#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2008 22:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θέλει αλήθεια να ανατρέψει τον Καραμανλή;

«Προς το παρόν το μόνο σχέδιο ανατροπής του Καραμανλή το οποίο είναι άκρως επιτυχημένο και μάλιστα σε πλήρη εξέλιξη είναι αυτό του Ρουσόπουλου»

Αυτό διαπιστώνει ο αναγνώστης μας «Άρις» και δεν μπορεί παρά να συμφωνήσει κανείς μαζί του.

Μέχρι να αποκαλυφθούν και να επιβεβαιωθούν οι συνομωσίες των Αμερικανών, της Ντόρας και των άλλων σκοτεινών δυνάμεων του σύμπαντος (όχι βεβαίως ότι δεν υπάρχουν κι αυτές), αυτό που προκύπτει μετά βεβαιότητος από το σημερινό υπουργικό συμβούλιο και όλη αυτή την εκλογολογία είναι ένα:

Στην προσπάθειά του να διασωθεί από το κόστος του Βατοπεδίου και των υπολοίπων, ο κ. Ρουσόπουλος έπεισε τον κ. Καραμανλή ότι όλοι οι άλλοι τον απειλούν πλην αυτού. Το είπε άλλωστε και η Μάρα στην εκπομπή του Χατζηνίκου: «Δεν μπορούν να γίνουν εκλογές πλην του Θόδωρου».

Έτσι και προκειμένου να διασφαλίσει εαυτόν, χάρισε όλες τις φωνές στη ΝΔ που εναντιώνονταν στην προσωπική πολιτική του στους πολιτικούς αντιπάλους του κ. Καραμανλή και στον αόρατο εχθρό. Έτσι ο Πολύδωρας, ο Δαϊλάκης, ο Μανώλης, ο Τατούλης και οι άλλοι έγιναν εχθροί του Καραμανλή που απεργάζονται τον όλεθρό του.

Τα αποτελέσματα αυτής της προσωπικής στρατηγικής τα είδαμε. Ο κ. Καραμανλής εγκλωβίστηκε και περιμένει τώρα πότε θα απασφαλίσει ο Τατούλης, ο Λαμπρόπουλος ή  ο Πολύδωρας. Και βάζει τον Σουφλιά να μαζέψει τη Ντόρα (σημερινή συνάντησή τους) και τον Ανδριανό τις συνεντεύξεις του Μανώλη (έγινε κι αυτό σήμερα) και των άλλων που θα ακολουθήσουν.

Αυτό είναι όμως πραγματικός ξεπεσμός. Είναι λόγος να πάει ο τόπος σε εκλογές για τον κ. Δαϊλάκη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2008 22:34:15

    Πολύ περισσότερο φόβο προκαλεί στρατός ελαφων με στον οποίο ηγείται λέων, πάρα λιονταριών που ηγείται ελάφι

    Χαβρίας στρατηγός της Αθήνας.

    Αλήθεια ο καταλληλότερος και το πνευματικό τέκνο, με τι από τα παραπάνω ...ταυτίζονται?
    Γιατί το κόμμα, το έχουν καταντήσει ...μαντρί.

  2. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 02/10/2008 22:35:45

    οπως ακριβώς το λέει ο ARIS !!! Οι παντός ειδους συνωμοσίες εξυφαινονται στο μυαλο του επιτελειου του Μαξίμου. Μόνο που οι ασυμμετρες απειλές δεν πιανουν πλέον.
    Ο Καραμανλής ειναι αποφασισμένος να βυθιστει αγκαλια με το δικό του Θόδωρο. Το ερώτημα ειναι γιατί????

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/10/2008 22:36:27

    Άψογη παρατήρηση.
    Συμπληρώνω ότι το σχέδιο "δεν φαίνεται" διότι είναι ακριβώς επάνω στην μύτη μας.

  4. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2008 22:37:16

    Τατούλης, Λαμπρόπουλος, Πολύδωρας.

    Το περιβάλλον του μεγάρου Μαξίμου κατάφερε να κάνει μέτριους πολιτικούς ή πολιτικούς-μηδενικά, "γίγαντες". Είναι κι'αυτό ένα πολύ δύσκολο κατόρθωμα. Και βέβαια τρίβουν τα χέρια τους τα κάθε λογής διαπλεκόμενα.

  5. Dr Freud avatar
    Dr Freud 02/10/2008 22:44:54

    Θέμα μελέτης περιπτώσεων στο μάθημα της πολιτικής ψυχολογίας (μάθημα στους τριτοετείς, Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Βιέννης :
    Mε ποιό τρόπο "έφαγε" ο Καραμανλής τον αμφισβητία Σουφλιά (κατά την εκλογή αρχηγού);
    Συγκρίνατέ το με τον τρόπο "καταβρόχθισης" του Βενιζέλου από τον Γ. Παπανδρέου, λαμβανομένων υπόψη και των "μεγεθών" της λείας (μιντιακών μεγεθών εννοείται, όχι γεωμετρικών).
    Να εξαχθούν ψυχαναλυτικά συμπεράσματα για τους 2 πολιτικούς αρχηγούς και κατά το δυνατόν, να προβλεφθεί η μελλοντική συνπεριφορά τους.

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 02/10/2008 22:45:31

    Ola pane kala, then yparchi logos na stenoxwrithhoume dioti inai profanes oti afti i sygirisi tous aresei.Emeis prepei mono na skeftomste prin psifisoume, meta pane ola me ton aftomato piloto.

  7. GMnickgrek2456 avatar
    GMnickgrek2456 02/10/2008 22:53:16

    factorx: δεν βρίσκεις συντορφε και κάτι άλλο, με το συμπαθειο; Το έχεις γραψει εκατονταδες φορες. Το εμπεδωσαμε πλεον

  8. Basil avatar
    Basil 02/10/2008 22:59:02

    Η όλη ιστορία θυμίζει το παραμυθάκι με τον βόσκο και τον λύκο. Το λενε και αλλιώς μην ξοδεύεις δυνάμεις για το τίποτα. Τώρα βέβαια ποιός είναι ο βοσκός, ποιά είναι τα πρόβατα και ποιός ο λύκος;;

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 02/10/2008 23:21:29

    Ξαναρωτώ (τον FactorX πρωτα πρώτα) τι σκατα κόλλημα ειναι αυτό του ΚΚ με τον Ρουσόπουλο???
    Ειναι φανερό πως δεν ειναι απλή πολιτική συγγενεια ή φιλία. Τι ειναι λοιπόν???

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/10/2008 23:23:19

    Τα ίδια όμως έλεγαν και για τον προκάτοχο του Ρουσόπουλου Αρη Σπηλιωτόπουλο.
    Εδώ υπάρχουν διάφορες δυνάμεις σε δράση : Μία είναι οι "ακραιφνείς" της παράταξης που δεν ανέχονται στο ρόλο του εκπροσώπου κάποιον που δεν είναι σαν αυτούς.Δεδομένου όμως ότι αυτοί συγκινούν μόνο μία μειοψηφία του λαού εάν τους άκουγε ο Καραμανλής δεν θα είχε ποτέ κερδίσει εκλογές.
    Φυσικά και οι αντίπαλοι έχουν συμφέρον να έχει η ΝΔ εκπρόσωπο κάποιον σαν τον Πολύδωρα για τους ίδιους λόγους.
    Υπάρχει και το ζήτημα της εξουσίας.Οικονομικά συμφέροντα που πάντα πολεμούσαν τη ΝΔ θέλουν να επιβάλλουν και δικούς τους ανθρώπους σε αυτήν σε αντίθεση με άλλα των οποίων άνθρωπος ήταν ο Ρουσόπουλος(Βαρδινογιάννης) που τη στήριξαν ή έστω ήσαν ουδέτερα.
    Ολος ο αντιρουσοπουλικός ορυμαγδός δεν εξηγεί κατα τι θα γίνει καλύτερη η οικονομική ή η εξωτερική ή η οποιαδήποτε άλλη πολιτική αν φύγει ο Ρουσόπουλος.Δεν αποκλείω βέβαια τελικά να φύγει.
    Αν εγώ πάντως ήμουν Καραμανλής θα έβγαινα ανοιχτά και θα έλεγα τα εξης : Το Σύνταγμα προβλέπει ότι ο πρωθυπουργός διορίζει και παύει τους υπουργούς και εγώ αποφάσισα να διορισω τον Ρουσόπουλο.Αν δεν σας αρέσει ψηφίστε στις επόμενες εκλογές Παπανδρέου και τέρμα.

  11. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2008 23:26:28

    Εχει καθε ενοια πολιτικης ευθυνης...

    ΕΓΩ ΡΕ ΦΑΚΤΟΡΑ ΣΕ ΡΩΤΑΩ....
    Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ?
    ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΥΡΛΑΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΣΕΤΑ!
    ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ , ΑΥΤΟΣ "ΥΠΕΡΑΝΩ"...ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕΥΕΙ...
    ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΡΕ ΠΑΡΑΜΥΘΑΤΖΙΔΕΣ , "ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ"?????
    ΠΟΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ???????
    ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ!!!!!!!!!!

  12. Δημήτρης Κ. avatar
    Δημήτρης Κ. 02/10/2008 23:27:42

    Διάβασα μια χιουμοριστική ανάλυση στο
    www.roides.wordpress.com

    Boηθάτε Χριστιανοί, οι ΗΠΑ ρίχνουν τον Καραμανλή
    Οκτώβριος 2, 2008 από Po

    (Στην συνωμοσία έχει μπλεχτεί και η Στέλλα Μπεζεντάκου)

    Γράμμα από το Ληξούρι: Αναγνώστης Λασκαράτος

    Κύριε Ροΐδη,
    Να σηκωθούμε «να βγούμε στους δρόμους, με Ρόλεξ στα χέρια και γούνες στους ώμους». «Ζήτω η Ελλάδα, ζήτω η θρησκεία, ζήτω η Νέα Δημοκρατία». Με ύμνους του Ρόμπερτ Γουϊλιαμς, με τραγούδια του πρωθυπουργικού Σπανουδάκη που οσμίστηκε τον Σατανά να βρυχάται πάνω από το Βατοπέδιο, με σημαία μας πρωτοσέλιδα της «Αυριανής», πρόθυμης πάντα να υπηρετήσει κάθε διεφθαρμένη εξουσία, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ ή του Χριστόδουλου, να κατέβουμε στο πεζοδρόμιο γιατί η πατρίς κινδυνεύει.

    Για να σοβαρευτούμε, δεν μπορώ να καταλάβω αν ο Καραμανλής επιλέγει την παλιά δοκιμασμένη ανδρεοπαπανδρεϊκή μέθοδο των θεωριών συνωμοσίας του ’89. Λένε πως η Ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα, αλλά υπάρχουν εκατομμύρια ψηφοφόροι πρόθυμοι να κοροϊδέψουν ακόμη και τον εαυτό τους και να πιστέψουν δήθεν, πως σκοτεινές δυνάμεις του Κεφαλαίου, των ΗΠΑ, των συγκροτημάτων Τύπου, με όργανο τον γραφικό Δαϊλάκη που τη μια μέρα παραιτείται από βουλευτής και την άλλη όχι, ή τον πρώην μαοϊκό Τατούλη, ή τον Σαμουράϊ Βύρωνα, ή τέλος πάντων κάθε πικραμένο που δεν πήρε υπουργείο, απεργάζονται την πτώση του κόκκινου Κωστάκη. Τι κι αν φωνάζει ο κ.Δαϊλάκης πως στηρίζει τη ΝΔ, τι κι αν η ΝΔ θα έχει την δεδηλωμένη ακόμη κι αν της φύγουν πέντε βουλευτές, από τη στιγμή που το ΠΑΣΟΚ δεν θα καταθέσει πρόταση μομφής ή ακόμη καλύτερα εφ’όσον όλοι οι αντάρτες του γλυκού νερού, ο Μανώλης, και η λοιποί είναι βέβαιο και το δηλώνουν με παρρησία πως ποτέ δεν θα την καταψηφίσουν. Ντε και καλά πρέπει να στηθεί το εμβερχοτζικό σκηνικό της περικύκλωσης για να μαντρωθούν τα πρόβατα που τάχα μου βλέπουν τον λύκο να έρχεται.

    Κανείς δεν συνωμοτεί κατά της ΝΔ, όπως κανείς εκδότης ή διαπλεκόμενος δεν συνωμοτεί κατά του απίθανου Γιωργάκη. Ο Λαζόπουλος χτες έδωσε μια ελάχιστη γεύση του πόσο τα κανάλια

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/10/2008 23:31:52

    Μα δεν νομίζω ότι το πρόβλημα του Ρουσσόπουλου είναι ότι «δεν είναι σαν κι αυτούς».

    Σας καλύπτει αισθητικά και νοητικά ο λόγος και η εμφάνιση; Δεν με καλύπτει εμένα, αλλά γούστα είναι αυτά.

    Σας πείθει με τις δηλώσεις του; Σας κάνει να αισθάνεστε περήφανοι για την Ελλάδα και το κυβρνητικό έργο;

    Φυσικά και ο Καραμανλής μπορεί να έχει όποιον θέλει για ό,τιδήποτε. Απλά εμένα μου έχει μπεί ότι υπάρχει κάτι ανώμαλο και αφύσικο.

    Φυσικά και χρειάζεται άλλες αλλαγές και όχι μόνο του στόματος που μιλάει. Γιατί δεν τον κάνει τράμπα με τον Αλογοσκούφη; Είναι πιο αληθοφανής ο δεύτερος, θα μπορεί να μας λέει για την διεθνή αγορά.

  14. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2008 23:38:28

    ΤΑ ΚΡΙΑΡΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΝΔ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ "ΑΛΟΓΟ" ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΟΙ ΠΟΙΟ ΣΤΕΝΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ!!!!!!!!!!

    ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ???????????????????

    ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΑ....
    ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ , ΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ , ΟΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ....
    ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ!!!!!

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2008 23:43:23

    Μα το πρόβλημα δεν είναι ο Ρουσσόπουλος, ο Αλογοσκούφης ή οι Αμερικάνοι που θέλουν να τον ρίξουν.
    Κάθε άνθρωπος, κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές.
    Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει λάθη.(Οι δείκτες και τα νούμερα καταδεικνύουν τα λάθη)
    Η εμμονή όμως σε αυτά σε καθιστούν συνυπεύθυνο.

    Λοιπόν:

    Τόσο απλά, πάντα η θυσία της "Ιφιγένειας", πάντα έφερνε τον πρόσκαιρο άνεμο, η Κλυταιμνήστρα όμως πάντα απλά περίμενει.

  16. oenaw avatar
    oenaw 02/10/2008 23:49:33

    Στελέχη του ΠΑΣΟΚ λένε ότι ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ κ. Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ στην Αμερική, δεν εξασφάλισε χειραψία με τον b.obama, έτσι για την επικοινωνιακή αναγκη ήρθε στην Ελλάδα η Γαλλίδα πολιτικός Σεγκολέν Ρουαγιάλ.


    Στη διάλεξη για το μέλλον της Αριστεράς, δήλωσαν ότι υπό τις παρούσες συνθήκες της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, αποδεικνύεται ότι οι αξίες της Αριστεράς δινουν λύση.

    Ξέχασαν όμως ότι το μοντέλο που καταρρέει δεν είναι σημερινό.

    Ποιος όμως μπορεί να ξεχάσει τους ευρωσιοσαλιστες και τις πολιτικές τους τη δεκαετία 95- 04

  17. theo avatar
    theo 02/10/2008 23:55:00

    ΞΕΚΟΥΝΑΤΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ. ΚΡΙΣΗ ΔΟΜΙΚΗ ΚΙ ΟΧΙ ΣΥΓΚΥΡΙΑΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΤΗΣ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΤΕΡΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ.
    ΟΥΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ. ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΟΥΣ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΝΟΜΑ ΖΟΥΝ ΚΙ ΑΠΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ. ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΜΠΟΓΙΑ ΤΟΥΣ. ΠΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ.

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2008 23:58:30

    Συγνώμη, αλλά θα επιμείνω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

    1. O ίδιος πληρώνει τα λάθη που η απραξία και η στήριξη, τον έχουν οδηγήσει να κάνει.
    2 Οι διάφοροι βουλευτές που δημόσια φωνάζουν, ωθούνται από αίσθημα επιβίωσης / αυτοσυντήρησης. (ως δεύτερο κόμμα 62 πάνε σπίτι τους)
    3. Να δουλέψει αποκλείεται, αφήστε που την Ελληνική οικονομία ο κ Καθηγητής την έχει κάνει ...ΗΠΑ.

    Οπότε δημιουργούμε θόρυβο γύρω από το μόνο προϊόν που είναι στη βιτρίνα, να τσιμπήσουν οι αναποφάσιστοι (...σαν εμένα)για να μας ξαναψωνίσουν.

    Τόσο απλά, πουλάμε χάντρες και καθρεπτάκια στους Ιθαγενείς, γιατί

    δεν θέλουμε
    δεν μπορούμε
    βαριόμαστε
    να κάνουμε έστω και τα αυτονόητα.

  19. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2008 23:59:41

    tiramola 12: Τι να πω; Δεν ξέρω κι εγώ πλέον;

  20. factoraki avatar
    factoraki 03/10/2008 00:01:09

    Αυριο θα πέσει η κυβέρνηση και αν δεν πέσει αύριο μεθαύριο, πάντως είναι αξιοθρήνητο όσο και αξιοθαύμαστο όλο αυτό το μπουλούκι με τις τόσες σκευωρίες που κατεβάζει!!
    Αν ήθελαν να ριξουν τον Καραμανλή θα τον έριχναν τα κολλητάρια της Ντόρας (Νικηφοράκης και Κυριακος) και οχι Δαιλάκης και Τατούλης. Και όπως λέει ο περαστικός ξανα τι στο διάολο κόλλημα είναι αυτό που θέλετε με το έτσι θέλω να ρίξετε τον Κ.Κ. Θα σας γίνει συνήθεια !!

  21. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 03/10/2008 00:03:40

    Στην περσινή προεκλογική περίοδο σε συνέντευξη τύπου:

    Δημοσιογράφος: Κύριε εκπρόσωπε ξέρετε πότε θα γίνουν οι εκλογές?
    Ρουσόπουλος: Στην ώρα τους.
    Δημοσιογράφος: Ποια θα είναι αυτή η ώρα όμως?
    Ρουσόπουλος: Επτά το πρωί με επτά το απόγευμα.

    Αυτά πέρσι. Με το κλίμα που έχει δημιουργηθεί εναντίων του, άλλη μια, ΜΙΑ, τέτοια εξυπνάδα on-camera σε παρόμοια ερώτηση φέτος να πετάξει με ειρωνικό ύφος, σηκωμένο φρύδι και μειδίαμα a la Bruce Willis από αυτές τις τόσο χαριτωμένες, έχει πέσει από το Ζάλογγο στη δημοσιογραφική πιάτσα κανονικά. Ήδη βλέπω προσπαθεί πολύ να είναι σοβαρός και μετρημένος τελευταία, τόσο που σχεδόν σφίγγεται. Κάποια στιγμή θα κάνει το μπαμ όμως γιατί ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Περιμένω να το δω.

  22. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:08:04

    Ενταξει Theo δομικη κριση , συμφωνω!
    Δεν μου λες ομως , ειναι δυνατον να μην φωναζει τον Μπασιακο ή τον Δουκα και να τους ρωτησει , τι υπογραψατε εδω ρε συντροφοι????
    Καλυπτει τον Βουλγαρακη για την φοροδιαφυγη , "εδωσε εξηγησεις" , και μετα 2-3 μερες τον "εξαναγκαζει" σε παραιτηση...
    Τελικα τι γινεται με αυτον?
    Ηθοποιος , λαμογιο ή βλακας?

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/10/2008 00:11:14

    Καταλληλότερος

  24. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 00:13:01

    Να δεχτώ οτι ο Ρουσόπουλος δεν επαρκεί αισθητικά ας πούμε.
    Οτι δεν εκφράζει οπτικά αυτό που θα θέλαν αυτοί που τον αντιπαθούν.

    Πέραν τούτου...τι ακριβώς έγκλημα έχει κάνει ο άνθρωπος αυτός και έχει σηκωθεί το σύμπαν να τον διώξει??
    έχει παρανομήσει κάπου?
    έχει κλέψει?
    έχει σκοτώσει?
    πρόδωσε?
    Στο δια ταύτα, ποιό είναι το αμάρτημά του?

    Ειλικρινά από περιέργεια ρωτάω, επειδή μου κάνει εντύπωση αυτήν η ομαδική υστερία εναντίον του.

    Σε λίγο θα περπατάω στο δρόμο και θα ακούω τα μωράκια να σκούζουν:
    'μαμάααα θέλω να φύγει ο Ρουσόπουλοοοοος'!!

  25. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:13:22

    Φυσικα , αφου ο ψωμιαδης εκλεγεται με 50%...
    Ειναι δυνατον να μην ειναι καταλληλοτερος?
    Εχει κοινο ο κερατας....

  26. fair-play avatar
    fair-play 03/10/2008 00:15:10

    Tiramola 12: Ο πρωθυπουργός είναι υπαρκτό πρόσωπο αλλά πολύ λίγος για τη θέση αυτή. Επίσης ανύπαρκτα είναι τα σοβαρά και ικανά στελέχη για να αναλάβουν κυβερνητικές θέσεις και να τον βοηθήσουν να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να κυβερνήσει.

  27. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 00:16:02

    [για όσους δεν πρόσεξαν το σχόλιο που είχα κάνει σε προηγούμενη ανάρτηση είμαι αυτός που έγραφε με το ψευδώνυμο ''αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις'' και το άλλαξα για τους λόγους που περιέγραφα σε εκείνο το σχόλιο]

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/10/2008 00:18:44

    26 άνω σχώμεν

    Τι να πω?
    ...αφού δεν έχει κάνει τίποτα (συ είπες)δεν πρέπει να πάει σπίτι του ?

    ή

    # Γιατί τα βάζουν όλοι με τον Ρουσό;
    # Και ο ίδιος θέλει να φύγει από την κυβέρνηση
    # Νιώθει την υποχρέωση όσο είναι υπουργός να χρεώνεται για να αγοράσει σπίτια

    (από Μικρά Μεγάλα Εγκλήματα για την αντιγραφή)

  29. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:19:11

    Ρωτα τους βουλευτες της ΝΔ να σου πουνε...

  30. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 03/10/2008 00:22:40

    Αφού όλα είναι μέλι γάλα και παιχνίδια της φαντασίας μας, θα ανοίξουν τελικά την Ηρώδου Αττικού που ετσιθελικά την κλείνουν κάθε βράδυ εδώ και ένα τρίμηνο;

  31. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 00:23:08

    Μα ιθαγενή τι να κάνει?
    Εκπρόσωπος τύπου είναι, δεν έχει αναλάβει κανα σπουδαίο κοπιώδες έργο.
    Κάτι σαν υπουργός άνευ χαρτοφυλακίου είναι...

    Δηλαδή κατηγορείται επειδή αγόρασε σπίτι?

  32. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 03/10/2008 00:23:27

    Σε ολους αυτους που υπερασπιζονται τον Ρουσο.
    Αφηστε την πολιτικη στην ακρη και πεστε μου εαν η αισθητικη σας αποδεχεται το υφακι του Ρουσο-υπουργου,την αλαζονεια του,το ''χαρη σας κανω και σας απαντω'',τα ''εχω απαντησει προηγουμενως'' και τοσα αλλα και θυμηθειτε τον Ρουσο-δημοσιογραφο με το γιλεκο του πολεμικου ανταποκριτη,την σεμνοτητα,τους χαμηλους τονους και τις αποστολες.
    Εαν δεν πληγωνεται η αισθητικη σας,τοτε μπραβο,καλως τον ανεχεστε.
    Αυτη ολη του η σταση συν τον νεοπλουτισμο,την αλαζονεια της εξουσιας,την παντοδυναμια του που πηγαζει απο την αμεση επαφη με τον αρχοντα-ζωοδοτη (που βεβαια εχει φορτωσει την βρωμικη δουλεια σ αυτον για να μην τα λουζεται ο ιδιος),εχει μετατρεψει ενα μετριο-αχρωμο δημοσιογραφο σε παντοδυναμο παικτη εξουσιας,με πνευματικους(της μοδας),παρατρεχαμενους,παπαγαλακια και ...ποδονιφτες.
    Για ολα τα παραπανω πρεπει να παει στο σπιτι του.
    Να καλεσει και τον πνευματικο του,να ...εξομολογηθει και να σπευσει για καλλιεργεια των κτηματων του.

  33. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:23:57

    Φοβονται λες?

  34. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 03/10/2008 00:24:28

    Ο ρουσόπουλος έχει γίνει καλ΄ως ή κακώς το κοκκινο πανι για πολλούς μέσα στη ΝΔ. Το προβλημα του ΚΚ ειναι αυτή τη στιγμή κυρίως το εσωκομματικό μπάχαλο και η αντιδραση του σκληρού πυρήνα της ΝΔ. Ο Ρουσό υπήρξε επιτυχημενος στο ρόλο του μεχρι τουλάχιστον την ΔΕΘ. Ο χειρισμός (χειραγώγηση καλύτερα) των ΜΜΕ και του προφιλ του αρχηγού δουλευε ρολόι.
    Ειναι ομως προφανές οτι αυτη τη στιγμή η θυσία του ειναι η μόνη κινηση που θα μπορουσε να σωσει την παρτιδα. Γιατί δεν την κάνει??? ξερει κανείς???

  35. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:27:00

    Τι να του φορτωσει Μπουγατσα ο Καραμανλης του Ρουσοπουλου?
    Ο Ρουσοπουλος προσφερθηκε απο μονος του!

  36. Μ avatar
    Μ 03/10/2008 00:28:14

    >>Ποιος θελει αληθεια να ανατρέψει τον Καραμανλή;>>


    Ο Βαρδινογιάννης. Μάλλον δεν μπορεί να συμβιβαστεί με το γεγονός ότι τα ΕΛΠΕ πήγαν στον Λάτση... Πως τα 'χασε.

    Κρίμα... Πάει το champions league...
    Είπαμε να 'χουμε μια χαρά και εμείς φέτος μέσα στην τόση πίκρα, αλλά πού...

  37. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/10/2008 00:28:35

    @ άνω σχώμεν
    Βασικά τον Ρουσόπουλο δεν τον θέλουν οι Μπόμπολας - Κοντομηνάς και πιθανώς καποιοι άλλοι μεγαλοεπιχειρηματίες γιατί ήταν και μάλλον ακόμη είναι άνθρωπος του Βαρδινογιάννη.Δεν τον θέλουν επίσης οι παραδοσιακοί δεξιοί γιατί ήταν στο ΚΚΕεσωτ. και την εφημερίδα "Ελευθεροτυπία".
    Δεν τον θέλει φυσικά και η αντιπολίτευση γιατί έχει γνωριμίες στον ευρύτερο δημοσιογραφικό χώρο που βρίθει από "ανανεωτικούς" αριστερούς και κανει παιγνίδι ματαιώνοντας σχέδια και διακινώντας αντίθετη προπαγάνδα.
    Ο Καραμανλής μάλλον εκτιμά ακόμη ότι το κόστος από την απομάκρυνση θα είναι μεγαλύτερο από το κόστος παραμονής γιατί δε διαθέτει άλλον με παρόμοια προσόντα ή "προσόντα".

  38. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/10/2008 00:30:49

    άνω σχώμεν Says

    "Μα ιθαγενή τι να κάνει?
    Εκπρόσωπος τύπου είναι, δεν έχει αναλάβει κανα σπουδαίο κοπιώδες έργο.
    Κάτι σαν υπουργός άνευ χαρτοφυλακίου είναι…"

    μα για αυτό πρέπει να φύγει δεν άκουσες τον καταληλλότερο σήμερα ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ

    Δηλαδή κατηγορείται επειδή αγόρασε σπίτι?

    όχι επειδή διαχειρίζεται δημόσιο χρήμα, νόμιμα και ηθικά (χωρίς κανένα υπαινιγμό) για εφημερίδες των ...600 φύλλων.

    Αλήθεια μήπως κάποιος από την παρέα, αν είναι δημοσιογράφος, μπορεί να τον ρωτήσει:

    αν ένας Υπουργός φεύγει για ευθύνες συνεργάτη του (Τσιτουρίδης) τι γίνεται για ...πνευματικούς πατέρες?

    Δεν αφήνω υπονοούμενα, απλά τα μέτρα σύγκρισης θέλω να κατανοήσω, είπαμε όλα είναι νόμιμα και ηθικά.

  39. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:33:16

    20 λεπτα υπουργικο συμβουλιο με θεματα τη διεθνη κριση και την πορεια του κυβερνητικου εργου...
    Τους πηρε με τη σειρα...
    Αλογοσκουφη καλα παμε?
    Ολα καλα προεδρε.
    Παπαληγουρα καλα παμε?
    Ολα καλα προεδρε.
    Χατζηδακη καλα παμε?
    Ολα καλα προεδρε.
    κλπ

    Αλλα και ολους μαζι να τους ρωτησε και να απαντησαν με μια φωνη "ολα καλα προεδρε" για να κερδισει χρονο μαζι με το προβλημα για την διεθνη κριση , παει περασε το 20λεπτο...

    Ρε τι γινεται...

  40. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 00:34:06

    Μου θυμίζει την ιστορία με τον Αριστείδη το δίκαιο όταν τον εξοστράκισαν από την Αθήνα.
    Είχε βρει έναν χωρικό που προσπαθούσε να γράψει σε ένα όστρακο τη λέξη ''Αριστείδης''.
    Όταν ο Αριστείδης τον ρώτησε γιατί θέλει να εξοστρακίσουν τον Αριστείδη(δηλαδή τον ίδιο), ο χωρικός του απάντησε:
    -Κοίτα δεν έχει κάνει κάτι αλλά μου τη δίνει που τον φωνάζουν όλοι δίκαιο!!

    Δεν παρομοιάζω ούτε κατά διάνοιαν τον Ρουσόπουλο με τον Αριστείδη τον δίκαιο, αλλά μήπως κατηγορείται με το ίδιο πνεύμα?

    Βρίσκομαι στη δύσκολη θέση να υπερασπίζομαι κάποιον με τον οποίον δεν ταυτίζομαι(Ρουσόπουλος) αλλά από την άλλη πάντα έβλεπα με δυσπιστία τις μαζικές άνευ λόγου υστερίες.

    Επαναλαμβάνω τι έχει κάνει?
    Γιατί πρέπει να σταυρωθεί??

    Απαντήσεις όπως:'Άρον, άρον σταύρωσον αυτόν' κρίνονται μη επαρκείς....

  41. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 00:35:27

    τώρα είδα τις απαντήσεις του ψυχραιμία και του ιθαγενή.

    εντάξει δεκτές οι απαντήσεις σας.

  42. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 03/10/2008 00:36:11

    Τουλάχιστον στην αρχαία Αθήνα υπήρχε και ο εξοστρακισμός ως λύση ανάγκης.

  43. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:37:39

    Κουιζ
    Ποσους "χρησμους" εχει πει μεσα σε 5 χρονια ο Καραμανλης?

  44. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/10/2008 00:44:09

    Πέρα από το χιούμορ, γιατί μόνο έτσι αντιμετωπίζεται αυτή η χώρα, ο κ Ρουσσόπουλος στον τομέα του είναι απόλυτα επιτυχημένος: ως σύνδεσμος επικοινωνίας ΜΜΕ με την κυβέρνηση.

    Απλά επειδή ότι είναι νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό πρέπει να πάει, το λιγότερο, όχι σε άλλο Υπουργείο, αλλά σπίτι του.

    Δεν με ενδιαφέρει το παρελθόν του, (ΚΚΕεσ, Βαρδινογιάννης, διασπορά φημών κλπ), που ορισμένοι αναφέρουν αλλά τα έργα του.
    Στην Ελλάδα ορισμένες καταστάσεις είναι πάντα νόμιμες.
    Σε όλο το κόσμο το πνευματικό τέκνο, μόνο και μόνο, για αυτή τη σχέση θα είχε πάει σπίτι του.
    Τόσο απλά, τόσο όμως Ελληνικά.

  45. oenaw avatar
    oenaw 03/10/2008 00:45:19

    άνω σχώμεν, Πάντα για τα ανεκπλήρωτα θέλω πρέπει να υπάρχει κάποιος ένοχος.

    Στη ΝΔ τα ανεκπλήρωτα θέλω σε προσωπικό επίπεδο είναι πολλά.

    ο Ρουσοπουλος είναι Κυματοθραύστης.

    Ποιος βουλευτής η πολιτευτής κτλ θα βγει να πει δεν με έκανε υπουργό..., έτσι ο Ρουσοπουλος γίνεται θύμα θυματοποιησης.

  46. aris avatar
    aris 03/10/2008 00:46:03

    tiramola 24
    απορείς με τον ΚΚ που δεν ρώτησε τον Δούκα και τον Μπασιάκο για το που υπογράφουν
    Ο Σημίτης γιατί δεν φώναξε τους ρωτήσει τον Φωτιάδη και τον Δρυ?

    Θα συμφωνήσω άλλη μια φορά με τον theo:
    "ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΝΟΜΑ ΖΟΥΝ ΚΙ ΑΠΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ. ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΜΠΟΓΙΑ ΤΟΥΣ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ."

    και δυστυχώς αυτό δεν περιορίζεται μόνο στα δυο μεγάλα κόμματα
    και τα μικρότερα τα ίδια είναι
    χτίσαμε μόνοι μας την φωνή μας, την αναθέσαμε στους καιροσκόπους και τους επαγγελματίες εκπροσώπους και τώρα ψάχνουμε τι φταίει...
    εμείς φταίμε
    (συνωνυμία με τον Αρι του σχολίου)

  47. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:48:06

    Εγω θυμαμαι που ειχε γινει της πουτανας με το διωροφο του Πρωτοπαπα...

    Οχι οτι του εχω καμια συμπαθεια...

    Απλως το αναφερω διοτι ειναι ενδεικτικο του θεατρου της πολιτικης που ζουμε...

  48. fair-play avatar
    fair-play 03/10/2008 00:48:21

    Ο Ρουσόπουλος με τις αδιαμφισβήτητες ικανότητες του έχει καταφέρει να σκεπάσει την ανικανότητα πρωτίστως του Καραμανλή αλλά και των υπολοίπων της κυβέρνησης. Highlight παραμένει η επικοινωνιακή του πολιτική μετά τις μεγάλες πυρκαγιές πέρυσι.

  49. φιλος avatar
    φιλος 03/10/2008 00:49:47

    Ξέρετε ποια είναι η πλάκα; Κάποτε ο Θόδωρος Βαρδινογιάνννης τα είχε βάλει με τον Λουκάκο που του τον φόρτωσε στην "Μεσημβρινή". Κλεινόταν λέει στο γραφείο του κι άκουγε κλασική μουστική στην διαπασών για να εμπνέεται, αντι να κανει ρεπορτάζ.
    Αλλά πάει αυτός αναχώρησε για καλύτερους τόπους

  50. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:50:22

    Ναι αλλα ο ΚΚ εμφανιζεται οτι δεν παιρνει χαμπαρι τιποτα...
    Ειναι το δυνατο χαρτι της παραταξης...

  51. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:52:20

    Fair-play λες για τοτε που του φορεσε το τζακετ...
    Πραγματι , κορυφαια στιγμη επικοινωνιακης πολιτικης ...

  52. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2008 00:54:55

    Φακτορα κανε μου τη χαρη να ανεβασεις μια φωτογραφια του καταλληλοτερου με το τζακετ που με βλοσυρο υφος πηγε να σβησει τις πυρκαγιες...

  53. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 03/10/2008 00:57:22

    Ο Ρουσόπουλος στα μάτια του αποχαυνωμένου Νεοέλληνα δεν παύει να είναι ένα παπαδοπαίδι, το οποίο από την στιγμή που απέκτησε την θρησκευτική κρίση, τι να την κάνει την κοσμική;

  54. Συνάδελφος avatar
    Συνάδελφος 03/10/2008 01:01:52

    Δεν ξέρετε τι λέτε. Στις πυρκαγιές υποτάχθηκε εντελώς ο Καραμανλής στην διαπλοκή. Μόνο ο Κυριακού τις έπαιξε πραγματικά, όταν τσατίστηκε για την Ολυμπία. Οι άλλοι μακρυνά πλάνα και τέτοια. Ενω παλιότερα τον Σημίτη τον τσάκισαν με κοντινά πλάνα. Με τις πυρκαγιές ηταν να τον ρίξουν και στο αεροπλάνο που πηγε ηταν κατωχρος. Ξέρω τι σας λέω.Εκαναν όμως ιο Ρουσόπουλος και ο Βαδρης ντηλ της τελευταίας στιγμής και τον έσωσαν. Γι αυτό και οι άλλοι έβγαλαν αμεσως μετά τις εκλογές τον Ζαχόπουλο. Αν την γλυτώσει τώρα και πάλι σειρά έχει η Νατάσα, Γράψτε την ωρα που σας το είπα

  55. Αρις avatar
    Αρις 03/10/2008 01:03:27

    Μιας και η κουβέντα για τον Αριστείδη το δίκαιο, τυχαίνει και ο Άρις του σχολιού να είναι Αριστείδης.
    Ο Ρουσόπουλος μπορεί να μην έχει κάνει κάτι παράνομο αλλά μην παραβλέπετε την διάχυτη αντίληψη στην κοινή γνώμη ότι αυτός είναι πίσω από την υπόθεση του Βατοπεδίου.
    Άρα αυτό που σίγουρα κάνει είναι κακό στον Καραμανλή.
    Και 2 ερωτήματα για εμπλουτισμό της κουβέντας...
    1.Για ποιόν ακριβό λόγο ο Ρουσόπουλος άφησε τους παχυλούς μισθούς του ως δημοσιογράφος για να αναλωθεί με την πολιτική?Υστεροφημία μήπως?
    2.Γιατί δεν τον διώχνει ο Καραμανλής?
    Γιατί είτε ήταν και αυτός στο κόλπο με το Βατοπέδι...
    Είτε έκανε τα στραβά μάτια...κάτι πρέπει να βγάλει κ ο Θοδωρής τόσα που προσφέρει,ο κουμπάρος του Βουλγαράκης, και οι άλλοι "δικοί" μας μέσω των δικών του παιδιών πχ Κοντού (μετά έγινε υπουργός) και Δούκας (αγαπημένο παιδί του Αλογοσκούφη, φανατικός υποστηρικτής του οποίου είναι ο Ρουσόπουλος)
    Είτε ο Καραμανλής δεν ήξερε τι του γινόταν κάτω απο τη μύτη του.
    Εσείς ως Καραμανλής τι θα δεχόσασταν απο τα τρία διωχνοντάς τον εεε?????????

  56. aris avatar
    aris 03/10/2008 01:08:02

    Τσακωνόμαστε για το ποιος είναι ο πιο ξεδιάντροπος, ο πιο αδίστακτος, ο πιο μάστορας κλέφτης
    Λες και έντεχνα ή άτεχνα δεν κλέβουν εμάς αλλά κάποιον άλλο.
    Ο Ρουσόπουλος είναι ξινός και ύπουλος, ο χοντρός άβουλος ή κατά άλλους άλογο ράτσας που του κρατάνε τα γκέμια και δεν μπορεί να τρέξει ελεύθερο στα λιβάδια, ο Γιωργάκης αμερικανάκι αλλά συμπονάει τον λαό, δεν μπορεί να μιλήσει και να σκεφτεί αλλά είναι καθαρός από σκάνδαλα και ότι άλλο...
    Να ρωτήσω κάτι απλό
    Από πότε έχει να γίνει απεργία που να κερδίσει?
    πάει πολύς καιρός ε?
    σήμερα είδα να γίνεται διαμαρτυρία εργαζομένων με τηλεοπτικό σποτ
    αμ δεν κερδίζεται τίποτα έτσι
    θα μας πάρουν και τα σώβρακα
    και μεις αφού πρώτα θα έχουμε προσκυνήσει την παντοδυναμία της αγοράς θα μείνουμε να φιλοσοφούμε γιατί δεν είναι ηθική
    εντάξει μπορεί να σας φαίνονται πολύ κουμουνιστικά αυτά και μάλλον παλιομοδίτικα
    αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά

  57. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 03/10/2008 01:11:26

    Ένα πράγμα που φταίει σ'αυτήν τη χώρα είναι οτι δε γίνεται σωστή κριτική εκεί που πρέπει με αποτέλεσμα να μη διορθώνεται τίποτα.
    Όλοι στρέφουν τα βέλη τους στα λάθος άτομα, τη λάθος στιγμή, για λάθος θέματα και εκεί που πρέπει να χτυπήσουν δεν χτυπάνε!

    Τον Ανδρέα αντί να τον κρίνουν για τα λάθη του, τον έκραζαν για χρόνια επειδή έκανε το νεύμα στη Μιμή τότε στο αεροπλάνο.

    Τον Μητσοτάκη αντι να τον κρίνουν για τα λάθη του, τον έκραζαν επειδή κούναγε τον ώμο.

    Τον Σημίτη αντί να τον κρίνουν για τα λάθη του, τον έκραζαν επειδή είχε ελιές και ήταν κοντός.

    Τον Καραμανλή αντί να τον κρίνουν για τα λάθη του, τον κράζουν επειδή φόρεσε τζάκετ.

    Τον Ρουσόπουλο τον κράζουν....επειδή τον κράζουν και οι παραδίπλα!!

    συμπέρασμα:
    Τα λάθη μένουν ατιμώρητα, δεν εντοπίζονται οι αιτίες και εν τέλει ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

  58. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/10/2008 01:56:53

    Ο Ρουσόπουλος είναι τρέντ !

    Όλοι οι Νεοέλληνες θέλουν να του μοιάσουν...

    Μια πικρή αλήθεια .

  59. blue nile avatar
    blue nile 03/10/2008 02:05:30

    Είναι πασιφανές ότι ο Ρουσόπουλος κρατάει από κάπου τον Καραμανλή. Τώρα που είναι αυτό το κάπου βάλτε τη φαντασία σας να δουλέψει.
    Ο Καραμανλής μπορεί να είναι μαλθακός, οκνηρός ή οτιδήποτε άλλο, αλλά χαζός δεν είναι να μην καταλαβαίνει τι παίζει. Οπότε κάτι άλλο υπάρχει, κάτι που υποχρώνει τον Καραμανλή να κάνει ότι κάνει. Εκτός αν όντως δεν καταλαβαίνει οπότε με τόσο πανέξυπνο πρωθυπουργό ο πάτος είναι μόνο η αρχή.

  60. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2008 06:38:39

    επί τέλους, το πραγματικό ερώτημα:

    καταλαβαίνει τι κάνει; ή τον κρατάνε από κάπου;

  61. abgm avatar
    abgm 03/10/2008 08:16:05

    τωρα οχι αυριο

  62. rs avatar
    rs 03/10/2008 08:18:25

    'Ολη αυτή η συζήτηση για το "άν θα πέσει ή όχι" ή άν θα τον ρίξουν και ποιοί", θυμίζει πλέον το ανέκδοτο με τον γρύλο.
    Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση να πέσει και να μην το πάρουμε είδηση!!
    Ή να έχει πέσει ήδη!!!
    Υ.Γ. Factor, έχουμε "ξενερώσει" πλέον μ' αυτό το σήριαλ της "γαλάζιας" πτώσης και της "πράσινης" προοπτικής.
    Έτσι για αλλαγή, δεν γράφεις κάτι για τον ΣΥΝ που γενικά βγάζει σχ'ολια πιό alegro; Καιρό έχουμε να ακούσουμε για "σοράκια", "αριστερούλιδες" κλπ.

  63. popolaros avatar
    popolaros 03/10/2008 09:20:54

    Όλα στον αυτόματο...20 λεπτά υπουργικό συμβούλιο ?
    Όλα τα έχει ρυθμίσει ο πρωθυπουργεύων ρουσέν.

    Ο ράθυμος αγγαρεία και υπομονή κάνει, μέχρι να του πει το αφεντικό του (ρουσέν), πότε να κάνει εκλογές.

    Ξέρει ότι εάν 'πέσει' ο ρουσέν, θα πέσει και αυτός, γιατί απλά όλα τα κουμάντα τα κάνει ο πρωθυπουργεύων .

    Πίσω από κάθε 'μεγάλο' πρωθυπουργό, πάντα κρύβεται ένας 'μεγαλύτερος' πρωθυπουργεύων.

  64. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 03/10/2008 10:36:38

    Αφού πέτυχε να του αιτημάσει μια καλή σουίτα στη Μονή Βατοπαιδιου μετά την υποχρεωτική ποια απομάκρυνση του Εφραιμ πιστεύω προσωπικά ότι μας έκανε καλό .

  65. isnogood avatar
    isnogood 03/10/2008 10:41:44

    rs

    Ολιοι να ψηφίσουμε ΣΥΛΙΙΖΑ για το καλό του τόπου.
    Μόνο όταν ο Alliexis γίνει πρωθυπουργός και ο Μπάμπης ο Μολότωφ κυβερνητικός εκπρόσωπος, θα στρώσουν όλα.
    Μόνο όταν μπει ο Τούρκος πρόξενος της Κομοτηνής στο υπουργικό συμβούλιο ως υπουργός ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, μπορεί να στρώσει λίγο η κατάσταση.
    Μόνο όταν ο Περικλής και ο Κουράκης αναλάβουν το Υπουργείο Ανάπτυξης και το Οικονομικών και οι Βιομηχανίες κλείνουν η μια μετά την άλλη, μόνο τότε ίσως έλθει η σωτηρία...

  66. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/10/2008 10:47:06

    Isnogood-δεν σου φτάνει αξιωματική αντιπολίτευση με το ΚΚΕ ?βιάζεσαι πολύ σίγα –σίγα λάου λάου

  67. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 03/10/2008 12:59:10

    Στην περίπτωση του κ. Ρουσόπουλου δεν είναι είναι μόνο, ή κύρια, το αντιπαθές στυλ του, που στηρίζεται στην υπεροψία και τον εξυπνακισμό, που ξενίζουν. Ούτε και τα σπίτια.
    Ούτε είναι μόνο ή κύρια, οι καλές σχέσεις του και η ευελιξία του απέναντι στο δημοσιογραφικό κατεστημένο, αυτά που τον επέβαλαν.
    Αλλά, δεν πήρε την απόφαση της επιλογής και ο Πρωθυπουργός αυτόβουλα, για τον συγκεκριμένο κυβερνητικό εκπρόσωπο.
    Στην Ελλάδα επικρατεί μηντιαλιστικός ολοκληρωτισμός ειδικού τύπου. Δεδομένου ότι οι ιδιοκτήτες των μαζικών μέσων, ελέγχουν ταυτόχρονα και τις μεγάλες κατασκευαστικές εταιρίες, που νέμονται και ρουφάνε τα ξενόφερτα κονδύλια "στήριξης" για την δήθεν δημιουργία υποδομής, όπως και τις εταιρίες προμηθειών στρατιωτικού υλικού, που πέφτουνε τεράστια λαδώματα.
    Ο κ. Ρουσόπουλος είναι ο συνδετικός κρίκος μεντιαλιστικού κατεστημένου και κυβέρνησης.
    Είναι φυσικό να μην αισθάνονται ότι εξυπηρετούνται όλοι οι "νταβατζήδες" πάντα "ισότιμα". Εξ ου και οι επιθέσεις.
    Η συγκεκριμένη σχέση του κυβερνητικού εκπροσώπου με την "αγία" διαπλοκή του Βατοπεδίου βγήκε πρόσφατα στη δημοσιότητα. Αλλά και για το συγκεκριμένο ρόλο του όμως, είναι αυτονόητο ότι οι απολαβές του δεν περιορίζονται στο μισθό του. Η καταγγελία του βουλευτού κ. Τατούλη, ότι οι υπέρογκες αμοιβές της συζύγου του, που δρα υπέρ συγκεκριμένου μεντιαλιστικού κέντρου, καταργούν στοιχειωδώς την έννοια της ισονομίας και αποτελούν έμμεσο χρηματισμό του, οδήγησαν πέρα από τις γελοίες φεμινιστκές φανφάρες σε απομάκρυνση της.
    Θα πρέπει όμως να κατανοήσουμε ότι η στοχοποίηση συγκεκριμένων κυβερνητικών προσώπων, όσο και εάν εκφράζει τη λαϊκή δυσαρέσκεια, αποτελεί αναφορά σε συμπτώματα και όχι στη αιτία της ασθένειας.
    Η κυβέρνηση αρέσκεται σε αλληλοεπίρριψη ευθηνών, για να δημιουργηθεί νομική δίνη, που η άκρη της παραπέμπει στο ποτέ και το πουθενά.
    Ο νόμος περί συλλογικής ευθύνης υπουργών απονέμει ευθύνη σε όλα τα μέλη της κυβερνήσεως και πριν από όλους τον κ. Πρωθυπουργό. Σε μια ευνομούμενη πολιτεία θα είχε παρέμβει προ πολλού η εισαγγελία.
    Δεδομένου όμως ότι το πρόβλημα είναι κύρια πολιτικό και πέρα από τις μεθοδεύσεις τις υπερεξουσίας, που προωθεί την πτώση της παρούσας κυβέρνησης για λόγους που βρίσκονται πέρα από τις δήθεν αταξίες της, για το λαό υπάρχει το νόμιμο δικαίωμα της πολιτικής απεργίας. Εάν η πλειοψηφία του λαού δεν θέλει την παρούσα, αλλά και όποια άλλη κυβέρνηση, είναι ανά πάσα στιγμή, μέσα σε κοινοβουλευτικό καθεστώς, σε θέση να την ρίξει. Τα άλλα είναι μυξοκλάματα για χήρες και χτενάκια για καραφλούς.

  68. leon avatar
    leon 03/10/2008 13:07:53

    isnogood....ο απολυτος καταστροφολογος.....

  69. rs avatar
    rs 03/10/2008 14:01:30

    @isnogood ...ας είχα το χιούμορ σου φίλε και άς ήμουν ...μουγκός.

  70. cinebass avatar
    cinebass 03/10/2008 14:54:13

    Φίλε μου, έχεις επιλέξει να είσαι από τους τελευταίους που θα το καταλάβουν.
    Η Ν.Δ. είναι η μοναδική ΒΙΩΣΙΜΗ εναλλακτική για τη χώρα.
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να πάρει στα σοβαρά το Γιωργάκη; Πχ. Οι θέσεις του στην οικονομία είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΕΣ, δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται.
    Να μην αποκρατικοποιηθεί η Ολυμπιακή, τα ΕΛΤΑ και ο ΟΣΕ, να μην ενοποιηθούν τα 133 ταμεία σε 13, η κατώτατη σύνταξη να πάει 850 ευρώ, να αυξηθούν οι μισθοί και να γίνουν και άλλες προσλήψεις στο δημόσιο, bla bla bla.
    Και πώς θα χρηματοδοτηθούν αυτά; Πρώτον ΛΕΕΙ θα κτυπήσει τη φοροδιαφυγή (προφανώς όπως και παλιά) και δεύτερον ΛΕΕΙ θα τα πάρει από τους πλούσιους και θα τα δώσει στους φτωχούς.
    Φαίνεται μάλιστα ότι το ΠΗΓΑΔΙ ΤΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΟ. Άκου μπαρούφα, λέει πχ. ότι θα ΑΥΞΗΣΕΙ τις επενδύσεις από το εξωτερικό αλλά λίγο μετά ξεχνιέται και λέει ότι θα ΑΥΞΗΣΕΙ και τη φορολογία των μεγάλων επιχειρήσεων.
    Πώς συνδυάζονται αυτά τα δύο ρε μεγάλε, πές το μυστικό και σε μας τους άσχετους να δούμε το φώς μας.
    ΟΧΙ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ να τον κάνεις πρωθυπουργό θα διαλύσει το σύμπαν.
    Δεν είναι στα καλά του το παιδί!

  71. Factorx avatar
    Factorx 03/10/2008 15:24:39

    "ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να πάρει στα σοβαρά το Γιωργάκη;"

    Δηλαδή επειδή είναι υποτίθεται ανίκανος ο ΓΑΠ εμείες πρέπει να ανεχθούμε τον Ρουσόπουλο και την Μάρα; Γαία πυρί κλπ κλπ Ουτως η αλλως ανίκανοι είναι