09/09/2008 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θέλει να τον στείλει στη σύνταξη;

 

____________________________________________________ 

Η δήλωση του Πρωθυπουργού από τη Θεσσαλονίκη ότι «δεν έχει σκοπό να κάνει χρήση της διάταξης για πρόωρη συνταξιοδότηση» προκάλεσε ως γνωστόν ιδιαίτερη αίσθηση. Σήμερα τα διάφορα κυβερνητικά παπαγαλάκια σπεύδουν να την ερμηνεύσουν ως «προειδοποίηση» προς κορυφαία στελέχη του κόμματός της ΝΔ «να μην τολμήσουν να τον αμφισβητήσουν ακόμη και αν στις προσεχείς εκλογές το αποτέλεσμα δεν είναι εκείνο που επιδιώκει η ΝΔ». Δεν θα τα παρατήσει δηλαδή ακόμα κι αν δεν ξανακερδίσει την αυτοδυναμία, όπως μας έλεγαν τα ίδια παπαγαλάκια πρόσφατα («θα φύγω, αν με ζορίσουν» κλπ).

Κανένα πρόβλημα. Ο κ. Καραμανλής είναι ένας νέος πολιτικός και έχει πολλά χρόνια μπροστά του, να τα απολαύσει, είτε βλέποντας dvd, είτε κυβερνώντας την χώρα. Από όσα είδαμε πρόσφατα δεν φαίνεται να κάνει και μεγάλη διαφορά.

Έχω όμως μια μικρή απορία: Είναι σίγουρα τα παπαγαλάκια ότι οι προειδοποιήσεις απευθύνονται στους εσωκομματικούς αντιπάλους του; Και σε ποιόν; Στην κ. Ντόρα; Στον κ. Σουφλιά; Ή μήπως στον κ. Αβραμόπουλο;

Ας γελάσω! Πιστεύει άραγε κανείς ότι μπορούν οι εν λόγω μόνοι τους να αμφισβητήσουν και να ανατρέψουν τον Καραμανλή; Μην τρελαθούμε κιόλας.

Η προειδοποίηση του Καραμανλή απευθύνεται προς συγκεκριμένα διαπλεκόμενα συμφέροντα που όλοι τα βλέπουμε πλέον να παρελαύνουν στις οθόνες μας.

Ξαναγύρισε δηλαδή εκεί από όπου ξεκίνησε. Στη διαπλοκή και τους «νταβατζήδες». Όμηρός τους όμως τώρα.

Και με την ευκαιρία, κανένας ηγέτης δεν υπογράφει την ληξιαρχική πράξη αποχώρησής του, αναγνωρίζοντας δημοσίως ότι τον πιέζουν να εγκαταλείψει την εξουσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kraepelin avatar
    Kraepelin 09/09/2008 15:38:03

    "Πιστεύει άραγε κανείς ότι μπορούν οι εν λόγω μόνοι τους να αμφισβητήσουν και να ανατρέψουν τον Καραμανλή;" Φυσικά και μπορούν. Αρκεί να χάθούν οι εκλογές. Πράγμα αναπόφευκτο.

  2. Nick avatar
    Nick 09/09/2008 15:50:35

    Ποιος θέλει να τον στείλει στη σύνταξη;
    -----

    Κάποιος από ΗΠΑ μεριά...

  3. isnogood avatar
    isnogood 09/09/2008 16:17:38

    ΦΑΚΤΟΡΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

    9-9-1993

    ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ, Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΚΙΛΚΙΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ ΕΣΤΕΛΝΕ ΣΤΗΝ ...ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΝ ΑΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΟ!

    ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΑΓΕΝΕΙΟ ΟΠΩς ΚΑΙ ...ΤΟΤΕ!

  4. aionios avatar
    aionios 09/09/2008 16:41:33

    Νόμιζα ότι είχαμε σταματήσει από καιρό να παίρνουμε στα σοβαρά ότι λέει ο Καραμανλής.

  5. miaouth avatar
    miaouth 09/09/2008 16:43:01

    Οι άνθρωποι της ΝΔ γράφουν ιστορία. Και με τα ηθικά που είναι τα νόμιμα, ξαναγράφουν τη φιλοσοφία. Αναμετρώνται με τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη και τον Σπινόζα.
    Όσοι Βορειοελλαδίτες, διαβάστε σήμερα τον Πετεφρή στην πίσω σελίδα του "Αγγελιοφόρου". Μιλά γι' αυτά.
    Φοβάμαι ότι ο Μπακούνιν κι ο Νετσάγιεφ γελούν τρανταχτά μέσα στους τάφους τους. Ο Μπούλης και το τσούρμο του δίνουν τροφή σε τρείς τουλάχιστον μελλοντικές γενιές μηδενιστών αντιεξουσιαστών.

  6. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 09/09/2008 16:47:18

    @aionie,
    Απλά για να μην σου μείνει απορία σχετικά με τα σχόλια που κόπηκαν, προέκυψε μία σαχλαμάρα η οποία και κόπηκε, τίποτα σοβαρό.

  7. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 17:04:19

    Ποιος θέλει να τον στείλει στη σύνταξη;

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ(ΚΑΙ ΜΠΩΡΕΙ) ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΩΔΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.......
    ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ...... MADE IN U.S.A. !!

  8. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 09/09/2008 17:19:39

    Φαντομά, πάει πιά αυτό το παραμύθι, οι χαζοί βάζουν σιγά - σιγά μυαλό.
    Εκτός άν τα λές στη Λιάνα Κανέλλη και στο ... Γερμανό.
    Θα σας πάρει ο κόσμος με τις τούρτες (και λυπάμαι για το έξοδα, κοστίζουν πολύ).

  9. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 09/09/2008 17:20:16

    Οι όλες ενέργειες του Καραμανλή δείχνουν έναν άνθρωπο που μαθαίνει πολιτική κατά την σταδιοδρομία του ως Πρωθυπουργός, διότι η θητεία του στην Αντιπολίτευση δεν του έμαθε κάτι, με υποβολέα ένα μικρό σύνολο από ανθρώπους επικίνδυνους.
    Εάν συνειδητοποιήσει κάποια στιγμή την θέση που κατείχε και κατέχει τα τελευταία 4,5 χρόνια καθώς και τις πράξεις του, και κοιτάξει λίγο και την Ιστορία που προηγείται θα έπρεπε να παραιτηθεί χθες. Αυτό ισχύει και για κάποιους άλλους που χρημάτησαν στην ίδια θέση κατά το παρελθόν.
    Το ζητούμενο δεν είναι, μετά από τόσα χρόνια, ακόμα και σήμερα να αναλωνόμαστε μόνο στο να καυτηριάζουμε τα κακώς κείμενα των κάθε τυχάρπαστων που πολιτεύονται με την τσέπη μας.
    Ούτε το μόνο που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι η τσέπη μας.
    Εάν κοιτάξουμε γύρω μας θα δούμε ότι το κοινωνικά-πολιτκά-γεωπολιτικά θέματα που τρέχουν είναι πολυ μεγαλύτερης σημασίας.
    Άλλωστε για αυτό κανείς δεν ασχολείται με μας παρά μόνον στο κομμάτι που επηρρεάζει τα σχέδιά τους.
    Η σημασία που δίνουν στην Ελλάδα σε συγκεκριμένα θέματα είναι αντιστρόφως ανάλογη της σημασίας που δίνουμε εμείς (ως λαός).
    Αυτό που πρέπει να μας ξυπνήσει είναι ότι πρέπει να αναστρέψουμε αυτήν την αναλογια.
    Συμφωνώ ότι τα τρέχοντα θέματα είναι καυτά και επηρρεάζουν την καθημερινότητά μας.
    Αλλά επίσης είμαι πεπεισμένος ότι οι συζητήσεις μας πλέον στα ιστολόγια έχουν αρχίσει να αποκτούν μία δυναμική που κάποιοι την ερμηνεύουν ως μία απειλή. Αυτό δείχνει και την δυναμική.
    Πιστεύω λοιπόν ότι η θεματολογία καθώς και τα σχόλια που θα την συνοδεύουν μπορούν να βάλουν μία πέτρα στο οικοδόμημα που οι περισσότεροι από εμάς θα θέλαμε να αντικρύζουμε κοιτώντας την Ελλάδα.
    Το βήμα μας το έχουν δώσει το antinews και άλλοι ιστότοποι.
    Στο χέρι μας είναι να κρατήσουμε ρυθμό και μέτρο.

  10. aionios avatar
    aionios 09/09/2008 17:23:35

    οκ νοών....νοείτω

  11. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 17:39:15

    Ζαχαροπλάστης χωρίς σύνορα

    ''πάει πιά αυτό το παραμύθι, οι χαζοί βάζουν σιγά - σιγά μυαλό''

    ΔΗΛΑΔΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

    ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ''ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ''ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ?
    ΟΤΙ ΔΕΝ ''ΒΟΗΘΟΥΝ'' ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ''ΔΙΑΒΟΛΟ''ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΟΘΗΘΟΥΝ ΤΑ ΓΕΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ?

    ΧΑ...ΧΑ...ΧΑ... ΩΡΑΙΟ ΑΣΤΕΙΟ....
    ΑΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑΜΕ!!!

  12. Kraepelin avatar
    Kraepelin 09/09/2008 17:43:34

    Ο ίδιος που δεν γούσταρε, τα μοσχάρια οι βαρώνοι που ψώνισαν και άλλα πολύχρωμα. Για τα μοσχάρια τους ψηφοφόρους θα πει κανείς κάτι; Για αυτές τις ιερές αγελάδες δεν υπάρχει ψόγος;

  13. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 17:50:32

    Ζαχαροπλάστης χωρίς σύνορα

    Α..... ΚΑΙ ΑΝ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ....
    ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΣ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ!
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ.

    ΤΖΟΡΖ ΜΠΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΟΘΑΛΑΜΟ ΤΟΥ ΟΒΑΛ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΣΤΕΝΗ ΧΕΙΡΑΨΙΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ (ΟΧΙ ΠΡΟΤΟΚΛΑΣΑΤΟ ΟΝΟΜΑ-ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ) ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 90) ΟΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ :
    1. ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ (ΕΠΑΛΥΘΕΥΘΙΚΕ)
    2. ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ (ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΗΤΑΝ ΑΜΦΙΡΟΠΕΣ)
    3. ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΑ....


    ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ , ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ !

  14. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 09/09/2008 17:59:33

    @ FANTOMAS
    Ναι, θέλω να μου εξηγήσεις γιατί εκεί βασανίζουνε τους μαύρους.

  15. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 18:04:03

    Ζαχαροπλάστης χωρίς σύνορα

    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ..... ΛΑΟ
    ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΥ ΠΡΕΠΟΥΝ!!

    ΤΕΤΟΙΟΙ ΗΓΕΤΕΣ!
    ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ!

  16. Κωστάκης avatar
    Κωστάκης 09/09/2008 18:25:21

    Ζαχαροπλάστη, άκου τον FANTOMAS, είμαι με το ξανθόν γένος. Οι κακοί είναι με τους μαύρους και τον Ομπάμα.

  17. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 09/09/2008 18:38:05

    Μωραίνει κύριος...

  18. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 18:58:31

    Κωστάκης

    ΕΓΚΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,
    ΝΤΕ ΕΙΜΑΙ ΓΚΙΟΥΦΤΟΣ....ΜΕΛΑΧΡΙΝΟ ΠΑΙΝΤΙ ΕΙΜΑΙ!
    (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΚΑΤΡΑΜΙ ΕΙΜΑΙ!)

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/09/2008 19:31:26

    Αγαπητέ κ Πρωθυπουργέ επειδή αναρωτιέστε ποιοι θέλουν να σας στείλουν σε σύνταξη, να αναφέρω ορισμένες "σεμνές και ταπεινές" πλην όμως "νόμιμες άρα ηθικές περιπτώσεις":

    1.Με το Φ.ΕΚ. 113/1-2-2006, ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης, Γεώργιος Βουλγαράκης, διορίζει τον ένα του κουνιάδο, δικηγόρο, Δημήτρη Πελέκη (39 ετών), γιό του πεθερού του Διονύση Πελέκη, μέλος της ομάδας Διοίκησης Έργου για τη διαμόρφωση πλαισίου δράσης αντιεγκληματικής πολιτικής, ως κάτοχο διδακτορικού διπλώματος στο Δημόσιο Δίκαιο.
    2.Με το Φ.Ε.Κ. 1348/14-9-2006, ο Υπουργός Πολιτισμού, Γιώργος Βουλγαράκης, διορίζει τον άλλο του κουνιάδο, δικηγόρο Αθηνών, Αλέξιο Πελέκη, 44 ετών, μέλος της τριμελούς ομάδας εκκαθάρισης του Οργανισμού Πολιτιστικής Πρωτεύουσας Θεσσαλονίκης 1997
    3. 12-07-08 διόρισε στο ΝΑΤ ως πρόεδρο τον ταμία και διαχειριστή της ...ΕΠΕ

    (για την αντιγραφή http://taxalia.blogspot.com/2008/09/blog-post_3687.html)

    Όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα άρα και ηθικά φυσικά, χωρίς ίχνος παρανομίας ή παρατυπίας.

    Τώρα όσο αφορά τους "νταβατζήδες" έχετε απόλυτο δίκαιο, καθώς σας χτυπούν ανελέητα. Τι να κάνουν και αυτοί οι καημένοι όμως όταν 5 χρόνια τώρα δεν πήραν ούτε μία δουλειά ούτε ένα έργο...
    Πόσο να αντέξουν τόση διαφάνεια και αμεροληψία εκ μέρους του Ελληνικού κράτους και των οργάνων του?
    Δεν είδατε τι έγινε με τα τηλεοπτικά κανάλια και τις αδειοδοτήσεις τους?
    Τίποτα ακόμα λένε μερικοί κακοήθεις, μην στενοχωριέστε είναι που δεν κατανοούν ότι προχωράτε με ...αργούς ρυθμούς.
    Με τις φορολογικές παραβιάσεις άλλων? Μα έχει επιληφθεί η δικαιοσύνη.
    Με τις δικαστικές περιπέτειες τρίτων? Χαλαρά Καταλληλότερε

    Να σας ερωτήσω κάτι? Τι εννοεί ο ποιητής:

    "Κατά της εκδοτικής επιχείρησης που αγόρασε και ελέγχει το Πρώτο Θέμα θα καταθέσει αγωγή, όπως ανακοίνωσε on air από τα μικρόφωνα του Realfm, o Nίκος Χατζηνικολάου για όσα γράφει σε βάρος του το Πρώτο Θέμα και ο Θέμος Αναστασιάδης...Η αγωγή θα είναι 5.000.000 ευρώ όσο και τα λεφτά που φέρεται ότι διακινούσε "μαύρα" ο Θέμος. Όμως το θέμα δεν είναι εκεί . Ο Ν.Χ επιτέθηκε κατά του Μπόμπολα και του γιου του Φώτη o οποίος ,όπως είπε ,τον προειδοποίησε να μην βγάλει εφημερίδα. Ακόμα απειλεί ότι στην νέα του εφημερίδα την RealNews θα κάνει αποκαλύψεις για τους εργολάβους και τα ΜΜΕ "

    Ότι υπάρχει κάτι μεμπτό στο βασίλειο της ..."πέρα από εμένα τέτοιες τακτικές" "ερεθίζομαι ...η κρεμάλα περιμένει δίπλα..." κλπ?

  20. ρομαντικος avatar
    ρομαντικος 09/09/2008 21:25:42

    Ανώνυμε στη θέση 12 είσαι πολύ ευστοχος.
    Σε παρακαλώ ομως βαλε ενα ονομα για να μπορούμε να επικοινονούμε μαζί σου.
    Ευχαριστώ.

  21. nikos avatar
    nikos 09/09/2008 21:31:32

    όποιος περιμένει από τον χατζηνικολάκη αποκαλύψεις για τους εργολάβους, νομίζω ότι είναι καλύτερα γι αυτόν να αρχίσει να παίζει τζοκερ περισσότερες πιθανότητες έχει να δει κάτι στο <> του.
    καλά για πόσο μακακες μας περνάνε ρε τα άτομα ? διαφημίζει από τώρα την εφημερίδα του, που θα κάνει μεγάλες αποκαλύψεις. μαζί με τον συνέταιρο του και μεγάλο αντιεξουσιαστή δημοσιογράφο ΜΑΚΗ. μιλάμε για τρελό γέλιο η όλη κατάσταση.
    άσχετο ο ένας δεν φταίει η of sore ήταν της πεθεράς του λέγε με βουλγαρακη. ο άλλος δεν φταίει η γυναίκα του κερδίζει πολλά λεφτά από την δουλεία της λέγε με Ρουσόπουλο. ο άλλος δεν φταίει κι αυτός η γυναίκα του δουλεύει γιατί έχει και τρία παιδιά να θρέψει λέγε με αλογοσκουφη. ο άλλος δεν φταίει που μένει Εκάλη κι ας είναι αντιεξουσιαστης γιατί η γυναίκα του ήθελε να είναι κοντά στην μαμά της λέγε με Μάκη. σε πιο συμπέρασμα έχω καταλήξει? 1) είμαι μακακας δεν έκανα πλούσια πεθερά. 2) είμαι άτυχος δεν μένει η πεθερά μου Εκάλη. 3) ο πατέρας μου είναι μακακας που τον έφαγε η θάλασσα 30 χρόνια και δεν <<έκανε κάτι κι αυτός για τα παιδιά του.
    το βρήκα, φταίει ο πατέρας μου γιατί για όλα τα υπόλοιπα θα έφταιγα εγώ κι αυτό αποκλείεται! ΕΓΩ ? άκου εκεί, φταίω εγώ που είναι αυτοί οι απατεώνες εκεί πάνω και <>? η δική μου ψήφος τους έδωσε την εξουσία? αφού ψηφίζουν τόσοι πολλοί οι άλλοι τους έβγαλαν τους άκακες!

    Υ.Γ. συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη.
    ενας αποφοιτος απο τεχνικο λυκειο.

  22. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/09/2008 21:33:59

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον Πολύδωρα. Και τούτο επειδή γνωρίζω την "πολιτεία" του στην περίοδο που ήταν βουλευτής Θεσσαλονίκης. Νεαρός ανύπαντρος και ρέπων προς κάθε είδους λοξοδρομίες που προσβάλλουν το αξίωμα που του είχαν χαρίσει.

    Πιστεύω ότι, σήμερα είναι δέσμιος των λοξοδρομιών αυτών, γνώστες και κοινωνοί των οποίων είναι πολλοί περισσότεροι του ενός απο τους συνεργάτες του. Μία "συμμορία" που εκμεταλλεύεται την "εμπιστοσύνη" του για να κάνει την δουλειά της.

    Πέρα απο αυτό, καθοριστικό για την πολιτική ηγεσία, αλλά και για πιο χαμηλές βαθμίδες είναι το γεγονός της απειρίας, σχετικής με το πώς δουλεύει η κρατική μηχανή. Γιατί ο άνθρωπος ποτέ δέν έκατσε σε καρέκλα κάποιου Νομάρχου, Γ.Γ. Υπουργείου κ.λ.π., όπου σίγουρα θα μάθαινε πώς στήνεται και λειτουργεί απο γραφειοκρατία μέχρι μίζα σε σκάνδαλα.

    ΠΕΛΙΑΣ

  23. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 09/09/2008 22:42:18

    Στο ερώτημα σου Ποιος θέλει να τον στείλει στη σύνταξη; Θα απαντούσα αν μπορούσα βέβαια ο λαός – δεν έχω όμως εξουσιοδοτηθεί αλλά ούτε θέλω .
    Το σωστό ερώτημα ποιος καραγκιόζης τον κρατά εκεί που είναι ?

  24. thanos avatar
    thanos 10/09/2008 02:27:04

    Για να βγει στην συνταχη ο Κωτσαρης,το πρασινο φως θα το μπουπουνιξει ο ακατανομαστος.Δεν σας κανει εντυπωση το ταξειδι του Κυριακου στην USA σαν παρατηρητης στο Convention των Δημοκρατικων? Μονο εκει πηγε? Γιατι τα Media στην Ελλαδας το περασανε λες και πηγε διακοπες?