22/08/2008 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος έκοψε τον ανταποκριτή της ΕΡΤ στη Ρωσία;

Γράφει ο αναγνώστη μας «Suhoi»: Ο ανταποκριτής της ΕΡΤ στη Ρωσία, Δημήτρης Λιάτσος, από την περασμένη Τρίτη δεν βγαίνει στα δελτία ειδήσεων. Γιατί; Υπάρχουν κάποιοι καλοθελητές που τον «έκοψαν» γι’ αυτά που λέει; Επειδή δηλαδή, δεν παρουσιάζει τον πόλεμο στη Οσετία, όπως την θέλει η αμερικανική προπαγάνδα; Μήπως τελικά, εκεί στην Αγία Παρασκευή, έπεσε γραμμή από το Μαξίμου (αρμοδιότητα Ρουσόπουλου) να «κοπεί» ο δημοσιογράφος, επειδή δυσαρεστήθηκε το ευαγές ίδρυμα της αμερικανικής πρεσβείας στη Βασιλίσσης Σοφίας;

Factorx: Και μπορεί κάποιος κυβερνητικός υπεύθυνος (αν υπάρχει, όχι «κυβερνητικός», αλλά «υπεύθυνος») να μας εξηγήσει πως γίνεται η ίδια κυβέρνηση από την μία πλευρά να διαρρέει πληροφορίες που οδηγούν στην περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεων με την Μόσχα (όπως αυτές που δημοσιεύουμε σε προηγούμενα post) και από την άλλη να υποκλίνεται ευλαβώς στις επιθυμίες των Συμμάχων; Κατά τη γνώμη μας πάντως όλα αυτά δείχνουν την αγωνιώδη προσπάθειά του Μαξίμου να ισορροπήσει ανάμεσα στα συμφέροντα της χώρας, τις πιέσεις των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ και τους εκβιασμούς της Αγίας Οικογένειας. Αλλά όποιος πατάει σε δυο βάρκες ταυτόχρονα, στο τέλος πέφτει στο νερό και πνίγεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 22/08/2008 16:11:19

    Το ζήτημα είναι ότι και να θέλει να κάνει κάτι άλλο η κυβέρνηση δε μπορεί. Είναι δέσμια των μη επιλογών της για το Κυπριακό το 2004. Και το πρόβλημα τώρα είναι πως οι κινήσεις των Ρώσων ανοίγουν το δρόμο για την επίσημη (de jure) αναγνώριση του Τουρκοκυπριακού Κράτους (του ψευδοκράτους καλέ!. Όταν ήρθε η αναγνώριση του Κοσόβου από 40 χώρες η ελληνική κυβέρνηση το έπαιξε ψύχραιμη. Δεν είχε άλλωστε και τίπορτε άλλο να κάνει! Ούτε την αναγνώριση του Κοσόβου από άλλες χώρες μπορούσε να αποτρέψει, ούτε και την αντίδραση των Ρώσων
    Εκεί έγκειται το πρόβλημα! Διότι και το πρόβλημα του Κοσόβου και το πρόβλημα της Νότιας Οσετίας ήταν γνωστά στην κυβέρνηση και στον Τασούλη όταν ο μεν δεύτερος κατήγγειλε το Σχέδιο Ανάν, η δε πρώτη του έκανε πλάτες, εγκαταλείποντας ταυτοχρόνως τη διαδικασία του Ελσίνκι.
    Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι οι πιέσεις των Αμερικανών, που δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν, αλλά οι συνέπειες της ρωσικής εισβολής στην Οσσετία, που ήταν αναπότρεπτη, διότι συνιστούσε τη φυσιολογική αντίδραση της Ρωσίας σε μια απόπειρα πολιτικής της ταπείνωσης.
    Αυτασε ό,τι αφορά στην κυβέρνηση και τα ελληνικά συμφέροντα.
    Ευκαιρίας δοθείσης δε μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το ότι όλοι οι έλληνες ανταποκριτές στη Μόσχα παίζουν το παιγνίδι της ρωσικής προπαγάνδας, ενώ ο ΑΝΤ1 παίζει στην αμερικανική προπαγάνδα. με τους δύσμοιρους τους πρόσφυγες, ένθεν κακείθεν, ουδείς ασχολείται

  2. isnogood avatar
    isnogood 22/08/2008 16:33:07

    Δίκιο έχει πάντα ο ΙΣΧΥΡΟΣ...

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 22/08/2008 17:06:56

    Para poly simantiko na mathoume AMESSOS tin alitheia gia ton andapokriti stin Moscha!

  4. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 22/08/2008 19:00:05

    isnogood- Πάλι σου ξέφυγε μεγάλε η κοτσάνια του Ισχυρού .Το έγραψε και ανέλυσε παλιά ο Νίτσε .
    Τώρα όλοι μας ζητάμε από το Ρούσο να απολογηθεί για τον ανταποκριτή Δημήτρη Λιατσο .Θυμάστε πως πριν κάποιους μήνες απολογούταν για τον Κουλογλου .Τελικά τι έγινε με το παλικάρι ?

  5. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 23/08/2008 01:22:46

    Προσωπικά δεν τον γνωρίζω.Αλλά παρακολουθούσα όλα του τα ρεπορτάζ - ανταποκρίσεις του - μέσω των δελτίων ειδήσεων του κρατικού καναλιού - και χαιρώμουνα να τον ακούω.Κυρίως για τις αντικειμενικές του απόψεις και τις σωστές του τοποθετήσεις.Θέλει στήριγμα ο ρεπόρτερ αυτός,δεν συμφωνώ με τον "αποκεφαλισμόν" του.Κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους με τον ..... αυτόν που "εντέλλει και διατάσει".Τα κρατικά κανάλια τα πληρώνουμε εμείς και πρέπει να ακουστεί η φωνή μας!

  6. aionios avatar
    aionios 23/08/2008 03:56:21

    Μπορεί ο λόγος του αποκεφαλισμού να είναι πιο απλός.
    Παράλληλα με τις ανταποκρίσεις στην ΝΕΤ έβγαινε και στον ΑΝΤ1.
    Και δεν είναι σύνηθες αυτό πιστεύω.
    Ο ΑΝΤ1 είχε μόνο την Αντωνοπούλου και αυτή μόνο στην Τιφλίδα και καμμιά φορά στον δρόμο προς Γκόρι και ήθελε στο δελτίο και κάποιον από Τσχινβάλι και Γκόρι.
    Και περιέργως έβγαινε ο Λιάτσος.

  7. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 23/08/2008 05:31:24

    aionios-Τώρα μάθαμε πως λύνεται το πρόβλημα της ανεργίας στους δημοσιογράφους .Σωστό μιας και εμείς δεν έχουμε τελεία παρατηρητικότητα ούτε μηχανισμούς παρακολούθησης . Δεν μας βγάζεις τώρα στο blog αυτό και τα ονόματα των δίπλων και τριπλών μισθοδοτούμενων δημοσιογράφων της Γ.Γ., δημοσίων Οργανισμών κλπ
    Επιτέλους μετά από χρόνια να μάθουμε , ανάλογα την αφέλεια τον αρεστών η μη ,
    θα έχουμε τα επιχειρήματα μας π.χ. ματ –πατ- 0.

  8. ataktos avatar
    ataktos 23/08/2008 05:42:53

    factorx- τερμα εισαι μαγος!!!!

  9. aionios avatar
    aionios 24/08/2008 01:23:11

    Δεν κατάλαβα παιδιά τι εννοείτε.

  10. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 01/09/2008 23:34:55

    ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΡΩΣΣΟΦΙΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΣΣΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΔΙΑΣΤΡΕΩΛΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΓΕΩΡΓΙΑΝΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΣΣΟΥΣ

  11. nikos avatar
    nikos 02/09/2008 00:07:50

    Ο δημητρης λιατσος ειναι το μεγαλυτερο φερεφωνο που εχει δει ποτε μου. Ο τυπος ειναι τραγικος και πληρωνεται απο εμας.....Τον θυμαμαι πριν λιγα χρονια που ελεγε για το ποσο δημοκρατικη ηταν η λευκορωσια και ο προεδρος της.

    Σημερα ομως εδωσε ρεστα....


    1) το συνεργιο της ΕΡΤ το χτυπησαν οι γεωργιανοι...βγηκε ο δημοσιογραφος που χτυπηθηκε και δεν ηξερε τι να πει απλως του ειπε οτι δεν γινεται οι γεωργιανοι να κτυπησαν την πολη τους

    2) ο μονος που εβλεπε παντου γεωργιανους να χτυπανε ακομα και μεχρι σημερα στην οσσετια.

    3) ειδε πορειες διαμαρτυριας κατα του προεδρου της γεωργιας...!!!!!

    αισχος!


    4) και κατι ιστοριες για αγριους οτι ταχα μου ηταν μεσα σε τανκς και τον βαραγαν οι γεωργιανοι....


    τετοια λεγαμε και οταν οιτουρκοι μας πηραν την κυπρο αισχος!

  12. Κόβεται ο ανταποκριτής της ΕΡΤ στην Ρωσία και αναλαμβάνει ο Ρ. Σωμερί avatar
    Κόβεται ο ανταποκριτής της ΕΡΤ στην Ρωσία και αναλαμβάνει ο Ρ. Σωμερί 07/08/2009 17:07:22

    [...] Τα κείμενα του κου Σωμερίτη είναι ΕΔΩ και ΕΔΩ. Του ANTINEWS ΕΔΩ [...]