22/09/2008 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είναι ο μεσάζων για την Ολυμπιακή;

Όπως καταγγέλλουν στη βουλή 21 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ «η Κυβέρνηση Καραμανλή οφείλει να δώσει πειστικές απαντήσεις σε σχέση με εξαιρετικά ύποπτες και ανορθόδοξες διαπραγματεύσεις του Ελληνικού Κράτους σε ανώτατο επίπεδο με ξένο κράτος για την εκποίηση των Ολυμπιακών Αερογραμμών, υπό τον κυβερνητικό όρο της υπόδειξης συγκεκριμένου οικονομικού παράγοντα της χώρας ως κεντρικού προσώπου στη διαπραγμάτευση»

Αποκρυπτογράφηση: Το ξένο κράτος είναι το Qatar. Ο εφοπλιστής ποιος είναι;

Την περασμένη Πέμπτη πάντως τα ΝΕΑ έγραψαν τα εξής: «Σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, φαίνεται ότι αναθερμαίνεται το ενδιαφέρον Ελλήνων εφοπλιστών (όπως οι κ.κ. Ρέστης, Τσάκος, Κοντέλλης, Μανιός) για την Ολυμπιακή, δεδομένου ότι η εταιρεία θα βγει προς πώληση με αρκετή προίκα και χωρίς καμιά δέσμευση για τους εργαζομένους. Επιπλέον, δέλεαρ για τους εγχώριους επιχειρηματίες αποτελεί το φιλέτο των υπηρεσιών επίγειας εξυπηρέτησης στα 33 περιφερειακά αεροδρόμια, το μονοπώλιο του οποίου θα διατηρήσει η Ολυμπιακή για άλλον έναν χρόνο (μέχρι τον Οκτώβριο του 2009). Επίσης, δέλεαρ αποτελεί και η προοπτική εισόδου των ίδιων επιχειρηματιών (μέσω ΣΔΙΤ) στα μεγάλα αεροδρόμια της περιφέρειας»

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=87596

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/09/2008 18:58:48

    με όλο το σεβασμό στους αναγραφόμενους επιχειρηματίες, ξέρω ότι σας εμπνέει το glamour των γιαλιστερών αεροπλάνων με τις σπέρδουλες αεροσυνοδούς και τους αγέρωχους πιλότους, αλλά Ο,ΤΙ προίκα και να πάρετε, αν την κρατήσετε την ΟΑ σαν Ο"Α" θα την πατήσετε. Η Lufthansa είδε και έπαθε να είναι break even. Ωστόσο, αν βάλετε και δικά σας λεφτά, good luck.

  2. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 22/09/2008 21:10:08

    είναι ο Ρέστης....που ήθελαν να τον προικίσουν και με την εφημερίδα ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

  3. saska avatar
    saska 22/09/2008 21:55:40

    Πάνε να ξεβρομίσουνε μια εταιρεία που έχει φάει τον αγλέωρα και οι Πασοκοι προσπαθούν να βρουν παραθυράκι για να λαϊκίσουν !
    Αι στο διάολο που τους ταΐζουμε τόσα χρόνια δε πανα την πάρει ο Ρέστης κι ο κάθε εμίρης αρκεί να μην την πληρώνουμε εμείς !

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/09/2008 22:03:05

    Την καταδίκη του πρώην υπουργού -και συμβούλου του πρωθυπουργού- Γιάννη Κεφαλογιάννη για απόπειρα υπόθαλψης εγκληματία και προτροπή σε ψευδορκία τριών αστυνομικών υπαλλήλων αποφάσισε πριν από λίγο Μονομελές Πλημμελιοδικείο Ρεθύμνου. Η υπόθεση αφορούσε στην πίεση που φέρεται να άσκησε σε τρεις αστυνομικούς να αλλάξουν τις καταθέσεις τους για κάτοικο του Μηλοποτάμου που είχε συλληφθεί για χασισοκαλλιέργεια. Καταδικάστηκε και ο πρόεδρος της ΝΟΔΕ Ρεθύμνου Αρκάδιος Σπανουδάκη για έμμεση συνέργια στο αδίκημα της υπόθαλψης εγκληματία.
    Οι καταδικασθέντες άσκησαν έφεση και αφέθηκαν ελεύθεροι.

    press-gr

  5. Jiovani avatar
    Jiovani 22/09/2008 22:51:12

    Υπουργός και έκανε απόπειρα υπόθαλψης εγκληματία και προτροπή σε ψευδορκία;
    Μα τι λέτε τώρα γίνονται τέτοια πράγματα...

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 22/09/2008 23:26:52

    Ο Ωνασης το μυρισθηκε και εφτιαξε την Ολυμπιακη.
    Μετα παλι ειδε και αποειδε, με τους πολιτικους και τις προσληψεις, και πουλησε την Ολυμπιακη...

    Οι επιχειρηματιες που αναφερονται, ουτε για να του δενουν τα κορδονια δεν κανουν,ανεξαρτητα αν οι εποχες εχουν αλλαξει...

    Προς Θεου δεν εχω καμμια απολυτως ορεξη θεοποιησεως του Ωναση.

    Απλα, περα απο οπορτουνιστης ηταν μοναδικος σε ικανοτητα επιχειρηματιας εχοντας συχνα-ιδιως στον Παναμα-ως κυριο αντιπαλο την Αμερικανικη κυβερνηση την οποια κερδιζε!

    Οπως απεδειχθη και απο το Ωνασειο και απο ενα σωρο υποτροφιες και αλλες κρυφες ενεργειες ηταν επι της ουσιας πατριωτης.

    Ειναι περα για περα αδοκιμος καθε συγκριση με Ρεστηδες,Κοντελληδες κ.λ.π. Αλλο δραττωμαι της ευκαιριας και βγαζω χρηματα ανεξαρτητως τροπου και αλλο να εισαι Ωνασης.

    Αν βρειτε συνεντευξεις του Ωναση λιγο μετα την πωληση της Ολυμπιακης,θα δειτε ποσο προφητικος ηταν...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/09/2008 23:26:53

    κύριε σασκα, αν την πάρει κάποιος που δεν είναι του χώρου, θα τον ταϊζεις πλουσιοπάροχα (εκτός αν είσαι οffshore). Έχει ταϊσματα πάνω απο το τραπέζι κάτω από το τραπέζι, στον κάτω όροφο κλπ.

  8. saska avatar
    saska 23/09/2008 07:25:58

    Οι αντιπολιτευτικές επιλογές Πασόκ δεν οδηγούν πουθενά παρά μόνο ενισχύουν την αδιαλλαξία των βολεμένων εργαζομένων της Ολυμπιακής, οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι παράνομα και καταχρηστικά διορισμένοι από μπαρμπάδες και τοπικές οργανώσεις και κάθονται αναπαυτικά πάνω στα χρέη της επιχείρησης και στα κεκτημένα, που πληρώνει ο ελληνικός λαός.

    archaeopteryx Εντάξει να την δώσουμε στους εργαζόμενους αυτούς που θα την κάνουν εταιρεία!!
    Και επειδή σας βλέπω να το παίζεται κρυφοπρασινοκουράδες απορία έχω μετά και τόσο καιρό να ακούσω την αντιπρόταση για την ολυμπιακή από το ΠΑΣΟΚ απορία έχω να δω ποια λύση προτείνει;

  9. spikol avatar
    spikol 23/09/2008 23:12:09

    saska μάλλον δίκιο έχεις. Δεν έχουν πρόταση και δεν θέλουν να έχουν. Τη βρώμικη δουλειά την κάνει ο Καραμανλής, όπως με το Ασφαλιστικό.

    Η απορία μου είναι πώς το antinews αποδέχεται την "αποκάλυψη"της επερώτησης, λέγοντας: Εντάξει για το ΚΑΤΑΡ. Ο εφοπλιστής ποιος είναι.
    Καρχιμάκη έχεις πλέον ΟΛΑ τα μέσα.
    Λυπάμαι για την κατάντια της κρυφής και ανώνυμης δημοσιογραφίας!!!!