#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2011 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα μας εκπροσωπήσει στο Eurogroup;



Την Κυριακή και Δευτέρα γίνεται στις Βρυξέλλες το Eurogroup, μια από τις κρισιμότερες συνεδριάσεις για το μέλλον της χώρας. Όλα δείχνουν ότι θα αποφασιστεί το σχέδιο σωτηρίας της Ελλάδας.

Αν θα κλειδώσει η 5η δόση, τι θα γίνει με το νέο δάνειο κι αν θα υπάρξει εμπλοκή, πώς θα γίνει η επιμήκυνση, με συμμετοχή ιδιωτών ή όχι κ.λπ.

Τόσο κρίσιμες αποφάσεις για τη χώρα κι όμως, η κυβέρνηση της Ελλάδας δε θα έχει ουσιαστικό εκπρόσωπο. Ότι γίνει θα γίνει ερήμην μας. Διότι ο κ. Παπανδρέου αποφάσισε ότι δεν είναι επιζήμιο για τη χώρα να κάνει ανασχηματισμό αυτή την περίοδο.

Για φανταστείτε να πάει στο υπουργείο Οικονομικών ο Λ. Παπαδήμος, ή ο Ευ. Βενιζέλος, να ορκιστεί στη μία το μεσημέρι και να πάει στις Βρυξέλλες να διαπραγματευτεί. Αδύνατο αν σκεφτεί κανείς ότι η κυβέρνηση θα λάβει ψήφο εμπιστοσύνης τα μεσάνυχτα της Τρίτης.

Επομένως, μάλλον σε υπηρεσιακό επίπεδο θα εκπροσωπηθούμε στο πιο κρίσιμο Γιουρογκρούπ για την Ελλάδα. Με κανένα κ. Ζαννιά θα τη βγάλουμε στις διαπραγματεύσεις.

Είναι που ο κ. Παπανδρέου ενδιαφέρεται για τη σωτηρία της χώρας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/06/2011 08:50:55

    Να πάω εγώ με τον Π-Π;;;

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ archaeopteryx 17/06/2011 08:56:45

      Μα αν πατε εσείς θα τους χαλασετε την σούπα... Κακομοίρα Ελλάδα τι σε περιμένει...

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 09:06:42

    Αρχαίε, ναι.

  3. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 09:08:01

    09:10
    Ο ανασχηματισμός ήταν για τις 09:00.
    Περιμένετε.
    Μπορεί να υπάρχει νέα σύγκλιση της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ

  4. adder avatar
    adder 17/06/2011 09:10:26

    Ο Κωστάλας ....... ?

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/06/2011 09:35:19

    Αυτα τα πραγματα λυνονται.Να παει ο νεος υπουργος μαζι με τον Παπακωνσταντινου.
    Στη διασκεψη του Ποτσνταμ το 1945 των 3 μεγαλων του πολεμου απο πλευρας Αγγλιας πηγαν και ο Τσωρτσιλ και ο Αττλη αρχηγος του Εργατικου Κομματος γιατι ειχαν γινει εκλογες και δεν ηξεραν τα αποτελεσματα καθως ψηφισαν οι στρατιωτες σε καλπες σε ολα τα μετωπα ανα τον πλανητη.
    Αν αυτο μπορουσε να γινει το 1945 με δυο διαφορετικα κομματα σιγουρα μπορει να γινει με τους πασοκους το 2011 αρκει να μη βαριουνται.

    • tsiroso avatar
      tsiroso @ ψυχραιμια 17/06/2011 13:33:26

      Αυτό είχε στο μυαλό του ο GAP όταν έλεγε... "όλοι στις κάλτσες".
      Τελικά ο global thinker είναι βαθύς γνώστης της ιστορίας και εμείς τόσο καιρό τον είχαμε παρεξηγήσει.

  6. δημης avatar
    δημης 17/06/2011 09:41:02

    ο....ΜΠΑΜΠΗΣ........ ΜΕ ΒΟΗΘΟ....ΒΕΡΕΜΗ.....

    • nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparchoun.gap @ δημης 17/06/2011 12:34:50

      ..και τον ..Σταμάτη Κόκκοτα σ'ανατολή και δύση(συγνώμη Σταμάτη)
      να στείλουμε εκπρόσωπο να μας εκπροσωπήσει!
      μεγάλε Ζαμπέτα!!

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2011 11:12:25

    Ὁ Πορτοσάλτε νὰ πάει, γιατί τὰ ξέρει ΟΛΑ καὶ τὰ ξέρει ΚΑΛΑ...

  8. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 17/06/2011 12:32:28

    ..προτείνω τον...Γιώργο Κουτρουμάνη!!
    Αν αναρωτιέστε . μάθετε ότι έχει τα περισσότερα πτυχία και μεταπτυχιακά από όλους τους νέους υπουργούς !!
    ..Απολυτήριο εξαταξίου γυμνασίου κύριοι, καλά ακούσατε.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/06/2011 14:15:18

    Η ΤΖΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΛΑ...ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ....Ή ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ;