#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2011 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα σταματήσει την ελεύθερη πτώση της χώρας;



H κατρακύλα της κυβέρνησης συνεχίζεται καθώς οι απαιτήσεις της τρόικας ολοένα και αυξάνονται αλλά κανείς δεν έχει το σθένος να αντισταθεί ή τουλάχιστον να διαπραγματευτεί. Δύο ειδήσεις που βγαίνουν από το οικονομικό ρεπορτάζ των τελευταίων ωρών είναι εξαιρετικά ανησυχητικές και επιβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει τέλος στο χάλι της χώρας.

Η πρώτη είδηση από το Βήμα της Κυριακής κάνει λόγο για τη δημιουργία ανεξάρτητης αρχής που θα αναλάβει τις αποκρατικοποιήσεις των 50 δις, θα διοικείται από ξένους και δε θα δίνει ουσιαστικά λόγο στην κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση ξένων δηλαδή που θα συνδιοικεί τη χώρα αφού το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων και πώλησης κρατικής περιουσίας είναι κολοσσιαίο και δίνει τεράστια δύναμη σε όποιον αναλαμβάνει να το φέρει σε πέρας.

Αν είναι αληθινή η είδηση αυτή είναι μια ακόμη δραματική εξέλιξη για τη χώρα. Δείχνει ότι δεν μας εμπιστεύεται κανείς πλέον και ότι και επισήμως η κυβέρνηση της χώρας πέρασε στα χέρια ξένων και αυτή που βγαίνει από τη βούληση του ελληνικού λαού είναι σκιώδης. Το ζήτημα είναι αν θα τολμήσει ο πρωθυπουργός να υπογράψει ένα τέτοιο θέμα και να δεσμεύσει και τις επόμενες κυβερνήσεις.

Η δεύτερη φοβερή είδηση έχει να κάνει με την 5η δόση του δανείου. Παρά το γεγονός ότι κατά τη γνώμη μας είναι εξασφαλισμένη και τα σενάρια κινδυνολογίας έχουν συγκεκριμένο στόχο, εντούτοις κάποιοι θέλουν να φέρουν τη χώρα στο χείλος του γκρεμού προκειμένου να μας δανείσουν κι άλλα χρήματα και να μας έχουν στο χέρι.

Όπως επισημαίνουμε και προηγουμένως, στο ΔΝΤ συνδέουν άμεσα τη χορήγηση της 5ης δόσης με το νέο δάνειο 50-60 δις που θα πρέπει να πάρει η Ελλάδα για να αποπληρώσει τα τοκοχρεολύσια 2012 και 2013. Μας λένε δηλαδή με τον πιο κυνικό τρόπο ότι θα πρέπει να αυξήσουμε ακόμη περισσότερο το χρέος μας και να αποδεχθούμε ακόμη πιο σκληρό Μνημόνιο προκειμένου να πάρουμε τη δόση του Μαίου και να μην κηρύξουμε στάση πληρωμών.

Στο ΔΝΤ θεωρούν δεδομένο ότι δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση η Ελλάδα να βγει στις αγορές του χρόνου, οπότε θα χρειαστεί νέα βοήθεια για να τα βγάλει πέρα.

Το ζήτημα είναι μέχρι που θα φτάσει ο δανεισμός και πότε θα ξεπληρώσουμε τόσα χρήματα. Κανείς δεν το σκέφτεται αυτό πρόκειται για σχέδιο που από την αρχή είχε αυτό το σκοπό;

Τα παραπάνω σε συνδυασμό με τις ασφυκτικές πιέσεις για άμεσες αποκρατικοποιήσεις (το δήλωσε και ο Γιούνκερ το Σάββατο και ο Ρεν στο CNN) αλλά και το «πρεσάρισμα» που γίνεται στον Αντώνη Σαμαρά να συναινέσει στο έγκλημα καθοσιώσεως που έχει στηθεί με το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα, δείχνει ότι έχουμε φτάσει στον πάτο, αλλά ο πάτος είναι όλο και πιο χαμηλά.

Κάποιος να μας σταματήσει από την ελεύθερη πτώση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. East avatar
    East 15/05/2011 16:14:08

    Mία μεγαβατώρα από λιγνίτη στοιχίζει στη ΔΕΗ 35-36 ευρώ, ενώ για μία μεγαβατώρα από φωτοβολταϊκά που αγοράζει από τους ιδιώτες πληρώνει 400 ευρώ. Γι' αυτό πολλοί μιλούν για «πάρτι» των ιδιωτών στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=273488


    Η ενέργεια είναι η κινητήρια δύναμη της οικονομίας.

    Πόσο προδότες είναι αυτοί που μας κυβερνούν, όταν βάζουν μια χεωκοπημένη χώρα να ξοδεύει πολλαπλάσια για την ενέργεια;

    Η "πράσινη ανάπτυξη" είναι ένας από τους λόγους χρεωκοπίας της Ελλάδας.

  2. East avatar
    East 15/05/2011 16:14:28

    Η Τρόϊκα απαιτεί από την Πορτογαλία να κόψεις τις σπατάλες για ΑΠΕ
    http://www.antinews.gr/2011/05/06/99563

    Η ιταλική κυβέρνηση επικύρωσε την πολυαναμενόμενη απόφαση για περικοπή στα γενναία οικονομικά κίνητρα ενίσχυσης των ΑΠΕ
    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13816&subid=2&pubid=111169363

  3. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 15/05/2011 16:16:17

    ΧΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΙΑΣ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ ΧΩΡΑΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΜΕΘΟΔΕΥΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ. ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΙΣΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ΓΑΝΤΙ 15/05/2011 16:18:47

      Σωστός!!!!!!!!!!!!!!

    • GSV avatar
      GSV @ ΓΑΝΤΙ 15/05/2011 16:35:50

      Οχι φιλε μου δεν μπορεις να ονομαζεις τη κυβερνηση κατοχικη απο τη στιγμη που υπαρχει ενα 22% που θα ψηφιζε παλι ΠΑΣΟΚ στις εκλογες!

      Δεν μπορεις να ονομαζεις τον πρωθυπουργο προδοτη απο τη στιγμη που ενα 30% θεωρει οτι ειναι ο καταλληλοτερος για πρωθυπουργος!

      Μια κατοχικη κυβερνηση και ενας προδοτης πρωθυπουργος δεν θα λαμβανε πανω απο 5-6%.

      Επομενως πρεπει να περιοριστουμε στο σχολιο του τυπου κακη κυβερνηση, κακος πρωθυπουργος.

      Ο μαζοχισμος του ελληνικου λαου πρεπει να μας προβληματιζει που ενω το 70% πιστευει οτι η κυβερνητικη πολιτικη ειναι λαθος, που ενω το 90% πιστευει οτι ο Παπανδρεου τους εξαπατησε διοτι γνωριζε απο την αρχη το οικονομικο προβλημα της χωρας, ενα σημαντικο ποσοστο του συνεχιζει να παρεχει στηριξη μεσω της ψηφου του.

      Προσωπικως πιστευω οτι το προβλημα της Ελλαδος δεν ειναι η αναζητηση προδοτων και κατοχικων κυβερνησεων αλλα η ανωριμοτητα των Ελληνων ψηφοφορων.

      Ας ωριμασει ο λαος και θα δεις για ποτε ολοι αυτοι που επιβουλευονται τις τυχες της χωρας, θα εξαφανισθουν ενα μια νυκτι.

      Η Ελλαδα εφτασε σε αυτο το τελμα λογω του λαου! Ο λαος ευθυνεται! Φωναζουμε τωρα οτι τα φαγανε!! Ας προσεχαμε! Οταν βαζαμε το λυκο μεσα στο μαντρι δεν σκεφτηκαμε οτι θα φαει τα προβατα...!

      • drider avatar
        drider @ GSV 15/05/2011 16:43:59

        Πρόσεξε για το τι εύχεσαι, γιατί αν πραγματοποιηθεί η ευχή σου τότε και τα δύο κόμματα "εξουσίας" μπορεί να βρεθούν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Ακόμα και αν δεχθώ ότι ο Σαμαράς έχει τις καλύτερες των προθέσεων (αν και τον άκουσα να λέει για επαναδιαπραγμάτευση των όρων του μνημονιού).

        Ένα γενικότερο σχόλιο: μπορεί να θεωρείται ότι ο κόσμος είναι "χαζός" και ως τέτοιο να τον μεταχειρίζονται τα μέσα μαζικής προπαγάνδας και οι πολιτικοί, αλλά κάτι μου λέει ότι αυτή τη φορά δεν πρόκειται να συνταχθεί τόσο εύκολα με τα σχέδια τους...

      • julie avatar
        julie @ GSV 15/05/2011 17:26:50

        @GSV
        την Τετάρτη στην Αιτολ/νια ,Πασοκοί,προσπαθούσανε να δικαιολογήσουνε το ΓΑΠ,αηδίασα.Είναι τόση η ανοησία που δεν μπορεί να τη χωρέσει νους ανθρώπου σκεφτόμενου.Τους έχουνε κάνει κομματόσκυλα .Τους πέταξαν ψίχουλα που σκύψανε να τα πάρουνε,δεν δουλέψανε να τα κερδίσουνε με τα χέρια τους και το μυαλό τους,και αυτοί πήρανε τη μερίδα του λέοντος και τώρα την πληρώνουμε ΟΛΟΙ.Φορτώνουνε στην ανίκανη κυβέρνηση του ΚΑΚ,το χρέος,νατην χρεώσουνε για ηλιθιότητα των μελών της ναι άλλα το χρέος;απο το 81 αρχίσαμε να δίνουμε ...δίναμε ....δίναμε,και το μόνο που σκεφτόμαστε πως θα περάσουμε καλά και με λίγο κόπο,
        σαπίλα,εγωκεντρισμός,διαφθορά...μπορείτε να μου πείτε πως θα αλλάξει αυτή η νοοτροπία της καλοπέρασης.Πότε θα πούμε οτι φταίμε;Αν δεν καταλάβουμε το λάθος δεν διορθώνουμε τίποτε.Αυτοί όλοι εκεί βασίζονται,στην υπόσχεση που θα μοιράσουνε,ο ΓΑΠ με δυό λέξεις εκλέκτηκε'' λεφτά υπάρχουν''.

        • GSV avatar
          GSV @ julie 15/05/2011 17:51:12

          Οι Ρωμαιοι αυτοκρατορες κατα καιρους προκειμενου να εξασφαλισουν την ευνοια του λαου, προσφεραν φτηνα και βαρβαρα θεαματα. Ο λαος χορταινε βλεποντας αιμα.

          Οι Ελληνες πρωθυπουργοι κατα καιρους προκειμενου να εξασφαλισουν την ευνοια του λαου προσφερουν φτηνα θεαματα. Λεφτα υπαρχουν...! και ο λαος χορταινει. Του φτανει, δεν χρειαζεται να ασχοληθει αλλο με τα της χωρας και επιστρεφει στη καθημερινοτητα του!

          Κατηγορουμε τους πολιτικους για λαικισμο αντι να κατηγορησουμε τους εαυτους μας που δεχομαστε τον λαικισμο. Βρισκουν και τα λενε! Βρισκουν και τα κανουν! Διοτι εχουμε αποδειξει οτι ειμαστε αναξιοι σαν εθνος να εκλεγουμε με γνωμονα το καλο του εθνους και της κοινωνιας. Εκλεγουμε με βαση τα ψιχουλα που μας πετανε.

          Ας με διορισει εμενα να εχω τα 800 ευρω σιγουρα και ας φαει οσα θελει. Προτρεπουμε το καθε λαμογιο να σφετεριστει εκατομμυρια ευρω για λιγα ψωρο ευρω που μας πετανε.

          Εχουμε αποδειξει τοσα χρονια οτι ειμαστε αναξιοι φυλακες της δημοκρατιας... Και ολο λεμε οτι να τωρα θα αλλαξουμε! Μα πως? Εδω ολοι συμφωνουμε οτι η κυβερνηση εξαπατα τον λαο και τον στελνει στην εξαθλιωση και μεγαλο ποσοστο θα τους τιμησει ξανα με τη ψηφο του.

          Θα αλλαξει τι? Θα βγει προεκλογικα ο ΓΑΠ και θα φωναζει στο λαο οτι πετυχαμε! Και θα τον χειροκροταει ο κοσμος!

          Γιατι να φοβουνται το λαο οταν ξερουν οτι με πεντε μπουρδες παλι απο πισω θα τρεχει. Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτου ειναι οτι ενω το 70% δηλωσε οτι ειναι κατα της κυβερνητικης πολιτικης, ο ΓΑΠ την επομενη μερα δηλωσε οτι η πλειοψηφια του λαου μας στηριζει στο εργο μας. Ορισμενοι αφελεις θεωρησαν οτι δεν τον ενημερωσαν για τα αποτελεσματα των δημοσκοπησεων. ΛΑΘΟΣ. Ηξερε πολυ καλα τα αποτελεσματα αλλα ηξερε ακομα πιο καλα οτι πεντε αερολογιες να πει στον λαο προεκλογικα φτανουν για να του ξυπνησει το ΠΑΣΟΚΙΚΟ ενστικτο... ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ Η ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ! ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Η συνταγη ειναι επιτυχημενη τοσα χρονια γιατι να την αλλαξουν?

          Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας με τα μυαλα που κουβαλαμε...!

          • Γιώργης avatar
            Γιώργης @ GSV 15/05/2011 22:55:39

            Ὄσο καλοπροαίρετα καί μέ ἑθνικὀ φίλότιμο προσπαθεῖ ὁ GSV νά ἀποφύγει τόν «ἀποχαρακτηρισμό» τοῦ ΓΑΠ ὡς Προδὀτη -ἁπλά- δἐν γίνεται...!
            Καί ἐγώ ὅμως ἀπ' τήν πλευρά μου, δέν μπορῶ νά διαφωνήσω σέ τίποτα ἀπό τά ὅσα ὑπόλοιπα

          • Γιώργης avatar
            Γιώργης @ GSV 15/05/2011 22:57:35

            Ὄσο καλοπροαίρετα καί μέ ἑθνικὀ φίλότιμο προσπαθεῖ ὁ GSV νά ἀποφύγει τόν «ἀποχαρακτηρισμό» τοῦ ΓΑΠ ὡς Προδὀτη -ἁπλά- δἐν γίνεται...!
            Καί ἐγώ ὅμως ἀπ' τήν πλευρά μου, δέν μπορῶ νά διαφωνήσω σέ τίποτα ἀπό τά ὅσα ὑπόλοιπα ἀναφέρει ὁ GSV... Δέν γίνεται! Ἔχει δίκιο!

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ GSV 15/05/2011 22:45:58

        Αγαπητέ GSV. Έχουμε να κάνουμε με κομματικό στρατό λοβοτομημένο, που το 85% γίναν δημόσιοι υπάλληλοι, δηλώνοντας πασοκοπίστη στις κλαδικές του πασόκ.
        Περίοδος 1981-1990 πάνω από 800.000 ΔΥ σε υπηρεσίες και ΔΕΚΟ, περίοδος 1993-2004, ΆΛΛΟΙ τόσοι και παραπάνω. Και φυσικά να μη ξεχάσουμε τον Κόμη Ντράκουλα, που την περίοδο 90-93, διόριζε για λόγους ''δικαιοσύνης'' σε κάθε 10 υπαλλήλους, 4 ΝΔ, 4 πασόκους και 2 κομμουνιστές και άλλα.
        Λοιπόν, μήπως το πρόβλημα είναι αυτοί που τον ψηφίζουν;;;;

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 15/05/2011 17:22:20

    Τι έχν τα έρμα και ψωφαν ΠΑΣΟΚ και ας πεινάνε

  5. Δημήτρης Πολλάτος avatar
    Δημήτρης Πολλάτος 15/05/2011 17:33:06

    Γιατί θα πρέπει να ανησυχώ για την «ελλάδα» σας;
    Από: Δημήτρης Πολλάτος, ναυτικός 15/05/11
    Κάθε μέρα οι πολίτες αυτής της χώρας βομβαρδιζόμαστε διαρκώς από σχόλια και ειδήσεις για την μαύρη κατάσταση της οικονομίας. Η κυβέρνηση ζητάει διαρκώς περισσότερες θυσίες από τον λαό, η αντιπολίτευση ισχυρίζεται ότι αν είχαν διαχειριστεί την κρίση εκείνοι, θα ήταν η κατάσταση της χώρας σε καλλίτερο επίπεδο –δεν μας λένε όμως πόσο καλλίτερο; ένα χιλιοστό, δύο, πέντε χιλιοστά πιο πάνω από τα σκ… που είμαστε τώρα;- Τα υπόλοιπα κόμματα συνεχίζουν τον σκοπό τους, πως θα πάρουν περισσότερους ψηφοφόρους στο δικό τους κοπάδι το καθένα. Τώρα τελευταία βλέπω σε πορείες αριστερών κομμάτων να συμμετέχουν και αφρικανοί και ασιάτες, παράνομοι μετανάστες όλοι τους, για να παρουσιάσει όγκο οπαδών, διαδηλωτών το κόμμα. Σύντροφοι γέλαγα παλιά με τα δύο μεγάλα κόμματα, με τις αίολες προεκλογικές τους υποσχέσεις και με τα παιδαριώδη προγράμματα που εξάγγελλαν. Εσάς αν και οι πολιτικοκοινωνικές μου τοποθετήσεις είναι αντίθετες, σας εκτιμούσα σαν κόμμα που αγωνίζεται για μια ιδεολογία, έστω και εσφαλμένη κατά την δική μου τοποθέτηση. Είδα όμως και τον λαθρομετανάστη Καζαμπούμπου και τον Αχμετάλι να κρατάνε τα πανό σας, δεν γέλασα, λυπήθηκα. Εκεί καταντήσατε! Οι άνθρωποι αυτοί δεν επενδύουν σε αγώνες, περαστικοί είναι, για τον σκοπό τους. Είδαν απέξω από αυτήν την χώρα κόκκινο φανάρι, ανοιχτές πόρτες, τσατσές εισφοροφυγάδες εργοδότες, που τους καλούσαν, κυβερνήσεις μαστροπούς, που τους αγκάλιαζαν και μπήκανε μέσα. Μετά φώναξαν και όλους τους χωριανούς τους να έλθουν. Μοιάζετε με εκείνον που θέλει να κινήσει το αυτοκίνητο του ενώ δεν έχει τους τροχούς και βάζει στην θέση τους ρόδες από μοτοποδήλατα έστω και για να πάει εκατό μέτρα παρακάτω.
    Μπορεί οι κυβερνήσεις να έχουν εκλεχθεί, αλλά εκλέχθηκαν με τη μέθοδο της αναλογικής πλειοψηφίας, ένα σύστημα που σπάνια δίνει λόγο και αντιπροσωπεύει την πραγματική πλειοψηφία. Για όλους εκείνους που απείχαν και δεν ψήφισαν; Ποιος τους αντιπροσωπεύει αυτούς κυρίες και κύριοι που κυβερνάτε και πολιτεύεστε στην Βουλή τα τελευταία τριάντα χρόνια και εναλλασσόμενοι στην εξουσία έχετε κάνει την Ελλάδα, «ελλάδα» σας.
    Νομίζω πως το μεγαλύτερο μέρος του λαού συμφωνεί ότι πρέπει να πάψουμε να ενδιαφερόμαστε για την χρεοκοπία της «ελλάδας» σας. Η «ελλάδα» η δική σας δεν είναι η Ελλάδα μας. Έχω δουλέψει για πολλά χρόνια στην θάλασσα και βρέθηκα στα τελευταία τέσσερα μακρόχρονα άνεργος να ψάχνω για δουλειά και όταν την βρίσκω να είναι περιορισμένου χρόνου και οι αμοιβές μου (σε σχέση με τις αντίστοιχες από 2007 έως και πίσω στο 1998) να είναι για γέλια.
    Τι να πρωτοαναφέρω; Το ταμείο ασφάλισης που προ-πληρώνω, συνεχώς το οποίο είναι καταχρεωμένο και πιθανότατα αν θα πάρω σύνταξη κάποτε, θα είναι για λίγο διάστημα, αφού μετά λόγω έλλειψης χρημάτων θα κατεβάσει τα ρολά, λόγω αδυναμίας πληρωμών; Το ίδιο ακριβώς βιώνουν δεκάδες χιλιάδες άλλοι Έλληνες. Το σύστημα υγείας που είναι ημιθανές στην εντατική και ταλαιπωρεί καθημερινά χιλιάδες ασφαλισμένους πολίτες; Για την καταλήστευση του δημόσιου χρήματος των ασφαλιστικών ταμείων από πολλούς συμμετέχοντες συμπολίτες μου επιστήμονες και επιχειρηματίες στα σκάνδαλα φαρμάκων και προμηθειών νοσοκομείων; Στις απώλειες τεράστιων κεφαλαίων των ασφαλιστικών ιδρυμάτων και ταμείων στο χρηματιστηριακό τζόγο; Οι μόνοι που δεν έχασαν ήταν οι υπουργοί και οι παρατρεχάμενοί μανδαρίνοι τους που ασχολήθηκαν με την κοινωνική ασφάλιση. Καλλίτερα να την έλεγαν απασφάληση. Για την ατιμώρητη εισφοροδιαφυγή και φοροδιαφυγή; Εγκληματίες υπεξαιρεστές ληστές που καρπώθηκαν τις οφειλόμενες εισφορές. Απατεώνες κλεπταποδόχοι κρατικοί λειτουργοί, διορισμένοι από κάποιο πολιτικό λαμόγιο συντοπίτη τους συνήθως διέγραφαν, έθαβαν, ή διαμόρφωναν ελαττώνοντας το οφειλόμενο ποσό στο 10 - 15% της πραγματικής οφειλής. Εξαγορασμένοι δικαστές που επέβαλαν ποινές χάδι στον κάθε απατεώνα κλεφταρά δημοσίου χρήματος. Έτρωγαν και οι δικαστικοί από το βρώμικο πιάτο του εγκληματία. Και θέλετε να πληρώσουμε για τα κλεμμένα και χαμένα εμείς, οι πολλοί αλλά μικροί στο εισόδημα. Εμείς που πάντα πληρώναμε αφού μας τα παίρνατε προκαταβολικά από τον μισθό μας. Να στυφτούμε περισσότερο, να στερηθούμε περισσότερο, να πεινάσουμε κυριολεκτικά. Τα χαϊδεμένα σας καθάρματα όμως, -απατεώνες κατασκευαστές, μιζαδώροι κλέφτες πολιτικοί, μπαταχτσήδες βιομήχανοι και εισαγωγείς- αυτοί δηλαδή που οφείλουν να επιστρέψουν τα κλεμμένα, αυτούς δεν τους αγγίζει ούτε ο νόμος ούτε η κυβέρνηση. Ελεύθεροι, με τις υπερπόντιες καταθέσεις τους στα διεθνή πλυντήρια βρώμικου χρήματος. Βαντούζ, Σαίντ Μπάρτ, Κέημαν. Μας ζητάτε να πληρώσουμε για τους κλέφτες εμείς όταν κάποιοι από αυτούς, πέρυσι και εφέτος, άδειασαν κάποια εκατομμύρια ευρώ στα καζίνο του Λας Βέγκας και στο Μαϊάμι. Θέλετε να μιλήσουμε για το ελληνικό επιχειρείν; Κρατικοδίαιτο στην μεγάλη πλειοψηφία του. Κατασκευαστές που επιχειρούσαν μόνο από κρατικές συμβάσεις για δημόσια έργα. Βιομηχανίες με παραγωγή προϊόντων καθόλου ανταγωνιστικών και βιομήχανους που διαρκώς έτρεχαν στις τράπεζες για δάνεια στήριξης, για να μην κλείσουν και όχι ανάπτυξης για να παράγουν και να εξάγουν κερδοφόρα ανταγωνιστική παραγωγή στις ξένες αγορές. Θέλετε να μιλήσουμε για την εκπαίδευση; Ποιά εκπαίδευση; Των διαρκώς απεργούντων εκπαιδευτικών; Των καταληψιών από εφήβους κατευθυνόμενους από τα εκάστοτε κόμματα της αντιπολίτευσης; Της επίσημης χρυσοπληρωμένης παραπαιδείας των φροντιστηρίων, που λειτουργεί με την παρότρυνση και συνεργασία των δημοσίων λειτουργών εκπαιδευτικών; Για τα πανεπιστήμια που αντί να προσφέρουν στον ελληνικό λαό άρτια καταρτισμένους νέους επιστήμονες με επαγγελματικό και κοινωνικό ήθος, εκκολάπτουν κομματόσκυλα και είναι εργαστήρια αφισοκολλητών με αυταρχική και φασίζουσα αντίληψη περί κοινωνικών και ατομικών ελευθεριών και δικαιωμάτων. Πανεπιστήμια που η δημιουργία και η εκφορά των ιδεών και μόνον αυτών θα έπρεπε να υπήρχαν ελεύθερες στο πανεπιστημιακό άσυλο. Αντί αυτού βρίσκουν άσυλο και συνυπάρχουν κουκουλοφόροι εμπρηστές, βάνδαλοι ταραχοποιοί με φτωχά επιχειρήματα και κουρελιασμένη πατσαβούρα διαλεκτική και τώρα τελευταία και οι αλλοδαποί που κάνουν παραεμπόριο απέξω από το οικονομικό πανεπιστήμιο και στην θέα της αστυνομίας μπαίνουν μέσα με υποστήριξη από κάποιους φοιτητές. Πρόσφατα είχαμε και την ανεμπόδιστη είσοδο των μεταναστών στην Νομική σχολή. Είναι αυτό που λέει η παροιμία. Μάθανε πώς γαμ….στε και πλακώσανε και οι γύφτοι. Να μιλήσουμε για την δήθεν Δικαιοσύνη; Για την αδικούσα και παρανομούσα Δικαιοσύνη; Το παραδικαστικό ήταν μόνο το δέρμα του φιδιού που άλλαξε. Η καθημερινή απαλλαγή και αθώωση, ή η επιβολή γελοία μικρών ποινών σε μεγάλους εγκληματίες και εταιρείες, η μη αυτεπάγγελτη δίωξη στους παρατρεχάμενους κομμάτων και πολιτικών που εμπλέκονται στα τόσα πολλά σκάνδαλα, για να φτάσουμε ξεκινώντας από τους μικρούς και στους μεγάλους που τους καλύπτει η βουλευτική και η υπουργική ασυλία. Μιλάμε για βίλες εφοριακών . Θα μιλήσουμε ποτέ για τις επαύλεις ανάκτορα πολλών δικαστών, που ουδέποτε κληρονόμησαν αυτοί ή οι σύζυγοι τους κτήματα ή χρήματα από τα κατσικοχώρια που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν; Επαύλεις που θα θαύμαζαν και οι κτηματομεσίτες του Μπέβερλυ Χίλς. Και ο πιο αφελής καταλαβαίνει πως με έναν μισθό δικαστού όσο υψηλός και να είναι, άντε και άλλα τόσα να κερδίζει η σύζυγός του δεν κτίζονται τέτοια κτίσματα σε τέτοια οικόπεδα και παράλληλα να σπουδάζουν και παιδιά σε ακριβά πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Να μιλήσουμε για τις δημόσιες υπηρεσίες; Αν δεν απεργούν, πάντα κάτι θα τους λείπει, ή θα έχει ερμηνευτεί λάθος, ή θα έχει παραπέσει ή θα έπεσε το κεντρικό σύστημα των ηλεκτρονικών υπολογιστών και έτσι ελάτε πάλι αύριο, με αποτέλεσμα να χωλαίνει η λειτουργία τους εις βάρος του πολίτη. Να κάνουμε λόγο και για την διαφθορά παντού στο δημόσιο; Λάδωμα σε αυτόν, φακελάκι σε εκείνον, μπαχτσίσι στον παρακάτω, δωράκια στους πιο παρακάτω. Πως στον διάβολο να κάνει κάποιος μια επένδυση, να στήσει μια εταιρεία, μια μικρή βιομηχανία, χωρίς να μην χρυσώσει όλα αυτά τα απλωμένα, χέρια επαιτών. Γραφειοκρατία, χαρτοβασίλειο και mother India. No mama, no papa. Και αφού ξεμπερδέψει ο επενδυτής με όλους αυτούς και φτιάξει το εργοστάσιο του και αρχίσει την παραγωγή, αρχίζουν οι απεργίες. Πέντε δέκα σύντροφοι που κρατάνε ένα κόκκινο πανό καλούν σε απεργία διαμαρτυρίας κατά των ιμπεριαλιστών Αμερικανών που τα κάνανε Γης Μαδιάμ στην Νικαράγουα, ή στην Παλαιστίνη, ή στο Ιράκ ή όπου υπάρχει αναταραχή. Για την αναταραχή και την ζημία του επενδυτή δεν μιλάει κανείς. Και όταν τελειώσουν οι (κινητοποιήσεις) των εργαζομένων και φορτώσει τα προϊόντα του, τα φορτηγά που τα μεταφέρουν σταματούν αποκλεισμένα από αγρότες, ή διαδηλωτές δημότες, ή αδαείς καφεπότες, ή… Όλο και κάτι θα βρεθεί. Η «ελλάδα» σας εδώ είναι. Παράσταση να γίνεται. Αυτά έπαθε και ο Έλληνας επενδυτής από την Αυστραλία. Το μικρό του εργοστάσιο στην Βοιωτία το έκλεισε. Επέστρεψε στην Αυστραλία και στα εστιατόρια που είχε με τον αδελφό του. Ούτε λέξη θέλει να ακούσει ξανά για Ελλάδα ο Κεφαλλονίτης, ούτε καν για διακοπές. Να μιλήσουμε για την πανταχού απούσα εκεί που χρειάζεται και μόνον την βαρελοειδή κοιλιά της τρέφουσα, νοιάζεται Εκκλησία; Τι να πούμε; Μακάριοι οι «ποιμένες» και οι λειτουργοί της παρά τα τόσα οικονομικά, κτηματομεσιτικά, περιουσιακά, σεξουαλικά και ηθικά ανομήματα στα οποία έχουν τεκμηριωμένη συμμετοχή και επένδυση ψυχής. Αυτή είναι η «ελλάδα σας» κύριοι. Ένα ετοιμοθάνατο ψοφίμι. Για πια αξιοπρέπεια μιλάμε λοιπόν. Αυτή η «ελλάδα σας» μου έχει στερήσει την αξιοπρεπή ύπαρξη μου όσα χρόνια ζω και θέλει τώρα να σκεφτώ την αξιοπρεπή σωτηρία και επιβίωση της. Να την γλυτώσω από τα επερχόμενα αναξιοπρεπή και άτιμα στερνά της; Αυτή η «ελλάδα σας» μοιάζει με πλοίο διαρκώς κακοφορτωμένο, πότε μπαντάρει αριστερά και πότε δεξιά, πότε είναι ανάπρυμο και πότε σταματημένο. Και πάντα, μα πάντοτε μπάζει νερά. Μου έχει στερήσει την ευστάθεια της κοινωνικής μου πορείας. Ας πτωχεύσει, ας κηρύξει φαλιμέντο αυτή η «ελλάδα» σας. Ας πάει σούμπιτο. Εγώ ένας όμοιος ανάμεσα στα έντεκα εκατομμύρια Έλληνες δεν είχα - δεν είχαμε, ποτέ βίλες με πισίνες ούτε και θαλαμηγούς, Λίαρτζετς και Μπέντλεϊς για να χάσω - να χάσουμε τώρα. Το μόνο που έχω – που έχουμε είναι αγάπη και ελπίδα για την δικιά μας Αθάνατη ΕΛΛΑΔΑ και αυτά καμία πτώχευση δεν μπορεί να τα επηρεάσει ούτε και οι διεθνείς κερδοσκόποι μπορούν να μας τα κατασχέσουν. Ούτε και κανένας αληταράς, πουλημένος πολιτικός, δικαστής, δημοσιοπλάνος δημοσιογράφος, ή ο δήθεν σατυρικός καλλιτέχνης μπορούν να μας τα καταχραστούν. Αυτοί που έχουν να χάσουν είναι αυτοί που μέχρι σήμερα τρώγανε από το δημόσιο χρήμα, από τις σάρκες του ελληνικού λαού. Οι πεντακόσιοι – χίλιοι κρατικοδίαιτοι καρχαρίες μεγαλοεπιχειρηματίες, διαπλεκόμενοι με τους πολιτικούς εγκληματίες συνεργάτες τους, που δρουν με διαδικασίες και τακτικές Αλ Καπόνε και Ντον Κορλεόνε. Μαζί με αυτούς και οι άλλοι πονηροί που εισάγουν φύκια και τα πουλάνε για μεταξωτά. Όλοι μαζί δεν ξεπερνάνε τις πενήντα χιλιάδες. Αυτοί έχουν να χάσουν. Το αστείο είναι που όλοι τους όταν κάπου βλέπουν να απειλείται η ληστρική τους ιδιότητα, εξαγγέλλουν στις συνεδριάσεις των συλλόγων τους και των επιμελητηρίων τους ότι θα μεταθέσουν τις δραστηριότητες τους σε άλλες Βαλκανικές χώρες. Που τα λέτε βρε παλληκάρια αυτά; Στον Καμπούμπου από το Ουαγκαντούγκου; Αφού ξέρετε ότι το ξέρουμε και εμείς οι ταπεινοί, οι εκτός των τοιχών της Ιερουσαλήμ κατοικούντες, ότι στις εν λόγω σας, αναφερόμενες Βαλκανικές χώρες, δραστηριοποιούνται προ είκοσι ετών Γερμανοί, Αυστριακοί, Ιταλοί, Ολλανδοί επιχειρηματίες με θυγατρικές εταιρείες μεγάλων Ευρωπαϊκών ομίλων. Διεθνείς επιχειρηματικοί λύκοι και γυπαετοί. Που θα πάτε εσείς λαγοί με τα γιαούρτια, μικροβιομήχανοι κόπιας και φασόν. Στην «ελλάδα» σας, πηγαίνατε στον διευθυντή της τράπεζας συστημένοι από τον φίλο σας και συνεργάτη σας πολιτικό και παίρνατε στα γρήγορα δάνεια εκατομμυρίων. Έπαιρνε και ο πολιτικός σας την μίζα του, ο δε διευθυντής που ενέκρινε το δάνειο με τρίτη και τέταρτη υποθήκη, μια μεγαλύτερη μίζα. Τι τον ένοιαζε άλλωστε, σε περίπτωση ζημίας οι μέτοχοι πληρώνουν. Οι αποτυχημένοι, απολυθέντες διευθυντές, τοποθετούνται συνήθως διοικητές σε κάποια ΔΕΚΟ ή υφυπουργοί. Στις Βαλκανικές χώρες όμως που στις αγορές τους ρυθμιστές και επικυρίαρχοι είναι Ευρωπαϊκοί οικονομικοί βιομηχανικοί κολοσσοί τα πράγματα είναι δύσκολα, επικίνδυνα και ακατάλληλα για μικρούς όπως εσεις. Το ξέρετε καλά. Άντε με το καλό να πάτε λοιπόν, να γελάσουμε και εμείς λιγάκι. Άσε που θα ξεκαθαρίσει από την «μοναδικά υπέροχη και ευφυή επιχειρηματικότητα» σας και η Ελλάδα, η δικιά μας Ελλάδα.

  6. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 15/05/2011 17:37:05

    Το "φρένο" που θα σταματήσει την κατρακύλα της χώρας, κατά τη γνώμη μου, το κρατάει ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολιτεύσεως! Ειδικά μετά το "Ζάπειο ΙΙ", που στο πρόσωπό του η πλειονοψηφία του ελληνικού λαού αντίκρυσε την πρώτη μικρή αλλά ευδιάκριτη φωτεινή ακτίδα! Ο κ. Αντώνης Σαμαράς θα αποφασίσει αν θα τη μετατρέψει σε μια μεγάλη φλόγα που θα κατακαύσει τους δυνάστες της ρωμιοσύνης!! Κι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί περιμένοντας τις ..."δήθεν" δημοσκοπήσεις ή τις εκβιαστικές εκλογικές αναμετρήσεις, που θα του δώσουν τη λαϊκή εντολή.
    Ο ίδιος πρέπει ΠΡΩΤΟΣ να κατονομάσει και να "δείξει" τους προδότες.
    Ο ίδιος πρέπει ΠΡΩΤΟΣ να καταφύγει ως έλλην πατριώτης στην "ακροτελεύτια διάταξη" του Συντάγματος των Ελλήνων.
    Ο ίδιος πρέπει ΠΡΩΤΟΣ μεταξύ των πρώτων να τεθεί επικεφαλής της μεγάλης ειρηνικής επανάστασης του ελληνικού λαού.
    Ο ίδιος πρέπει ΠΡΩΤΟΣ να οδηγήσει στην Πλατεία Συντάγματος τη στρατιά των εξαθλιωμένων Ελλήνων που θα εγερθούν "εναντίον οιουδήποτε προσπαθεί να το (σ.σ. Σύνταγμα των Ελλήνων) καταλύσει με τη βία".
    Κι αν στρέψει το βλέμα του πίσω και διαπιστώσει ότι τον ακολουθούν όλοι εκείνοι οι άνθρωποι που μέχρι χθες παρέμεναν βυθισμένοι στην κατάθλιψη, την απόγνωση και το φόβο, τότε ΝΑΙ!! Θα είναι ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης της μεγάλης "επανεκκίνησης". Αντί να περιμένει να "κάνει τα πράγματα σωστά" ως μάνατζερ, ΑΥΡΙΟ (που θα είναι πολύ αργά), είναι προτιμότερο να "κάνει τα σωστά πράγματα" ως ηγέτης, ΣΗΜΕΡΑ! Μα με ποιους; Με όσους θέλουν να τον ακολουθήσουν! Η Πατρίδα μας δεν έχει ανάγκη μόνο από "reset", αλλά και από "format"!

  7. juliet avatar
    juliet 15/05/2011 17:50:57

    σωστοοοοός,ούτε χόρτα δεν βγαίνουνε να μαζέψουνε...

  8. st.takis avatar
    st.takis 15/05/2011 18:14:04

    ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΛΙΓΝΊΤΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ?

  9. Δανάη avatar
    Δανάη 15/05/2011 18:32:47

    Βλέπω τη χώρα μου και πονάω! Αφού εκμαυλίστηκαν οι παραγωγικές δυνάμεις της χώρας με τα λεφτά, αφού έφυγαν οι γεωργοί απο τα χωράφια τους, αφού πουλήθηκαν οι πολιτικές ηγεσίες, αφού ένας ολόκληρος λαός επί 20 χρόνια έβλεπε -τις πιο πολλές φορές απαθής- να γίνονται της μόδας μέσα απο τα ΜΜΕ οι άνθρωποι χωρίς μνήμη, οι ευχάριστοι και οι ανίδεοι...., τώρα πλησιάζει η καταστροφή. Καλύτερα να πεινάσουμε, καλύτερα να εξαθλιωθούμε παρά να πουλήσουμε κάτι που μας ανήκει μόνο προσωρινά -την πατρίδα μας. Η πατρίδα ανήκει σ' αυτούς που έφυγαν, σ' αυτούς που υπάρχουν και σ΄αυτούς που θα έρθουν....

    • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
      ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ Δανάη 15/05/2011 19:50:37

      Κι όμως Δανάη, μπορούμε να πάμε μπροστά χωρίς να πεινάσουμε! Η ..."γωνίτσα"μας είναι τόσο πλούσια, που δεν μπορούμε να το φανταστούμε. Γιατί θαρρείς ότι έχουν λυσσάξει να μας αγοράσουν αντί πινακίου φακής; Αγοράζει κάποιος κάτι αν είναι για ...πέταμα; Ομως, για να προοδεύσουμε και να ευημερούμε χωρίς δανεικά πρέπει πρώτα να νοικοκυρευτούμε και να αλλάξουμε νοοτροπία.
      Να εκπαραθυρόσουμε τα ..."λαμόγια" του συστήματος (οπουδήποτε κι αν ...κατοικοεδρεύουν) και να πάρουμε την Πατρίδα και τη ζωή μας στα χέρια μας. Ο κάμπος σε λίγο θα έχει γεμίσει φωτοβολταϊκά και δεν θα υπάρχει ούτε μια σπιθαμή γης για καλλιέργεια. Θα τρώμε κρεμύδια Αυστρίας, σκόρδα Τουρκίας, σιτάρι Ρωσίας, πατάτες Αιγύπτου και ...άμε γύρευε.
      Στο σπίτι μας, σε 27 τ.μ. ακάλυπτου χώρου παράγουμε για την οικογένειά μας όλα τα καλά του Θεού. Ο γείτονάς μας προτίμησε να καλύψει το δικό του κομάτι και να χτίσει ένα μπάρμπεκιου, για να ψήνει παϊδάκια, δυο φορές το χρόνο! Ε λ ε ο ς!!!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 16/05/2011 00:19:18

        Τώρα να δεις τι έχει να γίνει, που (όπως έχει επανειλημμένα γράψει το αλλενάκι) η πλανητική διακυβέρνηση -την οποία μάλιστα θεωρεί και... επείγουσα ανάγκη ο ΓΑΠ- ετοιμάζεται να απαγορεύσει καθολικά την κατ' οίκον καλλιέργεια για ιδία χρήση και τα πάντα θα πρέπει να παράγονται βάσει των ετήσιων ποσοστώσεων που το έκτρωμα της Ε"Ε" θα καθορίζει για κάθε χώρα...

  10. Έκτωρ avatar
    Έκτωρ 15/05/2011 19:15:13

    Επειδή η κυβέρνηση έχει απωλέσει τη νομιμοποίηση (μαζί με αξιοπρέπεια,
    ευαισθησία και ευθιξία) παρακαλώ θερμά τα κόμματα της αντιπολίευσης
    (πλην των προθύμων) να ζητήσουν εκλογές.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/05/2011 19:50:25

    Εδώ που μας έφτασαν, δεν πρέπει να θεωρήσουμε τίποτε ως ταμπού.

    Ακόμα και μια ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ.

    Τι χειρότερο έχει να μας συμβεί αν τους πούμε ένα εθνικά υπερήφανο "δις ιζ πάρτα" και τους γκρεμοτσακίσουμε κι εκείνους μαζί μας, σε σχέση με το τώρα που θέλουν να τους δώσουν και επισήμως τα κλειδιά της εθνικής περιουσίας;

    Απεναντίας, μήπως τότε θα τρέχουν ξοπίσω μας παρακαλώντας, προκειμένου να μην τα χάσουν όλα για όλα;

    Ποιον τρομάζει πια η χρεωκοπία, εδώ που είμαστε; Μήπως μόνο τις τράπεζες και τους "δανειστές";

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Αυριανιστής 16/05/2011 12:18:41

      "Τι χειρότερο έχει να μας συμβεί ...."
      πολεμος?
      TheKing

  12. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 15/05/2011 20:02:24

    Γιατί όχι; Ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται! Ο ...στεγνός και ...ντελικάτος έχει το πρόβλημα... Ετσι κι αλλιώς, το μεγαλύτερο ποσοστό των οφειλών μας (70-80%) είναι "επαχθές χρέος", με τη διεθνή θεσμική έννοια του όρου και με τις ...ευλογίες του ΟΗΕ (ψήφισμα Απριλίου 2010)!!
    Χωρίς να συνυπολογίζονται η επιστροφή του αναγκαστικού δανείου της κατοχής που ...σούφρωσαν τα ναζιστικά στρατεύματα και οι πολεμικές αποζημιώσεις, που είμαστε η μόνη χώρα στον πλανήτη, που δεν τις έχουμε εισπράξει ακόμα!!! Ποιός θα είναι ο Ελληνας ΗΓΕΤΗΣ που θα τα φέρει πίσω και με τους τόκους; Αυτό κι αν θα 'ναι, Η ..."επανεκκίνηση"!!!

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 15/05/2011 23:12:36

      Μπορεῖς νά μᾶς δώσεις λεπτομέρειες γιά αὐτό τό ψήφισμα τοῦ ΟΗΕ;

  13. juliet avatar
    juliet 15/05/2011 20:18:38

    και οι δικοί μου γείτονες κόψανε τα δέντρα,συκιές ,ελιές για να στρώσουνε τσιμέντο για να μη τους βρωμίζουν τα φύλλα!!δεν τους δίνω σύκα ,βερύκοκα,αγγινάρες !!Είμαι παιδί πόλης ,αυτοί είναι χωριού,εγώ εμαθα να σέβομαι την μάνα γη και τα αγαθά της.Είμαι κακιά; έχω τη θεωρία ότι πρέπει ο καθένας να τιμωρήται για τις ανόητες επιλογές του.

  14. drider avatar
    drider 15/05/2011 20:39:32

    Επιθετική αναδιαπραγμάτευση του χρέους εννοείς...

    Το μεγαλύτερο εμπόδιο σε μια τέτοια διαπραγμάτευση θα ήταν οι εγχώριοι ομολογιούχοι, κοινώς οι ελληνικές τράπεζες. Διαφορετικά θα απειλούνταν με κατάρευση λόγω του κουρέματος, άρα και από εξαγορά άπο ξένες τράπεζες. Οπότε θα ήταν και η πρώτη φορά από ιδρύσεως του ελληνικού κράτους που η ελληνική αστική τάξη δεν θα έλεγχε τράπεζες στη χώρα.

    Μόνη ρεαλιστική προοπτική για διάσωση των καταθέσεων σε αυτή την περίπτωση θα ήταν η εθνικοποίηση των τραπεζών.

  15. rally monkey avatar
    rally monkey 15/05/2011 20:57:47

    συμφωνω με τον GSV, η ουσια ομως δεν προκειται να αλλαξει
    αυτο που εκανε ο ΓΑΠ λεγεται προδοσια ακομα και αν 30% τον θεωρει καταλληλοτερο. το προβλημα δεν ειναι μονο ο'τι οi ψηφοφοροι παραμενουν σε αφασια (οσο το κρατος πληρωνει μισθους και συνταξεις ..) αλλα ο'τι περα απο καποιες μεμονωμενες φωνες κανενας με θεσμικο ρολο δεν μιλησε εξω απο τα δοντια για το πως ο ΓΑΠ υπονομευσε τη θεση της χωρας.

  16. ΝΙΚ avatar
    ΝΙΚ 15/05/2011 21:10:11

    Είναι καταπληκτικό, βρισκόμασταν σαν πολιτεία και κοινωνία σε ελεύθερη πτώση εδώ και πολλές δεκαετίες και ξαφνικά ξυπνήσαμε και … ανησυχούμε επειδή εμφανίστηκαν τα όρνια να κάνουν την δουλειά τους! Κάποιοι ελπίζουν ακόμα στον ερχομό κάποιου «τίμιου» πολιτικού σωτήρα ή κόμματος. Μακάρι να ήτανε έτσι, αλλά προϋπόθεση των πάντων είναι η ύπαρξη ενωμένου λαού. Ας τον βρούμε αυτόν τον λαό πρώτα και μετά μπορεί να γίνουνε εφικτά και εύκολα, όλα τα άλλα, ακόμα και τώρα. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήμαστε ΟΛΟΙ άξιοι της τύχης μας και ανάξιοι της ιστορίας μας. ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ όχι μόνο οι πολιτικοί, οι ξένοι, οι έτσι οι αλλιώς κλπ

  17. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 16/05/2011 00:59:09

    Γιατί πραγματικά κατηγορούμε το ΠΑΣΟΚ και τον ΓΑΠ γιατί καταστρέφει τη χώρα ή γιατί μας ξεβόλεψε απο την μακάρια ψευτοευημερία μας σαν ενας καθρέφτης που έδειξε την ασχήμια μας. Τα χειρότερα δεν είναι αυτά που κάνει τώρα το ΠΑΣΟΚ αλλά αυτά που έκαναν ως τώρα το ΠΑΣΟΚ αλλα και η ΝΔ.
    Έφτιαξαν τον πολίτη-λαμόγιο, που κλέβει απο τους γύρω του και απο το κράτος όσο και όποτε μπορεί χωρίς καμία τύψη και το θεωρεί και επιτυχία αυτό.
    Τον ΔΥ-κοπρίτη, που διορίστηκε χωρίς αξιοκρατία και δεν θέλει να δουλέψει και συμπεριφέρεται με θράσος και αγένεια και παίρνει και τα δωράκια του.
    Τον πολίτη-ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε, που φωνάζει στον ΔΥ "εγώ σε πληρώνω ρε και θα σε στείλω στον Έβρο" αν και δεν έχει πληρώσει μισό ευρώ ποτέ του φόρο.
    Τον οδηγό-στην οδήγηση βγάζω τα κομπλεξ μου, που σου χώνεται σφήνα στην εθνική , σε κορνάρει , σου παιζει τα φώτα να σε περάσει να σε σκοτώσει.
    Τον βρωμιάρη που σβήνει στο δρόμο το τσιγάρο του , πετάει το αναψυκτικό του , το χαρτάκι του , τα μπάζα του στο δάσος στην παραλία και όπου αλλού βρει.
    Τον κακό επιχειρηματία που ότι μπαγιάτικο , βρώμικο , ελλατωματικό , ψεύτικο νοθευμένο προσπαθεί να στο πουλήσει να βγάλει χρήματα να κερδοσκοπήσει αδιαφορώντας.
    Τον ασυνείδητο αγρότη που ψεκάζει φυτοφάρμακα στα μαρούλια πριν τα παει στη λαϊκή και τον κτηνοτρόφο που ταίζει τα υγιή μοσχάρια αντιβιοτικά μη τυχόν και αρωστήσουν.
    Τον χτίζω αυθαίτερα , τον παίρνω φακελλάκια , τον παπαγαλάκι προβοκάτορα δημοσιογράφο , τον κρατικοδίαιτο συνδικαλιστή , τον κρατικοδίαιτο επιχειρηματία , τον τραμπούκο παράγοντα , τον χουλιγκαν φίλαθλο και πάρα πολλούς ακόμη μαζί και τους κουμπάρους , τους ντιντίδες και τους βαψομαλλιάδες μη τους ξεχάσω.
    Αποτέλεσμα το ΔΝΤ έπεσε πάνω μας σαν κατάρα και δικαίως κατηγορούμε τους πολιτικούς ότι είναι στον κόσμο τους.
    Σωστά αλλά εμείς οι πολίτες που είμαστε ;
    Αν πρέπει να βγούμε στο δρόμο να τα σπάσουμε όλα να το κάνουμε. Μήπως όμως πρέπει πρώτα να ξεκινήσουμε την αναμόρφωση απο τον εαυτό μας ;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ηράκλειτος 16/05/2011 01:58:10

      Μόνο αυτά τα είδη "ευδοκιμούν" στην Ελλάδα κατά τη γνώμη σου; Ή μήπως ξεχνάς ότι οι νεοφιλελεύθερες ρετσέτες της εξαθλίωσης που απεργάζονται τα γιαπάκια του ΔΝΤ έχουν το ίδιο αποτέλεσμα επί δικαίους και αδίκους;

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Αυριανιστής 16/05/2011 14:23:08

        Ασφαλως και υπάρχουν και άλλα "είδη"στην Ελλάδα,τώρα το αν
        ευδοκιμούν είναι κάτι άλλο.
        Θα έλεγα ότι υπάρχουν και πάρα πολλά είδη προς εξαφάνιση.....οι
        παλιές γενιές θα μας λείξουν,από αυτές διδαχθήκαμε πολλά,διαμορφώσαμε τις προσωπικότητες μας,και στη συνέχεια
        τα ξεχάσαμε όλα.
        Το ΔΝΤ δεν είναι υπαίτιο για την κατάντια μας.
        Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο το άλλοθί μας!