23/05/2009 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι και γιατί ρίχνουν (πάλι) λάδι στην φωτιά;


________________________________________________________________________________________
Το κουτί της Πανδώρας, για το μεταναστευτικό ζήτημα, που μάταια προσπαθούσε να κρατήσει κλειστό η κυβέρνηση, άνοιξε... Μετά τα χθεσινά επεισόδια σήμερα τα ξημερώματα, «άγνωστοι» έβαλαν φωτιά σε υπόγειο διαμέρισμα, στην πλατεία Αττικής, το οποίο χρησιμοποιούνταν ως τόπος λατρείας από μουσουλμάνους μετανάστες. Πέντε αλλοδαποί από το Μπαγκλαντές μεταφέρθηκαν σε νοσοκομείο με αναπνευστικά προβλήματα και τραύματα από σπασμένα τζάμια.

Και το γαϊτανάκι των κινητοποιήσεων συνεχίζεται ... Το απόγευμα σήμερα μετανάστες θα συγκεντρωθούν στην πλατεία Ομονοίας, για να διαμαρτυρηθούν για το νέο περιστατικό και θα ζητήσουν να επιτρέψει ελληνική Πολιτεία την ίδρυση επίσημου τζαμιού στην Αθήνα -ένα θέμα που παραμένει σε εκκρεμότητα εδώ και αρκετά χρόνια.

Ανευθυνότητα χωρίς όρια

Στο μεταξύ τα ΜΜΕ επιδίδονται για μια ακόμα φορά σε ένα όργιο παραπληροφόρησης διαστρεβλώνοντας τα γεγονότα και καλλιεργώντας κλίμα αναταραχής.

«Ρατσισμός χωρίς όριο»  είναι, για παράδειγμα,  ο τίτλος ρεπορτάζ της «Ε» για χθεσινά επεισόδια. Δείτε και τι γράφει μεταξύ άλλων: «Κατά τη διάρκεια του ελέγχου ένας από τους αστυνομικούς πλησίασε τον 24χρονο Μοχάμετ, ο οποίος δεν γνωρίζει καλά ελληνικά, και ζήτησε να αδειάσει τις τσέπες του. Ανάμεσα σ' αυτά που ο νεαρός είχε πάνω του, ανακαλύπτει στην τσέπη του και ένα βιβλιαράκι με αραβικούς χαρακτήρες. «Τι είναι αυτό;». «Είναι το Κοράνι. Το διαβάζω πρωί και βράδυ. Όπως εσείς προσεύχεστε στο Ευαγγέλιο, έτσι κι εμείς έχουμε το Κοράνι», προσπαθεί να εξηγήσει εκείνος. Ο αστυνομικός το παίρνει από τα χέρια του και το σκίζει. «Μην το σκίζεις, ρε», του φωνάζει ένας συνάδελφός του. «Να πάνε να γ...», απαντάει εκείνος, πατώντας το κάτω στο έδαφος.

Ερωτήματα αφελούς:

1. Το Κοράνι χωράει στην τσέπη;

2. Ο Μοχάμετ πόσα χρόνια ζει στην Ελλάδα και έμαθε τόσο καλά Ελληνικά;

3. Ποιος λέει την αλήθεια και ποιος ψεύδεται; Η «Ε», ή η ΕΛ.ΑΣ που στην ανακοίνωσή της αναφέρει ότι ο Μοχάμετ δεν ξέρει λέξη Ελληνικά; Και ότι δεν κρατούσε Κοράνι αλλά ένα πακέτο μικρής διάστασης με έγγραφα στην Αραβική;

Απαιτούμε να μάθουμε την αλήθεια. Να εμφανισθεί πάραυτα ο Μοχάμετ στην τηλεόραση και να πει απέξω την φράση «Είναι το Κοράνι. Το διαβάζω πρωί και βράδυ. Όπως εσείς προσεύχεστε στο Ευαγγέλιο, έτσι κι εμείς έχουμε το Κοράνι....».

Αν την πει, τότε να εγκλιθεί η ΕΛΑΣ για παραποίηση στοιχείων

(στη φωτό, τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η αστυνομία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος 23/05/2009 15:16:46

    ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΘΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΨΝΟΔΟΙΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ,ΘΑ ΘΡΗΝΗΣΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ.
    Ο ΝΟΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ.
    ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΕΛΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΩΝ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

  2. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 15:23:42

    πρωτον σε ποιον εκανε τις καταγγελιες? στην αστυνομια με την οποια δεν μπορουσε να συνενοηθη ή σε καποιους αλλους ?

    δευτερον , αληθευει οτι οταν τον σταματησαν για ελεγχο συνοδευε δυο ιεροδουλες ?

    και τριτον γιατι κρυβεται ? τον εχει η αστυνομια ή ΧΑΘΗΚΕ ?

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2009 15:27:47

    Ευρώπη γίναμε σε μιά μέρα μέσα !

    και εις ανώτερα.

    ΠΠ

  4. aionios avatar
    aionios 23/05/2009 15:29:14

    Πώς γίνεται μετά από ένα γεγονός που προέκυψε υποτίθεται αναπάντεχα,να κινητοποιούνται αυτόματα τόσοι άνθρωποι και να κατεβάζουν και αιτήματα προς ικανοποίηση εν μέσω προεκλογικής περιόδου?
    Τι τεστάρουν τα αντανακλαστικά τα δικά μας ή των μουσουλμάνων εισβολέων?

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 15:31:18

    Σας τα έλεγα από προχθές ότι η Ελληνική Εργκένεκον θα επιχειρήσει προβοκάτσια και βεβαίως ως προγραμματισμένα ρομπότ κινήθηκαν σε μια άκρως προβοκατόρικη πράξη.

    Βεβαίως πρέπει να υπάρξουν μαζικές απελάσεις και ΑΜΕΣΗ κινητοποίηση σε πανευρωπαικό επίπεδο γιατί ο τελικός στόχος δεν είναι η Ελλάδα΄αλλά η Δυτική Ευρώπη.

    Ήδη μάζες Ισλαμιστών συγκεντρώνονται στη Γαλλία. Σύμφωνα με κα΄τοικο της Μασσαλίας, παρατηρείτε τους τελευταίους μήνες μεγάλη προσέλευση νέων Μουσουλμάνων κατοίκων στην περιοχή, παρόλο που δεν υπάρχουν δουλειές εκεί λόγω της οικονομικής κρίσης. Η ίδια κατάσταση υπάρχει και στο Τορίνο.

    Αρκετοί απο τους νεοεισερχόμενους Μουσουλμάνους δεν είναι λαθρομετανάστες, αλλά προέρχονται από άλλες Ευρωπαικές χώρες και έχουν πράσινες κάρτες.

    Μεταβαίνουν από χώρα σε χώρα μέσω το Σένγκεν.


    Τώρα μπορείται πλέον να συνδέσετε να παρακάτω γεγονότα με χρονολογική σειρά

    Νοέμβριος εκλογή Ομπάμα -Τρομοκρατική επίθεση στην Ινδία

    Δεκέμβριος Αποσταθεροποίηση στην Ελλάδα

    Ιανουάριος Πόλεμος με ουσιαστική ήττα των Ισραηλινών στη Γαζα

    Φεβρουάριος Ταραχές σε πολλές Ευρ. πόλεις-αλλεπάληλες δολοφονίες τσετ΄σενων Ισλαμιστών από Ρώσσους σε...Κωνσταντινούπολη...Ντουμπάι

    Μάρτιος Άσχημα μαντάτα απο την Ουάσινγκτον προς Τελ Αβίβ στο θέμα του Ιράν, "προσκύνημα" Ομπαμα στο Βασιλιά της Σαουδικής Αραβίας-Αναβάθμιση Ισλαμιστών Τούρκων

    Απρίλιος Άνοδος που συνεχίζεται του πετρελαίου -Οι Ταλιμπαν βαδίζουν προς κατάληψη του Πακιστάν



    Μάιος Νέα προσπάθεια αποσταθεροποίησης της Ελλάδας και βέτο τοτ Μπίντεν εναντίον των Κροατών-Σέρβων και υπέρ των Μουσουλμάνω της Βοσνίας.


    Αυτά συνοπτικά, δεν ανέφερα αρκετά άλλα που έγιναν για να μη κουράσω.


    Δύο συμπεράσματα.

    Πρώτον καταγγελία (το λιγότερο) των προβοκατόρων

    Και δεύτερον...Γκολντσμιθ, ετοιμάσου να αποχαιρετήσεις τη "καριέρα" σου.

    Πάντα αναλώσιμος είσουν καιρός να το κατάλαβεις και σε "παγκόσμιο" επίπεδο.

    Κάποιος θα την πληρώσεις και η αρχή θα γίνει από τις "μαρίδες"

  6. ΠΑΚΙΣ avatar
    ΠΑΚΙΣ 23/05/2009 15:32:08

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
    ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ;;;;;
    ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΣΑΣ Η ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑ ΤΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ

  7. osaperas avatar
    osaperas 23/05/2009 15:38:08

    Το πιθανότερο είναι να λέει την αλήθεια η αστυνομία. Το θέμα είναι ποιος πιστευει πλέον αυτά που λέει κάθε φορά η αστυνομία.

    (Λάθος είναι στο δικό μας το ποστ η ερώτηση εαν το κοράνι χωράει στη τσέπη ή όχι. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο οι φανατικοί θρησκευόμενοι ισλαμιστές αλλά και χριστιανοί να κουβαλάνε μαζί τους αποσπάσματα από προσευχές και άλλες αηδίες. Πάντως με δεδομένο ότι είναι στα χέρια της αστυνομίας οι σελίδες ΄που είχε στη τσέπη του ο μουσουλμάνος μπορεί πλέον η αστυνομία να μας πει τι ήταν γραμμένο στα αραβικά)

  8. Factorx avatar
    Factorx 23/05/2009 15:39:33

    Δεκαοχτάχρονος αλλοδαπός συνελήφθη από αστυνομικούς στην Αλεξανδρούπολη κατηγορούμενος για εμπορία ανθρώπων, εκβίαση και σωματική βλάβη.

  9. donaE avatar
    donaE 23/05/2009 15:45:07

    Ειναι τωρα να μην φανταζεσαι συνωμοσιες?Μεσα σε ενα μηνα γιναμε ρατσιστικη χωρα με τριτο κομα τους οικολογους...Τι αλλο θα παθουμε.

  10. daris avatar
    daris 23/05/2009 15:46:26

    @8
    Οχι λαδι στη φωτια μεσα απο ενα μπλογκ αναλυσης και προβληματισμου.
    Θα μπορουσε και να μην ειναι αλλοδαπος, αρκει το "πολιτης".

  11. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 15:49:07

    ΠΟΛΙΤΗ μπορει να τον θεωρεις εσυ και ο αρχηγος σου για τους υπολοιπους ειναι αλλοδαπος

  12. Λαυρέντης avatar
    Λαυρέντης 23/05/2009 15:49:52

    Έ όχι και "πολίτης" ο αλλοδαπός...

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2009 15:50:16

    H Aυριανή φοβάται "ιερη εξέγερση μουσουλμάνων με τουρκική και κοσσοβαρική υποκίνηση" και "σιγοντάρισμα από ξένα μμε"

  14. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 15:51:42

    @Daris


    Εσύ κοιτάς το εάν είναι πολίτης ή αλλοδαπός ή το γεγονός ότι είναι 18 ετών??? Ξέρεις πολλούς 18χρονους Ελληνες στην επαρχία να είναι μαστροποί και σκληροί μαφιόζοι?

    Ξυπνήστε εκεί στο ΠΑΣΟΚ γιατί το θέμα δεν είναι ιδεολογικό αλλά άκρως εθνικό.

    Και να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι η ηγεσίας σας μπορεί να σας θεωρεί και αναλώσιμους.

  15. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 15:51:42

    -ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ "ΣΤΕΚΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ" ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ 'ΣΩΜΑΤΕΙΑ" ΤΟΥΣ ?
    -ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ Η ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ?
    -ΕΞΕΤΑΣΤΗΚΕ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΠΛΗΜΑΤΟΣ "ΜΑΥΡΟΥ" ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ?
    -ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΣΥΜΜΟΡΙΩΝ ΜΕ "ΣΩΜΑΤΕΙΑ" ?
    -ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ?
    -ΠΟΙΟΙ "ΥΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ' ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΣΕ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ?
    -ΠΟΙΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ?
    -ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ?
    -ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑ "ΤΖΑΜΙΑ" ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ?
    -ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ?
    -ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑ ΙΕΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ "ΜΑΝΤΡΑΣΑΣ" ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Ή ΑΛΛΟΥ ?
    -ΑΝ ΝΑΙ , ΠΟΙΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ?

  16. daris avatar
    daris 23/05/2009 15:51:43

    Αν εσυ εχεις αρχηγο τοτε δικαιως δεν γνωριζεις την εννοια "πολιτης".
    Ειμαι αρχηγος του εαυτου μου, δεν εχω τη φιλοδοξια να εχω υπηκοους αλλα εχω την υπερηφανια να μην ειμαι υπηκοος κανενος.

  17. osaperas avatar
    osaperas 23/05/2009 15:52:55

    @14
    Μήπως δεν ζεις στην αθήνα;

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2009 15:54:21

    από τα ΝΕΑ
    Αγορά καρτοκινητών με επίδειξη ταυτότητας από τον Ιούλιο

    Σε πλήρη αλλαγή του συστήματος κινητής τηλεφωνίας από τον Ιούλιο προχωρά η κυβέρνηση με νέο νομοσχέδιο του υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών. Τα 13.500.000 ανώνυμα καρτοκινητά που υπάρχουν σήμερα στη χώρα μας θα πάψουν να υφίστανται με το σημερινό καθεστώς, καθώς όπως υποστηρίζει η κυβέρνηση, απαιτείται ο περιορισμός της μεγάλης εγκληματικότητας και η προστασία πολιτών από εκβισμούς, απειλές και φάρσες.
    Πλέον, η κάρτα θα είναι μία και μοναδική και θα πωλείται μαζί με το κινητό, ύστερα από επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας. Οι χρήστες θα μπορούν ακόμα να αγοράζουν χρόνο ομιλίας με 5, 10 ή 20 ευρώ, με την προϋπόθεση ότι η κάρτα έχει αγοραστεί από σημεία πώλησης και έχουν δοθεί τα πλήρη στοιχεία τους. Κάθε κάρτα θα έχει έναν κωδικό που θα αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο πρόσωπο, τα στοιχεία του οποίου θα μπορεί να διαθέσει η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στις διωκτικές αρχές με εισαγγελική απόφαση ανά πάσα στιγμή.

    Από τα συνολικά 13.500.000 καρτοκινητά που υπάρχουν σήμερα, τα 7.000.000 είναι ενεργά σε μόνιμη βάση. Μετά την ψήφιση του νόμου προβλέπεται ένα διάστημα προσαρμογής. Όταν παρέλθει το εν λόγω διάστημα, οι συνδέσεις καρτοκινητών θα διακοπούν αν οι χρήστες δεν προσαρμοστούν στη νέα κατάσταση.

    Με εντολή του πρωθυπουργού, ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών, Ευρ. Στυλιανίδης, συνομίλησε με τους αρμόδιους στην Κομισιόν, καθώς και με τους ευρωπαίους συναδέλφους του, για τις μεθόδους που εφαρμόζουν για τον εντοπισμό των ιχνών τρομοκρατικών οργανώσεων, απαγωγέων και κοινών εγκληματιών που χρησιμοποιούν καρτοκινητά για τις συνεννοήσεις τους.

    Σύμφωνα με πληροφορίες της εφημερίδας «Τα Νέα», το νομοσχέδιο είναι έτοιμο και πρόκειται να έρθει στο Αʼ Θερινό Τμήμα της Βουλής μετά τις εκλογές. Οι αντιδράσεις, ωστόσο, για παραβίαση προσωπικών δεδομένων αναμένεται να είναι έντονες και να διατυπωθούν και στη Βουλή. Σύμφωνα με βουλευτές, ενδέχεται να μην καταφέρει να περάσει το νομοσχέδιο από το θερινό τμήμα και να αναγκαστεί να πάει για την Ολομέλεια του φθινοπώρου.

    Η κυβέρνηση, από την άλλη, υποστηρίζει ότι ο νέος νόμος είναι σαφής, ξεκάθαρος και απόλυτα προσαρμοσμένος με το καθεστώς που ισχύει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

    Έντονες αναμένεται να είναι και οι αντιδράσεις των εταιρειών, οι οποίες προβάλλουν ως επιχείρημα ότι το νέο μέτρο δεν πρόκειται να λύσει το θέμα της ασφάλειας, αντίθετα, θα ενισχύσει τη μαύρη αγορά των καρτοκινητών, τα οποία θα προέρχονται πλέον από άλλες χώρες όπου πωλούνται ελεύθερα, όπως συμβαίνει και σήμερα με την Ελλάδα. Επιπλέον, οι μετανάστες που δεν έχουν χαρτιά, θα αναγκάζονται να προμηθεύονται τα καρτοκινητά από τη μαύρη αγορά. Τέλος, η νέα ρύθμιση σημαίνει πλήρη αλλαγή του τρόπου λειτουργίας τους και αναδιάταξη των δικτύων πώλησης, διαδικασία χρονοβόρα και ιδιαίτερα ακριβή.

  19. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 15:55:58

    ποσο καιρο θα παρει μεχρι να δουμε φαινομενα οπως οι βομβοστικες επιθεσεις στην ισπανια και την βρετανια

    και μην πει κανενας οτι εχουμε καλες σχεσεις με τον αραβικο κοσμο κτλ με τις ηγεσιες ισως για τους απλους μουσουλμανους ειμαστε απιστοι που κατεχουν μια εδαφικη περιοχη που καλλιστα μπορει να γινει δικη τους ... ετσι δεν ειπε ο προφητης ?

  20. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 15:57:25

    @17 osapera

    ζουσα μεχρι πριν δυο χρονια για 20 χρονια 6 απο τα οποια στην αχαρνων διπλα στον αγ. παντελεημωνα

  21. leo avatar
    leo 23/05/2009 16:00:22

    Η ΝEA ΤAΞΗ σχεδιάζει τώρα το μεγαλύτερο κτύπημα κατά της χώρας, ΤΗΝ ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΩΝ με την ελληνοποίηση παιδιών εισβολέων [λαθρομεταναστών], που θα μείνουν νόμιμα γιά πάντα, αυτοί και οι συγγενείς τους στη χώρα.

    Για να πετύχει τον σκοπό της χρησιμοποιεί συχρόνους Νενέκους [ΜΠΟΥΛΗΣ-ΤΖΕΦΡΥ-ΠΑΚΗΣ-ΝΤΟΡΑ-ΓΙΑΝNΑΚΟΥ-ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΥΡΙΖΑ κτλ] που εκμεταλλεύονται τον ανθρωπισμό μας. Σαν ''΄ελληνες''[και με κατεύθυνση της χώρας προελεύσεώς τους] άσχετα με το που θα μένουν θα μπορούν να γραφούν όπου θέλουν δημότες π.χ. οι Αλβανοί στην Ηγουμενίτσα, οι Ασιάτες στην Κομοτηνή κτλ.
    Σκέφτηκαν οι πολιτικοί, που το συζητούν, αυτή την περίπτωση? Είναι τόσο ηλήθιοι ή αδίστακτοι προδότες?

  22. Σαος avatar
    Σαος 23/05/2009 16:02:26

    Έλα ντε! Κοράνι τσέπης και με τεράστιες γραμματοσειρές (όπως φαίνεται από την εικόνα) δεν γίνεται...

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/05/2009 16:04:27

    Η Γεωργια Δάμα της Ελευθεροτυπιας αρέσκεται στά Αρλεκινς...
    Προ ημερών ειχε γράψει αλλο ενα Αρλεκιν οπου περιέγραφε τις ΄αγωνιστικες΄αψιμαχίες τών Φασιστών της Χρυσής Αυγής μέ τούς Φασίστες αντεξουσιαστές.
    Το αμίμητο ήταν πού πήγε να μπλεξει και τά Καλλιτεχνικά.
    Εγραψε λοιπόν πώς οι' Χρυσαυγίτες έβαλαν τίς ΒΑΛΚΕΡΙΕΣ ένα προπαγανδιστικό κομμάτι τού Βάγκνερ πού άρεσε στον Χίτλερ.'
    Η Εν λόγω άσχετη δημοσιογράφος ,με άλλα λόγια οπως τά γραψε πέραν τού οτι δεν υπάρχουν ΒΑΛΚΕΡΙΕΣ ,αλλά η οπερα Βαλκυρίες(και προφανώς αναφερόταν στον Ορχηστρικό Καλπασμό των Βαλκυριών)υπενόησε πώς ο Βαγκνερ πρεπει νάταν κάποιος Αρχιμουσικός τής Χιτλερικής Φιλαρμονικής τού Δήμου.
    Η Ασχετη κατηγορεί τον Βαγκνερ (περαν του οτι δεν ξερει τιποτα γι΄αυτόν)επειδή άρεσε στον Χιτλερ.
    Δηλαδη επειδή τού Αλ Καπόνε τού αρεσε η Οπερα στην πυρά και η Οπερα.
    Τετοιοι Δημοσιογράφοι μάς ενημερώνουν....

  24. osaperas avatar
    osaperas 23/05/2009 16:06:14

    @20

    Αρα σίγουρα γνωρίζεις πολύ καλά τα πράγματα και ξέρεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνεις

    Κυκλώματα με επικεφαλείς έλληνες και σε συνεργασία με επίορκους λιμενικούς και αστυνομικούς διακινούν τη συντριπτική πλειοψηφία των λαθρομεταναστών.

    Κυκλώματα με επικεφαλείς έλληνες έχουν οργανώσει χωρους υποδοχής. Έλληνες είναι οι ιδιοκτήτες των σπιτιών που μένουν πενήντα -πενήντα οι λαθρομετανάστες και έλληνες είναι οι ιδιοκτήτες στα "ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑ “ΤΖΑΜΙΑ” ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ?" -όπως σωστα επισημάνεις.

    Έλληνες είναι οι εργοδότες σε χιλιάδες παράνομους λαθρομετανάστες (άλλοι στα χωράφια, άλλοι στις οικοδο0μές, άλλες στα μπαρα-ειδικά στην επαρχία έχει γεμίσει ο τόπος κλπ)

    Τα πολλά λεφτά το "οργανωμένο εμπόριο" το κάνουν οι έλληνες.

    Αυτή η μπίζνες (λαθρομετανάστες) μαζί με τα ναρκωτικά και τα όπλα "στηρίζουν" τα τελεύταία χρόνια την ελληνική οικονομία

  25. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 16:12:09

    μαλιστα .. για ολα φταινε οι ελληνες , δεν αντιλεγω αλλα δεν ψαχνουμε και ολους αυτους που ασχολουνται εργολαβικα με τα προβληματα των μεταναστων ή αυτους που εμφανιζονται ως εκπροσωποι συλλογων μεταναστων? .

    τι καλο και τι ενσωματωση περιμενετε απο ανθρωπους απο το αφγανισταν το πακισταν ή την σομαλια

    σε τι κοινωνια θελετε να ζησουν αφου δεν γνωρισαν ποτε τους δημοκρατικη και ελευθερη κοινωνια βασισμενη σε νομους?

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2009 16:12:17

    φαντάζεται κάποιος αυτά τα ιερογλυφικά σε γραμματοσειρά τσέπης; τίποτα δεν θα ξεχώριζε, είναι πολύ εύκολο να αποδειχθεί, αν είναι ή όχι Κοράνι, ας καλέσουν στην ασφάλεια έναν που να γνωρίζει τη γλώσσα
    πρέπει να το έχουν πάντα μαζί τους για την ώρα της προσευχής, όπως οι Χριστιανοί φορουν το σταυρό στο λαιμο, γι'αυτό ίσως είναι σχήματος πόκετ

  27. Σαος avatar
    Σαος 23/05/2009 16:16:05

    @osaperas

    Τι να το κάνουμε εμείς αυτό όμως που είμαστε στην πλειοψηφία που δεν έχει λεφτά, ούτε βγάζει λεφτά από λαθρομετανάστες και διακίνηση αυτών, που δεν θα έχουμε την πολυτέλεια να φύγουμε από αυτόν τον έρημο τόπο αν γίνει κάτι κακό; Πάλι εμείς οι μακάκες θα την πληρώσουμε.

    Όσο για την Δάμα της «Ε», την έχουν κατηγορήσει και στο παρελθόν για χαλκευμένα ρεπορτάζ.

  28. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 16:17:50

    το θεμα δεν ειναι το κορανι αλλα το αυριο ...

    τι θα γινει αν καθε φορα που γινεται κατι με εναν μουσουλμανο θα βγαινουν μερικες χιλιαδες και θα τα σπανε ?

    τι θα γινει αν απαιτησουν λογω της "κακομεταχειρισης" να αυτοδιοικουνται στα γκετο τους ?

    τι θα γινει αν ενα μεγαλο μερος της αθηνας γινει κλειστη περιοχη χωρις δυνατοτητα αστυνομευσης ?

    τι θα γινει αν ολοι αυτοι αποκτησουν πολιτικα δικαιωματα οπως καποιοι ζητουν ?

    ισλαμικο χαλιφατο ή ελληνικη δημοκρατια ?

  29. Σαος avatar
    Σαος 23/05/2009 16:18:43

    @αλλενάκι
    Ίσως είναι τμηματικό με τις απαραίτητες προσευχές. Βέβαια κατ' εμένα το θέμα δεν είναι αυτό. Πρέπει να σέβονται τους νόμους της δικιάς μας πολιτείας. Δεν μπορούν να προκαλούν καταστροφές για ένα τέτοιο θέμα. Έλεος με τους σκοταδιστές!

  30. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 16:21:30

    αυτοι που χθες υπερασπιζονταν αυτους που εκαιγαν σημαιες λεγοντας τα κουρελοπανα τωρα υπερασπιζονται ενα βιβλιο και καλυτερα μερικα φυλλα με προσευχες

    γλοιωδεις λεχριτες προοδευτικοι του κ...

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/05/2009 16:25:40

    O Xριστιανικός η ο Μουσουλμανικός Φονταμενταλισμός θάπρεπε να ενοχλεί το ίδιο.
    Αυτοί πού λοιδωρούσαν τίς Θεούσες(και δικαίως)μέ τά διάφορα 666 και τά Λάβαρα τώρα πώς θεωρούν τον Ισλαμικό Φονταμενταλισμό ΄απαραβίαστο δικαίωμα΄??
    Δυό μετρα και δυό σταθμά δεν πείθουν.

  32. osaperas avatar
    osaperas 23/05/2009 16:27:30

    @25, 27

    Αντί να βρίζουμε το κάθε σοβαρό ή ασόβαρο που λέει ότι μπούρδα του κατέβει για τους λαθρομετανάστες να απαιτήσουμε από τη συντεταγμένη πολιτεια να μας προφυλάξει να πάρει κάππια μετρα.

    Σημασία έχει τι λέει ο Αλαβάνος (τον οποίον δεν τον ψηφίζουν πάνω από 4% των συμπολιτών μας) ή τι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ η συντεταγμένη πολιτεία; Γιατί δεν πιάνει τα κυκλώματα, γιατι δεν έχει ένα σχέδιο για τους λαθρομετανάστες; Γιατί δεν μας προφυλάσσουν με αυξημέν αστυνομικά μέτρα. Ο άγνωστος μου και αδιάφορος μου αλαβάνος φταίει όταν εκατοντάδες αστυνομι΄κοί αντί να είναι στους δρόμους κάνουν τις φιλιπινέζες σε πλούσιους ή πολιτικούς;

    Ο ανύπαρκτος αλαβάνος φταίει όταν αποφοιτούν οι αστυνομικοί και δεν ξέρουν να κρατάνε το όπλο;

    Εγώ δεν ξέρω κανένα αλαβάνο και κανενα φόρο δενν πληρώνω στον αλαβάνο. Στη συντεταγμένη πολιτεία πληρώνω φόρους και έχω απαιτήσεις. Αλλά οι πολιτικοί μας -αυτούς που εμείς ψηφίζουμε και στέλνουμε στη Βουλή -είναι μόνο για να τα κονομάνε και να κτίζουν βίλες και εμείς βρίζουμε τον αλαβάνο και κυνηγάμε όποιον πακιστανό βρούμε μπροστά μας.

    Εσύ σπούργο έμενες στον αγιο πεντελεήμονα και ο βουλγαράκης (και ο κάθε βουλγαράκης) με τα λεφτά σου και τα λεφτά κάνει ράφτινγκ και μας ΄στέλνει φωτογραφίες και φιλάκια

  33. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2009 16:35:51

    @Σαος: έχεις δίκιο. Χθες έγραψα ότι έρχονται στη βάρβαρη αυτή μητρόπολη και αγριεύουν περισσότερο. στο Μαραθώνα που υπάρχουν πολλές εκατοντάδες η κατάσταση είναι πιο ήρεμη, τώρα διάβασα στο τρωκτικό ότι η πορεία που έκαναν στη Θήβα 500 ατόμων περίπου ήταν μάλλον ήρεμη. Στις μικρές πόλεις γνωρίζονται περισσότερο με τους κατοίκους και ηρεμουν περισσότερο.

    ακούω στο ραδιόφωνο ότι αναβάλλεται η σημερινή συγκέντρωση της Ομόνοιας(στον 984 νομίζω)

    Αν παρατηρήσατε οι περισσότεροι εχθές ήταν "δυτικότροποι" στην ενδυμασία, πολλοί λίγοι ήταν με κελεμπίες από "μαντράσες", ενώ ξεχώριζαν σαφώς κάποιοι Έλληνες που έδιναν πρόταγμα.
    Πιστεύω ότι πρέπει να δείξουμε ψυχραιμία. Δεν ωφελεί κανέναν η πόλωση αυτή.

  34. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 16:36:37

    ποια συντεταγμενη πολιτεια θα λειτουργησει οταν πασοκ κκε συριζα πηραν αμεσως θεση στο πλευρο του μεταναστη και υιοθετησαν χωρις κουβεντα αυτα που ειπε ? ποια αστυνομια θα λειτουργησει οταν δεν εχει καμια υποστηριξη και δεν υπαρχει καμια συναινεση σε μια μεταναστευτικη πολιτικη? ο ανυπαρκτος αλαβανος δεν ειναι καθολου ανυπαρκτος και αυτο το βλεπουμε

  35. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 16:37:34

    Ούτως ή άλλως το Ισλάμ έχει κηρύξει πόλεμο "αντοχής" στη Δύση με τη συνεργασία δυστυχώς Δυτικών οι οποίοι πουλάνε τμηματικά τις χώρες τους στα πάσης φύσεως Χαλιφάτα.

    Οπότε το παιχνίδι μόλις αρχίζει.

    Σε ότι αφορά τα χθεσινά επεισόδια και το γενικότερο ρόλο της Ελληνικής πολιτείας και πολιτικών, έχουν ήδη αποσταλλεί συγκεκριμένα στοιχεία για τα πεπραγμένα εδω σε πολλά ΜΜΕ του εξωτερικού.

    Οπότε θα συνιστούσα στους Έλληνες πολιτικούς να είναι πολύ προσεχτικοί όταν επικαλούνται ανθρωπισμούς και άλλες μπαρούφες για το άνοιγμα των συνόρων, γιατί μπορούν να διασυρθούν από τα ΜΜΕ που τώρα μόλις αντιλαμβάνονται ότι έρχονται σωρηδό΄ν Μουσουλμάνοι μέσω Ελλάδας σε άλλες χώρες της ΕΕ.

    Η εκστρατεία ενημέρωσης των ΜΜΕ της ΕΕ θα συνεχιστεί αμείωτη απο δεκάδες άτομα, εάν και εφόσον η Ελληνική πολιτεία δεν λάβει ΑΜΕΣΑ και σοβαρά μέτρα μεταξύ των οποίων και απελάσεις για να μειωθεί η ζημιά που έχει γίνει.

    Διαοφρετικά κάθε φορά που θα μεταβαίνουν Έλληνες πολιτικοί στις Βρυξέλλες θα τους αντιμετωπίζουν οι εκεί ως τσουτσέκια των Πακιστανών και θα χα΄σουν και τιυς ελάχιστες ελπίδες να καταλάβουν οποιαδήποτε διεθνή καρέκλα.

  36. Le canard avatar
    Le canard 23/05/2009 16:41:37

    Εμπρηστική επίθεση σε χώρο προσευχής Μουσουλμάνων με πέντε τραυματίες, σημειώθηκε στις 2.45 τα ξημερώματα, στη διασταύρωση των οδών Αριστομένους και Αγορακρίτου στον Αγ. Παντελεήμονα. Νέα συγκέντρωση διαμαρτυρίας ετοιμάζουν το απόγευμα στην Ομόνοια μουσουλμάνοι μετανάστες.

    Είναι ολοφάνερο ότι κάποιοι παίζουν με τη φωτιά. Και από τις δύο πλευρές. Προεκλογικά; Βγάζει μάτι ότι έχουν μπεί για τα καλά τα παράκεντρα στο παιχνίδι. Για πρώτη φορά μουσουλμάνοι στην Ελλάδα -στη χώρα που θεωρείται για τη Μ.Ανατολή, γέφυρα και πιο φιλική από τις άλλες δυτικές- προβαίνουν σε τέτοιες βίαιες διαμαρτυρίες. Με πρόφαση μάλιστα, ενα μικρο-επεισόδιο με το κοράνι. Λες και κάποιοι αναζητούν την ευκαιρία να δημιουργήσουν μείζον ζήτημα αντίστοιχο των "σκίτσων του Μωάμεθ", αλλά καθαρά και μόνον στην Ελλάδα. Πλάκα κάνουμε;

    Η αντιμετώπιση των μουσουλμάνων διαδηλωτών σε περίπτωση βίαιων ενεργειών τους πρέπει να είναι υποδειγματική, αλλά και αυστηρή. Απόλυτα κατασταλτική, πρέπει να είναι η στάση της αστυνομίας απέναντι στα φασιστοειδή που όμως, καλύπτονται πίσω από τις γραμμές των ΜΑΤ, συνήθως. Κομμένα τα παιχνίδια με τη φωτιά. Διαφορετικά, να κοπούν κώλοι.

  37. Αγλέουρας avatar
    Αγλέουρας 23/05/2009 16:44:20

    Τσιπρούλες μου τα πήρατε τα Κοράνια σας; Τοποθετείστε τα πάνω αριστερά στην βιβλιοθήκη σας.

  38. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 16:49:38

    10 καταγγελίες για επιθέσεις και ληστείες σε διερχόμενα αυτοκίνητα στην περιοχή του Εφετείου

    σημερα

  39. leo avatar
    leo 23/05/2009 17:05:26

    Εφόσον, όπως μας πληροφορούν τα ΜΜΕ, οι Τούρκοι λαθρέμποροι μεταφορείς - διακινητές λαθρομεταναστών χρεώνουν περίπου 2000 ευρώ κατά κεφαλήν ως κόστος μεταφοράς και εγκατάλειψης στα ελληνικά παράλια των Αφγανών λαθρομεταναστών…

    Θα μας πούνε οι «καλοθελητές» ΠΟΥ τα βρήκαν αυτά τα χρήματα τα άτομα (και το πράγμα θεριεύει αριθμητικά όταν πρόκειται για οικογένειες δηλαδή 2000 ευρώ επί 3, 4, ή ακόμη και 5 μέλη της ίδιας οικογένειας μας δίνουν αθροίσματα ύψους 6 ή 8 ή 10,000 ευρώ;;;!!!!)

    ΠΟΥ τα βρήκαν οι λαθρομετανάστες αυτά τα ποσά όταν το μέσο ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ εισόδημα στο Αφγανιστάν είναι λιγότερο από - ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ, φίλες και φίλοι μου - 17 (ναι, ναι, ναι, ΔΕΚΑΕΠΤΑ ) ευρώ!!!!

    Σημειώστε ότι το μέσο μηνιαίο εισόδημα στο Πακιστάν – χώρα από την οποία οι μετακινητές λαθρομεταναστών επίσης μας φέρνουν πολλά άτομα, είναι περίπου 30, ναι, ναι, ναι ΤΡΙΑΝΤΑ ευρώ!!!

  40. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 17:08:03

    Μόλις με ειδοποίησαν για τις δηλώσεις Παπακωνσταντίνου σε σχέση με τα επεισόδια και έχω πάθει σοκ!

    Λες και μιλούσε ο εκπρόσωπος τύπου του ΥΠΕΞ της Σαουδικής Αραβίας. Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.

    Εννοιείτε ότι οι δηλώσεις του μαζί με ρεπορτάζ θα σταλούν σε ξένα ΜΜΕ, μιας και αποφάσισε να κατεβεί για Ευρωβουλευτής το πουλάκι μου.

    Και βεβαιως ξεσκέπασε και ο βλάξ τη συμμετοχή των παρακεντρικών κέντρων του ΠΑΣΟΚ στην υπόθεση με το Κοράνι.

    Αυτοί παιδιά θα πουλήσουν και το κ... για να βγούν σε καρέκλες. Φανταστείται τι έχουν στο νου τους όταν λένε "βαρβαρότητα".

    Ένας Βενιζέλος μας σώζει (Όχι ο Ελευθέριος, ο άλλος)

  41. ... avatar
    ... 23/05/2009 17:09:03

    Ο Φονταμενταλισμός, οποιασδήποτε θρησκείας, τρέφεται και γιγαντώνεται από την φτώχεια, την ανέχεια και την αμάθεια, συσπειρώνεται από την μισαλλοδοξία. Όσο μεταβάλλονται αυτές οι παράμετροι, κατ' αναλογία θα διαμορφώνεται και ο Φονταμεταλισμός.

  42. ... avatar
    ... 23/05/2009 17:16:52

    λεο, δικές σου οι απορίες; Βάλε τουλάχιστον ότι ρωταέι ο καθηγητής Πιπερόπουλος, μην γίνεσαι ο ίδιος ρόμπα.

    Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις, σου έχει περάσει από το ( έστω και μικρό) μυαλό σου, ότι ενδεχομένως να μην τους πληρώνουν από πριν, αλλά αφού δουλέψουν στην Ελλάδα και μαζέψουν κάποια χρήματα;

    Γι' αυτό, την επόμενη φορά που θα κάνεις copy-paste( επειδή πιστεύω ότι ο άνθρωπος, έστω και βαθιά μέσα του, είναι έλλογο ον) να σκέφτεσαι λίιιιγο περισσότερο. Έτσι θα βελτιωθείς και εσύ ο ίδιος, και δεν θα προκαλείς αγανάκτηση στους άλλους.

  43. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 18:33:50

    Θέλεις να πεις ότι το κύκλωμα δουλεμπόρων (Ελλήνων ή Τούρκων, ας πούμε) που τους περνάνε από τον Έβρο στην Ελλάδα ή από τη Μικρασία στα απέναντι νησιά μας, και στη συνέχεια οι φορτηγατζήδες που τους μεταφέρουν στην ενδοχώρα πληρώνονται εκ των υστέρων. Με κάτι σαν μηνιαία τσεκ, ας πούμε; ''Για σκέψου λίιιιγο περισσότερο. Έτσι θα βελτιωθείς και εσύ ο ίδιος, και δεν θα προκαλείς αγανάκτηση στους άλλους''.

  44. Αγλέουρας avatar
    Αγλέουρας 23/05/2009 18:38:08

    Από εδώ και πέρα βάζετε μέσα στο κοράνι το πράγμα μιας και δεν πρόκειται να ξαναγίνει τέτοιου είδους έλεγχος όλος ο ψευτοπροδευτικός συρφετός ξερνάει πάλι στα κανάλια.

    Όπως είπε και κάποιος χθες έχουμε πήξει από βλήματα ψευτοπροδευτικών διεθνιστούληδων και λίγους πολλούς ;;;... μπατσομπατσους σόι πάει το βασίλειο.

  45. element avatar
    element 23/05/2009 18:40:10

    Η Ελληνική Αστυνομία είναι στελεχωμένη με ηλίθιους οι οποίοι ξεσπάνε τα νεύρα τους για τη μίζερη ζωή τους πυροβολώντας εφήβους και σκίζοντας κοράνια.

  46. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 23/05/2009 18:48:46

    @ 4 aionios Ε ΤΖΑΜΠΑ ΠΗΓΕ ΤΟΣΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ;
    @ 18 αλλενάκι ΑΡΑ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
    @ 28 σπούργος ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ; A COUNTRY FORMERLY KNOWN AS GREECE ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.
    @ 30 σπούργος ΣΩΣΤΟΣ.
    @ 31 Σπύρος ΣΩΣΤΟΣ.
    @ 39 leo ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ.
    @ 42 TI ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΟΒΑΡΑ;ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ; ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ;
    ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ;ΜΕ WESTERN UNION H ME MONEYGRAM;
    ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟΡΙΑ; ΤΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ; ΙΕΡΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΗΠΩΣ;
    ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΙΕΡΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΕΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΡΕΙΕΣ.ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΑΥΤΟ;
    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ; Α ΝΑΙ ΤΙΣ ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ.

  47. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 18:49:48

    @45 element
    Ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν το αντίθετο - να σκίζουν εφήβους και να πυροβολούν Κοράνια... Πάντως εσύ θα πρέπει να τη βγάζεις καθαρή από τη μανία τους - ούτε για έφηβος μοιάζεις, ούτε για Κοράνι...
    Και κάτι ακόμα - περισσότερος σεβασμός για το ιερό βιβλίο μιας θρησκείας! Να το γράφεις με κεφαλέο ''Κ''! Μην μάθει κανείς τους ότι κάποιος απίστος τους προσέβαλε μ' αυτό τον τρόπο και ξανακάψουν την Αθήνα...

  48. Αγλέουρας avatar
    Αγλέουρας 23/05/2009 18:53:16

    45 αυτά είναι μία πλευρά του νομίσματος την άλλη την καταπίνεις αμάσητη βλέπω... και να πάρουμε την περίπτωση ότι ήξερε τι έσκιζε κάτι αραβικά που ήταν κοράνι τα επόμενα που επακολούθησαν με τις καταστροφές από τα ΜΜΕ και διάφορους γλοιώδεις ψευτοπροδευτικούς είναι να τραβάς τα μαλλιά σου.

    Αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί περισσότερο είναι η αντίδραση και όχι η δράση κάποιου ακόμα και να δεχθούμε ότι οσα λέει ο μουτζαχεντίν ισχύουν, στάσαμε σε σημείο να δικαιολογούνται όσα έγιναν λόγο του κορανίου!!!!!!!!!!!!!!!!

  49. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 18:56:51

    @47
    Τι σου κάνει η βιασύνη...''κεφαλαίο'' αντί για ''κεφαλέο''...

  50. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 23/05/2009 19:14:06

    πολύ στο moderation το ρίξαμε

    factorx: δεν λες που την γλυτώσαμε, υπάρχει και το πλήρες κόψιμο

  51. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/05/2009 19:19:27

    Το κακο ειναι,οτι πηρε μπρος η μηχανη.
    Απο δω και περα,τα πραγματα θα γινουν πιο δυσκολα.γιατι θα αρχισουν να καταλαβαινουν τη δυναμη τους,αλλα και τη μαλακια του επισημου κρατους,που παραπαιει υπο την εντρομη κυβερνηση.
    Ασχημα τα πραγματα.
    Και η βλακεια,κυκλοφορει πλησιστια .

  52. element avatar
    element 23/05/2009 19:20:50

    @47 Σπατζιώτη, ακροδεξιό απόβρασμα, έχεις δίκιο, όφειλα να γράψω Κοράνι

  53. element avatar
    element 23/05/2009 19:21:15

    ΑΛΛΑΧΟΥ ΑΚΜΠΑΡ

  54. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 19:25:56

    @52.
    Οι όποιοι χαρακτηρισμοί ενός αποδεδειγμένα ηλιθίου έχουν τόση αξία όσο και το βάρος του εγκεφάλου του - μηδενική.
    Υ.Γ Το ''αλλαχού'' τι ακριβώς σημαίνει; Είναι το αρχαιοπρεπές ''αλλού''

  55. element avatar
    element 23/05/2009 19:28:09

    @54 κρίμα κρίμα που με πήρες στα σοβαρά - με την ένοια ότι έκρινες στα σοβαρά ότι δεν αξίζει να με πάρεις στα σοβαρά

    βασικά εμένα
    ο αλλάχ μια χαρά μου φαίνεται

    βαρέθηκα τόσα χρόνια χριστόδουλο, άνθιμο, εφραίμ

    ας δοκιμάσουμε και μια άλλη γεύση

  56. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 19:29:42

    @52 & 53.
    Οι όποιοι χαρακτηρισμοί ενός αποδεδειγμένα ηλιθίου έχουν τόση αξία όσο και το βάρος του εγκεφάλου του - μηδενική.
    Υ.Γ α) Το ''αλλαχού'' τι ακριβώς σημαίνει; Είναι το αρχαιοπρεπές ''αλλού'' ή κάνω λάθος;
    β) ''Ακμπάρ'', πάλι; Μήπως ήθελες να γράψεις ''σνάκμπαρ'' και πάνω στη βιασύνη ξέχασες τα πρώτα δύο γράμματα;

  57. element avatar
    element 23/05/2009 19:32:33

    Δεν θα μπορούσα στα 33 μου χρόνια να φανταστώ καλύτερη εκδίκηση προς ό,τι ως τώρα έχω μισήσει και με έχει μισήσει πιο πολύ

    προς τον Ψωμιάδη, τον Άνθιμο, τον Χριστόδουλο, τον Εφραίμ, τον Καρατζαφερη, τον Πολύδωρα, και όοοολη την χριστιανική δεξιά

    χριστούλη μου
    να με αξιώσεις να δω ισλαμικό μεγα-τέμενος στην αθήνα, κι ας πεθάνω

  58. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 23/05/2009 19:34:55

    @ element ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΣΟΥ ΟΠΩΣ Ο Σπατζιώτης.
    ELEMENTARY MY DEAR ELEMENT.

  59. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 19:42:12

    @57
    Για τους άλλους δεν ξέρω, αλλά ο Ψωμιάδης πράγματι σε μισεί ab imo pectore. ''Βρε, Παναγιώτη'', του είπα την τελευταία φορά που τα πίναμε, ''τι έχεις με τον elementary;'' Του γύρισαν τα μάτια ανάποδα, κι εβγαλε αφρούς από το στόμα...
    Του έχεις κάνει κάτι;

  60. element avatar
    element 23/05/2009 19:44:53

    @59 Να προσέχεις τις συναναστροφές σου

  61. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/05/2009 19:53:18

    Η "Ελευθεροτυπια" δεν ειναι που εγραψε με πηχυαιους τιτλους "ΜΑΘΗΜΑ 1ον : Επιθεση στα τμηματα" και παροτρυνε τους μαθητες να πετροβολουν την αστυνομια;
    E,τωρα ανελαβε τους μουσουλμανους.Καταγγέλλων ειναι και ο Τζαβεντ Ασλαμ -τον θυμαστε;ειναι εκεινος που εκανε θορυβο για τις απαγωγες Πακιστανων και το θορυβο τον σηκωσε ολο το ΠΑΣΟΚ που ακομη θεωρει μεγα σκανδαλο την κακομεταχειριση των Πακιστανων.Ο ιδιος ανθρωπος λοιπον ειναι στο κολπο καψτε τα γιατι καποιος εσκισε το κορανι.Συνεργατες του το κομμα ΣΕΚ
    τροτσκιστικης κατευθυνσεως που κατεβαινει με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ ενω συνηθως προτεινε ψηφο στο ΠΑΣΟΚ.Ισως φετος κατεβηκε με το ΑΝΤΑΡΣΥΑ για ξεκαρφωμα καθως προγραμματιζαν τα επεισοδια των μουσουλμανων.Το ΣΕΚ συνδεεται με το αγγλικο SWP αναλογου ιδεολογιας που συνεργαζεται με πολλους ισλαμιστες και εχει διασυνδεσεις με μουσουλμανους δημιοσγραφους στο BBC που ειναι αρκετοι και ανελαβαν το συντονισμο της επιχειρησης "απαγωγες Πακιστανων" απο βρεταννικης πλευρας.

  62. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 19:57:12

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    factorx: καταρχήν χαλάρωσε, γιατι θα σου χρεώνω το χώρο. Δευτερον, μη μας πεθάνεις απο αναλύσεις

  63. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2009 19:58:53

    Η "Ε" δεν είναι η ίδια εφημερίδα στην οποία μεγαλουργούσε επί χρόνια και η περιβόητη συνήθης ύποπτη Ιωάννα Σωτήρχου;
    Τώρα η φυλλάδα γλύφει ισλαμιστές ταραχοποιούς;Γιατί; Διαβάζουν Ε άραγε; Διαβάζουν καν;
    Λυπάμαι τα λεφτά που τους έδωσα ως αναγνώστης της επί 2-3 δεκαετίες.
    Φτου μου μακάκα.....

  64. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 20:01:57

    ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΛΑ Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΧΕΖΜΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ ? ΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΣΕ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΑΠΟ ΜΕΝΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΜΑΦΙΑΣ ?

    ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ

    ΤΟΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΙΤ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΒΑΜΑ ΩΣ ΔΙΑΚΙΝΗΤΗ ΤΟΝ ΘΥΜΑΤΕ ΚΑΝΕΙΣ?

  65. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/05/2009 20:02:33

    @ Strange
    Αρχισαν απο τη 17 Ν και τις προκηρυξεις της,εγιναν η νομιμη φωνη του "χωρου" και το πολιτικο ισλαμ ειναι το επομενο βημα.Φυσιολογικη πορεια "εναλλακτικου" αριστερου.

  66. element avatar
    element 23/05/2009 20:03:23

    αν το κράτος μας είχε διαχωρίσει τον εαυτό του από την εκκλησία

    αν δεν είχε εικόνες του χριστού στα δικαστήρια

    αν δεν λέγανε προσευχες στα σχολεία

    τώρα θα μπορούσε να πει ότι είμαστε ένα κράτος κοσμικό που δεν οφείλει κανένα ειδικό σεβασμό σε καμιά θρησκεία και ότι όποιος γουστάρει σαρία να πάει σε σαριο-κράτος

    τώρα όμως...

  67. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 20:06:01

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ? ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΤΟΝ ΑΝΘΙΜΟ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑΝ ΙΜΑΜΗ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ?

    ΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ? ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ?

  68. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 20:07:53

    ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ?

  69. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/05/2009 20:12:23

    @ 67.
    Αν ο ιμάμης φτιάχνει και ωραίο ιμάμ-μπαϊλντί, το συζητάμε...
    Βρε σπούργο, είναι δυνατόν να κάθεσαι και να συζητάς σοβαρά με όποιον εμμονικό απέκτησε πληκτρολόγιο;
    Μπα, σε καλό σου...

  70. element avatar
    element 23/05/2009 20:23:12

    @69 βλέπω κι εσύ τα πλήκτρα δεν τα τσιγκουνεύεσαι όταν πρόκειται να ασχοληθείς με εμμονικούς ανεγκέφαλους, άσε δε που δε τσιγκουνεύεσαι ούτε ένα ζεστό απόγευμα σαββάτου.

    ο ιμάμης είναι όντως καλύτερος γιατί δεν έχω (προς το παρόν) τραυματικά βιώματα από αυτόν

    επίσης είμαι παπαγαλάκι του σόρος, αλλά ακόμη να με βγάλουνε σε διαφήμιση... ενώ εκείνα τα πράσινα...

  71. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 23/05/2009 20:32:08

    @ 70 element ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ. ΕΝΑΝ ΣΑΛΜΑΝ ΡΟΥΣΝΤΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΑ ΜΗΠΩΣ;
    ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ;MΗΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΕΤΦΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΙΜΑΜΗ;

  72. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/05/2009 20:32:15

    Ο Κρετίνος πάντα κρετίνος θάναι.
    Ειτε χειροκροτά την Λουκά ,είτε μισώντας τήν Λουκά χειροκροτά τόν ακραίο Ισλαμισμό.
    Το απόλυτο Καθρέφτισμα τού Ηλίθιου και Επικίνδυνου Φανατικού.
    Επειδή μισώ την γυναικα μου πού με κεράτωσε τά φτιάχνω μέ μιά πού έχει κερατώσει τον δικό της άντρα.
    Ε ρε Γελιο...
    Και προφανως αυτός θεωρεί τον εαυτό του καιΠροοδευτικό.

  73. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 23/05/2009 20:35:44

    έχουμε αποκτήσει τέτοια ανοσία που όταν τον Ιούλιο βγουν τα ονόματα των Ελλήνων που έπαιρναν μαύρο χρήμα από την Εργένεκον, μάλλον θα βγει ο Παπακωνσταντίνου και θα κάνει δηλώσεις περί ελευθερίας του εμπορίου και "ίσων ευκαιριών". Να και ένας τομέας που υπάρχει Ελληνοτουρκική συνεργασία!

  74. Νίκος avatar
    Νίκος 23/05/2009 20:36:45

    Συμπατριωτες, καλως ηλθατε στην νεοταξικη πολυπολιτισμικη κολαση. Ακομα ειναι αρχη. Ανεπαισθητως και βημα-βημα θα γινει κολαση η κη κοινωνια. Βημα-βημα, να το θυμαστε.
    1. Αφου δεν ειστε ελληνες με εγγενη δικαιωματα και ως πολιτες τοτε δεν εχετε ουτε τον ελεγχο της χαρα σας. Αυτο λενε οι ιδεολογικοι ιεροεξεταστες της νεας ταξης (Ρεπουση και ΣΙΑ).
    2. Συνεπεια αυτου ειναι να εχουν τα ιδια και περισσοτερα δικαιωματα οι εισβολεις, διοτι περι τουτου προκειται. Τα "ανθρωπινα δικαιωματα" που επικαλουνται οι ψιττακοι νεογραικυλοι ειναι καπνος και σταχτη. Ουδεις δεν ειναι εναντιον των Πακιστανων επειδη ειναι...Πακιστανοι. Τετοια λενε, ειδικα στα Μεσα Μαζικης Εξαχρειωσεως. Χανετε την Ελλαδα σιγα-σιγα. Και εν τω μεταξυ εκατονταδες χιλιαδες συνωστουνται κ. Ρεπουση μου, στα παραλια της Μικρασιας για να εισβαλλουν.

    Λοιπον, εχετε δυο επιλογες. Ή θα κλεισουν τα συνορα κυριολεκτικα και θα απελαθουν οσοι γινεται να απελαθουν ή θα διαλυθειτε σε λιγα χρονια. Αυτα που ακουω περι ενσωματωσης διειχνει την ιδεολογικη τυφλα που δερνει τους χρησιμους ηλιθιους. ΜΕγαλο τμημα της "αριστερας" ειναι πλεον επικινδυνη για τα εθνικα συμφεροντα.

  75. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/05/2009 20:37:04

    @ element
    Στη Γαλλια το κρατος εχει διαχωρισθει απο την Εκκλησια απο το 1905.Αυτο δεν εμποδισε τους μουσουλμανους να καψουν τα προαστεια πριν 3 χρονια.
    Στην Αγγλια υπαρχει ανεξιθρησκεια τρεις αιωνες.Αυτο δεν σταματησε τους βομβιστες του μετρο του Λονδινου.
    Υπ οψιν οτι οι ισλαμιστες μισουν τους αθεους περισσοτερο απο τους χριστιανους και τους εχουν σιγουρα για μαχαιρι.

  76. Νίκος avatar
    Νίκος 23/05/2009 20:37:51

    "της χαρα σας" Να διαβαστει " Της χωρας μας".

  77. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 23/05/2009 20:40:05

    Του χρόνου τέτοια εποχή η παρουσία των μεταναστών θα είναι το υπ αριθμόν ένα πρόβλημα σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις που θα διενεργούνται. Τότε όλοι θα αρχίσουν να μιλάνε για αυγά και φίδια, λαγούς και πετραχήλια. Αν μάλιστα ξεφυτρώσει και κανένα φρέσκο φυντάνι στην θέση του καραγκιοζη Καρατζαφέρη τότε θα γελάσουμε κανονικά. Πρακτικές όπως κάψιμο αυτοκινήτων καταστημάτων και τραπεζών από μετανάστες στην πιο ανεκτική για τους μοσουλμάνους χώρα της Δύσης την πνίγεις εν τη γενέσει της. Δεν το έκανες αυτοί αποθρασύνονται και θα λουστείς τις συνέπειες.

  78. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/05/2009 20:43:09

    ο ιμάμης είναι όντως καλύτερος γιατί δεν έχω (προς το παρόν) τραυματικά βιώματα από αυτόν

    Σκεψεις γαλλικης αντιπολεμικης αριστερας πριν τον πολεμο.Ο Χιτλερ ειχε επιβάλει δικτατορια διπλα,εισβαλλει σε διαφορες χωρες και οι αντιπολεμικοι ελεγαν "πουρκουα" -γιατι να πολεμησουμε.Οι ιδιοι αφου καταλήφθηκε η Γαλλια καλουσαν μετα σε εθνικη αντισταση με τα συνεπαγομενα αντιποινα γιατι τοτε πια ειχαν "τραυματικες εμπειριες" απο το ναζισμο ενω πριν το 1940 δεν ειχαν.Δηλαδη πρεπει πρωτα να καταληφθει η χωρα και μετα αν εχουμε τραυματικες εμπειριες να κανουμε αντισταση ενω αν το προλαβουμε πιο πριν ειμαστε λαθος.

  79. Geist avatar
    Geist 23/05/2009 20:49:10

    factorx φαντάζομαι πόσο απογοητευμένος νιώθεις τώρα που διαπιστώθηκε πως ο Μοχάμετ όντως μιλάει ελληνικά (τον δείξανε όλα τα κανάλια κατά την προσταγή σου)...
    ανάλογη απογοήτευση πρέπει να σου προξενεί και το γεγονός πως το κοράνι πράγματι χώραγε στην τσέπη (δες και τις φωτογραφίες)
    προτείνω να αλλάξεις το logo του blog σου και αντί για τον κύριο με το καπελάκι να βάλεις την ελληνική σημαία γιατί αυτό θα πείσει τον εαυτό σου πως είσαι πραγματικός πατριώτης.

  80. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 20:51:39

    ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΝ ΕΙΔΕΣ ? ΓΙΑΤΙ ΑΝΤ1 ΜΕΓΑ ΑΛΦΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ

    ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ "ΑΠΕΛΑΣΤΕ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ" ?

  81. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 20:53:39

    @olympiada


    Ώπα μου πήρες τα θέματα για τα επόμενα ποστ! Πλάκα κάνω.

    Που τα έμαθες αυτά..τώρα αρχίζουν και κυκλοφορούν στη Τουρκία περί εμπλοκής και Ελλήνων. Για αυτό βασικά και κατασκεύασα το όρο "Ελληνική Εργκένεκον".

    Δεν το πιστέυω, μεταδίδονται αστραπιαία οι πληροφορίες.

    Είναι απίστευτο αλλά σύμφωνα με αρκετούς που είναι λίαν αξιόπιστη, το επόμενο διάστημα θα σκάσουν στη Τουρκική δικαιοσύνη και ονόματα "Ελλήνων" στην ουσία πρακτόρων της Εργκένεκον που σχετίζονται και με το δουλεμπόριο.

    Και τότε θα γίνει Σόου.

  82. Αγλέουρας avatar
    Αγλέουρας 23/05/2009 20:55:59

    element έχει πλακά να αραδιάζεις ότι αρλούμπα του κατεβαίνει αλλά τουλάχιστον μπαίνεις στο κόπο και γράφεις δεν τι γίνετε σε Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία, Ιταλία. Κατα τα άλλα ο Χριστόδουλος σας ενοχλούσε τώρα που συνταχθήκατε οι αριστεροπροοδευτικοί με τους Ταλιμπάν ξεχάσατε τον Μαρξ και τον Λένιλ.

  83. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 20:57:38

    @Geist

    Ο Μοχάμεντ μήπως είναι Κουρδικής καταγωγής και μήπως έχει συλληφθεί για μαστροπεία?

    Αξιόπιστος μάρτυρας καθόλα.

    Το Κοράνι επιπλέον ήταν τυλιγμένο με μονωτική ταινία. Από ότι με πληροφόρησε, ΄φίλος που διδάσκει Αραβολογία σε Βρετανικό πανεπιστήμειο, αυτό αποτελεί προσβολή στο Ισλάμ καθότι δεν πρέπει το ιερό βιβλίο να σκεπάζεται.

    Άρα ή δεν ήταν Κοράνι ή ο "Μοχάμεντ" είναι απλά ε΄νας ενεργούμενο των παρακρατικών και φτιάξαν μια δικαιολογία για να ξυπνήσουν τα στίφη.

    Καλά τα έλεγε η Παπαρήγα το Δεκέμβριο για Ταλιμπάν. Όσο νά ναι το ΚΚΕ έχει δικό του (πανίσχυρο) δίκτυο πληροφοριών στους δρόμους της Αθήνας.

  84. Αγλέουρας avatar
    Αγλέουρας 23/05/2009 21:04:31

    «Το Κοράνι επιπλέον ήταν τυλιγμένο με μονωτική ταινία»

    Μα δεν μπορεί ο μπατσος είδε ότι ήταν κοράνι και αραβικά ήξερε και μπορεί να διαβάσει κάτι τυλιγμένο... με λίγα λόγια αν μέσα σε κοράνι βάλει κάποιος ναρκωτικά και τα τυλίξει όποιος κάνει την δουλειά του να ελέγξει έναν ύποπτο είναι φασίστας ρατσιστής κοκ

  85. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 21:04:54

    Σύμφωνα με τα ΜΜΕ, οι χθεσινοί προβοκάτορες που επιχείρησαν να κάψουν ένα υπόγειο με Μπαγκλαντεσιανούς, διέφυγαν προς τα Εξάρχεια.
    Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορέι να είναι τίποτα Χρυσαυγήτες....

    Ένας φίλος από πάνω έθεσε το θέμα για τη ΣΕΚ και την "ΑΝΤΑΡΣΙΑ", του οποίου η πρώτη είναι συνιστώσα.

    Ακούστε πλάκα, αυτοί οι τύπου το 1996 έκαναν καμπάνια υπέρ ποιού νομίζεται?? Του Σημίτη. Μπόινγκκ. Και μάλιστα είχε εμφανιστεί σε εκδηλωσή τους και Πάγκαλος και ιλούσανε για Σοσιαλισμό...

    Το παραμύθι ώρα με την ώρα δένει. Καθίστε και απολάυστε το σόου όσο περνάν οι μέρες.

  86. Μηδενική Ανοχή avatar
    Μηδενική Ανοχή 23/05/2009 21:09:43

    Σιγά το Τουρκικό παρακράτος(Εργκενεκόν) να μην έχει ως συνεργάτες Ελληνες πολιτικούς και παράγοντες. Για γιουσουφάκια θα τους έχουνε!

  87. Factorx avatar
    Factorx 23/05/2009 21:16:52

    @Geist. Σε πιο κανάλι τον είδες; και φυσικά θα βάλω την ελληνική σημαία. Εχεις δίκαιο την ξέχασα

  88. Zήτα avatar
    Zήτα 23/05/2009 21:23:25

    Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η Π Ο Λ Υ Σ Η Μ Α Ν Τ Ι Κ Ο
    -------------------------------------------

    O TAΡΖΑΝ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΙΤΛΟ
    ΄΄ΑΦΟΡΜΗ Η΄ΑΙΤΙΑ΄΄ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΤΩΝ
    ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ
    Ο ΒΕΒΗΛΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΚΟ
    ΝΟΜΟ.
    ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΝΟΜΟ.
    Θ Α Ν Α Τ Ω Σ Η Μ Ε Λ Ι Θ Ο Β Ο Λ Ι Σ Μ Ο.
    ----------------------------------------------
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ [ΚΥΡΙΟΙ] ΑΝ ΚΑΙ
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΩΝ
    ΜΟΥΛΑΔΩΝ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ.
    ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
    ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑΤΑ,ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΡΕΜΑΛΕΣ
    ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΧΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ
    ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΙ.
    ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΖΑΜΙΟΥ
    ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.
    ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

  89. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2009 21:24:18

    Dubai
    Φταίω όταν φώναζα πως το GAP με τις δηλώσεις για ανατροπή στήριζε τέτοιου είδους πρακτικές? Χωρίς να θέλω να το φτάσω ένα βήμα παραπέρα, που καταλαβαίνεις τι εννοώ.

  90. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/05/2009 21:28:32

    @ 88.
    O Ο ισλαμικος νομος καταργηθηκε στην Ελλαδα την 25 Μαρτιου 1821.Τον κατηργησε ο Θεοδωρος Κολοκοτρωνης,ο Πετρομπεης Μαυρομιχαλης,ο Παπαφλεσσας και μερικοι αλλοι.
    Η απαντηση στο Αλλαχ Ακμπαρ δεν μπορει να ειναι παρα το ρητο του Κολοκοτρωνη : Να μη μεινει τουρκος (μουσουλμανος) στο Μωρια μητε στον κοσμο ολο.

  91. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 23/05/2009 21:30:33

    @ 86 σπούργος ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ O ΠΑΣΧΟΣ ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗΣ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΘΕΩΣΕ ΤΗ ΜΑΡΙΕΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΜΕΝΟΣ ΚΑΚΙΣΕ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΡΕΙΑ.
    ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΕΜΠΡΗΣΜΟΥ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ (ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ) ΜΟΚΟ ΦΥΣΙΚΑ.
    ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΜΕ ΑΤΑΚΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (ΟΥΑΟΥ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΟΚΟ) ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΑ.
    ΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ:Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΣΥΓΚΡΟΤΩΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ.
    Ε ΚΙ Ο ΣΚΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΑΥΤΗ.
    @ 88 Zήτα ZΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ.ΟΜΟΛΟΓΩ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ.ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΣ ΛΟΙΠΟΝ.

  92. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 21:32:44

    @ Orestios


    Ο ΓΚΑΠ, δεν εμπλέκεται άμεσα στα παραπάνω. Το παρακράτος φροντίζει και αυτός (υποτίθεται) ότι κερδίζει.

    Πάντως είναι ευτυχε΄ς για την Ελληνική κοινωνία εν γένει ότι υπάρχουν φόρουμ και μπλογκ όπως το ΑΝΤΙ και βγαίνουν αλήθειες, ευφυείς σχολιασμοί και πληροφορίες.

    Σε άλλες εποχές, βλέπε '63 θα θρηνούσαμε Λαμπράκηδες και ο λαός θα απορούσε, "Ποιός κυβερνά αυτή τη χώρα".

    Είμαστε λοιπόν εξαιρετικά τυχεροί ως πολίτες που μας δίνεται τέτοια "ηλεκτρονική" επιλογή να εκφραστούμε και κυρίως να αποκαλύψουμε.

    Γράφουμε ιστορία υπό μια έννοια!

  93. σπούργος avatar
    σπούργος 23/05/2009 21:36:52

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣΧΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΑΦΟΥΖΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΧΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΜΑΖΩΧΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

  94. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2009 21:37:18

    Μήνυμα: Θέλεις να μεταφέρεις ναρκωτικά, χρυσαφικά, πλουτώνιο, κόκκινο υδράργυρο;.... και να μη σε πειράζουν;
    Τύλιξέ τα σε ένα "κοράνι" και παίξτο θιγμένος μόλις πάνε να σε ελέγξουν οι μπάτσοι.

    ΥΓ- Μπάτσοι έλεγξαν ύποπτο αλλοδαπό; Που είπαμε γκρέμισε ο φούρνος;

  95. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2009 21:41:42

    Dubai
    Το "αριστερό" παρακράτος επιλέγει να τορπιλήσει την ευημερία όλων. Αυτό έχει περάσει στον κόσμο. Και όχι μόνο το γνωστό, αλλά και αυτό που βρίσκεται εν υπνώσει. Το δεύτερο ενεργοποιήθηκε τον Δεκέμβρη επιτυχώς στην επαρχία.

  96. Zήτα avatar
    Zήτα 23/05/2009 21:52:48

    @ ΑΝΟΝΥΜΟUS
    Ο ΙΣΛΑΜΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΟΛΗ
    ΙΕΡΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ Η΄΄ΙΕΡΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΤΟΥ
    ΘΑΝΑΤΟΥ ΔΙΑ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΥ.
    ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΙΑ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟΣ.
    ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΩΝ ΄΄ΣΑΤΑΝΙΚΩΝ
    ΣΤΙΧΩΝ΄΄ ΕΠΙΚΥΡΗΧΘΗΚΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΩΣ ΚΑΘΗΚΟΝ
    ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΟΥ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ
    ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΣΟ.
    ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΕΚΔΟΤΗ
    ΤΟΥ ΤΟΝ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΡΗΣΜΟ ΤΩΝ ΠΡΕΣΒΕΙΩΝ
    ΤΗΣ ΔΑΝΙΑΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ.

  97. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 21:53:01

    @Orestios


    Εγω είμαι την άποψης ότι το παρακράτος είναι στην ουσία ενιαίο και διαφοροποιήτε μόνο σε επουσιώδη ζητήματα.

    Ορθώς όπως αναφέρεις το Δεκ. και τώρα, κινητοποιήθηκε το σύνολο των μηχανισμών του που σκοπό δεν έχουν τόσο την άνοδο του ΓΚΑΠ, όσο τη πτώση του Καραμανλή.

    Αθελά τους όμως επιβεβαιώνουν τη γνωστή ρήση, "Καραμανλής ή χάος-τανκσ, κτλ".


    Στην ιστορία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η προσωπικότητα. Το παρακράτος είναι ένας ανθρώπινος μηχανισμός και ως εκ τούτου δεν έχει προσωπικότητα, παρά τυφλή δύναμη. Δεν μπορέι λοιπόν να κατισχύσει ιδεολογικά στη κοινωνία γιαυτό και τρώει συνεχώς τα μούτρα του στις προσπαθειές του να καταπνίξει όλες τις ελέυθερες φωνές ή να επιβάλλει τετελεσμένα γεγονότα.

    Το ζήτημα είναι πλέον η αυτοοργάνωση των πολιτών, η εξαφάνηση των κομματικών παρωπίδων και η ανάλυση επί του πρακτέου.

    Είναι εμφανές ότι ο στόχος του παρακράτους είναι να εμπλακούν οι Έλληνες με τους λαθρομετανάστες σε συγκρούσεις-να υποστεί ζημιά η κυβέρνηση και εν συνεχεία να αποδωθούν από την ηττημένη Ελληνική κοινωνία μαζικές υπηκοότητες σε Μουσουλμάνους.

    Οι τελευταίοι συνηθισμένοι στις κοινωνίες τους απο Μουκαραμπατ και καθεστώρα πυραμιδικής μορφής, θα αποτελούν σε βάθος χρόνου τη σιδερένια γροθιά έναντι των "γηγενών" όταν οι τελευταίοι απαιτούν είτε κοινωνικά δικαιώματα είτε εθνικά.

    Αυτό βολεύει τόσο τη Τουρκία για γεωστρατηγικούς λόγους, τόσο τουε διεθνείς ραντιέρηδες όσο και εγκηλματικά δίκτυα αλλά και τις ντόπιες πολιτικές οικογένειες και τα διαπλεκόμενα.

    Όλοι ευχαριστημένοι λοιπόν εκτός από το 99% των πολιτών των οποίων οι πρόγονοι έχουν ραντίσει με αίμα όλη την επικράτεια.

    Συνεπώς υπάρχει δίλλημα αλλά όχι το "Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα" αλλά το " Ελλάδα ή βαρβαρότητα".

  98. zippo avatar
    zippo 23/05/2009 21:53:50

    Ενδιαφέρουσα η αναδίπλωση και η ακύρωση της σημερινής πορείας ... Μάλλον θα πρυτάνευσαν τρίτες σκέψεις ...

  99. Φιλέας Φρόγκ avatar
    Φιλέας Φρόγκ 23/05/2009 22:06:49

    Κάποτε πολύ παλιά όταν ήμουν μικρός επέστρεφα από το κατοιχητικό με ένα μάτσο χριστιανικά περιοδικά για παιδιά, που μου είχε δώσει η κατηχήτρια για να διανείμω σε συμμαθητές και γειτονόπουλα. Στον δρόμο μου την πέσανε κάτι αλητήριοι μάλλον μαστουρωμένοι, μου τα πήρανε και τα ποδοπατήσανε (ήταν καθαρά μια πράξη βάνδαλου ξεσαλώματος, παρά κάτι εσκεμμένα εναντίον της θρησκείας). Πάντως εμένα πολύ με είχε πειράξει.

    Μία δεκαετία αργότερα στεκόμουν κατάπληκτος απέναντι σε χριστιανούς που καίγανε βιβλία και σκίζανε οθόνες κινηματογράφων, στην πόλη μου τότε, την Θεσσαλονίκη. Κατάπληκτος απέναντι σε μια κοινωνία που καθοδηγείται από Ψωμιάδηδες.

    Η ζωή τα έφερε μία δεκαετία μετά να γίνω αναρχικός, αυτόνομος, παπαγαλάκι του σόρος, πείτε το όπως θέλετε. Έχοντας πάντως στο μυαλό ένα πολίτευμα που θα απαρτίζεται από ελευθερία και από έρωτα.
    "Ένα στήθος νέας γυναίκας είναι ήδη/
    άρθρο μελλοντικού συντάγματος" (Ο. Ελύτης).
    Κάπως έτσι σκεπτόμενος αγάπησα πολύ τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και μίσησα πολύ τον καινούριο. Πάρα πολύ.

    Η Ελλάδα είναι τοπίο, με σημασία σχεδόν μεταφυσική. Τοπίο που ταξιδεύει στο μυαλό και σημαία που δεν καίγεται. Θα ήθελα, αν γίνεται, παρακαλώ, πολύ, να έχω πίσω την Ελλάδα μου.

    Χωρίς χριστιανούς και μουσουλμάνους, μόνο με πολίτες που αντιλαμβάνονται τη σημασία του να ζουν σε ένα κράτος κοσμικό. Κατά τα άλλα ελεύθερους να πιστεύουνε σε όποιο θεό θέλουνε. Μα το Δία.

    Κάπου στο διάστημα από τον Κοσκωτά ως το Βατοπέδι, που θα μπορούσαμε να πούμε με κυριλεξία "τα λερωμένα χρόνια" ήρθανε και μας βρήκανε και οι Πέρσες.

    Και τώρα; Τι θα απογίνουμε με τους βαρβάρους;

  100. Zήτα avatar
    Zήτα 23/05/2009 22:08:17

    @ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ 90
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ.
    Η ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
    ΝΕΟ ΦΡΟΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ
    ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΜΗΤΩΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ
    ΤΑΞΗΣ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΣΣΙΓΚΕΡ ΠΟΥ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ
    ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ.
    ΄΄ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΤΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑΝΚΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΑ.
    ΑΠΟΔΟΜΗΣΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ
    ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ.
    Η ΚΟΣΣΟΒΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ.
    ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΜΟ.

    ΕΘΝΟΣ BENETTON.
    KΡΑΤΟΣ GIUNANISTAN.
    ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ALEXIS.

  101. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2009 22:33:55

    Dubai
    Να υποθέσουμε πως το παρακράτος έχει και όνομα και πρόσωπα. Γιατί ο θεσμός (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) δεν είναι αόριστη ή αφαιρετική συσσωματώση, αλλά έχει δομή και ιεραρχία. Ένας μπροστάρης ή ένας μαέστρος πάντα υπάρχει. Η διάχυση των προσώπων του παρακράτους στο κράτος μπορεί όμως να φτάσει πολύ ψηλά. Να ακουμπά μέχρι και τις ηγεσίες νόμιμων σχηματισμών.
    Η Δεκεμβριανή φιέστα συνάντησε αντίσταση όμως από τον ίδιο τον λαό. Δεν την υποστήριξε και σε κάποιες περιπτώσεις συμμετείχε ενεργά εναντίον των χούλιγκαν, που εκμεταλεύτηκαν τον θάνατο ενός παιδιού, όπως τότε στην Γερμανία. Horst Wessel τον έλεγαν τον τότε ήρωα των ναζί.

  102. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 23/05/2009 23:18:41

    Αν δεν τους θέλαμε, δεν θα ζούσαν εδώ.

    Έλαιο στην πυρά [κοινώς ανακάτεμα του βούρκου]
    ρίχνουν μερικές φυλλάδες-ενεργούμενα του βαθέως κράτους.
    Ώς γνωστόν, οι λάθρομετανάστες συμβάλλουν στην ανάπτυξη
    [του Κεφαλαίου]
    ρίχνοντας τις τιμές στα μεροκάματα,
    και προσφέρουν εξαίσιας ποιότητας λευκή -και όχι μόνο-
    σάρκα σε πολύ καλές τιμές.

    Υπάρχουν βέβαια εκατοντάδες "αγωνιστές" χρήσιμοι ηλίθιοι
    [γνήσιοι εκφραστές των συμφερόντων του Βαθέως Κράτους]
    οι οποίοι στο όνομα του αντιρατσισμού και της "πολυπολιτισμικότητας"
    σε συνδυασμό με το απύθμενο μίσος τους για κάθετί Ελληνικό,
    θεωρούν σήμερα [προεκλογικά] πως τους δίνεται η ευκαιρία,
    να προβάλλουν τις αντιφασιστικές θέσεις των κομμάτων τους
    [ανάγκας ψήφου, θεοί πείθεσθαι]
    επειδή δεν έχουν τη ικανότητα να διανοηθούν πως οι ενέργειές τους,
    στρέφονται ΚΑΙ εναντίον τους.

    _________________________

    @ Σπατζιώτη,
    Οσαπέρα,
    Σπύρο,
    και λοιποί ορθά σκεπτόμενοι,
    Η μόνη λύση είναι
    Μαύρο, σε όλους τους Υπηρέτες της πλουτοκρατίας!
    [ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ]
    Οι δήθεν προοδευτικές τους θέσεις είναι μόνο για να δουλεύουν τον λαουτζίκο!

    Αφού αποκλείσουμε όλους αυτούς τους Υποκριτές,
    το νέο πρόβλημα που προκύπτει,
    είναι τελικά ποιός πραγματικά μας αντιπροσωπεύει...
    Ποιόν τελικά να ψηφίσουμε?
    Τον λιγότερο κακό?
    Τον λιγότερο κλέφτη?
    Η τον λιγότερο υποκριτή?
    Γιατί τελικά ΚΑΙ το μεταναστευτικό ζήτημα,
    είναι μια κρυφίως προαποφασισμένη πολιτική.

    Οταν κάποτε αποφασίσουν πως δεν θέλουν άλλους,
    θα κοπεί μαχαίρι το μεταναστευτικό ρεύμα.
    Τα μέσα και οι δυνάμεις υπάρχουν- απλώς δεν συμφέρει...

  103. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Ετοιμάζουν …άγρια νύχτα στην Αθήνα avatar
    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Ετοιμάζουν …άγρια νύχτα στην Αθήνα 23/05/2009 23:35:51

    Οι επόμενες ενέργειες των λαθρομεταναστών, η έρευνα της αστυνομίας για το Κοράνι και μία έκπληξη: η ταυτότητα του φιλήσυχου λαθρομετανάστη που έκανε την καταγγελία! Αυτή την στιγμή ομάδες λαθρομεταναστών μαζί με συμμορίες αναρχικών έχουν καταλάβει χώρους στην ΑΣΟΕΕ και στο Πολυτεχνείο και μπορείτε να καταλάβετε τί σημαίνει αυτό. Την ίδια στιγμή οι έρευνες τις αστυνομίας κρίνουν ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΕΣ τις φήμες για το σκίσιμο του Κορανίου που διέδωσε ο κύριος Κούλογλου και πλήθος ακόμα «προοδευτικών» δημοσιογράφων!

    Όσον αφορά τον Ιρακινό υπήκοο που έκανε την καταγγελία… συνελήφθη μαζί με 2 ιερόδουλες! Ζήτω ο «αντιρατσισμός»!

  104. anagnostis avatar
    anagnostis 23/05/2009 23:48:15

    Τον Κούλογλου και τον ρόλο του δεν θα τον καταγγείλεις Φάκτορα; Κωλύεσαι επειδή είσαστε μαζί στο "Αντί";

  105. skeptiki avatar
    skeptiki 23/05/2009 23:50:03

    Καλησπέρα, είμαι τακτική στο διάβασμα :) δεν σχολιάζω σχεδόν ποτέ λόγω έλειψης χρόνου.
    Βλέπω ότι το θέμα καίει? 101 σχόλια!!!! όταν τα πολιτικά θέματα έχουν 15-20 το πολύ.......
    Να βοηθήσω τη συζήτηση
    Η μετανάστευση τα τελευταία 15-20 χρόνια είναι σε μεγάλο βαθμό καθοδηγούμενη (δεν το συζητώ, το δηλώνω, έτσι είναι όχι γιατί έτσι πιστεύω, γιατί ξέρω)
    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κομμάτι που μεταναστεύει για να προσπαθήσει μόνο του για κάτι παραπάνω, αλλά το ποσοστό όλο και λιγοστεύει.
    Η μετανάστευση από Αφγανιστάν - Πακιστάν άρχισε ουσιαστικά πρίν από 3-4 χρόνια και οργανώθηκε πιό έντονα τα τελευταία δύο χρόνια, με τους αριθμούς πιά να γίνονται δραματικοί.
    Η μετανάστευση από τις βαλκανικές χώρες έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά από τις άλλες. Επίσης η μετανάστευση από πρώην σοβιέτ (για τις ουκρανές δεν είδα να γκρινιάξει κανείς, η ιδέα μου είναι κύριοι?)

    Από την αφρική μεγάλη αύξηση παρουσίασε η είσοδος σομαλών από τότε που δυνάμωσε το ισλαμικό κίνημα εκεί πρίν η προσέλευση ήταν με χαμηλούς ρυθμούς. Από τις άλλες αφρικανικές χώρες η νιγηρία κρατάει τα πρωτεία οργανωμένα. Άρχισε με την επικερδή επιχείρηση των νιγηριανών κοριτσιών - δεν βλέπονται ρε σεις οι περισσότερες, πως ευδοκίμησε αυτό το φρούτο? ποτέ δεν θα καταλάβω τους άνδρες - και ήρθαν και οι έμποροι και οι νταβατζήδες, όλο το πακέτο (συγνώμη για την γλώσσα, πως αλλιώς λέγονται?)
    Κι όμως ενώ εδώ στριμώχνεται η σάρα και η μάρα, αν πάτε στις χώρες τους και τους γνωρίσετε είναι πολύ καλοί άνθρωποί

    Η πλειοψηφία όσων έρχονται από Ασία (Αφγανιστάν, Πακιστάν, Μπαγλαντές, που είναι στο φόρτε του τώρα) είναι κατά 90%:

    - ή όχι ιδιαίτερα φτωχοί στις χώρες τους (παραπλανημένοι από τα κυκλώματα ότι θα βγάλουν έυκολα πολλά λεφτά, κοινώς τυχοδιώκτες) οπότε πληρώνουν από πρίν
    - ή απολύτως κατευθυνόμενοι, αναλφάβητοι από τις χαμηλότερες βαθμίδες, σε ηλικίες 17-25 (στρατού?) που "κάποιοι" χρηματοδοτούν το ταξίδι τους, (που το μόνο που ξέρουν να αναγνωρίζουν είναι κάποια σύμβολα και συνθήματα, ταχύρυθμη εκπαίδευση στην πορεία:) )
    - ή τέλος στελέχη των κυκλωμάτων οι ίδιοι ανεξαρτήτου ηλικίας, και πολύ νεαρά άτομα ακόμα....
    Υπάρχει ένα ποσοστό που είναι πράγματι πρόσφυγες αλλά είναι πολύ μικρό.
    Οι οργανώσεις τους χρηματοδοτούνται αβέρτα από διάφορες πηγές, και μιά και αποδείξεις δεν κόβουν ναι είναι μαύρα ή παράνομα.....

    Οι Κούρδοι, πολλά χρόνια στο επάγγελμα της μεταφοράς πάνω κάτω ελέγχουν το χώρο καλύτερα απ' όλους.
    Να σας διαβεβαιώσω ότι εσείς είστε πολύ πιό χριστιανοί από ότι είναι μουσουλμάνοι οι κούρδοι, αν εφαρμοζόταν η σαρία σε αυτούς τα 3/4 έπρεπε να ήταν ανάπηρα ή αποκεφαλισμένα, τίποτα από ότι κάνουν δεν επιτρέπεται από το κοράνι... (Κοράνι :) ).
    Και για να μην παρεξηγηθώ, πολλοί δεν έχουν μάθει άλλο τρόπο λειτουργίας, ο χρόνιος πόλεμος διαφθείρει τον άνθρωπο όσο τίποτα άλλο οπότε ο καθείς θα κριθεί μόνος του.
    Και να μάθουμε να μην μπερδεύουμε το προσωπικό κοινωνικό ή ανθρωπιστικό πρόβλημα του καθενός με το συνολικό πολιτικό - κατευθυνόμενο πρόβλημα.

    Όμως αυτά είναι τα δεδομένα.

    Το ότι υπάρχει ελληνική συννενοχή δεν συζητείται φυσικά, όπως ότι υπάρχει και αδυναμία αντίδρασης των αρχών διότι όταν είσαι με τις κοπέλες και τον έμπορο στο ίδιο κότερο πώς να τον κυνηγήσεις μετά......
    Όμως.... ότι την ίδια μέρα των "ταραχών" είχε τουλάχιστον 5-6 τουρκικά συνεργεία επί τόπου πρίν φτάσουν τα ελληνικά το διαβεβαιώνω προσωπικά....

    Δεν κάνω κρίσεις, ασχολούμαι με το χώρο πολλά χρόνια, τα πράγματα κινούνται πολύ γρήγορα πιά και είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεχωρήσεις καταστάσεις και να ορίσεις τι είναι σωστό να γίνει και τι όχι.
    Μαζική απέλαση δεν είναι εφικτή πουθενά, (το ξέρετε ότι οι πρεσβείες τους δεν τους δέχονται πίσω? Ειδικά πακιστάν και Μπαγλαντές? καλά το αφγανιστάν και τη σομαλία δεν το συζητώ καν) καλύτερη αστυνόμευση δεν είναι εφικτή στην ελλάδα :) και η καταστολή σημαίνει ξύλο τουλάχιστον που θα λένε όλοι πάλι.....

    Πολύ μεγάλο βγήκε... συγνώμη

  106. Geist avatar
    Geist 24/05/2009 00:14:08

    factorx αλήθεια πατριώτη αφού κόπτεσαι για το καλό της ελλαδίτσας γιατί δεν έχεις αναρτήσει ούτε μισό post για τα οφέλη που έχουν προκύψει στην ελληνική οικονομία από την εισροή μεταναστών? που νομίζεις ότι οφείλονται οι ρυθμοί ανάπτυξης της τελευταίας δεκαετίας? πως εξηγείται όλες οι αναφορές στο ζήτημα της μετανάστευσης να εστιάζονται στην εγκληματικότητα? ακόμα κυριαρχούν αυτά τα στερεότυπα? ακόμα δεν έχουμε αντιληφθεί τι σήμαινε "έλληνας" σε Σικάγο, Νέα Υόρκη προ ολίγων δεκαετιών? ο έλληνας εκείνος αφομοιώθηκε, εντάχθηκε, εξισώθηκε ενώ ο σημερινός "έλληνας" δεν μπορεί? από πού προκύπτουν οι αφορισμοί αυτοί? από το κλεμμένο ibizaki σου?

  107. Anonymous avatar
    Anonymous 24/05/2009 00:18:06

    @ Geist

    Άστη την καραμέλα την έχουμε βαρεθεί. Το κόστος διαχείρισης του προβλήματος είναι μεγαλύτερο από τα οφέλη που λες ότι είχαμε αν είχαμε.

  108. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2009 00:20:30

    Geist
    Τώρα που η ανάπτυξη είναι αρνητική και η εισροή συνεχίζεται αμείωτη πως το εξηγείς? Ή ήταν η όλη σχέση λαθρομεταναστών-ανάπτυξης μια καλοστημένη απάτη για να δεχόμαστε τα απόνερα της προώθησης της δημοκρατίας?

  109. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/05/2009 00:26:27

    @108 Αν νομίζεις ότι οι Έλληνες μετανάστες σχημάτιζαν ομάδες διαρρηκτών, ληστών κλπ στα κέντρα των μεγαλουπόλεων όπου μετανάστευαν τότε είσαι ή άσχετος ή εγκάθετος. Αφομοιώθηκαν διότι πάνω απ`όλα ήταν νομοταγείς και φιλότιμοι. Πάνε σήμερα στην Ομόνοια και μίλα για φιλότιμο... θα σε φάνε και θα σε φτύσουν.

    (Όταν σου σπάσουνε και σένα το ιμπιζάκι που αγόρασες δουλεύοντας, έλα μίλα μας για αφορισμούς.)

  110. Ratca avatar
    Ratca 24/05/2009 00:32:31

    57
    Εχεις πρόβλημα αγόρι μου

  111. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2009 00:37:18

    Όσο "κλείνει η ψαλίδα" τόσο θα αυξάνονται τα επεισόδια και τα συμβάματα.
    Τόσα χρόνια πολλά να πάνε χαμένα?

  112. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2009 00:43:59

    Κάποτε όταν συγκεντρώθηκαν έγινε ένα συλλαλητήριο από την Ελλαδική εκκλησία πολλοί μίλησαν για οπισθοδρομισμό. Τώρα που για θρησκευτικούς λόγους αλλόθρησκοι κάνουν πορεία με επεισόδια τί έχουν να πουν οι λαλίστατοι? Είναι ή όχι οπισθοδρομική αυτή η κατάσταση?

  113. Zήτα avatar
    Zήτα 24/05/2009 01:18:20

    @GEIST
    H MEΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΙΚΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ
    ΚΑΙ ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ
    ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΨΗΛΑ
    ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΑΠΟ
    ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ
    ΔΥΟ-ΤΡΙΑ ΒΑΓΟΝΙΑ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ
    ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΔΕΛΧΙ.

  114. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/05/2009 01:40:06

    ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ , ΜΑΥΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ,ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΠΑΡΟΤΕΙΝΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ,ΣΤΙΣ ΕΥΡΟΕΚΛΟΓΕΣ ΜΑΥΡΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΟΥΝΤΖΑ ,ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΩΣΕΙ ,ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ

  115. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/05/2009 01:47:32

    Μετά τά οσα συγκινητικά καί αποχαιρετιστήρια μάς έγραψε ο Υποστηρίζων πώς ΄Αριστερά είναι το σύνολο τών Αναγκών τού Ανθρώπου΄μπορώ να πάω να ξαναδιαβάσω Επίκουρο..
    Να προλάβω τουλάχιστον μερικές ωρίτσες γιατί αύριο πάλι εδώ θάναι και θα μας στέλνει στά Ψυχιατρεία οπως έκανε σε άλλο θέμα άλλως τε.

  116. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/05/2009 01:52:57

    102@Βeyond the stars.
    Αγαπητέ ,λειτουργώντας συναισθηματικά θα ψηφίσω και πάλι εκεί πού πάντα διατηρώ τήν ψευδαίσθηση(ίσως?) πώς Υπάρχει Ελπίδα.
    Απλά μέ το πέρασμα τών Χρόνων θεωρώ πώς οι κάθετες Διαχωριστικές Γραμμές και οι ΄απόλυτες βεβαιότητες΄είναι περισσότερο ύποπτες απο τίς αμφιβολίες πού εκφράζονται,απο τούς Πολίτες ή τούς διαδικτυακούς συνδαιτημόνες ανεξαρτήτως τών πολιτικών καταβολών τού καθενός μας.
    Αυτό πιό πολύ πάει στούς πρώην ΄Συντρόφους ΄μου πού μεγάλη τους μερίδα,δυστυχώς έχει χάσει την Μπάλλα.

  117. Geist avatar
    Geist 24/05/2009 02:05:38

    "Ζήτα"
    δεν υποστηρίζω καμία θρησκευτική μισαλλοδοξία και δεν υποτάσσομαι σε κανέναν φονταμενταλισμό. αυτά που λες απευθύνονται μάλλον σε άλλους.

    "Strange attractor"
    είπες τα εξής: <> Μα το κοράνι..με κάνει να γελάω η δογματικότητα και η μονομέρεια σου!! Είναι βέβαια προιόν της ημιμάθειας σου. http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Greek_Mob
    Κοίτα καταρχήν αυτό και μετά μου λες αν υπήρχαν ελληνικές εγκληματικές οργανώσεις. Κοίτα και αυτό για τις διασυνδέσεις με τον Capone:
    http://www.myalcaponemuseum.com/id127.htm
    ψάξε για τον Pete the Greek, τον Spyridon "The Godfather" Velentzas, τον Stavros "Stevie" Bouras, τον John "the Greek" Prokos, τον Peter "The Greek" Diapoulos και μετά αν θες συνεχίζουμε τη συζήτηση...
    Νομοταγείς και φιλότιμοι οι 'Ελληνες?? Αν το έλεγες αυτό το 1930 στη Νέα Υόρκη, το Σικάγο ή το Ντιτρόιτ θα γελάγανε μαζί σου. τότε που η λέξη "greek" είχε φτάσει να σημαίνει "απατεώνας, πονηρός, κλεφτάκος κτλ". Γιατί δυστυχώς οι άνθρωποι παρατηρούν και σχολιάζουν την πραγματικότητα μέσω των προκαταλήψεων τους. Και εσείς φυσικά δεν αποτελείτε εξαίρεση.

  118. zaza avatar
    zaza 24/05/2009 05:04:17

    Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί με το ζόρι να δεχτώ λαθρομετανάστες οι οποίοι μάλιστα είναι τόσο ευθικτοι με την θρησκεία τους ώστε να σπάνε την πόλη μου.
    Αρνούμαι να εξετάσω μετά την απαράδεκτη στάση τους αν έχουν δίκιο ή άδικο, αρνούμαι να δεχτώ ότι ενώ βοήθησαν στην ανάπτυξη τώρα που δεν έχει δουλειά δεν σηκώνονται να φύγουν αλλά βιαιοπραγούν, αρνούμαι να δεχτώ την φτώχια τους και την κακογουστιά τους γιατί δεν θυμάμαι να κήρυξα τον πολεμο στην πατρίδα τους ώστε να κερδίζουν οι πολυεθνικές μου, να προκάλεσα θλίψη στον τόπο τους ή να τους δημιούργησα το παραμικρό πρόβλημα σε σχέση με την θρησκεία τους, την εργασία τους, τη ζωη τους γενικότερα.
    Όπως λεει και ο λαος μας η φιλοξενία είναι σαν το ψάρι πάνω από 3 μέρες αρχίζει και βρωμάει.....
    Και επειδή είναι και ακάλεστοι καιρός να τους ξεκουμπίζουμε αυτούς και όλους τους υποστηρικτές τους.
    Και μην πει κανένας σας ότι είμαι φασιστάτος και αλλες αρες μάρες κουκουνάρες έτσι το βλέπω γιατί αυτοί με έκαναν να το δω έτσι, όσο δεν με ενοχλούσαν έκανα τα στραβά μάτια εν γνώση μου αλλά δεν θα μου κυρήξουν και ιερό πόλεμο με την ανοχή μου!!
    Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της ΕΕ θα τολμούσαν να συμπεριφέρονται έτσι? (και δεν εννοω τα χθεσινά)

  119. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/05/2009 10:36:35

    @117 Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τα περί ανάπτυξης και διάρθρωσης της Μαφίας στην Αμερική (και όχι από το ιντερνέτ όπως εσύ αλλά από την βιβλιογραφία).
    Το ότι υπήρχαν κάποιοι ελληνοαμερικανοί σε κάποιους περιθωριακούς ρόλους μέσα στην όλη δομή της Ιταλικής Μαφίας δεν σημαίνει τίποτα. Όπως δεν σημαίνει ότι οι Ιταλοί είναι όλοι μαφιόζοι επειδή η μαφία ήταν Σικελικής προέλευσης και απαρτίζετο από Ιταλούς.
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω σε συλλογισμούς σαν τον δικό σου είναι το εξής:
    Σας αρέσει η εικόνα του γκέτο στη μέση της Αθήνας όπου λογικός άνθρωπος και μη ναρκομανής ή πειραγμένος φοβάται να περάσει; Σας αρέσει πραγματικά αυτή η εικόνα μαχαιροβγαλτων τσαντάκηδων προαγωγών ναρκομανών κλπ κλπ στη μέση της Αθήνας; Αυτός είναι ο πολυπολιτισμικός παράδεισος; Και έχεις την εντυπωση ότι έτσι ήταν και στις πόλεις που τότε μετανάστευαν οι Έλληνες; Κάνεις λάθος. Γκέτο παρόμοια ίσως υπήρχαν. Αλλα όχι φτιαγμένα από Έλληνες. Ψάξε να δεις τι έπαιζε στα μαυράδικα των αμερικανικών πόλεων (βλ. π.χ. Liberty City of Miami)Θα ήθελα πολύ να δω κάτι πονόψυχους διεθνιστές σαν εσένα να περνούν από παρόμοια γκέτο γειτονιές.... χα χα χα. Θα σου χώνανε το κοράνι εκεί που δεν δύει ο ήλιος ποτέ.... Believe me , I know εκ του σύνεγγυς και όχι από πονόψυχα διαβάσματα μόνο.

  120. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/05/2009 11:13:56

    καλά τα λέει η περαστική skeptiki αναγνώστρια.

    πως να κόψεις το χέρι που σε ταίζει, πολλοί έχουν συμφέρον να μην ανακοπεί το ρεύμα της λαθρομετανάστευσης

    τώρα αν παρεμβάλλονται σε όλο αυτό το τουρλουμπούκι η μιτ, η φιτ, η ψιτ και το εγχώριο/ξένο κακό συναπάντημα, ε, αναμενόμενο είναι

    τα σενάρια ανατροπής του καταλληλότερου μέσω των αναταραχών φαιδρά, το Δεκέμβρη μπορεί να το φάγαμε λίγο, γιατί ήταν πρωτόγνωρο, αλλά τώρα ...

    πάρτο αλλιώς μεγάλε ...

  121. Geist avatar
    Geist 24/05/2009 11:26:48

    strange attractor
    θα πρέπει να αντιλαμβάνεσαι πως το blogάκι αυτό δεν μπορεί να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης βιβλιογραφίας και γι' αυτο κατέφυγα στην διαδικτυακή λύση. Επειδή όμως δείχνεις σίγουρος για την γνωστική σου επάρκεια αν και προς τα έξω δείχνεις το αντίθετο θα σου πρότεινα να ρίξεις λίγο το επίπεδο σου και να ψάξεις στα αρχεία της National Committee on Law Observation and Enforcement του 1931, που συστάθηκε το 1931 κατόπιν παραγγελίας του Χούβερ, τα πραγματικά δεδομένα τις εποχής ώστε να κάνεις εύκολα τις συγκρίσεις σου. Έτσι θα καταλάβεις την στενομυαλιά όλων όσοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν την εγκληματικότητα με φυλετικά κριτήρια. Θα νιώσεις και εσύ την ντροπή του να είναι οι πρόγονοι σου 1οι σε εγκληματικότητα ανάμεσα σε όλους τους Ευρωπαίους. Ιδεοληψία, ελληνικός επαρχιωτισμός, συντήρηση, φόβος, θρησκευτική προκατάληψη και μπερλουσκονικές διαθέσεις αποτελούν το εγκεφαλικό σας μείγμα.
    Η εικόνα του γκέτο της Ομόνοιας φυσικά και δεν μπορεί να με ικανοποιεί. Προσπαθώ όμως να εντοπίζω τις αιτίες που μας έχουν οδηγήσει εκεί. Στην απόλυτη δηλαδή περιθωριοποίηση κοινωνιών ομάδων και να μην ερμηνεύω την πραγματικότητα εκ του αποτελέσματος. Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα. Πρόβλημα που όμως δεν λύνεται με τις φασιστικές απελάσεις που φαντασιώνεται ο "zaza". Σκεφθείτε λίγο τον συλλογισμό του στο 118: <> Αν αυτό δεν αποτελεί πρακτική ολοκληρωτικών καθεστώτων του παρελθόντος τότε τι είναι? Να διώξεις ποιόν? Αυτόν που εργάστηκε σκληρά για να δημιουργήσει την περιουσία του, αυτόν που παρότι γεννήθηκε στην Ελλάδα δεν του αναγνωρίζεται η ελληνική ιθαγένεια? Και ποιος είσαι εσύ? Τι παραπάνω από αυτόν διαθέτεις? Αν δεν απεμπολήσουμε τις ιδεοληψίες του παρελθόντος οριστικά δεν πρόκειται να βρούμε λύσεις που να υπηρετούν τον άνθρωπο. Και φυσικά δεν προτείνω την άμεση άρση των συνόρων (για να προλάβω τους εθνο-φανατίλες που θα μου ορμήξουν)

    Υ.Σ. Θα ήθελα να μάθω για την εμπειρία σου με το κοράνι και το μέρος όπου δεν δύει ο ήλιος...

  122. Zήτα avatar
    Zήτα 24/05/2009 12:10:11

    @121
    Πληροφοριακα το [ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ]
    δεν ειναι αρθρο του Συνταγματος αλλα τρικακι του
    SYRIZA.
    H αποκτηση Ελληνικης ιθαγενειας ειναι δυνατη μονο
    εξ αιματος.
    Ετσι λεει το Συνταγμα.
    Καποιοι βεβαια θελουν μια Ελλαδα μονο με χορους
    στις πλατειες και αβερτα μπαφο.
    Γιατι ολοι αυτοι βριζουν την Ελλαδα και ολοι θελουν να γινουν Ελληνες;

  123. Anonymous avatar
    Anonymous 24/05/2009 12:44:10

    Geist
    Για άλλη μια φορά είσαι εκτός πραγματικότητας. Δεν πρόκειται για φυλετικά κριτήρια αλλά για κριτήρια που στηρίζονται σε διαφορετική κουλτούρα, για την ακρίβεια υποκουλτούρα, αυτή του φανατισμού και της βίας. Είναι δικαίωμά μας να μην τα θέλουμε στη χώρα μας.

  124. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/05/2009 13:16:44

    Εχω πάντως μια απορία:
    O ΣΥΡΙΖΑ έπαθε ΄ανατριχίλα΄μέ την Προσβολή τού ΄Κορανίου΄.
    Γιατί δεν παθαίνει την ίδια ανατριχίλα οταν προσβάλλoνται άλλλα Θρησκευτικά ή και Εθνικά Σύμβολα??
    Οταν καίγεται η Ελληνική ή και η Αμερικάνικη Σημαία δεν τούς ειδα να βγάζουν καμιά ανακοινωση.
    Η Έχεις σαφή και σταθερή θέση για τά παραπάνω ή διαφορετικά εισαι τουλάχιστον αναξιόπιστος .

  125. Geist avatar
    Geist 24/05/2009 13:54:16

    Anonymous
    Δηλαδή τι μας λες..οτι οι Έλληνες που αναφέρονται στα στοιχεία εγκληματικότητας που παρέθεσα είχαν την ίδια κουλτούρα με τους Αμερικανούς της εποχής? Φαντάζομαι θα αστειεύεσαι... Εσύ είσαι μάλλον εκτός της πραγματικότητας με την έννοια της εξελικτικής θεώρησης των πραγμάτων.
    Σπυρο
    Ο ΣυΡιζΑ φαντάζομαι πως παθαίνει ανατριχίλα με την προσβολή των θρησκευτικών συμβόλων άλλων λαών εντός του πλαισίου της διαφορετικότητας που προασπίζεται (τουλάχιστον με τη μορφή προστασίας των μειονοτήτων). Όταν καίγεται η ελληνική σημαία και να μιλήσει δεν πρόκειται να υποσκελίσει τους Παπαθεμελήδες-Καρατζαφέρηδες (κατ' επάγγελμα πατριώτες). Η προστασία της διαφορετικότητας έγκειται στην κατοχύρωση των δικαιωμάτων των μειονοτήτων, ώστε να ανταπεξέλθουν στο μύνημα του κυρίαρχου πομπού. Δεν θα είχε κανένα νόημα λοιπόν να προστατεύσει τα αυτονόητα δικαιώματα των Αμερικανών που καταχρηστικά επιβάλλονται στους υπολοίπους.

  126. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/05/2009 16:32:06

    Geist@125
    Πώς και τέτοια σιγουριά??
    Αν μιλούσαν οι Αριστερές δυνάμεις θα ειχαν υποσκελιστεί οι κάθε λογής Πατριδοκάπηλοι.

  127. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/05/2009 17:49:35

    @121 Γνωρίζω πολύ καλά ότι έως σχετικά πρόσφατα χρειάσθηκε ακόμη και κρατική διπλωματική παρέμβαση προκειμένου να απαλειφθεί από τα Γαλλικά λεξικά η ταύτιση του λήμματος 'Ελληνας με τον "μικροαπατεώνα", "κλεφτάκο" κλπ.
    Μακριά από εμένα η οποιαδήποτε εθνικιστική ψευδαίσθηση. Κάθε άλλο.
    Πιστεύω ακράδαντα πως είμαστε απόγονοι κατσικοκλεφτών και γιουσουφιών που ελέω κάποιων διεθνών συγκυριών οι ξένοι πάτρωνές μας μας βοήθησαν να διώξουμε τους Τούρκους και εκμεταλλευόμαστε έκτοτε παλιά και αρχαία μεγαλεία με τα οποία όμως δεν έχουμε καμία σχέση. Το πως και το γιατί, το συζητάμε άλλη φορά αν θέλεις.
    Από κει και πέρα το θέαμα των εκατοντάδων χιλιάδων κακοποιών στοιχείων που βρήκαν φως και μπήκαν κάθε άλλο παρά χαρά μου προκαλεί.
    Τι να κάνουμε δηλαδή; Να λέω "ζήτω στην εγκληματικότητα" προκειμένου να αρέσω σε κάποιους δήθεν προοδευτικούς (εκ του ασφαλούς);
    Απορώ γιατί δεν το βλέπεις και συ έτσι. Νοήμων μου φαίνεσαι. Κάνω λάθος;
    Όσο για τις προσωπικές εμπειρίες που ανέφερα, αυτές αφορούν σε διελέυσεις μέσα από "μαυράδικα" αμερικανικών πόλεων (όπυ έζησα και μεγάλωσα!) και όχι εμπειρίες με κοράνια.
    Μια παρόμοια πάντως διέλευση, την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους όψιμους αριστερίζοντες διεθνιστές που τα δύσκολα τα ξέρουν μόνο απ`το σινεμά, και στους οπαδούς της μπαχαλοποίησης.... Εκεί και τότε ίσως δουν από που και πως πέρδεται το μπαρμπούνιον!

  128. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 24/05/2009 21:43:34

    @ 116 Σπύρο,

    Σωστή επιλογή!
    Εγώ όμως, έχοντας επιλέξει μια φορά τουλάχιστον λευκό σε Εθνικές [2004],
    δεν τόχω σε τίποτα να το ξανακάνω σε Ευρωεκλογές.
    Είναι και αυτό ένα μήνυμα.
    Υπάρχουν όμως και άλλες επιλογές...

    @ 121 Zeitgeist,

    Υπάρχουν βέβαια εκατοντάδες “αγωνιστές” χρήσιμοι ηλίθιοι
    [γνήσιοι εκφραστές των συμφερόντων του Βαθέως Κράτους]
    οι οποίοι στο όνομα του αντιρατσισμού και της “πολυπολιτισμικότητας”
    σε συνδυασμό με το απύθμενο μίσος τους για κάθετί Ελληνικό δεν διστάζουν να ταυτίσουν τον λάθρο, ή τον νόμιμο μετανάστη με τον Έλληνα.

    Απο όσα έγραψες [στο #121]
    Μου άρεσαν πολύ τα παρακάτω...

    "Να διώξεις ποιόν? Αυτόν που εργάστηκε σκληρά για να δημιουργήσει την περιουσία του, αυτόν που παρότι γεννήθηκε στην Ελλάδα δεν του αναγνωρίζεται η ελληνική ιθαγένεια? Και ποιος είσαι εσύ? Τι παραπάνω από αυτόν διαθέτεις?"

    Τι παραπάνω διαθέτω?
    Μόρφωση, Ηθική, Λογική,
    [λέξεις άγνωστες στον Συριζάτο κόσμο]
    και μή ξεχνάς,
    η Ελλάδα είναι η Πατρίδα μου.
    [Δική σου προφανώς όχι]
    Βλέπεις, δεν είμαστε ίσα κι όμοια.

    Δεν του στέρησα ποτέ [του λάθρο] την Αφγανική υπηκοότητα.
    Κλείνοντας, θα ήθελα να σου επισημάνω, πως έχεις ανάγκη
    κάποιας επιμόρφωσης στον τομέα του αντιφασισμού.
    Είσαι απότι φαίνεται λίγο πίσω από το "Πνεύμα της Εποχής".

  129. Geist avatar
    Geist 25/05/2009 01:05:04

    strange attractor
    συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο μισό της τοποθέτησης σου, στον εντοπισμό δηλαδή των αιτιών, κάτι που αποτελεί το πρώτο βήμα. Διαφοροποιούμαι στο "ζήτω στην εγκληματικότητα". Φυσικά και δεν προασπίζομαι καμία μορφή της: διακίνηση ανθρώπων, όπλων, ναρκωτικών. Ειδικά εφόσον αντιληφθούμε το ιδεολογικό περιτύλιγμα τέτοιων δραστηριοτήτων. Αντιτάσσομαι όμως πλήρως στην ισοπεδωτική και άκρως ρατσιστική θεώρηση των πραγμάτων από την πληθώρα αστοιχείωτων που γράφουν στο blog. Παράδειγμα αποτελεί ο beyond the stars. Η παρατήρηση του "Δεν είμαστε ίσα και όμοια" είναι πραγματικά ανάξια σχολιασμού. Τέτοιοι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να ζουν στα στενά όρια των προκαταλήψεών τους.

  130. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 25/05/2009 09:03:52

    Γιναμε Καμπουλ και Λαγκος. Ετσι απλα. Και σε μερικους αρεσει αυτο.

  131. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 25/05/2009 12:05:26

    @127,
    Πιστεύω ακράδαντα πως είμαστε απόγονοι κατσικοκλεφτών και γιουσουφιών που ελέω κάποιων διεθνών συγκυριών οι ξένοι πάτρωνές μας μας βοήθησαν να διώξουμε τους Τούρκους και εκμεταλλευόμαστε έκτοτε παλιά και αρχαία μεγαλεία με τα οποία όμως δεν έχουμε καμία σχέση. Το πως και το γιατί, το συζητάμε άλλη φορά αν θέλεις.

    Εάν έτσι αισθάνεσαι αυτό είσαι.
    Άφησε όμως το δικαίωμα σε κάποιους να έχουν εντελώς αντίθετη γνώμη.
    Στα πλαίσια του δημοκρατικού διαλόγου βεβαίως.

  132. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/05/2009 23:45:32

    131@ Το στέρησα από κανέναν;