#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2013 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι είναι οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής



Πολλές φορές έχουμε γράψει στο antinews ότι οι 500.000 Έλληνες που ψηφίζουν Χρυσή Αυγή δεν έχουν καμιά σχέση με τους 2-3 χιλιάδες που μπορεί να είναι φασίστες, νεοναζιστές, μπράβοι, παγανιστές και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς. Έχουμε γράψει ότι πρόκειται για Έλληνες πολίτες απογοητευμένους από το πολιτικό σύστημα, την ατιμωρησία, την έλλειψη δικαιοσύνης. Και προέρχονται απ’ όλους τους πολιτικούς χώρους. Μια δημοσκόπηση της «Καθημερινής» προσπαθεί να απαντήσει ακριβώς πάνω στο ερώτημα αυτό. Τι και ποιοι είναι οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής. Σύμφωνα λοιπόν με την GPO είναι:

- Κυρίως άνδρες 25-55 ετών, οι οποίοι, μάλιστα, στην πλειοψηφία τους αυτοπροσδιορίζονται ως «κεντρώοι». Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την ιδεολογική κλίματα 1-10, όπου 1 είναι η άκρα αριστερά και 10 η άκρα δεξιά, το 40,3% των χρυσαυγιτών επιλέγει τις μετριοπαθείς, κεντρώες, θέσεις (5 και 6) και μόνο το 27,2% απαντούν ότι είναι ακροδεξιοί. Αυτό σημαίνει ότι από τους 500.000 ψηφοφόρους μόνο οι 140.000 δηλώνουν ακροδεξιοί και οι υπόλοιποι από άλλους χώρους.

- Στην πλειοψηφία τους είναι άνδρες, αφού όπως προκύπτει από τα στοιχεία της GPO, μόνο το 25% αυτών είναι γυναίκες.

- Όσον αφορά για τον επαγγελματικό κλάδο στον οποίο ανήκουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ, προκύπτει ότι είναι λάθος η αίσθηση ότι στο νεοναζιστικό μόρφωμα στράφηκαν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι. Όπως αποδεικνύεται, από την εν λόγω έρευνα, αυτοί αποτελούν μόνο το 4% του κοινού της.

- Στις τάξεις των Χρυσαυγιτών βρίσκει κανείς κυρίως:

μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα 24%
άνεργους 17%
συνταξιούχους 17%
ελεύθερους επαγγελματίες (όχι επιστήμονες) 16%
ελεύθερους επαγγελματίες (επιστήμονες) 7%
Αγρότες 5%
Νοικοκυρές 5%
Δημόσιοι υπάλληλοι 4%
Επιχειρηματίες 3%
Φοιτητές 2%

Όσον αφορά το μορφωτικό τους επίπεδο, οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής είναι μέσου ή χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, που ανήκαν στη μεσοαστική τάξη και δέχθηκαν από την κρίση ένα ισχυρότατο πλήγμα στο εισόδημά τους.

Αυτοί είναι οι Χρυσαυγίτες για όσους νομίζουν ότι είναι τέρατα με 4 κεφάλια. Δεν είναι σίγουρα οπαδοί του Χίτλερ, όπως ίσως ο Παππάς ή ο Μιχαλολιάκος. Νέοι, πικραμένοι, άνεργοι, ταλαιπωρημένοι, αδικημένοι είναι. Ας δουν λοιπόν τα κόμματα τι γιγάντωσε τη Χρυσή Αυγή, όχι τι είναι αυτό που τη γέννησε. Αυτό το ξέρουμε, όμως, οι περισσότεροι ψηφοφόροι της αδιαφορούν για τις σβάστικες και τα καπέλα του Χίτλερ. Ψήφος τιμωρίας είναι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maximos avatar
    maximos 13/10/2013 15:50:17

    Θρέψαμε 40 χρόνια στην Μεταπολιτευτική Ελλάδα της “Αλλαγής”, την βαρβαρότητα με την προβιά της “δημοκρατικής παράταξης”' ενός παράλογου ολοκληρωτισμού. Ενός πολιτικού συστήματος που χτίστηκε στην αλλοίωση των εννοιών “δημοκρατίας”, “ελευθερίας” και “προόδου”. Ενός κατεστημένου που διαγούμισε, λήστεψε, έφαγε και ολοκληρώθηκε μέσω πολιτικής επιβολής δια του κρατισμού. Ενός κοινωνικού μηχανισμού που βασίστηκε στην ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας προς τα κάτω με εργαλείο τους πρασινοφρουρούς, τις κλαδικές, τα ΚΝΑΤ, τους κουκουλοφόρους την ελλειμματική και κομματικά χειραγωγούμενη παιδεία.

  2. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 13/10/2013 16:59:27

    Πόσοι από αυτούς ψήφισαν τουλάχιστον μια φορά ΠΑΣΟΚ στο παρελθόν;
    Απ.: 100 %.

    • Αντώνης avatar
      Αντώνης @ MantisKalhas 14/10/2013 08:24:21

      μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα 24%
      Δημόσιοι υπάλληλοι 4%
      Λάθος το βολικό συμπέρασμα. Οι Πασόκοι ήταν τακτοποιημένοι. Στη Χ.Α μικρό το ποσοστό τους. Ψάξτους αλλού....

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/10/2013 17:41:50

    Καλά έγραφα προ καιρού για πασόκους θυμωμένους που νόμισαν πως θα τιμωρήσουν τους κλέφτες που ψήφιζαν τόσα χρόνια. Πήγαν από τους απατεώνες στους εγκληματίες. Και έγινε η δεύτερη πλάνη χειρότερη της πρώτης, όπως έχει πει ο Ιησούς Χριστός για άλλη περίπτωση.

  4. giorgos avatar
    giorgos 13/10/2013 21:08:43

    Αν θέλει η ΝΔ πίσω όσους ψήφισαν ΧΑ υπάρχει τρόπος να ψηφίσει την παραπομπή Παπανδρέου για αν αποδείξει οτι πολεμά τους ολετήρες του Εθνους
    Ιδού η Ρόδος ......

    • maverick avatar
      maverick @ giorgos 13/10/2013 21:52:58

      Σωστός. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα για τη Ν.Δ.. Τέρμα οι αστείες ποια δικαιολογίες!!!

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/10/2013 21:23:15

    Επαληθεύτηκα , έστω και αργά .

  6. MCA avatar
    MCA 13/10/2013 21:57:47

    Με βάση την έρευνα, η ΧΑ δείχνει να έχει επιρροή σε κατηγορίες που πλήττονται άμεσα επαγγελματικά από την λαθρομετανάστευση, καθώς η απασχόληση αλλοδαπών, συνήθως ανασφάλιστων, μειώνει το ύψος του μεροκάματου για τους Έλληνες και αυξάνει την ανεργία. Επιπλέον για να μπορέσουν να ανταγωνιστούν τον ξένο εργαζόμενο, πολλοί συμπατριώτες μας αναγκάζονται να δουλέψουν ανασφάλιστοι.

  7. nikias avatar
    nikias 13/10/2013 22:52:21

    10000000000000000000000000000 !!!!!!

  8. helios avatar
    helios 13/10/2013 22:59:38

    Επιβολή ισχυρών και σοβαρών αντικινήτρων και εμποδίων (εμφανών και μη) προκειμένου προκειμένου ο ιδιωτικός τομέας /οι επιχειρήσεις να μην τους συμφέρει να απασχολούν και να προσλαμβάνουν αλλοδαπούς π.χ.υψηλότερη φορολογία / υψηλότερες εισφορές/ υψηλότερα δημοτικά τέλη/περισσότερα ένσημα,επιβολή γλωσσικών κριτηρίων κλπ….. Σήμερα, αν είναι δυνατόν, γίνεται ακριβώς το αντίθετο επιδοτούνται επιχειρήσεις προκειμένου να προσλάβουν αλλοδαπούς.
    Άλλη λύση δεν υπάρχει.Αυτή η πρόταση πρέπει να εφαρμοστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα,σε διαφορετική περίπτωση τελειώσαμε.
    Ταυτόχρονα και οι υποχρεώσεις των αλλοδαπών απέναντι στην πολιτεία να είναι τόσο υψηλές ώστε να μην μπορούν να σταθούν πουθενά όρθιοι ( σήμερα γίνεται ακριβώς το αντίθετο). Μόνο έτσι θα χάσουν τις άδειες παραμονής-εργασίας τους και θα ξεκινήσουν άμεσα μαζικές απονομιμοποίησεις,όπως επίσης θα πρέπει να κοπούν άμεσα και όλων των ειδών τα επιδόματα (π.χ. οικογενειακά επιδόματα ,επίδομα θέρμανσης, επίδομα ανεργίας,δωρεάν υγεία-παιδεία κλπ …),ώστε ο συνδυασμός όλων των παραπάνω να οδηγήσουν και να καταλήξουν σε μαζικές απονομιμοποιήσεις.

  9. Αντώνης avatar
    Αντώνης 13/10/2013 23:00:25

    Μπράβο. Ακριβώς έτσι.

  10. Jim Bim avatar
    Jim Bim 13/10/2013 23:34:25

    Σε κάθε περίπτωση είναι το μοναδικό κόμμα που μιλάει για κάθαρση, για απόδοση δικαιοσύνης, για τιμωρία όσων πολιτικών μας έφτασαν εδώ.
    Ενώ το πολιτικό σύστημα ενώνεται με σκοπό την αντιμετώπιση της κρίσης ... ο μέσος πολίτης απελπίζεται στην ιδέα ότι όσοι θα έπρεπε να λογοδοτούν στην δικαιοσύνη εξακολουθούν να κυβερνούν !!!!

  11. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 14/10/2013 00:25:45

    Λοιπόν κύριοι κοιτάξτε πως έχει το πράγμα.
    Της προάλλες μιλούσα μ' εναν γνωστό που είχε ψηφίσει Χ.Α. πως βλέπει όλες αυτές τις αποκαλύψεις, τις διώξεις, και γενικά όλον αυτόν τον τζερτζελέ γύρω από την Χ.Α.
    Μπάμπη ...μου λέει , ξέρω πολύ καλά τι είναι η Χ.Α. , μπράβοι και τραμπούκοι είναι οι περισσότεροι εκεί μέσα , αν και έχει και κάποιους σοβαρούς και αξιόλογους ανθρώπους, αλλά εγώ τους ψήφισα γιαυτό ακριβώς το πράγμα, να μπούνε εκεί μέσα ( την βουλή εννοούσε) και να τα μπιπ όλα! γιατί εγώ Μπάμπη μου δεν μπορώ .
    Καλά του λέω , και είναι αυτή λύση για να λυθούν τα προβλήματα σου; (άνεργος με τρία παιδιά και η γυναίκα του δουλεύει τετράωρα στον Μαρινόπουλο).
    Εκδίκηση θέλω μου λέει , εκδίκηση για την κατάντια μου που μας φέρανε τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ. , είναι το μόνο πράγμα που φοβούνται , ούτε τις απεργίες , ούτε τις διαδηλώσεις , ούτε τις μηνύσεις ούτε τίποτα. Μόνο την Χ.Α.
    Η Χ.Α. μου λέει ,έκανε ακριβώς ότι υποσχέθηκε προεκλογικά, τίναξε το πολιτικό σύστημα στον αέρα! και το ευχαριστιέμαι Μπάμπη μου λέει!!
    Δεν μπορώ να πω πως ξαφνιάστηκα , η οργή του κόσμου συσσωρεύεται επικίνδυνα , η φτώχεια έχει πλέον φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη , και πρέπει αυτό το πράγμα να το δούνε οι κυβερνώντες άμεσα , χτες θα έλεγα εγώ.
    Δεν είναι δυνατόν η ανεργία να έχει φτάσει στο 30% και ο ΟΑΕΔ να κάνει πιο σφιχτά τα κριτήρια για το επίδομα ανεργίας και να μειώνει και το ποσό.
    Πολύ φοβάμαι πως ο Σαμαράς αν δεν κάνει κάτι να ανακουφίσει τον κοσμάκη, το 7% της Χ.Α. στις προηγούμενες εκλογές θα αυξηθεί δραματικά.
    Γιατί ο κόσμος δεν ψήφισε ιδεολογία , αλλά τιμωρία.

  12. αλμωπιευς avatar
    αλμωπιευς 14/10/2013 00:32:37

    @Γεωργιος Τ. απο την Κοστωδια των Εβραιων και οχι απο τον ναζωραιο .

  13. dim avatar
    dim 14/10/2013 01:41:01

    Το 73% των ψηφορόρων της ΧΑ πιστεύει ότι μας ψεκάζουν! Αυτό και μόνο τα λέει όλα...

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar