30/01/2009 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος κάνει κουμάντο στο υπουργείο Ανάπτυξης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 21:59:50

    Τύποις Υπουργός, ουσίοις Ντορικός....

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 30/01/2009 22:00:26

    Δεν μας ενδιαφερει ποιος ειναι γνησιος υπουργος και ποιος μαιμου υπουργος. Παρακαλουμε μονο να μας αδειασουν τη γωνια το ταχυτερο δυνατο και να γυρισουν στα κλουβια τους.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/01/2009 22:13:21

    Για τον Χατζηδάκι δεν ξέρω, αλλά για τον Σιούφα ακούγεται ότι είναι μέλος της Αγριας Φυλής των Μασσάϊ.

  4. mesas avatar
    mesas 30/01/2009 22:46:01

    archaeopteryx

    έτσι.. έτσι!
    μιας και ασχολείσαι με την ραενέργεια, δες λίγο τι έχει κάνει στα μέρη του...

  5. Κ.Κ. avatar
    Κ.Κ. 30/01/2009 23:14:16

    φακτορ
    το παρακρατος της δεξιας δεν αφηνει τον μικρο να
    υπηρετηση οπως πρεπει τα αφεντικα σου?

    fαctorx; χα χα χα χαααααααααααα.

  6. Σπύρος Χαρίτος avatar
    Σπύρος Χαρίτος 30/01/2009 23:22:07

    Από το 2004 κυβερνάει η ARAMCO.
    Οι υπόλοιπες μαριονέτες στη γωνιά τους

  7. tiramola avatar
    tiramola 30/01/2009 23:23:20

    Ο Καραμανλής κάνει κουμάντο...
    5 χρόνια ποιός είναι ποιός...
    Σκιώδης κυβέρνηση!

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/01/2009 23:31:28

    ξέρετε, μεταξύ ανωνύμων είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε. Το θέμα της ενέργειας ενδιαφέρει γενικά και φαίνεται ενδιαφέρει τελευταία λόγω "διεργασιών".

    Αν πεθάνει η "ελληνική βιομηχανία" δεν έχουμε πρόβλημα ενέργειας, αντε και με λίγες εισαγωγές το καλοκαίρι καλύπτουμε τις ανάγκες μας για ερ κοντίσια.

    Ωστόσο χωρίς ρεύμα γινόμαστε γ' κατηγορίας, από β' κατηγορίας. Οι λιγνίτες αντέχουν για 15-20 χρόνια ακόμα. Εισαγωγή κάρβουνου πάντα είναι εφικτή (αν έχουμε μονάδα). Τα πετρέλαια τα καταλαβαίνουν οι 2-3 εισαγωγείς. Τα αέρια θα έχουν κάποιοα αστάθεια, και δεν πα να λέτε για ελληνορωσική φιλία ή για LNG.

    Έχει μερικούς καλοπροαίρετους, αλλα με συγωρείτε, αιθεροβάμονες, που πιστεύουν στις ΑΠΕ. Οι ΑΠΕ είναι κάλές για άντληση νερού, για ακριβή ισχύ αιχμής τα μεσημέρια του καλοκαιριού.

    Ποιά καραγκιοζάκια στην Βουλή στηρίζουν ποιόν; έχω χάσει λογαριασμό.

    Από περιέργεια...: Ποιός στηρίζει ποιόν; ή μάλλον, ποιός στηρίζει ποιά μορφή ενέργειας;

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/01/2009 23:39:32

    H Ελευθεροτυπία βρίζει τον λιθάνθρακα και παινεύει τις ΑΠΕ. Χμμμ... Οι ΑΠΕ αρέσουν σε 2-3 εμπόρους και σε φτωχούς χωματουργούς και μπετατζήδες, αλλά δεν παράγουν ρεύμα, και χρειάζονται αέριο (ή πετρέλαιο).

    Πιστέυω ότι τις ΑΠΕ τις προωθούν οι αεριάδες (και οι πετρελαιάδες) αλλά οι μεγάλοι ευεργετημένοι θα είναι αυτοί που θα φτιάξουν πυρηνικό. (Που θα αναγκαστούμε να έχουμε όταν με όλη την Ελλάδα γεμάτη οδοντογλυφίδες, πάλι δεν θα έχουμε ρεύμα).

    Βέβαια το πυρηνικό έχει πρόβλημα. (Όχι δεν έιναι η μόλυνση και αυτά) Το πρόβλημα είναι ότι εποπτεύεται από την IAEC (ή ό,τι την λένε) και οι μίζες είναι δύσκολες. Βέβαια, πουλάει και η Ζήμενς.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 23:53:08

    @10 Ευκαιρία είναι για τον Ομπάμα να αναλάβει εκστρατεία απεξάρτησης του πλανήτη από το πετρέλαιο. Οι συνθήκες είναι ώριμες. Χρειάζεται συστράτευση όλων των δυνάμεων (πολιτικών, οικονομικών κλπ) σε επίπεδο κρατών.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/01/2009 23:57:39

    σιγά μην δωσει σημασία σε εμάς...
    Ωστόσο μην το γελάς, δίνω πάνω από 60% πιθανότητες το νέο New Deal να έχει λίγη απεξάρτηση...

  12. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 06:20:22

    Δεν γίνεται τίποτα δίχως αιτία και arxeopteryx δυστυχώς εμάς μας έμαθαν για ότι για φταίνε οι ξένες δυνάμεις και όχι εμείς .Όταν λες «μας φτάνει ο λιγνίτης για 15-20 χρόνια» από πού ξέρεις αυτό .Ποιος σου τα έχει μεταφέρει στην συνειδήσεις σου . Θυμάμαι παλιά έλεγαν 40-50 χρόνια, πέρασαν 15 κάτι έγινε και μειώθηκαν ,κάτι έφαγε ο χρόνος . δες σε παρακαλώ στο www.pontokomi.com την επιστολή του αρμοδίου Κώστα προς Νομάρχη μην εκπλαγείς όπως πολύ .

  13. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 06:27:17

    Τώρα που σου ξεδιάλυνα την αλήθεια ,δεν μου μείνε τίποτα άλλο εκτός της προμήθειας αλεξίσφαιρου γιλέκου ,να βάνω στο σπίτι μου κάγκελα και να μην απαντώ όταν κάποιος χτυπά την πόρτα του σπιτιού μου η το τηλέφωνο μου

  14. KaryID avatar
    KaryID 31/01/2009 08:48:40

    @15: εκείνο το μακρύ κείμενο της ακ. δεν το προλάβαμε ... ποιο είναι το ζουμί;

  15. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 09:08:32

    αφου τα εκαναν σκ.. ολλα τωρα οι ακαδημια θα τους σωσει....

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2009 12:03:07

    Να σας πω από που το άκουσα. Από την ΔΕΗ και το ΥΠΑΝ. Με επίγνωση οτι τελειώνει ο λιγνίτης και ότι ίσως έχει και η Σκιπερία.

    Είμαστε κόπανοι, κόπανοι, κόπανοι. Δουλέυουμε με γνωμονα την μεγιστοποίηση της μίζας και όχι με κοινό νου. Για αυτό είμαστε έτσι. Όλη την Ελλάδα να φυτεψουμε ανεμόμυλους, θα χρειαζόμαστε ρεύμα.

    Δύσκολο να σας πείσω ότι μιλάω σαν "τεχνοκράτης" και όχι σαν πουλημένος, αλλά αν είχαμε κουκούτσι μυαλό θα είχαμ ξεκινήσει ένα πυρηνικό το 1998. Δεν τολμάνε οι αδερφές (ή, για την ακρίβεια, οι αδερφές παίρνουν μίζες και βαζελίνη από αλλού)

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2009 12:05:31

    Και θα κρατούσα τον λιγνίτη για "σρτατηγικό απόθεμα". Τώρα, με την ύφεση θα την έκλανα την ΕΕ και θα είχα και ενδιάμεσα κάρβουνα. Fluidized bed combustors. Δεν έιναι πανάκεια, αλλά είναι ελάχιστα πιό καθαροί. Δεν τους θέλετε, βάλτε συμβατικούς.

    Με πορδές δεν παράγεται ρεύμα εκτός αν έχεις ειδικό θερμιονικό από πίσω...

  18. salmonellas avatar
    salmonellas 31/01/2009 12:29:18

    Lathos, h Aramco kyverna apo to 1974.

  19. potamiotis avatar
    potamiotis 31/01/2009 13:17:29

    Ο ΣΙΟΥΦΑΣ ΣΚΙΩΔΗΣ ΣΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ,Ο ΣΟΥΦΛΙΑΣ ΣΚΙΩΔΗΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ,Ο ΑΡΗΣ ΣΚΙΩΔΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ,Ο ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΣΚΙΩΔΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ,Ο ΜΟΝΟΣ ΣΚΙΩΔΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ Ο ΓΛΥΚΟΥΛΗΣ ΣΟΥΒΛΑΚΟΠΝΙΧΤΗΣ ΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ.ΖΖΖΖΖΖΖΖ..ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΣΑΝΕ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ..ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΜΠΟΥΛΗ ΚΙ Η ΤΥΧΗ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ,ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΟΥ ΣΥΝΗΘΕΙΑ,ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ....

  20. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 13:45:41

    Archaeopteryx- όπως τα λες προσπάθησα από το 1992-93 τώρα μονό η μασέλα μου έχει μήνη (και αυτή κουνιέται επικίνδυνα όπως του Χρήστου Κ) και σε όλους μας ΠΟΙΑ γιοκ λιγνίτη .Έτσι είναι η ζωή .

  21. Σπύρος Χαρίτος avatar
    Σπύρος Χαρίτος 31/01/2009 13:51:13

    @salmonellas (20)
    Σωστή παρατήρηση, με μια διακοπή το 1990-1993 που κυβερνούσαν άλλοι, και το 1996-2004 που συγκυβερνούσε με άλλους.

    @anonymous (21)
    O Ελληνας αντιπρόσωπος, θα έλεγα καλύτερα...