20/05/2008 19:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι υπουργοί πρέπει να ανησυχούν

Σε κυβερνητικούς κύκλους κυκλοφορούσε σήμερα ότι «υπάρχει θέμα» με δυο υπουργούς. Τους Οικονομικών και Γεωργίας, κ. Γ. Αλογοσκούφη και Α. Κοντό. Αιτία και οι επιδόσεις τους, αλλά κυρίως αποκαλύψεις των τελευταίων ημερών. Το Μαξίμου στραβοκοιτάζει επίσης και τον υφυπουργό Εσωτερικών κ. Χηνοφώτη, λόγω των αλλεπάλληλων φιάσκων στην αστυνομία τον τελευταίο καιρό. Θα περιμένει πάντως να δει πως θα πάει η αντιμετώπιση των πρώτων … πυρκαγιών. Αν δεν πάει καλά μην αποκλείετε ένα μίνι θερινό και «διορθωτικό» ανασχηματισμό, στον οποίο θα αντικατασταθούν και «δυο – τρεις άλλοι» για να δημιουργηθεί και η εντύπωση της ανανέωσης. Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο κ. Χηνοφώτης δεν εκλέγεται, οπότε δεν θα επηρεαστεί και το εκλογικό σώμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bill avatar
    bill 20/05/2008 20:15:53

    Σήμερα στη χουντική ΝΕΤ οι πασίγνωστοι γλύφτες Λυριτζής-Οικονόμου είπαν το αμίμητο οτι ο Αλογοσκούφης είναι φτωχαδάκι και δεν έχει χρήματα να πληρώσει για τις δαπάνες του προεκλογικού του αγώνα.
    Άξιος ο μισθός σας λεβέντες μου...

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/05/2008 20:22:02

    Αν εξαιρέσουμε τη Θεσσαλονίκη με τη δολοφονία του οδηγού ο Χηνοφώτης δεν έχει βάρη. Στα Ζωνιανά τα πήγε καλά όταν ανέλαβε αυτός. Οργάνωσε αρκετές επιχειρήσεις με ακρίβεια. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να χρεωθεί το χάος της αστυνομίας που είναι υπηρεσιακό κι όχι πολιτικό.

  3. thanos avatar
    thanos 20/05/2008 23:56:19

    Mono pou oi astynomikoi tou den tha prepei na xechnoun na vazoun xeiropedes...to aima tou nekrou odhgou einai akoma zesto.

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/05/2008 00:09:53

    Ως αξιωματικός του ναυτικού είχε μια σχετική εμπειρία και κατάφερε να εποπτεύσει το σχεδιασμό και ο σχεδιασμός ήταν επιτυχής και σε τέτοιου είδους οργάνωση δε μας είχε συνηθίσει η αστυνομία. Αυτό έγραψα για τα Ζωνιανά. Τα υπόλοιπα για σχεδιασμό από τους πολιτικούς του προϊσταμένους στο ΥΕΘΑ περιττεύουν.

  5. stefanos avatar
    stefanos 21/05/2008 09:36:02

    Ο Αλογοσκούφης εκτός από ευγενικός και ισορροπημένος άνθρωπος είναι πάνω από όλα αποτελεσματικός επαγγελματίας.
    Ο Καραμανλής ξέρει πάρα πολύ καλά τί καπνό φουμάρει ο καθένας στο κόμμα του και γι'αυτό ο Αλογοσκούφης θα είναι στο ΥΠΕΘΟ για πολλά χρόνια.
    Είναι πάνω από όλα καλός για τη χώρα.
    Οι προσωπικές επιθέσεις εναντίον του προφανώς προέρχονται από επιχειρηματίες εκβιαστές που δεν τους κάνει τα χατήρια, όπως είχαν συνηθίσει στο παρελθόν.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/05/2008 11:14:44

    Τι αποτελεσματικότητα είχε ο Αλογοσκούφης? Η πολιτική του είναι ανάλγητη. Ανάπτυξη δεν είχαμε ενώ διάλυσε τους μικρούς. Μόνο λεφτά παντελονιαζει για να ταΐζει τους χαραμοφάηδες.

  7. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 21/05/2008 12:15:59

    Δεν ενθυμούμαι στον Τιτανικό τον καπετάνιο να κάνει ανασχηματισμό. Θα πρέπει να ξαναδώ την ταινία μήπως και δεν το πρόσεξα.

  8. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/05/2008 13:47:07

    Kαι γιατί να μήν ανησυχεί η Ντόρα μας, που στις ασκήσεις του ΝΑΤΟ πρόβαλε την Τουρκία σαν κυρίαρχη στο Αιγαίο; Μέχρι και ασκήσεις νότια της Πελοποννήσου επέτρεψε με την στάση της την φιλοτουρκική.

    Τόσο πολύ συμπάθησε τον κουμπάρο;

    ΠΕΛΙΑΣ

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/05/2008 13:50:57

    γάϊδαρε,

    καλύτερα να δείς την φωτογραφία απο την παρθενική αναχώρηση του Τιτανικού, στην οποία χαιρετάει συγγενείς του ο Μητσοτάκης σε νεαρή ηλικία.

    Και θα καταλάβεις ...

    ΠΕΛΙΑΣ

  10. fantomas avatar
    fantomas 21/05/2008 17:16:47

    Προς Εξάκτινο

    ΦΙΛΕ,
    ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑΥΑΡΧΟ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ !!!
    ΣΕ ΛΙΓΑΚΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΡΕΓΑΤΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΝΟΜΗΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΖΩΝΑΝΙΩΝ!!!

    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ....

    ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ.....

    ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ ... ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΤΑΚΙΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ !!

    ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΔΕΙΣ !!!

    ΚΑΙ ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ...
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΕ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ Η ΧΟΥΝΤΑ ....ΟΥΤΕ ΕΡΩΤΗΘΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΚΑΠΕΛΟ!!!!

  11. Helmut avatar
    Helmut 22/05/2008 10:01:26

    Δεν υπάρχει θέμα Αλογοσκούφη, ξεχάστε το.
    Ούτε Χηνοφώτη, βασικά.

    Εξάλλου στο ΥΠΕΣ πρέπει να μείνουν "ρεζέρβες" γιατί αν καεί η (υπόλοιπη) μισή Ελλάδα το καλοκαίρι -είναι πολύ πιθανό δυστυχώς- όλο και κάποιος θα φαγωθεί απο εκεί...

    Αν θέλετε "δυσαρέσκεια" Μαξίμου για υπουργούς, πρέπει να κοιτάξετε προς ΥΠΑΝ (κυρίως) και ΥΠΕΧΩΔΕ μεριά... αν και δεν πρόκειται να πειράξει τρίχα στο κεφάλι του Σουφλιά. Ο Φώλιας όμως είναι αναλώσιμος.