Ποιον κοροϊδεύει ο Τσίπρας;
28/05/2015 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιον κοροϊδεύει ο Τσίπρας;

Η χωρά βρίσκεται μια ανάσα από τη χρεοκοπία και η κυβέρνηση παίζει επικοινωνιακά παιχνίδια...

Κι εκεί που πιστεύαμε ότι είμαστε κοντά σε συμφωνία και δεν θα κινδυνεύσει η χώρα... εμφανίστηκε ο μέγας καταστροφέας Αλέξης Τσίπρας μετά του Γιάνη Βαρουφάκη.

Ο λόγος; Οι δηλώσεις που έκανε ο πρωθυπουργός μετά τη σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών η οποία έγινε μόνο και μόνο για να μας πείσουν ότι Τσίπρας και Βαρουφάκης είναι αγαπημένοι. Λες και δεν ξέρουμε ότι όταν κάποιος πρωθυπουργός στηρίζει τον υπουργό που βρίζουν όλοι τότε είναι θέμα χρόνου να τον πετάξει σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι.

Ο Τσίπρας λοιπόν επέλεξε για άλλη μια φορά να απευθυνθεί στο κοινό του, στους ψηφοφόρους του, στον κόσμο του ΣΥΡΙΖΑ που τον κοιτάζει εκστασιασμένος λες και βλέπει μπροστά του τον μέγα Εθνάρχη. Αδιαφορώντας για την τετράμηνη διάλυση της οικονομίας και κυρίως για το γεγονός ότι ο χρόνος τέλειωσε και είμαστε ένα βήμα από το capital control και το κλείσιμο των τραπεζών, ο πρωθυπουργός λειτουργεί ακόμη σαν αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Κι όχι σαν ένας κυβερνήτης μιας χώρας που περπατά σε τεντωμένο σκοινί.

Είμαστε κοντά σε συμφωνία, είπε. Γράφεται η συμφωνία λέει το Μαξίμου που έδωσε μάλιστα και στοιχεία της συμφωνίας που προφανώς απέχουν παρασάγγας από έναν έντιμο συμβιβασμό που θα ικανοποιούσε και τους δανειστές.

Ο δε πρωθυπουργός σε μια έξαρση λαϊκισμού μίλησε για Κασσάνδρες που διαψεύδονται γιατί το κράτος έχει να πληρώσει τις συντάξεις και τους μισθούς. Λες και αγνοούμε ότι «σκουπίζει» τις πενταροδεκάρες από τα αποθεματικά και ικετεύει τον Στουρνάρα να του ξαναβρεί κανέναν κρυφό λογαριασμό για να πληρώσει το ΔΝΤ. Είναι αυτή χώρα που μετρά μέρα – μέρα και ευρώ – ευρώ για να δει να θα πληρώσει ή θα χρεοκοπήσει; Και ταυτόχρονα που κάνει και μερικές χιλιάδες προσλήψεις με άγνωστο το ταμείο από το οποίο θα τους πληρώσει.

Την ίδια ώρα οι δανειστές από το Βερολίνο, τις Βρυξέλλες και την Ουάσιγκτον λένε ούτε λίγο ούτε πολύ: «Τι μας λέει ο τύπος; Για ποια συμφωνία μιλάει; Πότε τα βρήκαμε στο ασφαλιστικό; Πότε κλείσαμε στις συντάξεις; Πότε κλείσαμε για τον ΦΠΑ;» Εύλογα ερωτήματα από τους δανειστές όταν ακούνε τον Τσίπρα από τη μια να λέει ότι είναι κοντά σε συμφωνία κι από την άλλη να τους υποτιμά λέγοντάς τους «Κασσάνδρες».

Ο στόχος του Τσίπρα είναι προφανής: Θέλει να δείξει στον κόσμο που τον ακούει ότι η κυβέρνηση διαπραγματεύεται σκληρά και θα επιτύχει συμφωνία, όπως θέλει η Ελλάδα κι όχι όπως θέλουν οι δανειστές. Με τον τρόπο αυτό από τη μια εκβιάζει τους ξένους και από την άλλη σε περίπτωση ενός Βατερλώ θα έχει να πει στον κόσμο εντός της Ελλάδας ότι οι κακοί δανειστές φταίνε που ζητούσαν σκληρά μέτρα.

Αδιαφορεί, ωστόσο, για τον κίνδυνο ατυχήματος. Τι θα γίνει αν μέχρι την Παρασκευή δεν υπάρξει συμφωνία; Τι θα γίνει το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος αν γίνει... νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου στις τράπεζες;

Ξέρει ο Τσίπρας ότι τον Απρίλιο έφυγαν καταθέσεις άνω των 5 δισ. ευρώ; Ξέρει ότι τις τελευταίες ημέρες τρέχουν οι καταθέτες να βγάλουν ό,τι τους απέμεινε στους λογαριασμούς και μόνο την Τετάρτη έφυγαν 650 εκατ. ευρώ; Ή μήπως είμαστε κινδυνολόγοι και θα μας κάνει... παρατήρηση το επικοινωνιακό ιερατείο του Μαξίμου; Μήπως κι εμείς είμαστε Κασσάνδρες που θέλουν να καταστρέψουν τη χώρα και η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είναι οι πατριώτες;

Αν συμβεί το μοιραίο για την Ελλάδα, αν στο τριήμερο δεν υπάρξει συμφωνία και διαλυθούν οι τράπεζες, αν αναγκαστεί η ΤτΕ και βάλει περιορισμό στην κίνηση κεφαλαίων (ένα βήμα πριν το κούρεμα καταθέσεων), αν την ερχόμενη Τετάρτη ο Ντράγκι κλείσει εντελώς τις κάνουλες και τέλος αν στις 5 Ιουνίου πάμε σε στάση πληρωμών δεν θα φταίει κανείς άλλος. Δολοφόνος θα είναι ο ίδιος ο Τσίπρας με συνεργούς του τους υπουργούς. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχάσει, ακόμη και τώρα παίζει επικοινωνιακά παιχνίδια αλλά η ώρα της τιμωρίας δεν θα αργήσει. Στην ιστορία η ύβρις δε μένει ποτέ ατιμώρητη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 27/05/2015 21:32:13

    ειμαστε 5 λεπτα πριν τον τοιχο. τον βλεπουμε τον αντιλαμβανομαστε. αλλα σκεφτομαστε οτι εχουμε ακομα 5 λεπτα στα μπουζουκια 5 λεπτα ακομη που δεν θα εχουμε τον κακο το σαμαρα που τολμησε να φερει σε ισα βαρκα ισα νερα τα οικονομικα κριμα πραγματικα κριμα

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Παρατηρητής 28/05/2015 03:29:29

      Σιγά σιγά το αντιλαμβάνονται ... αυτό το βίντεο από Συριζέους. Φυσικά θα συνεχίσουν να δαιμονίζουν το Σαμαρά και την δεξιά για να μην παραδεχτούν το λάθος τους οι ψηφοφόροι. https://www.facebook.com/135114066626627/videos/562648997206463/?fref=nf

  2. DIMSAV avatar
    DIMSAV 27/05/2015 21:42:43

    Απαξ ψευτης παντα ψευτης...αυτος ομως το εχει παρακανει το ψεμα ρεει στις φλεβες του....συνεπως δεν μπορει οπου ναναι θα τον παρουν χαμπαρι και οι πιο ανυποψιαστοι....και τοτε θα κλαιμαι για την ζημια που εκανε στην πατριδα την ωρα μαλιστα που πηγαινε να σηκωσει κεφαλι.οσο για τον γιανη με ενα Ν αυτος σε λιγο θα διαψευδει τις σκεψεις του πριν ακομη τις πει..Τωρα και κατι που δεν λενε οι ειδησεις, απο το απογευμα παρατηρειται συνωστισμος στα ΑΤΜ, ωρα ειναι να βγουν να κατηγορησουν τον αδωνη που ελεγε τετοιες κινδυνολογιες προεκλογικα.

  3. iconology2009 avatar
    iconology2009 27/05/2015 21:58:04

    Πιο εύκολα μπορεί να διαχειριστεί μια υπογραφή παρά μια ρήξη με όσες-εντελώς απρόβλεπτες-συνέπειες μπορεί να έχει. Συνεπώς, η γνώμη μου είναι ότι θα υπογράψει. Γιατί όλο αυτό το σκαμπανέβασμα αισθημάτων; Επικοινωνία! Μελόδραμα αλλά με ευτυχές τέλος! Η λογική του Χότζα. Στο τέλος όλοι θα νιώσουμε ανακουφισμένοι και-από σπόντα και για όσους έχουν ψυχολογία πειθήνιου προβάτου-ευγνώμονες στο Τσίπρα ...που τα κατάφερε! Μοιάζει με ριμέικ των Ιμίων, τηρουμένων των αναλογιών. Θυμηθείτε ότι ενώ κανονικά μετά από εκείνη την βαριά διπλωματική και όχι μόνο ήττα θα έπρεπε να έχει πέσει η κυβέρνηση Σημίτη, αντίθετα μακροημέρευσε όσο καμιά-οκτώ συναπτά χρόνια. Ήταν τα χρόνια της δεξιάς στροφής του ΠΑΣΟΚ. Είναι τα χρόνια της δεξιάς στροφής του ΣΥΡΙΖΑ! θα συμβιβαστούν μέχρι της ακροδεξιάς ρανίδος του αίματος τους!(η χρησιμότητα των μεταγγίσεων τύπου Καμμένου...).

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. @ iconology2009 27/05/2015 22:50:33

      Επι του αποτελέσματος έχεις απόλυτο δίκιο! Οσο για το θέατρο της επικοινωνίας τό ίδιο είπα και γώ σε προηγούμενο σχόλιό μου, αλλά εσύ το λες καλύτερα... Ο Τσίπρας είναι άξιος συνεχιστής της πολιτικής Σαμαρά. Θα τα καταφέρει εκεί που εκείνος απέτυχε...

  4. aris. aold avatar
    aris. aold 27/05/2015 22:10:59

    Tα ενδιαφέροντα της βραδιάς είναι δύο: Το ύφος του Βαρουφάκη όταν μίλαγε ο Τσίπρας. Μάλλον ο Γιανννάρας πάει για παρκάρισμα. Και οι διαρροές από την Ουάσιγκτον για διάσταση απόψεων μεταξύ Σοιμπλε Μέρκελ.

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 27/05/2015 22:31:51

    Ερχεται η Χρυσαυγειαραααα

    • np avatar
      np @ Μανιάτης 28/05/2015 11:02:55

      κ. Μανιάτη ελπίζω να το λέτε ως αστείο.

  6. m.s avatar
    m.s 27/05/2015 22:51:33

    κάτι τέτοιοι τύποι έδωσαν την έμπνευση για το παιγνίδι, εδώ παππάς , εκεί παππάς που είναι ο παππάς;

  7. ΕΧ_SYRIZA avatar
    ΕΧ_SYRIZA 28/05/2015 04:50:06

    Μάλλον ο αρθρογράφος κάνει λάθος.... Όλα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο.. Ο Τσίπρας και ο Βαρουφάκης έχουν έτοιμη τη συμφωνία με τους θεσμούς... Αλλά δεν την υπογράφουν οι κακοί (Σοιμπλε, ΔΝΤ ΕΚΤ κ.τλ) . Οπότε για ότι συμβεί ΠΟΙΟΣ φταίει?? ΟΙ κακοί ΞΕΝΟΙ!!! Πάμε γρήγορα σε εκλογές, να χτυπήσουμε 45%!! Να γίνει το όνειρο πραγματικότητα: Αριστερή Κυβέρνηση για πάντα στην Ελλάδα..
    Λέγαμε ότι η Ελλάδα ακολουθεί τον υπόλοιπο κόσμο με διαφορά φάσης (30 ετών) μάλλον είναι διαφορά φάσης 70 ετών ( για κάποιους βρισκόμαστε στο 1945!!) Καλύτερα μια κατεστραμμένη Ελλάδα και αυτοί στην εξουσία χωρίς το δεξιό μόρφωμα του Καμμένου (θα μπει τώρα στη Βουλή)?

  8. Jim Beam avatar
    Jim Beam 28/05/2015 08:06:42

    Εχουμε έναν ψεύτη, χαζοχαρούμενο που παριστάνει τον Πρωθυπουργό και έναν καραφλό αυτοικαποιουμενο που παριστάνει τον Υπουργό Οικονομικων, οι οποίοι διαψεύδονται αμέσως μετά τις καθησυχαστικές δηλώσεις τους ότι θα πληρωθούν κανονικά οι μισθοί και ότι έχουμε συμφωνία με τους εταίρους !!!!! Βγαίνει ο Σόιμπλε και λέει οτι υπάρχει μεγάλη απόσταση και δεν καταλαβαίνει τις δηλώσεις του ΤΣΙΠΡΑ, ο Γιουνγκερ τα ίδια και σήμερα ανακοινώθηκε απο τον ΟΓΑ οτι το οικογενειακό επίδομα δεν θα δωθεί !!!!!! Επειδή δεν έχουν χρήματα !!!!

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. @ Jim Beam 28/05/2015 08:34:23