Ποιον εννοεί ο κ. Δένδιας ακροδεξιό;
11/03/2015 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιον εννοεί ο κ. Δένδιας ακροδεξιό;

Εντύπωση προκάλεσε ο κ. Δένδιας, ο οποίος σε μία από τις πολυάριθμες συνεντεύξεις του, μίλησε για μετατροπή της ΝΔ σε ακροδεξιό γκρουπούσκουλο.

Ο κ. Δένδιας πάντως είχε την ευθύνη για δύο σημαντικά υπουργεία-Δημοσίας Τάξεως και Εθνικής Άμυνας-, στα οποία εφαρμόζεται μια πιο "συντηρητική ατζέντα", μιας και τα υπουργεία αυτά αφορούν ζητήματα ασφάλειας, συνόρων, μετανάστευσης, αστυνόμευσης κτλ.

Δε μπορείς να κάνεις λόγο πχ για ακροδεξιά πολιτική στα φάρμακα, εκτός αν βγάλεις μια απόφαση που θα δίνει φάρμακα μόνο σε Έλληνες.

Ποιον εννοεί λοιπόν ο κ. Δένδιας ακροδεξιό;

Φανταζόμαστε πως δεν εννοεί ο κ. Δένδιας τον εαυτό του "ακροδεξιό γκρουπούσκουλο;"

Ας θυμηθούμε μια παλιότερη συνέντευξή του...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/03/2015 13:45:52

    O Δενδιας είναι χολωμένος γιατί νόμιζε ότι τώρα είναι η ώρα του.Κατά τους υπολογισμούς του με αποχώρηση Σαμαρά η διαδοχή θα πήγαινε στο γνωστο ντέρμπυ καραμανλικων - μητσοτακικων (Δενδιας - Κυριακος) και θα κερδιζε αυτος.Εάν δεν γίνει τώρα διαδοχή μπορεί να επιστρέψει ο Αβραμοπουλος ή να προκυψει άλλος καραμανλικός αργοτερα. Αντιθετα ο Κυριακος δεν βιαζεται αφου ανηκει στη γενια Τσιπρα και ειναι 20 χρονια νεοτερος του Σαμαρα.

    • Fotini avatar
      Fotini @ ψυχραιμια 11/03/2015 15:18:44

      Τἴ νά πῶ; Πετῶ ἀπ τήν χαρά μου καί γιά τούς τρεῖς μνηστῆρες. :)

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ψυχραιμια 11/03/2015 15:41:40

      Τρίτη περίπτωση, να μην είναι ούτε μητσοτακικός, ούτε καραμανλικός δεν παίζει λέτε ε ;

      • Eva avatar
        Eva @ roadrunner 11/03/2015 16:03:01

        Αμ παιζει και παραπαίζει, και γι αυτό ο πόνος...

  2. sender avatar
    sender 11/03/2015 15:43:10

    Οποιος διασπά την ΝΔ,την μόνη δυνητικά ισχυρή αντιπολίτευση σήμερα,και συνηγορεί έμμεσα στην άθλια πολιτική του Σύριζα co,δεν συγχωρείται με τίποτα.

    • Eva avatar
      Eva @ sender 11/03/2015 16:05:19

      Καμμία διάσπαση, απλως καποιοι εκτίθενται χωρίς λόγο.

  3. Δημητρης avatar
    Δημητρης 11/03/2015 19:58:23

    Toν Δενδια εκτός απο τους ψηφοφόρους του δεν τον ξερει κανεις άλλος ....

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 11/03/2015 20:48:14

    Το Εγώ, λέει: “μόλις όλα τακτοποιηθούν, θα βρω την ηρεμία μου”. Το Πνεύμα, λέει: “βρες την ηρεμία σου, και τότε όλα θα τακτοποιηθούν”. ~Marianne Williamson (1952 –) Aμερικανίδα παιδαγωγός, λέκτορας, συγγραφέας. Τα βιβλία της, σταθερά πρώτα στη Λίστα των Ευπώλητων. Ego says, “Once everything falls into place, I will feel peace”. Spirit says, “Find your peace, and then everything will fall into place”. http://images.fromupnorth.com/146/530609675e2ea.jpg «This is a time of Kairos*, a passing instant of divine opportunity! But such a moment has to be met with human action, in order for its power to manifest...» ~Marianne Williamson *Kairos (καιρός) is an ancient Greek word, meaning the right or opportune moment, the supreme Toment! The ancient Greeks had two words for time, Chronos and Kairos. While the former refers to Chronological or Sequential Time, the latter signifies a time lapse, a moment of indeterminate time in which everything happens. While Chronos is quantitative, Κairos has a qualitative, permanent nature. Kairos also means, the weather, in both Ancient and Modern Greek. The plural, Kairoi (Kαιροί) means The Times. http://en.wikipedia.org/wiki/Kairos#mediaviewer/File:Francesco_Salviati_005.jpg **** Mr Dendias, hello!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 11/03/2015 21:45:04

      * the supreme Moment! *

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 12/03/2015 12:12:07

    Ο Δένδιας απλώς εφαρμόζει την ατζέντα του αφεντικού του. Λέγε με Ρότσιλντ.