#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι και γιατί θέλουν να υπονομεύσουν την ΥπΕΕ;



Αναστάτωση και έντονη δυσαρέσκεια έχουν προκαλέσει οι κυβερνητικοί σχεδιασμοί για κουτσούρεμα των αρμοδιοτήτων νευραλγικής σημασίας υπηρεσιών στη δίωξη του οικονομικού εγκλήματος, του βρώμικου και του μαύρου χρήματος, και η μεταφορά αυτών σε άλλους κρατικούς φορείς.

Όπως γράφει ο Θανάσης Αργυράκης στον ΕΤ της Κυριακής, στελέχη της ΥπΕΕ (πρώην ΣΔΟΕ), των Εφοριών και των Τελωνείων, βομβαρδίζουν με επιστολές-καταγγελίες την κυβερνητική ιεραρχία και τις συνδικαλιστικές τους ενώσεις μετά τις πληροφορίες ότι μερίδα πρωτοκλασάτων κυβερνητικών παραγόντων, θέλουν να περάσουν πολλές αρμοδιότητες σχετικά με τη δίωξη του οικονομικού εγκλήματος και του λαθρεμπορίου στην ΕΛΑΣ. Τις προθέσεις αυτές έχουν εκφράσει και διαρρεύσει στη δημοσιότητα υψηλόβαθμοι κύκλοι του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και του περιβάλλοντος Μ. Χρυσοχοΐδη.

Ειδικά το ΣΔΟΕ, εάν προωθηθούν αυτά τα σχέδια, θα υποβαθμιστεί θεαματικά και θα περιοριστεί σε εντελώς δευτερεύοντα ρόλο. Παράλληλα, είναι άκρως αμφίβολο εάν οι νεοσχεδιαζόμενες –και εν πολλοίς άπειρες- υπηρεσίες της ΕΛΑΣ θα μπορέσουν να ανταποκριθούν σε ένα τόσο σύνθετο αντικείμενο. Γενικότερα πάντως, η επιμονή για υπερσυσσώρευση αρμοδιοτήτων στην ΕΛΑΣ, συχνά ξένων ως προς το αντικείμενο της αστυνόμευσης, της δημόσιας τάξης και της αντιμετώπισης του εγκλήματος, δεν μπορεί παρά να γεννά ερωτηματικά. Να σημειωθεί πως το ΣΔΟΕ δέχθηκε σημαντικά πλήγματα κατά τα τελευταία χρόνια, εξαιτίας πολιτικών του υπουργείου Οικονομίας, ενώ παράγοντές του που επεδίωξαν τον εκσυγχρονισμό του και τη στροφή αποκλειστικά στις μεγάλες υποθέσεις οικονομικού εγκλήματος και καταπολέμησης του βρώμικου και μαύρου χρήματος, απομακρύνθηκαν.

Μέσα σε όλα τα άλλα, η Ελλάδα κινδυνεύει για μια ακόμη φορά με διεθνή διασυρμό. Να σημειωθεί πως οι υπηρεσίες δίωξης οικονομικού εγκλήματος, αφενός έχουν υιοθετήσει διεθνή πρότυπα λειτουργίας, αφετέρου, βάσει αυτών, έχουν αναγνωριστεί και γίνει δεκτά στους κόλπους των αντίστοιχων διεθνών οργανισμών (OECD, TAXUD, OLAF, U.N, FATF, Παγκόσμιος Οργανισμός Τδελωνείων, κ.λ.π.). «Συνεπώς –εξηγούν τα στελέχη του ΣΔΟΕ- η συμμετοχή ομοειδών ή πολλαπλών φορέων σε ίδια αντικείμενα των υπηρεσιών μας, θα προκαλέσει διατάραξη των σχέσεων αυτών».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 04/01/2010 22:15:07

    χαχαχαχαχααχχαχααααα!!!!!!!
    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ Ο ΚΟΝΤΟΠΙΘΑΡΟΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ !!!!
    ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ FBI ΚΑΙ CIA ΚΑΙ MI5 ΚΑΙ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ!!!!
    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΤΙΛΗ !!!

  2. MIG-21 avatar
    MIG-21 04/01/2010 22:40:18

    Δεν ειναι το οτι θα ρεζιλευτουμε ακομη μια φορα διεθνως, αλλα δεν κραταει καν τα προσχηματα.

    Ας κανουμε μια υποθεση εργασειας και ας πουμε οτι αυτο που οραματιζετε ειναι και το σωστο.

    Πως θα το κανει?

    Με ποιους πορους σε εποχη λιτοτητας?

    Με ποια στελεχη?
    Με 80 Αξιωματικους ειδικων καθικοντων που θα προσλαβει για ολη την Ελλαδα?
    Με τι προσοντα ???????????

    Ειπε ο ΠΡΟ-ΠΟ οτι θα ειναι απλα οικονομολογοι!!!!
    Αρα μιλαμε για ρουσφετια!!!
    Διοτι με ποιο συστημα τα προσληφθουν????
    Θα προσληφθουν με ΑΣΕΠ? με πανελληνιες εξετασεις? ή με ντενεκε λαδι ?

    Αλλη ερωτηση ......... (ας υποθεσουμε οτι 80 Αξιωματικοι ειδικων καθικοντων προσλαμβανονται αξιοκρατικα) ποτε θα μαθουν την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ?
    Υπενθυμιζω οτι η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ειναι ενας ιδιαιτερος κλαδος των οικονομικων-λογιστικων και το ελληνικο κρατος εχει θεσπισει ειδικο τροπο αποκτισης της ιδικοτητας αυτης (Σωμα Ορκοτων Λογιστων, δυο ετη θεωριτικης εκπαιδευσης και 3 ετη πρακτικης εκπαιδευσης και εξετασεις)

    Επειδη ειμαστε καλοπροερετοι ας υποθεσουμε οτι ο ΠΡΟ-ΠΟ βαζει αυστηρα κριτηρια προσληψεις αυτων των 80 Αξιωματικων ειδικων καθικοντων δηλαδη να εχουν πτηχιο οικονομικων ΑΕΙ να εχουν κανει το ΣΟΛ και να εχουν ενα με δυο ετη προυπηρεσιας σε ελκτικες εταιρειες.

    Τι μισθο θα τους δινει??????

    Γιατι εαν ειναι να τους δινει τον μισθο των Αξιωματικων ειδικων καθικοντων ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ!!!

    Ο μισθος ενος ασκουμενου ελεκτη ειναι περιπου 2000 ευρω!!!!

    αρα δεν θα βαλει τοσο υψηλα κριτηρια..... που αυτο συνεπαγετε οτι θα παρει απλα αποφοιτους οικονομικων σχολων!!!!!

    αρα δεν τον ενδιαφερει το αποτελεσμα ....... και απλα προσπαθει να βολεψει 80 ψυφοφορους εκτος ΑΣΕΠ!!!

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟ-ΠΟ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΡΙΠΛΗ ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΕ ΧΑΝΟΥΜΕ!!!!!!

    • Γυναίκα του Καίσαρα avatar
      Γυναίκα του Καίσαρα @ MIG-21 04/01/2010 22:56:58

      @MIG-21: Λύσε μου την απορία: πώς γίνεται να γράφεις ορθά επιχειρήματα εντελώς ανορθόγραφα; Δεν έχεις πάει σχολείο;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γυναίκα του Καίσαρα 04/01/2010 22:58:55

        γνωριζει ο Καισαρ τις τσαρκες σου εδω μεσα ??

        ΠΠ

        • Γυναίκα του Καίσαρα avatar
          Γυναίκα του Καίσαρα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2010 23:19:28

          Εξ ορισμού ο Καίσαρ δεν θέλει ούτε να ξέρει για τις "τσάρκες" της συζύγου του.

          • Suhoi avatar
            Suhoi @ Γυναίκα του Καίσαρα 05/01/2010 00:01:54

            @Γυναίκα του Καίσαρα
            Ας αρκείται όμως, η γυναίκα να φαίνεται ότι συμπεριφέρεται και κόσμια

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Γυναίκα του Καίσαρα 04/01/2010 23:07:25

        Και ο Μποστ ήταν ανορθογράφος, αλλά μια χαρά τα αίλεγε.

        • Γυναίκα του Καίσαρα avatar
          Γυναίκα του Καίσαρα @ archaeopteryx 04/01/2010 23:25:44

          Με τον χαρακτηρισμό ως "αναρθογράφο" μάλλον αδικείτε τον Μποστ και το ιδιαίτερο ύφος γραφής του, το οποίο βεβαίως δεν οφειλόταν σε άγνοια της ορθογραφίας.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Γυναίκα του Καίσαρα 04/01/2010 23:29:08

            μπα... απλά μου αρέσει και ο MIG-21

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ archaeopteryx 05/01/2010 10:02:35

            Κι εμένα!
            Το "ειδικά καθίκοντα" ήταν όλα τα λεφτά!

      • MIG-21 avatar
        MIG-21 @ Γυναίκα του Καίσαρα 04/01/2010 23:35:48

        Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις !!Διορθώνομαι !!
        (έτσι έλεγε και ο μούτσο-Μήτσος στους 10 μικρούς Μήτσους)
        Υπαρχή εξήγηση και είναι απλή.
        Ορθογραφία ξέρω και αν δεν ξέρω υπάρχει το αυτόματο σύστημα διόρθωσης του υπολογιστή!!
        Αυτό που δεν γνωρίζω είναι να γράφω γρήγορα σε υπολογιστή (πολλές φόρες ψάχνω να βρω τα γράμματα στην κονσόλα). Αναγκαστικά όταν πρέπει να γράψω αρκετές λέξεις ζορίζομαι και γράφω έτσι όπως γράφω ή τα παράτα και δεν γράφω τίποτα.
        Έλα όμως που με αυτά που κάνει ο ΠΡΟ-ΠΟ τσαντίζομαι και θέλω να γράψω !! οπότε…..

    • Suhoi avatar
      Suhoi @ MIG-21 05/01/2010 00:00:46

      Σωστός ο Mig!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2010 22:50:24

    τον Π τον κλεγανε και τον μοιρολογουσανε..

    ΠΠ

  4. fantomas avatar
    fantomas 04/01/2010 22:52:49

    Ναι ειναι αληθεια ....... ο αδεκαστος Χρυσοχοιδης εχει μια ταση στο ''κουτσούρεμα των αρμοδιοτήτων νευραλγικής σημασίας υπηρεσιών ''
    που να δειτε τι διεταξε των Αρχηγο του Πυροσβεστικου Σωματος να κανει!!!!
    Εις αυριον τα σπουδαια!!!

    Πως το εγραψε ο MIG-21 ?
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟ-ΠΟ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΡΙΠΛΗ ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΕ ΧΑΝΟΥΜΕ!!!!!!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/01/2010 22:59:13

    Το πρώην ΣΔΟΕ είναι αυτό που ακόμη και οι οδηγοί και κλητήρες του κυκλοφορούσαν με μερσεντές και είχαν από δυο εξοχικά; Αυτό είναι; Α καλά τότε. Χαιρετίσματα.

    • Suhoi avatar
      Suhoi @ Strange Attractor 05/01/2010 00:08:09

      @Strange Attractor
      Σωστά αυτά που γράφεις. Αλλά τι θέλουμε; Επανασυγκέντρωση της διαφθοράς και βεβαίως του ταμείου στα χέρια της Αστυνομίας. Να σας θυμίσω μέρες που'ναι, που επαναφέρουν τους ηλεκτρονικούς κουλοχέρηδες, τι θόρυβος είχε γίνει για να πάρουν τα ηλεκτρονικά από την Αστυνομία και να τα δώσουν στο ΣΔΟΕ. Τότε, η ίδια η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ (ντε) είχε στήσει όλόκληρο επικοινωνιακό τσίρκο και έβγαζε στη σέντρα διεφθαρμένους αστυνομικούς (όπως κάνει και ο Χρυσ. τώρα με τους "βασανιστές" του τμήματος Ακροπόλεως) για να πεισθεί η κοινή γνώμη για τα ηλεκτρονικά. Τα έδωσαν στο ΣΔΟΕ. Ουσιαστικά, σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για αποκέντρωση της διαφθοράς και όχι για κτύπημά της.

      Αυτό είναι το ένα. Το ερώτημα είναι όμως, τι θέλουμε. Θέλουμε να καταργήσουμε τους υπάρχοντες μηχανισμούς δίωξης οικονομικού εγκλήματος και παρανομιών της μεγάλης διαπλοκής (γιατί με αυτό έπρεπε να ασχολείται το ΣΔΟΕ και όχι με τα ψιλικατζίδικα και τα τυροπιτάδικα -και να τα παίρνουν από αυτούς τους μικρομεσαίους) επειδή είναι διεφθαρμένοι ή να τους καθαρίσουμε και να ασκήσουν ουσιαστικά και ανεξάρτητα από τις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες τα καθήκοντά τους; Πάντως, δεν είναι λύση να τα δώσουν στην "πεντακάθαρη" ΕΛΑΣ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Suhoi 05/01/2010 00:12:18

        Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμμα.

      • MIG-21 avatar
        MIG-21 @ Suhoi 05/01/2010 00:14:18

        Σύντροφε με αναγκάζεις να ανταποδώσω τα θετικά σου σχόλια και να πω ότι ορθότητα της παρατήρησης σου είναι όλα τα λεφτά!!!
        ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΧΑΛΗ !!!

  6. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 04/01/2010 23:31:52

    Μπάχαλο παντού!
    (Η πολύ προετοιμασία που κάνανε στην αντιπολίτευση τους έκαψε)

  7. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 04/01/2010 23:50:08

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΥΔΤ ΕΙΧΑΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΛΤΙΑ ΠΡΟ-ΠΟ?
    ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΠΟΝΙΖΕ ΧΑΡΤΙ !!!
    ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΙΟΥΜΟΡ ΟΙ ΠΟΛΙΤΣΜΑΝΟΙ!!!

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2010 00:52:37

    Επειδή ο κ.Χρυσοχοΐδης νομίζει ότι όλοι μας σε τούτη τη χώρα έχουμε κοντή μνήμη, να ρωτήσω τον «exterminator της 17Ν», το 2001, όταν κτύπησαν με βόμβα Νεοδημοκράτη πολιτικό στον Πειραιά, του οποίου συγγενικό πρόσωπο εφέρετο να είναι μπλεγμένο με τη νύκτα, γιατί έτσι άκριτα υϊοθέτησε τη θεωρία ότι επρόκειτο για τρομοκρατικό κτύπημα;

    Είχε ή όχι στα χέρια του έκθεση της αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας ότι η συνδεσμολογία που χρησιμοποιήθηκε για τη βόμβα ουδέποτε είχε χρησιμοποιηθεί από ελληνική τρομοκρατική οργάνωση;

    Γιατί δεν απάντησε σε δημοσίευμα του Βήματος (2001 ή 2002) που ανέφερε σημεία της έκθεσης και έδειχνε ότι μόνο τρομοκρατία δεν ήταν;

    Γιατί δεν απάντησε σε άλλο δημοσίευμα του Βήματος στις 5 Νοεμβρίου 2006, με έγγραφα, τα οποία ενισχύουν θεαματικά την εκδοχή ότι το σχέδιο εκτελέστηκε από τον υπόκοσμο; Να σημειωθεί πως αξιωματικοί της ΕΛΑΣ συσχέτιζαν την επίθεση κατά του Νεοδημοκράτη με τις βομβιστικές ενέργειες στα Βριλίσσια Αττικής (28-3-2001) και εναντίον της βρετανίδας, Σούζαν Μαίρη Αριστείδη (3-5-2001). Δηλαδή, καραμπινάτος υπόκοσμος.

    Τα ίδια είχε γράψει και το περιοδικό "Αντί", αλλά και αυτό ουδέποτε έλαβε απάντηση-τοποθέτηση από τον κ.Χρυσοχοΐδη. Τι συνδιαλλαγές έκανε λοιπόν τότε ο νύν υπουργός ΠΡΟ-ΠΟ;

    Εστω και με πολλά χρόνια καθυστέρηση, ας βγεί ο υπουργός να αναγνωρίσει ότι σε έναν μεγάλο βαθμό, μαζί με διευθυντάδες ΜΜΕ και παράγοντες της εκδοτικής διαπλοκής, έστησαν την οπερέτα περί της 17Ν.

  9. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 05/01/2010 13:54:31

    Αγαπητοί σχολιαστές

    Για την πληρότητα της συζήτησης, να ενημερώσω ότι στην Ιταλία, τη δίωξη του οικονομικού εγκλήματος την έχουν οι Καραμπινιέροι, ειδικό σώμα της Ιταλ. Αστυνομίας οι οποίοι οπλοφορούν βεβαίως. Και η Ελληνική Αστυνομία νομίζω (διορθώστε με) έχει Διεύθυνση Οικονομικού Εγκλήματος.

    Και μόνο το γεγονός ότι "σκούζουν" οι εφοριακοί και οι τελωνιακοί, με βάζει σε σκέψεις.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Α.Κ. 05/01/2010 19:34:39

      Όλα τα ποινικά αδικήματα εμπίπτουν στην αρμοδιότητα της Αστυνομίας. Έτσι εμπίπτουν και τα οικονομικά ποινικά κολάσιμα αδικήματα π.χ. λαθρεμπορία, αγορανομία κτλ
      Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι ο ΠΡΟ-ΠΟ όταν ήταν ΥΔΤ είχε καταργήσει την αγορανομία κτλ
      Μάλλον του πήρε δέκα χρόνια να καταλάβει τι ακακία έκανε!!

    • σταματης avatar
      σταματης @ Α.Κ. 07/01/2010 10:36:38

      Δεν την εχουν οι carabinieri, την εχει η guardia di finanza , , κλαδος του ιταλικου στρατου, που υπαγεται στο υπουργειο οικονομικων
      Οι Carabinieri δεν ειναι ειδικο σωμα της ιταλικης αστυνομιας , αλλα τμήμα του στρατου με στρατιωτική οργανωση, εκαίδευση και πειθαρχια το οποιο ανταγωνιζεται την αστυνομια με παρομοιο πεδίο δρασης με αυτη (αν σου διαρρηξουν το σπιτι μπορεις να καλεσεις την αστυνομια η τους carabinieri).Ετσι οταν καποιος εκανε τη στρατιωτικη θητεια του στην ιταλια, συχνα πηγαινε αστυνομια, καραμπινιερι η γκουαρντια ντι φιναντσα. Με αποτελεσμα να υπαρχουν νεοι με εκπαιδευση, πατριωτισμο, αυταπαρνηση και αφοσιωση στις διαφορες αστυνομιες, που το εβλεπαν ως αμισθη και ευγενη υπηρεσια στη χωρα τους και οχι το μπαχαλο που γινεται εδω με τους βολεμενους που πηγαν εκει επειδη θα αποτυγχαναν οπουδηποτε αλλου
      Βλεπετε λοιπον οτι σε μια κοινωνια πιο οργανωμενη, πιο δυτικη, πιο ευρωπαικη απο τη δυτικη μας , με πολυ πιο ισχυρη αριστερα (γιατι εκει ειχαν και εχουν ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ) ο στρατος επιχειρει μεσα στην κοινωνια χωρις κανεις να λεει οτι ειναι φασισμος και στρατοκρατια. Και αυτο χαρη στη διαστρωματωση, την οργανωση , τη σαφη διακριση αρμοδιοτητων αλλα και ενα σοβαρο, υγιη λαο , που με τεραστια ιστορια της αριστερας και των κομμουνιστικων κομματων , ποτε δεν ξεχασαν τι σημαινει εθνικο συμφερον, αγαπη για το συλλογικο εαυτο τους και γιατι δε λειτουργουν συνειρμικα (οπως οι ελληνες ) αλλα λογικα, εστω και αν η λογικη ειναι ενστικτωδης.
      Οσο για τις κινησεις του υπουργου , δεν ξερω ποιοι ειναι οι στοχοι του. Πχ εαν θελει να αποδυναμωσει τη ΣΔΟΕ γιατι υπηρξε απολυτα διεφθαρμενη.Ακομα και αν το κανει γιαυτο , ειναι αληθεια οτι η ΣΔΟΕ συγκεντρωσε μεγαλη εμπειρια και ειχε απολυτη αρμοδιοτητα στον κλαδο της και θα χρειαστουν πολλα χρηματα και χρονια για να γινει μια καλη αντιστοιχη υπηρεσια της αστυνομιας. Θα δειξει

  10. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 07/01/2010 09:44:23

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΟΜΑΓΑΖΑ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΣ ΛΕΙΠΕΙ.
    ΤΩΡΑ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟ ΣΔΟΕ ΤΟ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ, ΗΤΟΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ.