03/02/2009 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θέλει εκλογές; (Quiz για δυνατούς παίκτες)


______________________________________________________________________________________________
Ο Γιώργος Παπανδρέου ετοιμάζεται να δώσει συνέντευξη εφ΄ όλης της ύλης την Πέμπτη,  ενώ στο ΠΑΣΟΚ έχει κηρυχθεί συναγερμός για εκλογική αναμέτρηση ακόμα και μέσα στον Μάρτιο (22 και 29/3 είναι οι ημερομηνίες που ακούγονται).

Με την λήξη των μπλόκων των αγροτών, που άρχισαν αμέσως μετά τον ανασχηματισμό, οι αγρότες από την Κρήτη θυμούνται ότι έχουν κι αυτοί αιτήματα και κατεβαίνουν με τρακτέρ από την Κρήτη στην Αθήνα.

Την ίδια στιγμή:

Η ΑΔΕΔΥ (οι δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή, επειδή στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα με την κρίση) αποφασίζει να απεργήσει στις 25 Φεβρουαρίου.

Γίνεται νέο τρομοκρατικό κτύπημα στον Κορυδαλλό.

Ο βουλευτής Λέσβου και αναπληρωτής κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας των «151» Γιάννης Γιαννέλλης προειδοποιεί με επιστολή του το Μαξίμου ότι δεν πρόκειται να ψηφίσει κανένα νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης εάν η κυβέρνηση δεν προχωρήσει στην ίδρυση Εφετείου Αιγαίου με έδρα τη Μυτιλήνη.

Στη ΝΔ «σκοτώνονται» πάλι με αφορμές αυτή την φορά τις κόντρες για τους αγρότες, τους διορισμούς των νέων γενικών γραμματέων και τους εκβιασμούς πρώην υπουργών στη ΝΔ.

Παίρνει σοβαρές διαστάσεις  η κόντρα ανάμεσα στην οικογένεια Μητσοτάκη και τον Μίνωα Κυριακού του ΑΝΤ1, επειδή ο σύζυγος της κυρίας Μπακογιάννη, Ισίδωρος Κούβελος φιλοδοξεί να διαδεχτεί τον κ. Κυριακού στην προεδρία της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής.

Τα ΜΜΕ βοούν για υπαγωγή σε κοινοτική επιτήρηση, πτώχευση του Δημοσίου κλπ

Εκτός από την πρόταση του για αλλαγή του εκλογικού νόμου, ο κ. Παυλόπουλος βάζει το υπουργείο  Εσωτερικών σε εκλογική ετοιμότητα δια παν ενδεχόμενο.

Υπάρχει όμως ένα βασικό αξίωμα στην πολιτική: Δεν κάνει κανείς εκλογές για να τις χάσει - τις κάνει είτε για να τις κερδίσει, είτε όταν εξαναγκάζεται.

Ποιος λοιπόν επιδιώκει αυτή την στιγμή εκλογές και μετά βεβαιότητας ακυβερνησία, αφού η αυτοδυναμία φαίνεται απίθανη με αυτόν τουλάχιστον τον εκλογικό νόμο;

1. Το ΠΑΣΟΚ επειδή θεωρεί ότι είναι έτοιμο να κυβερνήσει;

2. Η Ντόρα που δεν μπορεί να περιμένει άλλο για να γίνει πρωθυπουργός;

3. Ο ... «κοινωνικός αυτοματισμός» απέναντι στην κρίση;  

4. Οι διαπλεκόμενοι που λόγω της ανεπάρκειας του πολιτικού προσωπικού βρήκαν ευκαιρία να το υποτάξουν πλήρως;

5. Ο Καραμανλής για να κρατάει την βάση συσπειρωμένη και τους βουλευτές «δεμένους» επειδή αν γίνουν τώρα εκλογές οι μισοί θα πάνε σπίτι τους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 03/02/2009 17:00:34

    το γεγονος οτι μπορει, λεω, μπορει, το πολιτικο καθεστωτικο συστημα ΣΑΣ



    να εχει σαπισει σε τετοιο βαθμο που να βρισκεται προ τρομερων αδιεξοδων, και μονο ΧΟΥΝΤΑ να το σώζει, δεν υπάρχει ετσι; υπάρχει ΜΟΝΟ το ενδεχομενο να θελουν οι τραπεζιτες ακυβερνησια, στους οποιους πλουσιοπαροχα τα εχει δωσει ΟΛΑ ο καραμανλης και οι λοιποι "πατριωτες"

  2. daris avatar
    daris 03/02/2009 17:08:29

    Αφου περιγραφεις την τραγικη κατασταση της χωρας και των πολιτων αναρωτιεσαι ποιος θελει τις εκλογες τωρα και γιατι...Φυσικα οι εκλογες στις δημοκρατιες δεν επιβαλλονται αλλα γινονται κατοπιν συγκεκριμενων διαδικασιων που προβλεπει το συνταγμα.Μπορει να γινουν σημερα, αυριο, ή στην "ωρα τους" αλλα αυτο ειναι στα χερια της κυβερνησης.Μπορει να τις προκαλεσει, μπορει να τις σχεδιασει και ισως μπορει να τις αποφυγει.Και οπως αναφερεις "Δεν κάνει κανείς εκλογές για να τις χάσει - τις κάνει είτε για να τις κερδίσει, είτε όταν εξαναγκάζεται".Αν λοιπον δεν εξαναγκαστει θα τις αποφυγει για την ωρα! Αυτα που γραφεις για τους διαπλεκομενους και τους «δεμένους» ειναι για να στηριξεις τις προεκλογικες αλλα και τις μετεκλογικες (αφου θα ειναι 2ο κομμα) αναγκες της κυβερνησης και του ΚΚ και ειναι εκ του πονηρου!

  3. daris avatar
    daris 03/02/2009 17:12:47

    χαράλαμπος Says:
    Ειναι και ετσι αλλα διαφωνω με "και μονο ΧΟΥΝΤΑ να το σώζει"! Παμε μπροστα και δημοκρατικα.

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:16:15

    Όταν διαβάζω για ακυβερνησία ,Χουντα από απλό ανώνυμο σχολιαστή το σάλι μου δεν περισσεύει ηρεμήστε λίγο .

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:17:59

    Το σωστό ερώτημα είναι ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ …

  6. Giannis avatar
    Giannis 03/02/2009 17:24:04

    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ (ΕΥΝΟΗΤΟΝ) ΚΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ (ΓΙΑΤΙ Η ΟΙΚΟΝΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ ΠΥ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΨΕΙ).

    ΘΕΛΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΛΑΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΣΙΜΠΗΣΕΙ, ΘΕΛΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΜΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥ 2007, ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΚΕ: ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΝΔ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΌΜΜΑ
    ΑΥΤΑ!

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:28:35

    Ειλικρινά απαντήστε μου Παρακαλώ
    Τι έχει γίνει στην Γερμάνια με την συγκυβέρνηση cdu spd διαλύθηκε η χώρα αυτή
    Αν αντί 15 λεπτά φλυαρήσουμε σε αυτό το πληκτρολόγιο ψηφίσουμε θα χάσουμε τίποτα εκτός τον 19 δκγμ που θα χάσουμε από τον κωλο μας μιας και θα κινηθούμε με τα πόδια μας
    Ποιος τέλος πάντων σας έπεισε ότι θα έρθει το τέλος της χαράς στο Ελλαδισταν εάν ψηφίσουμε .

  8. donaE avatar
    donaE 03/02/2009 17:29:42

    Ατακτε
    Γιατι πρεπει σωνει και καλα,καποιος να θελει η να μη θελει εκλογες?Εδω μιλαμε για χαος.

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:45:53

    donaE -καλα τωρα το λεμε ???

  10. daris avatar
    daris 03/02/2009 17:46:01

    Αν θελετε τη γνωμη μου αυτος που πραγματικα πρεπει να θελει εκλογες ειναι ο απλος λαος.Μπορει να μην ειναι σιγουρος οτι κατι θα αλλαξει(ποιος μπορει να ειναι?)προς το καλυτερο αλλα πρεπει να εχει την ελπιδα ζωντανη τωρα που χανει τα παντα.Οι εκλογες παντα ειναι διεξοδο και οχι αδιεξοδο οπως εντεχνα τα παρουσιαζουν καποιοι.Πρεπει ο λαος να ξαναμπει στο παιχνιδι και αυτο μονο με εκλογες μπορει να γινει.

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:48:16

    Το ερώτημα παραδόξως το έθεσε ο factorx …

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/02/2009 17:58:06

    Εκλογές θέλουν τα τυπογραφεία και οι ραδιοφωνικοί και τηλεοπτικοί σταθμοί. Ά, και οι διαφημιστικές εταιρείες.

  13. Mr Gallop avatar
    Mr Gallop 03/02/2009 18:03:11

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
    Κανένα από τα 5 (άν και το 5 κάπως πλησιάζει, είναι υπερβολικά "φλού" ως σκεπτικό).
    Η ορθή απάντηση είναι απλή και προφανής:
    Ο Καραμανλής, επειδή ως λογικός και σώφρων (!)άνθρωπος, θέλει να χάσει με λογικό ποσοστό διαφορά, 3-5%.
    Άν αργήσει και δεν προκάνει, η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη, με συνέπειες καταστροφικές για τη συνοχή του κόμματος.

  14. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 18:29:30

    Tiramola

    Ο Χαραλάμπης@1 τα παραδέχεται, αλλά, με εμένα που τα περιγράφω...τα βάζεις σε άλλο ποστ!

    Τελικά μας ενοχλούν αυτοί που τα λένε, ή εκείνοι που τα κάνουν;


    Βέβαια, υπάρχει κι η χρυσή τομή της συγκυβέρνησης, που δένει εσάς τους δύο,... για να μην ξεχνιόμαστε!

  15. mesas avatar
    mesas 03/02/2009 18:36:14

    πλέον το 4 αρχίζει να φαίνεται...
    και το 5 παίζει...
    συνεπώς, η δεξά έχει γαντζωθεί και θα φύγει μόνο μετά από ..αγώνα!

  16. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 18:49:23

    @15: ή, ΔΕΝ θα φύγει ...

  17. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 18:52:50

    ...κι η συγκυβέρνηση, δεξιότατη είναι άλλωστε!

  18. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 03/02/2009 19:02:35

    Οι εκλογες θα γίνουν το 2011 και θα καθυστερήσουν λίγο λόγω κρίσης.. (Μιας και ο καθένας λέει οτι θελει)

  19. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 19:05:56

    Αλήθεια, το σενάριο "ΑΛΛΑΓΗ ΕΝ ΠΛΩ" λόγω σκανδάλων, κρίσης, αιφνιδίων ανέμων κλπ, έχει φύγει από το μυαλό του σκηνοθέτη;

  20. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2009 19:20:58

    Εξετάζεται η ίδρυση Εφετείου στη Μυτιλήνη, διαβεβαιώνει το υπουργείο Δικαιοσύνης

  21. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 19:27:21

    Με το Εφετείο στο Ηράκλειο, τι συμβαίνει; Δεν καταλαβαίνω.

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/02/2009 21:28:03

    Πέραν τών εκλογών υπάρχει και η επόμενη μέρα γιά τά κόμματα.
    Εάν ο Κωστάκης υπολογίζει ότι μπορεί να χάσει σέ δυό μήνες μέ 3,5-4 μονάδες διαφορά χωρίς να αποκτήσει αυτοδυναμία το ΠΑΣΟΚ ίσως το ρισκάρει..
    Πιθανώς να μήν θέλει να παραδώσει ΄δακτυλίδι διαδοχής΄όπως έκανε ο Σημίτης(οταν τα γκάλοπ τον έδειχνα μέχρις και 8 μονάδες πίσω) ,οπότε να διασώσει μέρος τής Υστεροφημίας του..
    Eπίσης μια συντριβή τής Ν.Δ.θα μετατρέψει τον Κωστάκη σε τελευταίο τροχό τής αμάξης και ουραγό τών εξελίξεων στο κόμμα του οπότε η Ντορούλα θα έχει τον πρώτο λόγο.
    Καμιά φορά κάνεις και εκλογές γιά να περισώσεις τήν όποια αξιοπρέπεια σού έχει μείνει ανεξαρτήτως αποτελέσματος...
    Υ.Γ.
    Σέ κάποιες δεξιές αναλύσεις γράφεται και το σενάριο τής ΄ΠΑΣΟΚΙΚής παρένθεσης΄λόγω τών προεδρικών εκλογών τού 2010..
    Το θεωρώ λανθασμένη εκτίμηση...
    Ακόμα και εάν το ΠΑΣΟΚ τά πάει άσχημα στην οικονομία (λόγω και τής Διεθνούς κατάστασης)είναι παντελώς απίθανο να χάσει εκλογές εάν κατορθώσει να τις κερδίσει μέσα στο 2009..
    Ο Ελληνας ,όπως έχει φανεί,δίνει πάντα δευτερη ευκαιρία.
    Εδώ έδοσε στον Κωστάκη παρά τίς φωτιές τίς πλημμμύρες και τούς καταποντισμούς....

  23. Decay avatar
    Decay 03/02/2009 21:31:08

    Η Νέα Δημοκρατία (Κώστας Καραμανλής) δεν θέλει εκλογές, και γιατί να θέλει αφού έχει μπροστά της τριάντα μήνες άνετης διακυβέρνησης.

    Η Υπουργός Εξωτερικών μας, συμφωνεί απλώς με τον Πρωθυπουργό.
    Όσο για τα περι διαδοχής, το έχει δηλώσει η ίδια ότι δεν τίθεται θέμα - δεν την απασχολεί καθόλου το ζήτημα - πιστεύει και στηρίζει τον Κώστα Καραμανλή.


    Εκλογές, θα ήθελε ο Σύριζα, γιατί έχει την εντύπωση οτι θα βελτιώσει τα ποσοστά του - και τις έδρες του.
    Και βέβαια, η πιθανότητα μη αυτοδυναμίας της Νέας Δημοκρατίας,
    ικανοποιεί τις επιδιώξεις του Αλέκου - για περισσότερη βαβούρα και ταραχές.


    Το ΛΑΟΣ δεν θα ήθελε εκλογές, γιατί ούτε σημαντική βελτίωση ποσοστών περιμένει, ούτε η βαβούρα τους αρέσει, ενώ στην πραγματικότητα η σημερινή Κυβέρνηση εξυπηρετεί τους στόχους του πολύ καλά.
    Άσε που θέλουν να κλείσουν τετραετία ως βουλευτές.


    Το ΚΚΕ δεν επιθυμεί εκλογές, γιατι δεν γουστάρει την "σοσιαλιστική" δεξιά στην κυβέρνηση μαζί με τον Σύριζα, ενώ με την Νέα Δημοκρατία, σε κάποια θέματα έχει κοινή γραμμή - όσο και αν δεν το δείχνει.


    Το ΠΑΣΟΚ δεν επιθυμεί εκλογές, όπως έγινε κατανοητό τις τελευταίες ημέρες - θέλουν να δούν πρώτα τα αποτελέσματα των Ευρωεκλογών - μήπως και πάρουν θάρρος...

    Ο μόνος κερδισμένος του Πασοκ απο το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών θα είναι ο Βενιζέλος, γιατί άν κερδίσει το ΠΑΣΟΚ, θα είναι Μέγας Υπουργός, ενώ άν χάσει το ΠΑΣΟΚ τις εκλογές, ο Βενιζέλος κερδίζει ένα μεγάλο κόμμα.
    Αυτά τα βλέπει και ο Γιώργος Παπανδρέου, ανησυχεί γιαυτό και δεν βιάζεται.
    Πιθανόν και να είναι οπαδός της τακτικής του ώριμου φρούτου...(Που θα πάει, θα πέσουν μόνοι τους).


    Ο ΗΓΕΤΗΣ της Νέας Δημοκρατίας, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα - άλλωστε κρατά και το καρπούζι και το μαχαίρι- θα κάνει τις εκλογές όποτε κρίνει πως είναι καλύτερα για τον ίδιο, το κόμμα του, και βέβαια για τη χώρα.

    Το πιθανότερο σενάριο είναι, εκλογές τον Μάη του 2011 - τέσσερις μήνες νωρίτερα δηλαδή - και βέβαια θα έχει προηγηθεί ενα πλουσιοπάροχο πακέτο της τάξης των 5 ΔΙΣ και άνω, με την συνοδεία υποσχέσεων της τάξης των 10 με 15 ΔΙΣ.
    Έτσι πιστεύω πως και η τρίτη τετραετία μας, είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ.

  24. ΔΙΚΑΙΟΣ avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ 03/02/2009 21:58:45

    Τέλος τετραετίας οι εκλογές και -θυμηθείτε το- μπροστά η ΝΔ έως 3 μονάδες.

  25. Απορων avatar
    Απορων 03/02/2009 22:07:14

    Decay η αναλυσή σου φοβερή,σου βγάζω το καπέλο!
    Άπαιχτος, είσαι μεγάλος!!!!!!!!!!

  26. Orestios avatar
    Orestios 03/02/2009 22:34:54

    @ Decay
    Πολύ ωραία ανάλυση!

  27. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 03/02/2009 22:55:56

    Decay στην φυσική σημαίνει σχάση ενός σώματος, κυρίως ραδιενεργή.

    Η λέξη δεν χρησιμοποιείται ώς ιατρικός όρος σε σχάση κρανίου.

  28. Anonymous avatar
    Anonymous 03/02/2009 23:53:34

    Το σωστό ερώτημα θα ήταν ποιος δεν θέλει εκλογές?????? .
    1.Ο ΚΚ γιατί να θέλει?Έχει το 151 και το όσκαρ ήθοποιίας!!!Να χάσουν οι δικοί του την κουτάλα των σκανδάλων?Δεν έχουν συμπληρώσει ακόμη τον απαιτούμενο αριθμό…υπομονή….!!!!
    2.Η Ντορίτσα γιατί να θέλει, έτσι κι αλλιώς καμένο χαρτί είναι….στους υπολοχαγούς ψάξτε…(βλπ.Σουφλιάς).
    3.Οι διαπλεκόμενοι γιατί να χάσουν τη βολή τους,ποιος τους ενοχλεί ???
    4.Το ΚΚΕ γιατί να θέλει αν δεν σιγουρέψει την τρίτη θέση αφου συναλλάσσεται μια χαρούλα με τη ΝΔ ,του κάνει τα χατίρια και το χρησιμοποιεί δεκανίκι του??(τώρα πια έχει πάρει τον αέρα ….από το 89 μέχρι σήμερα…ουουουοοοοου!!!!!!)
    5.Ο ΣΥΡΙΖΑ που η ηγεσία του δεν θέλει να συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ ,σε αντίθεση με τη βάση του???Ε…. τότε Συριζέοι από την κρίση θα μας βγάλει ο ΚΚ με το playstation και τα ματ του Μαρκογιαννάκη!!!! Ο λογαριασμΌς όμως έρχεται...!!!!!
    Η μόνη που θέλει εκλογές είναι η ταξικά καταπιεσμένη μερίδα του ταλαίπωρου ΛΑΟΥ που άλλοι τη δουλεύουν και άλλοι την πουλάνε!!!!!!!!

  29. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 04/02/2009 00:27:17

    ...κι εγώ!!!

  30. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 04/02/2009 01:39:16

    decay = ?
    το αγγλικό λεξικό μου (Google) μεταφράζει: αποσύνθεση.
    Η Νέα Δημοκρατία (αυτοπροσώπως) είσαι;