#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2008 01:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είπε ότι οι Έλληνες θέλουν να δουλεύουν;

(Αναδημοσίευση από το ένθετο Executive της Ναυτεμπορικής). Τα πιο εξωφρενικά λάθη των υποψηφίων στις συνεντεύξεις για εύρεση εργασίας, σύμφωνα με τους διευθυντές προσλήψεων και τους επαγγελματίες ανθρώπινου δυναμικού στη Ελλάδα, κατέγραψε έρευνα του Kariera.gr. (site για την εύρεση εργασίας). Τα δέκα πιο εξωφρενικά είναι:

- Ο υποψήφιος ρώτησε το συνεντευξιαστή, πόσο θα διαρκούσε η συνέντευξη, επειδή έπαιζε η αγαπημένη του ποδοσφαιρική ομάδα και ο αγώνας μεταδιδόταν από την τηλεόραση. - Ο υποψήφιος είπε στο συνεντευξιαστή ότι θα έμενε στην εταιρεία μέχρι να βρει κάτι καλύτερο.- Ο υποψήφιος συνοδευόταν από τη μητέρα του στη συνέντευξη.

- Ο υποψήφιος δήλωσε ότι δεν είχε κανένα απολύτως χόμπι ή ενδιαφέρον.

- Ο υποψήφιος μιλούσε στο κινητό του στη διάρκεια της συνέντευξης.

- Όταν ρωτήθηκε, ο υποψήφιος δεν μπορούσε να θυμηθεί πού είχε εκπαιδευτεί.

- Ο υποψήφιος προσπάθησε να θέσει κανόνες για τη συνέντευξη.

- Ο υποψήφιος βωμολοχούσε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης.

- Ο υποψήφιος γνωστοποίησε πληροφορίες από την προηγούμενη εργασία του που ήταν εμπιστευτικές.

- Ο υποψήφιος ήθελε να εργαστεί τέσσερις ώρες την ημέρα αντί για οκτώ, αλλά ήθελε να λαμβάνει τον ίδιο μισθό.

Σχόλιο FactorX: Εγώ είμαι σίγουρος ότι όλοι οι ανωτέρω δεν ήθελαν με τίποτα να …προσληφθούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2008 07:34:34

    Αυτα ειναι τα ευτραπελα που υπαρχουν στην προσπαθεια ευρεσης εργασειας .
    Το μεγαλο κακο ειναι οτι η ανεργια θεριζει οπως η φυματιωση στην δεκαετια του 30. !!
    Και ακομη εαν βρεις δουλεια (ασχετως προσοντων) .... γινεσε μελος του κλαμπ της γενιας των 700 ευρω !!

  2. YiannisM avatar
    YiannisM 02/05/2008 07:45:06

    Μ' αυτές τις επιχειρήσεις, μ' αυτούς τους μισθούς, με τα εξαντλητικά ωράρια και τις συνθήκες μαύρης εργασίας που επικρατούν στις εταιρείες παραξενεύομαι που τα παιδιά δεν τους ζήτησαν να τους κάνουν και μία π@πα.
    Για να μας πεί η εγκυρότατη ιστοσελίδα τις συνθήκες της συνέντευξης ενός υποψηφίου που θα διεκδικούσε μια θέση των 3000 και άνω ευρώ. Ή δεν υπάρχουν τέτοιες..

  3. Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) avatar
    Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) 02/05/2008 08:07:21

    Προσωπική γνώμη είναι θέλουν απλά δεν τους το επιτρέπουν με την προπαγανδα τους βολευουν συμβασεις με τους γειτονες για 15 Ευρω κατα κεφαλακη !!!

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 02/05/2008 08:15:49

    Να γράψεις και για τα λάθη του εργοδότη.

    Πήγε φίλος σε έναν και του λέει ο φίλος. Ζητάω το βασικό του μηχανικού. Του λέει ο εργοδότης. Όχι δεν τον δίνω. Τότε γιατί θέλετε μηχανικό αφού η δουλειά δεν είναι αξιώσεων? Για να πουλάμε μούρη.

  5. Theodore avatar
    Theodore 02/05/2008 09:56:21

    Εκεινο που ειναι σιγουρο στην Ελλαδα, ειναι οτι δεν τηρουνται τα ωραρια.
    Φιλος, που μετα το ΕΜΠ, πηγε στις ΗΠΑ και εκει πηρε μαστερ και δουλεψε για 5-6 χρονια,ελεγε, οτι οταν οηγαινε 5 η ωρα, κλεινανε τα παντα. Τελος.
    Εδω, δουλευει σε πολυεθνικη σε καλη θεση,αλα τα ωραρια ΔΕΝ τηρουνται.
    Το ιδιο με γνωστο μου σε αλλη πολυεθνικη. Παιρνει γυρω στα 1500, με μεταπτυχιακο απο ευρωπαικο πανεπιστημιο και καλους βαθμους, αλλα τα ωραρια ΔΕΝ τηρουνται.
    Παντως, και εκεινιο που θα ηθελα να πω και ας μην παρεξηγηθουν καποιοι, ειναι οτι οταν ξεκινατε να μπειτε σε καποια σχολη, θα πρεπι να ξερετε απο πριν, το ποιες ειναι οι προοπτικες και ποια τα χρηματα.
    Αν πατε και γεμιζετε το χαρτι με ολες τις σχολες και μετα το τελος των σπουδων, η των "σπουδων", δε βρισκετε δουλεια, δε νομιζω οτι σας φταιει αλλος εκτος απο τον εαυτο σας.
    Εγω, σαν παλιος δασκαλος, ταλεγα στους μαθητες μου, αλλα δε νομιζω οτι με ακουγαν.
    Φοιτητης ναμαι κι ο,τι ναναι.Αυτη ειναι η ιστορια.
    Αλλα ειναι λαθος, και μεγαλο μαλιστα.
    Μας εχει φαει το μεγαλειο στην Ελλαδα κι αυτο φαινεται και απο τις διαφορες "σειρες" στην τιβι. Κανενας δε δουλευει, εκτος και αν ειναι Αλβανος η Γυφτος.Ολοι οι αλλοι πινουν καφεδες η "σπουδαζουν".
    Απο την αλλη μερια, προσπαθηστε να βρειτε καναν υδραυλικο να κανετε τη δουλεια σας. Και να τον πληρωσετε μετα. Η καναν ηλεκτρολογο.Η καναν επιπλοποιο. Εκει να δειτε μεροκαματα.Πανω απο 100 Ευρωπουλα.
    Δεν εχουν ομως πτυχιο!
    Φατε λοιπον πτυχια και ξερο ψωμι.

  6. Agapi avatar
    Agapi 02/05/2008 10:13:05

    Πόσα μεροκάματα μπορεί να πάρει σε ένα χρόνο ένας υδραυλικός?
    Άντε και έχω ακούσει από πλούσιες οικογένειες «Ξυπνήσανε και αυτοί τώρα και θέλουν πτυχία. Δεν μένουν θέσεις (στην τριτοβάθμια εκπαίδευση) στην Ελλάδα για τα παιδιά μας και είναι αναγκασμένοι να πάνε Αγγλία η Αμερική. Και για όλα φταίνε αυτοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και θέλουν και πτυχία.»
    Λοιπόν, όταν σε γραφεία σου παίρνει συνέντευξη ένας που έχει αυτή την θέση λόγο γνωριμιών που έχει και σου το «παίζει» μάγκας, γιατί πρέπει να πάρει την γκόμενα στο τηλέφωνο και έχει «και άλλες δουλειές», τι σημασία του δίνεις? Τι σοβαρότητα έχει μια τέτοια «συνέντευξη»?
    Άντε, για όλα φταίνε οι φτωχοί… Για όλα φταίνε οι άνεργοι, για το έγκλημα φταίει το…πτώμα. Το εμπεδώσαμε… Κάτι άλλο??????

  7. Factorx avatar
    Factorx 02/05/2008 10:20:15

    Agapi: ¨Οπως τα λες είναι

  8. Agapi avatar
    Agapi 02/05/2008 10:23:13

    Επίσης, όταν στην Ε.Ε., π.χ. στην Σουηδία, ένας δάσκαλος παίρνει σαν πρώτο μισθό 2800 εύρο, γιατί να μην το θέλει και ένας έλληνας που παίρνει 900 εύρο, μετά από χρόνια διδασκαλίας, τα ίδια δικαιώματα?
    Όταν υπολογίζουμε και τις τιμές, που είναι πολύ μεγαλύτερες στην Ε.Ε., δεν είναι καιρός να μιλάμε για εξόντωση των εργαζόμενων? Η των οικογενειών?
    Επίσης, έκθεση των εμπειρογνώμων στην Ε.Ο.Κ. λέει ότι οι έλληνες είναι οι πιο σκληρά εργαζόμενοι στην Ευρώπη των 15.
    Αυτοί που το «παίζουν» στα γραφεία «ευρέσεως εργασίας», έχουν άλλη γνώμη, γιατί ξέρουν την «εργασία» που προσφέρουν οι ίδιοι.

  9. Agapi avatar
    Agapi 02/05/2008 10:34:07

    Συγνώμη, ήθελα να πω ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι πολύ μεγαλύτερες από άλλες χώρες της Ευρώπης. Και ο μισθός πολύ μικρότερος. Αποτέλεσμα – υπερδανεισμός των νοικοκυριών, για να ζούμε, όχι αξιοπρεπώς. Για να ζούμε… Για να ζεσταθούμε, για να κηδέψουμε, για να σπουδάσουνε τα παιδιά μας που Αξίζουν να σπουδάσουν. Για να φάμε.
    Όταν άλλη έκθεση της ΕΕ μας λέει ότι πάνω από μισώ γυναικείο πληθυσμό στην Ελλάδα, είναι μακροχρόνια άνεργες, όταν αυτό σημαίνει πάνω από 25% του ελληνικού πληθυσμού, νομίζω ότι είναι καιρός να πούμε την αλήθεια για την ανεργία στην Ελλάδα. Και για την εκμετάλλευση του ανθρώπου για ένα κομμάτι ψωμί.
    Εδώ έχουν πέραση «τα 3 μ…»
    Ούτε πτυχία, ούτε όρεξη για δουλειά, ούτε τίποτα άλλο. Αυτά είναι παραμύθια που κοιμίζουν πεινασμένα αυτιά.

  10. Nick avatar
    Nick 02/05/2008 10:35:14

    Μόνο που ο δάσκαλος στη Σουηδία δεν έχει μονιμότητα, αξιολογείται για το έργο του και πληρώνει υψηλούς φόρους (άμεσους και έμεσους) για να στηρίξει το κράτος πρόνοιας.

    Α, και είναι συνεπής προς το Κράτος.

  11. Nick avatar
    Nick 02/05/2008 10:38:32

    Και ο υπερδανεισμός των νοικόκυρίων ωφείλεται στην υπερκαταναλωτική μανία της εποχής μας.

    Και η ανεργία στην Ελλάδα είναι πλασματική. Γιατί πολύ απλά έχουμε και υψηλή αεργία... αλλά δεν κάνει να το λέμε γιατί δεν "πουλάει".

  12. Agapi avatar
    Agapi 02/05/2008 10:51:27

    Και ότι σε συμφέρει λες. Δεν έχει καν νόημα να απαντήσω.
    Όσο για τους φόρους, ας πιάσουμε από τους πρώτους και όχι μόνο από κάτω.
    Να πληρώσουνε αυτοί που δεν τους φτάνει για να φάνε? Όσο για την «υπερκατανάλωση»????? Πες το αλλού. Εγώ και άλλοι μπουκώσαμε με αυτά τα παραμύθια.
    Φτάνει πια. Ως εδώ.

  13. Nick avatar
    Nick 02/05/2008 11:15:28

    Η αλήθεια τσούζει. Αν ήμασταν υπερχρεωμένοι επειδή δεν έχουμε να φάμε, θα έβλεπες πάρα πολλούς να ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε. Να'ναι καλά η οικογένια και το "μαύρο" χρήμα που κυκλοφορεί στην αγορά.

    Τι να κάνουμε... Δεν βλέπουμε τηλεόραση πια. Έχουμε και άλλες πηγές πληροφόρησης.

  14. νικος avatar
    νικος 02/05/2008 15:02:22

    alla to eksoteriko kostos ekei einai 0 eno se maw 78%

  15. Swell avatar
    Swell 02/05/2008 15:42:53

    Υπερβολικό μου φαίνεται. Έχω πάρει εκατοντάδες συνεντεύξεις, τέτοιο πράγμα δεν μου έχει τύχει. Το μόνο που θυμάμαι είναι η περίπτωση μιας κοπέλας που έγραφε στο βιογραφικό της ότι είχε χόμπυ το διάβασμα. Όταν τη ρώτησα τί διάβαζε συνήθως, μου απάντησε "μα βιβλία!" Διηγούμενος την ιστορία αυτή σε φίλο μου, μου είπε ότι η απάντηση της κοπέλας ήταν σωστή, γιατί κάποιος άλλος μπορούσε να διαβάζει ταφόπλακες!

  16. Agapi avatar
    Agapi 02/05/2008 16:32:03

    @Nick
    " Αν ήμασταν υπερχρεωμένοι επειδή δεν έχουμε να φάμε, θα έβλεπες πάρα πολλούς να ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε."

    Και δεν το είδες? Η όταν πέταξαν τα λαχανικά οι παραγωγοί.
    Η ήταν πολλοί αυτοί που γελάγανε τότε? Τελικά πολλοί μένουν μόνο σε «καλές» περιοχές. Και δεν «κατεβαίνουν» στον κόσμο.

    «Η αλήθεια τσούζει.»

  17. thanos avatar
    thanos 02/05/2008 17:52:10

    kaloplhrwnetai o daskalos sth Souhdia...alla gia rwthse posa paei sto spiti tou kathara kai poso kostizei mia pizza? pane se mia polh ths Elladas kai tha deis oles oi kafeteries gemates...ante kai se mia polh ths Eyrwphs H' ths amerikhs? Opoios den thelei na doulepsei kai to paizei ptyxiouxos(yparxoun fysika kai exaireseis) aytoi einai oi anergoi.Ntrepomai otan epistrefoun episkeptes apo thn ellada kai tous rwtw pws sas arese h Ellada? ektws twn allwn, ayto pou tous kanei enthpwsh einai pws o kosmos olos kathetai sta "cafe" prospathw na tous exhghsw pws doulevoun th nyxta kai xekourazontai thn hmera pinontas frape.Polloi apo edw mesa spoudasate exw,giati den lete th gnwmh sas?pws doulevate kai ti eidous douleies kanate? H douleia den einai ntroph... proswpika egina Diskovolos,schoolbus
    driver,taxi..Sth frapedia loipon ola ta lefta...

  18. Nick avatar
    Nick 02/05/2008 17:54:00

    Τα βλέπω σχεδόν κάθε μέρα.

    Και ξαναλέω: Να'ναι καλά η οικογένεια, η παραοικονομία και η Εκκλησία που κρατάνε (για πόσο;) τη κοινωνική συνοχή. Γιατί διαφορετικά η Κατοχή του 1941 θα φαινόταν "παιδική χαρά".

  19. Nick avatar
    Nick 02/05/2008 17:57:02

    @thanos: Σαφώς και η δουλειά δεν είναι ντροπή.

    Έλα όμως που εδώ έχει επικρατήσει η νοοτροπία "δουλεύω λίγο και θέλω πολλά λεφτά". Κακομάθαμε υπερβολικά.

  20. Agapi avatar
    Agapi 02/05/2008 19:52:38

    Ρώτησα- ο πιο ακριβώς καφές στην Ευρώπη σερβίρεται στην Ελλάδα.
    Το ελληνικό γάλα είναι πιο φτηνό στην Γερμανία.
    Όσο για την δουλειά, υπάρχουν και πολύ πιο δύσκολες. Οικοδομές, χαμάλης, λάντζα, κ.λ.π. Από πολλούς που έχουν όντως πτυχία.
    Αλλά η ζωή μια φραπεδια- είναι εύκολο να μιλάς για άλλους.
    Πολύ και πολλά θα είχαμε καταλάβει αν δεν ήμασταν «ανώνυμοι».
    «Κακομάθαμε??????»
    «Εμείς» η «Εσείς»?

  21. thanos avatar
    thanos 02/05/2008 20:00:17

    Agapi me olon ton sevasmo tha mou epitrepseis na apanthsw sthn erwthsh sou..
    <>
    <>?
    Apanthsh <>Agapi

  22. thanos avatar
    thanos 02/05/2008 20:04:07

    Agapi me olon ton sevasmo tha mou epitrepseis na apanthsw sthn erwthsh sou..

    ?
    Apanthsh Agapi

  23. thanos avatar
    thanos 02/05/2008 20:05:01

    Mallon oi entws twn teixwn agapi..

  24. LEON avatar
    LEON 02/05/2008 20:39:47

    Μόνο πού ακούω "επαγγελματίες διαχείρησης ανθρώπινου δυναμικού"μού ανεβαίνει τό αίμα στό κεφάλι.

  25. μισθωτος σκλαβος avatar
    μισθωτος σκλαβος 02/05/2008 22:48:12

    εμενα καποια με ειχε ρωτησει τι ζωδιο ειμαι για να δει αν ταιριαζει ο χαρακτηρας μου για τη δουλεια...... και συ μας λες τι ειπαν οι υποψηφιοι για δουλεια;