#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2010 22:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι φεύγουν και ποιοι μένουν στον ανασχηματισμό



Φούντωσαν τις τελευταίες ώρες οι φήμες για ριζικό ανασχηματισμό της κυβέρνησης τα επόμενα 24ωρα. Πιθανότατα όχι στην αρχή της εβδομάδας αλλά αμέσως μετά την ψήφιση του χειρότερου νόμου των τελευταίων 200 ετών, αυτού που θα επιβάλλει σκληρά μέτρα στον ελληνικό λαό. Η ψηφοφορία στη Βουλή θα γίνει Πέμπτη ή Παρασκευή κι όχι φυσικά με 180 βουλευτές αλλά σαν απλό νομοσχέδιο, με πλειοψηφία 151 βουλευτών.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Γ. Παπανδρέου έχει καταλήξει στο σχήμα της νέας κυβέρνησης σε μια προσπάθεια να αλλάξει ο… Μανωλιός και να πείσει τον κόσμο ότι τολμά να κάνει αλλαγές χωρίς πολιτικό κόστος.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι από την σημερινή κυβέρνηση φεύγουν σίγουρα οι Ανδρέας Λοβέρδος (αν δεν παραιτηθεί προηγουμένως), Λούκα Κατσέλη, Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου. Δεν αποκλείεται να υπάρξουν εκπλήξεις σε ότι αφορά το υπουργείο Δικαιοσύνης και τον κ. Καστανίδη καθώς και την Τ. Μπιρμπίλη η οποία απέτυχε στο έργο της, αλλά οι στενές σχέσεις με τον πρωθυπουργό ίσως την κρατήσουν.

Στο Εξωτερικών θα πάει ως υπουργός ο Δ. Δρούτσας, εκτός κι αν θεωρήσει ο κ. Παπανδρέου ότι η εκπαίδευση δεν ολοκληρώθηκε.

Διατηρούν τα χαρτοφυλάκιά τους οι κ. Ραγκούσης, λόγω Καλλικράτη, ο Γ. Παπακωνσταντίνου, ο Μ. Χρυσοχοΐδης, ενώ άγνωστο είναι τι θα γίνει με την Άννα Διαμαντοπούλου και τον Γ. Πανάρετο στο Παιδείας. Το πολυνομοσχέδιο που έχει φέρει στη Βουλή μάλλον θα την κρατήσει και ίσως φύγει ο υφυπουργός ο οποίος χρεώνεται και την αποτυχία της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης.

Ένα σενάριο που παίζει δυνατά είναι η αξιοποίηση ή όχι κάποιων γνωστών από το παρελθόν οικονομικών παραγόντων, όπως Γ. Παπαντωνίου (έχει κακές σχέσεις με τον πρωθυπουργό), Α. Παπαδόπουλου (ίσως αναλάβει το Εργασίας) και Λ. Παπαδήμου. Ο τελευταίος ολοκληρώνει το Μάιο τη θητεία του στην ΕΚΤ και ανοίγει ο δρόμος για την αξιοποίησή του στην κυβέρνηση, ίσως και σε ρόλο συμβούλου για τα οικονομικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kkonstan avatar
    kkonstan 30/04/2010 22:34:50

    Τι, θα μείνει η Μπατζελή;

    • Orestios avatar
      Orestios @ kkonstan 30/04/2010 22:39:15

      Ναί, γιατί όποιος τολμήσει να την διώξει θα θεωρηθεί σεξιστής. χο! χο!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 30/04/2010 23:14:43

        θέλω να γι
        θελω να γι
        θελω να γίνω
        σεξιστής
        αμμάν αμμάν

      • trellakias avatar
        trellakias @ Orestios 01/05/2010 15:14:28

        Ζήτω ο σεξισμός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • maestros avatar
      maestros @ kkonstan 01/05/2010 01:00:02

      ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post.html

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ maestros 01/05/2010 16:50:17

        αυτός ο τύπος έχει χιούμορ, τελικά

  2. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 30/04/2010 22:36:52

    Όλοι να φύγουν!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΣΟΦΙΑ 01/05/2010 10:00:21

      να τσακιστούν να ξεπατωθούν!!!!

  3. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 30/04/2010 22:37:49

    Ιδια γευση παπαντρεισμου οποιους διωξει ή υπουργοποιησει.

  4. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 30/04/2010 22:40:27

    Τι σημασία έχει ο ανασχηματισμός ;
    Αφού τις αποφάσεις τις παίρνει το Διευθυντήριο.

  5. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 23:07:46

    Την Ντόρα που θα την βάλει?

  6. Φελάχος avatar
    Φελάχος 30/04/2010 23:12:25

    Να μη τον αφήσουμε ούτε να ψηφίσει το κατοχικό νομοσχέδιο ούτε να ορκιστεί.Να κάνουμε την ζωή του κόλαση πριν μας την κάνει αυτός.Τα κλαψουρίσματα κατόπιν εορτής δε θαχουν αξία.

  7. Decodex avatar
    Decodex 30/04/2010 23:12:29

    Βασικό κριτήριο είναι να βάλει κάποιους που να ξέρουν από υπολογιστές και να χειρίζονται καλά το e-mail για να λαμβάνουν άμεσα τις οδηγίες και να στέλνουν τις ημερήσιες αναφορές από και προς το _____@imf.org.

    Ασχετο: τα 5500€ για αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού θα τα αξιοποιήσουν όλοι οι εκλεγμένοι; Ποιος θα κάνει τον έλεγχο μετά ότι τα λεφτά μας έπιασαν τόπο;

  8. PANAYIOTIS avatar
    PANAYIOTIS 30/04/2010 23:22:19

    Τον Καρατζαφύρερ που θα τον βάλει; κάθε μέρα παρακαλά στην tv!

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ PANAYIOTIS 30/04/2010 23:34:44

      Αυτός είναι άνευ χαρτοφυλακίου

  9. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 30/04/2010 23:46:32

    Είχα μεγάλη αγωνία. Τώρα που μαθαίνω κατα πως φαίνεται ότι ο Σηφουνάκης θα παραμείνει, μπορώ να πάω για ύπνο ευτυχισμένος. Λεβέντη μας! Καμάρι μας!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2010 23:47:01

    Την Μπιρμπίλη στο Υπουργείο Οικονομίας. Τώρα που έχει εκχωρηθεί στο ΔΝΤ, δεν μπορεί να κάνει ζημιά.

    Υπουργείο Ανάπτυξης δεν χρειάζεται για 4-5 χρόνια

    Υπουργείο Άμυνας στον Mehmet Vecdi Gönül

    Υπουργείο Παιδείας στον Syed Khushid Shah

    • Decodex avatar
      Decodex @ archaeopteryx 30/04/2010 23:53:14

      Εγω άκουσα ότι κάνανε πρόταση στον Greenspan.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Decodex 01/05/2010 00:18:49

        χα... θα ήθελε... Ούτε στον Ποπάϋ δεν μπορεί να κάνει πρόταση. Μας έχουν πάρει χαμπάρι και λένε ότι κωλυσιεργούσαμε για να πει άλλος να διώξουμε δημοσιους υπαλλήλους. Φαύλους πολιτικούς πρέπει να διώξουμξε. τα άλλα θα λυθούνε μόνα τους

  11. sirmar avatar
    sirmar 30/04/2010 23:54:25

    Ζεφρυ προτού κάνης ανασχηματισμό διότι τι θα γίνει οπιών και να Βάλης άλλος θα αποφασίζει.
    Σου προτείνω μια λύση πρώτου μας παραδώσης στά κοράκια φώναξε από το λόμπι των εφοπλιστών να φέρουν τα 20 δις που πρέπει να δόσης και σε αντάλλαγμα κάνε τους υπουργούς και να δεις πως θα πάμε μπροστά Εκείνη η Γιάννα που μας βούλιαξε μέχρι τα μπούνια που αρμενίζει κάνει για υπουργός πολιτισμού και μπορεί να Βάλη μερικά δις. Λεφτά υπάρχουν

    • anonymous avatar
      anonymous @ sirmar 01/05/2010 11:08:15

      Όταν βγήκε στη φόρα ότι απλά ήταν βοηθός καθηγητή ή κάτι τέτοιο και ότι δεν έχει διδακτορικό κλπ. αμέσως ήρθε στο μυαλό μου εκείνη η ανάρτηση του antinews που τον ονόμαζε Ταλευράνδο.

  12. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/05/2010 01:14:03

    "Στο Εξωτερικών θα πάει ως υπουργός ο Δ. Δρούτσας, εκτός κι αν θεωρήσει ο κ. Παπανδρέου ότι η εκπαίδευση δεν ολοκληρώθηκε."

    Ο γιαλαντζί καθηγητής με το πέτσινο διδακτορικό. Αυτόν θα στείλουμε να αντιμετωπίσει τον Νταούτογλου.

    Ωραίος ανασχηματισμός. Σαν να στέλνουμε τον Εορδαϊκό να παίξει την Γαλατά Σαράϊ.

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/05/2010 01:39:30

    Ακριβώς..
    Αν βάλουν τον Δρούτσα ας βάλουν καλύτερα τον Νταβούτογλου...
    Πήξαμε στούς 'φιλέλληνες΄.

  14. Ελληνας avatar
    Ελληνας 01/05/2010 01:40:27

    old time classic. Τους ανασχηματισμούς τους ξέρει καλά από τον μπαμπα του. Να και κάτι που έμαθε να κάνει...

  15. Akyros avatar
    Akyros 01/05/2010 03:10:56

    Τον Συνταγματολόγο, που θα τον βάλει;;;
    Με βάση πάντα τις απαντήσεις του και το ύφος του, μάλλον πρέπει να τρέμει το άλλο ευρύκωλον και ευρυμέτωπον όν της κυβερνήσεως, το Παγκαλον!

    "Απάντηση του ΥπεΘΑ στη ερώτηση Κοραντή ,σχετιkά με την εισαγωγή αλλογενών στις Στρατιωτικές σχολές.(από τα πρακτικά της Βουλής)
    http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=syne100429.txt

    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ (Υπουργός Εθνικής Άμυνας): Κυρία Πρόεδρε, κανείς μουσουλμάνος στο θρήσκευμα Έλλην πολίτης δεν έχει ενταχθεί στο Σώμα των Ελλήνων Αξιωματικών, ούτε καν ως δόκιμος αξιωματικός, πολύ περισσότερο ως μόνιμος. Διότι δεν εθεωρείτο Έλλην το γένος και παραβιαζόταν το Σύνταγμα. Και δεν είχα προαποφασίσει τίποτα, γιατί αυτή είναι η πρώτη προκήρυξη εισαγωγής σε ανώτατες στρατιωτικές σχολές που υπογράφω ως Υπουργός. Και μόλις διαπίστωσα ότι ο νομικός σύμβουλος του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, στρατιωτικός δικαστής έχει διατυπώσει παρατήρηση για την αντισυνταγματικότητα του όρου να είναι υποψήφιος Έλληνας, όχι μόνο κατά την ιθαγένεια, αλλά και κατά το γένος, διέγραψα -ως όφειλα- με την ιδιότητα του Υπουργού και με την ιδιότητα του καθηγητή του Συνταγματικού Δικαίου τον κατάφωρα αντισυνταγματικό αυτόν όρο.
    (MB)
    (AM)
    Άρα δεν υπήρχε κάποια συνομωσία σε σχέση με το νομοσχέδιο που έγινε πρόσφατα νόμος του κράτους, ούτε η Κυβέρνηση ασκεί τη διοίκηση των Ενόπλων Δυνάμεων, κατά το Σύνταγμα και κατά την εντολή του ελληνικού λαού, με τη σύμφωνη γνώμη των Αρχηγών των επιτελείων.
    Δεν εξαρτώνται οι αποφάσεις της Κυβέρνησης από τη σύμφωνη γνώμη της στρατιωτικής ηγεσίας, η οποία δεν έχει καμία αντίρρηση εν προκειμένω, αλλά σε επίπεδο αρχής μιλώντας πρέπει να σας πω ότι θα ήταν τραγικό να καθιερώσουμε την αρχή της σύμφωνης γνώμης των Αρχηγών των επιτελείων, οι οποίοι υπακούν, πειθαρχούν, υποτάσσονται. Γιατί τη διοίκηση των Ενόπλων Δυνάμεων την ασκεί ο ελληνικός λαός δια της Κυβέρνησης και άρχει τυπικά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Αυτή είναι η κατάσταση στις Ένοπλες Δυνάμεις και πρέπει στις Ένοπλες Δυνάμεις να επικρατεί νομιμότητα, διαφάνεια, ισονομία, αξιοκρατία"

    Καταλάβaτε τον όρο που χρησιμοποίηση ο κυρ Βενιζέλος;
    να ΥΠΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ
    Μιλαει για ΥΠΟΤΑΓΗ!!!!
    Ξερει ο άρχοντας του Φραπέ του Ρέλλου, αυτός,ο εξαμηνήτης, τί σημαίνει η λέξη "ΥΠΟΤΑΓΗ"!!!

    έρχεται να δέσει μ΄ αυτό ...το γλυκό!
    Μετά την επίκληση του αρχηγού του για την ανάγκη της ΠΑγκόσμιας διακυβέρνησης, στο συνέδριο του Εκονομιστ, αλλος ένας και μάλιστα ο..."έξυπνος" της παρέας, μιλάει για την ανάγκη ΥΠΟΤΑΓΗΣ του στρατου της Ελλάδος στους ηγέτες της Παγκόσμιας εξουσίας στους οποίους πρώτοι δηλωσαν υπηκοοι, πειθαρχημένοι, υποταγμένοι!

    "από την ομιλία του Πρωθυπουργού στο συνέδριο του Εκόνομιστ.(28/4/2010)

    "...Είναι γεγονός ότι, εμείς, οι Έλληνες, έχουμε τα δικά μας προβλήματα, τα οποία και αντιμετωπίζουμε. Ας είναι λοιπόν αυτό, ένα ισχυρό μήνυμα για την ευρύτερη επείγουσα κατάσταση που αντιμετωπίζουμε. Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα."

    Για να συνεχίσει από το ίδιο βήμα παρακάτω:

    "...Θα απαντήσω, αποκαλύπτοντας μια εικασία που κρύβεται πίσω από τις ερωτήσεις αυτές. Η εικασία αυτή, στηρίζεται λιγότερο στην πραγματικότητα και περισσότερο σε προκαταλήψεις και προλήψεις: «εσείς οι Έλληνες δεν μπορείτε να πετύχετε. Διακόσια χρόνια παραβατικότητας» κλπ. κλπ. Ακούσαμε πολλά, τις τελευταίες εβδομάδες, τους τελευταίους μήνες"

    Δηλαδή για να καταλάβετε, στο μυαλό του, απολογούμενου στα ώτα των Εκονομιστ, Πρωθυπουργού, ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ περιλαμβάνουν και ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!
    Και πάνε και παραπίσω, ώς την ...Φιλική Εταιρία!!!!!
    Καιρός να φρονιμέψουμε!!!! Ανευ Φρονήματος!"

  16. Φελάχος avatar
    Φελάχος 01/05/2010 08:58:03

    Αν δε βγούμε στους δρόμους τελειώσαμε.Δε βγήκαμε στους δρόμους στη διάρκεια της Χούντας και χάσαμε την Κύπρο.Τώρα αν δεν κάνουμε την οργή μας ποτάμι που θα πνίξει το ΓΑΠ και τη συμμορία του, θα χάσουμε το ψωμί των παιδιών μας.

  17. popolaros avatar
    popolaros 01/05/2010 09:07:52

    Ο Jeffrey και η νεοφιλελεύθερη παρέα του, μας κάνει επίθεση σε όλα τα μέτωπα.
    Η μόνη λύση είναι να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας!
    Να αφήσουμε το σαλόνι και να βγούμε στους δρόμους!
    Να στείλουμε όλους τους προδότες-κλέφτες-ψεύτες στον αγύριστο.

  18. diasapollon avatar
    diasapollon 01/05/2010 09:49:22

    Περιμένω νέα από Ομπάμα και μετά θα σας πω ποιοί μένουν και ποιοί φεύγουν.
    Ο μόνος σήγουρος είναι ο ΠΡΟΠΟ αφού έχει τέχνη έχει χάρη να μαγκώνει κάθε ψάρι,τρομοκράτη εννοώ,κληρονομικό σιαχάρισμα βλέπετε.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/05/2010 10:02:50

    Με δημόσια την πληροφορία ότι επί Πασόκ, με Υπουργό τον Παπανδρέου δώσαμε 240 εκατ ευρώ και μιζωθήκαμε 10, ή δεν ξέρω πόσα, εκατ. ευρώ για να πάρουμε παλιοσίδερα από την Φεροσταλ, και ο κ. Παπανδρέου πρέπει να βάλει τον εαυτό του στην λίστα για ...ανασχηματισμό.

    Το 2000 ήταν. Ή να ρωτήσω πάλι το ίδιο κακό ερώτημα που με παιδεύει: Φαύλος ή ούφο;

  20. λακ avatar
    λακ 01/05/2010 10:27:52

    Οταν ένας Υπουργός βγάζει εμπάθεια για το προσωπικό του Υπουργείου που του ανέθεσαν να διοικεί και όταν μάλιστα το προσωπικό αυτό είναι οι Ενοπλες Δυνάμεις της χώρας τότε έχει ΑΠΟΤΥΧΕΙ.
    Σε μιά εποχή ιδιαίτερα κρίσιμη για την χώρα ο Βαγγέλης απο την ώρα που πάτησε το πόδι του στο Υπουργείο έβγαλε όλη την ειρωνία ,εμπάθεια και το αποθημένο του προς τους ένστολους και
    -έφερε στην ενέργεια απόστρατους κοματικούς και τους τοποθέτησε σε θέσεις κλειδιά για να ελέγχει κοματικά και μόνο το στράτευμα (Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ)
    -συνέχισε με τα στρατιωτικά νοσοκομεία στο ΕΣΥ ,αδιαφορόντας ότι οι ένστολοι μόνο σε αυτά μπορούν και τους επιτρέπεται να νοσηλεύονται και να κάνουν εξετάσεις και ότι πληρώνουν κράτηση απο τις αποδοχές τους για να εξοπλισμό ,μηχανήματα,ανακαινήσεις κλπ
    -αποστράτευσε με κοματικά πάντα κριτήρια αξιόλογα στελέχη και τοποθέτησε αρχηγούς που δήλωσαν ΥΠΟΤΑΓΗ στο θεό............
    -συμπερφέρεται με το γνωστό ειρωνικό και προσβλητικό υφάκι προς το στρατιωτικό προσωπικό ,μειώνοντας το και αποτέλεσμα της ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ συμπεριφοράς αυτής ήταν η παραίτηση του Υποναυάρχου.(τυχαίνει να ξέρω τον Υπονάυαρχο, Βαγγέλη και είσαι τυχερός που δεν σήκωσε το χέρι του να σου δόσει χαστούκια ,γιατί είναι πρώην παίκτης μπασκετ του Σπόρτιγκ με ύψος πάνω απο δύο μέτρα και χέρια σαν κουπιά............... )
    -προσπαθεί ν α κάνει περιστολή δαπανών στο Υπουργείο και αντί να κόψει εξοπλισμούς ,να απολύσει τους δεκάδες συμβούλους του ,να κόψειτα εκαντοντάδες ταξίδια στο εξωτερικό ,να μειώσει μονάδες κλπ οργανωτικά ,διαρθρωτικά θέματα που απαιτούν ώρες δουλειάς,άριστη γνώση του αντικειμένου και ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ,αυτός κόβει την ΣΥΝΤΗΡΙΣΗ (οι μισές μονάδες μέχρι το καλοκαίρι θα είναι εκτός ,ακίνητες ελλείψει ανταλλακτικών),τα σχολεία ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και τώρα πυροβολεί το προσωπικό
    -είναι ο πρώτος Υπουργός στην μεταπολίτευση που έφερε εκτός ορίων το προσωπικό,το οποίο για πρώτη φορά μιλάει για ΑΠΕΡΓΙΑ

    Αν γίνει ανασχηματισμός και αυτό το χοντρό κομλεξικό αγόρι συνεχίσει να είναι Υπουργός των Ενόπλων Δυνάμεων της χώρας ,τότε θα είναι φανερό ότι ο george δεν ξέρει τι του γίνεται γιατί εδώ δεν έχει λόγο το ΔΝΤ (βέβαια έχει λόγο η Αμερικανική πρεσβεία και τα χοντρολαμόγια)
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΙΩΠΙΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΝΣΤΟΛΩΝ ΣΤΟ ΜΟΜΑΣΤΗΡΑΚΙ.................
    ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ

    -

  21. Anonimi avatar
    Anonimi 01/05/2010 10:37:21

    Bye bye Τίνα... miss you not! Βίον ανεμμογεννητριόσπαρτον με τα μαραφέτια στην αυλή σου, και το μπαλκόνι σου να σε κρατάνε άγρυπνη τις νύχτες.

  22. ανέστης avatar
    ανέστης 01/05/2010 10:47:06

    Εάν δεν φύγει ο ίδιος και η κυβέρνηση του τα πράγματα θα χειροτερέψουν ακόμη περισσότερο όταν σε διοικούν εθνικοί μειοδότες τί να περιμένεις α ρε φουκαρά έλληνα

    • popolaros avatar
      popolaros @ ανέστης 01/05/2010 11:18:57

      Σωστός.
      Πρέπει να εξοστρακιστεί άμεσα.

  23. Κρης avatar
    Κρης 01/05/2010 11:02:09

    σιγά, τώρα που ''έχει δέσει τον γάιδαρό του'' με τα 600,000 ψηφαλάκια
    απο τους μετανάστες ;
    Ίσαμε τόσους δεν είχε διορίσει και ο μπαμπάς στην πρώτη του διακυβέρνηση ;

  24. λακ avatar
    λακ 01/05/2010 11:26:38

    Διακλαδική επιχείρηση διαμαρτυρίας Στρατού, Ναυτικού και Αεροπορίας κατά των εξοντωτικών οικονομικών μέτρων που επέβαλε η κυβέρνηση στο ήδη πενιχρά αμοιβόμενο προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων, θα «εκτελεστεί» την ερχόμενη Δευτέρα στο κέντρο της Αθήνα για πρώτη φορά στην ιστορία των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων! Σύμφωνα με τις πληροφορίες αυτές αξιωματικοί, υπαξιωματικοί και λοιπά μόνιμα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων προχωρούν σε αυτή την διαμαρτυρία, προάγγελο και άλλων κινητοποιήσεων.
    "Η κυβέρνηση με τις αποφάσεις και τις ενέργειές της υπονομεύει την ασφάλεια της χώρας», λένε οι ίδιοι και φαίνεται ότι έτσι είναι: Η αποδόμηση των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά το "αυτοεμπάργκο" στις αμυντικές επενδύσεις επεκτείνεται στο προσωπικό των Κλάδων. Οι απώλειες στο ετήσιο εισόδημά τους έχει φέρει πολλούς από αυτούς σε κατάσταση απελπισίας: "Θα μου πάρουν το σπίτι ή θα πεινάσουν τα παιδιά μου. Δεν έχω άλλη επιλογή" μας περιέγραφε την οικονομική του κατάσταση αξιωματικός των ειδικών δυνάμεων του Στρατού.
    Στις 16:00 το απόγευμα της Δευτέρας 03/05 θα συγκεντρωθούν φορώντας κανονικά τις στολές τους όλοι μαζί, ενωμένοι, λοχαγοί, ταγματάρχες, πλωτάρχες, σμηναγοί - όπως θα πολεμούσαν τον εξωτερικό εχθρό - έξω από τον σταθμό μετρό του Μοναστηρακίου σε μία σιωπηλή, αλλά και ταυτοχρόνως βροντερή διαμαρτυρία. "Θα πάμε για καφέ όλοι μαζί. Κανείς δεν μπορεί να μας εμποδίσει, δεν απαγορεύεται" δήλωσε ανώτερος αξιωματικός του Πολεμικού Ναυτικού στο defencenet.gr.
    Μία διαμαρτυρία που θέλει να δείξει ότι τα στελέχη των τριών Κλάδων είναι "μαζί" και οι πιλότοι δεν αποτελούσαν την «εξαίρεση». «Δεν είμαστε ζώα για να μας φέρονται με αυτό τον τρόπο. Η ζωή μας είναι ταγμένη στη υπηρεσία της πατρίδας και όποτε μας καλέσει η πατρίδα θα την θυσιάσουμε. Αυτό είναι αυτονόητο. Αλλά όπως υπάρχει η εθνική, έτσι υπάρχει και η προσωπική αξιοπρέπεια», δηλώνει στο defencenet.gr ανώτερος αξιωματικός μέλος του ΣΥΣΜΕΔ του επαγγελματικού συνδέσμου των μόνιμων στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων.
    Το defencenet.gr έχει προειδοποιήσει ότι η διαμαρτυρία-«λευκή» απεργία των πιλότων ήταν μόνο η αρχή. Οι αξιωματικοί και οι υπαξιωματικοί των Ενόπλων Δυνάμεων μπορεί να μην έχουν το δικαίωμα απεργίας, έχουν όμως το δικαίωμα να αντιμετωπίζονται από την πολιτική ηγεσία ως άνθρωποι...
    Eπίσης, όπως αναφέρουν πληροφοριες του defencenet.gr, τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων βρίσκονται σε επαφή με τον έτερο πυλώνα, τους συναδέλφους τους που είναι επιφορτισμένοι με την εσωτερική ασφάλεια, τα στελέχη των Σωμάτων Αφαλείας, για να συντονίσουν τις ενέργειές τους. Ήδη οι Λιμενικοί έχουν αποφασίσει έναν ιδιαίτερα πρωτότυπο τρόπο διαμαρτυρίας που τον εμπνεύστηκαν από χώρα της Άπω Ανατολής!
    30-04-2010 13:14:50

    Καταργούν τις Σχολές Ευελπίδων, Δοκίμων και Ικάρων και φτιάχνουν ... "Στρατιωτικό ΠανεπιστήμιO

  25. λακ avatar
    λακ 01/05/2010 11:27:51

    Κατάργηση των παραγωγικών Σχολών των Ενόπλων Δυνάμεων, δηλαδή της Σχολής Ευελπίδων, της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων και της Σχολής Ικάρων και την αντικατάστασής του από ένα «Στρατιωτικό Πανεπιστήμιο», σχεδιάζει η κυβέρνηση προκειμένου να ... κάνει οικονομία! Στο «Στρατιωτικό Πανεπιστήμιο» θα εισάγονται και φοιτητές από άλλες πανεπιστημιακές σχολές.
    Το σχέδιο έχει ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων μεταξύ των μονίμων στελεχών αφού θεωρούν ότι «Καταργείται η στρατιωτική εκπαίδευση, δημιουργούν ακαδημαϊκούς και όχι αξιωματικούς με επακόλουθα που θα είναι τραγικά για την ασφάλεια της χώρας».
    Η χθεσινή παραίτηση του υποναυάρχου Στυλιανού Φενέκου, μετά το λεκτικό επεισόδιο που είχε με τον υπουργό Εθνικής Άμυνας Ευάγγελο Βενιζέλο, φαίνεται ότι σχετίζεται και με αυτό το θέμα. Ο διευθυντής Κλάδου Πόρων και Εκπαίδευσης του ΓΕΝ, ανέλυε γιατί το «Στρατιωτικό Πανεπιστήμιο» είναι ανέφικτο και πως λειτουργούν οι παραγωγικές σχολές των Ε.Δ. για να δεχθεί την επίπληξη - με ανοίκειες εκφράσεις - του υπουργού και να ακολουθήσει η παραίτησή του.
    Tμήμα ειδήσεων defencenet.gr

  26. petris avatar
    petris 01/05/2010 13:24:46

    Τη Μπιρμπιλη θα την κρατησει ο ΓΑΠ επειδη αγαπαει το ανηψακι του.

  27. στελιος avatar
    στελιος 01/05/2010 13:27:01

    Ο Βενιζελος τα'βαλε με τους πιλοτους,ενω στον κανακαρη της Λατσαινας καθησε κλαρινο,τι να λεμε τωρα.

  28. bugtrottel avatar
    bugtrottel 01/05/2010 16:28:51

    Τα ξεσκαρταρισμένα άλλων εποχών δεν παίζουν, γιατί όπως περίπου λέει ο λαός, απο έναν κουβά "άχρηστα" ότι και να ανασύρεις άχρηστο θα είναι.