#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2013 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος κυβερνά αυτό τον τόπο; Η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ;

[caption id="attachment_197791" align="alignnone" width="600" caption="Πως λένε, "μπλέξανε τα ...""][/caption]

 

Τελικά, μπορεί να μας απαντήσει κανείς; Ποιος κυβερνά αυτό τον τόπο. Το πρώτο κόμμα, δηλαδή η ΝΔ έχει τον πρώτο λόγο στη στελέχωση της κρατικής μηχανής ή το τρίτο κόμμα, το ΠΑΣΟΚ δηλαδή, το οποίο με βάση τις δημοσκοπήσεις έχει 5%;

Το κόμμα που λογοδοτεί στη δικαιοσύνη και ο αρχηγός που έπρεπε να είναι κι αυτός στη θέση του Παπακωνσταντίνου, κάνουν κουμάντο και κυβερνούν ακόμη;

Το λέμε αυτό γιατί αν ξανακοιτάξουμε τη στελέχωση της κρατικής μηχανής θα δούμε ότι οι «πράσινοι» δεν μετακινούνται με τίποτε. Ο κόσμος έχει έρθει άνω – κάτω αλλά το ΠΑΣΟΚ εκεί... γερά με τσαμπουκά.

Για παράδειγμα στο χώρο της υγείας:

Στο ΚΕΕΛΠΟ, κουμάντο κάνει η κ. Τζένη Κρεμαστινού, σύζυγος του πρώην υπουργού και νυν βουλευτή του ΠΑΣΟΚ του γιατρού κ. Κρεμαστινού.

Στον Εθνικό Οργανισμό Φαρμάκων, διατηρείται... μετ' επαίνων ο Γιάννης Τούντας, επιλογή του κ. Παπανδρέου. Σταθερός κι ακλόνητος.

Στο Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας, το ΚΕΣΥ πρόεδρος είναι ο Ανδρέας Σερέτης με σχέση παλιά με το ΠΑΣΟΚ και αντιπρόεδρος ο Γιάννης Δατσέρης, ο πρώην υπεύθυνος επικοινωνίας του ΠΑΣΟΚ που αποπέμφθηκε μόλις είπε ότι το κόμμα είναι φούσκα της μεταπολίτευσης.

Όσο για τον ΟΚΑΝΑ, επικεφαλής η κ. Μένη Μαλλιώρη, στενή συνεργάτης του Γιώργου Παπανδρέου εδώ και χρόνια.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε για την άλωση του κράτους από το ΠΑΣΟΚ, το ανύπαρκτο αυτό κόμμα το οποίο παρ' όλα αυτά συνεχίζει να είναι γαντζωμένο με την εξουσία.

Προφανώς δεν αναφερόμαστε σε ανθρώπους άξιους που έχουν δώσει και μπορούν να δώσουν πολλά για την πατρίδα, ανεξάρτητα από το ποια είναι η κομματική τους ταυτότητα. Οι άξιοι άνθρωποι δεν έχουν ταμπέλες, κι αυτό το λέμε και για τους καρεκλοκένταυρους της δεξιάς που μόλις μυριστούν εξουσία τρέχουν.

Αυτό που μας ενοχλεί πολύ, όμως, είναι να βγαίνουν οι ολετήρες της χώρας την προηγούμενη τριετία και να γίνονται τιμητές των πάντων. Να είναι αυτό που λέει ο λαός «πρώτες μούρες» στον κομματικό μηχανισμό χωρίς κανείς να τους αγγίζει, σε μια ιδιότυπη «ομερτά».

Και μάλιστα, μόλις πάει κάποιος να τους αγγίξει να γίνεται πανικός στα μέσα ενημέρωσης. Όπως έγινε και με τον κομματικό μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ στις εφορίες. Μια λανθασμένη ως προς το χρόνο και την τακτική, κίνηση του κ. Μαυραγάνη να «ξηλώσει» τους πράσινους εφοριακούς, μετατράπηκε από τα πασοκικά μέσα σε «άλωση του κράτους» από την κακιά δεξιά.

Περί αξιολόγησης φυσικά ουδείς λόγος. Το ΠΑΣΟΚ που έφερε τις διαύγειες και τις αξιολογήσεις, όταν πρόκειται να φαγωθούν τα δικά του παιδιά, τότε βγάζει «νύχια και δόντια».

Με τη νωθρότητα, όμως, υπουργών και γενικά της κυβέρνησης Σαμαρά σε ότι αφορά τη στελέχωση του κράτους, ας μη βγουν μετά και μιλήσουν για «καπέλωμα» από τους Πασόκους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Midnight avatar
    Midnight 03/01/2013 13:38:20

    Κάποιος σοφος ελεγε οτι δέν εχει σημασια τι ψηφιζουμε ουτε τι πιστευουμε. Οταν οταν η συζητηση ειναι για την εξουσια, ειμαστε ολοι πασοκ.

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/01/2013 13:40:31

    Ποιος κυβερνάει αυτό τον τόπο; Η Κυβέρνηση ή η Αριστερά; Διότι δημοσιεύθηκε είδηση, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, ότι χθες στη Στουρνάρη 50 Αφροασιάτες έσπασαν στο ξύλο 3 αστυνομικούς και έπεσε "σύρμα" από την ΕΛ.ΑΣ. να θαφτεί το όλο θέμα....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΒΙΣ 03/01/2013 19:35:20

      03/01/2013 στις 7:06 pm

      [Πέμπτη, 03 Ιανουαρίου 2013]
      “Αστυνομική επιχείρηση για το παρεμπόριο και την παράνομη μετανάστευση, πραγματοποιήθηκε σήμερα γύρω από το Αρχαιολογικό Μουσείο τής Αθήνας και τις οδούς Τοσίτσα και Στουρνάρη, μετά τον τραυματισμό τριών αστυνομικών χτες, από διακινητές λαθραίων τσιγάρων. Κατά τη διάρκεια τής επιχείρησης προσήχθησαν στην Ασφάλεια και εξετάζονται 26 αλλοδαποί.” (Από τον “Ελεύθερο Τύπο”)

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/01/2013 13:55:40

    Ξεχάσατε κάτι ωραία μπουμπούκια..
    ΕΦΕΤ: Γιάννης Μίχας
    ΟΛΠ: Γιώργος Ανωμερίτης

  4. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 03/01/2013 14:15:56

    Ολίγον... αφελής η ερώτηση.
    Φυσικά ο καταπράσινος κρατικός μηχανισμός που κυβερνούσε και επί Καραμανλή.
    Μόνο που τελευταίως έχει πάρει ελαφρώς και την απόχρωση του ρόζ.....

  5. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 03/01/2013 14:28:10

    Μόνο;;;; οι διευθυντές εκπαίδευσης , οι προϊστάμενοι υπηρεσιών , Ο ΑΝΩΜΕΡΙΤΗΣ στον ΟΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ...

  6. Hase avatar
    Hase 03/01/2013 14:35:55

    Αν ειναι ανικανοι αυτοι που αναφερεις τοτε να εκδιωχθουν. Αν ομως δεν συμβαινει κατι τετοιο τοτε τι θελεις;; Να μπουν μηπως τα "δικα μας παιδια";;. Γιατι μεχρι τωρα αυτο γινοταν παντα. Με το που ερχεται μια νεα κυβερνηση ολοι οι αποτυχοντες βουλευτες εμπαιναν σς κυβερνητικες θεσεις λες και ειναι το νον πλους ουλτρα της αξιοκρατιας. Αυτα πρεπει να σταματησουν μια κιεξω τωρα. Αν ο Σαμαρας θελει να μπει στην ιστορια πρεπει να κανει και τα αναλογα. Διαφορετικα θα ειναι ενας αλλος Παπαντρεου η ενας αλλος απο τα ιδια.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Hase 03/01/2013 16:01:39

      Κοροιδευομαστε τωρα?Η δεν ξερεις τι συμβαινει η εισαι κι εσυ στου ''ικανους'' που διατηρουνται!Εκ του αποτελεσματος και μονο παρε ενα δειγμα και πες μου για ικανοτητα !Διοικητες & Προεδροι ΔΣ σε υπαγομενους στον Υπ .Εργασιας Βρουτση μετακυ αλλων ΙΚΑ,ΟΑΕΔ,ΟΓΑ,ΤΕΑΔΥ,ΕΤΕΑ,ΟΑΕΕ,ΕΤΑΑ,ΤΑΥΤΕΚΩ,ΤΕΑΙΤ και αλλων ουκ εστιν αριθμος συγκαταλεγονται στους ''ικανους ''?

  7. tarzan avatar
    tarzan 03/01/2013 14:44:01

    τα “δικα μας παιδια”;;. .....δεν αλλαζει αυτος ο τοπος ........

  8. ιακωβος avatar
    ιακωβος 03/01/2013 14:45:17

    το πασοκ...

  9. katalytikos avatar
    katalytikos 03/01/2013 14:47:29

    Επ ευκαιρία της λίστας Lagarde ας ψηφίσουν υπερ της παραπομπής Βενιζέλου, μόνο τότε θα αρχίσει το ξεσκαρτάρισμα.

  10. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 03/01/2013 14:50:41

    Αυτή ήταν και είναι η Νέα Δημοκρατία. Να μην τιμά και να μη σέβεται τον κόσμο της.
    Έχασε το ΠΑΣΟΚ τις εκλογές το 2004 και από την θέση της αντιπολίτευσης έδωσε αγώνα για τους "πελάτες" του. Και επέβαλε την μονιμοποίηση δεκάδων χιλάδων συμβασιούχων. Υποχρέωνε, μάλιστα, σε απολογία την τότε κυβέρνηση για το ότι δεν τους τακτοποίησε όλους.
    Διαλυμένο στο 5% και υπερασπίσθηκε αποτελεσματικά τους πελάτες του στις εφορίες - αναφέρθηκε από φίλο παραπάνω (φαντάζεστε μια Νέα Δημοκρατία του 5 % να υπαρασπισθεί τον κόσμο της);
    Στο μόνο που τα καταφέρνει είναι στα δωράκια αυτουπονόμευσης που χαρίζει στους αντιπάλους της. Ακόμα και τώρα, με τον Μπενυ παγιδευμένο θανάσιμα στην λίστα, εξακολουθεί να είναι φοβική και απολογούμενη.
    Δεν θέλω να ακούσω καμμιά ηθικοπλαστική για δικούς μας και δικούς τους, και ανάγκη για υπέρβαση και αξιοκρατία. Γιατί την αξιοκρατία την απαίτησε και πλήρωσε στο βωμό της τα μέγιστα, αυτή η παράταξη. Χιλιάδες οικογένειες είδαν τις "ευκαιρίες" να περνούν, γιατί αρνήθηκαν να γραφτούν στις κλαδικές και να προσκυνήσουν τον παντοδύναμο κομματάρχη. Χαμένες ευκαιρίες που για πολλές ήταν χαμένες ζωές.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Νίκος Α 03/01/2013 14:52:52

      Α , ήδη την ώρα που έγραφα το σχόλιο, προέκυψε η ηθικοπλαστική.

    • xs avatar
      xs @ Νίκος Α 03/01/2013 15:53:51

      πέστα "χρυσόστομε"...Αλλά εδώ που τα λέμε ο μαζοχισμός μας να τους ψηφίζουμε πως εξηγείται??

    • takis400 avatar
      takis400 @ Νίκος Α 03/01/2013 16:37:25

      για την τελευταια παραγραφο,να αγιασει το στομα σου που λενε και στο χωριο μου

    • galis avatar
      galis @ Νίκος Α 03/01/2013 20:37:47

      Πολύ σωστά. Όμως πάντα η ΝΔ ήταν ηττοπαθής και φοβισμένη, τώρα θ' αλλάξει;

  11. GLAD avatar
    GLAD 03/01/2013 15:15:37

    Η τελευταία σου παράγραφος τα λέει όλα.

  12. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 03/01/2013 15:25:24

    Λάθος
    Το κράτος το κυβερνά ο ΣΥΡΙΖΑ αφού εκεί μεταπήδησε όλο το ΠΑΣΟΚ του δημοσίου.

  13. μν avatar
    μν 03/01/2013 15:25:42

    Φαίνεται ότι είναι η κατάρα αυτού του τόπου,να μην απαλλαγεί από το ΠΑΣΟΚ ποτέ!!!
    Συμφωνώ ότι μόνο με τη (μυστική) ψήφο υπέρ της παραπομπής Βενιζέλου,θ' αρχίσει να ξεβρωμίζει η χώρα από δαύτους..!!!

  14. xs avatar
    xs 03/01/2013 15:57:03

    να προσθέσω στη σχετική λίστα τον Τσίτουρα στην Αττικό Μετρό και τον ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟ Μουτεβελή στον ΟΚΧΕ!!!!!! που διαφήμιζε τα κολλητιλίκια του με τον αρχικηπουρό Ραγκούση. Τα αρχιλαμόγια που χόρτασαν μέλι στην ΕΡΓΟΣΕ και συνεχίζουν ακάθεκτοι...

  15. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 03/01/2013 16:07:52

    το ερώτημα δεν είναι καινούριο και όλοι ξέρουμε την απάντηση, ο Νίκος εκφράζει σαφώς τον κόσμο της παράταξης
    όσο για την αξιοκρατία να γελάσω τώρα ή μετά

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Βούλα Ελευθεριάδου 03/01/2013 20:52:50

      ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ…. κι` ομως , ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΤΟ 1947 !!!!
      του Βλάση Γωγούση

      Αρχές του 1947 η ΑΓΓΛΙΚΗ κυβέρνηση έχει ανακοινώσει στις ΗΠΑ πως αδυνατούσε πλέον να συνεχίσει την ενίσχυση της ελληνικής κυβέρνησης στον αγώνα της κατά της κομμουνιστικής..
      επικράτησης στην Ελλάδα.

      Ο Αμερικανός πρόεδρος Τρούμαν προκειμένου να έχει ιδία άποψη , στέλνει το 1947 τον Paul A. Porter ως επικεφαλής αμερικανικής αποστολής.

      Μετά από έναν περίπου μήνα, ο Porter στέλνει επιστολή προς το Υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ, γράφοντας μεταξύ των άλλων:

      « Εδώ δεν υπάρχει κράτος !
      Υπάρχει μόνο μία ιεραρχία πολιτικών, ο ένας χειρότερος από τον άλλον.
      Μοναδική τους έννοια , η κατάκτηση της εξουσίας.
      Σε ολόκληρη τη χώρα οι άνθρωποι έχουν παραλύσει από την αβεβαιότητα και τον φόβο, οι επιχειρηματίες δεν επενδύουν, οι καταστηματάρχες δεν αποθηκεύουν προμήθειες.

      Και συνεχίζει:
      Η δημόσια διοίκηση είναι υπερβολικά εκτεταμένη!!!!.
      Οι χαμηλοί μισθοί προσαυξάνονται ΒΑΣΕΙ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ, ( μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι κερδίζουν μέχρι και τέσσερις φορές περισσότερο από τον βασικό μισθό τους!).

      Η δημόσια διοίκηση δεν είναι σε θέση να προβεί ούτε στην είσπραξη φόρων, ή την επισκευή δρόμων.

      Η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει άλλη πολιτική εκτός από το να εκλιπαρεί για ξένη βοήθεια ,απαριθμώντας θορυβωδώς τις θυσίες της Ελλάδος... !!!!
      Στόχος της είναι να χρησιμοποιήσει την ξένη βοήθεια για τη διαιώνιση των προνομιών μιας μικρης κλικας που εχει την εδρα της στην πλατεία Κολωνακίου !.

      Υπογραφή :Paul A. Porter

  16. submarine avatar
    submarine 03/01/2013 16:20:27

    ΜΙΧΑΣ αγιος ανθρωπος του ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ αυτος δεν ειναι που τους εχει καλεσει μαζι με τον ΜΑΡΚΑΤΟ αλλο καλο παιδι αυτος ο εισαγγελεας για τις μιζες που χουν πεσει στα ναυπηγεια σκαραμαγκα για τα υποβρυχια και τους εχουν ακομα προεδρους σε δημοσιους οργανισμους και τους πληρωνει ο ελληνικος λαος απο εργατες των ναυπηγειων προεδροι δημοσιων οργανισμων και ακομα ο ΣΑΜΑΡΑΣ τους εχει και τους καμαρωνει

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/01/2013 16:22:14

    Μεταξύ μας, ποιά η (ουσιαστική) διαφορά μιας από τις "στελεχάρες" του ΠΑΣΟΚ απο της ΝΔ (ή άλλου κόμματος);
    Μιλώ για όσους και όσες ανήκουν στο "πετυχημένο, δυναμικό και επιφανές" club των δεκαετιών 1980 - 2008.
    Προσωπικά, για το σημερινό Ελληνικό "στελεχιακό" δυναμικό και σε μια χώρα επι δεκαετίες σε πλήρη σύγχυση του "νομίμου και του ηθικού", δεν πιστεύω καθόλου σε διαφορές "κομματικής" κουλτούρας ή κομματικής προέλευσης.
    Αλλά μόνον σε διαφορές νοοτροπιών, στον"κώδικα" με βάση τον οποίο πορεύεται κανείς στη ζωή του ως πρόσωπο. To περίφημο "conducting of life", των Αγγλοσαξόνων έτσι μεταφράζεται, άν δεν απατώμαι: Η διαπόρευση της ζωής.
    Αλλά αυτό δεν είναι ζήτημα κομματικής προέλευσης ή πολιτικού ανήκειν. Είναι πρώτα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ζήτημα, αλλά εξίσου, ζήτημα περιρρέουσας κοινωνικής ατμόσφαιρας, επικρατούσας νοοτροπίας σ΄έναν τόπο και χρονική στιγμή.
    Οι κοινωνικές αξίες και παραδείγματα πρέπει ν' αλλάξουν, με κομματικές αλλαγές δεν κάνουμε τίποτε...

  18. SUNRISE avatar
    SUNRISE 03/01/2013 16:46:20

    ΔΕΗ
    Έχουμε και λέμε:
    Ζερβός, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος, πασόκος, άνθρωπος της Μπιρμπίλη και του ΓΑΠ.
    Θέος, Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος, ο γνωστός κηπουρός του ΓΑΠ, με μηδενική εμπειρία στη Διοίκηση Επιχειρήσεων
    Αικατερινάρη, Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος, το κοριτσάκι η κόρη της Ξυροτύρη της ΔΗΜΑΡ, με μηδενική εμπειρία στη Διοίκηση Επιχειρήσεων

    Γενικοί Διευθυντές όλοι πασόκοι. Διευθυντές 75% πασόκοι, 15% συνασπιστές, υπόλοιποι αν υπάρχουν, δεξιοί.

    Αν έχετε αντιρρήσεις στην επόμενη ανάρτηση θα βάλω και ονόματα, από τις λίστες των προηγούμενων εκλογών στους συλλόγους τους, με τα ονόματά τους ως υποψήφιοι στη ΠΑΣΚΕ, αν και τώρα το παίζουν, όπου φυσάει ο άνεμος και μεγάλοι managers.

  19. Karenin avatar
    Karenin 03/01/2013 16:54:12

    Το Πασόκ κυβερνά όχι μέσω προσώπων αλλά λόγω νοοτροπίας. Ο Βενιζέλος το έχει υπονοήσει, μεταβίβαση τεχνογνωσίας στην ΝΔ και ΔΗΜΑΡ μόνο μετά την ενσωμάτωση.

  20. triktonite avatar
    triktonite 03/01/2013 16:56:09

    η λίστα είναι πολύ μεγαλύτερη από τα λίγα ονομάτα που αναφέρονται στο άρθρο και τα ονόματα που αναφέρουν σχολιαστές. γενική Διευθύντρια και Αντιπρόεδρος στο ΕΤΕΑΝ είναι τα ίδια μπουμπούκια που είχε το ΠΑΣΟΚ με σοβαρές σκιές στην διαχείριση εκεί, Ειδικός γραμματέας ΣΔΙΤ επίσης ο ίδιος opengovitis, γενικός γραμματέας ΕΣΠΑ παλιός σκληροπυρηνικός αριστερός που είδε το φως και έγινε ΝΔ...με λίγα λόγια όλα τα πόστα που έχουν σχέση με την αγορά και θα έπρεπε η ΝΔ να αφήσει το στίγμα της...

  21. Kostas G avatar
    Kostas G 03/01/2013 17:43:39

    Αγαπητέ Φάκτορα συνέχισε να γράφεις, συνέχισε να σφυροκοπάς. Είμαστε μαζί σου. Στο τέλος κάτι θα βγεί. Θα ξυπνήσουν, θα τρανταχτούν. Τους δίνουμε χρόνο και ελπίζουμε, αλλά στην κριτική μας θα είμαστε ανελέητοι.

  22. μακεδων avatar
    μακεδων 03/01/2013 17:54:32

    Ξηλωσε πρόεδρε τον πράσινο καρκίνο απο το δημόσιο έχεις τον γιατρό δίπλα σου και δεν τον αξιοποιείς για να βγάλει αυτόν τον καρκίνο

    • Κατερίνα avatar
      Κατερίνα @ μακεδων 03/01/2013 18:49:12

      Και με τη κατάλληλη ειδικότητα - ψυχίατρος!

  23. factorx avatar
    factorx 03/01/2013 18:50:21

    Βρε παιδιά για την ΥΓΕΙΑ μονο ήθελα να γράψω αυτή την φορά. Αλλά αφού το ξεκινήσατε τελειώστε το, να κάνουμε ένα συνολικό για όλο το δημόσιο

  24. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 03/01/2013 18:50:45

    Από την στιγμή που προέκυψε η συγκυβέρνηση έπρεπε να γίνει ο μεγάλος συμβιβασμός.Δεν το περιμένατε;Ρούχα μαζί που πλύθηκαν και έχουν γίνει..βεραμάν.Και το ποτάμι δε γυρίζει πίσω.Θα παρακολουθούμε με μεγάλο ενδιαφέρον τα αποτελέσματα της ώσμωσης μεταξύ των αποκομμάτων των κομμάτων.

  25. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 03/01/2013 19:53:53

    Πόσο δίκαιο έχει ο αγαπητός "Νίκος Α." Καριέρες κατεστραμμένες στη γέννησή τους Η αξιοκρατία ισχύει μόνο όταν μιλάμε για στελέχη του ΠΑΣΟΚ, ενώ όταν κρίνονται οι δεξιοί τότε ειρωνικά σχόλια… "τα δικά μας παιδιά". Όσοι προσπάθησαν να κάνουν έναν παρά δουλειά την επταετία του Καραμανλή «αυτοκτόνησαν με 13 μαχαιριές στην πλάτη». Δεν ξεχνώ τα σχόλια περί ανικανότητας – στη καλλίτερη περίπτωση – για να έρθουν «οι ικανοί» το 2009 με αυτάρεσκο ύφος, τύπου «εγώ είμαι το κράτος» με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα. Θυμίζω μόνο δύο χαρακτηριστικά περιστατικά για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπιζε το ΠΑΣΟΚ τη κοινωνία. Στις εσωκομματικές εκλογές του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποιήθηκαν ως εκλογικά κέντρα δημόσια κτήρια…. όχι για λόγους κόστους αλλά με συμβολισμό ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, η δε κομματική σύμπλευση του Λοβέρδου και Βενιζέλου ανακοινώθηκε σε συνέντευξη τύπου στο Υπουργείο!
    Έχει όμως και η Ν.Δ. την ευθύνη της. Πρώτον γιατί σαν τον αυστηρό γονιό ποτέ δεν εμπιστεύεται ούτε επαινεί το παιδί του, ενώ το παιδί του άλλου είναι πάντα καλλίτερο και δεύτερον γιατί ενώ η συντηρητική παράταξη – επί της αρχής – διέπεται από αρχές και αξίες, αντί να τις προβάλλει κάνοντας τη διαφορά, θέλησε να αντιγράψει το σύστημα ΠΑΣΟΚ και ως γνωστόν το αντίγραφο πάντα υπολείπεται του πρωτοτύπου.
    Ξέρω θα πείτε κοινοτοπίες, αυτό όμως που με θλίβει είναι η βεβαιότητα ότι η Ν.Δ. δεν θα αλλάξει και εγώ θα επιμένω να τη ψηφίζω.

  26. FALCON avatar
    FALCON 03/01/2013 20:46:53

    ;Όταν ο κ. Γεωργιόπουλος το κολητάρι του Άκη , του Γιάννου, του Σπώκου , του Μπέννυ κ.α φύγει από την Διεύθυνση εξοπλισμών.
    Όταν το κατεστημένο Σπυρόπουλος φύγει από το ΙΚΑ
    Τότε θα καταλάβει και ο πολίτης ποιος είναι κυβέρνηση σ΄ αυτόν το τόπο

  27. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 03/01/2013 22:14:48

    Και φυσικά κυβερνά το ΠΑΣΟΚ που πρόσφατα Μεταλλάχθηκε σε ΣΥΡΙΖΑ...
    τρανό παράδειγμα στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και μάλιστα στο Ανώτατο Αεροπορικό Συμβούλιο (ΑΑΣ) .......αποτελεί σφηκοφωλιά του ΠΑΣΟκικού κατεστημένου .............................
    Δυστυχώς γιατί ικανότατοι Αξιωματικοί απομακρύνθηκαν στις ετήσιες κρίσεις του 2010 και του 2012 ........ προκειμένου να αναρριχηθούν οι ημέτεροι κοι ΑΓΕΑ ,ΑΤΑ κλπ, κλπ......
    Είναι πανεύκολο για τον κο ΥΕΘΑ να διαπιστώσει τα έργα και το παρελθόν ενός εκάστου ....

  28. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 03/01/2013 23:20:43

    Aρκετα με την παραμυθα.
    Ξαναθυμηθηκατε το ποιος κυβερναει ?
    κυβερνατε μαζί με κλέφτες ειστε συνενοχοι.
    Το πρόσχημα για να σωσετε την Ελλαδα τελείωσε.
    Κυβερνατε μαζι με κλεφτες!!!!!!!
    Τωρα θυμηθηκατε ποιος επρεπε να αντικατασταθει η ποιος ειναι που ?
    Βλεπετε την κλεψυθρα να τελειωνει ????
    Παλι προσπαθουμε να συσπειρωσουμε τον κεντροδεξιο χωρο ??
    Κυβερνατε μαζι με κλεφτες γιατι θελετε να σωσετε και να ειστε παλι μεσα στην νεα ταξη που δημιουργειτε .
    Δειξε μου τον φιλο σου να σου ποιος εισαι !!!!!

  29. Γεώργιος Κακαρελίδης avatar
    Γεώργιος Κακαρελίδης 04/01/2013 01:41:19

    Η απάντηση είναι απλή !
    Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος.
    -Αλλά κυριολεκτικά ο κ Γεωργίου τής Ελληνικής Στατιστικής Αρχής.
    Με τα στοιχεία τής οποίας είμαστε ακόμη στο μνημόνιο

  30. Ampiaraos avatar
    Ampiaraos 04/01/2013 18:59:21

    Στα Νοσοκομεία, δεν ρωτάτε τι γίνεται; Ποιοι διοικούν; Πάλι η ανίκανη και ύποπτη νομενκλατούρα του ΠΑΣΟΚ. Απίθανα πράγματα μέχρι εξευτελισμού. Αυτοί που διέλυσαν την υγεία και τα νοσοκομεία, καλούνται να μας σώσουν. Ντροπή μας κε Σαμαρά.