#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2011 07:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι θέλουν να επαναφέρουν τον Σημίτη ως πρωθυπουργό ...εθνικής σωτηρίας;



Τελικά τι είναι αυτό που κρύβεται πίσω από τα δημοσιεύματα περί «θυσίας» του Γ. Παπανδρέου για την πατρίδα με την επιλογή της κυβέρνησης εθνικής ενότητας - βλέπε "Μπόμπολας στηρίζει Παπανδρέου σε εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας"

Τι κρύβουν οι διαρροές που έρχονται από κύκλους που μάλλον δεν έχουν σχέση με το Μαξίμου, αλλά που κινούνται στο παρασκήνιο του ΠΑΣΟΚ και θέλουν να αναστήσουν «πεθαμένα» και καταδικασμένα πρόσωπα και συστήματα;

Γιατί όλος αυτός ο ντόρος περί εθνικού συμβουλίου με τη συμμετοχή μάλιστα Σημίτη, Μητσοτάκη και Κ. Καραμανλή; Το παρασκήνιο είναι μεγάλο και βαθύ και πιθανότατα κρύβεται στα μυαλά όσων πιστεύουν ότι μπορούν να επαναφέρουν στο προσκήνιο αποτυχημένους διαχειριστές της εξουσίας, τα γνωστά και μη εξαιρετέα ντελίβερι μπόις του εκσυγχρονισμού και του ντόπιου και ευρωπαϊκού κατεστημένου.

Σκεφτείτε μόνο ποιούς γράφουν ότι θα καλέσει ο Γ. Παπανδρέου στο εθνικό συμβούλιο. Τον Κ. Μητσοτάκη, έναν αποτυχημένο πολιτικό που ο κόσμος λατρεύει να μισεί και που ο πολιτικός του βίος έχει τελειώσει προ πολλού.

Τον Κ. Καραμανλή για τον οποίο παπαγαλάκια και βουλευτές του ΛΑΟΣ μας έχουν ζαλίσει τον τελευταίο καιρό με αλλεπάλληλες αναφορές ότι "επανέρχεται", την στιγμή που ο ίδιος διαψεύδει τα σχετικά σενάρια σαν "'όνειρα θερινής νυκτός" και όλοι γνωρίζουμε ότι μοναδικός στόχος των σεναριογράφων είναι να δημιουργήσουν πρόβλημα στη ΝΔ.

Τον  Κ. Σημίτη, ο οποίος προ ολίγων ημερών βρήκε βήμα στην "Καθημερινή" του Αλαφούζου και μας απείλησε με χρεοκοπία ενώ επανέφερε το σενάριο της εθνικής ομοψυχίας και συνεννόησης.

Άρα που καταλήγουμε; Ότι ο ιδανικός είναι ο "καλός νοικοκύρης" Σημίτης σε μια εποχή που χρειάζεται κάποιον ο οποίος να ξέρει να διαχειρίζεται το ταμείο.

Αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος των δημοσιευμάτων για κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Να βάλει τον κόσμο στο δίλημμα: Χρεοκοπία και οι νικητές - δηλαδή η ΝΔ σε εκλογές - να διαχειριστούν την καμένη γη,  ή… εθνική συνεννόηση. Τι αστείο δίλημμα: Υπάρχει κανείς που να θέλει τη χρεοκοπία; Και πολύ έξυπνο μάλιστα, από μια ομάδα Σημιτικών που επιχειρούν να επαναφέρουν στο προσκήνιο μια παλιά καταδικασμένη συνταγή στο όνομα δήθεν της σωτηρίας της πατρίδας.

Πρόκειται για τους ίδιους «παίκτες» στο χώρο των μέσων ενημέρωσης που έφτιαξαν το προφίλ του ηγέτη στον Γ. Παπανδρέου κι όταν είδαν ότι «το παιδί δε μπορεί» τον στύβουν σα λεμονόκουπα.

Και επαναφέρουν το σωτήρα Σημίτη και το φάντασμα του εκσυγχρονισμού σε μια προσπάθεια να αποτρέψουν τη διαφαινόμενη νίκη του Α. Σαμαρά. Μάλιστα απειλούν τον κόσμο ότι αφού η ΝΔ ποντάρει στη χρεοκοπία θα καταστραφεί η χώρα και λένε ανερυθρίαστα ότι δεν πρέπει να καταδικάσουμε το ΠΑΣΟΚ γιατί άμα έρθει ο Σαμαράς στην εξουσία θα διαλύσει τα πάντα.

Τα γνωστά κέντρα με τις… αριστερές ευαισθησίες που είναι χρόνια στα πράγματα, δεν κάνουν κριτική στα εγκλήματα της διετίας Παπανδρέου αλλά προβλέπουν καταστροφή με τον Σαμαρά. Προβλέπουν το μέλλον ενώ μένουν κολλημένοι στο παρελθόν και το παρόν της πολιτικής στην Ελλάδα. Επιλέγουν να δώσουν παράσημα πατριωτισμού στον Σημίτη αλλά χαρακτηρίζουν περίπου ως προδότη κάθε Έλληνα που δεν θέλει άλλο μνημόνιο, που ζητά τίμια επαναδιαπραγμάτευση για το καλό της χώρας κι όχι κατάργηση της συμφωνίας με την τρόικα όπως εσκεμμένα διαρρέουν.

Είναι γεγονός ότι στο χώρο της Αριστεράς, και ιδιαίτερα του ΚΚΕ, τις προηγούμενες δεκαετίες έγινε πολύ και καλή δουλειά στον τομέα της παραπολιτικής, του βυζαντινισμού, της διαπλοκής, της δημιουργίας πολιτικών παιχνιδιών από το πουθενά. Ο Περισσός αποδείχθηκε μεγάλο σχολείο και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ορισμένα από τα στελέχη του ΚΚΕ (που το εγκατέλειψαν) είναι στα μέσα και στα έξω κάθε φορά που το ΠΑΣΟΚ είναι στην εξουσία. Έχουν καίριες θέσεις στα μέσα ενημέρωσης, στον τραπεζικό χώρο και σε πολιτικές θέσεις και θέλουν να παίζουν πάντα ρόλο στην άσκηση εξουσίας.

Τώρα λοιπόν που βλέπουν ότι τη χάνουν και που το αγαπητό τους ΠΑΣΟΚ διαλύεται αρχίζουν να σκέφτονται τις… ρεζέρβες. Μια από αυτές και η κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας" με το Σημίτη επικεφαλής και τεχνοκράτες (τους γνωστούς δολοπλόκους που στήνουν όλο αυτό το σκηνικό) σε υπουργικούς θώκους.

Έτσι έχει η κατάσταση που διαμορφώνεται πίσω από τις κουίντες της πολιτικής.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dosilhthos avatar
    dosilhthos 09/10/2011 07:56:52

    επιτέλους μια σωστή προταση. Ο κ. Σημιτης πρωθυπουργος και ο κ. μητσοτακης υπουργός εξωτερικών.ο μεν πρωτος θα ασχοληθει με αναπτυξιακά εργα,εργοστασιο βεγγαλικων, γιατι παντα είμασταν στην διακυβερνηση του για τα πανηγύρια... και ο δε δευτερος μόνο με την απειλη επισκεψεων σε ευρωπαϊκες χωρες (γκαντεμης και γρουσούζης) θα επιτυχει τα καλυτερα ... αϊ σ_ _ _ _ ρ πρωϊ πρωϊ....

  2. trooper avatar
    trooper 09/10/2011 08:04:25

    είναι τρόπος ,τώρα αυτός???? να αρχίζουμε τη μέρα μας με τον Ακατονόμαστο???

    • juliet avatar
      juliet @ trooper 09/10/2011 08:18:40

      Η γέφυρα της Χαλκίδας ξέρεις γιατί είναι γερηηηή;γιατί την εγκαινίασε ο Μητσοτάκης .Που ξέρεις μπορεί να είναι το αντίδοτο για να ζήσουμε,κοίτα που καταντήσαμε .......καλημέρα!

  3. juliet avatar
    juliet 09/10/2011 08:15:18

    Καλημέρα,
    η μνεία στο Σημίτη δεν ήτανε τυχαία.Είναι τυχαίο που ένω όλοι σχεδόν τον θεωρούσανε υπεύθυνο για την πτώση και την διαφθορά να τον ξαναλιβανίζουν τώρα;Αλλοστε και Μητσοτάκη να μην παίζει ο θίασος έχουμε και Ντόρα και Ελσα ,σενάριο να δούνε τι θα παίξει απο φυντάνια να εξάγουμε .
    Εχουμε δύο εμπαθείς ,ο Σημίτης όσο αφορά το Πασοκ (εδώ είναι ένας )και Μητσοτακέικο όσο αφορά τη Ν.Δ(εδω είναι μια φατριά απέναντι στο Σαμαρά),διαλέγουμε και παίρνουμε .
    Εκλογές και μόνο εκλογές για να σταθεροποιηθεί μια κατάσταση και να δόυμε τι θα κάνουμε και όχι σήμερα αυτό ,αύριο τ΄άλλο .Ενας Μπένυ καταγκιόζης στο θίασο του ξεπουλήματος και εμείς να μην μπορούμε να αντιδράσουμε,γεμάτοι ενοχές για τα χρήματα που φάγανε οι λίγοι και που τους ξέρουμε και τι ειρωνία !μας νουθετούν , μας κάνουν και οικονομική αφαίμαξη και μας ξεπουλάνε.Συμπέρασμα πάλι τσέπες θα γεμίσουμε ,όχι βέβαια τις δικές μας αλλά πάντα τις ''γνωστές''.

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ juliet 09/10/2011 11:41:05

      ΄Εχεις δικαιο οτι η μνεία στον Σημίτη δέν ήταν τυχαία!Αυτοί οι κύκλοι που προωθούν τα θέματα αυτά ( που κανείς δεν τους ξέρει αλλά όλοι τους υποψιαζόμαστε), θέλουν αφ΄ενός να στηρίξουν μία "ομαλή" αποχώρηση του ΓΑΠ απο την εξουσία, αλλά δέν θέλουν και την άνοδο του Σαμαρά σ' αυτήν, πράγμα που βλέπουν να έρχεται ολοταχώς.
      Ο "αριστερός ψάλτης", κύριος αρθρογράφος, σωστά χαρακτηρίζει τον Σημίτη σαν "καλό νοικοκύρη που ξέρει να διαχειρίζεται το ταμείο".
      Σωστά!! Εννοείται βέβαια το ταμείο για λογαριασμό του ΠΑΣΟΚ, όπως έκανε και παληά, που όλα μοιράζονταν "δίκαια" εντός του κόμματος και κανείς δέν είχε παράπονο.
      ...Οσο για την γέφυρα της Χαλκίδας.....Μήν το πολυγρουσουζεύεις γιατί περνάω πολύ συχνά απο πάνω της..
      Καλή μέρα σε όλους!

  4. φωνη avatar
    φωνη 09/10/2011 08:23:14

    Τι ικανότητα έχουν αυτοί να "προβλέψουν" το μέλλον;
    Οι εκδότες των δυνάμεων εθνικής προδοσίας έβλεπαν το ΔΝΤ και το μνημόνιο ως μονόδρομο σωτηρίας. Μετά έβελεπαν και το μεσοπρόθεσμο ως μονόδρομο σωτηρίας. Μετά έβλεπαν τη συμφωνία της 21ης ως εθνική επιτυχία. Σε όλα..... μέσα έπεσαν. Έβλεπαν ως μοναδική σωτηρία αυτό που αποδείχτηκε εθνική καταστροφή.

    Έχουν την εντύπωση ότι τους διαβάζει κανείς για να ενημερωθεί για το τι συμβαίνει στα σοβαρά; Όποιος τους διαβάζει, τους διαβάζει για να ανιχνεύσει πίσω από τις γραμμές το παιχνίδι της διαπλοκής που στήνουν.

    Κάνουν προβλέψεις για το μέλλον....:)....λένε και το φλιτζάνι;

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 09/10/2011 08:23:48

    καμια συνεργασια με τους ολετηρες. η μονη λυση ειναι εκλογες.αν θελουν να συνεργαστουν ας συνεργαστουν μονοι τους. πασοκ λαος ντορα κανουν 175 εδρες. μια χαρα συνεργασια. αλλωστε αυτοι δε ψηφισαν το μνημονιο? ας συνεργαστουν τωρα για την ολοκληρωτικη διαλυση της χωρας.
    φανταστειτε φιλοι νεοδημοκρατες να ηταν αρχηγος στη νδ η ντορα.
    ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερισματα του για το που θα ειχε οδηγηθει αυτη η παραταξη.

  6. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 09/10/2011 08:34:11

    Η σοβαρότητα έχει εκλείψει προ πολλού. Με νύχια και με δόντια τα κρατικοδίαιτα επιχειρηματικά κέντρα προσπαθούν να αποφύγουν την τελική πτώση και θάνατό τους. Ο Σαμαράς θα κερδίσει και όλοι αυτοί οι προδότες θα τιμωρηθούν.

  7. popolaros avatar
    popolaros 09/10/2011 08:37:02

    φτου,φτου,φτου....

  8. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 09/10/2011 08:56:01

    Αν το 2000 είχε βγει κυβέρνηση ΝΔ θα είχαμε αποφύγει τη χρεοκοπία. Θα είχαν αποδοθεί ευθύνες για το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου, θα είχαν προχωρήσει οι συμφωνίες με τους Ρώσους, οι φορολογικοί συντελεστές θα ήταν 10% σήμερα. Για να μη γίνει αυτό φρόντισαν
    -Ο Καρατζαφέρης να επιζητήσει τη διαγραφή του από τη ΝΔ
    - Ο Μάνος να κατεβάσει κόμμα
    - Νοθεία στις εκλογές με την ψήφο 80.000 αλλοδαπών

    Όταν ο Σημίτης κέρδισε τη δεύτερη τετραετία εγκαταστάθηκαν για τα καλά όλοι οι μηχανισμοί αφελληνισμού (ΜΚΟ, ανεξάρτητες αρχές,σύμβουλοι εξωτερικών θεμάτων, Ρόντος κλπ). Όλο το παραπάνω ρίσκο (νοθείες, μικρά κόμματα,κλπ) ήταν η εγκατάσταση της παγκόσμιας διακυβέρνησης στη χώρα μας.

    Σήμερα βλέπουν ότι δεν τραβάει ο ΓΑΠ, έχουν μείνει πίσω, η ατζέντα 21 προχώρησε μόνο στα ακίνητα και στα παιδιά των πολυτέκνων.Γι αυτό θέλουν να επαναφέρουν ολόκληρο το μηχανισμό της Νέας Τάξης. Τα μικρά κόμματα που δημιούργησαν δεν τραβάν, ο Κουβέλης, η Ντόρα και κατά πάσα πιθανότητα οι οικολόγοι δεν μπαίνουν στη βουλή, αν ο κόσμος πάει και ψηφίσει
    Για τον Σαμαρά δεν θα είναι εύκολες οι εκλογές. Αν αποτύχουν στο πείραμα της παγκόσμιας διακυβέρνησης εδώ, θα αποτύχουν παντού.

    • Κάτοικος Ελβετίας avatar
      Κάτοικος Ελβετίας @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 09/10/2011 11:19:31

      Δηλαδή το 2004 τιμωρήθηκε κανένας; Ή μήπως δεν υπήρχε διαπλοκή τότε; Μην λέμε ότι θέλουμε.

      • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
        Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ Κάτοικος Ελβετίας 09/10/2011 11:59:27

        Το 2004 είχαν διαγρφεί οι ποινικές ευθύνες, ενώ το 2000 όχι. Εγώ άλλο επεσήμανα, ότι η Νέα Τάξη, ΜΚΟ, ανεξάρτητες αρχές, χρεοκοπία δεν θα υπήρχαν. Η φορολογία των επιχειρήσεων με τον Καραμανλή κατέβηκε από 42% σε 28%, με προοπτική το 12%-15%.

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/10/2011 09:03:06

    Καλημέρα.Είχα αναφέρει προ πολλού πως το ΑΔΙΣΤΑΚΤΟ πασοκικό καθεστώς για το ΜΟΝΟ τ'οποίο νοιάζεται,ΚΑΙΓΕΤΑΙ και ενδιαφέρεται είναι η ΕΞΟΥΣΙΑ,που τη βλέπει ΠΑΝΤΑ ως ΛΑΦΥΡΟ.Στοχεύει,με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ και τίμημα,να παραμείνει, έστω και μερικώς,στο τιμόνι της χώρας.Βλέπουμε το τελευταίο καιρό έναν ορυμαγδό αναλύσεων και διαρροών που εκπορεύονται από τα ΧΑΛΚΕΙΑ του πασοκισμού.Η πασοκική παράταξη αφενός ΘΟΛΩΝΕΙ τα νερά και ΣΚΟΠΟΣ της είναι ο ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ της κοινής γνώμης αφετέρου,σε δύσκολες καταστάσεις για εκείνη,προβάρει το κοστούμι της ''συναίνεσης'' και του ''καλού της χώρας''....ΟΜΩΣ,θα το επαναλάβω,για μια ακόμη φορά,ΠΝΕΟΥΝ ΤΑ ΛΟΙΣΘΙΑ....

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ Komis Montechristo 09/10/2011 09:59:11

      Σωστός! Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η κατοχή και νομή της εξουσίας! Και θα κάνουν τα πάντα για να διατηρηθεί αυτό το status!

  10. xzetta avatar
    xzetta 09/10/2011 09:06:42

    ναι και όμως και οι τρεις ήταν επιλογές του "σοφού" ελληνικού λαού. είχαμε, έχουμε και θα έχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν. ο καθένας από εμας που διαμαρτύρεται σήμερα και δηλώνει μολών λαβέ στους τροικανούς πρέπει πρώτα να ρίξει "a long hard look in the mirror" και να αναλογιστεί πως αυτός με τις πράξεις ή την απραξία του οδήγησε την χώρα στο σήμερα.

    • Νησιώτης avatar
      Νησιώτης @ xzetta 09/10/2011 12:54:20

      Εχεις δίκιο.Τέτοιος λαός τέτοιους ηγέτες του αξίζουν!!!Αν κάποια στιγμή χαλαρώσουν τα μέτρα και κάνουν καμμιά παροχή από αυτά που έχουν κόψει, τότε οι συμπατριώτες μας,ευχαριστημένοι!!! θα σπεύσουν να τους ξαναψηφίσουν,ξεχνώντας το πρόσφατο παρελθόν.

  11. JOHN avatar
    JOHN 09/10/2011 10:42:19

    Ειναι ποτε δυνατον ο αρχιτεκτονας της δημιουργικης λογιστικης,ο ηγετης των κυβερνησεων του χρηματιστηριου της λαμογιας και της μιζας με το φαγωποτι στα μεγαλα εργα,ολυμπιακοι αγωνες,Ιμια,Παπαντωνιου,Δρυς........να προαληφεται σαν ηγετης σωτηριας?Ποια αρρωστημενα μυαλα θελουν να βαλουν τους λυκους να σωσουν τα προβατα αυτοι που σημερα βρησκονται εγκλοβισμενοι στο σκηνικο καταστροφης που δημιουργησαν?Τι αλλο πια θα δουμε σ αυτο το τοπο προτου φανει στο βαθος του τουνελ μια ασπρη μερα?

  12. Basilio... avatar
    Basilio... 09/10/2011 10:49:22

    Θα πορευτούμε με ότι έχουμε φίλε gianni . Σαμαρά 100% και στη συνέχεια βλέπουμε...

  13. vaggelis avatar
    vaggelis 09/10/2011 11:08:26

    ΑΥΤΟ που θελουνε ειναι να ψαλιδιζουν τον ΣΑΜΑΡΑ με οσο μπορουν χαμηλοτερη αυτοδυναμια με λιγοτερους βουλευτες για να πιεζουν σκεφτειτε τον αντωνη με 154 βουλευτες και καθημερινα τα μμε με τους κυριακο αρουλη χατζηγακη χατζηδακη

  14. of8almos avatar
    of8almos 09/10/2011 11:10:50

    Ποιον λές αυτόν που έκανε συμφωνία και ποτέ δεν άνοιξε ο φάκελος της Κύπρου?
    Αυτός που ενώ έλεγε ο Ανδρέας θα βγάλω τον Παπαδόπουλο έξω γιατί δεν υπάρχει λόγος να είναι στην φυλακή αυτός έβαλε βέτο στον Ανδρέα να τον αφήσει να πεθάνει στην φυλακή γιατί ήξερε πολλά και τον φοβόταν?
    Αυτόν που έκανε τον γκομενιάρη στην μαμά του γιού του μπαμπά και ξαναγύρισε στην Ελλάδα?
    Άσε καλύτερα φίλε. Ψάξε για άλλο σωτήρα

  15. sofia or8h avatar
    sofia or8h 09/10/2011 11:18:02

    Ε οχι και συστατικό του σάπιου συστήματος!!!!!!!
    Αν ήταν ετσι,γιατί τον πέταξαν το 93?Γιατι τον άφησαν στην απομόνωση τόσα χρόνια?γιατί αφού είναι δικός τους δεν τον στήριζαν στις εκλογές του 2009,με την Ντόρα?
    Αγαπητέ στραβοκοιμήθηκες μάλλον,γιαυτό αφου ξυπνήσεις,κουνα λιγο το κεφάλι σου και μετά μας γράφεις τις όποιες βαθυστόχαστες αναλύσεις...........Αντε μπράβο πρωί-πρωι

    • gianni avatar
      gianni @ sofia or8h 09/10/2011 11:25:58

      κοιτα να μιλας καλυτερα γιατι αν σου απαντησω και εγω με τον ιδιο τροπο δεν θα σου αρεσει καθολου ,αντε μπραβο να λες στον πακιστανο που εδειωξες πρωι πρωι απο την πισω πορτα!

  16. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 09/10/2011 11:21:30

    skopelosnwes
    Σε πληροφορω οτι δεν θα δυσκολευτει καθολου ο ιστορικος του μελλοντος
    να τον καταξει στους πολιτικους που ανεχτηκαν και τα σκανδαλα και ευνοησαν την εθνικη μειοδοσια.
    Για τα αλλα που αναφερεις περι μεγαλων εργων τα πληρωνει ακομα ο Ελληνικος Λαος και για την ΟΝΕ πρεπει να εχεις πληροφορηθει τι μαιμουδια επαιξαν τοτε
    με την Goldman Sachs o Σημιτης ο αδελφος Σπυρος και κατι Γερμανοι πολιτικοι ονομα και μη χωριο που τωρα μας παραδιδουν μαθηματα πολιτικης ηθικης.
    Ανενδοιαστα στον καλαθο των πολιτικων αποβλητων και αναλογα τις πολιτικες εξελιξεις γιατι οχι και στο Ειδικο Δικαστηριο για εσχατη προδοσια.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/10/2011 11:36:56

    Όπως οι Γερμανοί θέλουν τον Βιετναμέζο τους, έτσι και κάποιοι ντόπιοι γερμανολάτρες πιστεύουν πως οι Έλληνες θέλουν τον (Γερμανό) Κινέζο τους!

    • drider avatar
      drider @ Strange Attractor 09/10/2011 12:45:18

      Γερμανολάτρης = $$$

      (και για να μην παρεξηγηθώ δεν έβρισκα το σύμβολο του ευρώ στο πληκτρολόγιο)

      Αλλά η χώρα χρειάζεται τα $$$. Το θέμα είναι να μπούμε σε επαναστατική λογική, όχι για να διώξουμε τα $$$ αλλά για να τα πάρουμε με τους δικούς μας όρους - όχι στο ελληνικό Ελντοράντο που στήνεται οψίμως με τους γνωστούς ραντιέρηδες και τις σημαδεμένες τράπουλες!

      Εγώ συμφωνώ με τους Γερμανούς στο σκέλος της "συμμετοχής των ιδιωτών". Την ντόπια επιχειρηματική τάξη δεν τη θεωρώ ούτε "εθνική" ούτε άμοιρη ευθυνών για τη κατάσταση που είμαστε τώρα. Τί στο καλό, ακόμα και ο Ρέσλερ σωστά τους είπε ότι μην περιμένετε επενδύσεις από έξω αν δεν επενδύσετε και εσείς στη χώρα σας...

      (Όπως είναι γνωστό το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα - άντε που και που έχει κάπου στην... Ελβετία)

      Αλλιώτικα, επιστροφή στη δραχμή - λαϊκή εξουσία και δικαστήρια - ουσιαστική αναδιανομή του πλούτου (ακόμα και βίαιη) - και μετά βλέπουμε τι απίδια πιάνει ο σάκος μας ως κομμουνιστικό πλέον καθεστώς.

      Φιλιά και περαστικά μας!

    • τάσος avatar
      τάσος @ Strange Attractor 09/10/2011 12:46:29

      προφανώς οι νοσταλγοί της τεράστιας κοροϊδίας με τις συγκυβερνήσεις του '89, όπου παραδόθηκαν τα κλειδιά στους γερμανούς με τις αμερικάνικες ευλογίες, που ανέκαθεν παρατηρούνταν (παπάγους, καραμανλήδες και λοιπούς μετά το '45 οι οικοπεδούχοι ανέκαθεν τους έστελναν στους γερμανούς για τα περαιτέρω), θεωρούν πως μπορεί να διαγραφεί η προηγούμενη τριετία από τη μνήμη των φερόμενων ως ελλήνων. αυτό δεν αποκλείεται. με λίγη προσπάθεια μπορούν και το χριστοφοράκο να επαναφέρουν, να γίνει σωστά η δουλειά. το θέμα είναι οι σχέσεις γερμανών και αμερικάνων, που περνούν μέσα από το ρώσσικο, το τούρκικο, το κινέζικο και τόσα άλλα πρίσματα. αν κατορθώσουν στην τωρινή κρίσιμη φάση της δεύτερης μεγάλης ενεργειακής μετάβασης από το πετρέλαιο στο φυσικό αέριο (προηγήθηκε η μετάβαση στο πετρέλαιο από το λιθάνθρακα) οι αμερικάνοι να κάνουν το σύστημα να συνεχίζει να δουλεύει για την πάρτη τους, όπως γινόταν μέχρι τώρα, όλα καλά. αν το σύστημα συνεχίζει απλώς να δουλεύει, γάματα. δείχνουν πάντως να κάνουν οργανωμένη δουλειά. το ξήλωμα όλων των καθεστώτων της ανατολικής λεκάνης της μεσογείου, του οικοπέδου τους δηλαδή, με πρώτο της ελλάδας, που διανοήθηκε να βγάλει τους ρώσσους στη μεσόγειο, αν και δείχνει να παρουσιάζει κάποιο θέμα στη συρία προχωράει ομαλά. λιβύη και ιράκ θα τους εξασφαλίσουν τα πετρέλαια για τον έλεγχο των μεταφορών και της βιομηχανίας για τα επόμενα χρόνια, όμως το μεγαλύτερο ποσοστό του φυσικού αερίου είναι σε ρώσσικα χέρια. πράσινη ενέργεια κλπ είναι τρίχες, σταγόνες στον ωκεανό. τα κοιτάσματα που είναι σε αμερικάνικα οικόπεδα, όπως του λεβιάθαν, είναι το 30%, δεν αρκούν για να έχουν το πάνω χέρι. για πόσο καιρό θα μπορούν να ελέγχουν την κατάσταση και μέσω ουκρανίας, γεωργίας, ελλάδας και λοιπών δορυφόρων θα μπορούν να εμποδίζουν τη διέλευση των ρώσσων, θα εξαρτηθεί από την τουρκία. η τουρκία του ερντογάν είναι το τελευταίο αμερικάνικο πρόβλημα στην περιοχή.

  18. Στέφανος avatar
    Στέφανος 09/10/2011 11:40:42

    Στη φωτογραφία που βλέπουμε(αλήθεια πόσο παλιά είναι?) πρώτος από τα δεξιά είναι ο Στέφανος Μάνος! Τι δουλειά είχε εκεί σε συγκέντρωση του ΠΑΣΟΚ? Τυχαία είναι άραγε η φωτογραφία?

    • τάσος avatar
      τάσος @ Στέφανος 09/10/2011 12:51:16

      o μάνος ήταν στο πασόκ ρε αδερφέ. έπινες;

  19. Stefanos avatar
    Stefanos 09/10/2011 11:47:49

    Αγαπητέ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΣ να τα λέμε όλα!!!Ξέχασες η δέν θυμάσαι το διάστημα 1990-2000????Από εκεί ξεκινάνε τα όργανα στην κεντροδεξιά!Ψάξε και διάβασε για να δείς και να θυμηθείς και άλλα καλόπαιδα της ιστορίας και τις ευθύνες τους!!!!Και να θυμάσαι κάτι βασικό!Εάν ο λαός εκφραστεί μαζικά σε επικείμενες εκλογές,αυτοι που στα 2 κόμματα εξουσίας έχουν καπαρώσει θέσεις στα επικρατείας???ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΕΙ ΠΑΡΑΛΙΑ Η ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ!!!!!!ΟΠΩΣ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...

  20. Απορία avatar
    Απορία 09/10/2011 12:00:15

    Δηλαδή θα αναθέσουμε σε αυτόν που ξεκίνησε το δράμα μας με την είσοδο στο ευρώ να μας βγάλει από το δράμα...

    Μάλιστα, τι θα κάνει λοιπόν;
    Θα σκαρφιστεί τίποτε άλλα swaps για να μειώσει το χρέος και να το εμφανίσει μετά από δέκα χρόνια εκατονταπλάσιο για την επόμενη γενιά;
    Θα γκριζάρει και άλλες περιοχές της χώρας;
    Θα φτιάξει καμμιά μεγαλύτερη πυραμίδα στο χρηματιστήριο για να μας πάρει και τα βρώμικα σώβρακα που μας απέμειναν; Γιατί τα καθαρά μόλις μας τα πήρε ο Βενιζέλος.

    Τι λοιπόν;
    Ρε δεν είμαστε με τα καλά μας, δεν είμαστε με τα καλά μας. Τα κόμματα της αντιπολίτευσης να αφήσουν τις παραξενιές και να βρουν κοινό έδαφος. Να απαιτήσουν εκλογές, να φύγουν αυτοί οι απίστευτοι τύποι του ΠΑΣΟΚ με τα αφεντικά τους προτού είναι αργά.

    Πρόταση:
    Βάλτε τον Ρωχάμη καλύτερα, συγκριτικά θα είναι πιο αξιόλογος και προπαντώς λιγότερο επικίνδυνος για πρωθυπουργός.

  21. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/10/2011 12:47:18

    Τώρα που το λες, np, ο Σημίτης φέρνει λίγο στο ΕΤ...

  22. τάσος avatar
    τάσος 09/10/2011 13:09:21

    διόρθωση: εκεί που λέω, αποπειράθηκε να βγάλει τους ρώσσους στις θερμές θάλασσες, βλέπε, αποπειράθηκε να διανοηθεί να βγάλει.

  23. Kostas avatar
    Kostas 09/10/2011 13:12:25

    Να ποιοι πραγματικά αντιστέκονται!
    Ξεφτυλίστηκε ο Καστανίδης στην Θεσσαλονίκη εχτές..

    h--p://www.eglimatikotita.gr/2011/10/video.html

    Γιατί άλλο να αναλαμβάνεις δράση και άλλο να κακαρίζεις σε blocks!

  24. Κρης avatar
    Κρης 09/10/2011 13:15:57

    Με ελληνικά κεφαλαια το δεξιό Alt + E

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/10/2011 13:16:59

    Σε σχέση με το σημερινό Πασόκ, ο Μάνος μοιάζει με αρχειομαρξιστή στις απόψεις του...

  26. giannis avatar
    giannis 09/10/2011 13:20:48

    ...Επιλέγουν να δώσουν παράσημα πατριωτισμού στον Σημίτη αλλά χαρακτηρίζουν περίπου ως προδότη κάθε Έλληνα που δεν θέλει άλλο μνημόνιο, που ζητά τίμια επαναδιαπραγμάτευση για το καλό της χώρας κι ΟΧΙ κατάργηση της συμφωνίας με την τρόικα όπως εσκεμμένα διαρρέουν...

    ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...

    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΘΕΣΜΙΚΗΣ ΛΥΣΗΣ.
    ΑΝ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ...PLAN B KAI ΠΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΤΟΤΕ ... ΜΑΣ ΠΗΡΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ...

  27. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/10/2011 13:35:07

    Μια παρατήρηση: μη συγκρίνουμε Καραμανλή με Σημίτη. Ο Καραμανλής μπορεί να ήταν ανεπαρκής (ίσως όμως και να μην ήταν αλλά να τον έφαγαν) αλλά έκανε μια ιστορική προσπάθεια να σταματήσει η Ελλάδα να είναι δουλικά προσκολλημένη στη Δύση και να αναπτύξει σχέσεις και με άλλες χώρες ώστε να έχει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων και παράλληλα να τη σεβαστούν περισσότερο (γιατί τον δούλο δεν τον σέβεται κανείς).
    Όσο για τον Σημίτη, είναι από τα άτομα που ονειρεύονται υποταγή των εθνικών κοινωνιών σε μια παγκόσμια, φασιστική κυβέρνηση που θα εξυπηρετεί τα συμφέροντα των αγορών, στο όνομα του ορθού λόγου και της οικονομικής αποδοτικότητας. Για εχθρούς της ιστορίας και των ανθρώπων όπως ο Σημίτης ο δυτικός τρόπος ζωής είναι ο μόνος που μπορεί να υπάρξει και ο ρόλος της Ελλάδας είναι να ηδονίζεται πιθηκίζοντας τη Δύση και καταστρέφοντας τελείως το δικό της τρόπο ζωής.

  28. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/10/2011 13:36:47

    Πάντως στη φωτό, ο Μίλτος στέκεται ευλαβικά στο πέρασμα του Σημίτη, ο δε Γαπ φαίνεται καταενθουσιασμένος!

    • alakran avatar
      alakran @ ΕΥΑ 09/10/2011 13:42:17

      Δεν είναι ευλάβεια.Μάλλον ψάχνει να βρει κανά δίφραγκο στο πάτωμα.
      Όλα τα λέφτά είναι το βλέμμα του Βενιζέλου σε στυλ "βρε τί πρέπει να ανέχομαι,εγώ ο τιτανοτεράστιος"!

      • juliet avatar
        juliet @ alakran 09/10/2011 14:09:09

        Για τον ''Σάμινα '',τίποτε βρε παιδιά,απο τότε χαιρετά γερμανικά.......

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ alakran 09/10/2011 14:12:53

        χα! σωστά! μου έκανε κι εμένα απίστευτη εντύπωση..αφροί και καπνοί βγαίνουν!

  29. seven avatar
    seven 09/10/2011 14:04:41

    Ελεος Σημίτης ???, Μητσοτάκης ??? Πως είναι δυνατόν έστω και να το σκεφτεί κάποιος ??? Δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο , ας γίνουμε Αργεντινή ας γυρίσουμε στο '50 ας πεινάσουν και τα παιδιά μας , ας γίνει ότι θέλει αλλά όχι πάλι αυτοί που γ.......ν την ΄χωρα μας. Η Ντορούλα την βρήκε άκρως ενδιαφέρουσα την πρόταση μπας και βρεί καμιά πόρτα να μπεί στη επόμενη βουλή. Ρε δίκιο έχει ο Μπένυ ΝΤΟΥΟΥΟΥ απο παντού ομως !!!! Αντε πρωι πρωί .

    Υ.Γ sorry για το Γαλλικό

  30. factorx avatar
    factorx 09/10/2011 14:06:44

    Δείτε και τι γράφει σήμερα το www.skai.gr επιβεβαιώνοντας όσα γράφουμε εδώ:
    Το "συμφωνα με πληρφορίες" αναφέρεται στο χθεσινό άρθρο της ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ:

    "Σύμφωνα με πληροφορίες, ο πρωθυπουργός δέχεται εισηγήσεις για την ανάληψη πολιτικών πρωτοβουλιών. Μία από αυτές τις πρωτοβουλίες είναι η σύγκλιση συμβουλίου πολιτικών αρχηγών σε μία ακόμη προσπάθεια επίτευξης της μίνιμουμ συνεννόησης ώστε να οδηγηθεί ενισχυμένος στην Σύνοδο Κορυφής.

    Άλλες πληροφορίες θέλουν το Γιώργο Παπανδρέου να εξετάζει το ενδεχόμενο πρότασης για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας μετά την τελική συμφωνία στην Ευρώπη. Και αυτό γιατί πολλοί εκτιμούν ότι εάν προταθούν από τους Ευρωπαίους και άλλα μέτρα ή μεγαλύτερο «κούρεμα» του χρέους δύσκολα θα μπορέσουν να ψηφιστούν αυτά στη βουλή μόνο από την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ.

    Οι ίδιες πληροφορίες θέλουν τον πρόεδρο της Δημοκρατίας να καλεί όλους τους πολιτικούς αρχηγούς και μαζί με τους πρώην πρωθυπουργούς Κώστα Καραμανλή, Κώστα Σημίτη και Κωνσταντίνο Μητσοτάκη να αποφασίσουν τα πρόσωπα σε μια κυβέρνηση συνεργασίας. ..."

  31. Κώστας avatar
    Κώστας 09/10/2011 14:41:34

    Ποιοί το θέλουν;
    Ο ΔΟΛ, η Καθημερινή και ο Μπόμπολας. Από κοντά και οι τραπεζίτες και λοιποί γνωστοί-άγνωστοι που συναρμολογούν τη Διαπλοκή.
    Πώς το μεθοδεύουν; Με πιέσεις στο παρασκήνιο, που όλοι υποψιαζόμαστε. Με προβοκατόρικα δημοσιεύματα σαν αυτό του Παπαχελά σήμερα στην Καθημερινή.
    Ποιοί στηρίζουν τέτοια αντιδημοκρατική εξέλιξη; Οι γνωστοί πραιτωριανοί των συμφερόντων: η Φίλη του Χριστοφοράκου και ο πρώην ιδιοκτήτης σχολής μανεκέν, οι πεμπτοφαλαγγίτες της ΝΔ, ο αρχηγός του Σταμάτη Μαλέλη Κουβέλης και λοιπά πολιτικά ρετάλια.

    Γνωστά πράγματα...Το ερώτημα είναι, το σωστό ερώτημα δηλαδή, είναι τι κάνουμε εμείς; Οι Αγανακτισμένοι έσβησαν. Γιατί; Για πολλούς λόγους. Κυρίως γιατί κυριαρχεί μετά το φοροτσουνάμι και τις άγριες περικοπές ο Φόβος( και ο φοβισμένος δεν διαδηλώνει) και γιατί η κυβέρνηση έχει δείξει πως δεν θα ξαναεπιτρέψει την πολύωρη παρουσία διαδηλωτών στην Πλατεία Συντάγματος. Το όργιο βίας επί δικαίων και αδίκων που ακολούθησε πρόσφατες κινητοποιήσεις το καταδεικνύει.
    Τί μένει; Να δεχθούμε στωικά τη μοίρα μας. Να αναθέσουμε τη διαμαρτυρία στην Αριστερά ( "Ελλάδα- Τουρκία-Μακεδονία", φώναζαν στο επεισόδιο γιουχαίσματος του Καστανίδη και ας μην χαιρόμαστε με κάτι τέτοια γιατί ρίχνουν νερό στο μύλο της ψευδοσυναίνεσης των προθύμων)

    Μένει και κάτι άλλο.... Να δράσουμε εμείς. Οι μικρομεσαίοι, οι αυτοαπασχολούμενοι, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι υπάλληλοι, που έχουμε επαφή με το Διαδύκτυο και έχουμε ένα μίνιμουμ συναντίληψης για τα τεκταινόμενα.
    Πώς να δράσουμε; Αλά Αγανακτισμένοι; Όχι. Είπαμε δεν θα διστάσουν να αιματοκυλήσουν όποιον πάει να καταλάβει την Πλ.Συντάγματος.
    Άρα που να μαζευτούμε; Προτείνω να μαζευτούμε έξω από τα προπύργια του Μνημονίου, της ψευτοσυναίνεσης στη φτωχοποίηση, εξω απο τα γραφεία των Μπροστάρηδων της Παρακμής: Δηλαδή στη Μιχαλακοπούλου έξω από τον ΔΟΛ και στο Φάληρο.
    Για αρχή, την πρώτη φορά, δεν χρειάζονται πολλοί. Θα αρκέσουν μερικές χιλιάδες. Τη δεύτερη φορά θα γίνει κόλαση.
    Και για να μην εμπλακούν συγκεκριμένα sites στο όλο θέμα, προτείνω να ανοιχθούν ειδικά μονοθεματικά blogs με αποκλειστικό σκοπό την οργάνωση των κινητοποιήσεων.
    Τώρα, πριν να είναι αργά. Για να μπούμε εμείς στην πρωτοπορία και όχι οι μπαχαλάκηδες. Γιατί την βουβή μάζα της Μεσαίας Τάξης φοβούνται Γαπ και Τρόικα και όχι τους "εύκολους" πελάτες του ΠΑΜΕ και της λοιπής αριστεράς.
    Μια ιδέα ρίχνω...

  32. factorx avatar
    factorx 09/10/2011 15:49:21

    Η... ανεξάρτητη βουλευτής Έλσα Παπαδημητρίου, σε συνέντευξή της στην «Καθημερινή της Κυριακής» προτείνει μία συγκυβέρνηση εδώ και τώρα και επισημαίνει: «Τα εργαλεία υπάρχουν αν αφυπνισθεί επιτέλους ο κ Παπούλιας. Σε ένα τέτοιο σενάριο πρωθυπουργός θα μπορούσε να ορκισθεί ο κ. Λουκάς Παπαδήμος και ο Γιώργος Παπανδρέου να αναλάβει το υπουργείο των Εξωτερικών».

  33. factorx avatar
    factorx 09/10/2011 15:50:50

    να και το κυριο άρθρο της Καθημερινής

    Η συναίνεση και οι εχθροί της
    Η δαιμονοποίηση όσων εισηγούνται την εθνική συνεννόηση και ενδεχομένως και μια κυβέρνηση συνεργασίας είναι αναμενόμενη. Τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ δεν θέλουν να χάσουν τις «καρέκλες» τους και τα φανατικά στελέχη της Νέας Δημοκρατίας επίσης δεν θέλουν να χάσουν τις «καρέκλες» που ονειρεύονται. Λογικό, λοιπόν, είναι να διαδίδουν πως, πίσω από την κοινή λογική που βλέπει ότι ένας είναι ο δρόμος της ανόρθωσης της χώρας, κρύβονται συμφέροντα, ξένες δυνάμεις και άλλα γραφικά. Υποτιμούν, όμως, την ωριμότητα της κοινής γνώμης, η οποία με πάθος επικρότησε τη συναίνεση για την παιδεία και σε κάθε δημοσκόπηση δείχνει να μην εμπιστεύεται καμία μονοκομματική κυβέρνηση. Για τη συναίνεση πιέζουν δύο παράγοντες, που κανείς δεν μπορεί να αγνοήσει: η αγωνία της κοινής γνώμης για μια ώριμη πολιτική ηγεσία και το τρομακτικό αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει η χώρα.

    • φωνη avatar
      φωνη @ factorx 09/10/2011 18:27:06

      *Μας λένε ότι η κοινή γνώμη θέλει συγκυβέρνηση. Άρα παραδέχονται και οι εκδότες των δυνάμεων προδοσίας ότι η κοινή γνώμη δεν εκφράζεται πλέον από αυτήν την κυβέρνηση.
      *Όταν η κυβέρνηση δεν εκφράζει το λαό γίνονται εκλογές. (οι δικαιολογίες για το χρέος και το έλλειμμα είναι απλά γελοίες. Δηλ αν το 2013 έχουμε χρέος και έλλειμα δε θα γίνουν εκλογές;Λέει πουθενά το σύνταγμα ότι προκηρύσσουμε εκλογές μόνο όταν το έλλειμμα και το χρέος φτάσει σε συγκεκριμένες τιμές;)
      * Αφού η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βρίσκει ώριμη την κοινή γνώμη (άρα διαφωνεί με τον Βενιζέλο που έλεγε στη Βουλή ότι ο λαός ψηφίζει αδιέξοδα) γιατί δε θέλει να πάμε σε εκλογές, όπου θα εκφραστεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η κοινή γνώμη και θα εκφραστεί και ΠΟΛΙΤΙΚΑ; Και αφού είναι τόσο σίγουροι ότι ο κόσμος θα επιβάλλει συγκυβέρνηση δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν από τις εκλογές.
      *Πολύ περίεργο να αναγνωρίζουν ότι η Κυβέρνηση δεν έχει τη νομιμοποίηση της κοινής γνώμης. Να αναγνωρίζουν ότι η κοινή γνώμη έχει ωριμότητα να διαμορφώσει το πολιτικό σκηνικό του μέλλοντος. Να είναι τόσο...σίγουροι ότι η κάλπη θα τους επιβεβαιώσει και θα βγάλει συγκυβέρνηση,ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ.
      * Εγώ θα τους συμβούλευα να αποδεχτούν την ήττα τους τώρα, γιατί όσο το καθυστερούν θα αναγκαστούν στο τέλος να αποδεχτούν πανωλεθρία. Όσο προσπαθούν να ξεφύγουν από την αυτοδυναμία, τόσο την προκαλούν.

  34. sofia or8h avatar
    sofia or8h 09/10/2011 15:57:04

    Και εσυ που το ξέρεις οτι έδιωξα τον πακιστανό?κρυφοκοίταζες?χαχα
    Απάντα μου όσο δεικτικά θές,δεν έχω πρόβλημα,είμαι μεγαλωμένη στο γιαπί χαχα,ΑΛΛΑ απάντησε και στα θεματάκια που σου έβαλα,αν σε αφήσουν οι τσίμπλες να διαβάσεις αυτά που έγραψα ...

  35. Θύμιος avatar
    Θύμιος 09/10/2011 16:32:44

    Συμβούλιο Στέμματος θέλει η Dώρα;
    Να πάρει μέρος και ο Σαρτζετάκης. !?

  36. Θύμιος avatar
    Θύμιος 09/10/2011 16:36:17

    Συμβούλιο Στέμματος θέλει η Dώρα;
    Να πάρει μέρος και ο Σαρτζετάκης. !?
    Στη φωτογραφία που βλέπουμε (αλήθεια πόσο παλιά είναι?) πρώτος από τα δεξιά είναι ο κ. Στέφανος Μάνος! Τι δουλειά είχε εκεί σε συγκέντρωση του ΠΑΣΟΚ?
    Τυχαία είναι άραγε η φωτογραφία?

  37. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 09/10/2011 16:39:04

    Παίρνω ναρκωτικά φαίνεται και δεν το ξέρω.....

  38. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 09/10/2011 21:58:53

    Eθνικό συμβούλιο με τη συμμετοχή μάλιστα Σημίτη, Μητσοτάκη και Κ. Καραμανλή; (?!)
    !!! Την επόμενη , θα έχει μεταναστεύσει η μισή Ελλάδα.... Η χειρότερη ...Τρόικα ... Πιο διεστραμμένο μυαλό σκέφτεται αυτό το ! Αυτό είναι σενάριο από την... Αποκάλυψη του Ιωάννη !

  39. Μιβήτας avatar
    Μιβήτας 10/10/2011 10:02:51

    H ξεφτίλα πλήρης, καταπράσινη, και μολυσματική.
    Σημίτης και Ανδρουλάκης θ άπρεπε από κοινού να σώσουν όλους εμάς που χανόμαστε.
    Εμπρός Πασοκοβλογιοκομένε, και Κρητική "Μαγαρισά" για μια Ελλάδα νέα.-