#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2009 01:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος έκανε τα περισσότερα λάθη;

 



Για να είμαι ειλικρινής ούτε ο Καραμανλής ούτε ο Παπανδρέου  απάντησαν πειστικά στα δύο ποιο κρίσιμα ερωτήματα που έχει η κοινή γνώμη στο μυαλό της.

Ο μεν πρώτος δεν απάντησε  γιατί δεν έκανε επί πεντέμισι χρόνια αυτά που θέλει να κάνει τώρα  και τι εγγυήσεις δίνει ότι επιτέλους θα σταθεί αντάξιος της εμπιστοσύνης των πολιτών,  και ο δεύτερος δεν απάντησε που θα βρει τα χρήματα και τα εργαλεία για να μετατρέψει την Ελλάδα σε Δανία των Βαλκανίων. Από αυτή την σκοπιά η τηλεσυζητήσεις δεν διαφώτισαν ιδιαίτερα τους αναποφάσιστους.

 Αν θέλαμε να παραλληλίσουμε τα αποτελέσματα των συζητήσεων με ποδοσφαιρικούς όρους θα λέγαμε ότι ο Καραμανλής έδειξε στο γήπεδο ότι δεν είναι η ομάδα που θα χάσει με οκτώ μονάδες διαφορά από τον Γιώργο. Προφανώς, έχει πετύχει ένα μέρος των ψηφοφόρων που έφευγαν από την ΝΔ για αλλού να κοντοσταθούν και να κοιτάξουν προς τα πίσω και οι επόμενες δεκαπέντε ημέρες είναι κρίσιμες για το πόσους από αυτούς θα επιστρέψουν στο μαντρί.

 Από την χθεσινά ειδικά συζήτηση ο Καραμανλής προσπάθησε να βγάλει μια σκληράδα σε σχέση με την ηπιότητα που εκπέμπει ο Παπανδρέου ήταν απότομος και  αυστηρός π. χ όταν τον διέκοψε ο Παπανδρέου. Μάλλον θέλει να αποκτήσει πάλι το προβάδισμα που είχε στην καταλληλότητα ως πρωθυπουργός σε παλιότερες δημοσκοπήσεις.

 Ο Παπανδρέου έκανε δύο λάθη αλλάζοντας άποψη για τον αγωγό Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη και την εκτροπή του Αχελώου  τα οποία θα προσπαθήσει να τα εκμεταλλευτεί η ΝΔ παρουσιάζοντας τον ως ανενημέρωτο και αναξιόπιστο. Έκανε κακή εντύπωση  λέγοντας στον πρωθυπουργό ότι λέει «ψέματα», ενώ δεν απάντησε στα συγκεκριμένα ερωτήματα που του έθεσε ο Καραμανλής επανειλημμένως. Όπως ότι τον Αύγουστο του 2002 είχε υπογράψει τον αποχαρακτηρισμό δασικών εκτάσεων στην Ανατολική Αττική. Λάθος του κ. Παπανδρέου όταν εμφάνισε υπουργική απόφαση της 10ης Σεπτεμβρίου, με την οποία αναπροσαρμόζονται τα επιδόματα των υπαλλήλων του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης. Πρόκειται για ανειλημμένη υποχρέωση του Δημοσίου του απάντησε ο Καραμανλής και ο Παπανδρέου δεν επέμεινε, καταλαβαίνοντας ότι ….έχασε τις ψήφους των υπαλλήλων του υπουργείου.

 Συμπερασματικά ο Καραμανλής μάλλον κατάφερε να σταματήσει το ρεύμα που είχαν δημιουργήσει υπέρ του ΠΑΣΟΚ την προηγούμενη εβδομάδα οι δημοσκοπήσεις. Και κατά την γνώμη μου απαγόρευσε την δημοσίευση τους, γιατί γνώριζε ότι δεν μπορεί να χειραγωγήσει ούτε αυτές ούτε τα μέσα ενημέρωσης. Θα δώσει τώρα την μάχη των τελευταίων ημερών για να επαναπατρίσει όσους περισσότερους ψηφοφόρους μπορεί.

Ο Παπανδρέου δεν τα πήγε ιδιαίτερα άσχημα σε σχέση με το πρόβλημα που έχει στον χειρισμό της ελληνικής γλώσσας, αλλά ενώ είχε ένα πυρηνικό οπλοστάσιο από επιχειρήματα και παραλείψεις του Καραμανλή αυτός έριξε μερικές ξώφαλτσες χειροβομβίδες. Μπορούσε να παράξει ένα ισοπεδωτικό αποτέλεσμα από επιχειρήματα αλλά μάλλον ήταν αβλαβής για τον Καραμανλή.

 Άρης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/09/2009 01:31:44

    Η απάντηση είναι φιλοσοφική. Είναι όπως το ερώτημα για το ποιός ήρθε πρώτα, η κότα ή το αυγό; Και επειδή η κότα είναι απλά το μέσο διαιώνισης του αυγού, έτσι και οι δυο γόνοι υποψήφιοι πρωθυπουργοί είναι δυο πλευρές του αυτού νομίσματος. Ο ένας τρέφεται από τον άλλο. Αλληλοσυμπληρώνονται. Κάθε απόπειρα σύγκρισης είναι μάταιη. Δεν υπάρχει κόντρα. Ίδιοι είναι. Φωτοκόπιες.

    • Le canard avatar
      Le canard @ Strange Attractor 23/09/2009 02:58:11

      Ο Καραμανλής εξήγγειλε τις εκλογές με καθαρά προσωπικά κίνητρα. Κάνει μια μοναχική-καθαρά προσωποκεντρική προεκλογική εκστρατεία. Ολα αυτά έχουν ως στόχο -προσωπικό- το να κρατήσει την αρχηγεία της ΝΔ. Ολες οι κινήσεις Καραμανλή είναι απόλυτα προσωποκεντρικές.

      • Le canard avatar
        Le canard @ Le canard 23/09/2009 03:00:54

        Ο Καραμανλής μπορεί να κέρδισε τις επικοινωνιακές εντυπώσεις απέναντι στον Παπανδρέου, αλλά δεν μπορεί να αντισταθμίσει τις εντυπώσεις απέναντι στην ίδια την πενταετία του. Μένει να δούμε εάν θα είναι η διαφορά 3-4%, οπότε μένει ή το παλεύει, ή 5-7% οπότε το παλεύει και το χάνει ή παραδίδει από την Δευτέρα κιόλας.

  2. panos avatar
    panos 23/09/2009 01:40:17

    h apagoreush twn dhmoskophsewn 2 evdomades prin tis ekloges einai nomos tou kratous!den tis apagoreuse twra!

  3. Orestios avatar
    Orestios 23/09/2009 01:49:56

    Τεράστια λάθη τακτικής του GAP. Αμυνόμενος, αγχωμένος, αγενής, έχασε την μυθώδη ψυχραιμία του και κατέρριψε όλη την εικόνα που χτιζόταν τόσο καιρό αλλά προσπαθούν με νύχια και δόντια να κρατήσουν τα ΜΜΕ ακόμα. Μιλώντας με φίλους από όλες τις πολιτικές αποχρώσεις η εικόνα που σχημάτισαν ήταν η χειρότερη για το GAP. Χαρακτηριστικά φίλος που θα ψήφιζε ΠΑΣΟΚ μου είπε πως θα απέχει γιατί η ρητορική του θύμισε εκείνη του 2004 το ίδιο και η ψυχολογία. Απορούσε πώς μετά από 5,5 χρόνια δεν μπόρεσε το GAP να εμφυσήσει πραγματικό όραμα και ελπίδα με εμφανή την απουσία πειθούς.

  4. kirdou avatar
    kirdou 23/09/2009 02:28:33

    Ο Καραμανλης υπερεχει σαφως αλλα αυτο δεν αρκει.Ο κοσμος περιμενει να του δωσει καποιος ενα οραμα μια ελπιδα.Η στρατηγικη περι "σκληρων μετρων" δεν τραβαει δυστυχως και ο κοσμος αναγκαστικα θα παρει το ρισκο να φερει στην εξουσια τον Γιωργο....

  5. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 23/09/2009 02:54:12

    Νομίζω ότι ο Παπανδρέου μόνο λάθη έκανε στο τελευταίο debate. Δεν μιλάω φυσικά για τα άφθονα λεκτικά ("πάση Θεού" "πως θα αναπτυχθεί η ανάπτυξη"κα) που ήρθαν τα περισσότερα προς το τέλος του debate (μάλλον όταν είχε "λυθεί" ο Κραμανλής και είχε αρχίσει να τον στριμώχνει). Δεν απάντησε σε καμμία ερώτηση (περιέργως ο Καραμανλής δεν του έθεσε και πολλές), δεν είπε τίποτα συγκεκριμένο,ήταν αγενής (χωρίς η αγένεια να του επιστραφεί), κούνησε ένα ΦΕΚ στον αέρα (το τρυκ το ξεσήκωσε μάλλον από τον πατέρα του - οι παλαιότεροι ίσως το θυμούνται) που περιείχε το αυτονόητο, σε ορισμένα θέματα εκτέθηκε χοντρά και δεν στρίμωξε πουθενά τον Καραμανλή.
    Στα πάνελ μετά οι πράσινοι πανηγύριζαν που δεν ήταν χειρότερος (σε τόση εκτίμηση τον έχουν)

    ΥΓ Τώρα που το ξανασκέφτομαι νομίζω ότι έκανε ό,τι ακριβώς έπρεπε να κάνει για να κερδίσει τις εκλογές. ΤΙΠΟΤΑ! Ποιος σας είπε ότι οι εκλογές κερδίζονται στα debate, ποιος σας είπε ότι οι εκλογές κερδίζονται στις προεκλογικές εκστρατείες και κυρίως ποιος σας είπε ότι τις εκλογές τις κερδίζει αναγκαστικά ο καλύτερος?

  6. Swell avatar
    Swell 23/09/2009 07:07:34

    Πάση Θεού θ' αναπτυχθεί η ανάπτυξη για να βοηθήσουμε τον ελληνικό εργαζόμενο.
    Το little George boy έχει σχέδιο και όραμα. Αλίμονο σ' αυτούς που δεν το βλέπουν.

  7. Titos avatar
    Titos 23/09/2009 07:09:03

    Μια ανιούσια διαδικασία που δεν έχει να προσφέρει τίποτα στην πολιτική. Μια διαδικασία που αποκλείει την αντιπολίτευση καικαταργεί, στη πράξη, την ισοτιμία. Μία διαδικάσία που τα, παράνομα χωρίς αδεια λειτουργίας, ΜΜΕ επέβαλάν για να απαξιώσουν την πολιτική. Μία διαδικασία μετριοτήτων, που αν είχαν απέναντι σωστούς και ελεύθερους δημοσιογράφους, θα έψαχναν μέρος για να κρυφτούν. Τι να κάνουμε αυτοί είμαστε και... καμαρώνουμε κι απο 'πάνω.

  8. egg avatar
    egg 23/09/2009 08:00:57

    Σίγουρα ο Καραμανλής είναι καταλληλότερος για debate. Στίς 4 Οκτ όμως ψηφίζουμε για προθυπουργό.

  9. MIG-21 avatar
    MIG-21 23/09/2009 08:56:58

    Καραμανλής - Παπανδρέου. Αποτελεσμα 1-0.

    Ειναι αραγες ικανο το αποτελεσμα αυτο,
    να κοψει τον δρομο προς την εξουσια του ΠΑΣΟΚ ?

  10. mareli avatar
    mareli 23/09/2009 09:16:58

    Καραμανλής-Παπανδρέου 2-0...
    Μην ξεχνάτε... οι τηλεμαχίες ήταν 2!!!

    το GAP αποχαρακτηρίστηκε... γκουπ!!!

  11. feder avatar
    feder 23/09/2009 10:28:31

    για τα μαργαριτάρια τύπου 'ελληνικό εργαζόμενο' λέμε ότι "δεν τα πήγε άσκημα" στη χρήση της γλώσσας;

  12. leon avatar
    leon 23/09/2009 10:31:08

    Ουτε τον εναν ουτε τον αλλον...
    Κανενα τους. Σας βαρεθηκα ολους...

    • αντί avatar
      αντί @ leon 23/09/2009 12:35:17

      Αφού όλοι λένε το ίδιο πράγμα, ήθελα να'ξερα ποιος τους ψηφίζει συνέχεια!

      • Le canard avatar
        Le canard @ αντί 23/09/2009 14:09:27

        Οι "πελάτες" τους, τους ψηφίζουν. Ο καθένας έχει τους δικούς του. Και υπάρχει και ο "ενδιάμεσος" χώρος που μετατοπίζεται πότε δω πότε κεί.

  13. Vachus avatar
    Vachus 23/09/2009 12:03:29

    που είναι ο ti le re file?

    • leon avatar
      leon @ Vachus 23/09/2009 16:22:40

      Στην Ιπποκρατους. Εχει πιασει θεση απο τωρα για τα πανηγυρια στις 4 το βραδυ!

  14. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 23/09/2009 12:26:50

    Οταν βγαινει ο ΟΡΕΣΤΙΟΣ με τις γνωστες ανοησιες του τοτε ειμαι σιγουρος οτι το Πασοκ θα βγει με τα τσαρουχια .Ορεστιε συνεχισε σε παρακολουθουμε με μεγαλη προσοχη.

    • sinn avatar
      sinn @ Smash Direct 23/09/2009 12:45:21

      της Καγιά;

      (και για την σημερινή έκρηξη που θα γίνει πρώτο θέμα: Quid prodest?)

    • Orestios avatar
      Orestios @ Smash Direct 23/09/2009 16:22:58

      Σου πήρε πολύ ώρα να σκεφτείς αυτό που έγραψες? Πάω στοίχημα ότι αν έγραφα όπως μιλούσε το GAP, δηλαδή μπουρδολογώντας, θα είχες εκστασιαστεί. Έκλεισε η ψαλίδα τελικα και έχετε πανικοβληθεί στο ΠΑΣΟΚ. Περαστικά.

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 23/09/2009 12:47:26

    Κυταξτε, ο,τι και να πουμε ο ΚΚ εκανε σημαντικα στρατηγικη λαθη. Δεν ανακοινωνεις στου Μπαϊρακταρη οτι θα κτυπησεις τα διαπλεκομενα ενω δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ ΜΜΕ "δικο σου". Η βλακωδης αυτη τακτικη θυμιζει την ιστορια με τους Σ300 για την Κυπρο. Αντι να τους φερουν, εγκαταστησουν κρυφα, ανακοινωναν πριν τους εχουν ετοιμους την....αποτροπη που θα ειχαν. Αντιλαμβανεστε τωρα γιατι επιμενω να λεω οτι οι Ελλαδικοι πασχουμε απο ενα ειδος βλακειας που ακυρωνει 50% απ' οτι κανουμε;
    Το ιδιο επρεπε να κανει και ο ΚΚ. Μη μιλας, μην ανακοινωνεις τιποτα, μονο πραττε.

    Χρονοδιαγραμμα:
    Ετος 1ο: Προσεταιρισμος σημαντικης μεριδας των ΜΜΕ, ειδικα της τηλεορασης αφου ειναι τοις πασοι γνωστο οτι ο ελληνας ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.

    Ετος 2ο: Βαθμιαια διασπαση των διαπλεκομενων με αθορυβα νομικα μεσα και πραξεις, διχως φανφαρες διχως βαρυγδουπες ανακοινωσεις.
    Στελεχωση θεσεων-κλειδιων σε μεγαλους κρατικους οργανισμους με ανθρωπους ικανους και οχι κατ' αναγκγ του ιδιου κομματος. Ετσι επιτυχγανεται εστω σε καποιο βαθμο και μερικη ουδετεροποιηση των μηχανισμων εγρηγορσης του διαπλεκομενου κατεστημενου.

    Ετος 3ο: Επιθεση σε ολα τα μετωπα, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΜΜΕ, εργα, εξωτερικη πολιτικη, κοινωνικα κ.α. με παραλληλη προπαγανδα απο τα ιδια ΜΜΕ για τα επιτευγματα της κυβερνησης.

    Ετος 4ο: Εμπεδωση της ολης πολιτικης και απεκδυση του αντιπαλου και γελοιοποιηση του, ειδικα με τετοια Ελληνικα (μετα απο 40+ χρονια!!! δεν διαβαζει τιποτα στα ελληνικα;).

    Μα τι λεω...Ολα αυτα προυποθετουν οχι ατομα της σπανιας ή μη και απιθανης συνομοταξιας τρωκτικου που απανταται μονο εν ελλαδι, και που καλειται Commatanthropous grecus kretinious.

    • Le canard avatar
      Le canard @ Νίκος 23/09/2009 14:14:44

      Νίκο, είδες τι ωραία που το είπε για τον βασικό μέτοχο ο Καραμανλής στον Παπανδρέου. "Δεν στηρίξατε. Οχι εσείς προσωπικά, αλλά το κόμμα σας". Είπε ανοικτά δηλαδή, ότι είναι γνωστό πως ο Μπόμπολας τότε δεν πήγαινε καν τον Παπανδρέου και στήριζε ανοικτά Βενιζέλο. Τώρα στηρίζει μεν, αλλά όχι όσο πχ η Ελευθεροτυπία. Ο Καραμανλής όμως, δεν είπε -και ούτε επρόκειτο ποτέ να το πεί- για τις τεράστιες ευθύνες που είχε το επιτελείο του (Ρουσόπουλος-Παυλόπουλος) για το ότι δεν πέρασε ο βασικός μέτοχος. Ούτε βέβαια θα έλεγε για το ότι, εξαιτίας της βεντέτας Ρουσόπουλου-Αναστασιάδη, η μεγαλύτερη κυριακάτικη εφημερίδα, το Πρώτο Θέμα, που δεν εξαρτάτο, άμεσα τουλάχιστον από έναν επιχειρηματία, πέρασε στα χέρια του Μπόμπολα. Αυτό είναι κατόρθωμα. Αποτελεί δε, ωμή παραβίαση των στοιχειοδέστερων αρχών του Μακιαβελισμού (βασικός νόμος της πολιτικής).

      • sinn avatar
        sinn @ Le canard 23/09/2009 14:34:53

        "[ο Μπόμπολας] στηρίζει μεν, αλλά όχι όσο πχ η Ελευθεροτυπία" !!!

        Φοβερή κρίση. Τα κοσμήματα της Νατάσας και το εμπόριο ελπίδας με τα χρέη είναι φυσικά μια διακριτική στήριξη στον ΚΚ... Πρέπει κατα τη γνώμη σας να προσλάβει ο Μπόμπολας τον Στάθη για να στηρίξει όπως προσδοκάτε τον ΓΑΠ; Γιατί υποτιμάτε τόσο τον Αρχηγό μας; Οπώς όλοι γνωρίζουμε, έχει σαφείς και κρυστάλλινες θέσεις. Έχουν πειστεί πλέον και οι πέτρες.

      • sinn avatar
        sinn @ Le canard 23/09/2009 14:37:49

        Προς αποφυγή κακόβουλων σχολίων, ο "Aρχηγός μας" είναι ο Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρεου.

    • George avatar
      George @ Νίκος 23/09/2009 14:59:17

      ...η βλακωδης αυτη τακτικη θυμιζει την ιστορια με τους S300 για την Κυπρο. Αντι να τους φερουν, εγκαταστησουν κρυφα, ανακοινωναν πριν τους εχουν ετοιμους την….αποτροπη που θα ειχαν. Αντιλαμβανεστε τωρα γιατι επιμενω να λεω οτι οι Ελλαδικοι πασχουμε απο ενα ειδος βλακειας που ακυρωνει 50% απ’ οτι κανουμε;...

      ...μάλιστα, γιατί, ενώ είμαι τόσο ηλίθιος, έχω τόσα προβλήματα? Τι λέει το εγχειρίδιο σου?

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 23/09/2009 12:52:29

    Αγαπητε Αρη, προσπαθεις, δε λεω, αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν εννοεις ουτε τα μισα απο αυτα που γραφεις. Αυτο και μονο "Ο Παπανδρέου δεν τα πήγε ιδιαίτερα άσχημα σε σχέση με το πρόβλημα που έχει στον χειρισμό της ελληνικής γλώσσας (!!!!!!!)" προδιδει τη σκεψη σου και, να με συγχωρεις, αλλα λεγεται εθελοτυφλια. Ο ανθρωπος που ζει στον τοπο μας 40+ χρονια και δεν εχει μαθει τη γλωσσα μας ακομα και θελει να γινει πρωθυπουργος; Ελατε τωρα, να γιατι μιλω συχνα οτι εχει εκλειψει η εθνικη αξιοπρεπεια που ειχαμε καποτε και ας ειμασταν φτωχοι. Τοσο πια εκμαυλιστηκαμε;