21/01/2009 16:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι είναι οι δυο …νέοι των μαύρων ταμείων της Ζήμενς

Τα ονόματα των δύο υψηλόβαθμων στελεχών του ΟΤΕ που εντοπίστηκαν στα «μαύρα ταμεία» της Siemens, αποκαλύπτει σήμερα στην «Ε», η Αριστέα Μπουγάτσου

Πίσω από τον κωδικό WP 6183651 στον οποίο η Siemens έστειλε, στις 17 Μαΐου 2001, έμβασμα 250.000 μάρκων, είναι ο Παναγιώτης Νικάκης, ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ, που τότε κατείχε τη θέση του γενικού διευθυντή Ανάπτυξης στη Romtelecom και διακεκριμένο στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και της ΔΑΚΕ-ΟΤΕ. Συμμετείχε ενεργά σχεδόν σε όλες τις ομάδες διαπραγμάτευσης όταν ο ΟΤΕ εξαγόρασε την Armentel, την Romtelecom και το μερίδιο στην Telecom Serbia. Από τους συναδέλφους του εθεωρείτο ότι ανήκε «στην επιρροή της Παιανίας», αλλά τώρα με απορία διαπιστώνουν ότι λάμβανε χρήματα από τα μαύρα ταμεία της Siemens. Συνταξιοδοτήθηκε από τον ΟΤΕ το 2005.

Πίσω από τον δεύτερο κωδικό, τον WP 6187256, στον οποίο η Siemens έστειλε την ίδια ημέρα 250.000 μάρκα με πανομοιότυπη εντολή μ' αυτήν προς τον προηγούμενο, είναι ο Γεώργιος Αυλωνίτης, επίσης ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ. Ο κ. Αυλωνίτης, υπηρέτησε σε σημαντικές θέσεις στον ΟΤΕ, όπως στις διευθύνσεις Μελετών-Κέντρων, που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην κατεύθυνση των προμηθειών του οργανισμού αλλά και στην προώθηση των προγραμματικών συμφωνιών-μαμούθ του 1997. Συνάδελφοί του υποστηρίζουν ότι βοηθήθηκε και εξαιτίας της πολιτογράφησής του ως ήπιου υποστηρικτή του ΠΑΣΟΚ.

Τι παρατηρούμε; ΝΔ ο ένας, ΠΑΣΟΚ ο άλλος. Διακομματικό γλέντι δηλαδή.

Το δημοσίευμα εδώ: http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=44473916

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αurora avatar
    Αurora 21/01/2009 16:43:35

    Δηλαδη αυτοι οι δυο περιφερονται παμπλουτοι και ελευθεροι σημερα το παιζουν εφοπλιστες με τα αρπαγμενα.
    Μπραβο κουλτουρα βοθρου!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/01/2009 17:04:23

    Συνήθως τα λεφτά απο τις μίζες δεν τα κρατάνε μόνο οι άμεσοι εισπράκτορες. Αυτοί κρατάνε ενα μέρος και τα υπόλοιπα τα προωθουν προς τα πάνω, σε αυτούς που τους τοποθέτησαν στις νευραλγικές θέσεις και παραπάνω και παραπάνω...μέχρι πολύ ψηλά.

  3. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 17:23:41

    Pardon ...
    heri heri elege o aimnistos sidereinios em ....min nomizoume oti mas proekipsan simera ...

  4. tony avatar
    tony 21/01/2009 17:38:08

    O ΟΤΕ πονεμένη ιστορία θυμάμαι ο πατέρας ενός φίλου μου στη Θεσσαλονίκη έχτισε πολυκατοικία προωθώντας αιτήσεις.Τότε περίμενες χρόνια για να πάρεις τηλέφωνο.Τί μασες πέσαν εκεί μέσα?
    Θά μου πείτε και που δεν πέφταν μασες?
    Αλλά θα έρθει η ώρα της δικαιοσύνης.Αργα η γρήγορα η εφορία θα τους ξεσκίσει όλους.Σέ μια μελλοντική κυβέρνηση,δεν ξέρω ποια,και πως,το σίγουρο είναι ότι από εδώ και εμπρός η ακίνητη περιουσία θα πληρώσει το μάρμαρο. Και θα το πληρώσει ακριβά πολύ ακριβά.Αν εμπενε εισαγγελέας στον ΟΤΕ θα έχωνε πολύ κόσμο μεσα.

  5. lap avatar
    lap 21/01/2009 17:41:41

    "διακεκριμένο στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και της ΔΑΚΕ-ΟΤΕ"
    "Συνάδελφοί του υποστηρίζουν ότι βοηθήθηκε και εξαιτίας της πολιτογράφησής του ως ήπιου υποστηρικτή του ΠΑΣΟΚ"

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/01/2009 17:52:59

    Επι καθεστώτος Σημίτη, δεν είχε σημασία αν κανείς ήταν κομματικά ΠΑΣΟΚΟΣ ή Νεοδημοκράτης.
    Το απόλυτο κριτήριο ήταν η συμμετοχή στη διαφθορά.

  7. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 18:02:24

    Η Ζημενς ταχε καλα και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ. Ετσι παντα θα ειχε καποιον οποια κυβερνηση και να ηταν στην εξουσια.Τυπικη μιζαδορικη πολιτικη.

  8. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 18:08:43

    εναςάσχετος - Epi KK 2 INE AKRIBOS TO IDIO .
    des DEI Rizos ,Tsarouhas klp ti ine mono Ypopraktores i ke YSPRAKTORES !!!

  9. Βλάκας avatar
    Βλάκας 21/01/2009 18:16:43

    επι παρακρατικου καθεστωτος σημιτη ,τα επαιρναν ολοι δημοκρατικα,δεξιοι και αριστεροι.
    επι μπουλοκρατιας..στην πεινα..δεξιοι και αριστεροι.
    μπουλη να φυγεις νυχτα.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/01/2009 18:39:55

    Είπαμε.
    Το απόλυτο κριτήριο ήταν η συμμετοχή στη διαφθορά.

  11. adbusters avatar
    adbusters 21/01/2009 18:52:41

    το καλύτερο δεν το λες αφεντικό, και οι δύο άνθρωποι του Κόκκαλη.

  12. Evros avatar
    Evros 21/01/2009 19:09:20

    Βγάλτε όλα τα ονόματα στην φόρ;α αν δεν τους νμαζέψει κανένας εισαγγελέας μπορεί να κάνει την δουλειά του και κανένας απαγωγέας

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/01/2009 19:19:45

    Απλά η σίγουρη συνταγή επιτυχίας της λαμογιάς στη χώρα:

    "συνδικαλιστική δράση" με κομματικές σημαιούλες, όσο καλύτερα τις κουνάς τόσο πιο πολλές φορές επισκέπτεσαι το ...ταμείο

    ΥΓ

    πχ

    Υπάλληλος της ΓΣΕΕ ( συγγενής εργατοπατέρα) είχε στήσει "μαγαζί" μέσα στη ΓΣΕΕ σε γραφείο που ήταν υπεύθυνος για τους οικονομικούς μετανάστες και με πλαστογραφημένη σφραγίδα της ΓΣΕΕ ...υπογράφοντας και παριστάνοντας τον εκπρόσωπο της Συνομοσπονδίας μεσολαβούσε για την έκδοση πράσινης κάρτας με το αζημίωτο! Αλβανός μετανάστης πού τον είχε "δαγκώσει" κανονικά ,διαμαρτυρήθηκε στη ΓΣΕΕ! Τότε οι εργατοπατέρες πήραν τον εν λόγω προστατευόμενο τους υπάλληλο και τον έκρυψαν απο τα γραφεία της ΓΣΕΕ για τους μετανάστες στην Ομόνοια( στο σωστό point meeting το έχουν το γραφείο) στα κεντρικά γραφεία της ΓΣΕΕ όπου τον έκαναν κλητήρα ( να μην χάσει ο άνθρωπος το κανονικό μεροκάματο ) για να μην τον εντοπίσουν και τον αναγνωρίζουν , άλλοι οργισμένοι μετανάστες που έφθαναν σωρηδόν στα γραφεία της ομόνοιας και ζητούταν τις πράσινες κάρτες που είχαν πληρώσει στο υπάλληλο! Έλα όμως που ο Αλβανός πήγε και στα κεντρικά γραφεία της ΓΣΕΕ και εντόπισε τον υπάλληλο... Και πάλι οι εργατοπατέρες, αντί να τον πάνε στο εισαγγελέα ... "έθαψαν" την καταγγελία και αναγκάστηκαν να απολύσουν τον υπάλληλο ( κοινοί συναινέσει) δίνοντας του με μια γερή προίκα με κίνητρα εθελούσιας εξόδου... Τουλάχιστον την πλαστή σφραγίδα του, την άφησαν να βγάζει κανένα μεροκάματο ο άνθρωπος... Σύντροφοι δεν μας δίνετε και τα πρακτικά της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΓΣΕΕ να μάθουμε και μεις τι άλλο έκανε ο υπάλληλος... Μας δίνετε και την καταγγελία της σύμβασης εργασίας για ποιο λόγο έγινε!

    από bollywood.blogspot

  14. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 21/01/2009 20:37:06

    Τσκ, τσκ, κάποιος Γερμανός θα ξεχάστηκε και ήθελε οργάνωση και τράπεζες...

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/01/2009 22:52:53

    Καλη η Αριστεα αλλα το παραμυθι θελει δρακο (πολιτικο). Η εχει και πες τον κυρα μου,η δεν εχεις-δεν κανεις καλα την δουλεια σου-και κανεις μοκο...

    Παλι απο το Αντινιουζ θα μαθει η Ελλαδα τα νεα!

  16. Helmut avatar
    Helmut 22/01/2009 10:08:04

    "Από τους συναδέλφους του εθεωρείτο ότι ανήκε «στην επιρροή της Παιανίας», αλλά τώρα με απορία διαπιστώνουν ότι λάμβανε χρήματα από τα μαύρα ταμεία της Siemens"

    Σιγά μην έχουν και ΑΠΟΡΙΑ οι αγαπητοί συνάδελφοι!!!!!!!

  17. Nightwalker avatar
    Nightwalker 22/01/2009 12:15:26

    Καλά όλα αυτά αλλά αυτά είναι τα μικρά ψάρια. Υπάρχει κανένας που να πιστέυει ότι δεν τα έχουν βουτήξει πολιτικοί?

    Όλα αυτά τα ονόματα που κατά καιρούς έχουν ακουστεί είναι ο τελευταία ή η ενδιάμεση ρόδα του τροχού.

    Και πάλι όμως δεν έχω καταλάβει το εξής¨.... η Ελλάδα είναι δηλαδή η χώρα που ανακάλυψε ότι για να γίνει μια δουλεία οι μίζες πάνε σύννεφο? Καλή η ΖΙΕΜΕΝΣ αλλά γιατί δεν μιλάμε και για τον ΓΕΡΜΑΝΟ-ΚΟΣΜΟΤΕ ή και πρόσφατα για την πώληση του ΟΤΕ? Έχουμε τρελαθέι να μιλάμε για την ΖΙΕΜΕΝΣ και το τι έγινε το 1990 και πράσινα άλογα ενω άλλα που έγιναν το 2006 τα περναμε τουμπεκι!!!!!!!

    Αυτά τα ολίγα