#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2012 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος ή ποια βουλευτής έβγαλε 1 εκατ. ευρώ στο εξωτερικό;



Ποιος ή ποια βουλευτής του ελληνικού κοινοβουλίου έβγαλε 1 εκατ. ευρώ στο εξωτερικό την ίδια στιγμή που η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένη;

Ποιος εθνοπατέρας δε σεβάστηκε ούτε τον κόπο του ελληνικού λαού και τις απίστευτες θυσίες του;

Την αποκάλυψη έκανε ο πρόεδρος της Αρχής κατά του βρόμικου χρήματος, Π. Νικολούδης.

Για να σας διευκολύνουμε στο κουίζ, ο (η) βουλευτής δεν ψήφισε το πρόσφατο Μνημόνιο. Απίστευτο δεν είναι;

Όπως είπε – χωρίς να ξεκαθαρίσει αν είναι άντρας ή γυναίκα βουλευτής - τον Μάη του 2011, έβγαλε στο εξωτερικό 1.000.000 ευρώ…

« Θα πρέπει, λοιπόν να σας πω, χωρίς κανένα δισταγμό, ότι από ελέγχους που μπορεί να μην είναι πλήρως εξαντλητικοί, αλλά δεν είναι μόνο δειγματοληπτικοί, που αφορούν ποιοι άνθρωποι, ποιες κοινωνικές τάξεις, έβγαλαν τα χρήματά τους από την αγορά ή τα έβγαλαν και στο εξωτερικό. Αυτό πού λέμε και που εννοούμε πολιτικό κόσμο, εγώ, έναν ή μία διαπίστωσα ότι έβγαλε 1.000.000 ευρώ τον περσινό δραματικό Μάη του 2011. Σε ποσοστό στους 300, είναι ένας στα 300. Δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του. Δεν είναι αμάρτημα το να βγάλεις χρήματα έξω, δεν είναι παρανομία, με την τυπική έννοια του νόμου, αλλά για μένα είναι ένα δείγμα».

Επίσης ο κ. Νικολούδης αποκάλυψε ότι η Αρχή Καταπολέμησης Μαύρου Χρήματος, κατέσχεσε «πάνω από 223,6 εκατομμύρια ευρώ. Το ποσό προέρχεται από εγκληματικές πράξεις:

73 εκατομμύρια από φοροδιαφυγή, 53 εκατ. από εγκληματικές οργανώσεις, ένα εκατ. από τρομοκρατικές πράξεις, 20 εκατ. από τον κώδικα νόμου για τα ναρκωτικά, ενώ άλλα 76,5 εκατ. από άλλα αδικήματα που τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης άνω των 6 μηνών και από τα οποία προκύπτει περιουσιακό όφελος.

Όπως επίσης είπε, 105 πέντε περιπτώσεις έχουν παραπεμφθεί στην Δικαιοσύνη, αλλά «διευκρίνισε», υπάρχουν ακόμα κάποιες «τρύπες» στο σύστημα που προσπαθούν να ανακαλύψουν και να εκμεταλλευτούν διάφοροι, κυρίως σε ότι έχει σχέση με το ΕΣΠΑ. Ανέφερε μάλιστα ως παράδειγμα την περίπτωση «γνωστού» επιχειρηματία ο οποίος κατέθεσε στο λογαριασμό «γνωστού του» 1,2 εκατ. ευρώ, προκειμένου να φανεί ότι έχει στο λογαριασμό του ίδια έσοδα και με το παραστατικό να πάρει την επιχορήγηση του ΕΣΠΑ.  «Βλέπω να ετοιμάζονται κουτάλια, πιρούνια, πιάτα και μαχαίρια για το κομμάτι αυτό»,  ανέφερε επί λέξει ο Π. Νικολούδης, επισημαίνοντας όμως ότι «οι ελεγκτικοί μηχανισμοί αγρυπνούν»…!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάλχας avatar
    Κάλχας 21/02/2012 21:34:02

    Ας βγουν οι άλλοι 101 να ξεκαθαρίσουν ότι δεν είναι οι ίδιοι...

  2. mitsos avatar
    mitsos 21/02/2012 21:50:32

    Αρχή καταπόλεμησης μαύρο χρήματος εαν δεν μας πει το όνομα του βουλευτή και δεν παει σπιτι του να ελεγξει τον ποθεν αισχες το δικο του και των αμεσων συγγενών του τότε να αλλαξει όνομα και να ονομαστεί αρχή χαιδέματος Μαυρου χρηματος. Πρεπει να οπλιστουμε θεσμικά, θα πρεπει να υπαρχουν τα εργαλεια που θα μας προστατεψουν από την τετοια φαινομενα και την διαφθορά, γιατί αλλιως την θεσμικη αυτη ελλειψη θα την εκμεταλλευονται οι εκαστοτε Siemens και Ferostal για να διαλυσουν την πατριδα μας και απανταχου φασιστοειδή συμπεριφορές και νοοντροπίες λαών θα κατηγορούν συλλήβδην ολο τον λαο για διαφθορά αντί να κοιτάξουν τα μουτρα τους στον καθρεπτη και να ντρεπονται για την συμπεριφορά των κολοεταιρειων τους.

  3. Y. avatar
    Y. 21/02/2012 21:54:55

    Λιβανός της ΝΔ, Αιτολοακαρνανία

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/02/2012 22:04:39

    Αυτος ειναι η εξαιρεση που τα εβγαλε....μεσω Τραπεζης Ελλαδος !

    Οι περισσοτεροι τα βγαζουν με συμψηφιστικους λογαριασμους που διατηρουν τα μεγαλυτερα χρηματιστικα γραφεια με ξενες Τραπεζες η αλλοιως με την παλια δοκιμασμενη μεθοδο της Βαλιτσας.....

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Ο Χαζος του χωριου 21/02/2012 23:54:17

      Ή μέσω λογαριασμών offshore,
      ή με οριακές καταθέσεις αχυρανθρώπων σε διαφορετικά υποκαταστήματα διαφορετικών τραπεζών διαφορετικές μέρες, ή με μικροαγορές bluechips σε χρηματιστηρια εξωτερικού, ή πιο μπακαλέ, μεσω εταιριων μεταφορας χρηματων σε λογαριασμούς offshore . Καλό λογιστή και γάτο δικηγορο θέλει.
      Ο Ερμής, θεός της αρπαχτής, είχε φτερά στο κεφάλι και στα πόδια.
      Κάτι σαν το πόρισμα της Μηζενς, που κατα Τζαβαρα δεν αποδείχτηκε ροή σε κομματικα ταμεία..άρα..

  5. Dimitris avatar
    Dimitris 21/02/2012 22:26:28

    Ο Λιβανός ψήφισε οχι στο μνημόνιο? απο το σπίτι του? δεν είναι βουλευτης καν ο ανθρωπος.

  6. adidrust avatar
    adidrust 21/02/2012 22:53:55

    μπουένος άιρες, νέα υόρκη, βομβάη, τόκυο και μπαρμπαριαααά...
    ψεύτικα ονόματα, μεγάλοι τόκοι, αχ να τα έβγαζα εκεί μακρυά...

  7. makis avatar
    makis 21/02/2012 23:16:02

    [Photo] Γιατί δεν πήγε ο Παπούλιας στην παρέλαση στην πατρίδα του στα Γιαννινα. http://shar.es/grfLB

    • giorgos gianniotis avatar
      giorgos gianniotis @ makis 22/02/2012 16:46:24

      ΠΟΝΗΡΟΥΛΗ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΓΕΥΣΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΣΕΙΣ ΔΥΟ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΣ 28 ΩΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

  8. nostos avatar
    nostos 21/02/2012 23:59:41

    Καποια 5 εκ ευρω που καποτε σταματησαν στα συνορα Ελβετιας Γαλλιας τα θυμαται καμια αρχη η ...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ nostos 22/02/2012 10:55:49

      5,5 εκατ. ευρώ, παρακαλώ...

  9. Γιάννης Στ. avatar
    Γιάννης Στ. 22/02/2012 00:14:27

    Δικαίωμά του/της. Από τη στιγμή που δεν έκανε κάτι παράνομο τι σε ζορίζει; Κιτρινισμός!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Στ. 22/02/2012 00:28:33

      Αν δεν κατάλαβες στην Ελλάδα βασιλεύει η υποκρισία και η επιτίμηση περισσεύουν. Έτσι έβγαλαν στη σέντρα και το Ραγκούση επειδή έπαιρνε η γυναίκα του επίδομα τρίτεκνης. Λες και αν είσαι πολιτικός θα πρέπει να έχεις περισσότερες υποχρεώσεις από τους άλλους ή να μην έχεις δικαιώματα που έχουν οι άλλοι.

      Θα πρότεινα να μένουμε στα ουσιώδη και τα ουσιώδη είναι να συμπεριφέρονται όπως οι υπόλοιπου πολίτες και να μην έχουν μια σειρά προνόμια.

      • sofia avatar
        sofia @ anonymous 22/02/2012 08:09:45

        Επειδή δουλεύω σε Υπηρεσία που μέχρι πρότινος πλήρωνε προνοιακά επιδόματα, σε πληροφορώ ότι γιά την καταβολή αυτών των επιδομάτων θα έπρεπε προ πολλού να έχει μπεί πλαφόν εισοδήματος. Σαν Υπηρεσία το είχαμε πολλές φορές προτείνει, αλλά οι κατά καιρούς κυβερνήσεις γιά λόγους καθαρά επικοινωνιακούς, το απέρριπταν. Είναι απαράδεκτο να έχεις καθαρό εισόδημα 10.000 ευρώ το μήνα & καταθέσεις εκατομμυρίων στις τράπεζες και να λαμβάνεις και επίδομα τυφλού (λόγω ωχράς κηλίδας) άλλα 600 ευρώ που ουσιαστικά δεν σου χρειάζονται. Όσον αφορά την έξοδο των καταθέσεων σε τράπεζες του εξωτερικού, δυστυχώς αυτοί που το έκαναν δικαιώθηκαν. Σήμερα το πρωί άκουσα στην τηλεόραση τον Αναγνωστάκη να λέει ότι δεν θα διασφαλίζονται πλέον με τη νέα συμφωνία από την δέσμευση οι καταθέσεις κάτω των 100.000 ευρώ. Η δέσμευση θα αρχίζει από το πρώτο χιλιάρικο, κάθε φορά που η χώρα θα καλείται να εξυπηρετήσει τους ξένους δανειστές και δεν θα της φθάνουν τα χρήματα. Γιά άλλη μιά φορά μας δούλεψαν κανονικά οι εταίροι μας...

        • Νέστωρ avatar
          Νέστωρ @ sofia 22/02/2012 13:20:28

          Το ποσό των 100.000 αφορούσε τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που κατέχουν ιδιώτες. Η δέσμευση των καταθέσεων που αναφέρεις είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

  10. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/02/2012 01:32:58

    Τί γίνεται παλικάρια; Άρχισε το παιχνίδι της λάσπης ενόψη εκλογών; υπάρχει και το paintball και μπορούμε να κατέβουμε ομάδα να σας βάψουμε πασοκάκια! Με τον Τσουκάτο όλα οκ; Με τον Άκη όλα οκ; Ο Μαντέλης, που χάθηκε το παιδί; Από CDS μεριά κάνα νέο; Χθες κλήρωσε το τρίδημο! Τρίτη κληρώνει Τετάρτη πληρώνει !!! Άλλος κανείς;;;;;

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/02/2012 01:56:29

    Πάντως δεν είναι απαραίτητο να είναι λαμόγιο!
    Πρώτον γιατί φανερώθηκε (δεν κρύφτηκε καλά)
    και δεύτερον γιατί η στιγμή που αποκαλύπτεται το σκάνδαλο δεν είναι τυχαία. Λάσπη θα πέσει πολύ, πάρα πολύ!!!

  12. yianna avatar
    yianna 22/02/2012 07:26:52

    Πεδίον δόξης λαμπρό ανοίγεται για την Αρχή, που χρόνια ολόκληρα κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου. Τι λένε, 1 εκατ. είναι λεφτά? Όποιοι εργάζονται σε Τράπεζες, βλέπουν κάθε μέρα, χρόνια τώρα, να γίνονται τα Αίσχη, να δίνονται δάνεια εκατομμυρίων σε επώνυμους και μη, να υπάρχουν καταθέσεις εκατομμυρίων από πρόσωπα, που δηλώνουν €5000 το χρόνο.
    Μια είναι η λύση για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Κατάργηση του Τραπεζικού Απορρήτου και του επαίσχυντου νόμου για τα Προσωπικά Δεδομένα.

  13. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 22/02/2012 08:26:17

    Στάχτη στα μάτια μας.
    Αυτός που μετέφερε λεφτά με τρόπο τέτοιο ώστε να φαίνεται στο όνομά του η συναλλαγή, τα χει κερδίσει με νόμιμο ή έστω νομότυπο τρόπο. Ούτε φρικιαστικό είναι ούτε καν κατακριτέο να χεις α χρήματά σου σε προσωπικό λογαριασμό με το όνομά σου, στην Ελλάδα. Με το πραγματικό σου όνομα.
    Πίσω από αυτόν τον ένα που μας τον ρίξανε ως κοινή στάχτη στα μάτια, προσπαθούνε να κρύψουνε τις άλλες 200 περιπτώσεις.
    Ενα μόνο θα σας πώ για να καταλαβαινόμαστε: Ρόκκος. Οφσόρ μεταφέρει λεφτά σε άλλη οφσόρ, και η άλλη οφσόρ τα στέλνει στην Ελβετία, να κατατεθούν σε λογαριασμό "Ρόκκος"
    Και -σας θυμίζω, πάντα για να μην ξεχνιόμαστε- ο "Ρόκκος", εγκληματίας του κοινού ποινικού Δικαίου, διαπιστωμένα ένοχος αποδοχής και διακίνησης βρώμικου χρήματος και πράξεων που ζημίωσαν το Δημόσιο, ενδεχομένως ένοχος πράξεων Εθνικής προδοσίας, ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

    • Y. avatar
      Y. @ Ανδρέας 22/02/2012 09:13:16

      Μήπως και πρώην Σταζίτης?

  14. Γιώργος Φ avatar
    Γιώργος Φ 22/02/2012 09:44:23

    Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να είναι τίμια πρέπει και να φαίνεται.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Γιώργος Φ 23/02/2012 10:29:26

      Εαν ειναι ασχημη,θα ειναι σιγουρα.

  15. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 22/02/2012 11:00:49

    Δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο; Είναι παράνομο; Αν ναι, δεν ξέρω εγώ, ας μεριμνήσει ο εισαγγελέας. Αν όχι, μάλλον για εσωτερική κατανάλωση και δημιουγία εντυπώσεων είναι το θέμα.

  16. Artemis avatar
    Artemis 22/02/2012 13:34:46

    Τι υποκρισία στους σχολιασμούς!
    Οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό εεε;;;
    Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον τόπο!...

    • Heaven avatar
      Heaven @ Artemis 22/02/2012 17:12:37

      οι δεξιοί ξέρεις έχουν μιά δική τους λογική περι νομίμου και ηθικού.... έχει γραφεί ιστορία επι τούτου!!!