#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2008 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είναι ο κομιστής του εγγράφου Νίμιτς

Ποιος ήταν ο «κομιστής» τους εγγράφου Νίμιτς που διέρρευσε στο ΒΗΜΑ; Το αποκαλύπτει το «Αντί» στο τεύχος του που κυκλοφορεί αύριο. Γράφει μεταξύ άλλων: «Το έγγραφο το οποίο η υπουργός Εξωτερικών δεν έδωσε στους πολιτικούς αρχηγούς δήθεν για να μην διαρρεύσει έφυγε από το γραφείο της και με κομιστή τον υιό της κ. Κώστα Μπακογιάννη κατέληξε στο γραφείο του κ. Γιάννη Πρετεντέρη και κατόπιν στα περίπτερα. Η συμφωνία με τον δημοσιογράφο προέβλεπε να δημοσιευθεί στο Κυριακάτικο φύλλο της εφημερίδας αφού θα είχαν μεσολαβήσει μερικές ημέρες συζητήσεων αλλά η κ. Μπακογιάννη υπολόγισε χωρίς τις εσωτερικές κόντρες στην εφημερίδα. Ο εκδότης της εφημερίδας κ. Σταύρος Ψυχάρης όταν αντελήφθη ότι ο κ. Πρετεντέρης έχει στην διάθεσή του το έγγραφο τον υποχρέωσε να το δημοσιεύσει στο φύλλο της περασμένης Πέμπτης και να μην περιμένει την Κυριακή μεγιστοποιώντας έτσι το πρόβλημα…»

Το ότι η κ. Μπακογιάννη έχει καλές σχέσεις με τον κ. Πρετεντέρη είναι γνωστό. Επιδιώκοντας την υποστήριξη της εφημερίδας στον συμβιβασμό που επιχειρεί αλλά και γενικότερα στις προσωπικές της φιλοδοξίες του έδωσε το έγγραφο. Φυσικά δεν υπάρχει θέμα για την εφημερίδα που έκανε την επιτυχία και για τον δημοσιογράφο που την πιστώνεται-οποιοσδήποτε στην θέση τους το ίδιο θα έκανε. Το πρόβλημα είναι με τα προσωπικά παιχνίδια της κ. Μπακογιάννη, η οποία ακόμη και αυτή την στιγμή που διακυβεύεται το εθνικό συμφέρον προκρίνει τις προσωπικές της επιδιώξεις. Και τι σόι σοβαρή και μυστική διαπραγμάτευση είναι αυτή όταν η ίδια η υπουργός την παραβιάζει με επιλεκτικές διαρροές; Το Μέγαρο Μαξίμου πάντως εξακολουθεί να βγάζει καπνούς με την συμπεριφορά της υπουργού. Γι αυτό και από την αρχή την υποχρέωσε με επιτακτικό και ταπεινωτικό τρόπο να αναλάβει την ευθύνη. Η κ. Μπακογιάννη αρχικά δεν ήθελε να το κάνει και τα δικά της βαποράκια έλεγαν ότι μπορεί να το έχει δώσει ο κ. Ρουσόπουλος η σχέση του οποίου με τον κ. Σταύρο Ψυχάρη και τον συντάκτη της εφημερίδας κ. Βασίλη Χιώτη είναι επίσης γνωστή. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MIG avatar
    MIG 28/02/2008 19:25:48

    Μπραβο παιδια.!!!
    Σκισατε για ακομα μια φορα..!!! Τι ειναι αυτη η οικογενεια ρε παιδια, ενα κεφαλι κοβεις, τρια πετιουνται...
    Το αναδημοσιευω με την αδεια σας στο bλog μου....

    http://timathamesimera.wordpress.com/

  2. Nick avatar
    Nick 28/02/2008 19:30:17

    Έλεος! Αν είναι δυνατον. Δηλαδή πόσο "κολλημένοι" είναι κάποιοι με τις προσωπικές φιλοδοξίες τους;;

  3. Υ. avatar
    Υ. 28/02/2008 19:39:31

    Πολύ καλό το άρθρο σου.

  4. thanos avatar
    thanos 28/02/2008 19:47:40

    Den ftaiei to paidi....Ta DNA tou pappou tou phre.

  5. thanos avatar
    thanos 28/02/2008 19:49:20

    EDW DEN YPARXEI PROVLHMA KYRIE SANIDA???????????

  6. thanos avatar
    thanos 28/02/2008 19:51:54

    H Antipolyteysh ti kanei??

    tha mou peis ...oti ekane kai xthes.

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/02/2008 19:58:05

    Μαθαίνει καλά δίπλα στη μαμά ο μικρός βλέπω..... Άντε και εις ανώτερα :P :P
    .
    .

  8. Τάκης avatar
    Τάκης 28/02/2008 20:29:09

    Συγχαρητήρια για την είδηση στο ΑΝΤΙ. Μας δικαιώνει άλλη μια φορά για την επιλογή μας να το διαβάζουμε εδώ και τόσα χρόνια.

    Ο Πρετεντέρης μάλιστα δεν εμφανίστηκε στο δελτίο της περασμένης πέμπτης αν θυμάστε.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/02/2008 20:36:44

    Μήπως κάποιος δικηγόρος στην ομήγυρη ξέρει εάν στοιχειοθετείται απάτη σε βάρος του δημοσίου εφ' όσον τα ταξείδια και οι διαπραματεύσεις για την "προάσπισπη των εθνικών συμφερόντων" γίνονται με δημόσια χρήματα; Ή μήπως πάμε για ψώνια στην Νέα Υόρκη;

  10. nio avatar
    nio 28/02/2008 22:34:57

    Τωρα μπορουνε να παν να........................................................................................................................................................................................................ ξυριστουνε.
    Σεμνος ειδες ,δεν βριζω.
    Για αυτο τα blog,ειναι το μελον.

  11. exeisminima avatar
    exeisminima 29/02/2008 01:24:02

    Τελικά φαίνεται ότι ο κυρ Ψυχάρης κυβερνά αυτόν τον τόπο. Ούτε καν πιο μεγάλα αφεντικά.
    Και ξαφνικά αφού έφαγε πόρτα το press-gr χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη στην μπλογκόσφαιρα τρωκτικά και κουρδιστά πορτοκάλια.
    Δεν είναι αυτή η δημοσιογραφία των πολιτών που εμείς πιστεύουμε κύριοι.
    Θα περίμενα από το τρωκτικό που τόση διαφήμιση του κάνουνε από τα κανάλια να αναφέρει τη πηγή της είδησης με τη διαρροή του εγγράφου...

  12. ASXETOS avatar
    ASXETOS 29/02/2008 12:44:45

    Θα βρεθεί κανείς να τους στείλει όλους σπίτια τους;;; ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ.Καραμανληδες,Παπανδρέους,Μητσοτακαίους,ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ Σ'ΆΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ;;;;;;;

  13. Επ... avatar