#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2009 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα τιμωρήσει τους εκλογομάγειρους;

Προσυπογράφουμε το ακόλουθο δημοσίευμα του http://olympia.gr/

Για πρώτη φορά μετά τη μεταπολίτευση έχουμε ξεκάθαρα απόπειρα χειραγώγησης αποτελέσματος εκλογικής διαδικασίας. Υπάρχει όμως σαφέστατα και θέμα αλλοίωσης του εκλογικού αποτελέσματος με καταδολίευση του εκλογικού σώματος.

Η προκλητική δήλωση Τρεμόπουλου στον τηλεοπτικό σταθμό Alter «μιλάτε πλέον με ευρωβουλευτή» πριν ακόμα μεταδοθούν τα πρώτα επίσημα αποτελέσματα είναι ενδεικτική του εκβιασμού των ισχυρών. Όπου ισχυροί, είναι οι διαπλεκόμενοι καναλάρχες αλλά φυσικοί αυτουργοί είναι συγκεκριμένες εταιρείες δημοσκοπήσεων. Εταιρείες οι οποίες μεθοδικά δημιούργησαν ένα κλίμα που προωθούσε συγκεκριμένο κομματικό μόρφωμα ενώ αλλοίωνε την πραγματική εικόνα του εκλογικού σώματος.

Γιατί τα παπαγαλάκια των εταιρειών «διέρρεαν» exit polls στα blogs ολη την ημέρα που δεν είχαν σχέση με την πραγματικότητα; Γιατί στις 19:00 μετέδωσαν διαφορά που έφτανε έως και το 10%;

Είναι δυνατόν να επιτραπεί στις εταιρείες αυτές (στην πλειοψηφία τους εννοούμε) να συνεχίσουν τη λειτουργία τους; Γιατί δεν φτάνει να τους γυρίσει την πλάτη ο λαός. Ένας επιχειρηματίας είναι υποχρεωμένος να λειτουργεί σε ένα νομικό πλαίσιο με αυστηρά κριτήρια προστασίας του καταναλωτή. Αυτοί οι επιχειρηματίες, αυτές οι εταιρείες, έδωσαν σκάρτο προϊόν στην «αγορά» και φαίνεται ότι το έκαναν εσκεμμένα.

Το πλέον σημαντικό , όπως το είδαμε στην αρχή, αλλοίωσαν το εκλογικό αποτέλεσμα. Με μια ηλίθια μέθοδο που χρησιμοποιείτο στην Αμερική το 1950, δημιούργησαν έναν πολιτικό σχηματισμό για χάρη ενός - δυο εφοπλιστών και βαρόνων, τον παρουσίασαν παραπλανητικά (σκέτο οικολόγοι στην αρχή), του έδωσαν μορφή (οικολόγοι - πράσινοι), τον φούσκωσαν για τα καλά (έως και 12% εμφάνισαν στην πρόθεση ψήφου!) και τέλος κατάφεραν να τον επιβάλλουν. Και έστειλαν τον Τρεμόπουλο στην Ευρωβουλή.

Αν ο κύριος Αλαφούζος ενοχλείται από την κατασκευή των αγωγών γιατί θα χάσουν δουλειά τα τάνκερ του, είναι δικό του πρόβλημα. Η δικαιοσύνη όμως υποχρεούται να στηρίξει το δίκαιο και την κοινωνία. Εάν δεν το κάνει, τότε πλέον σε αυτή τη χώρα δεν έχουμε δημοκρατία αλλά αίσχιστη ολιγαρχία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2009 13:06:59

    ...φαντάζομαι τα κορόιδα που πληρώνουν το μαγειρεμένο φαγητό.
    Αν πχ η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ πληρώνουν για την ποιότητα του φαγητού που παραγγέλνουν και με βάση το μενού των σκουπιδιών που τους σερβίρουν κάνουν αναλύσεις και σχεδιάζουν στρατηγικές, καταλαβαίνω την πολιτική χωματερή της χώρας....

  2. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 08/06/2009 13:25:20

    Χαίρομαι που επιτέλους ο Αλαφούζος βγαίνει από το αδέκαστο / αντιδιαπλεκόμενο / οικολογικό "απυρόβλητο" με το οποίο είχε περιβάλει τον εαυτό του

  3. Λάζος avatar
    Λάζος 08/06/2009 13:26:10

    Ζω σε μικρή πόλη του εξωτερικού (έχω πολλά χρόνια να ψηφίσω σε ελληνικές εκλογές) και η ερώτησή μου είναι πραγματική:

    Παίζει να λειτούργησαν κάποιοι γκαλοπατζήδες ως παπαγαλάκια της ΝΔ; Με δύο στόχους:

    - Όσο ήταν ανοιχτή η κάλπη, να τρομάξουν, με τη μεγάλη διαφορά, τους απογοητευμένους από τη ΝΔ δεξιούς και να τους κάνουν να σηκωθούν τελικά από τον καναπέ και να πάνε να ψηφίσουν ΝΔ.

    - Εντέλει το κλείσιμο της ψαλίδας από το φαντασμαγορικό υποθετικό 8% στο τελικό πραγματικό 4% να κοντύνει, ψυχολογικά, τη νίκη του ΠΑΣΟΚ, κάνοντάς τη να δείχνει περιορισμένη.

  4. ΕΥΡΩΤΣΟΠΑΝΗΣ avatar
    ΕΥΡΩΤΣΟΠΑΝΗΣ 08/06/2009 13:26:43

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ.
    ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΤΑΡ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΟΜΠΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ 8%.
    Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΥΛΟΣ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΤΜΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑΝ ΔΗΘΕΝ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΜΑΙΜΟΥ ΤΩΝ....ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟ FARM SITE ΤΟΥ.
    ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙ ΤΩΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦ...ΟΠΛΟΥ...ΣΤΕΣ,ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΧΗ ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΠΑΣΟΚ.
    Η ΑΓΟΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙΜΩΡΕΙ,ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΥΜΝΩΝΕΙ.
    ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΣΥΡΦΕΤΟΣ ΤΩΝ ΓΕΛΩΤΟΠΟΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΗΜΟΣΙΓΡΑΦΩΝ ,ΤΟ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙ ΤΩΝ ΜΑΡΙΟΝΕΤΩΝ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΦΤΥΣΙΜΟ.
    ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ,ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΡΧΕΤΑΙ....

  5. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 08/06/2009 13:35:44

    Κι αν αυτά συμβαίνουν σε δημοσκοπήσεις στις οποίες θα ακολουθήσουν εκλογές, τι γίνεται σε όλες εκείνες τις δημοσκοπήσεις (όχι μόνο πολιτικές) που δεν ακολουθούνται από εκλογές, που δεν υπάρχει η δυνατότητα να συγκρίνουμε την δημοσκόπηση με την πραγματικότητα (και δεν πρόκειται να εκτεθεί κανείς);

  6. ataktos avatar
    ataktos 08/06/2009 14:00:46

    oli sto "spiti" tou avtodimiourgitou Kara...haha

  7. sinn avatar
    sinn 08/06/2009 14:04:42

    Για τα δήθεν άδολα, οικολογικά exit poll (οι ΠΑΣΟΚοι ήταν πιο ενθουσιώδεις, μια λογική υπερτίμηση, συμβαίνουν αυτά, συνηθισμένα στατιστικά σφάλματα, στο εύρος επαληθευτήκαμε, κτλ.): γιατί η interview έπεσε πιο κοντά;

    Νέα Δημοκρατία 33,5
    ΠΑΣΟΚ 38,8


    http://salonicanews.blogspot.com/2009/06/exit-poll-interview.html

    Διαφορά 5.3 (απόκλιση 1%) και όχι 7, 9 ή 10.

    O εθνικός εργολάβος-εκδότης (με την ορντινάντσα του, τον διακινητή και ηθικό κήνσορα Θέμο) και ο εθνικός οικολόγος-εκδότης χέρι-χέρι με το ΠΑΣΟΚ και τους οικολόγους...

  8. gryphon avatar
    gryphon 08/06/2009 14:09:43

    Το απολυτο ρεσιταλ εμπαθειας και διαστρεβλωσης της πραγματικοτητος μπροστα στα ματια μας το εδωσε χθες το βραδυ ο ανεκδιηγητος Ευαγγελατος.Μπροστα στο videowall που εδειχνε καθαρα το κκε να χανει 2% του ποσοστου που ειχε παρει στις εκλογες του 2004 και με καταμετρημενο το 50% της επικρατειας αυτος χαρακτηριζε το κκε θριαμβευτη!!!!! των εκλογων.Απο κοντα και ο ετερος καππαδοκης γιωργος Παπαδακης.Τελικα ολοι αυτοι οι εκκατομυριουχοι κρυφοκουμουνες ειναι για πολλες κλωτσιες.

  9. leon avatar
    leon 08/06/2009 14:11:58

    Χα χα χα χα!!!!
    Ο Ευαγγελατος εκκατομυριουχος κρυφο-κουμουνι!
    Ξαναπες το για να το πιστεψεις!

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/06/2009 14:14:56

    Κανεις δεν προκειται να τιμωρηθει ουτε καν να συζητηθει το ζητημα γιατι αν δεν το θεσει αυτος που υποτιμηθηκε το ποσοστο του δεν θα το θεσει κανεις αλλος.
    Η ΝΔ δεν προκεται να θεσει θεμα οποτε δεν προκειται να θεσει κανεις αλλος.Ο λογος αναγεται στη θεωρια του "πολιτικου πολιτισμου" που εισηγε ο Καραμανλής οταν πεταξε στον καλαθο των αχρηστων ολες τις καταγγελιες για ψηφους αλλοδαπων στις εκλογες του 2000 και ξεκινησε η διασπαση Καρατζαφερη.
    Εχουν αποδεχθει οτι στην Ελλαδα θα υπαρχει παντα μια ευνοια των opininion makers προς την κεντροαριστερα ειτε δημοσιογραφοι ειτε δημοσκοποι ειναι αυτοι και ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης ειναι να αδιαφορουν και να το παιζουν υπερανω.
    Ισως με βαση τα δεδομενα να μην ειναι αστηρικτος ο συλλογισμος αυτος.Παντως θεμα δημοσκοπων μαλλον δεν θα τεθει απο τη ΝΔ παρα απο μεμονωμενα προσωπα (πχ. ο Λυκουρεντζος φωναζε σημερα) και θα ξεχασθει γρηγορα.

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/06/2009 17:49:37

    Πόσο καιρό σέ πήρε γιά νά καταλάβης ότι ζούμε σέ αίσχιστη ολιγαρχία;

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/06/2009 18:19:47

    Καλα ,θα σας περασει,κλαψτε λιγο ακομα,δεν πειραζει.
    Τοσο πολυ σας αρεσαν τα εργα και ημεραι της σεβαστης ημων κυβερνησεως,ωστε της κανετε μνημοσυνο;
    Τοοσο κολλημενοι;

  13. τοπε τοπε ο Παπαγάλος avatar
    τοπε τοπε ο Παπαγάλος 08/06/2009 18:36:03

    Αποκλειστικά οι συνεννοήσεις των εκλογομαγειρεμάτων:

    www.youtube.com/watch?v=uYgC1bN02MI

  14. factorx avatar
    factorx 08/06/2009 19:02:47

    @Kὀριννα: are ypoy talking to me;

  15. tiramola avatar
    tiramola 09/06/2009 00:49:38

    Ο αστυνόμος Χαρίτος , ήρωας των βιβλίων του πολύ καλού συγγραφέα Πέτρου Μάρκαρη , σε μία έρευνα για παράνομες δραστηριότητες ενός λαμόγιου της Ελληνικής επαρχίας ο οποίος ξέπλενε μαύρο χρήμα αγοράζοντας και την ομάδα ποδοσφαίρου της περιοχής , συζητά με γκαλοπάτζή στον οποίο είχε παραγγείλει το λαμόγιο δημοσκόπηση που αφορούσε την δημοφιλία του λόγω της προθέσεως του να κατέβει και στις τοπικές εκλογές.
    Το δημοσκοπικό ποσοστό δημοφιλίας του στα ύψη...
    Ο γκαλοπατζής αφού του εξηγεί ότι όλα έγιναν νόμιμα και πράγματι υπάρχουν τα στοιχεία των ερωτηθέντων , του αποκαλύπτει ότι ένα μεγάλο μέρος του δείγματος αφορούσε γείτονές του ακόμα και ένοικους στην ίδια πολυκατοικία...