#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2008 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος γνωστός δημοσιογράφος ήταν στο payroll της Ζήμενς;

Ότι ο  «Franz» των 7,5 εκατ. Μάρκων» είναι ο κ. Γ. Σκαρπέλης, γενικός διευθυντής τηλεπικοινωνιακού συστήματος του ΟΤΕ και εισηγητής προγραμματικών (σύμφωνα με τη δικογραφία) το ξέρουμε από τότε που το έγραψε η Αριστέα Μπουγάτσου στην «Ελευθεροτυπία» (βλ. 5 εμβάσματα 3,8 εκατ. ευρώ στον Φραντς τον Έλληνα.) Το λέμε αυτό και επειδή συναγωνιστές μπλόγκερς διερωτώνται σήμερα γι αυτό και επειδή τώρα που όλοι παριστάνουν τους «αποκαλυπτικούς», πρέπει να πούμε ότι η Αριστέα είναι από τους ελάχιστους που στάθηκαν συνεπείς και ανυποχώρητοι στην υπόθεση αυτή εδώ και χρόνια.

Το ίδιο θεωρούμε και για τους εαυτούς μας και τα γραπτά μας επί σειρά ετών το αποδεικνύουν. Scripta manet. Όπως και οι απολύσεις από εφημερίδες και έκδοτες και η άρνηση να μας δώσουν δουλειά, επειδή είμαστε «δακτυλοδεικτούμενοι» από τους υπηρέτες της διαπλοκής. Που όταν ο τόπος έβρεχε σκάνδαλα, αυτοί έκαναν  καριέρες εκατομμυρίων, απλώς επειδή δεν έγραφαν. Απλώς επειδή έγλυφαν και υποκλινόντουσαν ευγενικά στην διαπλοκή με τις κομψές και καλογυμνασμένες μέσες τους. Εμείς επιμείναμε όμως και τώρα δικαιωνόμεθα. Όλα εδώ πληρώνονται λοιπόν και ο καθένας όπως έστρωσε, θα κοιμηθεί. Επειδή, όπως γράφουμε και στο post «αντισταθείτε «what we do in life, echoes in eternity».

Και προς το παρόν ρωτάμε: Ποιος πολύ γνωστός δημοσιογράφος που το παίζει τώρα αποκαλυπτικός, ήταν χρόνια στο payroll της Ζήμενς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. FANTOMAS avatar
    FANTOMAS 11/05/2008 22:58:09

    MHΠΩΣ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ αποκαλυπτικόυ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΟΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΓΑΠΟΝΤΗΣ ?

  2. FANTOMAS avatar
    FANTOMAS 11/05/2008 23:09:30

    Ή ΜΗΠΩΣ Ο ΕΝ ΛΟΓΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΧΕΙ ΒΡΑΒΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΛΥΚΕΙΟ ΑΜΑΛΙΑΔΟΣ ? ΩΣ Ο ΠΟΙΟ αποκαλυπτικός ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ !!

  3. best avatar
    best 11/05/2008 23:16:59

    EXEI KE RADIOFONIKI EKPOMPI???????? SE MEGALO KANALI? HELP ME LIGO

  4. FANTOMAS avatar
    FANTOMAS 11/05/2008 23:17:30

    ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ? !!!

  5. Factorx avatar
    Factorx 11/05/2008 23:20:20

    Πήρατε λάθος δρόμο. Δεν είναι αυτός που ενοείτε. Πάντως έχει και εκππομπή

  6. fantomas avatar
    fantomas 11/05/2008 23:29:06

    KAΛΑΑΑ... ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ...
    Ή ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΝΑ ΦΑΚΕΛΟ !!!

  7. best avatar
    best 11/05/2008 23:47:27

    sto skai ine??????

  8. thanos avatar
    thanos 11/05/2008 23:48:16

    Trexte ston Chamarato,an zei akoma..-))

  9. kronos avatar
    kronos 12/05/2008 00:18:49

    Pragmati i Aristea ta tilepikinoniaka ke oti ihe sxesi me OTE ta ihe fai me to kutali prepi na ihe kala cone pios tin akuge omos ke na pu dikeonete simera ayti i gyneka

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/05/2008 01:00:36

    Factorx,

    “Τις κρίσιμες στιγμές οι “ρομαντικοί” και οι “εξτρεμιστές” παίζουν πρωταρχικό ρόλο. Αργότερα γίνονται περιθώριο και κυβερνούν οι “ρεαλιστές” οι “δημοκράτες” και οι ¨καλοί κομμουνιστές¨”, “Νταντόν”

  11. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2008 01:22:43

    Άμα δεν μου την πεις "νηπιο γέρων" θα σκάσεις. Γι αυτό σε πάω

  12. kronos avatar
    kronos 12/05/2008 01:52:34

    O PAPIAS INE???? PU EHI MEGALA HILIA

  13. kronos avatar
    kronos 12/05/2008 01:52:54

    ?

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 12/05/2008 04:14:55

    Σίγουρα η νέα , μεταπολεμική , γερμανική 5η φάλαγγα έχει διαπράξει πολλά περισσότερα εγκλήματα , σε σχέση με την προπολεμική , σε βάρος των συμφερόντων του ελληνικού λαού , με μοναδικό κίνητρο το "ίδιον όφελος ". Η διαφορά είναι ότι οι παλαιοί ήταν φασίστες. Και οι νέοι είναι "δημοκράτες" .

    Διαβάζω κάποια ονόματα που εμπλέκονται στο σκάνδαλο και στροβιλίζουν βασανιστικά οι σκέψεις και οι συνειρμοί μου γύρω από συμπτώσεις και συνωνυμίες .

    "Σκαρπέλης" λεγόταν κάποιο στέλεχος της ΕΔΑ -Γερμανίας που στη διάρκεια της δικτατορίας παντρεύτηκε μια γερμανίδα που αργότερα έγινε βουλευτής του Γερμανικού Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος ( SPD ). Στη συνέχεια η σύζυγος Σκαρπέλη έγινε κάτι σαν "GRIECHENLANDSPEZIALIST" στη Γερμανία και ορίστηκε πρόεδρος της "Μικτής Γερμανό-Ελληνικής Κοινοβουλευτικής Επιτροπής" , προωθώντας σταθερά την λεγόμενη "ελληνο-γερμανική φιλία" , σύμφωνα με τις επιταγές και τα συμφέροντα του γερμανικού κράτους, παρακολουθώντας σταθερά και στενά τον εκ Γερμανίας προερχόμενο πολιτικό κόσμο. Ίσως να είναι μια απλή συνωνυμία με τον τέως δ/ντή της Ζήμενς , εγώ αυτό πιστεύω . Ίσως μια μακρινή συγγενική σχέση του έλληνα συζύγου της. Στην περίπτωση αυτή τίποτα το μεμπτό. Δεν πιστεύω στη συλλογική ευθύνη. Και το εννοώ.

    Το άλλο εμπλεκόμενο πρόσωπο ( Σ. Αποστολόπουλος )ίσως να έχει κάποιες σχέσεις με την Γερμανία σαν "μετανάστης"-φοιτητής.Πάντως η σύζυγος του θα πρέπει να γνωρίζει πολύ κόσμο από την Γερμανία. Ήταν επί χρόνια κομματική φίλη και σύμβουλος ( στο ΥΠΕΣ ) του Άκη Τσοχατζόπουλου.

    Εύχομαι ο κάθε αναγνώστης να μην βγάλει εύκολα και επιπόλαια συμπεράσματα. Αναφέρομαι σε τυχαίες συμπτώσεις που θα πρέπει να ελεγχθούν .

    Τώρα σε ότι αφορά τον "τέως" Χριστοφοράκο υπάρχει και μια άλλη είδηση , επιβεβαιωμένη , την οποία την μεταφέρω με πολύ περίσκεψη.
    Σύμφωνα με τα ιστορικά στοιχεία - ντοκουμέντα που δημοσίευσε το , ας το πούμε προσεκτικά , "συντηρητικό" περιοδικό ιστορικής έρευνας "ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ" ( τεύχος 57 ) ο ΠΑΤΕΡΑΣ Χριστοφοράκος ήταν συνεργάτης των γερμανικών στρατευμάτων κατοχής και του είχαν δώσει το παρατσούκλι "ο γιατρός των S.S." !
    Το έγραψε το περιοδικό πριν
    ένα μήνα , αλλά κανείς δεν το σχολίασε και δεν το αναδημοσίευσε. Ίσως με το εύκολο βλακώδες επιχείρημα " τώρα αυτά που γράφουν οι φασίστες θα σχολιάζουμε " ! Έγκυρες ειδήσεις και ιστορικές έρευνες υπάρχουν μόνο στις εκδόσεις ΔΟΛ-ΠΗΓΑΣΟΣ-ΛΙΒΑΝΗ !

    Γιατί έγραψα εισαγωγικά ότι μεταφέρω "με περίσκεψη" την "πιπεράτη" αυτή είδηση ; Απλά διότι και πάλι θα γράψω πως δεν πιστεύω στην "συλλογική ευθύνη" . Κανέναν άνθρωπο δεν θα τον έκρινα με βάση αυτό που είναι οι γονείς του , τα αδέλφια του η και τα παιδια΄του ακόμα ! ΟΜΩΣ όταν διαπιστώνω ότι υπάρχει μια συνέχεια στη συμπεριφορά απέναντι σε ζητήματα , ελευθερίας , δημοκρατίας , ανεξαρτησίας και αυτοδιάθεσης των λαών , απέναντι σε ζητήματα κοινωνικής δικαιοσύνης, ΤΟΤΕ τολμώ να πω είσαι άξιος κληρονόμος του πατέρα σου( άποψης προσωπικής αρχής που δεν αναφέρεται στη συγκεκριμένη περίπτωση ).

    Επίσης το περίεργο είναι ότι η Γερμανία χρησιμοποιεί για "αντιπροσώπους" των επιχειρήσεων της στο εξωτερικό( ιδιωτικών και κρατικών )ανθρώπους που τυχαία τα επίθετα τους είχαν γίνει γνωστά προπολεμικά σαν "5η Φάλαγγα" η "δοσίλογοι" στην κατοχή.
    Αυτή η "συνέχεια" είναι που με τρελαίνει. Θα μου πεις τότε υπήρχε ναζιστική Γερμανία και φασιστική Ελλάδα. Σήμερα και οι δύο χώρες είναι δημοκρατικές. . Ναι ρε γαμώτο αλλά αυτή η "συνέχεια" κρατικής πολιτικής και "οικογενειών" απο το 1832 ( Όθωνας-Βαυβαρική Αντιβασιλεία ) μέχρι σήμερα τι στο διάολο σημαίνει ;;;

  15. ANToNIO B avatar
    ANToNIO B 12/05/2008 17:10:08

    Ο Σκαρπελης ξεκίνησε σαν πράσινος συνδικαλιστής στον ΟΤΕ , στους μηχανικούς και μετά αναρριχήθηκε εκεί που αναρριχήθηκε.
    Ο Τσοχατζόπουλος ξεκίνησε τις σπουδές του στην Γερμάνια και μετά από λίγο καιρό , για ποιο εύκολα λένε οι κακές γλώσσες, τις συνέχισε και τις τέλειωσε στην Αυστρία
    Όσο για αυτό που λέει ο « νήπιος γέρων» στην Ελλάδα δεν ισχύει , διότι αυτοί που έπαιξαν πρωταρχικό ρόλο στο πολυτεχνείο όχι μόνο δεν μπήκαν στο περιθώριο αλλά εξακολουθούν να μας κυβερνούν ακόμα !!!!!!!!!!!
    Σίγουρα ο Νταντόν δεν θα γνώριζε καλά τους Έλληνες

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/05/2008 21:13:17

    Φίλε ΝΤΑΝΤΟΝ
    Σε έναν ιδανικό κόσμο η προσωπική ευθύνη για ατιμίες δεν διαχέεται δεν κληρονομείται δεν μεταβιβάζεται.
    Στον πραγματικό ναι.

    Η Φύση απεχθάνεται το κενό : όπως αρνούμαστε την παρθενογένεση, με την έννοια ότι οποιουδήποτε όντος έχει προηγηθεί κάποιας μορφής γονιμοποίηση, έτσι και όλες οι καταστάσεις έχουν δημιουργηθεί από τις προϋπάρχουσες.

    Η εξουσιαστική ελίτ (πολιτική, οικονομική, πνευματική) έχει συνέχεια.
    Στην πιο μονομερή μορφή της εκδηλώνεται με την κληρονομική μοναρχία.
    Στην light εκδοχή με την από πάππου προς πάππο κοινοβουλευτική εκλογή.
    (Επανάσταση είναι η -συνήθως- βίαιη διακοπή της συνέχειας).

    Παράδειγμα : οι πατέρες Σημίτης και Κόκκαλης ήταν ταγοί μιας παράταξης εξουσίας.
    Αν η παράταξη κέρδιζε οι πατέρες θα είχαν γίνει μεγαλο-υπουργοί και οι γιοί θα ήταν στην πορεία κάτι αντίστοιχο του Κυριάκου Μητσοτάκη και του Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη.
    Οι γιοι λοιπόν Σημίτης και Κόκκαλης, κεντρικά πρόσωπα της τελευταίας 20ετίας, δεν προέκυψαν «από το πουθενά». Ήταν μέλη της ελίτ. Αυτό σημαίνει ανοιχτές πόρτες.
    Σε προηγούμενο αναφέρθηκε το γνωστό φλωρακικό «να βοηθήσουμε το γιό του Πέτρου».
    (Εκτός ελίτ ήταν ο αρχομανής γέρος Καραμανλής, γι΄ αυτό έκανε τα μύρια όσα για να ανέβει).

    Στον ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ έχει δημοσιευθεί χωρίς να υποβληθούν μηνύσεις και η αρχική προέλευση του πλούτου τον οποίο χρησιμοποιεί σήμερα η Γιάννα : η Οικογένεια Αγγελόπουλου πουλούσε στην Κατοχή στους Γερμανούς τα συρματοπλέγματα για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης και κράτησης των πατριωτών και όλων των κατοχικών εγκαταστάσεων.

    Για να τεθεί ως έχει : η Κατοχή είναι η μήτρα της πρόσφατης ελληνικής ιστορίας.
    Γι΄ αυτό παντού εμφανίζονται οι Γερμανοί.
    Ως Δυτική Γερμανία διακριτικά, μετά την επανένωση επιθετικά.

    Για την οποία Κατοχή, όπως και για τις μείζονες εθνικές καταστροφές του 20ου αιώνα (Μικρά Ασία, Εμφύλιος), και την πολιτική εκτροπή 1967-74, κυριαρχούν μύθοι.

    «Στην Ελλάδα της Κατοχής άλλαξαν χέρια 230.000 ακίνητα!
    Ξέρουμε πολλά για τη μιζέρια αυτών που τα πουλούσαν. Θα θέλαμε να μάθουμε περισσότερα για το ποια εισοδήματα επέτρεπαν σε αυτούς που τα αγόραζαν να τα αποκτήσουν.
    Στην Ελλάδα της Κατοχής άλλαξαν χέρια τεράστια χαρτοφυλάκια, έγινε μια τεράστια εκποίηση δημόσιου πλούτου. Ποια εισοδήματα επέτρεπαν την αγορά μετοχών της Εθνικής Τράπεζας με αντίτιμο κάθε μετοχής ίσο με χίλια ή δυο χιλιάδες μεροκάματα της ίδιας εποχής;
    Στο Χρηματιστήριο της Αθήνας στην Κατοχή οι Γερμανοί έριξαν πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χρυσές λίρες και εκατομμύρια άλλα χρυσά νομίσματα (λεηλατημένα από τους Εβραίους και άλλους υπόδουλους) για να «καλύψουν» τους εγχώριους οικονομικούς συνεργάτες τους που αγωνιούσαν να μετατρέψουν σε «σκληρό νόμισμα» τα αμύθητα κέρδη που τους έφερνε η συνεργασία με τον κατακτητή και η καταλήστευση των συμπατριωτών τους.
    Από ένα πελώριο πλήθος πηγών προκύπτει ότι στη διάρκεια αυτής της περιόδου έγινε μια τεράστια κοινωνική ανατροπή, στηριγμένη στην προδοσία και στην προσχώρηση στην πολιτική και οικονομική λειτουργία του ναζισμού.
    Ενάντια σε τούτα ξεπήδησε η Αντίσταση, ο πατριωτισμός των φτωχών, το ΕΑΜ και φυσικά το μίσος, το πάθος, η δύναμη που κατασκεύασε από το τίποτα στρατούς ολόκληρους, τον ΕΛΑΣ, κράτος ελεύθερο στα βουνά και έδωσε το δυναμικό για τον μακρόχρονο εμφύλιο στη συνέχεια.
    Δες http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=28.02.2008,id=5753432

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/05/2008 21:43:59

    ΑΝΤοΝΙΟ Β,