15/01/2009 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος Κάρλος και ποιά 17Ν....

 Μπορείτε να διαβάσετε τα πιο σημαντικά αποσπάσματα της προκήρυξης του ΕΑ στο Ποντίκι, ή στην http://www.enet.gr/. Εμείς μόνο μια παρατήρηση έχουμε να κάνουμε, προς το παρόν, με αφορμή την περιγραφή της επίθεσης εναντίον των αστυνομικών στην προκήρυξη.

«Δύο σύντροφοι, βγήκαμε πεζοί και περπατώντας αργά, σταθήκαμε στην συμβολή των οδών Κουντουριώτου και Νοταρά ακριβώς απέναντι από τους τρεις ενόπλους που βρίσκονταν εκείνο το βράδυ στη μέση της διασταύρωσης των οδών Ζαΐμη και Κουντουριώτου, ελέγχοντας την περιοχή πίσω από το υπουργείο Πολιτισμού. Δεν έκαναν περιπολία όπως ειπώθηκε αλλά ήταν ακίνητοι και κοιτούσαν και οι τρεις προς την Σπύρου Τρικούπη. Όταν βγήκαμε από την γωνία, σταθήκαμε στη μέση του δρόμου και στρέψαμε τα όπλα προς τα πάνω τους χωρίς να καλυπτόμαστε από πουθενά, από κανέναν τοίχο και από κανένα αυτοκίνητο. Και οι τρεις μπάτσοι μας αντιλήφθηκαν αμέσως αφού ήταν στραμένοι προς το μέρος μας και όταν είδαν τα όπλα μας το μόνο που ακούστηκε ήταν ένα "ωχ" και τίποτα περισσότερο. Κανείς τους δεν προειδοποίησε κανέναν και έμειναν και οι τρεις να μας κοιτούν. Ενώ είχαν το περιθώριο ν' απαντήσουν, δεν το έκαναν. Αφού αρχίσαμε να πυροβολούμε, αυτός που βρισκόταν στην δεξιά γωνία καλύφθηκε αμέσως πίσω από ένα αυτοκίνητο και δεν έκανα τίποτε για να υπερασπιστεί τους δύο συναδέλφους του, τη στιγμή μάλιστα που η θέση του επέτρεπε να χρησιμοποιήσει το όπλο του με ασφάλεια. Ο δεύτερος έπεσε κάτω έγκαιρα και ο τρίτος έπεσε χτυπημένος. Λίγα μέτρα πιο κάτω στη Μπουμπουλίνας και Κουντουριώτη, βρισκόταν η κλούβα γεμάτη ΜΑΤατζήδες. Μέσα και έξω από την κλούβα υπήρχαν σχεδόν είκοσι μπάτσοι, που εκτός τον ατομικό τους οπλισμό είχαν και αυτόματα. Κανείς τους δεν βγήκε καν στη γωνία ν' απαντήσει και να υπερασπιστεί τους συναδέλφους του. Υποθέτουμε ότι θα έπεσαν στο πάτωμα της κλούβας για να προφυλάξουν το τομάρι τους.....».

Τι μας λένε με άλλα λόγια;

Ενώ η Αθήνα ζει στον απόηχο ενός πρωτοφανούς ξεσπάσματος βίας και φοβάσαι να βγεις το βράδυ από το σπίτι σου, δυο «σύντροφοι» περπατούν αργά και με το πάσο τους στα αστυνομοκρατούμενα Εξάρχεια, κουβαλώντας δυο ογκώδη πολυβόλα, φτάνουν στη συγκεκριμένη γωνία, ο ένας γονατίζει σαν sniper και οι δυο μαζί αρχίζουν να πυροβολούν εναντίον τριών πάνοπλων αστυνομικών, ενώ λίγα μέτρα πιο περά βρίσκεται μια κλούβα γεμάτη ΜΑΤ,

Βρισκόμαστε λοιπός ως κοινωνία, λαός, έθνος και ό,τι άλλο γουστάρετε, ενώπιον του εξής διλήμματος:

Είτε, η αστυνομία είναι παντελώς ανίκανη και κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους

Είτε,  τα υποκείμενα της «νέας τρομοκρατίας» ξεπερνούν κάθε προηγούμενο σε τόλμη αποφασιστικότητα και εκπαίδευση και κάνουν να ωχριούν μπροστά τους 18 Κάρλος και 35 Ξηροί. Οπότε μάλλον πρέπει να ξεχάσουν στην ΓΑΔΑ και την «αντιτρομοκρατική» τις θεωρίες με τους παππούδες που εκπαιδεύουν «νέους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 15:53:44

    όχι "ειτα" στην τελευταία παράγραφο "ειτε" ...
    αλλιώς ήττα!

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 15:58:06

    Απευθείας απογονοι του-άλλου- Κάρλος του Μαριγκέλα!

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 15/01/2009 16:00:23

    Καλά, λέει κάτι απίστευτο η προκήρυξη; Από καθενός το μυαλό δεν πέρασε τί έκαναν όλοι αυτοί οι συνάδελφοι του θύματος που ήταν δίπλα και οπλισμένοι; Έτσι, για την τιμή των όπλων, να ρίξουν μια ντουφεκιά στον αέρα, όχι για να αντιμετωπίσουν πραγματικά την απειλή. Ξέρουμε όμως πού εξαντλούν την αποτελεσματικότητά τους...

  4. Swell avatar
    Swell 15/01/2009 16:09:24

    Πήξαμε στους ένστολους κου--δόμαγκες...

  5. donaE avatar
    donaE 15/01/2009 16:13:13

    Μπορει να υπαρχει και ενδιαμεση κατασταση.

  6. παππουδες avatar
    παππουδες 15/01/2009 16:14:03

    ρε φακτορ εισαι καλα?
    εμεις γερασαμε ..δεν εχουμε κουραγιο για "εκπαιδευση" νεων.
    χιλιαδες μεταναστες στην ελλαδα..
    εκατονταδες απο αυτους,εχουν τεραστια πειρα,απο
    μαχες στα βουνα του πακισταν,του κουρδισταν,της
    παλαιστινης,του κοσσοβου,κτλ,κτλ.
    αυτοι θα εκτελουν για μερικα ψωροευρω,εμεις θα
    γραφουμε προκυρηξεις.

  7. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2009 16:33:39

    Εξαιρετική ταινία!

  8. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 15/01/2009 16:40:19

    Aν πυροβολήσει μπάτσος πάει φυλακή,αν πυροβολήσει τρομοκράτης γίνεται Lone Ranger ! Από το ύφος και τη γλώσσα της προκήρυξης δε θα μου φαινόταν παράξενο αν κρυβόταν από πίσω ο Καρβέλας. Ειναι σαφώς ηλίθιοι άρα θα "συλληφθούν" σύντομα.

  9. Factorx avatar
    Factorx 15/01/2009 16:41:17

    pitsirikos.blogspot.com/2009/01/blog-post_15.html

    Μπράβο...
    Θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στα μέλη του "Επαναστατικού Αγώνα" επειδή έστειλαν προκήρυξη σε εφημερίδα. Οι κυκλοφορίες των εφημερίδων είναι πολύ πεσμένες το τελευταίο διάστημα και χρειάζονται τόνωση...

    Ο κόσμος έχει βαρεθεί τα DVD, τα CD και τα βιβλία, και ίσως οι προκηρύξεις του "Επαναστατικού Αγώνα" να δώσουν μια ώθηση στον Τύπο.
    Αν μάλιστα βγουν καμιά τριανταριά επαναστατικές οργανώσεις -και αρχίσουν να βάζουν βόμβες παντού και να κάνουν ένοπλες επιθέσεις συνέχεια-, ίσως να αναγεννηθεί ο Ελληνικός Τύπος και να αρχίσουν οι εφημερίδες να πουλάνε σαν τρελές.
    Θα δημοσιεύουν οι εφημερίδες τις προκηρύξεις των επαναστατικών οργανώσεων και δεν θα μένει ούτε μια εφημερίδα στο περίπτερο.
    Θέλω να παρακαλέσω τα μέλη του Επαναστατικού Αγώνα την επόμενη προκήρυξη να την στείλουν στην "Ελευθεροτυπία". Να την στηρίξουν λίγο. Κρίμα είναι.

  10. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 15/01/2009 16:45:22

    "Δεν θέλω να το παίζω αναλυτής ενεργειών που άλλοι σχεδιάζουν και υλοποιούν. Ομως ο «Επαναστατικός Αγώνας» έδειξε να έχει και στόχευση και πολιτικό λόγο. Ηθελαν να διαμαρτυρηθούν για τον αμερικανικό ιμπεριαλισμό, στράφηκαν κατά της πρεσβείας. Ηθελαν να καταγγείλουν την Αστυνομία, επέλεξαν το Τμήμα Νέας Ιωνίας. Εκαναν ενέργειες πολύ-πολύ χαμηλής έντασης, ιδιαίτερα σε σύγκριση με την πρόκληση στην οποία απαντούν: είτε πρόκειται για την πελώρια επιθετικότητα των ΗΠΑ είτε για τις ζαρντινιέρες και την αστυνομική τρομοκρατία στην κοινωνική εξέγερση για την Παιδεία. Δεν υπάρχει καν κλιμάκωση. Παρότι οι οργανώσεις αυτές δεν σκέφτονται με τέτοιους όρους, θα έλεγα ότι από την πρεσβεία στο αστυνομικό τμήμα έχουμε μάλλον αποκλιμάκωση."

    Τάδε έφη Κουφοντίνας στο 'Πρώτο Θέμα΄. TΩΡΑ ΤΙ ΣΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ "ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ " ΒΑΡΑΝΕ ΚΛΟΥΒΕΣ ΤΩΝ ΜΑΤ ΣΑΝ ΝΑ ΒΑΡΑΝΕ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΕ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΠΟΥ "ΚΛΑΝΟΥΝ " ΜΕΝΤΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΜΟΝΟ Ο ΣΥΡΟΣ ΞΕΡΕΙ .

  11. Think avatar
    Think 15/01/2009 16:46:03

    Όσοι είχαν την υπομονή να διαβάσουν αυτό το εξαιρετικά πληκτικό «σεντόνι» των 9000 λέξεων κατάλαβαν φαντάζομαι τι «δεν είναι» ο "ΕΑ".
    Δεν είναι, σχεδόν σίγουρα, αριστερή οργάνωση.
    Δεν είναι, μάλλον, «πρακτορείο» κάποιας σοβαρής ημεδαπής ή αλλοδαπής υπηρεσίας γιατί αυτές διαθέτουν στο payroll και αριστερούς που μπορούν να γράψουν μια σοβαρή και αξιοπρεπή προκήρυξη «μαϊμού».
    Τι μένει ως υπόθεση;
    Λέτε η ιδιωτική πρωτοβουλία με ανατρεπτικούς επενδυτικούς στόχους μεγάλης κλίμακας για τον βαλκανικό χώρο να άρχισε και τέτοιες δραστηριότητες;
    Γιατί όχι. Κάτι πήρε το αυτί μου για το ποιος χρηματοδοτεί «ανεξάρτητα κέντρα» μέσων πληροφόρησης (media) σε παγκόσμιο επίπεδο. Διακρίνω μια προτίμηση τους να μεταδίδουν «επαναστατικές» ενέργειες επιπέδου «Επαναστατικού Αγώνα».

  12. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 16:52:28

    @sfirao kleftika

    μπα! ΜΌΝΟ Ο ΧΡΥΣΟΧΟΊΔΗΣ ξέρει............

  13. οκτώ avatar
    οκτώ 15/01/2009 16:57:41

    Το γεγονός ότι “ανακουφίστηκε” η ΓΑΔΑ με την εμφάνιση της προκήρυξης αυτό τα λέει όλα.

  14. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 15/01/2009 17:06:46

    «Δεν προέκυψε από την ανάκριση, κατά τη γνώμη μου, ότι η βομβιστική επίθεση σε βάρος του Βασ. Μιχαλολιάκου, στις 21.1.2001, συνδέεται με την εγκληματική οργάνωση "17 Νοέμβρη" ή με άλλη εγκληματική οργάνωση».
    Αυτή είναι η κρίση του αρεοπαγίτη Λεων. Ζερβομπεάκου, που ως εφέτης ανακριτής διενήργησε τις ανακρίσεις για την υπόθεση της 17Ν .
    Πόσες άλλες "ορφανές " τρομοκρατικές ενέργειες έχουμε που όταν εκδηλώθηκαν είχαν συμπτώματα αποπροσανατολισμού ?

  15. adbusters avatar
    adbusters 15/01/2009 17:26:00

    Όχι και τρομοκρατική ενέργεια σε βάρος του Μιχαλολιάκου...! Καμιά μπαρμπουτιέρα μπορεί, καμιά κόντρα στα Μανιάτικα μπορεί, αλλά όχι και τρομοκρατική ορφανή ενέργεια.

  16. Evros avatar
    Evros 15/01/2009 18:26:38

    Αυτοί δεν είναι τρομοκτάτες είναι cow boys. Βέλε και λίγο Enio Moricone και νατο το καλό Western. Κράτα την επιστολή γιατί να ετοιμάσω το ντεκουπάζ και να το γυρίσουμε. ...ΤΙΤΛΟΣ ΔΥΟ ΜΟΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ

  17. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/01/2009 18:52:11

    1)Όλα τα έκτροπα του Δεκεμβρίου κα η συνέχεια αυτών αποδεικνύει ότι Ο ΚΑΡΒΕΛΑΣ ΕΪΧΕ ΔΙΚΙΟ. Άρα δεν έσκισε τζάμπα τα καλσόν της η Ανίτα...
    2)Το modus operandi του Ε.Α. όπως περιγράφεται (θυμίζει κάτι Ελληνικές βουκολικές western ταινίες) αποδεικνύει ότι μάθανε πως πηδιόμαστε και πλάκωσαν και οι γύφτοι.

    Και τα δύο παραπάνω συμπεράσματα είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας όπως την καταντήσαμε. Μόνο που όπως είπε κάποιος, όταν γίνει το πραγματικό ΜΠΑΜ δεν θα έχουμε διάλειμα για ποπ κορν!

  18. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/01/2009 19:29:55

    Δεν χρειαζόντουσαν 9 000 λέξεις για να δικαιολογήσουν τη βλακεία τους. Σαν ιδρωμένους τους βλέπω για να βρουν έρισμα στον κόσμο.

  19. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/01/2009 21:03:41

    Τέτοια ξεφτίλα. Ούτε μια τρομοκρατική οργάνωση της προκοπής δεν έχουμε. Κι αν είναι πράκτορες, μας στείλανε τους δευτεροκλασάτους.
    Αίσχος.

  20. οκτώ avatar
    οκτώ 15/01/2009 21:08:21

    @21
    Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν χρήματα να πληρώσουν πρωτοκλασάτους.

  21. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/01/2009 21:08:56

    Πουναι ο Ντάνος οεέοοοο;

  22. ολυμπιαδα avatar
    ολυμπιαδα 15/01/2009 21:38:47

    9,000 λέξεις για να κρύψουν την γκόμενα. Μπράβο οίστρο ο leader!

  23. sk avatar
    sk 15/01/2009 22:05:30

    xa χα !!!

    θα τρελαθουμε εντελως!!


    Σε λιγακι θα προσπαθησουν(δια μεσου της εγκυκλιου-προκυριξη) οτι ηταν 2 ανδρες και δεν υπηρχαν αλλοι!!

    ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ.... ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΟΚΗ !!!

    ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

    ΚΑΛΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!

  24. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/01/2009 22:29:37

    Προφανώς οι τύποι δεν έχουν καταλάβει την ελληνική κοινωνία. Είναι αδύνατον να γίνουν αποδεκτοί χτυπώντας μπατσόνια. Λίγο πολύ οι περισσότεροι έλληνες ξέρουν ότι τα προβλήματα που έχει η χώρα, τα δημιουργούν άλλοι και η αστυνομία είναι ή απλώς αντιπαθής ή συμπαθής στην ανικανότητά της.
    Χαλάσανε απο την αρχή το ίματζ τους.

  25. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/01/2009 23:34:59

    Είναι αυτό που λένε 3 η αλεπού 33 το αλεπουδάκι όπου αλέπού η 17Ν.

  26. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 00:30:17

    @26

    Την μιμή ο σιδερένιος την γνώρισε σε πτήση της ολυμπιακής, μετά από σύσταση της συζύγου του, σαν ικανο στέλεχος απο τις ΕΓΕΣ...έτσι ξέραμε τότε!

  27. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 01:28:46

    @29
    ..στην πτήση προς ικσταπα, μέξικο...