#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2010 14:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι χαλάνε την «εικόνα» του Σαμαρά;



Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος – με εξαίρεση κάποιους φανατικούς της Αγίας Οικογενείας- που δεν αναγνωρίζει ότι ο Σαμαράς κάνει πολύ καλές ομιλίες. Τι γίνεται όμως από εκεί και πέρα; Πως περνάνε στο πλατύ κοινό;

Θέλουμε δεν θέλουμε, ζούμε στην εποχή της «εικόνας». Κι αν η «εικόνα» δεν είναι σωστή, αποτυγχάνει και το «μήνυμα».

Γιατί τα λέω αυτά; Επειδή αφού παρακολούθησα όλες σχεδόν τις ομιλίες του Σαμαρά από την έναρξη ακόμα της μάχης για την αρχηγία της ΝΔ, καταλήγω ανεπιφύλακτα στο συμπέρασμα ότι είτε κάποιοι είναι αδαείς , είτε εσκεμμένα δεν φροντίζουν την εικόνα του. Για τα κρατικά και τα διαπλεκόμενα μέσα ενημέρωσης ούτε λόγος. Κάνουν και θα κάνουν ο,τι μπορούν για να χαλάσουν την εικόνα του Σαμαρά. Η ΝΔ όμως δεν διαθέτει αρμόδιο επιτελείο που να νοιάζεται και να φροντίζει την εικόνα του αρχηγού της; Image makers τους λένε, σε περίπτωση που δεν γνωρίζουν.

Πάρτε για παράδειγμα την «εικόνα» του Σαμαρά από την Μυτιλήνη που είδαμε χθες στα κανάλια. Φαινόταν κουρασμένος -λες και είχε μόλις επιστρέψει από βαριά χειρονακτική εργασία και ανέβηκε σε ένα αναλόγιο για να μιλήσει – ενώ δεν ήταν – όσοι τον ξέρουν γνωρίζουν πόσο ακούραστος εργασιομανής είναι. Φαινόταν αξύριστος, που προφανώς δεν ήταν ο άνθρωπος. Και κυρίως κακοφωτισμένος. Φυσικά δεν είναι δική του ευθύνη ο φωτισμός του χώρου που μιλάει, του συγκεκριμένου χώρου που καταλαμβάνει το αναλόγιο, δηλαδή 1 τμ. Για να μην πω ότι μερικές στιγμές φάνηκε να ιδρώνει  -γιατί προφανώς κανένας δε νοιάστηκε να κλιματιστεί ο χώρος εγκαίρως κα επαρκώς.

Να μιλήσω για το στυλ; Όλες οι αποχρώσεις του μπλε -άρα εκ προοιμίου κακή επιλογή.

Αληθινά δεν καταλαβαίνω αν πρόκειται για ανεπάρκεια ή για εσκεμμένη προσπάθεια, ώστε ο Σαμαράς να μη δείχνει αυτό που πραγματικά είναι. Όπως και να έχει όμως, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Ενώ κάνει πολύ καλές ομιλίες από το βήμα, τον αδικεί η εικόνα που του βγάζουν προς τα έξω. Είναι αν μη τι άλλο κρίμα.

Και δεν αντέχω να μην επισημάνω και κάτι άλλο: Ενώ δείχνουν το Σαμαρά έτσι, παράλληλα δείχνουν μακιγιαρισμένους και ατσαλάκωτους κάποιους άλλους.

Αν λοιπόν δεν καταλαβαίνουν πως να το κάνουν, ας φωνάξουν ειδικούς. Δεν είναι κακό. Δεν είναι επίσης ανάγκη όλοι να τα ξέρουν όλα.

Image Maker

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/07/2010 14:41:59

    Μεγαλύτερη ζημιά κι απ' αυτό, κάνουν οι Παπαμιμίκοι που βγάζουν ανακοινώσεις σα να ήταν γραφείο τύπου της Ντόρας. Μεγαλύτερη ζημιά κάνουν ίσως ακόμα και κάποιοι κομψευόμενοι διοπτροφόροι, που τονίζουν προς τα έξω το έλασσον και αποσιωπούν το μείζον, την ώρα που η κοινωνία κοχλάζει.

    • thespieys avatar
      thespieys @ Αυριανιστής 30/07/2010 15:20:51

      Πες τα Χρυσόστομε! Ας τη διαλύσει την ΟΝΝΕΔ των κηφηνων επιτελους.

  2. lpap avatar
    lpap 30/07/2010 14:44:19

    Η αλήθεια είναι πως βγαίνει πολύ άχρωμος!Χωρίς παλμό, χωρίς ένταση, χωρίς το κάτι που χρειάζεται για να πείσει.. Πολύ χαμηλών τόνων!! Σχεδόν κοιμάσαι ή έστω χαλαρώνεις ακούγοντάς τον!!! Τουλάχιστον εγώ. Λέει ενδιαφέροντα πράγματα αλλά κι αυτό το κουστουμάτο στυλ με ενοχλεί. Μήπως να γινόταν πιο σπορ, πιο ανθρώπινος, πιο καθημερινός!! Να ο Γιώργος ας πούμε, παρουσιάζει μια εικόνα, που πιστεύω είναι κι αληθινή, σπορ τύπου. Κι αυτό αρέσει γενικά. Βέβαια ο συγκεκριμένος το χει βίωμα κι αυτό φαίνεται. Πέρα από αυτά οι πολιτικοί δεν πείθουν πια.. Κι η ΝΔ ξεθώριασε πολύ. Νέα ονόματα, νέα άσματα, νέα πρόσωπα, νέος αληθινός λόγος θα συνεισφέραν προς κάτι καλύτερο. Αλλά δεν το βλέπω. Κι αλήθειες..εκεί πάσχει όλο το σύστημα. Τον Καραμανλή τον αδειάσανε οι πολίτες καθώς τόλμησε να πει μέρος της αλήθειας που ήξερε. Μόνο όποιος πια είναι αληθινός θα επιβιώσει πολιτικά, πιστεύω.. Θα φανεί.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ lpap 30/07/2010 14:47:22

      Συμπάθα με, αλλά αν θεωρείς την εικόνα του ΓΑΠ "αληθινή, σπορ τύπου", εγώ τη βλέπω αλλιώς: εικόνα τροφίμου γυμναστηρίων με "συμπληρώματα διατροφής", με κάτι από τη βραδύνοια των βετεράνων μποξέρ.

      • lpap avatar
        lpap @ Αυριανιστής 30/07/2010 14:57:57

        Ε δε νομίζω να καταφεύγει σε..συμπληρώματα διατροφής!!! Αυτά τα κρατάει για μας ! :)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 30/07/2010 15:02:43

        Για να καταλάβεις τι εννοώ: έχεις δει το μέσο νοητικό επίπεδο των τροφίμων των γυμναστηρίων, τους οποίους "ταΐζουν" με συμπληρώματα διατροφής για να τους στρατολογήσουν μετά ως "σφίχτες"; Ε, κάτι τέτοιο. Γι' αυτό μετά επικαλέστηκα επιπλέον και την εικόνα της βραδύνοιας των πρώην μποξέρ.

      • lpap avatar
        lpap @ Αυριανιστής 30/07/2010 15:04:57

        Αστειεύτηκα, κατάλαβα τι εννοούσες..

    • spiros avatar
      spiros @ lpap 30/07/2010 20:40:01

      Αποτελεί την ήρεμη δύναμη. Τι παλμό να βγάλει όταν υπάρχει κατήφεια; Η τρομοκράτηση πέτυχε. Ήρεμη επανάσταση απαιτείται και όχι άλλου είδους κραβγές.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/07/2010 14:50:08

    Aπλως οι περισσοτεροι δεν μαθαινουν τι λεει.Υπαρχει ομως και κατι αλλο : δεν τον καταλαβαινουν.
    Θα ξαναπω οτι οταν αλλοι εχουν ορισει τις εννοιες της λιτοτητος,του κρατισμου και του φιλελευθερισμου κατι που βγαινει εξω απο τη παραδεδεγμενη γραμμη αντιθεσης ξενιζει.
    Παραδειγμα τα οσα εγιναν με ρην εισοδο στην ΟΝΕ : υπηρχαν δυο αποψεις τοτε,του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ για εισοδο και της αριστερας για οχι.
    Ο Σαμαρας μιλησε για εισοδο με αλλο τροπο (διολισθηση δραχμης και αλλη ισοτιμια).Δεν ασχοληθηκε κανεις.Εβγαινε απο τη γραμμη καλη Ευρωπη - κακη αντιλαικη ,ηταν μπερδεμενο και δυσκολο και δεν το καταλαβαν.
    Θελει μεγαλη προσπαθεια για να εκλαικευθυν οι θεσεις.

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 14:50:11

    Θα συμφωνησω απολυτα με το κ.κ."Αυριανιστη".Και "εμφανα" εχει και απο μπλα-μπλα αφηνω πισω παρασαγγας τον περιηγητη της Οικουμενης (αυτον με το κανο).Ουτε η "Αγια Οικογενεια", δυναται να ανακοψει τον δρομο του προς το κυβερνητικο τιμονι (το εχω ξαναγραψει), το τοποθετω τον Νοεμβριο μετα την διεξαγωγη των παραλληλων εκλογων.
    Απλως θελει αυτο το οποιο και ο ιδιος χθες τονισε."Αποτιναξη" του προσφατου παρελθοντος, και επιχειρηματολογια τολμηρη και καινοτομα για το αυριο που θα ειναι καθαρα ΕΛΛΗΝΙΚΟ και "ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ", οχι ως δια μαγειας, αλλα με τροπους που ο ιδιος ως διακεκριμενος Οικονομολογος γνωριζει εμφανως καλυτερα ολων.

  5. tiramola avatar
    tiramola 30/07/2010 15:13:06

    Ίματζ μέικερ δεν πας να κάνεις καμιά δουλειά παραγωγική λέω εγώ που πας να βγάλεις λεφτά με την εικόνα του κάθε Σαμαρά με σκοπό να "αρπάξεις" κανένα ξέμπαρκο ελαφροίσκιωτο ψηφοφόρο?
    Να τον ντύσεις, να τον χτενίσεις, να του βάλεις κανένα βιβλίο στο κεφάλι να μην καμπουριάζει και να τον στήσεις στην κάμερα κάνοντας και πρόβες μετατρέποντας τον σε νούμερο αφού αντί να ενδιαφέρεται για την ουσία να περάσει σταδιακά στην ηθοποιία και εν τέλει στην ανικανότητα.
    Κάνε μας τη χάρη...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 30/07/2010 15:22:59

      Δε μου λες τιραμόλα, εσύ που κατακρίνεις τους image makers, μήπως τον Οκτώβρη έσπευσες πρώτος-πρώτος να "αγοράσεις" (=ψηφίσεις εν προκειμένω) το "προϊόν" (=ΓΑΠ) τους;

      Γιατί, μη μου πεις ότι η μαγική εικόνα που βλέπαμε να λέει "λεφτά υπάρχουν" ήταν αυθεντική και όχι κατασκευασμένη από image makers...

    • trellakias avatar
      trellakias @ tiramola 30/07/2010 15:27:13

      Φιλαράκι μιλάς από ιδία γνώση λόγω της μετατροπής γιωργάκη σε γιώργο; Είσαι και μαρτυριάρης! Είδαμε το «έργο» του λαλάκα από το Minnesota και βλέπουμε την δύναμη του image maker! Το ζήτημα είναι πως όσο κι αν σε ……«πατσουρόσουνε» η βλακεία, η ηλιθιότητα, η χαζομάρα, πάντα θα βγαίνει στην επιφάνια, κάτι σαν τα … «χονδρά» στο νερό. Ξέρεις εσύ φίλε tiramolla, δες τον αρχηγό σου! Το ζήτημα είναι το ………υποκείμενο να έχει να προσφέρει και κάτι, και ο σαμαράς το έχει ανεπιφύλακτα!

  6. antiochos avatar
    antiochos 30/07/2010 15:14:10

    "Eικονα","μηνυμα","image makers".
    Aυτο ειναι το προβλημα αδερφια;
    Πολυ φοβαμαι οτι δεν εχουμε καταλαβει τιποτα.
    Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι οτι ο ελληνικος λαος νοιωθει απροστατευτος,καταδικασμενος,περιθωριοποιημενος.
    Εχει την αισθηση οτι δεν υπαρχει αντιπολιτευση και οτι μια λαιλαπα σαρωνει τη χωρα χωρις την παραμικρη ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.
    Εχει την αισθηση οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη λυση.
    Σε λιγο η αισθηση αυτη θα γινει βεβαιοτητα οτι υπαρχει ΣΥΝΕΝΟΧΗ.
    ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΥΣ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
    Η θα σταθουμε ΕΜΠΡΑΚΤΑ στο πλευρο του Ελληνα και θα του δωσουμε οραμα και ανασα,η θα τριβουμε τα ματια μας στις επομενες εκλογες και θα συνεχισουμε στην αμερικανικη λογικη να ασχολουμαστε με το περιτυλιγμα και οχι με το περιεχομενο.

  7. kalesanos avatar
    kalesanos 30/07/2010 15:14:15

    Αυριανιστη συμφωνω.Ειναι αλλωστε γνωστο οτι η πολυ ενασχοληση με τα γυμναστηρια γενικα υποκρυπτει καποιας μορφης πνευματικης ας πουμε ανεπαρκειας.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ kalesanos 30/07/2010 15:40:24

      Ε μη γινόμαστε και ακραίοι. Με την ίδια λογική και όσοι διαβάζουν αρκετά έχουν κάποιας μορφής.. σωματική ανεπάρκεια :). Ο ΚΚ που ούτε γυμναζόταν ούτε διάβαζε, γιατί απεδείχθη ανεπαρκής (Χιουμοράκι είναι)

  8. noname avatar
    noname 30/07/2010 15:14:59

    image maker προχώρα, γραψε κι άλλα. αφού διαφωνεί ο πρασινομόλλα έχεις δίκαιο

    • tiramola avatar
      tiramola @ noname 30/07/2010 15:24:07

      Καλά...
      Όταν θα γίνει νούμερο και αυτός θα σου φταίει η νέα έλευση του ΔΝΤ...
      Αλλά όταν το ζευγάρι των ηθοποιών που παρίσταναν τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης με τη σύζηγο γιατρό πήγαν με τις κάμερες να υπογράψουν υπέρ της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες και ο ίδιος μετά από λίγο γίνεται ο απόλυτος άρχων που δεν σέβεται την υπογραφή του δεν σε προβληματίζει.
      Ήθελα να ήξερα τίποτα δεν σας έχει διδάξει αυτή η ζωή?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 30/07/2010 15:25:57

        Βρε τιραμόλα, επίτηδες το κάνεις; Πας να μας τρελάνεις όλους εδώ μέσα; Ξεχνάς πόσα ψέματα και πόσους θεατρινισμούς αράδιασε στον ελληνικό λαό ο ΓΑΠ για να του υφαρπάσει την ψήφο; Η υπογραφή για τις... ταυτότητες (προ δεκαετίας ακριβώς) σε μάρανε;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ tiramola 30/07/2010 15:44:14

        Δηλαδή τα κανώ και τα ποδήλατα καλούνε φωτογράφους κι όχι οι image makers;

      • trellakias avatar
        trellakias @ tiramola 30/07/2010 15:49:15

        Και καταλήξαμε πάλι στο γνωστό και προβληματικό υπαρξιακό μας πρόβλημα. Ο Καραμανλής και οι περί αυτόν. Μάλιστα σήμερα το «ζορίσαμε» καθώς …..βάλαμε και την Νατάσσα. Αν αφήσουμε στην άκρη την επαναλαμβανόμενη επίκληση σου στο …..κληρονομικό σου χάρισμα, που ούτως ή άλλως δεν ….λειτουργεί ρε φιλαράκο, (δες την επιλογή σου στο πρόσωπο του ηλίθιου αρχηγού σου yiorgos), θα παρατηρήσουμε πως η ……εμμονή σου στο πρόσωπο του πρώην πρωθυπουργού, δείχνουν την ανάγκη σου για την εύρεση κάποιου που ….φταίει για να την πούμε, για να μην την πούμε σ’ αυτόν που στηρίζαμε, σ’ αυτόν που πρόδωσε αυτά που πιστεύαμε! Γιατί πχ. ο κατά όνομα και μόνο σοσιαλιστής ηλίθιος αρχηγός σου έδωσε ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΗ στον μεγάλο και πραγματικό αρχηγό κόκκαλη και την intralot το έργο του ΟΠΑΠ; Μάλλον ο Καραμανλής θα φταίει έτσι κάλπικε φίλε μου; Εσένα η τραγική υποθήκευση του μέλλοντος των παιδιών μας δεν σε δίδαξε, δεν είδες όλον αυτόν τον καιρό την αλλοπρόσαλλη πολιτική του μέγα τουρίστα; Πότε ο Καραμανλής είπε κάτι εναντίον από αυτά που πρέσβευε και ακολουθούσε στην εποχή της αντιπολίτευσης του, και στο συγκεκριμένο θέμα αλλά και γενικώς; Πότε είπε κάτι παρόμοιο με το «λεφτά υπάρχουν» και μετά την κολοτούμπα του σοσιαλιστικού ΔΝΤ; Υπάρχουν και όρια στην ……όραση των πράσινων γυαλιών, δεν νομίζεις;

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ tiramola 30/07/2010 15:54:48

        Πέστα, η επάρατος Δεξιά φταίει για όλα...
        ΠΑΣΟΚ και ξερό ψωμί

  9. Image Maker avatar
    Image Maker 30/07/2010 15:17:33

    Επειδή κάποιοι φίλοι κάνουν τον έξυπνο, δεν έχουν παρά να κοιτάξουν δίπλα τους. Είναι όλοι ενημερωμένοι πολίτες και συνειδητοποιημένοι; Πόσοι διαβάζουν τις ομιλίες; Ουτε καν οι δημοσιογραφοι

    • tiramola avatar
      tiramola @ Image Maker 30/07/2010 17:49:45

      Ενώ άμα αλλάξει ο φωτισμός, η χωρίστρα και το χρώμα της γραβάτας θα παρακολουθούν όλοι διψασμένοι για ενημέρωση συνειδητοποιώντας την σοβαρότητα των λεγομένων του...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ tiramola 30/07/2010 18:11:43

        lol

  10. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 15:52:40

    Καποιος να "μαζεψει" τον κ.κ."Αυριανιστη".Εχει ξεφυγει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 15:58:06

      Κάποιος να μαζέψει εσένα ρε προβάκτορα!

      Άκου να δεις!

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/07/2010 16:04:42

    H NΔ και κατ΄επέκταση ο Σαμαράς χρειάζονται να βγούν στο δρόμο. Να γίνουν αυτό που λέμε της πιάτσας. Να φανούν αποφασισμένοι και αυστηροί. Αυτό λείπει. Μια ζωή το κόμμα σ΄έναν απίθανο καθωπρεπισμό λες κι έχει απέναντί του τίποτα γενναίους πολιτικούς. Στους πουλημένους χρειάζεται πυγμή και να τους αντιμετωπίζεις με τα δικά τους μέσα....

  12. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 30/07/2010 16:12:33

    Ο Κώστας Καραμανλής τα έλεγε καλά ως αντιπολίτευση. Είχε αυστηρότητα και δομημένο πολιτικό λόγο. Κράτησε τον ίδιο λόγο ως πρωθυπουργός και κατέληξε ο ακαταλληλότερος.

    Δεν έχει πλέον σημασία τι λες, διότι τα πάντα έχουν ήδη ειπωθεί.

    Ο Σαμαράς δεν έχει ρεύμα διότι μιλάει με τα ίδια κούφια λόγια του προκατόχου του, για προβλήματα που η laisser faire πολιτική που ασπάζεται δεν μπορεί να αντιμετωπίσει, διότι απλούστατα δημιούργησε ή άφησε να χρονίσουν.

    Το να μιλάς γενικά για λάθη και αδυναμίες του παρελθόντος δεν προεξοφλεί πως ξέρεις ποια είναι αυτά τα λάθη, ούτε πως θα τα αποφύγεις στο μέλλον.

    Η απομάκρυνση των Βουλγαράκηδων δεν συνιστά κάθαρση. Νέοι Βουλγαράκηδες θα βρουν την πόρτα ανοικτή και θα μπούνε.

    Και για να απαντήσω στο ερώτημα που θέτει το άρθρο:
    Η βαριά κληρονομιά της ΝΔ χαλάει την εικόνα του Σαμαρά. Καλύτεροι φωτισμοί και πιο παρδαλά χρώματα δεν κρύβουν την ιδεολογική φτώχεια, που περιμένει να εκλεγεί από την θρησκοληψία των «νοικοκυραίων».

    • KM avatar
      KM @ Thraphsorchis 30/07/2010 21:47:27

      Θα λυσσάς με τους νοικοκυραίους μέχρι να πεθάνεις...

  13. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 16:31:33

    Ζούμε την απόλυτη δικτατορία των ελεγχόμενων από την κυβέρνηση ΜΜΕ. Κατά τα άλλα ο Γκιόλιας έφταιγε της ...Σέχτας. Τον Χατζηλαλάκη,τον Κώνστα,τον Πορτοσάλτε και τον Μπάμπη τον Παπαδημητρίου τους προσέχουν σαν τα μάτια τους...

  14. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 17:07:06

    Ευχαριστω θερμα, για τα περι "προβοκατορος" που μου "σουρνει", ο κ.κ. Επωνυμος!!!!
    Να' σαι καλα παλληκαρι μου, και να εχεις Χαρουμενο Σαββατοκυριακο!!!
    ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ!!!
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,,εκ νεου,,ΘΕΡΜΑ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 17:59:55

      Τίποτα ρε ψηλέ, μόλις την ξανακάνεις εδώ θα είμαστε πάλι.

  15. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 30/07/2010 17:34:20

    Εκτιμώ ότι το πρόβλημα έγκειται κυρίως στο ότι οι φράσεις που επιλέγονται από τα "ενημερωτικά" δελτία ειδήσεων αν συγκριθούν με το σύνολο της ομιλίας του είναι δευτερευούσης ή ακόμη κι άνευ ιδιαίτερης σημασίας διατυπώσεις. Δηλαδή δεν επιλέγονται αυτά που αναδεικνύουν την ουσία των λόγων του.

  16. rs avatar
    rs 30/07/2010 17:57:43

    Τω οικιών υμών εμπιπραμένων υμείς άδομεν.
    Ποιός Σαμαράς και ποιά εικόνα;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ rs 30/07/2010 18:14:29

      Των οικιών υμών εμπιμπραμένων,υμείς άδετε. Το ρήμα είναι εμπίμπρημι.Και δεν απευθύθηκε αυτός που το είπε στον εαυτό του και στους συν αυτώ,αλλά σε άλλους. Συγκεκριμένα απευθύνθηκε στα σαλιγκάρια,που έβραζαν στο ζουμί τους,όπως βράζουμε στο ζουμί μας εμείς τώρα, στην Ελλάδα του Παπανδρέου,της Ντόρας,των εξαπτερύγων τους και των λοιπών κατοχικών δυνάμεων.(ΔΝΤ).

  17. ident avatar
    ident 30/07/2010 18:49:44

    Τον αράπη κι αν τον νίβεις το σαπούνι σου χαλάς.

  18. nick avatar
    nick 30/07/2010 23:19:27

    Αντε ρε παιδιά, αφήστε την κλάψα και πιάστε να του μάθει κάποιος να κάνει...windsurf. Αυτο δελει δεξιοτεχνια και οχι το κανο που μπορει να κανει και η κουτση Μαρια...

  19. panagiotis avatar
    panagiotis 31/07/2010 00:33:15

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......

  20. undercover gpr avatar
    undercover gpr 31/07/2010 02:33:10

    +++++++++1000
    οξυγόνο!!!

  21. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 31/07/2010 09:45:20

    χρειάζεται καλά δομημένη χωρίστρα και συγκροτημένη γραβάτα.