#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2011 14:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος λέει ότι δεν υπάρχουν στελέχη;




Συχνά κατηγορούμε τα κόμματα, και δικαίως ως ένα βαθμό, ότι δεν έχουν ικανά στελέχη.

Ένας λόγος για την έλλειψη αυτή είναι ότι στα κόμματα, κατά κανόνα, επικρατούν οι κομματικοί παράγοντες, οι σχεδόν κληρονομικώ δικαιώματι γόνοι, μερικοί αργόσχολοι συνταξιούχοι και οι παρέες των αρχηγών.

Όλοι αυτοί, οι «ζεστοθεσούληδες», όπως ευφυώς τους χαρακτήρισε η φίλη μου η Αφροδίτη, για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους,  παρεμποδίζουν την είσοδο νέων ανθρώπων.

Χθές,  με αφορμή το εξαιρετικό άρθρο του Επώνυμου «Αναδιάρθρωση και απεχθές χρέος: δυο όψεις του ίδιου νομίσματος», ακολούθησε  μια εκπληκτική συζήτηση, υψηλοτάτου επιπέδου.

Παρακολουθώ τις οικονομικές εξελίξεις πολλά χρόνια και οφείλω να ομολογήσω ότι αυτή ήταν μια από τις πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις, που είχα την τύχη να συμμετάσχω.

Στέρεα και πλούσια επιχειρήματα, συγκροτημένες σκέψεις, ιδέες, στοιχεία, αναφορές σε πηγές, ιστορικές αναδρομές  και έντονες αντιπαραθέσεις. Και  υψηλή αίσθηση του χιούμορ! Ακόμα και οι υπερβολές, βοηθούσαν στη συζήτηση.

Και δε συμμετείχαν δυο – τρείς άνθρωποι! Το εκπληκτικό είναι ότι ήταν πολλοί!  Και η συζήτηση άρχισε το πρωί και συνεχιζόταν μέχρι το βράδυ! Ορισμένα σχόλια  δε, ήταν τόσο καλογραμμένα, τόσο άρτια, που θα μπορούσαν από μόνα τους να αποτελέσουν ξεχωριστές αναρτήσεις.

Προσωπικώς δεν γνωρίζω κανέναν από τους σχολιαστές, αν και με πολλούς εξ αυτών ανταλλάσουμε απόψεις μήνες τώρα! Και αυτή είναι η μαγεία του διαδικτύου.

Μια ακόμα παρατήρηση: Επειδή κανενός η γραφή δεν φαίνεται επιτηδευμένη, οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι επαγγελματίες της πολιτικής. Ξεκλέβουν από άλλες ασχολίες.  Ότι γράφουν είναι αυτό που πιστεύουν. Για αυτό και η διαφωνία τους είναι ειλικρινής. Σε υποχρεώνουν να τους σεβαστείς και όταν ακόμα έχεις αντίθετη άποψη!

Θα τολμήσω να γράψω κάτι με τον κίνδυνο να φανώ υπερβολικός: Σε πόσα νομοσχέδια, που αφορούν τη ζωή μας, προηγείται τέτοια , μέχρι τελικής πτώσεως, συζήτηση; Πολύ φοβούμαι σε ελάχιστα!

Το διαδίκτυο, λοιπόν, δίνει, σε όποιον έχει να πει ένα λόγο, ευκαιρία και βήμα!

Αυτή είναι μια μεγάλη κατάκτηση, που ακόμα δεν την έχουμε εκτιμήσει στις πραγματικές της διαστάσεις,  (ίσως επειδή τα καθεστωτικά ΜΜΕ θέλουν τόσο πολύ να απαξιώσουν το διαδίκτυο)

Αυτού του επιπέδου οι συζητήσεις στο  διαδίκτυο, πέραν των άλλων αποτελούν  και μια άσκηση της γλώσσας και του πνεύματος. Είναι μια συνεισφορά στα κοινά, άρα μια μορφή συμμετοχικής δημοκρατίας στην πράξη! Στο μυαλό μου ήρθε ο στίχος του ποιητή: «και να αδερφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα και απλά! Καταλαβαινόμαστε τώρα! Δεν χρειάζονται περισσότερα!»

Όταν μάθουμε να συζητάμε, θα μάθουμε  να συνεργαζόμαστε και να λύνουμε προβλήματα.

Τέλος, θα πρότεινα στον Πρωθυπουργό, στον Πρόεδρο της Ν.Δ., στον Υπουργό Οικονομικών, όποιος τέλος πάντων ενδιαφέρεται, να τους φωνάξει μια μέρα και να τους ακούσει!

Αξίζει τον κόπο!

Θα μάθουν  περισσότερα από  όσα τους λένε οι σύμβουλοί τους! Με όλο το σεβασμό προς τους κυρίους συμβούλους!

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 14/04/2011 15:00:51

    Μα τι ειναι αυτα που προτεινετε καλοτατε μου κυριε ροδινε, αυτα γινονται σε δημοκρατιες, αυτα γινονται οταν τα κομματα δεν φορανε παρωπιδες και τα στελεχη εχουν ανοικτα αυτια και ματια, και δεν ειναι αγκιστρωμενοι στις καρεκλες τους.
    αυτα γινονται οταν οι αρχηγοι των κομματων αγαπουν την χωρα τους και δεν παραπεουν μεταξυ προτασεων συμβουλων και διαβουλων.
    Ο λαος ποιος λαος , τον πονο μας γραφουμε και ανταλλασουμε αποψεις εδω μεσα και μαθαινουμε εμεις οι ιδιοι, αλλα περαν αυτου , τα παραθυρα ειναι σφαλιστα και τα τζαμια αλεξισφαιρα και μονωμενα, να μην περναει ο ηχος.
    Απο την χθεσινη πραγματικα πολυ καλη αναρτηση και τα σχολια εμεις διδαχθηκαμε , οι αλλοι ο καθενας τον χαβα του.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 15:59:30

    Mονο με εξωδικα!! θα ασχοληθουν...μαζι μας
    Εννοω, να τους απασχολησουν τα σχολια/παρατηρησεις και οι ερωτησεις μας.

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 16:01:46

    η ταμπακιερα κρυβεται στις Πρασινες λεξεις!!!
    τυπου..... " τα πραγματικα περιστατικα της υποθεσης Μιζενς" - Καστανιδης.

    Αν οι μπλε/κοκκινοι/κιτρινοι δεν ασχολουνται ... τι να κανουμε? επερωτηση στη Βουλη??

    ΠΠ

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/04/2011 16:09:38

    Μερσί για τα καλά λόγια, Κώστα.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/04/2011 16:16:05

    Η πλειοψηφία όσων γράφονται και δραστηριοποιούνται σε κόμματα είναι άτομα ανασφαλή, που ψάχνουν για επιβεβαίωση, ολοκλήρωση, και κάλυψη μέσα σε ομάδα. Μόνο μια μικρή μειοψηφία μέσα στα κόμματα νοιάζεται για το καλό του τόπου.
    Για αυτό και ο σώφρων άνθρωπος σήμερα, δυστυχώς ιδιωτεύει.
    Το καλό του διαδικτύου είναι ότι επιτρέπει αυτούς τους τελευταίους να πουν την άποψή τους. Κάτι που δεν μπορούσαν να κάνουν εκτός κι αν το επέτρεπαν τα ΜΜΕ ή αν εντάσσονταν σε κόμμα.
    Αν όμως ίσχυαν αυτά τα δυο, τότε η όποια άποψη δεν θα ήταν γνήσια αλλά θα εξυπηρετούσε συγκεκριμένη γραμμή.
    Προσωπικά ευχαριστώ τον Φάκτορα που επιτρέπει τις απόψεις μου, όπως και αυτές των υπόλοιπων φίλων, να εκφράζονται μέσα απ αυτό το βήμα.
    Ροδινέ, ρίχτα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 14/04/2011 18:27:48

      Και εσύ S.A. αυτή την στιγμή ανήκεις σε μια ομάδα.
      Δεν είσαι μόνος σου.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 16:37:24

    να το πω με δικα μου λογια??
    Ιδιοτελεια
    Ανασφαλεια
    Καρεκλολαγνεια
    Εξουσια
    Θεωρια και μη Πραξη ( συμπλεγμα τροχονομου και καλα delegation ! )
    Το κομπλεξ της σφραγιδας
    Πολιτικο Κινητρο
    Πεδιο ασκησης Ξυλινης Γλωσσας
    Jail-Free Μιζα

    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 17:20:15

      το υπουργειο οικονομικων στον door door.

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 17:42:20

      Να το πω με μία μόνο λέξη;

      ΣΥΜΦΕΡΟΝ!

      Του χερίστου μάλιστα είδους που σημαίνει
      «την πάρτη μου και ας τους άλλους να πνίγονται!»

      Επειδή υπάρχει και το καλώς νούμενο συμφέρον όταν ενδιαφέρεται κάποιος για το συμφέρον της κοινωνίας, της πατρίδας, των συνανθρώπων του πρώτα και μετά για το δικό του.

  7. SAS avatar
    SAS 14/04/2011 17:52:20

    Κύριε Ροδινέ , μην ξεχνάτε πως όταν γίνονται συζητήσεις στα τηλεοπτικά πάνελ οι πολιτικοί απευθύνονται προς τους πολίτες με απλά λόγια γιατί είμαστε '' απλοί πολίτες '' ή '' μέσος πολίτης '' ή '' απλός κόσμος '' ή οποιοσδήποτε άλλος υποτιμητικός χαρακτηρισμός θα ενισχύσει την θέση τους ότι έχουν να κάνουν με ηλίθιους που απλά δεν μπορούν να καταλάβουν . Ευτυχώς για μας και δυστυχώς γι' αυτούς υπάρχει το internet.

  8. Κρης avatar
    Κρης 14/04/2011 18:19:01

    ας γίνει και μιά ανάρτηση για την ''παρέα του γυμναστηρίου''
    που κρατά τα ηνία στην Ελλάδα
    Ολοι κολητοί και φίλοι του ΓΑΠ και Χωρίς εκλογή με την ψήφο του Λαού.
    Παπακωνσταντινου-Οικονομια
    Δρουτσας-Εξωτερικών
    Ραγκουσης-Εσωτερικών-ολη την Διοίκηση
    Μπιρμπίλη-Ενεργεια-κατασκευες-φυσικοί πόροι-δημόσια έργα
    Γερουλάνος-Πολιτισμός αθλητισμός-χορηγίες ΟΠΑΠ
    Παμπούκης .... ο μυστικοσύμβουλος

  9. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2011 18:35:46

    Κώστα Ροδινέ
    η απουσία φυσικής παρουσίας σε έναν χώρο ανταλλαγής ιδεών είναι ανακουφιστική ίσως για κάποιους που δεν μπορούν ή δεν αντέχουν δια της φυσικής παρουσίας την υποστήριξη των ιδεών τους.
    Προς το παρόν η παρέμβαση υπάρχει και ο φάκτορας μπορεί να μας πεί σε τί βαθμό.
    Το αντινιουζ είναι το όχημα μιας ομάδας ανθρώπων που επέλεξαν και επιλέχθηκαν να εκφράζονται.
    Για να το πάω ένα βήμα πιο πέρα, προτείνω την μετατροπή του σε κανονικό think tank. Με φυσικές παρουσίες όμως.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Orestios 15/04/2011 13:28:28

      Δεν θα έλεγα όχι προσωπικά.
      Όμως ξέρετε γιατί νομίζω πως εδώ είμαστε τόσο ελεύθεροι; Πέρα από την ανωνυμία. Γιατί με την 'όψη' αρχίζει και μπαίνει στη μέση η προκατάληψη. Συνήθως (όποια έχει ο καθένας, ακόμα και χωρίς να το συνειδητοποιεί ή να το θέλει).

      Θα μου πεις και με τα λόγια του καθενός, μπορείς να τον 'δεις' ...
      Δεν ξέρω, ενδιαφέρον θα είναι πάντως.

  10. Misha avatar
    Misha 14/04/2011 20:05:41

    Κωστα

    ο καθηγητής Χρυσόγονος επιγράφει το τελευταίο βιβλίο του «Η Ιδιωτική Δημοκρατία – Από τις πολιτικές δυναστείες στην κλεπτοκρατία».

    Νομίζω πως ο τίτλος αυτός περιγράφει με απόλυτη ακριβεια το ολιγαρχικό καθεστως που βιώνουμε, και το οποίο όχι απλώς απωθεί από την συμμετοχή σε αυτό, όσους θέλουν να είναι στοιχειωδώς με την συνείδηση τους αλλά διαθέτει την εντυπωσιακή ικανότητα να κάνει σαν τα μούτρα του όσους αποδέχονται τους όρους συμμετοχής σε αυτό.

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/04/2011 22:02:08

    Νὰ τὸ δῶ καὶ νὰ μὴν τὸ πιστέψω

  12. ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 15/04/2011 01:09:29

    Μακάρι και άλλα μέσα ενημέρωσης να έδιναν λόγο σε τέτοιους αρθρογράφους και σχολιαστές.

  13. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 15/04/2011 13:39:53

    πολύ καλό άρθρο.. συμφωνώ και επαυξάνω.