#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2013 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι "ξέχασαν" να πληρώσουν τους φόρους τους



Κι εκεί που γράφαμε για ονόματα φοροφυγάδων που έπιασε το ΣΔΟΕ αλλά δε δίνει στη δημοσιότητα, να 'σου και οι πρώτες διαρροές για το ποιοι είναι αυτοί που πλουτίζουν στις πλάτες του ελληνικού λαού.

Ο γνωστός τραγουδιστής είναι ο Γιάννης Πλούταρχος, το «καλό παιδί» της πίστας που εσχάτως υμνούσε τη Χρυσή Αυγή, προφανώς γιατί πίστευε ότι ο Μιχαλολιάκος θα «ξεβρόμιζε» τον τόπο από τους... φοροφυγάδες.

Ο Πλούταρχος λοιπόν φέρεται να μην έχει εκδώσει φορολογικά στοιχεία ύψους 1.985.000 ευρώ την περίοδο 2005-2011. Ο ίδιος επίσης ξέχασε να κόψει 14 αποδείξεις για συναυλίες που πραγματοποίησε την περίοδο 2002 – 2010. Αποδείξεις που αφορούσαν σε χρηματικό ποσό άνω των 800.000 ευρώ.

Επίσης, στους άλλους γνωστούς ελεγχόμενους είναι και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, σημαίνον στέλεχος της Πασοκικής συνιστώσας, Αλέξης Μητρόπουλος ο οποίος φέρεται να μην έχει εκδώσει παραστατικό για αμοιβή 1 εκατ. ευρώ. Είναι μια υπόθεση που έχει γίνει γνωστή και είναι σε δικαστική εκκρεμότητα.

Τέλος, ένας άλλος γνωστός φοροφυγάς είναι και ο Γιάννης Καρούζος, ο προφυλακισμένος επιχειρηματίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. galis avatar
    galis 14/10/2013 18:38:48

    Όλοι στη... μπουζού!

  2. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 14/10/2013 19:27:44

    Τον γνωστο ομως τραγουδιστη συζηγο της κυριας βουλευτινας απο ΚΕΡΚΥΡΑ τον εσωσε.....το ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ με οφειλες 5 εκατ. στο κρατος. ΕΔΩ ΚΑΘΑΡΙΣΑΜΕ.......

  3. Αντώνης avatar
    Αντώνης 14/10/2013 19:42:35

    Με τη λίστα της Κριστίν τι θα γίνει; Γιατί αυτοί εδώ, είναι ...μαρίδα και τους άλλους, δεν μας τους ονοματίζουνε! Είναι συγγενείς, γνωστοί και φίλοι;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αντώνης 14/10/2013 20:25:14

      Διάβασε τι απάντησε ο αρμόδιος πρώτα.

    • ορεσέιβιος avatar
      ορεσέιβιος @ Αντώνης 14/10/2013 20:50:03

      Μαρίδα ,αλλά μια μαρίδα νάαα με το συμπάθειο...Τρία εκατομμύρια ευρώ ,πάνω άπο ένα δισεκατομμύριο δραχμές δηλαδή, ξέχασε ο λαικός αγωνιστής της πίστας..

      • Αντώνης avatar
        Αντώνης @ ορεσέιβιος 14/10/2013 20:54:46

        Εγώ προτιμώ να μην ...τσιμπάω όταν συλλαμβάνονται ''αστέρια'' της πίστας. Αυτά είναι για τις κομμώτριες στο αιγάλεω. να έχουν να λένε κάτι στις πελάτισες όταν κάνουν την περμανάντ. Με τη λίστα της Κριστίν που έχει μέσα τους κολλητούς ΤΟΥΣ τι γίνεται; Ξαναρωτώ!

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ Αντώνης 14/10/2013 22:13:26

          +++++++++++++1.000!

  4. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 14/10/2013 21:03:10

    Πως γινετε και καθε φορα "διαρεουν" ονοματα που βολευουν;

  5. Omifast avatar
    Omifast 14/10/2013 22:09:50

    Α ρε Πλούταρχε, τί το ήθελες να εκδηλωθείς πολιτικά...
    Ορίστε τι έπαθες...
    Έπρεπε να το είχες ρίξει στα "τραγούδια για τη λευτεριά" να μην τολμάει να σε πλησιάσει κανένας.
    Να ήσουν εγκατεστημένος κι εσύ σε βιλάρα στην Εκάλη και να παραδίδεις μαθήματα "δημοκρατίας"...

    Ο Πλούταρχος εάν έκλεψε να πληρώσει τα διπλά κι αν δεν έχει να του κατασχεθεί η περιουσία.
    Αλλά μόνο τον Πλούταρχο βρήκε το ΣΔΟΕ;
    Με τους άλλους που υπογράφουν δελτίο παροχής υπηρεσιών 200 Ευρώ και τα υπόλοιπα 5.800 (συμφωνημένο κασέ 6 χιλιάρικα) τα παίρνουν μαύρα στο χέρι, τί γίνεται;;;
    Μιλάμε για βαρβάτα ονόματα ειδικά κάποιους κουλτουριαραίους "συναυλιακούς"...
    Να μένουνε στην Εκάλη με βίλες και πισίνες και να τραγουδάνε στο Ηρώδειο για τους "κατατρεγμένους"...
    Τί θα γίνει με αυτούς;;;

    Μα τί διάολο ρε παιδιά, νομίζουν ότι δεν τα ξέρει ο κόσμος;;;

    • Α.Χ avatar
      Α.Χ @ Omifast 14/10/2013 22:23:15

      Με αυτούς δε θα γίνει τίποτε. Είναι ''δικοί μας''.

  6. δημης avatar
    δημης 14/10/2013 22:14:13

    Είπαμε : ΟΧΙ στην ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ κυρίως από τους "δημοκράτες " βαθειά και πλατειά ...που λένε...

  7. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 14/10/2013 23:09:56

    Φυσαει πολυ απο το σπασμενο τζαμι και εχασε τα παραστατικα

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/10/2013 23:33:50

    Κάποιοι σχολιαστές είτε είναι συγγενείς ή κολλητάρια με τον Πλούταρχο ή χρυσαυγίτες, ή απλά φανατικοί αντιπολιτευόμενοι. Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι πιάνει το ΣΔΟΕ φοροφυγάδες τεραστίων ποσών και αυτοί το γυρνούν στη λίστα Λαγκάρντ λες και η λίστα δεν αφορούσε φοροδιαφυγή και αυτή. Τόσο ανικανοποίητοι πια; Βρωμάει το πράγμα... Και το ότι εξήγησε δημόσια ο Στουρνάρας γιατί δεν προχωράει όσο γρήγορα θέλουμε η υπόθεση της λίστας έπρεπε να μας κάνει πιο μαζεμένους στο θέμα. Δεν έχει τελειώσει ακόμη. Εκτός αν κάποιοι είναι μέσα στη διαδικάσία και ξέρουν ακριβώς τι γίνεται, επομένως περιμένουμε στοιχεία.

    • Omifast avatar
      Omifast @ Γεώργιος Τ. 15/10/2013 01:06:57

      Γεώργιε,

      πλάκα κάνεις.
      Νομίζεις χρειάζεται λίστες το ΣΔΟΕ για να δράσει;;;
      Γιατί δεν πάει στις βίλες στην Εκάλη, που ανήκουν σε τραγουδιστές "της φτωχολογιάς" και των "κατατρεγμένων";;;
      Εδώ εγώ που είμαι στο εξωτερικό και γνωρίζω 2-3 από αυτούς που 40 χρόνια στο κουρμπέτι τραγουδάνε για τη Μακρόνησο κι αν έχουνε κάνει 6-7 φορολογικές δηλώσεις τα τελευταία 35 χρόνια θα είναι θαύμα...

      Βίλες με πισίνες "ολυμπιακών" διαστάσεων...
      Πρέπει να είναι σε "λίστες" για να πάει το ΣΔΟΕ;;;

    • Χάρης Χ. avatar
      Χάρης Χ. @ Γεώργιος Τ. 15/10/2013 09:05:46

      Καλή η θεωρία, αλλά υπάρχει και η πράξη. Και η πράξη δείχνει ότι σε άλλες χώρες παρόμοιες λίστες απέδωσαν χρήματα στα δημόσια ταμεία σε χρόνους πολύ μικρότερους από τα έτη που σέρνεται η λίστα στην Ελλάδα από γραφείου εις γραφείον χωρίς αποτέλεσμα. Όποιος βαριέται να ζυμώσει...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γεώργιος Τ. 15/10/2013 10:04:37

      Το ζήτημα είναι ότι τα ονόματα δίνονται μόνο επιλεκτικά. Γιατί δεν ανακοινώνονται ΟΛΟΙ οι μεγάλοι φοροφυγάδες; Ποιον ρόλο παίζει στη συγκάλυψη αυτή η διαβόητη Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, το κατασκεύασμα του Σημίτη που ειδικεύεται στο να συγκαλύπτει κάθε είδους εγκληματίες;

    • Αντώνης avatar
      Αντώνης @ Γεώργιος Τ. 15/10/2013 13:59:28

      ''Τόσο ανικανοποίητοι πια; Βρωμάει το πράγμα..'' Αυτό που σου ...βρωμάει, είναι η μούχλα από τις παρωπίδες σου. Πέτα τες Γεώργιε πια, να δείς και μια φορά την αλήθεια.

  9. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 15/10/2013 01:02:47

    Περίεργο που διαβάζω για τον Πλούταρχο (ΟΚ είμαι φαν αλλά όχι να συγχωρέσω κάτι τέτοιο), καθόσον πέρσι που βγήκε μια λίστα με τους συνεπείς και μη καλλιτέχνες, φιγουράριζε πρώτος από τους συνεπείς με δεύτερο αν θυμάμαι καλά τον Πασχάλη Τερζή. Ενώ κάτι Βίσσιδες & Καρβέληδες είχανε κρύψει το μπαγιόκο στα απύθμενα βάθη κάποιων offshore στην Κύπρο...

    • ΚΜ avatar