10/11/2008 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα είναι ο νέος υπουργός Οικονομικών;

Δίνουν και παίρνουν στον Τύπο τα σενάρια περι ανασχηματισμού. Κεντρικό πρόσωπό του αναμένεται από όλους ότι θα είναι ο κ. Αλογοσκούφης, ο οποίος έχει κουράσει και ίσως έχει κουραστεί και, με συγχωρείτε, σχεδόν ταυτίζεται με μία ή με τρεις τράπεζες και είναι πια κακός για το ηθικό των υπολοίπων . Ο Φώλιας έχει εξοργίσει (μην ενοχληθείτε κύριέ μου με μένα, πηγαίνετε μια βόλτα είτε στον ΣΕΒ, είτε στην λαϊκή αγορά... να τα ακούσετε πρωτογενώς)

Ο κύριος Δήμας στο Οικονομίας; Καλός άνθρωπος, έντιμος θα είναι, τι ανάγκη έχει...αλλά φοβάμαι ότι θα είναι εκτός πραγματικότητας. Το Οικονομίας χρειάζεται κάποιον μεταξύ Lee Iacocca, και Clint Eastwood. O κ. Δήμας κάνει για πιο ήρεμες περιόδους, ή για το ΠΕΧΩΔΕ, να ηρεμήσει και το ελληνικό τοπίο.

Θα ήθελα την κυρία Μπακογιάννη στο Οικονομίας!  Όσοι έχετε κουραστεί με την Οικογένεια θα συμφωνήσετε ότι είναι ο τρόπος να τους ξεφορτωθούμε για πάντα, αν και στην περίπτωσή της μπορεί να έχουμε αιματηρή επανάσταση στην πλατεία Συντάγματος. Σας θυμίζει Lee Iacocca ή Clint Eastwood; Hillary Clinton που μοιάζει με τον Επίτιμο μου θυμίζει. Θα χρεοκοπήσουμε λόγω μαζικής απεργίας και lockout ταυτόχρονα.

Μαζί μου όπως φαίνεται συμφωνεί και η σημερινή «Ελευθεροτυπία» που αφού αναφέρει τον κ. Δήμα ως διάδοχο του κ. Αλογοσκούφη συνεχίζει: «Ακολουθεί η Ντόρα Μπακογιάννη, παρά το γεγονός ότι δεν της είναι ευχάριστο να βρεθεί στο επίκεντρο της λαϊκής δυσαρέσκειας, ... Εισήγηση έχει γίνει και για τον προερχόμενο από τον χώρο της κεντροαριστεράς αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, Λ. Παπαδήμο».

Έ, όχι και τον κ. Παπαδήμο, ρε παιδιά. Ποιος να τον πρότεινε στον Καραμανλή, δεν μας πληροφορεί η καλή εφημερίδα. Εγώ πάντως επειδή ο κ. Παπαδήμος οφείλει τα πάντα στον κ. Σημίτη βλέπω οικογενειακό ....δάκτυλο και προετοιμασία συγκυβέρνησης. Οπότε δεν απομένει παρά να βάλουν και τον Γιάννο Παπαντωνίου στην κυβέρνηση, τον άλλο προστάτη του κ. Παπαδήμα. Και τι μπορεί να κάνει ο κ. Παπαδήμος για να μας σώσει αφού τόσο χρόνια κοντά στον Τρισέ ως αντιπρόεδρος της ΕΚΤ, δεν κατάλαβε ότι πρέπει να μειωθούν τα επιτόκια; Φαντάζεστε τον ...κ. Γκαργκάνα ή τον κ. Προβόπουλο στην ίδια θέση;

Η ελληνική οικονομία στην κατάσταση που βρίσκεται δεν χρειάζεται ούτε τραπεζίτη, ούτε λογιστή για να σωθεί. Χρειάζεται έμπνευση, όραμα, προσδοκίες και ελπίδα. Έναν πολιτικό πάνω από όλα που να μπορεί να καταλάβει ότι οι απολυμένοι και οι άνεργοι έχουν παιδιά και γονείς να θρέψουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/11/2008 22:39:21

    ο Μπενοπουλος ! ολοι οι καλοι χωρανε στη Κ Σερβιας.


    ΠΠ

  2. Τσουκνίδα avatar
    Τσουκνίδα 10/11/2008 23:07:59

    αν είναι έτσι καλύτερα να αφήσει τον Γιώργη μου φαίνεται πιο κοινωνιστής (..έκφραση των ημερών) από όλους αυτούς που ανέφερες..

  3. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 10/11/2008 23:20:30

    Moνο ο Εφραιεμ !!!

  4. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 11/11/2008 01:05:36

    Σαν τον Αλογοσκουφη κανεις!! Δινει παρασταση στο ΜΕΓΚΑ. Η δεν μασαει ή δεν καταλαβαινει

  5. sovokai avatar
    sovokai 11/11/2008 09:48:20

    O Τατούλης σαν υπερκομματικός

  6. avraam velzevoul trosky avatar
    avraam velzevoul trosky 11/11/2008 09:55:06

    den vazoun kalitera mega magistro tou 33 vathmou tis sionistikis tektonikis stoas tis new york na min xrisimopioun kai antapokrites?kala iparxei kaneis pou na sinexizei na theorei oti exei kamia simasia pies marionetes tha topothetithoun gia na efarmosoun politikes pou sxediazontai kentrika apo to pagosmio sionistiko dieythintirio?opios zitisei ti mikroteri miza kai einai pio doulofron stis pio misanthropikes entoles aytos pernei to bingo spiti tou.to ksilo pote tha to fane ta megala afentika tou sionismou omos den argei.i ati exei arxisei..

  7. anetos avatar
    anetos 11/11/2008 11:10:10

    Factorx τα λες ωραια και πρακτικα μονο που στο τελος πεφτεις στο λαθος της γενικολογιας οπως
    "...έμπνευση, όραμα, προσδοκίες και ελπίδα..."

    Ενας πρακτικος μπακαλης θα ηταν καλυτερος απο ολους τους "νομενκλατουρους"...

  8. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 11/11/2008 12:40:37

    Η εντατικοποιηση της κρισης θα ειναι ο νεος υπουργος των οικονομικων, και το συνηθες ξηλωνε και μπαλωνε ολων των οικονομικων πολιτικων που εφαρμοζονται στην Ελλαδα, αυτό είναι το μονο σιγουρο, οποιο ονομα και να εχει

  9. koinos_nous avatar
    koinos_nous 11/11/2008 14:12:20

    Το έχω γράψει παλαιότερα και το ξαναγράφω.
    Μια χώρα που έχει χρέος +250 δις ευρώ και ετησίως δανείζεται 35-50 δις ευρώ να τα βγάλει πέρα μέχρι που μπορεί να πάει;
    Τι προοπτικές έχει και πόσο ανεξάρτητη πολιτική μπορεί να έχει;
    Είναι διατεθειμένος ο λαός να υποστεί λιτότητα για πολύ καιρό και τα τροκτικά να σταματήσουν να λυμαίνονται το δημόσιο χρήμα προκειμένου να συμμαζευτούν τα οικονομικά;
    Μιας και έχουμε πολλούς οικονομολόγους σχολιαστές στο blog ας μας πουν τι θα γίνει όταν σταματήσουν να μας δανείζουν;
    Δεν ταιριάζει στην χώρα μας αυτά που έλεγε ο "οικονομικός εκτελεστής" του zeitgeist ότι επιλέγεται μια χώρα,χρεώνεται και μετά οι ενδιαφερόμενοι παίρνουν τις υγιείς και κερδοφόρες -πρώην κρατικές- επιχειρήσεις για να κονομήσουν και το χρέος χρέος;
    Η μήπως είναι εικονικό το χρέος με τυπωμένα ευρώ και να μην ανησυχούμε;
    arcaeopteryx ΔΠ Nick τι λέτε για όλα αυτά ή κάνει τζιζ το θέμα;

  10. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 11/11/2008 16:05:17

    @ koinos_nous
    Εχης απολυτα δικηο ,εκει είναι ο Μυτος της Αριαδνης ,και στην αντικειμενικη αναλυση του Δημοσιου Χρεους, πως εγινε ,γιατι εγινε, πως εξελισσεται ,αποδεικνυεται ολη η πραγματικοτητα και ξεσκεπαζονται όλα «τα ιδεολογικα πεπλα» που χρησιμοποιουν όλα τα κομματα και ειδικα τα 2 μεγαλυτερα που φερνουν την ευθυνη δημιουργιας και χειρισμου του.
    Δεν χρειαζεται να εξετασης την ακραια περιπτωση ολοκληρωτικης διακοπης του ,αλλωστε η παγκοσμια οικονομια και η διεθνης πολιτικη χρειαζεται τετοια ημιθανη κρατη και όχι ολοκληρωτικα πτωματα. Με τους κανονες του Μαστριχτ εχουν ηδη τεθει πλαισια ασφυκτικα. Το μονο που επιτρεπουν είναι μια ανασσα σε διεφθαρμενα καθεστωτα σαν το δικο μας να ψυχορραγουν ,γι αυτό και βλεπεις αυτή την εξαθλιωση της πολιτικης.
    Ο FactorX αυτό που εγραψε είναι σοφο και η μονη διεξοδος, «Χρειάζεται έμπνευση, όραμα, προσδοκίες και ελπίδα» και εκει είναι και η μαγεια (να προσθεσω εγω) των στυγνων αριθμων να υπηρετουν αυτά που προτεινει και να μεταλλασονται σε εφαρμοστεα οικονομικη πολιτικη,αλλιως παραμενουν αψυχοι και στυγνοι αριθμοι.
    Ειδα λιγο εχθες τον Αλογοσκουφη στο Mega , πελιδνο να προσπαθει να υποστηριξη την οικονομικη του πολιτικη. Δεν θα τον κρινω σαν πολιτικο ουτε το τεχοκρατικο γνωστικο του επιπεδο.
    Εκεινο που με λυπη δαπιστωσα ότι σαν επιστημων δεν εχη συλλαβει αυτή την μαγεια και δεν εχη εξελιξη την σκεψη του περαν από της τεχνοκρατικης θεωρησης των αριθμων. Δεν εχη την δυνατοτητα να κατανοησει το πώς και το γιατι. Απλα για να το πω σαν παραδειγμα,παρεμεινε στο επιπεδο του Λογιστη που καταγραφει ψυχρους αριθμους, αλλα αν ηταν ετσι τα πραγματα θα ανελαμβαναν λογιστες τις επιχειρησεις και όχι επιχειρηματιες, δεν θα τους χρειαζομασταν.

  11. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 11/11/2008 17:25:52

    Είναι νόμιμο να λειτουργήσει ένα Υπουργείο χωρίς Υπουργό, Υφυπουργούς και Γ.Γ. ;
    Αν ναι, τότε έχουμε μία λύση.

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/11/2008 13:01:13

    @γάιδαρος: ...και να δίναμε τα λεφτά που δίνουμε για επιχορήγηση στα κόμματα σε μια εταιρεία μανατζαρίσματος, (σουηδική θα γούσταρα), για να αναλάβει εργολαβικά την κυβέρνηση της χώρας. Το καλυτερότερο θα ήταν, αλλά, μάλλον, πρέπει να απαγορεύεται. Αλλιώς; Βρήκαμε ιδεολογικο-πολιτική πλατφόρμα για να κατέβουμε στις εκλογές και να τις πάρουμε, βέβαια!