30/09/2008 03:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα πληρώσει (πάλι) την κρίση;

Θυμάστε που γράφαμε πριν από καιρό για τα golden boys, girls & guys, που συσκεύαζαν αέρα και τον πουλούσανε μεταξύ τους για να φουσκώνουν τα νούμερα των ισολογισμών με ανύπαρκτα κέρδη και τις τσέπες τους με bonus από ανύπαρκτες κερδοφόρες δουλειές;

Τώρα, σκάνε οι συσκευασίες και από μέσα δεν βγαίνουν κεφάλαια παρά μόνο φρέσκος αέρας.

Τι κάνουμε, λοιπόν, τώρα;

Κατ΄ αρχήν πληρώνουμε (εννοείται τα public κορόιδα) τα κεφάλαια που χρειάζονται για να κάνουν μετάγγιση αίματος στα μαγαζιά που διέλυσαν οι γιάπηδες της πλάκας.

Στη συνέχεια στέλνουμε το FBI για τα περαιτέρω (στην Αμερική φυσικά). Όποιος σκέφθηκε κάτι ανάλογο με την ΥΠΕΕ άς γελάσει μόνος του.

Μετά θα μαζευτούν οι «επί τόπου» και θα σχεδιάσουν τα νέα συμπληρωματικά μέτρα θεσμικού χαρακτήρα, που θα εντείνουν την αποφασιστική εποπτεία των χρηματοοικονομικών αγορών και δη στα καθιερωμένα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης, με στόχο την προστασία των πολιτών, την τόνωση της οικονομίας και την διεύρυνση της Δημοκρατίας και των λαϊκών κατακτήσεων.

Βέβαια, στο τέλος θα ισοφαριστεί η παρτίδα έστω και αν χρειαστεί οι φιλελεύθερες κυβερνήσεις να κρατικοποιήσουν το σύνολο του τραπεζικού συστήματος.

Λεφτά υπάρχουν, ούτως ή άλλως. Έτσι για να έχουμε μια τάξη μεγέθους, ο λογαριασμός για την «απελευθέρωση» του ΙΡΑΚ είναι, μαζί με το φιλοδώρημα, της τάξεως των 6.500 δις δολλαρίων. Και για να εγκριθούν τα 700 δις σε λίγο θα δούμε κυβέρνηση Ρεπουμπλικάνων και Δημοκρατικών. Σιγά το ποσόν.

ΥΓ
(Λέτε να δούμε κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ για το 1.5 δις ευρώ του Βατοπεδίου;)

γάιδαρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 30/09/2008 06:25:33

    Η προηγούμενη φωτογραφία ήταν καλύτερη!

  2. ντ avatar
    ντ 30/09/2008 08:04:36

    σε ολες τις υπηρεσιας οι ιδιοι που ηταν και επι ΠΑΣΟΚ ειναι ακομη.

    Ο δασαρχης που εδωσε 500 ευρω μιζα ο παππους του γειτονα πριν λιγες μερες για να του αποχαρακτηρισει το χωραφι απο δασος πασοκ ηταν εγινε ΝΔ οταν ειρθε η ΝΔ και τωρα πασοκ θα ξαναψιφισει για να μη χασει ελεγε τη θεση του.

  3. aris avatar
    aris 30/09/2008 09:27:31

    Είμαι βλάκας όσον αφορά τα χρηματιστηριακά και τα οικονομικά γενικώς
    Μέσα από την βλακεία μου φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτά τα τοξικά ομόλογα-χρεώγραφα (πως τα λένε?)
    τοξικά ως προς τι?
    ποιά είναι τα υγειή δηλαδή? Και πότε ανεκαλύφθη η τοξικότητά τους? Τι πουλάνε τέλος πάντων και γιατί είναι τοξική η κατανάλωσή τους?
    Συνδέονται με την πρόσφατη άνοδο της τιμής του πετρελαίου που την πλήρωσε όλος ο πλανήτης? Κι αν όχι γιατί πήρε την κατηφόρα τώρα το πετρέλαιο?
    Και μια τελευταία απορία. Αφού οι τράπεζες και το συνάφι τους είναι ενάντια σε κάθε τι κρατικό γιατί δεν φτιάχνουν ένα ταμείο δικό τους, κάτι σαν ασφάλεια και να είναι αυτό υπεύθυνο να καλύπτει τις ζημιές τους? (όταν δεν είναι σκόπιμες).

  4. κυριάκος avatar
    κυριάκος 30/09/2008 09:41:50

    πέρασα το πρωί από τη Σοφοκλέους και βρώμαγε βοθρίλα. Φάκτορα ξέρεις γιατί;

  5. ευρώφοβος avatar
    ευρώφοβος 30/09/2008 09:56:32

    Αυτά τα παπαγαλάκια που μας έλεγαν ότι ο Μάρξ είναι ξεπερασμένος και μιλούσαν για τη νέα οικονομία την παγκοσμιοποίηση των αγορών την μείωση της εξουσίας των κρατών που είναι τώρα να μας τα εξηγήσουν καλλίτερα; Όλοι κρέμονται από την κρατική εξουσία των ΗΠΑ για να σωθεί η παγκόσμια οικονομία.
    Αυτή η πομφόλυγα που λέγεται Ευρωπαϊκή Ένωση μόλις υπάρξει η πρώτη οικονομική δυσκολία σηκώνει τα χέρια και περιμένει τη λύση από τα κράτη της.
    Τελικά υπάρχει μόνο για να αυξάνει την επιρροή της Γερμανίας, Γαλλίας, Αγγλίας σε βάρος των άλλων κρατών

  6. ataktos avatar
    ataktos 30/09/2008 10:23:31

    Επειδη σε αυτο το ντουνια δεν ειναι τιποτα πρωσοπικο επιτελους να σοβαρευτουμε διοτι σε λιγο θα μας παρει ολους ο "διαβολος" αν υπαρχει
    22 Νοεμβρίου 1999 στη συνεδρίαση της Βουλής ο βουλευτής και εκπρόσωπος του ΣΥΝ Ευ. Απόστολου τονίζει: (Βλέπε πρακτικά συνεδρίασης ΛΓ' σ. 1623).
    "Το συζητούμενο νομοσχέδιο προχωρεί στην εναρμόνιση της αγοράς της ηλεκτρικής ενέργειας υιοθετώντας για μας τις πιο ακραίες νεοφιλελεύθερες πολιτικές (...) θέσεις που στηρίζονται στη χρηματιστηριακή διαχείριση της ενέργειας, πράγμα που θα έχει βαρύτατο κόστος για την εθνική οικονομία". "Επομένως", καταλήγει, "μπορούμε να ακολουθήσουμε συνάδελφοι της κυβέρνησης μια πιο ήπια και σταδιακή διαδικασία προσαρμογής, όπως επιβάλουν οι ιδιαιτερότητες του δικού μας συστήματος"

  7. ataktos avatar
    ataktos 30/09/2008 10:25:03

    Ούτε ο Ευ. Αποστόλου ούτε ο ΣΥΝ είναι "μαντείο των Δελφών", αλλά οι εκτιμήσεις τους επιβεβαιώθηκαν.

  8. τιραμολα avatar
    τιραμολα 30/09/2008 10:37:19

    Εδω το Βημα σημερα στο κυριο αρθρο του μιλαει για αναγκη επιστροφης στην σοσιαλδημοκρατια...
    Οι κολοτουμπες που θα ακολουθησουν απο οικονομολογους και πασης φυσεως αναλυτες μονο χαμολελα ειρωνιας θα προκαλεσουν.
    Η κρατικη παρεμβαση ειναι περιορισμενης κλιμακας και δεν μπορει να διασωσει το συστημα.
    Ο λογος ειναι οτι μετα το περιφημο Μααστριχ οπου ληφθηκαν αποφασεις περιορισμου του δημοσιονομικου ελλειματος εχουν προχωρησει τα κρατη-μελη σε ευρειας κλιμακας ιδωτικοποιησεις...

  9. Theodore avatar
    Theodore 30/09/2008 11:07:45

    Τωρα ολοι αυτοι οι καφροι, γλειφουν εκει που εφτυναν.
    Το κακο ειναι, οτι φαγωθηκανε πολλα λεφτα στις διαφορες αγοραπωλησιες.Μιζες γαρ.

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/09/2008 23:42:13

    Τά σέβη μου στούς απολογητές τής ΄Καλής Παγκοσμιοποίησης΄πού μάς τάπρηξαν τοσο καιρό με την ΄ισορροπία πού θα επιφέρει η ελεύθερη αγορά΄.Τελικά ο ακραίος και αδίστακτος ληστρικός καπιταλισμός κοντεύει να διαλύσει ακόμα και την μεσαία τάξη που την οδηγεί στην προλεταριοποίηση.
    Τα σέβη μου στούς νεοφιλελευθερους Δεξιούς πού προσκυνάνε το χρήμα ,στούς εκσυγχρονιστές ΠΑΣΟΚους και στούς εξωνημένους πρώην Αριστερούς τύπου Ανδρουλάκη,Μπιστη,Κουναλάκη κ.λ.π.
    Οπως φυσικά και στην λεγόμενη ΄ανανεωτική πτέρυγα τού ΣΥΡΙΖΑ΄πού και αυτή μιλούσε γιά ΄Καλή Παγκοσμιοποίηση΄...
    Τώρα το γιατί η μεγίστη πλειοψηφία όλων αυτών πού μαζί με την ΄Καλή Παγκοσμιοποιήση΄στήριζε και στηρίζει τον ΄διεθνισμό΄τού Μπούς σέ όλα τά εθνικά θέματα δέν προκαλεί και μεγάλες απορίες τελικά...
    Οντως το Κεφάλαιο δέν έχει Πατρίδα ................