μεγάλες μεταρρυθμίσεις που έκανε και που είναι η εξής μία: Ο … Καλλικράτης. «Αναμορφώσαμε τον δημόσιο τομέα και τις συντάξεις, μειώσαμε την τοπική αυτοδιοίκηση, τον αριθμό των περιφερειών, τα κυβερνητικά γραφεία, από έξι χιλιάδες έγιναν δυο χιλιάδες, ανοίξαμε τα επαγγέλματα, πετύχαμε ένα δικαιότερο φορολογικό σύστημα, δημοσιοποιήσαμε στο διαδίκτυο κάθε ευρώ που ξοδεύεται από την κυβέρνηση, κάναμε επενδύσεις στην ανανεώσιμη ενέργεια και έχουμε ένα εύρωστο σχέδιο για τις ιδιωτικοποιήσεις και την χρήση της δημόσιας περιουσίας». Μας δουλεύει ψιλό γαζί δηλαδή.
Και τέλος, φοβερές είναι δύο ατάκες του: «Δεν θα χρεοκοπήσουμε και δεν θα εγκαταλείψουμε την Ευρωζώνη». Μα το ζήτημα είναι ότι η Ευρωζώνη θα εγκαταλείψει την Ελλάδα κι όχι το αντίθετο.

Τέλος, χωρίς να ερωτηθεί –κι εδώ κάποιο λάκκο έχει η φάβα- αναφέρει: «Θέλω να προσθέσω κάτι, ένα σημείο στο πολύ σημαντικό για μας. Το να μας ζητούν ένα νησί ή ένα μνημείο ως εγγύηση, είναι σχεδόν ύβρις. Ο κόσμος περιμένει ότι ο λόγος μας και οι πράξεις μας θα αποτελέσουν επαρκή εγγύηση".

Μας του το ζήτησε κανείς στις επίσημες διαβουλεύσεις του, πέρα από κάτι άθλια περιοδικά; Μήπως μας κρύβει κάτι ο πρωθυπουργός;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 14/05/2011 18:11:12

    Σε κάποια συνέντευξη μετά από λίγο θα ακούσουμε από κάποιον ξένο πόσο σκληρός διαπραγματευτής είναι ο πρωθυπουργός μας, που, ενώ του ζήτησαν ολόκληρη την Ακρόπολη με τον Παρθενώνα για ενέχυρο, αυτός "στύλωσε τα πόδια" και υποθήκευσε μόνο το Ερεχθείο και τα Προπύλαια!!!

    • Mak avatar
      Mak @ ΝΙΚΟΣ 14/05/2011 18:34:47

      Αυτό σκεφτόμουν και εγώ μόλις διάβασα το κείμενο.

      Δε δώσαμε νησί γιατί είμαστε πατριώτες, αλλά χαρίσαμε ΔΕΗ, ΟΤΕ, αεροδρόμια και λιμάνια κ.ο.κ.

      Για να κλαις και να γελάς είναι η κατάσταση με αυτόν τον απίθανο που μπλέξαμε.
      Κάτι παραπάνω ήξερε ο πατέρας του... :-/

  2. manos avatar
    manos 14/05/2011 18:12:00

    Μήπως είναι τυχαίο που τώρα άρχισαν έρευνες για resources στην Κέρκυρα και Κρήτη?
    Τώρα είναι η ευκαιρία των τευτόνων να πατήσουν πόδι εκεί που λάκισαν οι πρόγονοί τους.
    Ετσι θα μπορούν να έχουν ενέργεια τζάμπα χωρίς να εξαρτώνται από τους εμίρηδες και τους τάταρους.
    Επίσης, με τα μέτρα για ανάπτυξη και εργασία θα έχουν άφθονους ιθαγενείς να εργαστούν στις σαξονο-νορμανδικές επιχειρήσεις.
    Από κει και μετά ότι και να λέει το παιδί είναι για γέλια (ή κλάματα).

  3. GREGORY KAN avatar
    GREGORY KAN 14/05/2011 18:13:30

    KALUTERA NA SIWPAS OTAN APENANTI SOU EXEIS PRODOTES.......

  4. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 14/05/2011 18:32:05

    την κυβερνηση και τα εξαπτερυγα τους εχει πιασει πανικος.
    ο ενας καρφωνει τον αλλο και οποιος σωθει.ειναι πιστευω η καταλληλη στιγμη για επιθεση σε ολα τα μετωπα.
    ας το μελετησουν καλα στην συγγρου και ο κοσμος ειναι ετοιμος.
    και παλι θα πω οτι η κυβερνηση του γαπ , δεν πρεπει να παει απλα σπιτι της , αλλα να οδηγηθουν σε δικη , με ενορκους συνταξιουχους και μισθωτους.

  5. Giorgos avatar
    Giorgos 14/05/2011 18:37:42

    Καμια αμφιβολια για το οτι η πολιτικη (εσωτερικη & εξωτερικη) του ΓΑΠ ειναι λανθασμενη και οτι οδηγει τη χωρα σε καταστροφη.
    Και οταν αυτο τελικα γινει πραγματικοτητα τοτε θα προσπαθησουν να αναλαβουν βεβαια οι υπολοιποι πολιτικοι αρχηγοι την ευθυνη για να αναστησουν το κρατος.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 14/05/2011 18:42:10

    Την κυβέρνηση του πασοκ την έχουμε βιώσει στο σβέρκο μας πάρα πολλά χρόνια! το ίδιο και τα εξαπτέρυγάτης! το αρχιεξαπτέρυγο ποιός να είναι άραγε;

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/05/2011 18:43:48

    Τοπική Αυτοδιοίκηση;;... Πήγε κανείς σπίτι του; Όλοι εκεί είναι και πληρώνονται.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 14/05/2011 20:25:55

    «Δεν θα χρεοκοπήσουμε και δεν θα εγκαταλείψουμε την Ευρωζώνη»

    Άρα, και θα χρεωκοπησουμε και θα εγκαταλείψουμε την Στενωζώνη.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 20:29:41

    Ειναι ικανος να το ζητησε μονος του απο τον εαυτο του!
    Αμφιβαλετε??

    ΠΠ

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 14/05/2011 20:40:04

    Το λένε και σε όλα τα 'δελτία'.

    Δύο τινά σκέφτομαι.
    Ή κάποιος το ζήτησε και αυτός για να μην την ξαναπάθει α λα Στρος Καν (σου λέει θα βγει στη φόρα κάποτε) ξεκαρφώθηκε και το είπε τάχα μου ο δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του.
    Ή δεν το ζήτησε κανείς, του το είχαν βάλει στο briefing μην τυχόν και σε ρωτήσουν θα πεις δεν πουλάμε νησιά, δεν τον ρώτησαν αλλά λέει ας το συμπληρώσω και by the way δεν πουλάω νησιά! Βέβαια κι αυτό ξεκάρφωμα είναι, αλλά πού να το καταλάβουν.
    Μου θυμίζει τον ανηψιό μου που όταν μπαίνει στο σπίτι παππού και γιαγιάς λέει "εγώ δεν θέλω σοκολάτα!!" ... Καταλαβαίνετε...

  11. οχι ρε παιδια! avatar
    οχι ρε παιδια! 15/05/2011 07:00:38

    για "το Νησι" του Mega , μιλαει ο αθρΩπος!