17/11/2008 04:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είναι το πραγματικό αφεντικό;

Ένα βαθύ υπαρξιακό ερώτημα ταλανίζει το σύστημα και γι αυτό περνάμε μια τέτοια πολιτική και οικονομική κρίση.

Παράδειγμα: Πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια ως γενικός διευθυντής της American Express ο κ. Τάκης Αράπογλου προσέλαβε ως σύμβουλο του τον νεαρό τότε οικονομολόγο Γιώργο Αλογοσκούφη. Αργότερα, μετά τις εκλογές του 2004, ο κ. Αλογοσκούφης ανέλαβε υπουργός Εθνικής Οικονομίας και ο κ. Αράπογλου πρόεδρος της Εθνικής Τράπεζας.

Όμως η οικονομική κρίση και οι χειρισμοί της θέτουν επί τάπητος ένα πολύ σημαντικό ερώτημα: Ο κ. Αλογοσκούφης διόρισε τον Αράπογλου στην Εθνική Τράπεζα, ή το αντίστροφο και τώρα στα ζόρια φάνηκε ποιος είναι το αφεντικό;

Η κότα γέννησε το αυγό, που λένε, ή το αυγό της κότα;

Υπάρχουν και άλλα ερωτήματα που αν καταφέρουμε να τα κωδικοποιήσουμε θα βγάλουμε άκρη και θα καταλάβουμε επιτέλους τις συμβαίνει γύρω μας.

Ποιος ασκεί την πραγματική πολιτική εξουσία; Οι πολιτικοί, ή οι μεγαλοεπιχειρηματίες με τους τραπεζίτες; Ή μήπως. καλύτερα, οι μεγαλοεπιχειρηματίες που έγιναν και τραπεζίτες;

Πότε ακριβώς ξεκίνησε η παράδοση της πολιτικής εξουσίας στα Διοικητικά Συμβούλια των Α.Ε. της διαπλοκής;
 
Ποιοι σχεδίασαν οργάνωσαν και έβαλαν τις αποφασιστικές υπογραφές ;
Σε ποιο σημείο του υπονόμου συναντώνται τα υπόγεια ρεύματα μεταξύ ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. στην θεοποίηση της αγοράς και στα πλακάκια με τους περιπλανώμενους πωλητές της παγκοσμιοποίησης ;
Τι ακριβώς παίχτηκε κατά την ‘προετοιμασία» της χώρας για την ένταξη στην ΟΝΕ ;
 
Η καλύτερη προσέγγιση γίνεται μέσα από την μελέτη της αναδιάταξης του Τραπεζικού κλάδου μετά το 1996. Η αρχή έγινε από τον Παπαντωνίου με την δωρεά της Τράπεζας Μακεδονίας Θράκης στην Τράπεζα Πειραιώς, και συνεχίστηκε με τα αντίστοιχα επεισόδια του σήριαλ για την Τράπεζα Κρήτης, την Τράπεζα Εργασίας και την Ιονική Λαϊκή.

Περιμένω νέα σας

Γάιδαρος

ΥΓ αν θέλετε να δείτε πως ωραιοποιούνται και αγιογραφούνται οι σχέσεις τραπεζιτών και πολιτικών διαβάστε την χθεσινή Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία:  http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=34168596

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/11/2008 07:09:36

    πριν από την δική μου εποχή φτιάχτηκε το ένα αφεντικό, το υπ' αριθμόν 1, το εικονιζόμενο στην φωτό με μπλε γκρι γραβάτα. Il capo. Ελέω Πουλαρίκα (αλλά άντε να αποδείξεις αν ο Πουλαρίκας ήταν δικός του...).

    Επι Παπαντωνίου φτιαχτηκε ο αφεντικός του μεσαίου εικονιζομένου, με τις εξαγορές που έκανε και ο τέως Γενικός Γραμματέας που μέσω Χίου έγινε ...Κρητικός.

    Άμεσα και έμμεσα οι Κ, Λ και Β(Σ) ελέγχουν τους επιχειρηματίες αλλά έχουν στενές αλαξοκ_λιές με τα μήντια.

    Ο εκάστοτε, Αραπόγλου, Καρατζας, Μίρκος, Βρανόπουλος ήταν υπάλληλοι. Υπάλληλοι του πρωθυπουργού, αλλά υπάλληλοι. Με κομισάριο τον εκάστοτε ΥπΟΙΟ ή ΥπΕθΟ.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/11/2008 08:02:56

    Αφεντικό είναι αυτός που υπερασπίζεται μέχρι τέλους αυτό στο οποίο είναι ταγμένος. Ο Αράπογλου είναι λίγο λιγότερο υπάλληλος από τους προηγούμενους, γιατί δεν λέει ναι σε όλα. Από αυτή την άποψη τον παραδέχομαι, ασχέτως του τι άλλο μπορεί να παίζεται.

    Δεν ήξερα πάντως ότι είχε υπάλληλο τον Αλογοσκούφη. Εντυπωσιακόν...

  3. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 17/11/2008 10:49:51

    Τι να πω βρε παιδια.

    Θέλει πολιτικη βουληση και τιποτε παραπανω.
    Να βγει ειτελους καποιος που να μν τον νοιαζει ουτε εαν θα ξαναβγει, ουτε τι θα γραφουν για αυτον τα διαπλεκομενα ΜΜΕ, ουτε τι θα γραψουν μετα την θηεια του οι "πληρωμενοι ιστοριογραφοι"...

    Εζησα το οικονομικο θαυμα της Ισπανιας απο κοντα, η οποια σημειωτεον μπηκε ως αγροτικη χωρα στην Ε.Ε πολυ αργοτερα απο εμας και δεν πηρε καν πρωτο πακετο (τοτε λεγοατν Ντελορ) κτλ. και εγινε ενα συγχρονο ευρωπαϊκο κρατος με υποδομες βαρβατες!

    Ητε οι σοσιαλιστες Γκονζαλεζ και Θαπατερο ητε ο συντηρητικος Αθναρ ητανε ανενδοτοι σε διαφθορα κτλ. Συμμαζεψαν το δημοσιο, εφτιαξαν την Υγεια, εφτιαξαν την παιδεια, εφτιαξαν βιομηχανια ωστε να μην εξαρτωνται μονο απο την Γεωργια κτλ.
    Εβαλαν χαλιναρι σε Τραπεζες και μονοπωλια.
    Ο "συντηρητικος" Αθναρ εφτιαξε πολλα κεντρικα μηχανογραφικα συστηματα και πρωτα πρωτα στο Τραπεζικο. Εβγαλε Νόμο ώστε να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ως μισθωτος να σου εκδοθει πιστωτικη καρτα περαν της μιας και μοναδικης που σου εκδιδει η Τραπεζα στην οποια μπαινει ο μηνιατικος μισθος σου! Ακομη και σε αυτην η χρεωση που μπορεις να κανεις στην Καρτα δεν μπορει να υπερβαινει το μισό του μηνιάτικού σου!!! Απείλησε ανοιχτα οτι οποια Τραπεζα δεν συμμορφωθει, να κλεισει ολα τα υποκαταστηματα και να φυγει απο την Ισπανια και τους ανεργους υπαλληλους θα τους βαλει το κρατος σε αλλες υπηρεσιες!!!
    Εβγαλαν νομο οτι σε κρατικο νοσοκομειο οποιος ιατρος δεχεται δωρο του οποιου η αγοραστικη αξια ξεπερνα τα 10 Ευρω (π.χ. Whiskey) θεωρείται Δωροδοκια και του ιατρου του αφαιρειται δια βιου η αδεια εξασκησης επαγγελματος!

    Τους μαθαμε εμεις ρε γαμωτο τι θα πει Ελαιολαδο και εχουνε γινει η πρωτη χωρα παγκοσμιως σε εξαγωγη ελαιολαδου! Αλλα το κρατος (το κρατος οχι οι τραπεζες) δινει βοηθεια σε καθε πραγωγο να στησει το δικο του Ελαιοτριβειο! Στην Ελλαδα το κρατος δεν βοηθαει τον παραγωγο να στησει Ελαιοτριβειο αλλα τον στενει να παρει βοηθεια απο τις τοκογλυφικες Τραπεζες με συνεπεια οχι να μονο μην στησει Ελαιοτριβειο αλλα να του παρουνε και τα χωραφια!!!

    Βοηθησαντους συναιτερισμους να παρουνε φορτηγα και να στηνουνε λαϊκες αγορες στις πολεις ωστε να πουλανε απευθειας τα προϊοντα τους και εξαρθρωσν τους μεσαζοντες σε μια νυχτα!!!!

    Πρωτη η Ισπανια τωρα με την οικονομικη κριση εβγαλε τα πακετα ενισχυσης για τις Τραπεζες οι οποιες σημειωτεον το καταπιαν και δεν εκαναν "κιχ"!
    Και μιλαμε για πακετα με πολυ σκληρους ορους για τις Τραπεζες!

    Στην Ελλαδα τους δινουνε πακετα ανευ ορων (το αν θα παιρνει ο διοικητης 300 χιλιαρικα παραπανω η οχι δεν ειναι σοβαρος ορος) και οι Τραπεζες κανουνε κολπα και ο υπουργος κιοτευει!

    Περαν τουτου, εδω πιο ευκολα παιρνεις ακροαση απο το Βασιλια παρα απο τον πρωθυπουργο η τους αρχηγους των Κομματων!
    Ο πρωθυπουργος δεν σναντιεται κατ' ιδιαν με Επιχρηματιες και Τραπεζιτες κτλ.
    Σρογγυλο τραπεζι ναι αλλα οχι κατ' ιδιαν.
    Π.χ. ο Ορτέγκα (ενδυματα ΖΑΡΑ) που ειναι ο 4ος πλουσιοτερος ανθρωπος στον κοσμο και απασχολει ανω των 200.000 ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν υπηρχε περιπτωση να κλειστει με τον πρωθυπουργο στο πρωθυπουργικο γραφειο οι δυο τους!!!

    Στην Ελλαδα βλεπω για παραδειγμα να λενε στις ειδησεις "σημερα ο πρωθυπουργος συναντηθηκε με τον Επιχειρηματια Β.Βαρδινογιαννη".
    Προσφατα ειδα τον Γ. Παπανδρεου να συναντιεται κατ' ιδιαν στο γραφειο του με τον Ιδιωτη Τραπεζιτη Κωστοπουλο!

    Δηλαδη εκλεισαν τις πορτες και τι ειπαν???

    Τι ειπαν????????

    Τι συνειρμους να κανει ο ερμος ο πολιτης???????

    Αει σιχτιρ να πουμε...

    Ουτε ντροπη ουτε τιποτα...

  4. Under-Uber avatar
    Under-Uber 17/11/2008 10:54:03

    Μήπως έκανες λάθος; Ο Αράπογλου ήταν στην Citibank πριν 15 χρόνια και όχι στην American Express. Ενα μικρό διάλειμα στην Ιονική (επι Μητσοτάκη) και μετά πάλι στη Citibank πρι επιστρέψει (επι Καραμανλή) στην Εθνική.
    Μήπως τα περι υπαλληλικής σχέσεως Αράπογλου Αλογοσκούφη ΔΕΝ ευσταθουν;

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/11/2008 11:01:10

    Πέραν των λαθών των τραπεζιτών και της απληστίας τους έχω να πω ένα πράγμα κοιτάζοντας την Ελλάδα μετά το 60.

    Είχαμε κάποτε βιομηχανία την οποία κοιτάξαμε να διαλύσουμε και κατασυκοφαντήσαμε τους Βιομηχάνους, που δεν ήταν ιδιαίτερα κακοί. Αποτέλεσμα: Όλος ο τεχνικός κλάδος αναγκάζεται να αναζητήσει δουλειά στο εξωτερικό κι έχουμε 500.000 πτυχιούχους αυτή τη στιγμή εκτός Ελλάδας.

    Τώρα φτιάξαμε τράπεζες και πάλι αρχίσαμε τα ίδια.
    Ξαναλέω πάλι. Άλλο το θέμα της νομιμότητας σε κάποια πράγματα κι άλλο η διαρκής μιζέρια.

    Κύριοι καταλάβετε ένα πράγμα. Η μεταφορά της έδρας μια επιχείρησης στο εξωτερικό είναι πολύ εύκολη...

  6. e? avatar
    e? 17/11/2008 11:31:03

    και η φορολογια επιχειρησεων εδρας εξωτερικου ευκολη ειναι αλλα δεν γινεται

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 17/11/2008 11:49:15

    Ας γινουμε πρωτα απ ολα Αφεντικα του εαυτου μας και του σπιτιου μας και μετα ψαχνουμε για Αφεντικα γυρω μας.

    Ο Ελληνας εχει καταντησει να ΜΗΝ ειναι αφεντικο του εαυτου του. Δεν ξερει τι θελει. θελει οτι ειναι προχειρα τοποθετημενο μπροστα του χωρις να ψαχνει το χρονο και το ποιος του το εβαλε εκει. Γενικα δεν ψαχνουμε. Μας εχουν αποβλακωσει και γι αυτο ειπα σε αλλο ποστ τα τα βαλουμε με τα Μεσα και τη AGB( Σκυλος του Τσελιγκα ).

    Ποτε μαθαμε να ειμαστε αφεντικα του σπιτιου μας, επισης. Η Διοικηση του χωρου μας ειναι το Α κ Ω στη ζωη μας. Δυστυχως ειμαστε μετεξετασταιοι για πολλους λογους και αιτιες που δεν ειναι του παροντος.

    ΠΠ

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 17/11/2008 11:53:59

    Τα πράγματα είναι απλά.Στην πραγματική ζωή όπως λέμε "πραγματική οικονομία" ποιός είναι αφεντικό;
    Ο έχων τα ευρώ.
    Υπάρχει περίπτωση στην πολιτική να ισχύει κάτι διαφορετικό;
    Το Αριστοτελικόν "η πολτική πρέπει να ελέγχει την οικονομία και όχι το αντίθετο" έχει πάψει από αιώνες να ισχύει.
    Αν γίνει ένα πραγματικό γκάλοπ για το ποιός εχει την πραγματική εξουσία, ποιοί θα έπαιρναν τα μεγαλύτερα ποσοστά οι πολιτικοί ή οι επιχειρηματίες;

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 17/11/2008 12:29:58

    A.

    12:06 - 17/11/2008
    ALFA BANK.... 8.82 E,

    Μεταβολή -0.50 -5.36%
    Όγκος: 444,783 Τμχ
    --------------------------------
    Ελάχιστη Μέγιστη Μεταβολή %

    Τελευταίων 7 ημερών 9.32 12.08 -19.52
    Τελευταίων 30 ημερών 8.12 13.70 -31.97
    Τελευταίων 3 μηνών 8.12 18.86 -46.86
    Τελευταίων 6 μηνών 8.12 23.48 -58.39
    Τελευταίων 12 μηνών 8.12 26.16 -64.10




    B.
    Η Alpha Bank θα ενταχθεί πρώτη στο σχέδιο στήριξης των ελληνικών τραπεζών χωρίς να κάνει διάκριση στα επιμέρους μέτρα, δήλωσε ο πρόεδρος της τράπεζας, κ. Γ. Κωστόπουλος σε συνέντευξή του στην "Καθημερινή της Κυριακής".

    Ο κορυφαίος τραπεζίτης ανέφερε: "Η Alpha Bank συμπληρώνει σχεδόν 130 χρόνια ανελλιπούς στήριξης της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα. Σε αυτό το διάστημα έχουμε στηρίξει χιλιάδες επενδυτικές ιδέες και αισθανόμαστε υπερήφανοι που κι εμείς στον βαθμό που μας αναλογεί έχουμε συμβάλει στην ανάπτυξη και στην ευημερία της ελληνικής κοινωνίας. Όμως, οι στιγμές είναι κρίσιμες κι εμείς, ως τρίτη και τέταρτη γενιά στη διοίκηση της Alpha Bank, αντιλαμβανόμαστε την ευθύνη μας έναντι των περιστάσεων.

    Απερίφραστα, λοιπόν, μπορώ να σας πω πως η τράπεζά μας θα ενταχθεί στο σχέδιο κάνοντας χρήση όλων των μέτρων που το ελληνικό δημόσιο μας παρέχει, γιατί πιστεύουμε πως αυτό το σχέδιο είναι καλό για την οικονομία και ό,τι είναι καλό για την οικονομία είναι καλό και για τις τράπεζες".

    ΠΠ

  10. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 17/11/2008 13:27:57

    Παραθέτω ένα σύντομο βιογραφικό του Τάκη (Ευστράτιος-Γεώργιος) Αράπογλου, Πρόεδρου του Δ.Σ.
    με την υποσημείωση ότι για τα προσόντα του δεν τίθεται θέμα, για μην αδικούμε και τον άνθρωπο.

    "Από το 1978 ως το 1991 ο κ.Τάκης Αράπογλου εργάσθηκε, με βάση το Λονδίνο, σε Αμερικανικές Επενδυτικές Τράπεζες.
    Εξειδικεύθηκε σε θέματα διεθνούς Κεφαλαιαγοράς και Στρατηγικών Συμβουλών, καλύπτοντας κυρίως χρηματοοικονομικούς οργανισμούς, πολυεθνικές εταιρείες και κυβερνήσεις της Β. Αμερικής, Σκανδιναβίας και Δυτ. Ευρώπης.
    Το 1991 επέστρεψε στην Ελλάδα όπου έως το 2000 διετέλεσε Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου της Ιονικής και Λαϊκής Τράπεζας, Γενικός Διευθυντής για την Ελλάδα της Τράπεζας American Express και Γενικός Διευθυντής για την Ελλάδα της Citibank/Citigroup.
    To 2000 επέστρεψε στο Λονδίνο ως Managing Director της Citigroup, υπεύθυνος του τομέα διαχείρισης όλων των συμβουλευτικών και επενδυτικών εργασιών της Citigroup με όλες τις τράπεζες παγκοσμίως.
    Από το 2004 είναι Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος και από το 2005 Πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών."

  11. ataktos avatar
    ataktos 17/11/2008 14:06:43

    ainte me to kalo to tekno mas as trehi giro giro..

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/11/2008 15:57:22

    @Lakis, -Malaga: Έμεινα άγαλμα με τα μέτρα της Ισπανίας! Μπράβο τους! Σκέφτομαο ότι και η Μπάρτσα δεν είχε -από άποψη- διαφήμιση στην φανέλλα. Και τώρα έβαλε της Unicef!

    Από τότε με τα φορτηγά είχα να σε ακούσω τόσο καίριο. Για πες, με τον τουρισμό, πώς τα πάνε; τι προβλέπουν;

  13. ataktos avatar
    ataktos 17/11/2008 18:29:31

    Τα προβλήματα με το ηλεκτρονικό χρήμα της κάρτα visa τράπεζας Πειραιά δεν περιγράφοντα .Πουθενά εκτός της CITI δεν μπόρεσα να κάνω ανάληψη χρημάτων .Ξεφτιλισμένες τράπεζες έχουμε .