23/12/2008 11:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι πυροβολούν την αστυνομία;

Κλούβα των ΜΑΤ έγινε  το πρωί στόχος πυροβολισμών. Την ώρα που το λεωφορείο βρισκόταν, γεμάτο άντρες, σε φανάρι στη συμβολή των οδών Κοκκινοπούλου και Κατεχάκη στην περιοχή Γουδή δέχθηκε δυο σφαίρες,  μια στο πίσω λάστιχο που έσκασε και μια στη μηχανή. Εικάζεται ότι οι πυροβολισμοί ρίχθηκαν από παλιό πολυβολείο εντός της Πολυτεχνειούπολης.

Την ώρα λοιπόν μια πλευρά των ΜΜΕ επιτίθεται συνεχώς στην αστυνομία επειδή ενώ η Αθήνα έχει γίνει «Σικάγο» με εκτελέσεις, απαγωγές, ανατινάξεις και ληστείες τραπεζών αυτή «φυλάει το .... χριστουγεννιάτικο δέντρο», βλέπουμε να κλιμακώνονται οι επιθέσεις εναντίον της, με έναν τρόπο που θυμίζει παλιές εποχές.

Το νέο περιστατικό έρχεται επίσης ύστερα από καταγγελίες που δημοσιεύονται και δεν διαψεύδονται εναντίον αστυνομικών. Για παράδειγμα, το  olympiada έγραψε ότι άγνωστοι «εισέβαλαν σε σπίτι αξιωματικού της ασφαλείας στις Τρεις Γέφυρες και αφού τον ξυλοκόπησαν ανηλεώς, αφαίρεσαν έγγραφα που σύμφωνα με πληροφορίες αφορούσαν έρευνες για πρόσφατα συλληφθέντες». Άλλες πληροφορίες που κυκλοφορούν στα ΜΜΕ μιλάνε για επίθεση εναντίον γυναίκας αστυνομικού σε στάση του μετρό κ.α.

Επειδή όμως δεν έγινε ακόμα αυτή η πολυαναμενόμενη «κοινωνική εξέγερση» ούτε μας είπε κανείς ποιοι είναι οι στόχοι και τι να περιμένουμε, έχουμε κάθε δικαίωμα να διερωτηθούμε ποιοι είναι επιτέλους εκείνοι που πυροβολούν συστηματικά την εσωτερική έννομη τάξη, εν ονόματι της γενικευμένης ηθικής κατακραυγής εναντίον της αστυνομίας;  Ποιους εξυπηρετεί αυτή την στιγμή ο φυσικός εκφοβισμός των αστυνομικών και άρα η επιδείνωση του τρόπου αντιμετώπισης των διαδηλωτών;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2008 11:17:35

    Μου αρέσουν οι ερωτησεις σου.Αυτοι που πυροβόλησαν είναι αυτοί που οργάνωσαν και τα επεισόδια και θέλουν κι άλλα ενώ η κυβέρνηση δε φαίνεται να ψάχνει να τους συλλαβει.
    Εκτός αν είδες εσύ να έχει διαταχθεί κάποια εισαγγελική έρευνα για το ποιος έκαψε την Αθήνα γιατί εγώ δεν είδα.
    Ο στρατός των βανδάλων δεν είχε απώλειες και αναμένει τον επόμενο γύρο.

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 23/12/2008 11:32:47

    Μόλις πριν λίγο μιλωντας στον Άλφα 9,89 και στον κ. Παπαπαναγιώτου ο εκπρόσωπος της αστυνομίας κ. Στάθης διέψευσε κατηγορηματικά ότι πρόκειται για πυροβολισμούς.

  3. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 12:07:23

    ΣΚΑΙ: Σύμφωνα με πληροφορίες, οι σφαίρες είναι διατρητικές και εκτοξεύτηκαν από 22άρι όπλο.

    Για δολοφονική επίθεση κάνει λόγο ο πρόεδρος των αστυνομικών υπαλλήλων.

  4. mat avatar
    mat 23/12/2008 12:23:12

    στημένη προβοκάτσια μου μυρίζει. Πάντως ο τελευταίος μήνας απέδειξε ότι έχουμε χούντα. Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για τανκσ έχουμε κλούβες

  5. Δημήτριος εν Ιωαννίνοις avatar
    Δημήτριος εν Ιωαννίνοις 23/12/2008 12:29:23

    http://www.youtube.com/watch?v=OJMRz5E7zSU

    (για να παίξει χρειάζεται sign-in στο youtube)

    Video από μέσα!

    Αν ανγοήσει κανείς τα εμβόλιμα σχόλια, μπορεί να δει νεαρούς
    να ενεργούν υπό τις οδηγίες ... κάποιων στα επεισόδια (δε γνωρίζω ποια μέρα ακριβώς).

    Παρατηρήστε επίσης πώς ..αποπαίρνουν μια περαστική κυρία που τολμάει να διαμαρτηρηθεί για τις καταστροφές.

  6. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 13:18:46

    Το περιστατικό ερευνάται, θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση και σε ό,τι αφορά τις επιπτώσεις η διμοιρία που ήταν μέσα αυτή την ώρα εργάζεται κανονικά», δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος σχετικά με την πρωινή επίθεση εναντίον λεωφορείου των ΜΑΤ, μετά από τη συνεργασία που είχε με τον Πρωθυπουργό.

  7. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 23/12/2008 13:50:59

    Αποκλείεται να ήταν προβοκάτσια για να επιταχύνει την είσοδο της αστυνομίας στο Πολυτεχνείο?

    Η γνώμη μου? Ε καιρός είναι πια. Να τελειώσει αυτή η ιστορία είμαστε γραφικοί με το άσυλο.
    (Για να γελάσουμε και λιγάκι->) στο κάτω κάτω ας αφήσουν το άσυλο μόνο για καμιά θεωρητική σχολή με αρχαία κτήρια χωρίς βιβλιοθήκες γραφεία κλπ να τους μαντρώσουν μόνο εκεί.

  8. Jimmy l avatar
    Jimmy l 23/12/2008 14:22:05

    το ερωτημα ποιοι πυροβολουν την αστυνομια να απαντηθει απο αυτους που θα πρεπει να απαντησουν ποιος πυροβολει ΑΠΟ την αστυνομια!

  9. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 15:05:59

    Η ιστορία των πυροβολισμών σε αστυνομική κλούβα μέσα από πανεσπιστημιακό χώρο σήμερα, φαίνεται περίεργη, αλλά και σοβαρή. Λέγεται ότι πυροβόλησαν με Καλάσνικωφ. Την ίδια στιγμή συζητείται εντονότατα εντός κυβέρνησης, Αστυνομίας και πρυτανικών αρχών το ενδεχόμενο άρσης του πανεπιστημιακού ασύλου και ντού της αστυνομίας. Να υποθέσω ότι τυχαίως (;) οι πυροβλισμοί έπεσαν μέσα απο χώρο πανεπιστημιακού ασύλου;

  10. Naruto avatar
    Naruto 23/12/2008 15:11:07

    @6 Ποιες οδηγειες? Πως θα σπασουν το πλακακι?
    Για τα σχολια στο βιντεο - παντα ειχα την απορια πως μπορεις να ξεχωρισεις τις πολιτικες πεποιθησεις καποιου στον δρομο, που σπαει ενα πλακακι η φοραει κουκουλα η δεν φοραει κατι το ιδιαιτερο. Ο κυριος που σχολιαζει στο βιντεο μαλιστα μπορει ακομη να ξεχωρισει και το κομμα που ψηφισαν οι κυριοι.
    "Ενας μεγαλος σε ηλικια αναμεσα στους νεαρους," = "Συριζα".
    Χαραμιζετε ο εν λογω κυριος. Επρεπε να ριχνει τα χαρτια μαζι με τον Χορταρεα.

  11. tony avatar
    tony 23/12/2008 16:11:48

    Οσοι έχουν λόγους να πυροβολήσουν και όπλα για να το κάνουν.Πιθανοί ύποπτοι λοιπόν.
    1,η κυβέρνηση
    2 η αντιπολίτευση
    3,η ακρα δεξιά
    4,η ακρα αριστερά
    5,το οργανωμένο έγκλημα
    6,συνομότες από το εξωτερικό
    7,συνομότες από το εσωτερικό
    8,τοπικοί τρομοκράτες
    9,διεθνεις τρομοκράτες
    και η λίστα χωράει ακόμη συμπλήρωμα.Ας αρχίσει μια ακριβή σωστή ερευνα.

  12. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 18:37:06

    Χαλαρά ρε παιδιά!!!
    Σε λιγάκι θα μας πείτε..... ότι ο προβοκάτορας Αστυνομικός που τυφλά πυροβόλησε κατά ενός γεμάτου λεωφορείου είτε ήταν άριστος στο σημάδι για αυτό δεν υπήρχαν θύματα, είτε ότι ήταν στραβός και για αυτό δεν βρήκε στόχο!!

    Ήμαρτον……λίγη σοβαρότητα!!

    Το λέω αυτό τώρα, διότι ίσως (λέω ένα σενάριο)…….. αύριο να έχουμε έναν άλλο νεκρό (αστυνομικό ή πολίτη – βλέπε Αξαρλιαν) από μια πιθανή έκρηξη αυτοσχέδιου μηχανισμού και τότε να σας δω όλους εσάς τι θα λέτε!!!

    Απλά θα αλλάξετε ψευδώνυμα και θα κλαίτε!!

  13. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 18:58:35

    "Με τηλεφώνημα στη zougla.gr πριν από λίγο η αυτοαποκαλούμενη οργάνωση «Λαϊκή Δράση» ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση εναντίον της κλούβας των ΜΑΤ το πρωί."

    zougla.gr 18:00

  14. thanos avatar
    thanos 23/12/2008 19:46:04

    xtes eginan oi protes sizitiseis gia arsi toy asiloy sto politexneio kai simera leei pirobolisane mesa apo to politexneio opote etoimi i aformi gia eglimatikes energies mesa sto politexneio ...perastika !

  15. thanos avatar
    thanos 23/12/2008 22:13:06

    @17- Αφου κλεβεις το ονομα, ελα να παρεις και κατι αλλο.....for christmas present

    @7-
    Anonymous
    December 23rd, 2008 at 12:49 pm

    Στην ερωτηση σου αυτη μονο ο Ορεστιος Η' ο Νικος μπορουν να σου απαντησουν πληρως.

  16. popolaros avatar
    popolaros 23/12/2008 22:59:18

    Να καταργηθεί άμεσα το άσυλο των παρασκευαστηρίων μολότωφ και στέγασης των αιωνίως αέργων 'αντιεξουσιαστών' του ιδρύματος soros.

    Είναι κατευθυνόμενοι και δεν έχουν καμμιά σχέση με το αγνό φοιτητικό κίνημα.

  17. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 23:07:58

    popolaros
    Είναι κατευθυνόμενοι και δεν έχουν καμμιά σχέση με το αγνό φοιτητικό κίνημα

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

  18. zapata avatar
    zapata 24/12/2008 09:00:04

    στη ζούγκλα? και τι όνομα έδωσε?Ανθύπας Καραμπατσέας?