#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/02/2011 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι και γιατί προωθούν τα σενάρια συνεργασίας της ΝΔ με το ...ΛΑ.Ο.Σ;



Πριν από λίγες ημέρες το σενάριο το διακινούσαν ευφάνταστα παπαγαλάκια προσκείμενα σε ποδοσφαιρικό μεγαλοπαράγοντα. Σήμερα το βλέπουμε σε πιο επίσημη μορφή και στην «Καθημερινή», η οποία διαπιστώνει «Κλίμα προσέγγισης μεταξύ Ν.Δ. και ΛΑΟΣ». Που το βασίζει; Σε καμία συγκεκριμένη πληροφορία. Μόνο σε μια σειρά αποκλειστικών ...εκτιμήσεων του τύπου «ήταν η πρώτη φορά που ο κ. Σαμαράς έμεινε να παρακολουθήσει όσα έλεγε ο κ. Καρατζαφέρης στην Βουλή», «ο διάβολος κρύβεται πίσω από τις λεπτομέρειες» κλπ, κλπ.

Καμία λέξη για την σφοδρή επίθεση που εξαπέλυσε χθες η ΝΔ εναντίον του ΛΑΟΣ με αφορμή την πρωτοφανή κωλοτούμπα που επιχειρεί τώρα το μέχρι πρότινος κόμμα - εξαπτέρυγο της Κυβέρνησης του Μνημονίου. Συγκεκριμένα, ο εκπρόσωπος του οποίου κ. Αϊβαλιώτης, αναφερόμενος στο αίτημα της ΝΔ για παραίτηση του υπουργού Οικονομικών δήλωσε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι το κόμμα του δεν δίνει ..συχωροχάρτι στην κυβέρνηση και επέκρινε τη ...ΝΔ επειδή δεν καταθέτει πρόταση μομφής για τον Παπακωνσταντίνου.

«Κάνουν κριτική στο Μνημόνιο, αυτοί που το ψήφισαν με φανατισμό. Λίγη τσίπα δεν βλάπτει». ήταν η απάντηση της ΝΔ.

Ποια είναι η αλήθεια; Το μεγάλο προβάδισμα που θα κατακτήσει η ΝΔ του Σαμαρά στις εκλογές πανικοβάλει κυβέρνηση και εξαπτέρυγα. Που τρέχουν τώρα να κατασκευάσουν σενάρια υπονόμευσης. Το καλύτερο όμως που θα είχαν να κάνουν αμφότεροι είναι να σκέφτονται πως θα βγουν να κάνουν προεκλογικές συγκεντρώσεις. Πως θα βγουν στα μπαλκόνια ο κ. Παπανδρέου, ή ο κ. Καρατζαφέρης με τον κόσμο να τους φωνάζει από κάτω για το Μνημόνιο. Θα διασκεδάσουμε πολύ.

Δυστυχώς, μέσα σ΄αυτό το κλίμα πανικού από την δικαίωση Σαμαρά επηρεάσθηκε και ένας αρθρογράφος για τον οποίο δεν κρύψαμε ποτέ την εκτίμησή μας. Ο λόγος για τον κ. Χρ. Γιανναρά ο οποίος την ώρα που η κυβέρνηση Παπανδρέου καταρρέει βρήκε την ευκαιρία να μηδενίσει το έργο Σαμαρά και να πει ότι δεν ..."τόλμησε"

Δεν θα απαντήσουμε εμείς. Αλλά θα δώσουμε τον λόγο στον Κώστα Νικολάου τ. βουλευτή, τ. ευρωβουλευτή και τ. αντιπροέδρου της Ευρωβουλής, που έγραψε στο ΠΑΡΟΝ:

"Όπως τονίζει πειστικότατα ο Γιώργος Δελαστίκ, απολαυστικότατος πάντοτε και καίριος στις επισημάνσεις του –βλέπε «Επίκαιρα», τεύχος 70ό–, «ο Γιώργος Παπανδρέου προσπαθεί να καταστήσει συνένοχο στην πολιτική του τη ΝΔ, με τη βοήθεια ασφυκτικών πιέσεων που ασκούν πάνω στον Αντώνη Σαμαρά ισχυρότατοι κύκλοι του ελληνικού κατεστημένου και οι ξένοι ηγέτες της ευρωπαϊκής Δεξιάς, κινητοποιώντας παράλληλα τα όργανά τους μεταξύ των βουλευτών και των στελεχών του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης. (...) Ο Αντώνης Σαμαράς υπήρξε σαφέστατος στις θέσεις που διατύπωσε στη Βουλή την περασμένη Παρασκευή: “Δεν θα γίνουμε συνένοχοι. Όπως απορρίψαμε το Μνημόνιο 1, έτσι θα απορρίψουμε και αυτά που προεξοφλούνται στο Μνημόνιο 2”, διακήρυξε. Χαρακτηρίζοντας το Μνημόνιο ‘‘πολιτική δέσμευση για μια επ’ άπειρον ασφυξία της οικονομίας’’, πρόσθεσε απευθυνόμενος στην κυβέρνηση και υπονοώντας την υποστήριξη που έχει βρει από τον ΛΑΟΣ και την Ντόρα Μπακογιάννη: “Αν θέλετε συναίνεση στην ασφυξία, να τη βρείτε αλλού. Πέρσι βρήκατε άλλους να σας στηρίξουν, φέτος θα είναι πιο δύσκολο λόγω λαϊκής κατακραυγής”. (...)

Η πολιτική ουσία έγκειται στο ότι η στάση του Αντώνη Σαμαρά –προσωπικά και μόνο, γιατί την αντίθετη πολιτική τού εισηγείτο σύσσωμο σχεδόν το επιτελείο του (πλειοδοτώ σ’ αυτήν την άποψη του Γιώργου Δελαστίκ)– έχει αποτρέψει το να καταστεί το Μνημόνιο κοινή πολιτική των δύο κομμάτων εξουσίας, κάτι που θα είχε αποκαρδιώσει τεράστια τμήματα του πληθυσμού. Διατηρώντας την αντίθεσή του στο Μνημόνιο, ο Αντώνης Σαμαράς συνεισφέρει τα μέγιστα στο να παραμένει αγεφύρωτο το χάσμα στην ελληνική κοινωνία ανάμεσα στη μικρή μειοψηφία του λαού που είναι υπέρ του Μνημονίου και την τεράστια πλειοψηφία που τάσσεται εναντίον της επαίσχυντης ‘‘μνημονιακής’’ επιλογής».



Χάρις στον Σαμαρά, προσθέτω εγώ, το ποσοστό της ΝΔ ταυτίζεται σχεδόν μ’ εκείνο του ΠΑΣΟΚ. (Βλέπε: Δημοσκόπηση 70ού τεύχους του περιοδικού «Επίκαιρα».) Γι’ αυτό και τον πολεμάνε προσωπικά –και αδυσώπητα– τα μίσθαρνα όργανα του κατ’ όνομα πλέον «πρωθυπουργού».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 27/02/2011 14:00:49

    NΔ προς ΛΑΟΣ: "Λίγη τσίπα δεν βλάπτει!"
    Καθημερινή:" Κλίμα προσέγγισης"...

    Μα καλά; Δεν ντρέπονται;
    Εγκυρη και σοβαρή εφημερίδα για τα πανηγύρια...

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 27/02/2011 14:19:56

    Η ΝΔ και το κομματίδιο, δεν συναντιούνται πουθενά. Οι δρόμοι τους είναι παράλληλοι. Το Καρατζαφέρειο απόκομμα,που στις επερχόμενες εκλογές ούτε οι ίδιοι δεν θα βρουν τις ψήφους τους,εμφανιζόμενο δήθεν πατριωτικό,ψήφισε το μνημόνιο κι έβαλε πλάτες στις τροικανές δυνάμεις κατοχής. Ο Ελληνικός Λαός δεν θα το ξεχάσει αυτό ποτέ και θα πράξει ανάλογα. Η ΝΔ με το περήφανο ΟΧΙ της στους κατοχικούς δυνάστες και το μνημόνιό τους, θα αποκαταστήσει πατριωτικά την Εθνική μας αξιοπρέπεια σύντομα. Αντώνη γερά.

  3. Orestios avatar
    Orestios 27/02/2011 14:28:27

    Ξέρουμε όλοι ότι το ΛΑΟΣ ψήφισε το ανθελληνικό μνημόνιο.
    Να καθήσουν στην ωφωλιά του ΠΑΣΟΚ τα εξαπτέρυγα και να μην μεταφέρουν την ρυπαρότητά τους στην Δημοκρατική και Ελληνική παράταξη της ΝΔ.

  4. aris. A avatar
    aris. A 27/02/2011 14:43:50

    Ο κατήφορος της Καθημερινής δεν έχει τελειωμό.

    Οχι τόσο για τέτοια άρθρα κάτι πρέπει να βρίσκουν να γράφουν και οι πολιτικοί συντάκτες όσο για την προκλητική της υποστήριξη στην ενδοτική εξωτερική πολιτική που εφαρμόζουν εδώ και χρόνια Παπανδρέου Μπακογιάννη και λοιποί.

  5. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 27/02/2011 14:48:20

    Δεν τους βγαίνει 7κομματική βουλή με Κουβέλη και Ντόρα. Υπάρχει άνοδος της ΝΔ, του πατριωτικού Μετώπου και της Χρυσής Αυγής. Ο χώρος της νεοταξίτικου πατριωτισμού συρρικνώνεται.

    Πριν μία εβδομάδα είχα γράψει εδώ μέσα ότι βλέπω συνεργασία ΝΔ και ΛΑΟΣ.
    Το συμπέρασμά μου ήταν από τις φράσεις που αναφέρατε και από μία συνέντευξη Βελόπουλο σε Τράγκα στο ΚΟΝΤΡΑ που την κατάλαβα ως προσέγγιση . Ο Βελόπουλος παρουσιάστηκε ως οπαδός του ιδρυτή της παράταξης και του κοινωνικού φιλελευθερισμού. Ως μεμονομένο βουλευτή θα τον ήθελα κι εγώ στην παράταξή μας

  6. HElioupolis avatar
    HElioupolis 27/02/2011 14:57:04

    Aν η ΝΔ ξαναπάρει τον Καρατζαφέρη θα κοιτάζει την εξουσία για πάντα με τα κιάλια..!!Απλά τα πράγματα !

    • athorivos avatar
      athorivos @ HElioupolis 28/02/2011 14:02:19

      σωστός!!! προσυπογραφω!!!

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2011 15:03:46

    Όμως το Πατριωτικό Μέτωπο θα συμμετέχει; Διότι είχαν πει ότι δεν θα συμμετέχουν.

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ αλλενάκι 27/02/2011 15:35:33

      Θα συμμετέχει. Πήρα τηλέφωνο αυτές τις μέρες για να μάθω για το κοινωνικό παντοπωλείο. Αυτοί θα έχουν ως προϋποθέσεις

      1. οι υποψήφιοι να μην έχουν ξαναπολιτευθεί με κανένα χώρο
      2. Οι συντονιστές των πυρήνων, δεν θα συμμετέχουν

  8. chien andalou avatar
    chien andalou 27/02/2011 15:29:12

    Ριξτε μια ματιά στα σχολια που γραφονται (και δεν σβηνονται) στο σαιτ και θα καταλαβετε τη συνεχόμενη συγκλιση δεξιάς και ακροδεξιας.

  9. LOKROS avatar
    LOKROS 27/02/2011 15:29:25

    Το ΠΑΣΟΚ δεν ηττηθεί στις εκλογές της αυτοδιοίκησης. Παράλληλα οι τελευταίες δημοσκοπήσεις τοποθετούν το ΠΑΣΟΚ μονάδες πάνω από τη Νέα Δημοκρατία και με το νόμο Παυλόπουλου, που δίνει στο πρώτο κόμμα 50 έδρες μπόνους, θα εξασφαλίσει άνετη πλειοψηφία. Τα κόμματα καλούνται να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις για να μην είμαστε συνεχώς οι χειμερινοί κολυμβητές της Οικονομίας. Βρισκόμαστε μέσα σε μονόδρομο, Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εξελίξεις τοποθετούνται μέσα σε ένα πολύχρονο πλέον κύμα δυσφορίας της κοινής γνώμης προς το υπάρχον πολιτικό- κομματικό σύστημα. Το γεγονός έχει σημασία, γιατί υπενθυμίζει στους πολίτες ότι το σύστημα κάθεται πάνω σε κινούμενη άμμο. οι πολίτες φαίνεται να τιμωρούν την Αντιπολίτευση η Αντιπολίτευση του κ ΣΑΜΑΡΑ τι θα πράξει στην άνοιξη της ήττας που έρχεται??? Που είναι φυσική συνέπεια? πως θα διαχειριστή την ήττα.?? Ο Groucho Marx είπε, Μόνο ένας στους χίλιους άντρες γίνεται αρχηγός. Οι υπόλοιποι 999 ακολουθούν γυναίκες.
    Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

    • Αστος avatar
      Αστος @ LOKROS 27/02/2011 16:28:56

      "Το ΠΑΣΟΚ δεν ηττηθεί στις εκλογές της αυτοδιοίκησης."

      Εγω 2 πραγματα παρατηρησα σε εκεινες τις εκλογες

      1) ΟΛΟΙ δηλωναν νικητες ο ΓΑΠ επειδη εβγαλε αυτους που ηθελε, ο Αντωνης επειδη ανεβασε τα ποσοστα του και το ΚΚΕ και ΛΑΟΣ επιδη ανεβασαν τα δικα τους. Μεχρι και οι χρυσαυγιτες πανυγηριζαν.....

      2) ΟΛΟΙ δηλωναν νικητες παρα το γεγονος οτι 50% του πλυθησμου της χωρας δεν πηγε καν να ψηφισει.

      Οταν το 50% του πλυθησμου μιας χωρας προτιμα
      -να μην παει να ψηφισει μια κυβερνηση που ειπε ψεμματα για να βγει,
      -δεν πηγε να ψηφισει το αμεσως επομενο μεγαλο κομμα για να δειξει ετσι την δυσφορια του στο κυβερνων,
      -δεν ψηφισε ουτε τα 2-3 μικροτερα για να δειξει την δυσφορια του στα 2 μεγαλα
      -δεν πηγε καν στην καλπη να ριξει λευκο η' ακυρο οχι επειδη βαριοταν αλλα επειδη επαψε να πιστευει στο παραμυθι του "δημοκρατικα εκλεγμενου κομματος απο τον λαο".
      τοτε αυτο δεν ειναι λογος για πανυγηρισμους μαλλον να προβληματιστουν επρεπε,ολα τα κομματα, αλλα ηταν υπερβολικα απασχολημενοι πανυγηριζοντας μια νικη που δεν ηρθε.....

  10. Πυριφλεγέθων avatar
    Πυριφλεγέθων 27/02/2011 17:48:12

    Διαφωνώ με όλα όσα αφελή γράφονται από τους αναγνώστες του παρόντος
    ιστότοπου σχετικά με την υποτιθέμενη συνεργασία ΝΔ με ΛΑΟΣ.

    Μακάρι να μπορούσε να επιτευχθεί. Θα ήταν μεγάλη επιτυχία της μεγάλης
    συντηρητικής παράταξης και θα εξασφάλιζε την Νίκη στις επόμενες Εκλογές
    οποτεδήποτεκαι αν αυτές γινόντουσαν. Διαφωνεί κανείς με αυτό ; Όποιος
    διαφωνεί , ας μας το δηλώσει και ας μας εξηγήσει τους λόγους .

    Προσωπικά εκτιμώ ότι σήμερα η επίτευξη συνεργασίας δεν είναι εφικτή,
    διότι δεν υπάρχει ακόμη κοινός τόπος σύγκλισης. Δεν μπορούν δύο κόμματα
    να συνεργασθούν αν δεν καθήσουν να συζητήσουν γιά κάποιο κοινό
    πρόγραμμα (που θα το καθορίζουν οι αναγκαίες , επί μέρους, συγκλίσεις).

    Ο ΛΑΟΣ ανέδειξε τα μεγάλα εθνικά θέματα : Ήταν και είναι κατά της
    εισόδου της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση . (Η ΝΔ ήταν και είναι υπέρ.
    Η ΝΔ εψήφισε τον Δεκέμβριο 2004, την έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων
    της Τουρκίας, χωρίς να εξασφαλίσει τουλάχιστον τα αυτονόητα : την παύση
    των πτήσεων των τουρκικών μαχητικών α/φ υπεράνω των νήσων του Αιγαίου
    πελάγους, την ανάκληση του casus belli , την αναγνώριση της Κυπριακής
    Δημοκρατίας που ήταν τότε ήδη, πλήρες και ισότιμο κράτος-μέλος της
    Ευρωπαϊκής Ένωσης. Γιατί η ΝΔ του Καραμανλή δεν το έκανε ; Γιατί ;).

    Ο ΛΑΟΣ είναι κατά της αναγνώρισης του ψευδοκράτους της "Μακεδονίας"
    με οποιοδήποτε όνομα που θα περιέχει τον όρο "Μακεδονία" . Η ΝΔ είναι
    υπέρ ! Και όχι μόνον είναι υπέρ . Επί 5-ετία και πλέον εκλιπαρούσε τους
    Σκοπιανούς να αποδεχθούν σύνθετη ονομασία με γωγραφικό προσδιορισμό
    που θα περιέχει τον όρο "Μακεδονία" . Ευτυχώς γιά την Ελλάδα , οι Σκοπιανοί
    δεν το δεχθήκανε . Ευτυχώς !

    Ο ΛΑΟΣ ήταν κατά του Σχεδίου Ανάν που προέβλεπε την κατάλυση της
    Κυπριακής Δημοκρατίας ! Ήταν το μόνο Ελληνικό Κόμμα που ανεπιφύλακτα
    καταδίκασε το αντεθνικό Σχέδιο Ανάν και στάθηκε στο πλευρό του αειμνηστου
    προέδρου Τάσσου Παπαδόπουλου . Το μόνο ! Και μην σπεύσετε μερικοί να
    γράψετε ότι , όχι, ο Καραμανλής τάχθηκε (έμμεσα) εναντίον του Σχεδίου Ανάν
    διότι θα σας διαψεύσουν τα ίδια τα λόγια Καραμανλή, ο οποίος είχε δηλώσει
    ανάμεσα σε πολλά άλλα : "το Σχέδιο Ανάν έχει πιό πολλά πλεονεκτήματα από
    μειονεκτήματα" ! Δεν είναι αυτό ένα σαφές, σαφέστατο (έμμεσο) ναι ;;

    Ο ΛΑΟΣ έκανε λάθος όταν ψήφισε μαζύ με το ΠΑΣΟΚ το Μνημόνιο ! Ήταν
    πολύ μεγάλο και σοβαρό λάθος. Όλα τα υψηλόβαθμα στελέχη του το έχουν
    αναγνωρίσει δημοσίως στις κομματικές συνάξεις. Δεν το έχουν πει όμως
    ευθέως στον κόσμο τους, στους οπαδούς τους. Ελπίζω να το κάνουν σύντομα,
    όσο πιό σύντομα τόσο πιό καλά ! Όμως είτε ο ΛΑΟΣ ψήφιζε το Μνημόνιο,
    είτε όχι , τίποτα δεν θα άλλαζε . Το ΠΑΣΟΚ διέθετε και διαθέτει την απόλυτη
    κοινοβουλευτική πλειοψηφία μέσα στη Βουλή και μπορεί και σήμερα να ψηφίζει
    ο,τι θέλει , μόνο του ! Δεν χρειάζεται τις βουλευτικές ψήφους κανενός άλλου
    κόμματος προκειμένου να περάσει την γραμμή του.

    Αυτά τα ολίγα γιά να ξυπνάνε κάποιοι που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα.

  11. Misha avatar
    Misha 27/02/2011 18:27:04

    Ο αρθρογράφος του ΑΝΤΙ επισημαίνει με πολύ έξυπνο τρόπο το μείζον προβλημα του Α.Σαμαρά, υπογραμμίζοντας το :
    «Η πολιτική ουσία έγκειται στο ότι η στάση του Αντώνη Σαμαρά –προσωπικά και μόνο, γιατί την αντίθετη πολιτική τού εισηγείτο σύσσωμο σχεδόν το επιτελείο του (πλειοδοτώ σ’ αυτήν την άποψη του Γιώργου Δελαστίκ)»!!!!

    Δλδ σχεδόν σύσσωμη η γραφειοκρατία της ΝΔ, πλήν του Σαμαρά και των λίγων πατριωτών δικών του ανθρώπων που βρίσκονται σταθερά κοντά του χωρίς όμως να κατέχουν υψηλά κομματικά αξιώματα , ήταν (και είναι) στη γραμμή Ντόρας!
    Ε, μετά πώς να περάσει η αντιμνημονιακή γραμμή της ΝΔ στον κόσμο, παρά τη μεγάλη αυταξία της αρνητικής ψηφου Σαμαρά στο κατοχικό μνημόνιο;
    Και είναι μικρότερης σημασίας η λυσσώδης επιμονή των ευρωπαίων δεξιών να πεισουν τον Σαμαρά να συναινέσει στη Νέα Αποικιοκρατία;

    Πόσο μακριά μπορεί να πάει αλήθεια ένα κουτσό άλογο , όπως η ΝΔ , ακόμα κι αν έχει τον καλύτερο αναβάτη;

    Όσον αφορά τους σχεδιασμούς των γνωστών κύκλων (Κ, Χατζηνικολάου) να κάνουν τον Κωλοτούμπα και τη Ντόρα ρυθμιστές , δια της «μεγάλης κεντροδεξιάς», μαρτυρούν απλώς την απελπισία που νοιώθουν οι νεοφιλελέυθεροι οπαδοι του μνημονίου...
    Τα εθνικοπατριωτικά κρεσέντο του Λάος είναι τόσο υποκριτικά , όσο και το «λεφτά υπάρχουν » του ΓΑΠ, τον οποίο ο Καρατζαφέρης συναγωνίζεται σε αναξιοπιστία. Πού είναι οι υπογραφές για το μεταναστευτικό, οέο;; Τις μαγείρεψε η Μπουμπούκα στο Μάστερσεφ;

  12. δημης avatar
    δημης 28/02/2011 00:06:28

    "Το μεγάλο προβάδισμα που θα κατακτήσει η ΝΔ του Σαμαρά στις εκλογές πανικοβάλει κυβέρνηση και εξαπτέρυγα"
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ........ΨΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ Η ΝΔ....

  13. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 28/02/2011 01:15:01

    Καλή η ανάλυση, διαφεύγει όμως η στάση "στελεχών" που αυτοπροσδιορίζονται κι ως σαμαρικοί. Αν δει κανείς τι λένε στα μπλογκ τους, ανατρέπετε όλο το άρθρο. Διότι κατά νομούς τομεάρχες του κόμματος και διαχειριστές φιλονεοδημοκρατικών μπλογκ προτέπουν ανοιχτά σε άνοιγμα στον κ. κωλοτούμπα. Κάποιοι ή είναι ανεπαρκείς ή στην χειρότερη περίπτωση ανεπαρκείς κι ως εκ τούτου ανακόλουθοι. Κ επειδή τα βασίλεια χάνονται από τους αυλικούς, ίσως ο Σαμαράς θα έπρεπε να επαναξιολογήσει πολλούς.

  14. σιγά τα ωά avatar
    σιγά τα ωά 28/02/2011 04:56:45

    το λάος επίσης ήταν και είναι κατά της νδ, η νδ όχι.

  15. Πυριφλεγέθων avatar
    Πυριφλεγέθων 28/02/2011 19:28:25

    Ο κ. Misha ,συνήθως διακρίνεται γιά την καθαρότητα του λόγου του και