#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος από τους αδελφούς Παπανδρέου φταίει;



Απόσπασμα από άρθρο των New York Times για τον Πρωθυπουργό, Γιώργο Παπανδρέου

Σύρθηκε στην πολιτική το 1967, στην αρχή της επταετούς στρατιωτικής δικτατορίας στην Ελλάδα, όταν εισέβαλαν στρατιώτες στο σπίτι του ψάχνοντας τον πατέρα του και ανήμποροι να τον βρουν, σημάδευαν τον κ. Παπανδρέου με ένα όπλο στο κεφάλι.

Ακόμα και όταν ο πατέρας του έγινε πρωθυπουργός το 1981, δεν έδειξε ενδιαφέρον ώστε να θέσει υποψηφιότητα για το κοινοβούλιο. Όμως ένας από τους αδελφούς του  πρόσφερε ένα πειστικό επιχείρημα. Του είπε: «Άκου, είναι μόνο για τέσσερα χρόνια. Είναι σαν να παίρνεις ακόμα ένα πτυχίο. Και μπορείς να το παρατήσεις εάν δεν σου αρέσει».

http://www.nytimes.com/2010/06/16/world/europe/16papandreou.html?pagewanted=2

Όπως φαίνεται του άρεσε...

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 17/06/2010 19:37:38

    Den eimai vevaios oti synexizei na tou aresei.

  2. Asterix avatar
    Asterix 17/06/2010 19:43:43

    Μπορεί να του αρέσει τώρα πια, αλλά αξίζει να τον ρωτήσει κανείς: Τι νομίζεις ότι κάνεις τώρα; Το λέω αυτό γιατί δεν είμαι βέβαιος πως έχει καταλάβει τι κάνει και που βρίσκεται.

  3. armageddon avatar
    armageddon 17/06/2010 20:20:55

    Λ Α Λ Ι Ω Τ Η Σ .

    • zackii avatar
      zackii @ armageddon 17/06/2010 23:09:30

      ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

  4. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 17/06/2010 20:32:56

    Επειδή τα γραπτά ... μένουν
    Ας θυμηθούμε δύο χαρακτηριστικά άρθρα , δηλώσεις των αδερφών Παπανδρέου.

    Το πρώτο κείμενο αναφέρετε σε δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου σε συνέντευξη τύπου στο Τορόντο του Καναδά το 1999

    και το δεύτερο κείμενο του αδερφού του Νίκου Παπανδρέου σε επιστολή του προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ , όπως δημοσιεύθηκε στο Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004...


    "Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας".
    Γιώργος Παπανδρέου (Συνέντευξη τύπου - Τορόντο Καναδά, 1999)

    *******************************************


    "Είμαι 37 ετών στην καρδιά της ελληνικής πολιτικής. Δεν ξέρω αν ο Γουόλτερ σου είπε για το υπόβαθρό μου. Είμαι μισός Αμερικανός και μισός Έλληνας. Γεννημένος στο Σαν Φρανσίσκο, είμαι μετανάστης στην Ελλάδα.

    Ο παππούς μου και ο πατέρας μου είναι ίσως οι πιο διάσημοι και κακόφημοι πολιτικοί στην Ελλάδα από το 1900. Αυτή τη στιγμή ο πατέρας μου είναι επικεφαλής αυτής της καταραμένης χώρας σαν πρωθυπουργός, για ακόμη μια φορά.

    Ο αδελφός μου είναι βουλευτής με το πνεύμα της δεκαετίας του '60. Η μητέρα μου προήδρευε και προεδρεύει σε διάφορες γυναικείες οργανώσεις. Ο γαμπρός μου 100% είναι πολιτικός για τα πανηγύρια. Περιστασιακά και εγώ ο ίδιος στήνω μια παράσταση ως υιός του. Είμαι ένας μεταμφιεσμένος Έλληνας με αμερικανική καρδιά.".

    Νίκος Παπανδρέου (Επιστολή προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ - Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004)

  5. loretta avatar
    loretta 17/06/2010 20:39:35

    ...μπορει καποιος απο τα...αδερφια του να του πει να τσακιστει να φυγει???

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/06/2010 20:43:52

    «Άκου, είναι μόνο για τέσσερα χρόνια. Είναι σαν να παίρνεις ακόμα ένα πτυχίο. Και μπορείς να το παρατήσεις εάν δεν σου αρέσει»

    Τι αλαφράδα θεέ μου!
    Είναι δυνατόν να λέγονται, αν λέχθηκαν, τέτοια λόγια σε μια κατεξοχήν "πολιτική" οικογένεια;

    Τι να πρωτοθαυμάσεις;
    Την προτροπή για την "εμπειρία";
    Την προσφερόμενη "διέξοδο" αν "δεν του αρέσει";

    Μα πως μας βλέπουν αυτές οι επαγγελματικές πολιτικές οικογένειες εμάς;
    Σαν φοιτητική εκδρομή;
    Σαν στάνη;
    Σαν ερασιτεχνική χορωδία;

    Αντε να προκόψουμε μετά!

    Θραξ Αναρμόδιος

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/06/2010 20:54:45

    TAKE IT OR LEAVE IT.
    Klasiki kyniki amerikania.

    Oι άνθρωποι απλά ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ !!!

  8. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 17/06/2010 20:59:38

    "όταν εισέβαλαν στρατιώτες στο σπίτι του ψάχνοντας τον πατέρα του και ανήμποροι να τον βρουν, "
    Mιλαμε για την ημερα κατα την οποια ο Γιγαντας του σοσιαλησμου,κατα τις κακες γλωσσες,εκανε κακα στην ταρατσα απο το φοβο του;

  9. nyfitsa avatar
    nyfitsa 17/06/2010 21:12:24

    Happy birthday ….και καλά Χριστούγεννα!!

  10. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 17/06/2010 21:16:37

    Αν όντως ελέχθη, η ελαφρότητα της φράσης παραπέμπει σε Νίκο.

  11. μαρκος avatar
    μαρκος 17/06/2010 21:16:58

    Δεν φταίει κανένας από αυτούς! Την δουλειά που τους έμαθαν κάνουν!
    ΚΑΙ πληρώνονται και καλά οι άχρηστοι!!

    Η μοίρα μου τα φταίει! Που λέει και το λαϊκό άσμα.

    Η μοίρα μου που με έφερε να ζω κάτω από προδότες και κυκλωμένος από λαμόγια και καθάρματα κάθε είδους!!
    Που δεν έχουμε ιερό κι όσιο σαν λαός.
    Που μας δουλεύει ξεδιάντροπα μια Ντόρα.
    Που είμαι υποχρεωμένος να πω ότι δεν έχω καλύτερον από τον ΓΑΠ και τον Πάγκαλο για να με κυβερνούν, και πρέπει να σκάσω καν μην μιλώ στον αιώνα τον άπαντα.

  12. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 17/06/2010 21:34:24

    O Τζόε φταίει.
    Δεν έπρεπε να σπρώξει τον Άβερελ στην πολιτική.

  13. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/06/2010 21:47:19

    Αδελφοί Ντάλτον παρά ένας. Ο Λαλιώτης συμπληρώνει το κενό.

  14. Asterix avatar
    Asterix 17/06/2010 21:50:36

    Μα, όλο το σκηνικό του θιάσου αυτού (κάποιοι το λένε "κυβέρνηση") σε αυτή τη φράση στηρίζεται. Ότι θα παίξουμε για λίγες παραστάσεις σ' αυτό το κωλοχωρι και αν μας θέλει ο κόσμος θα συνεχίσουμε. Διαφορετικά θα πάμε σε άλλο οικισμό.
    Ερασιτέχνες...

  15. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 17/06/2010 21:50:54

    ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΓΕΝΕΕΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΤΗΣ "ΚΑΘΑΡΣΗΣ"


    "Θα πραγματοποιήσει τον ΗΘΙΚΟΝ ΚΑΘΑΡΜΟΝ. Θα παύσει το κράτος να είναι επιχείρησις του Κόμματος. Οι καταχρασταί του δημοσίου χρήματος θα αποκαλυφθούν και θα τιμωρηθούν. Το δημόσιον χρήμα θα γίνει ιερόν και θα χρησιμοποιείται μόνον δια τας ανάγκας του έθνους και του λαού".ΓΑΠ 1950

  16. nassos avatar
    nassos 17/06/2010 21:54:22

    Σαν ζώα αγαπητέ μου, αλλά δεν ανήκουμε για αυτούς στα "προστατευόμενα" είδη ζώων!!!

  17. nandia avatar
    nandia 17/06/2010 22:09:08

    Μα πού χάθηκε ο Λαλιώτης???

  18. Wolf avatar
    Wolf 17/06/2010 22:11:58

    Κοιτά και σε άλλους μπορεί να αρέσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τις μαλακιες του καθενός πρέπει να τις πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι!!!
    Αυτό που μας συμβαίνει είναι αυτό που λέμε : θα μάθει στου κασιδα το κεφάλι!

    Ε, φτάνει αυτό το μοντέλο. Νυσαφι πια!!!

  19. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/06/2010 09:33:04

    τον Λαλιώτη- γιατί δεν τον κυνηγάει κανείς;

    Γιατί ξεχάστηκε το Κτηματολόγιο και η καμπάνα που φάγαμε από την ΕΕ για τα χρήματα που φαγώθηκαν;

    Γιατί ξεχάστηκε η Αττική Οδός, το Ελ.Βενιζέλος και οι λεόντειες συμβάσεις που υπεγράφησαν σχετικά;

    Γιατί αφήσαμε να φύγει ακροποδητί αυτή η μαϊμού του Κωλέττη; Γιατί;

    • αθανασιος Ι. avatar
      αθανασιος Ι. @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/06/2010 09:48:03

      το Ριο-Αντιριο..

    • Asterix avatar
      Asterix @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/06/2010 12:08:26

      @ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ
      Διότι ο Λαλιώτης στρέφεται δικαστικά κατά παντός ιδιώτη που τον κριτικάρει αρνητικά. Πρόσφατα έστειλε απειλητικές επιστολές τύπου "εξώδικο" σε blog. Θαρρώ στο troktiko.

      Άπαντες λοιπόν κωλώνουν να τον πιάσουν στο... πληκτρολόγιό τους.

      Γιαυτό.

  20. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/06/2010 10:09:07

    Συγνώμη. Λάθος πιεστηρίου "προτελευταία αντί του εσφαλμένου πρωτελευταία"