29/04/2010 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιον δουλεύουν το Μαξίμου και το ΥΠΕΞ;

Στο briefing σήμερα του ΥΠΕΞ, δόθηκε στους δημοσιογράφους η διαβεβαίωση ότι η χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας σε Σλαβομακεδόνες που έφυγαν από την χώρα μετά τον Εμφύλιο και πρωτοστάτησαν έκτοτε στην μισαλλοδοξία των Σκοπίων, δεν συνδέεται με τη διπλωματική κινητικότητα που παρατηρείται στο θέμα της προσπάθειας που καταβάλλεται για την εξεύρεση λύσης για το όνομα της ΠΓΔΜ.

Επίσης: ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ πέταξε τη μπάλα στην εξέδρα. Κοινώς, «αποσαφήνισε» ότι είναι θέμα του υπουργείου Εσωτερικών η χορήγηση ιθαγένειας…

Φυσικά, στο παρελθόν, επί κυβέρνησης Σημίτη, όταν ο Ανδρέας Λοβέρδος και ο Πάνος Μπεγλίτης επικαλούνταν «ανθρωπιστικούς λόγους» για την είσοδο των ανθρώπων αυτών στη χώρα μας, τότε η αρμοδιότητα ήταν του ΥΠΕΞ… Η συνέχεια στη Βουλή, καθώς έχουν ήδη κατατεθεί σχετικές ερωτήσεις. Αν και το ΠΑΣΟΚ εκμεταλλεύεται τη συγκυρία, κερδίζει χρόνο και συνεχίζει να επικαλείται τη νομοθεσία για να παίζει τα παιχνίδια του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GALA avatar
    GALA 29/04/2010 14:08:36

    O ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/04/2010 14:16:41

    Το σχέδιο υλοποιείται κατά γράμμα.

  3. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 14:30:55

    Θέλουν συνέχισι τοῦ ἐμφυλίου.
    Κάποτε γνώρισα κορίτσι νέο,Ἑλληνίδα τῶν Σκοπίων.
    Μέ ἐξέπληξε τό ἀπύθμενο μῖσος τῆς νεαράς,γιά τήν Ἑλλάδα.
    Πράγματι ὁ Θεός νά βάλη τό χέρι του.
    Συμπατριῶτες,κάποιοι μισοῦν ἀφόρητα τόν Ἑλληνισμό.Ἀς εἴμαστε ἕτοιμοι,γιά κάθε ἐνδεχόμενο.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Kὀριννα 29/04/2010 14:44:55

      Έχεις δίκιο. Εχω κι εγω προσωπικές εμπειρίες. Έτσι ακριβώς είναι. Προσωπικό φιλικό άτομο 10 ετίας, στο τέλος δεν άντεξε πάνω σε μια συζήτηση του βγήκε ο γενιτσαρισμός αυτός ο οποίος πάντα καταλάβαινα οτι υπέβοσκε και δεν έδινα συνέχεια. Ενω στην ουσία εδω γεννήθηκε, τα δε συγγενικά του πρόσωπα διορισμένα επι ΠΑΣΟΚ σε ακριτικές περιοχές στον τομέα της εκπαίδευσης κιόλας όπως μου είχε εκμυστηρευτεί, βεβαίως βεβαίως! Μάντεψε ποιες...

  4. otiprepei avatar
    otiprepei 29/04/2010 14:38:14

    Αν δεν γνώριζαν για την επερχόμενη υποβάθμιση της Ελληνικής Οικονομίας γιατί τότε το πρώτο πράγμα που βιάστηκαν να κάνουν μόλις ορκίσθηκαν κυβέρνηση ήταν να αναγγείλουν το νομοσχέδιο για την απόδοση ιθαγένειας;

    Μήπως κάτι γνώριζαν για την μελλοντική υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας? Αν κάτι γνώριζαν υποπτεύονταν έστω και δεν έκαναν τίποτε και ταυτόχρονα προχώρησαν σε νομοσχέδια για την απόδοση ιθαγένειας σε αλλοδαπούς είναι τουλάχιστον δολοφονικό για να μην πω κάτι περισσότερο.

  5. zonitis avatar
    zonitis 29/04/2010 15:11:37

    Καπου ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια, οτι ενα αμερικανικο περιοδικο ειχε κανει μια μελετη για το μελλον της βορειου Ελλαδος και ιδιαιτερα της Θεσσαλονικης. Το κεντρικο νοημα ηταν οτι η Θεσσαλονικη θα μεγαλωσει πολυ, γυρω στα 4 εκκ υπολογιζε συγγραφεας τους κατοικους της, χωρις να ερημωσει κι αλλο η επαρχια. Δεν καταλαβαινα τοτε απο που αντλουσε αυτος τις πληροφοριες και εφτανε σ αυτο το συμπερασμα. Σημερα καταλαβα!!!

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 18:09:48

    Θυμᾶται κανείς ἀπό σᾶς,πόσοι Ἕλληνες σπόυδαζαν στό παρελθόν στά Σκόπια καί γύρνώντας πίσω ἔγιναν δάσκαλοι; Εἶναι νά ἀπορῆ κανείς γιατί τά σχολεῖα ἀφελληνίζουν τά παιδιά;