#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2008 01:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος ήταν ο ..ινστρούχτορας του Μάκη Βορίδη;

Δεδομένου του κενού που αφήνει το ΠΑΣΟΚ του Γεωργίου Παπανδρέου προς τα δεξιά, η διείσδυση στον πρώην προνομιακό του χώρο στο κέντρο από τη ΝΔ είναι γεγονός και ενδεχομένως να ακούσετε σε λίγο και για προσχωρήσεις γνωστών «πράσινων» προσωπικοτήτων του χώρου στους «γαλάζιους». Προς το παρόν και πριν επιχειρήσει πιο δυναμικά αυτό το άνοιγμα, η ΝΔ φροντίζει να καλύψει τα κενά που θα αφήσει προς τα δεξιά της και το ΛΑΟΣ. Εξ αυτού πηγάζει και η γνωστή κόντρα του Γ. Καρατζαφέρη με το επικοινωνιακό δίδυμο της ΝΔ Ρουσόπουλο – Καραχάλιο. Έτσι η γνωστή επίθεση του εναντίον των «μηχανισμών προπαγάνδας της ΝΔ» από το βήμα της Βουλής είχε ως αφορμή (και) πληροφορίες ότι εκείνο το Σαββατοκύριακο θα έβγαιναν σε φιλοκυβερνητικές εφημερίδες «ρεπορτάζ» που θα προανήγγειλαν τη διάσπαση του ΛΑΟΣ με την ταυτόχρονη προσχώρηση βουλευτών του στην ΝΔ.

Ο αρχηγός του ΛΑΟΣ φοβάται ότι θα του πάρουν βουλευτές όπως ο κ. Βορίδης. Και …καλά κάνει επειδή τον τελευταίο τον συνδέουν με τη ΝΔ περισσότερα από όσα τον συνδέουν με τον ίδιο. Για παράδειγμα ο κ. Βορίδης ήταν στενός φίλος στο Κολέγιο Αθηνών με τον Άγγελο Φιλιππίδη του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου και τον Χρήστο Χατζηεμμανουήλ του  ΟΠΑΠ. Ο κ. Χατζηεμμανουήλ μάλιστα υπήρξε και …ιδεολογικός καθοδηγητής των «Ελευθέρων Μαθητών» του κ. Βορίδη. Αργότερα ο κ. Βορίδης υπήρξε Νομικός Σύμβουλος του ΚΠΕΕ του ιδεολογικού δηλαδή think tank της ΝΔ, όπου εκτός των δυο προηγουμένων (και προηγουμένως και του κ. Καραχάλιου) συναντάμε και έναν άλλο ισχυρό παράγοντα του περιβάλλοντος του Μαξίμου, τον κ. Δ. Ζακυνθινό. Και αν δεν υπήρχε το θέμα ότι ο κ. Βορίδης κατεβαίνει στην ίδια εκλογική περιφέρεια που φιλοδοξεί να πολιτευθεί και ο υπουργός Επικρατείας (Υπόλοιπο Αττικής), κατά την γνώμη μου οι εξελίξεις θα ήταν ίσως πιο ραγδαίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 29/04/2008 04:38:47

    Ένας ψεύτης, χουντικός και νεοναζί γίνεται αντικείμενο διαμάχης μεταξύ δύο κομμάτων (έστω θεωρητικά). Μήπως έχουμε στραφεί πολύ προς τα δεξιά;

  2. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 29/04/2008 06:05:12

    Τώρα που το έγραψες wert01gf προτείνω να του στήσει ο Καρα… ένα άγαλμα όπως αυτό με τον Μέγα Αλ… στη Σαλονίκη και να βάνει εκεί δυο δικούστου μεταμφιεσμένους πραιτοριανούς καραγκιόζηδες .

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2008 10:03:48

    είναι τέτοιο το κενό, τόση η ανικάνότητα, που όποιοσδήποτε έχει δυνατότητα άρθρωσης δημόσιου λόγου θα μας καθήσει στο σβέρκο. Δέστε ποιοι φελλοί παριστάνουν ήδη τους σοβαρούς. Για μενα το συνθημα το είπε ο ηλικιωμένος τέως πρόεδρος της βουλής: Εχει πληγεί η Δημοκρατία (δεν το είπε έτσι ακριβώς...)

    Εσεις που είστε πιο εμπειροι «πολιτικά», πείτε μας τι κάνουμε;

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/04/2008 10:08:20

    Ευσεβείς πόθοι κάποιων προβοκατόρων.
    Ούτε ο Βορίδης φεύγει ούτε ο Κρατζαφέρης είναι είναι βλάκας για να του παίρνουνε τους Βουλευτές του, άλλωστε ο Βορίδης είναι συνεπής στις ιδέες του και γνωρίζει πόσο θα απαξιωθή αν κάνει καποια τέτοια κίνηση

  5. fantomas avatar
    fantomas 29/04/2008 13:31:04

    YΠΟΛ. ΑΤΤ. Ν.Δ.
    ΒΛΑΧΟΣ
    ΔΟΥΚΑΣ
    ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ
    ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ
    ΚΑΙ ΒΟΡΙΔΗΣ !!
    ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ !!
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!
    ΚΑΙ Ο ΚΑΛΤΕΡΕΣ ???
    ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ !!!

  6. thanos avatar
    thanos 29/04/2008 13:36:59

    "ενδεχομένως να ακούσετε σε λίγο και για προσχωρήσεις γνωστών «πράσινων» προσωπικοτήτων του χώρου στους «γαλάζιους».
    Agaphte factorx..kai na thelhsoun kapoioi, tha einai kamenoi apo xeri stis epomenes ekloges...-))

  7. Alkimos avatar
    Alkimos 29/04/2008 15:24:58

    Καθώς προσπαθούμε να «διεισδύσουμε» στα παρασκήνια του ρευστού πολιτικού σκηνικού, καλό θα ήταν να αξιολογήσουμε την επίσκεψη Βενιζέλου στις ΗΠΑ και να ρίξουμε και μια ματιά στον σύνδεσμο που ακολουθεί, για να γνωριστούμε με τους ηγέτες του Ελληνισμού πέραν του ατλαντικού.

    Προσέξτε ιδιαίτερα, τις δύο γνωστές …ηγετικές μορφές στο κέντρο (καθιστοί)…


    http://www.greekamericannewsagency.com/gana/index.php?option=com_content&task=view&id=2721&Itemid=83

  8. παπου Θανάσης avatar
    παπου Θανάσης 29/04/2008 20:17:14

    Μάλλον τώρα που ο Κάρολος με την Καμήλα του επισκέπτονται την Κρακοβία το κελί του είναι άδειο

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2008 03:59:39

    Έχω ακούσει «σοβαρά» ότι παίζει σενάριο Ντόρας-Βενιζέλου. Κάτι σαν «τα μπαλκόνια κι ο χοντρός»

  10. Νικος avatar
    Νικος 07/10/2009 16:01:00

    Το άρθρο ξέχασε να πεί αυτά που ΔΕΝ τον συνδέουν με τη Ν.Δ. Για πάνω από 25 χρόνια ο Μάκης Βορίδης ανήκει στον ΕΘΝΙΚΟ χώρο! Άντε γιατί η κοροιδία έχει και όριο!